hebben niets „Wij te verbergen" G.S. konden verschrijvingen in Goes niet constateren Sport en jeugdzaken bij de afdeling onderwijs? COMMISSARIS DER KONINGIN Geen geheimzinnigheid meer met rapport van Rekenkamer Brandende kotter vaart haven van Vlissingen binnen VERKEER EIST DODE Dam kampioenschap Bergen op Zoom OvwbhKiM Ernstig ongeval in Krabbedijke Poloduel SZV-SZC Uien en tomaten naar België BRABANTS-ZEEUWSE KREEKRAKBESPREKING Zeeuwsch Dagblad Achting Vijf conclusies Attractieve collecte in Westerschouwen Minister De Pous naar Zeeland KERKCONCERT Felle uitslaande brand in 'sHeer Arendskerke Landbouwer onder voer hooi bedolven Er wordt geregeerd STUDIE B. EN VAN GOES Lucifersactie in Heinkenszand Middenstandsexamens Reclamemarkten in Goes en Terneuzen Zaterdag 29 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk GEDEPUTEERDE STATEN van Zee land hebben op een wijze, die het college siert, gereageerd op de opmer kingen, die de leden van Provinciale Staten hebben gemaakt in de afdelin-1 gen der staten. De leden van Provin ciale Staten hebben er hun spijt over te kennen gegeven dat bij een dienst van de provincie verschrijvingen zijn geconstateerd, maar verschillende sta tenleden hebben daarbij tevens ver klaard dat gedeputeerden gelukkig niet van deze verschrijvingen wisten en, zeiden enkele statenleden tot j troost aan het adres van Gedeputeer de Staten: Het college treft geen blaam. MIDDELBURG. Wij hebben niets te verbergen. Dat zei de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Het valt op, dat Gedeputeerde Sta- j tijdens een gisteravond gehouden bespreking met journalisten van ten schrijven dankbaar te zijn voor Zeeuwse bladen. De commissaris deed deze uitspraak naar aanleiding deze verklaringen maar, vervolgt het college „toch stellen Gedeputeerde Staten zich op het standpunt dat zij niet geheel vrij uitgaan. Er is een ver antwoordelijkheid bij de Gedeputeer de Staten voor een afdoende controle van het feit dat er geruchten waren ontstaan betreffende het rapport van de Algemene Rekenkamer over de verschrijvingen in de provincie Zeeland. Dit rapport was namelijk ter vertrouwelijke kennisname voor de leden van Provinciale Staten ter inzage gelegd, en werd naderhand, toen ed vertrouwelijkheid door de minister van Binnen- op de provinciale diensten. Er is een landse Zaken was opgeheven, toch niet aan de journalisten ter kennis verontschuldiging door de gevormdeneming aangeboden. Zij mochten er zelfs op de provinciale griffie geen kennis van nemen. Dit werkte argwaan en daarvoor is beslist geen reden, zei de commissaris gisteravond. „Wij hebben niets te ver bergen en u mag het rapport hier lezen." Wij zijn namelijk tot de overtuiging gekomen, dat het mogelijk is aan de pers het rapport ter inzage te gever traditie, maar er is een omissie in het beleid van Gedeputeerde Staten ge weest. De controle was niet water dicht". Wij zijn van mening dat Gedepu teerde Staten de opmerkingen van de statenleden hebben beantwoord op een wijze, die de waardering en ach ting voor het college zullen doen toe nemen. De Zeeuwse journalisten hebben daarop in een der kamers van. de pro vinciale griffie het rapport van de Re kenkamer van a tot z kunnen lezen. Het blijkt dat de Rekenkamer met zeer GOES. De Algemene reken kamer heeft naar aanleiding van de verschrijvingen die bij' de gemeente Goes hebben plaats gevonden, in het rapport opge merkt dat blijkens het dossier van de provinciale griffie reeds jaren lang achterstand bestond in het doen van rekening en verantwoor ding aan de raad van de gemeente Goes, zoals vastgesteld is in de ge meentewet. Dientengevolge hebben G.S. van Zeeland de rekeningen over de jaren 1950 tot en met 1955 vele maanden later vastgesteld dan het wettelijk bepaalde tijdstip. De rekening 1955 is in mei 1959 aan G.S. toegezonden, doch nog niet vastgesteld en latere rekeningen Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De Vlissingse brandweer stond al klaar op de kade, toen omstreeks één uur gisternacht de kotter Vlissingen 19 van de 29-jarige Lieven Marijs brandend de donkere stad binnenvoer. De brand was snel geblust. Toen hadden de vier beman ningsleden, onder wie de vader van de schipper, een benauwd uurtje achter de rug. Te middernacht, toen zij in de Schel- demond de laatste vangst binnenhaalden, ontdekte een van hen dikke rookslierten uit het achteronder, waar zich het lo- giesverblijt bevindt. Twee in de buurt varende schepen, de Vlissingen'7 en de Vlissingen 27 begeleidden het brandende schip naar de haven. Een van hen waarschuwde via Scheve- ningen-radio de plaatselijke brandweer, die prompt en met groot materieel uit rukte. „Het waren angstige ogenblikken zegt schipper Lieven Marijs. „Wij mogen van geluk spreken, dat ik een Belgisch model kotter heb. want bü het Neder landse type zitten de olietanks in het achteronder". Een dag eerder was de Vlissingen 19 na een grote beurt op de werf in Arne- muiden, waar het schip werd gerepareerd en gemoderniseerd, weer in de vaart ge komen. zijn nog niet op de griffie ontvan gen. G.S. hebben bij de gemeente Goes op toezending aangedrongen. De Algemene rekenkamer konden ech ter geen brieven worden getoond, waar in G.S. de termijnen voor inzending van de rekeningen hadden vastgesteld. Een hoofdambtenaar van de provinciale grif fie -deelde mede, aldus de Rekenkamer, dat het weinig zin had de gemeente Goes tot spoed -aan. te sporen omdat twee ambtenaren ter secretarie van die gemeente langdurig ziek waren. Deze ambtenaren waren belast met de finan ciële zaken. Daardoor kon d-e gemeente Goes onmogelijk aan de wettelijke ver plichtingen voldoen. De rapporten van het Centra-al bureau voor verificatie van de Vereniging van Nederlandsche Ge meenten vermelden niets omtrent ver schrijvingen in de gemeente Goes, aldus de Rekenkamer. Volgens de directeur van dit verificatiebureau was het voor de ambtenaren van dit bureau niet mo gelijk de verschrijvingen te ontdekken omdat daarvan uit de gecontroleerde bescheiden niets is gebleken. De aan de betalingsmandaten gehechte bijlagen hielden onjuiste omschrijvingen in. In enkele gevallen zijn zelfs leveranciers bewerkt om op de nota's andere dan werkelijk verrichte prestaties te ver melden. Om deze redenen kon volgens de directeur van het verificatiebureau noch G.S. noch de provinciale griffie de verschrijvingen constateren? De vraag blijft over, aldus -de Rekenkamer, of een controle, zij het bij wijze van steek proef, zou hebben gepoogd de rekening te toetsen aan de interne administratie de ongeregeldheden eerder aan het licht zou hebben gebracht. De kamer heeft zelf geen onderzoék ingesteld naar de verschrijvingen in Goes. Door ach terstand in de financiële administratie van de gemeente Goes zijn door het ve rificatiebureau de rekeningen slechts tot 1956 gecontroleerd. De rekening 1957 is in het derde kwartaal van 1960 ter con trole aangeboden. In verband met de toen bestaande situatie is de controle aangehouden en in januari 1961 ter hand genomen. Volgens de chef van de afdeling financiën ter griffie bestaat bij meer gemeenten belangrijke achter stand. grote accuratesse de administratie van provinciale waterstaat en van andere diensten van de provincie heeft beke ken. In het rapport worden zeer veel cijfers gegeven, bijna meer cijfers dan letters en de rekenkamer somt een aantal gevallen op, waarbij boekingen op verkeerde posten hebben plaatsge vonden. Het salaris v-an een typiste werd als grind geboekt, een schrijfma- chinereparatie werd op een materiaal rekening verantwoord en op deze wijze vonden nog meer onjuiste boekingen plaats. Een deel daarvan kwam reeds in de publiciteit bij de behandeling van de rechtszaak -tegen een ambtenaar van Provinciale Waterstaat. Het blijkt dat in diverse bestekken posten onjuist zijn geboekt. De Algemene Rekenka mer geeft er een nauwkeurige om schrijving van. De Rekenkamer komt tot een vijftal conclusies: 1. ambtenaren hebben zich niet schuldig .gemaakt aan verduisteringen en geen gelden te eigen bate aange wend; 2. ambtenaren van de Provinciale Waterstaat hebben zonder voorkennis van de bevoegde autoriteiten uitgaven gedaan en deze door opzettelijke foute omschrijving van de aard der presta tie of het doel daarvan verantwoord op bestekposten en daardoor ook op be grotingsartikelen, welker omschrijving gen zich daartoe niet leenden; 3. voor ontvangsten en betalingen ten behoeve van provinciale diensten zijn larticuliere postrekeningen gebezigd, retgeen onjuist moet worden geacht; 4. in enige gevallen zijn ontvangsten en uitgaven ten onrechte niet in de re kening van de provincie Zeeland op genomen; 5. de administratieve onregelmatig heden zijn vergemakkelijkt, c.q. mo gelijk geworden door het ontbreken van controle op de administratie van de pro vinciale waterstaatsdienst. HAAMSTEDE. De Emma-Bloem Collecte die door de afd. Haamstede Burgh van het Groene Kruis in Haam stede pas in de zomermaanden georga niseerd wordt in verband met het gro te aantal vreemdelingen, zal evenals volgend jaar weer een bijzonder tintje krijgen. Het bestuur heeft zich weer kunnen verzekeren van de onmisbare hulp van de Boerenkapel. Het eerste optreden dat speciaal gericht zal wor den tot de zomergasten zal plaats heb ben volgende week vrijdagavond 4 augustus. De kampeercentra ten oos ten van Haamstede zullen dan bezocht worden. Eerst zal Ginsterveld bewerkt worden, vervolgens ,,de Duinhoeve" om dan via de Schouwse Boer en om geving en de Kloosterweg „het Toren tje" te bezoeken. Een week later komt dan de richting Westenschouwen aan de beurt, terwijl getracht zal worden voor beide dorpskernen één avond apart te organiseren, zodat niet alleen de gas ten van de Boerenkapel zullen genieten, Blaar ook het eigen publiek. Al deze plannen eisen grote voorberei dingen, doch de hoofdzaak is de offer zin van gast en eigen bevolking. Vo rig jaar leidde dit tot een daverend gel delijk en muzikaal succes, dat naar het bestuur hoopt, ook in 1961 het geval zal zijn. Advertentie ■%°'A '4L V "3> 'f>. /V. MIDDELBURG. De minister van economische Zaken, drs. J. W. de Pous is voornemens op woensdag 30 augustus een bezoek te brengen aan de provincie Zeeland. De minister zal o.a. de kanaal zone in Zeeuws-Vlaanderen en het Sloe bezoeken. CADZAND Het Nederlands Her vormd Kerkkoor onder leiding van diri gent M. Zonneheld gaf in de Nederlands Hervormde Kerk een zeer geslaagd concert. Evenals vorig jaar was de kerk tot de laatste plaats bezet. Het koor opende het concert met de koraal-cantate: Wat God doet dat is welgedaan van J. Pachelbel. De heer A. Lako gaf als solist een goede vertol king van de tenorsolo Bist du bei mir van J. S. Bach. De dirigent speelde vervolgens op het orgel twee koraalvoorspelen voor psalm 65 en psalm 25. Het koor vervolgde met het Ave Ve- rum corpus van W. A. Mozart en Ecce quomodo moritur van J. Handl waar na door mevrouw G. van Luijk-Hool- horst met begeleiding van het koor een gevoelvolle sopraansolo te beluiste ren viel van het Laudate dominum van W. A. Mozart. Nadat de dirigent twee inventionen van Alb. de Klerk op het orgel had gespeeld, zong het koor de cantate: Al les was ihr tut van D. Buxtehude en gaf de heer P. M. Faas als tenorsolist een zeer goede vertolking van Lass mich dir klagen van G. F. Handel. Tot slot en als climax van deze avond zong het koor De Heem'len ver konden van J. Haydn. BERGEN OP ZOOM. Het dam kampioenschap van Bergen op Zoom dat door de damvereniging D.O.S. van de inrichting Vrederust was georganiseerd behoort weer tot het verleaen. J. Blank wist voor de vierde maal kampioen te worden van de hoofdklasse. In de eerste klasse wist J. Rijkse de kampioen van het vorige jaar te onttronen. Ook K. van der Stege kon zijn titel niet behouden: en moest die afstaan en de beker aan F. de Laat. De kampioenen werden m het ontspanningsgebouw van de in- richting Vrederust gehuldigd door dok ter Pleizier welke de kampioenen de daarvoor beschikbaar gestelde bekers overhandigde. Daarna was er nog een simultaan wedstrijd tegen de kampioen van Zee land, de heer J. Sinke die aan 22 bor den speelde. Vijftien werden door hem gewonnen, vier partijen eindigden in remise ter wijl hij drie partijen verloor. In september a.s. start weer de nieu we damcompetitie waarin D.O.S. weer1 met enkele tientallen mee doet. 's HEER ARENDSKERKE. Om streeks een uur is gistermiddag in de kapitale landbouwschuur op het bedrijf van de heer F. de Jonge in de Noord- Craaijerspolder een felle uitslaande brand uitgebroken, die in een korte spanne tijds het gehele gebouw in de as legde. Het vuur werd opgemerkt in het middelste gedeelte van de schuur en binnen een kwartier stond het rieten dak over de gehele lengte in brand. Toen de brandweer van 's Heer Arends kerke (dorp) een kwartier na de mel ding water gaf was de schuur al tot een brandend skelet gereduceerd. Kort daarna arriveerde ook het korps Nieuwdorp en beide brandweren slaag den er in de vuurhaard -van een belen dende schuur verwijderd te houden. Bij het uitbreken van de brand was het nog gelukt om twee paarden die op stal stonden, in veiligheid te brengen. Ook slaagde men er in nog enig mate rieel waaronder een landbouwtrekker in veiligheid te brengen. In de -schuur was een grote hoeveelheid hooi en klaver op geslagen, die geheel verloren ging. De hofstede, die eigendom is van een Bel gische familie, was tegen brand verze kerd. De schade beloopt vele tiendui zenden guldens. Het bevel van de brandweerkorpsen werd gevoerd door de heer G. van Damme, terwijl burge meester D. M. Vermet persoonlijk op het terrein van de brand aanwezig was. VermoedeEjk zal met de nablussing nog wel een dag gemoeid zijn. De publieke belangstelling was uiteraard groot, vooral omdat de brand vanaf de rijks weg goed zichtbaar was. Benoeming schoolhoofd te Zierikzee ZIERIKZEE. Aan de openbare la gere school te Zieri'kzee is met ingang van 1 september benoemd, in plaats van de onlangs gepensioneerde heer Breed- ,,„ia j. hoc- n van den Akker uit Groot was de schrik hij de 46 pas sagiers van een splinternieuwe A.M. Z.-hus,. toen dit gevaarte na een bot sing met een vrachtwagen van de weg afraakte en in een akelig scheve stand bleef hangen op een twee en een halve meter lager gelegen oprit. Het onge val gebeurde gistermorgen bij 's Heer- Arendskerke en liep wonderlijk goed af. Het had een haar gescheeld of de bus was over de oprit heen verder ge schoven en wat er dan gebeurd was laat zich alleen denken. De bus, be stuurd door de 29-jarige chauffeur A. Nieuwdorp uit Heinkenszand, volgde de normale lijn-route en was op weg naar Goes. Ter hoogte van café De Tol, op de oude rijksweg te 's Heer Arendskerke, kwam uit de tegenover gestelde richting een vrachtwagen van de fa. Braamse uit Heinkenszand. Deze vrachtwagen kon op het toch al bijzonder smalle weggetje niet uitwij ken omdat vlak naast h'et café een paar veewagens geparkeerd stonden. De vrachtwagenchauffeur remde, maar kon in verband met de glibberige toe stand van de weg (het had pas gere- gend), niet verhinderen dat zijn wagen begon te slippen. Een botsing uolgcie, waarbij de bus van de weg afraakte en in een zeer precaire situatie tot stilstand kwam. Een ogenblik leek het er op, dat een paniek onder de passa giers zou ontstaan, maar medé doos het beheerste en rustige optreden van de chauffeur, konden de passagiers al spoedig de bus verlaten. Ze werden met een andere lijnbus verder ver voerd. ZIERIKZEE. In de Zuidhoek te Zierikzee is de zestigjarige landbouwer J. P. .onder een lading hooi bedolven. De heer P. zat boven op een hooiwagen toen plotseling de last begon te schui ven en op straat viel. Het slachtoffer kon pas na enige tijd door zijn zoon uit zijn benarde positie worden bevrijd. P. moest met enkele gebroken ribben en een schouderfractuur naar het Roode Kruisziekenhuis worden vervoerd. En zie, er stond een troon in de hemel, en iemand was op die troon gezeten. Openb. 4 vers 2. Johannes ziet wat. Er gaat een deur open in de hemel. Hij kan naar binnen kijken en mag ook naar binnen gaan. Door een muur kun je niet been. Een deur is een opening in de muur. Er zijn ook potdichte deuren. Daar beeft een mens niet veel aan. Wie klopt zal open gedaan worden. Binnen zonder kloppen, gaat niet. Dat is brutaal. Brutalen hebben de halve wereld, maar ze komen niet binnen. Wie geroepen wordt (en deze simpele overdenking is een roepstem, een uitnodi ging) en op de roepstem acht geeft, en achtgevend klopt, vindt EEN GEOPENDE DEUR. Johannes gaat naar binnen. Hij heeft de deur niet open gewerkt, door zyn deugden, want by weet zich een deug-niet. Hoe Johannes binnenkomt? U moet hoofdstuk één en twee even weg denken. In hoofdstuk één hoorde hij achter zich een stem als van een bazuin. Het was de stem van de Zoon des mensen. Déze stem roept hem: „Kom hier op". Die Ene vergezelt hem en blyft bij hem, van stap tot stap. Christus Jezus de Here zelf. Zonder Hem zal liet niet gaan. Nu is er bij Johannes geen angst om binnen te treden in de wereld van Gods verborgen heden. Hij heeft machtiging. Hy gaat aan de Hand van de Machtige, de overwinnaar van de dood. „Ik ben de open deur". Trouwens, alleen die ogen waardoor een Hem liefhebbend hart naar buiten kijkt, kunnen wat zien. Here, open onze ogen opdat we zien. Johannes ziet een troon. Zegt „een troon" ons nog wat? Een troon zegt: „Er wordt geregeerd". Prachtig is dat. Ja? Laat dan de troon besturen en waken. Niet: laat de troon maar stil zijn gang gaan, want het is toch allemaal mysterie! Mysterie is geen mist. Wij willen alles dóór hebben. Weet u waarom? Als wy iemand dóór hebben, menen wedat hy voor ons geen gevaar meer is. Wij staan wantrouwend tegenover de troon. Wie klaagt over de vaagheid van God, doet beter te klagen over de traagheid van de mens. Het begrijpen van de troon, komt pas na het gehoorzamen aan de troon en niet er vóór. Johannes ziet: „Iemand" op de troon. Waarom zegt bij niet: God? Omdat hier geldt: Hoe heilig is Zijn Naam. Met diepe eerbied zegt Johannes: Iemand. De troon bestuurt. Het wordt je van boven maar ge-stuurd. Dat zal waar wezen. Hier leren we: Het ge-stuurde wordt be-stuurd, geleid. Het dient een doel en heeft alles zin. Het wereldbestuur ontglipt niet aan Gods hand. Johannes ziet even later, dat bet wereld- beleid wordt gelegd: in handen van HET LAM. Altyd maar weer bet Lam? Ja. Omdat bet Lam met ons klaar wil komen, moet het bij ons wat betreft het Lam tot klaar-heid komen. Brouwershaven. -Ds. J. KEIZER veld, de heer G. Amersfoort. HEINKENSZAND. In september zullen leden van het jeugdkorps van Euterpe instrumenten krijgen. Om aan de benodigde financiën te kunnen ko men heeft Euterpe o.a. een luciferactie georganiseerd. De leden van het jeugd- korps zullen nu huis aan huis doosjes lucifers te koop aanbieden bedrukt met: „Steunt het Jeugdkorps Euterpe". Stratenaanleg aanbesteed OOSTKAPELLE. De uitslag van een aanbesteding voor het aanleggen van straten en wegen in de uitbrei dingsplannen voor de kom en de Duin weg oost en west luidt: 1. J. en _K. T. de Oude, Biervliet met 112.750 en 150.563. 2. C van Wallenburg, Mid delburg met 98.947 en 155.000.—. 3. Gebr. Geldof, Serooskerke (W) met ƒ102.000.— en 162.000. 4. Aanne mingsbedrijf Zeeland N.V., Middel burg met 108.000.— en 176.000.—. Alleen voor de kom schreven in; De Ruisscher. Biervliet met 102.300.—, Fa. Toussant, Cadzand met 104.800.— en P. Huibregtse, Westkapelle 115.800.—. KRABBENDIJKE.— Het verkeer heeft gistermorgen weer een dode ge- eist. MejuEfroouw S. Rowson 26 jaar en van Amerikaanse nationali teit uit New Jersey verloor op de rijksweg, ter hoogte van het bolwerk, de macht over het stuur en moest dit met de dood bekopen. De van Duitse kentekenen voorziene Volkswagen slip te, sloeg naar links om en botste te gen een vrachtauto die uit tegenoverge stelde richting kwam. De automobiliste werd hierop uit de wagen geslingerd en kwam op het wegdek neer. De Volks wagen schoot verder over het rijwiel pad en berm in de sloot. Een mede-in zittende. een vriendin van het slachtof fer, de 67-jarige mejuffrouw R. Dens ford uit Brooklyn, bracht het er levend af maar kreeg een shock. De beide metAmerikaanse dames maakten een va- I cantietrip vanuit Duitsland. Een vernietigende klap was vol doende om de spiksplinternieuwe volkswagen nog geen duizend ki lometer gereden in een hoop schroot te veranderen BERGEN OP ZOOM. Dinsdag avond zal in het zwembad van Bergen op Zoom een promotiewedstrijd worden gespeeld tussen SZV uit Souburg, kam pioen van Zeeland en SZC uit Schie*- dam, de kampioen van Zuid-Holland. Bij gelijk spel wordt de wedstrijd met 2x3 min. verlengd. MIDDELBURG. Voor het te Middelburg gehouden Middenstandsexamen Algemene Handelskennis zijn geslaagd van het Instituut ,,Kuijpers-de Groot" te Souburg de volgende kandidaten: A. J. Aspelagh, W. Bouwman, C. de Bree- Davidse, M. Brasser, I. Kodde, E. A. Klaas- man-Dumais, G. v. d. Wart, J. Verstraate en A. Wouters. GOES. Met ingang van 30 juni is de invoer van uien uit de E.E.G.landen in België en Luxemburg verboden. Een uitzondering geldt daarbij voor Neder land, dat wel uien naar deze landen mag blijven uitvoeren, mits de vastge stelde minimumprijs wordt gegaran deerd. België heeft besloten de invoer van tomaten uit de E.E.G.landen met ingang van 27 juli weer toe te staan. Nederland mocht toch dit produkt naar België uitvoeren, maar er was steeds een kans op exportheffingen en die is nu vervallen. Aan de Hogere Technische avond school, verbonden aan de Academie voor beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam slaagde voor het diploma Werktuigbouwkunde de heer J. van der Maas Wz. geboren te Oosterland. DEN BOSCH. Gisteren is in Den Bosch een Brabants-Zeeuwse bespreking gehouden omtrent de aanpak van het door de commissaris der Koningin in Noord-Brabant dr. C. M. M. Kortmann in de Brabantse Statenzitting van 17 juli aangekondigde plan voor de aanleg van een scheepvaartkanaal met havens- en industrieterreinen in het Kreekrak- gebied. Van Zeeuwse zijde werd aan de bespreking deelgenomen door de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het lid van G.S., mr. A. J. van der Weel, de burgemeester van Rilland-Bath J. C. W. Jobse en dijkgraaf P. J. J. Dekker van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland". Van Brabantse zijde waren er de commissaris der Koningin in Noord-Brabant dr. C. M. M. Kortmann, het G.S.-lid F. J. H. M. van den Eerenbeemt, de griffier der Staten G. A. M. van Rooij, de burgemeester van Woens- drecht, drs. L. J. Hermans en de burgemeester van Bergen op Zoom, ir. L. A. H. Peters. Als toehoorders waren aanwezig de hoofd- ingenieuren-directeuren van de directie van rijkswaterstaat in Noord- Brabant en Zeeland. Als het resultaat van deze inleidende bespreking kan worden meegedeeld dat een commissie van voorbereiding werd gevormd, waarbij beide commissarissen het voorzitterschap op zich hebben genomen en dat een drietal werkcommissies in het leven werd geroepen ter bestudering van de bestuurlijke, de waterstaatkundige en de planologische aspecten van het plan. In laatstgenoemde werk- commissie krijgt een tweetal vertegenwoordigers van de landbouw zitting. GOES). Het college van B. en W. van Goes bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid van reorganisatie van de afdeling onderwijs ter gemeente-secretarie. Men overweegt de behandeling van sportaangelegenheden te doen ressorteren onder de afdeling on derwijs en t.z.t. deze afdeling tevens de behartiging van jeugd zaken en culturele aangelegen heden op te dragen. Enkele jaren geleden is in de gemeen te Goes reeds gesproken over de wen selijkheid van een jeugdraad. De heer Miehaëlis, toen als burgemeester in functie, heeft daarover een aantal voor aanstaande personen uit de jeugdbewe ging voorzichtig gepolst, waarbij bleek dat de leiders van de jeugdorganisaties m principe wel iets voelden voor de oprichting van een Goese Jeugdraad Men heeft echter geen enkele bindende afspraak gemaakt. Meer dan een opper- vlakkige terreinverkenning heeft niet plaats gevonden. Met een van de toen malige wethouders is indertijd ook de oprichting van een jeugdgemeenteraad besproken. De plannen kwamen echter niet tot uitvoering omdat kort daarna de vertrouwenscrisis in de gemeente raad is ontstaan. De gedachte aan de oprichting van een Goese jeugdraad leeft echter nog steeds. Over de ontwik keling van de sport in Goes is voldoen de bekend. De gemeenteraad heeft zich er in de laatste maanden meermalen mee bezig gehouden en tot een uitein delijk resultaat is men niet gekomen De sportwereld meent dat een door de gemeente gesalariërde kracht no dig is voor de dagelijkse behartiging van de sportaangelegenheden, maar over de vorm, waarin de overeen komst hiervoor moet worden gegoten is men het niet eens. B. en W. schijnen nu te overwegen bf sportzaken onder te brengen bij de afdeling onderwijs. Zal deze afdeling dan bovendien t.z.t de jeugdtaken en de culturele aange legenheden moeten behartigen, dan zal dit betekenen, dat het aantal ambtena ren van deze afdeling uitbreiding zal moeten ondergaan. De huidige chef van de afdeling on- derwijs wil men eventueel belasten het de supervisie op alle facetten van zijn afdeling en voor sport, jeugd en cultuur zal een bekwame kracht aangetrokken moeten worden ter assistentie van de chef van de afdeling onderwijs, die dan tevens secretaris van de Goese sport- raad zal worden. Voor de administratie zou deze secretaris de assistentie kun nen ontvangen van een ambtenaar in de rang van adjunctcommies. PROCES B. en W. is te verstaan gegeven dat het met het oog op de beroeps procedure bij het ambtenarengerecht gewenst is een verantwoord reorga nisatieplan voor de secretarie te heb ben, daar anders de mogelijkheid zeer groot is dat de gemeente het proces verliest. Wat dit proces bij het ambtenarenge- ambtena-ar der gemeente, die door het vorige college van B. en W. was aan gesteld voor de behartiging van sport aangelegenheden en voor het verrich ten van werkzaamheden, verband hou dende met de industriële ontwikkeling der gemeente Goes. Rond deze ambtenaar die met veel elan aan zijn werk is begonnen, doch al spoedig terecht kwam in onverkwikke lijke ontwikkelingen in deze gemeente, voorafgaand aan en volgend op de ver trouwenscrisis is veel deining veroor zaakt, waarbij deze ambtenaar en zijn gezin tenslotte de onprettige mededeling kregen te verwerken, dat het gemeen tebestuur van Goes de arbeidsovereen komst wenste te verbreken omdat men meende voor hem geen werk te heb ben. De ambtenarenbond, waarin deze werknemer is georganiseerd, heeft zich daarna belast met de behartiging van de belangen van deze ambtenaar en het wordt niet onmogelijk geacht, dat de gemeente Goes voor niet onbelangrijke financiële uitgaven zal komen te staan, voor uitgaven, waar niets of weinig tegenover zal staan. De sportorganisa ties hebben te kennen gegeven deze ambtenaar te willen accepteren als de door de gemeente bezoldigde secretaris van de Goese sportraad, doch nu B. en W. de sport bij de afdeling onderwijs willen onderbrengen, zal de door het ge meentebestuur voor het verrichten van werkzaamheden betreffende de indus trie ontslagen ambtenaar, minder kans maken toch nog de behartiging der sportbelangen opgedragen te krijgen. Bovendien is de rang, die men de daar mede belaste ambtenaar wil geven, la ger dan de rang, die de door de ge meente ontslagen ambtenaar had. Men zal, deelde men ons in sportkringen me de, bij de thans in studie zijnde moge lijkheid, echter naast een administra tief ambtenaar een technisch ontwik keld persoon moeten aanstellen, o.a. voor de beoordeling der terreinen en het contact met de technische mensen van de sportbonden. AFWACHTEN Men ontveinst zich bovendien niet dat op het ogenblik achteraf wordt ge poogd een reorganisatie ter secretarie tot stand te brengen en men meent dat daarom de positie van de gemeente in een procedure bij het ambtenarengerecht allerminst wordt verstrekt. Met spanning wacht men intussen in sportkringen af welk voorstel het colle ge van B. en W. op tafel zal leggen. GOES. In het kader van de recla mecampagne van de Stichting „Re clamefonds Zeeuwse markten" zullen komende week de reclamemarkten be ginnen. Dinsdag 1 augustus te Goes en woensdag 2 augustus te Terneuzen ope nen de rij van tien zomermarkten waar voor het publiek gratis een schat van prijzen te winnen is. Duizenden folders zijn al uitgereikt en op beide markten gaat de uitreiking verder. Daarbij wordt te Goes zowel als te Terneuzen een groot nationaal standwerkersconcours gehouden, waaraan weer de beste stand recht betreft, dit heeft betrekking op een werkers van Nederland deelnemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3