STAD VAN FORMAAT RIJST SNEL OP TUSSEN GROEN Zierikzeeër mishandelde verkeerde zwager Zweedse fabriek Arnberg gaat bouwen in Goes Surinamers in Nederland zijn ongerust Barths opvolging bron veel gekrakeel van Weer zendelingen naar Kongo Zaterdag start ronde van Oud-Vossemeer EXAMENS Veel belangstelling voor opening mosselseizoen Kleurloos Industrieën Ademnood Nog niet klaar Nog veel meer MULO-DIPLOMA POLITIERECHTER MIDDELBURG Geslaagden mulo Goes Klapper pistoolridder vrij gesproken Voor en tegen Helmut Gollwitzer Bedrijfsruimte vau 800 vierkante meter Na dood van Trujillo meer vrijheid voor de protestanten? Wereldraadboekje is een best-seller Twaalfduizend klompen in vlammen opgegaan MARKTBERICHTEN Vrijdag 28 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 BRUINISSE. Het feest ter gelegen heid van de opening van het mosselsei zoen komt ook wat de publieke belang stelling betreft, bijzonder goed voor de dag. Naast een aantal binnen- en bui tenlandse journalisten zal ook de repor- tagedienst van de Vara aanwezig zijn, om opnamen te maken. Verschillende fraaie gebruiksvoorwerpen zijn^ reeds binnengekomen bij het comité om te dienen als prijzen voor de vlootschouw, waarbij ook een zilveren wisselscheep- je, thans in het bezit van Bru 8, weer als inzet voor de fraaist versierde mos- selkotter zal dienen. De jury zal ditmaal uit vijf dames bestaan. Van een onzer verslaggevers IJSWIJK In het hart van de vlijtige en overbevolkte Randstad Holland, wordt gebouwd aan een stadje, dat verpakt zal worden tussen het groen van de bossen en het rood van rozen en andere wildkleurige zomerbloemen. Het is nog niet zover, want vele bomen moeten nog worden ge plant. Maar de rozen zijn er al en de plannen zijn uitgetekend op kaarten die verraden dat het romantische idee reeds van het papier naar de werkelijkheid is gevlucht. De burgemeester van Rijswijk, de heer A. Th. Bogaardt (economisch doctorandus) heeft het bouwen en be sturen van een stad geleerd in 'n land waar een idee niet gauw tot de on mogelijkheden behoort. Jarenlang is hij eerste burger geweest van het vroegere Batavia. ,,En wat daar kon moet hier ook mogelijk zijn." Daarom heeft hij zeven jaar gele den zijn benoeming tot burgemeester van Rijswijk niet beschouwd als een gezapige post, waarmee hij op zijn gemak een tweede pensioen kon halen. Hij heeft bewezen dat het leven in Ne derland bij de veertig begint, toen het in de tropen op die leeftijd ambte- "tijk werd afgesloten. Rijswijk had geen echte kleur toen de heer Bogaarui er op ruim veertig jarige leeftijd de burgemeesterskamer naar eigen inzichten ging inrichten. ,,We waren een beetje forensenge meente, er was landbouw en er was flink wat tuinbouw. Verder kon men er een verdwaalde fabriek vinden". Deze verscheidenheid gaf op achttien honderd hectare overvloedige levens- Tuimte aan 2300 inwoners. De econoom in burgemeester Bogaardt werd wak ker toen hij deze situatie zeven jaar geleden overzag. Er waren plannen om Rijswijk bij Den Haag te voe gen; om het bij de gemeente Wate ringen onder te brengen; om bet een verlengstuk van Delft te maken. „Waarom gaan we er niet een eigen zelfstandige gemeente van maken met een brede basis voor levensvatbaar heid?", vroeg de burgemeester zich af. En hij ging aan het werk. De landbouwbedrijven bleken niet te passen in het toekomstbeeld en zij verdwenen. Twee bedrijven hebben de schoonmaak overleefd: om de jeugd te laten zien waar de melk van daan komt". De tuinbouw vormde een hoeksteen van het gemeentelijk welva ren. Haar gebied werd afgegrendeld op honderdvijftig hectaren die zeer inten sief worden bebouwd. Burgemeester A. Th. Bogaardteco nomisch doctorandusdie na een carrière in Indonesië in Nederland een nieuwe bestuurstaak vond. Dus liep Rijswijk het risico van lieflijk forensenstadje een berookte in dustriegemeenschap te worden. Burge meester Bogaardt had echter in In donesië de papavers geroken, de wilde bloemen zien bloeien en de bossen de rust van de avond horen verkondigen. Tot verbazing van Openbare Werken plaatste hij de Rijswijkse Plantsoenen dienst onder zijn direkte leiding. Een van zijn eerste daden was het bestel len van vele duizenden rozenstruiken. „Rijswijk heeft een rozen-burgemees ter", grapte een Haagse krant en de burgemeester nam de kaart van zijn gemeente op zijn bureau. Hij pakte een rood potlood en de vele krotwo ningen die de oude kern van Rijswijk had, vielen in puin. De volgende hoeksteen, die de ge meentelijke economie voor het grootste deel zou moeten schragen, werd de in dustrie. Voor fabrieken, laboratoria en kantoren werden honderdtwintig hec taren gemeentegrond gereserveerd. De vestigingsaanvragen stroomden bin nen. In de voorbije jaren vestigden zich 35 nieuwe industrieën in Rijswijk; de BPM bouwt er nu aan haar twee de laboratorium dat het grootste van Europa zal worden; bestaande indus trieën besloten tot indrukwekkencrê uitbreidingen. In de vlakbij Rijswijk gelegen mi nisteries kregen punctuele ambtenaren soms ademnood, want terwijl de krot ten verdwenen schoten de nieuwe wo ningen uit de grond. Zeven duizend in enkele jaren. „Geen smalle straatjes meer", beval de burgemeester, „de mensen die in Rijswijk wonen moe ten licht hebben". Hij zette brede straten uit, plantte plantsoenen tussen de huizen, maakte ruimte voor voetbal velden, tennisbanen en wandelpaden. De hele gemeentelijke dienst had zich in enkele jaren aan zijn tempo aangepast en alleen buiten Rijswijk raakte men soms beduusd over de voortvarendheid. „Nee, dat gaat niet", zei hij opdui kend uit zijn plannen tegen een ge meenteambtenaar, die hem iets op een kaart aanwees. Een ander hoofd van dienst kwam binnen om het laatste nieuws over het toekomstige zwembad te melden. „Natuurlijk moeten we een zwembad hebben", deelde de burge meester ons bijna achteloos mee. Hij hoorde dat alles gereed was en dat men nog slechts moest wachten op de rijksgoedkeuring. „Die zal dit jaar nog wel afkomen", voorspelde de burgemeester optimistisch, „over an derhalf, twee jaar kan het dus klaar zijn". Op de kaart wees hij ons waar het zou komen. Ja en dan die sintelbaan, de eerste in Nederland. Tweede pinksterdag ge opend. „Natuurlijk het klinkt alle maal geweldig", zei hij met iets van ongeduld, „maar we zijn er nog lang niet. De gemeente groeit nog steeds er wonen nu 40.000 mensen en daarnaast moeten wij voor een deel de recreatiebehoeften van Den Haag opvangen". Daarom werd het plan-stadsland schap ontworpen, dat door gedepu teerde staten direkt is overgenomen als voorbeeld voor modelrecreatie voorziening. Weer kwam de man aan het woord die in een land zonder ruimtegebrek heeft leren rekenen; „Het Stadslandschap wordt tussen de driehonderd en vierhonderd hectaren groot en zal aan de grens van Rijs wijk verrijzen. Er komen tientallen sportvelden en tennisbanen. In ..het midden gaan we een enorme vijver aanleggen om zomers te kanoën en 's winters te schaatsen. Kilometers wandel- en voetpaden zullen er ko men. En de bebossing zal uitgebrei der zijn dan in het Haagse bos". Op een kaart die in zijn uiterlijk een in tensief gebruik verried was het alle maal al te zien: „We zijn er al aan begonnen maar het kost natuurlijk nog wel wat tijd". „Dat Stadslandschap is de ene zijde van Rijswijk's ontspanning", vervolgde de burgemeester, „het tweede gedeel te komt tussen Den Haag en Rijswijk in en zal Julianapark heten". Ruimte gebrek zal verhinderen dat Juliana park even groot wordt als Stadsland schap. Het zal een heel eigen karak ter krijgen met een hertenkamp en restaurants. Verder schoof de hand voor ons over de kaart: „Hier gaan we het nieuwe raadhuis bouwen en als straks in deze buurt de rommel ii opgeruimd zullen we...." Het duizelde ons een beetje maar burgemeester Bogaardt is onvermoei baar. Hij geloofde vast in al zijn plan nen en de resultaten van de afgelo pen zeven jaar geven zijn dynamisch optimisme gelijk. „Kan me niet sche len of ik in vergelijking met andere gemeenten te veel wil", gromde hii. „Toen ik hier kwam heb ik de zorg voor duizenden mensen op me geno men. Ik wil dat deze duizenden men sen het prettig vinden om hier te wo nen. Er zijn mogelijkheden genoeg en die zal ik werkelijkheid maken". Als burgemeester Bogaardt ons had verteld dat hij midden in Rijswijk een natuurreservaat voor wilde dieren ging aanleggen, hadden we hem ook ge loofd. GOES. Voor het mulo-diploma a zijn ge slaagd de heren C Hamelink Axel, C Ver- schtiure Goes Om), J Vis Goes (m), J Struijk Middelburg (m), A Hartman Goes Om), W de Leeuw Goes (m), C de Wild Kats (m), M Weststrate Nieuwdorp (m), en de dames J Besuyen St-Laurens, W Coppoolse Grijps- kerke, J Sinke Middelburg, C Schroevers Ar- nemuiden, J Deregt Koudekerks, G Swennen Biggekerke, A Schoolmeester Middelburg, C Schipper 's H Hendrikskinderen, M Met selaar Goes (m), K Luteijn Goes (m), E de Wild Kats (m). Voor het diploma b slaagde de heer W C Sandberg te Middelburg; m is ook geslaagd voor het middenstandsdiploma. Zes kandida ten moesten worden afgewezen. Jn mijn gemeente moeten de mensen het Jijn vinden om er te wonen", zegt de burgemeester van Rijswijk. Er komt een gestadig groeiende stroom van jonge gezinnen naar zijn gemeente en ook voor de kinderen is er voldoende ontspanning te vinden, DEN HAAG. Vijftig in Nederland verblijvende Surinamers van hindo- staanse afkomst hebben „met toene mende bezorgdheid" kennis genomen vz de gebeurtenissen in Suriname, die hebben geleid tot een interpellatie in de Surinaamse staten over een mogelij ke rassenstrijd. In een communiqué, uitgegeven na een vergadering' in Utrecht, spreken de Surinamers van „de ongelukkige, eenzijdige creoolse cultuurpolitiek van de Surinaamse re gering, die de reële culturele verhou dingen negeert en die door vele creolen en door alle niet-creolen met grote ver ontwaardiging en bitterheid is ontvan gen." „De Surinaamse regering zal de gees ten die zij zelf heeft opgeroepen", zo gaat het communiqué verder, „met tact en wijsheid moeten bezweren. Zij zal de extreme elementen in de Surinaam se samenleving, die door intimidatie en infiltratie de harmonie verstoren, moe ten elimineren voordat het volk er toe wordt gedwongen het recht in eigen handen te nemen." Ten slotte herinnert het communiqué eraan „dat wij nu eenmaal op dezelfde Surinaamse bodem wonen en werken, dat wij elkaar zullen moeten accepte- re en wel op basis van wederzijds respect." GOES. Voor het mulo-diploma a. zijn gis teren te Goes de volgende kandidaten ge slaagd: Dames: P. v. d. Voorde te Koude kerke, W. Vette te Yersefce, I. v. Wijckhuijse, Kloetinge (met middenstandsdiploma), J. Westplate, Wolf aartsdijk, J. Moerdijk, Oude- lande, G. Mijnsberge, Goes (bovengenoem- den met middenstand). Heren: R. Buijs, Middelburg, S. v. Poelje Terneuzen, C. Geluk Goes, L. Minderhoud Westkapelle, J. Kuwijt Nw. en St. Joosland, J. Klaassen, Middelburg, .P v. Helleman St.-Laurens, I. Hillissen Middelburg, (volgen de kandidaten met middenstand)F. v. d. Hart, Hansweert, L. Westplate Wolf aartsdijk K. Korpejan Zoutelande, J. Zuidweg, Kapel- Ie, H. Roozemond Goes, L. Paauwe, Kapelle, J. Millhoius Goes, A. v. Felius, Nieuwe rkerk. Dinsdag slaagden: Dames: L. Versdhrage Nieuiwdorp, P. Zandee, Goes, T. Wielanid, Ter- neuzen, R. Noteboom 's Heer Arendskerke, A. v. 't Veer Goes, J. Joosse N. en St. Joos land, A. de Jongih Souburg (met midden stand), A. Barentseü Middelburg (.met mid denstand) M. Snijders Vlissingen (met mid denstand), J. v. Sluijs, Middelburg. Heren: P. Wisse Goes, A. Wilschut Goes, G. Moer land Baarland, T. Rijn Goes, P. Vergouwe Terneuzen, J. Sinke Goes, H. Kramer Ter- neuzen, C. Sim ons e Aagtekerke (met mid denstand), L. Boeij Middelburg (met, midden- MIDDELBURG. Gedeeltelijk op een misverstand berustte een geval van mishandeling, dat gisteren bij de poli tierechter uitvoerig uit de doeken werd gedaan. „Ik had de verkeerde te pak ken", zei de verdachte, de Zierikzeese drainagewerker M. V., op droge toon tegen de politierechter. Deze antwoord de: „Dat komt, denk ik, wel van de drank...." Er was een familiefeestje ter ere van een 65-jarige grootmoeder, waarbij vele familieleden tot diep in de nacht aanwezig waren. Om twee uur besloot men maar eens op te stappen. Toen had V. al te veel op en kreeg met een zwager ruzie. In het stadium dat woorden worden vervangen door daden, verkocht hij echter een andere zwager een kopstoot en enige tijd later werd deze man, een zekere B„ die met zijn vrouw huis waarts ging, flink door V. mishandeld, kreeg slagen en schoppen en werd op de grond gesmakt. B. liep daardoor een gekneusde rib op. De verdachte vond dat allen het op hem hadden begrepen. „Zij hebben mij, met z'n allen, ook B„ naar buiten gewerkt. Toen sloeg ik te rug", verklaarde hij. De officier van justitie vond dat zware mishandeling was bewezen en eiste 60 boete of twaalf dagen. Het vonnis was conform. Burenruzies om kleinigheden deed de Vlissingse monteur A. W. V. zijn kalmte verliezen en hij petste zijn buurvrouw enige malen om de oren. Conform de eis kreeg hij daarvoor 20 of vier dagen. De van Hongaarse afkomst zijnde Vlissingse straatwerker Z. M. werd kwaad toen een zekere B. een radio bij hem afhaalde. Hij had het toestel in huurkoop en reeds 75 betaald. Het geld kreeg hij niet terug en uit nijd timmerde hij op B. los. De eis was 50 of tien da-gen, het vonnis 30 of zes dagen. Eigen rechter Voor eigen rechter spelen kostte de Nieuwlandse grondwerker J. S. twintig gulden boete. Hij vond fuiken van een ander in zijn viswater en nam deze in j, r, - .beslag. Dat mocht niet en de officier stand), C. Sanderse Grijpskerke (met mid- nfl nf zps riagpn denstand), J. Lilipoly Vlissingen (met mid- e1?® J ÓV 01 zes afSe. - -c t* denstand), L. Jongeipder Middelburg. "Woens- opperman-stratenmaker F. van D. dag werden afgewezen 4 kandidaten, dins- nam m Vlissingen bij zijn werkgever dag 6 kandidaten. een sigarettenaansteker weg, ofschoon BAZEL (E.P.S.) Dr. Karl Barth, de bekende Zwitserse theoloog, heeft erin toegestemd om aan de Bazelse uni versiteit zij het in beperkte mate colleges te blijven geven, nu er nog geen opvolger is benoemd voor de leerstoel in de systematische theolo gie. De theologische faculteit heeft als nummer één op de voordracht ge plaatst Barths leerling dr. Helmut Gollwitzer van de Vrije Universiteit van West-Berlijn. Maar van een be noeming door de onderwijsraad van het kanton Bazel en door curatoren van de universiteit is nog niets geko men. Tegen de benoeming van prof. Gollwit zer is namelijk felle actie gevoerd in de Zwitserse pers en in de kantonale synode. Ook voorstanders van de be- GOES. De Zweedse b.h. fabriek Arnberg n.v. zal binnen kort op het industrieterrein een geheel nieuwe fabriek laten bou wen. Dit nieuwe pand, dat inmid dels is aanbesteed, zal in totaal een bedrag van 208.889 gulden vergen. Volgens de uitslag van de aanbe steding, die overigens voorlopig in beraad wordt gehouden, kan dit totaalbedrag als volgt worden ge specificeerd: metsel- en timmer werk (fa. J, M. Schrijver te Goes) 154.132 gulden, loodgieterswerk (J. Koppejan te Goes) 7.750 gulden, schilderwerk (J. de Graaff te Goes) 13.607 gulden en de staal constructie (een fa. uit Geleen) 33.600 gulden. Het nieuwe pand zal een capaciteit krijgen voor onge veer honderd werknemers. De b.h, fabriek Arnberg n.v., die op het ogenblik met vijftig man personeel werkt, is grondig uit de huidige fabrieks- ruimte gegroeid. Hoe grondig wordt wel duidelijk als men bedenkt dat mo menteel geen nieuw personeel meer aangenomen kan worden. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe fabriek een in deling krijgt die voor Nederlandse be grippen nog vrij uniek genoemd mag worden. Er komt nl. een bedrijfsruim te van 800 vierkante meter, waarin alle onderdelen van het bedrijf samenge bracht zullen worden. De naaizaal en de snijzaal, die momenteel nog geschei den zijn, zullen dus in een ruimte wor den ondergebracht. Zonder aparte af scheiding, komen hier ook de afdelingen verpakking en verzending. De frontgevel van het gebouw belooft met een Zweed se .tegelbekleding een fraai aanzien te krijgen. Aan de voorzijde zijn diverse appartementen geprojecteerd. In de eer ste plaats komt hier de kantoorruimte en voorts een modern ingerichte kan tine met een aparte keuken, een gar derobe en een kamer voor een sociaal werkster die tevens verpleegstersbe voegdheden heeft. De verwarmingsin- stallatie in het nieuwe gebouw wordt een soort schaap met vijf poten, een manusje van alles dat in alle jaarge tijden zijn diensten zal aanbieden. Een verwarmingssysteem kan men het dus nauwelijks noemen, want in het warme seizoen als dit tenminste ooit nog eens zal aanbreken zal de installatie tevens voor frisse lucht kunnen zorgen. De houten vloer van het bedrijfsgebouw wordt door zeventig centimeters tussen ruimte van de betonnen fundering af gescheiden. Dit heeft het niet te onder schatten voordeel voor het personeel dat er nooit sprake kan zijn van „vocht- optrek", terwijl de bewuste tussenruim te door middel van roosters in de vloer gelijk gebruikt zullen worden voor de luchtcirculatie. Een systeem dus dat in de praktijk de perfectie zal benaderen. De manager van het bedrijf, de heer A. G. M. Scherpenseel, is enthousiast voor het nieuwe project. De huidige be drijfsruimte is tot op de laatste vier kante meter in gebruik en de heer Van Scherpenseel heeft dan ook wel eens de neiging om de muren een beetje naar buiten te drukken teneinde een beetje extra ruimte te krijgen. Boven dien is het geloop van de naai- naar de snijzaal niet bijster economisch. Maar het ligt in de verwachting dat aan deze toestand binnen afzienbare tijd een einde zal komen. Het huidige ge bouw zal dan weer aan de gemeente Goes ter beschikking komen. noeming hebben zich laten horen. En vooreerst is er geen uitzicht op over eenstemming. Agressief Dr. Gollwitzer is een pro-communisti sche theoloog en zijn opvattingen kun nen het vertrouwen vernietigen in de grondrechten van de Zwitserse staat", aldus zowel de Neue Züreher Z e i t u n g een van Europa's lei dende dagbladen, en het weekblad Die Weltwoehe. Die Weltwoehe wil wel toegeven dat Gollwitzer („En brengen waar gij niet wilt") zich in de oorlog moedig heeft gedragen tegenover de natio- naal-socialisten. Maar niettemin heb ben „de vruchteloze discussies over kernbewapening" volgens het blad „Gollwitzers vredelievendheid veran derd in een agressief pacifisme en an- timilitarisme, dat alleen maar gunstig kan werken voor oostelijke propagan da". Leuzen Daarentegen heeft het K i r c h e n - blatt f r die reformier- te Schweiz, het officiële orgaan van de Zwitserse hervormde kerk, ge protesteerd tegen „de onscrupuleuze wijze waarop mensen zonder enig be sef van waarom het gaat, de keus van een hoogleraar trachten te beïn vloeden door politieke leuzen te schreeuwen". Ook heeft het blad be zwaar tegen gemene insinuaties over een docent wiens werk tot nu toe uit stekend was". Dr. Gollwitzer aldus dit „Hervormd Zwiïserland" (zullen we maar zeggen) heeft een nieuw begrip ontwikkeld van het Evangelie als kracht Gods. Zijn onderwijsbekwaamheid maakt hem de geschikte man om theologi sche studenten in te leiden tot hun taak van verkondiging van het chris telijk Evangelie. hij er thuis, zoals hij mr. Sieperda, de politierechter, verzekerde, twee had liggen. Het lag niet in zijn bedoeling diefstal te plegen en dat nam de po litierechter dan maar aan. Hij sprak Van D. vrij. De eis was 30 of zes dagen. Met een klapperpistool had de Mid delburger J. de H. een meisje bang gemaakt. De zaak liet zich eerst heel ernstig aanzien en van bedreiging was sprake. Maar het getuigende meisje De H. was niet verschenen legde een verklaring af, waaruit bleek dat het allemaal wel mee viel. De H. werd vrijgesproken. Baptisten ROTTERDAM. Vanuit de Rotter damse baptistengemeente zijn naar Kongo uitgezonden ds. en mevrouw J. B. van der Veen-Vorste veld uit Zwijn- drecht. In augustus vertrekken ze met de boot naar Kongo om in opdracht van de Unie van baptistengemeenten ïn Neder land werkzaam te zijn in Yalemba, een terrein van de Britse baptistenzending. Met hen reizen mee de gezinnen van de vorig jaar teruggekeerde zendelingen J. ter Braak en S. Edens, die zelf al sinds november 1960 in Kongo werk zaam zijn. Ds. Van der Veen heeft onlangs zijn zendingsstudie 'beëindigd. Mevrouw Van der Veen was voor haar huwelijk al twee periodes in Kongo werkzaam. Inschrijving te Kampen KAMPEN. De inschrijving en her inschrijving van studenten aan de Theo logische Hogeschool te Kampen (Oude straat) vindt dinsdag 26 september plaats. Dan is ook de inschrijving voor doctorale studie aan de met de hoge school verbonden academie der Johan- nes-Calvijnstichting. BERGEN OP ZOOM. Zaterdag middag zal voor de dertiende keer in Oud Vossemeer op het eiland Tholen de ronde van Oud Vossemeer worden ver reden. Het is een course over een af stand van plm. honderd km voor ama teurs en onafhankelijken. Voor deze ronde bestaat altijd een zeer grote belangstelling van de zijde van het publiek en de deelname van de renners is ook steeds zeer groot, om dat, door de vele premies, die er worden geschonken, er een spannende strijd is te zien en de renners ook iets extra's kunnen verdienen. Het organiserende comité heeft dan ook nu weer een keur van renners aan weten te trekken. Niet minder dan tachtig mannen uit het he le land hebben er voor ingeschreven. Vele bekende renners uit West-Bra bant en Zeeland zijn van de partij waaronder de Brabantse renners Un der S uit Roosendaal, Aanraad uit Oud- Gastel en Bastiaanse uit Kruisland en van de Zeeuwen Tolhoek uit Yerseke De start is om half drie, het startschot zal worden gelost door burgemeester Versluijs. Dominicaanse republiek NEW YORK (EPS). De moord op generalissimo Rafael Trujillo heeft nog weinig verandering gebracht voor de kleine maar actieve Evangelische kerk van de Dominicaanse republiek, maar volgens een rapport van een Amerikaan se methodistische zendelingen hebben en kele kerkelijke voormannen de hoop dat onder het nieuwe regiem de Evangeli sche kerk meer vrijheid zal krijgen om te handelen en te spreken op tot nu toe verboden gebieden zoals dat van het maatschappelijk leven. De kerk is thans bezig met een belan- rij'k plan voor uitbouw. Ze heeft drie duizend belijdende leden en telt samen -met de vaste maar nog niet belijdende contacten zevenduizend personen. MIDDELBURG Geslaagd voor het vak- diploma-Aannemer burgerlijke en utiliteits bouw de heren: S. Boogaard te Grijpskerke; J. Jonker te Middelburg; J. Joziasse te Vlis singen; W. Joziasse te Vlissingen; J. Schip per te Kloetinge; P. Snoep te Colijnsplaat; B. M. Wattel te Serooskerke; A. Dingeman- se te Veere; J. de Groote te Nieuwvliet; M. Remijn te 's-Hendrikskinderen; A. Le Clerq te Hansweert; B. van Maris te Kapelle; H, Studenten Slechts twee leden van de raad der Ba zelse synode zijn tegen een benoe ming van Gollwitzer. Theologische studenten hebben een ver klaring opgesteld waarin staat, dat zelfs zijn politieke tegenstanders ge woonlijk erkennen dat hij zijn christe lijke verantwoordelijkheid op een voorbeeldige wijze heeft aanvaard. De studenten vragen de autoriteiten om vertrouwen in het kritisch oordeel van de studenten in hun verhouding tot „zo'n eminent en dynamisch docent", die een goed theoloog is gebleven en heeft getracht het christelijk geloof en de levensproblemen met elkaar ii verband te brengen. GENEVE (EPS). - Na de Bijbel is de best-seller op het gebied van gods dienstige lectuur dit jaar het voorbe reidende boekje „Jezus Christus het Licht der wereld", dat de Wereldraad van Kerken heeft uitgegeven ter voor bereiding van zijn assemblee die eind november in New Delhi wordt gehou den. Meer dan een half miljoen exempla ren is thans verkocht van dit werkje dat in 33 talen is verschenen. Men ver wacht tegen de tijd dat de assemblee geopend wordt wel in de buurt van het miljoen te zitten. De brochure ontleent haar titel aan net hoofdthema van New Delhi en het bevat venhandelingen hierover en over de drie „punten": getuigenis, eenheid en dienst. Verder staan er acht bijbel studies in en een hoofdstuk over de We reldraad zelf, onder de titel Plaatselijke roeping in de visie op het geheel. Van de Engelse editie is ook een uit gave in brailleschrift verschenen. Raad Rilland-Bath bijeen RILLAND-BATH. Maandag komt de raad in een openbare vergadering bijeen en behandelt slechts enkele pun ten. De gemeenterekening wordt aange boden en een vertegenwoordiger zal uit de gemeenteraad worden gekozen om NÏEUW-RODEN (ANP). Zesdui zend paar klompen, duizend paar laar zen en een hoeveelheid materiaal zijn gisternacht verloren gegaan door een brand in de hout- en metaalwarenfa- briek A. Huizing te Nieuw-Roden. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. VEILING THOLEN, 27 JULI. Doré bonken 12, gew. 17.30, blok 2 13.77, poters 5, kriel 2.90; bintjes bonken 17.88, gew. 8.75—10.09, poters 7.91; eigenheimers bonken 10, gew, 1014.03, poters 7.21; aanvoer 60 ton; plant- uien 12.5312.73, aanvoer 30 ton. VEILING ST. ANNALAND, 27 JULI. Doré bonken 12.49, gew. 17.69—17.76, afw. 11.01; eigenheiners bonken 11.51, gew. 1 14.71— 15.90, 2. 13.90, afw. 8.5113.26; drielingen 7.127.68; bintjes bonken 18.1318.52, gew. I 11.64—12.02, 2 11.06—11.18, afw. 9.60—11.23; drielingen 7.878.10, alles per 100 kg, aan voer 140 ton. Uien middel 13.0115.51; drie lingen 25.0125.40; pickles 26.50, alles per 100 kg, aanvoer 45 ton. VEILING SCHERPENISSE, 27 JULI. Doré bonken 12.60, gew. 16.1017.71; drielingen 7.60; eigenheimers bonken 10.02, gew, 1 14.50—15, 1 10—13.04; drielingen 7.37; bintjes bonken 17.67—17.90, gew. 1 8—10.57; drielin gen 7.77, alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. Uien middel 12.5012.75; drielingen 25.03; picklers 26, alles per 100 kg, aahvoer 25 ton. VEILING ST. MAARTENSDIJK, 27 juli. Dore 1 16.99—15 2 13.13—13.69, drielingen 7.27, eigenheimers 1 13.5014.28, 2 12.82, drielingen 7.576, bintjes 1 1111.55, 2 710, bonken 18.39, drielingen 8.26, aanvoer 80 ton. Plantuien 40-60 14—12.99. 60-70 12,13, drie lingen 25.66, pickles 27.30, stek 4.02, aanvoer 65 ton. Beursberichten tarwe 3032, gerst 2425, haver 24—25, schokkers 22—27, kleine erwten 22—27, bruine bonen 20—40, blauw maan zaad 6070. GOES, 27 juli. Export en Industrievei- ling. Yellow Transp. KL.I fö-85: 75, 65-75: 66—70, 55-65: 44—45. KL. II 75-85: 66, 65-75: 62, 55-65: 4042, II D 22. Perzikrode Zomer- appel KL.I 70-80: 58, 60-70: 52—53. KL.II 70-80: 52, 60-70: 45—46, II D 31—32. Earley Victoria KL.I 70-80: 28—30, 60-70: 23—24. KL. II 70-80: 25. 60-70: 21. Stark Earliest KL.I 70-75: 84—93, 65-75: 67—83, 60-65: 51—63, 55- 65: 46—52. Beauty of Bath KL.II 65-75: 41, 60-65: 31, 55-60: 2031. Oomskinderen KL.I 55-60: 96, 50-55: 81—83, 45-50: 65—66, II D 45. Dubb. pr. bonen I 66—68, II 63—64. Bra- men I 89, II 70. Frambozen in kratten II 136146. Verpakt fruit. Stark Earliest KL.I 70-75: 103—105, 65-70: 94—104, 60-65: 92. Gewone veiling. Yellow Transp. grof 3241, fijn 12—23. Stark Earliest grof 40—55, fijn 1734. Beauty of Bath grof 2529, fijn 11 16. Earley Victoria grof 29. Oomskinderen grof 61—64, fijn 30—42. Earley Laxton I 100—122, II 52—97, grof 74—108, fabriek '14— 77. Czarpruimen I 148—169, II 90—103, grof 87—139, fabriek 51—93. Ontario I 127—165, II 89—100, grof 72—130, fabriek 42—81. Eldende Blauwe I 58, I 24, grof 41, fabriek 5—13. Washington grof 121. Duitse zure II 4252. Per doos; Bramen I 2729, II 1924. Rode bessen II 14—25. Per stuk: Perziken II 16— 41, III 13. Francke to OosttiapeUe. Deze leerlingen zijn zitting te nemen bij de Stichting exploi van de Aannemerskursus te Middelburg. tatie -dorpshuis. Advertentie De Provinciale Afzetcommissie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aange voerd en geveild vanaf: maandag 31 juli 1961: Precoce de Trevoux, 60 mm en op. Donderdag 3 augustus 1961: Early Victoria, alle maten; Precoce ds Trevoux, 55 mm en op, te sorteren ia 5560 mm en 6070 mm.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4