Ouderwetse boekhouding bij Provinciale Waterstaat ZIERIKZEE WIL EIGEN CENTRALE DIENST Amerikaanse landbouw- attaclié in Haamstede CONCLUSIE ALGEMENE REKENKAMER: Groenteboer wilde door dik en dun klanten heipui Welkom blijven Loods van streekvervoer wrikt voor bejaardenwoningen Zeeuwsch Dagblad Raadsvergadering Axel DE HEER J. A. DE SMIDT Na vijfenveertig jaar secretarie eindelijk de welverdiende rust timnt Donderdag 27 juli 1961 Oostkapelle Firmanten V er schrijvingen waren een logisch gevolg Typiste Schrij f machine Geen fraude Middenscliouwen stelt ultimatum aan rusthuis Axels verkeer spiegelt zich zacht KANTONGERECHT MIDDELBURG Bij gebrek waardering kleinere gemeenten RAAD DOMBURG VOORNAAM EN AANGENAAM Jim Mitchell vertelt zijn ervaringen Loonsverhoging in oesterbedrijf Ztock ié jwxncu Geniet Vergadering zendings- St. Annaland Britse televisie commissie Middelbare tuinbouw- opleiding in Zeeland Wasserij De Lelie gaat verhuizen Oestervaartuig gekocht door zeeverkenners ZEEIJWSCH DAGBLAD Pag. I Protestants-Christelijk TN DE GEMEENTERAAD van Oost kapelle zijn moeilijkheden ontstaan tussen het college van Burgemeester en Wethouders en enkele leden van de gemeenteraad. Het raadslid Don heett scherpe verwijten gericht aan het adres van het college van B. en W. en in het bijzonder de voorzitter van de gemeenteraad moest scherpe kritiek horen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden een brief geschreven aan het gemeentebestuur, waarin verwijten werden gemaakt over onvoldoende voorlichting van B. en W. aan de ge meenteraad, over achterstand in de administratie en over het niet bezit ten van voldoende voor zijn taak be rekend personeel. B. en W. hebben geantwoord dat het moeilijk is in een kleine gemeente ge schikt personeel te krijgen en voorts heeft het college er zich over be klaagd dat de leden van de gemeente raad niet of nauwelijks kennis namen van de stukken, die voor de raads leden op de secretarie ter inzage la gen. Het wil ons voorkomen dat men in Oostkapelle Üe bal wat heen en weer kaatst. Het ter inzage leggen van stukken wil nog niet zeggen, dat men daar in de raadsvergadering niet op moet attenderen. Vooral als het be langrijke stukken betreft, moet men dat ongetwijfeld ook al is het dan misschien ten overvloede toch doen. Het is immers van belang, dat de raadsleden, de bestuurders, van die stukken kennis nemen. Nog beter is het om belangrijke brieven e.d. te vermenigvuldigen en aan de raads leden toe te zenden. De raadsleden kunnen dat opdragen aan B. en W. De raadsleden kunnen voorts van het col lege van B. en W. inlichtingen vragen en, als zij menen dat niet voldoende informaties worden gegeven, van dat gevoelen blijk geven. B. en W. van Oostkapelle zeggen: De raadsleden bekeken niet eens de stukken. De raadsleden zeggen: B. en W. hebben ons niet voldoende ingelicht. Zo wordt de bal van de een naar de ander gekaatst. In ieder geval zal men in Oostkapelle dit uit de strubbelin gen hebben geleerd, dat men in grote openhartigheid de gemeente zal moe ten besturen. De burgemeester en de wethouders zullen een maximum aan informatie moeten geven en de raadsleden zul len zich zeer intensief met de gang van zaken in de gemeente moeten be zig houden, eventueel met een reorga nisatie van het werk ter secretarie. TN DE DINSDAGAVOND gehouden vergadering van de gemeenteraad van Oostkapelle hebben zowel de bur gemeester als een der raadsleden er hun ontstemming over uitgesproken dat de brief met klachten over de gang van zaken, die Gedeputeerde Staten aan de gemeenteraad hebben gezonden, in de handen van de pers is gekomen. Men betreurde dat. Wij betreuren het echter* dat deze opmerking in de gemeenteraad is ge maakt. Wij betreuren het ook dat B. en W. niet hebben besloten de brief van Ged. Staten plus het concept-antwoord van B. en W. aan de pers toe te zen den. Het gaat ons begrip te boven dat bestuurders van een gemeente d.w.z. een publiek lichaam geheim zinnigheid willen betrachten met een aangelegenheid, het bestuur betref fende. Misschien hadden deze bestuurders echter liever deel uitgemaakt van de firma Oostkapelle dan van de raad dier gemeente. Advertentie OVER DE GOEDE'TOON EN GLADSTONE DEN HAAG. De Algemene Rekenkamer heeft in welgekozen bewoordingen, sober, maar niet temin, zeer duidelijk, het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland te verstaan gegeven dat het gewenst is met de grootst mogelijke spoed de administratie van de Provinciale Waterstaat in Zeeland te reorganiseren. De Algemene Rekenkamer is van mening dat er aan het systeem van deze administratie vele ge breken kleven, die een gevolg zjjn van het feit dat de hoekhouding van Provinciale Waterstaat zeer ouderwets van opzet is. Men heeft in het systeem bijna nooit iets ver anderd. tiek op deze gang van zaken en in sobere bewoordingen wordt te kennen gegeven dat men toch wel eens op de gedachte had kunnen komen op nor male en in deze tijd gebruikelijke wij- kantoormachines aan te schaffen. Zoals bekend heeft de Algemene Re kenkamer een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de z.g.n. ver schrijvingen bij een dienst der provin cie Zeeland. Deze zaak kwam aan het rollen, toen een der toenmalige raadsle den van Goes in een vergadering van de politieke partij, waarbij hij is aan gesloten, de opmerking maakte dat ook bij een dienst der provincie werd ver schreven. Deze zegsman heeft toen een gesprek gehad met de minister van Binnenlandse Zaken en hem medege deeld het oog te hebben gehad op Pro vinciale Waterstaat. Het gevolg was dat Ged. Staten van Zeeland de justi tie in het geval mengden en in een later stadium werd eveneens de Alge mene Rekenkamer verzocht een on derzoek in te stellen. Deskundigen van de Rekenkamer hebben daarop de ad ministratie van de provinciale water staat grondig bekeken. Hun bevindingen hebben zij neerge legd in een rapport, dat ter kennis is gebracht van de minister van Binnen landse Zaken en van het college van Ged. Staten van Zeeland. De minister legde het rapport ter vertrouwelijke vi sie voor de leden van de Eerste en de Tweede Kamer en Gedeputeerde Sta ten van Zeeland kwamen met de mi nister overeen dat ook de leden van Provinciale Staten van Zeeland ver trouwelijk van de inhoud kennis kon den nemen. In de laatste vergadering van Provinciale Staten werd echter op Ged. Staten sterke aandrang uitge oefend om te bevorderen dat de ver trouwelijkheid zou worden opgeheven, omdat de leden van Provinciale Sta ten in de op 1 augustus a.s. te houden vergadering in het openbaar over het rapperb-'wdden spreken. - Het college van Ged. Staten heeft ziph daarop tot de. ,-ministere--;g'éwénd mét het verzoek der staten en het ge volg daarvan is geweest dat tot ophef fing der vertrouwelijkheid is besloten. Uit het uitvoerige rapport van de Al gemene Rekenkamer blijkt nu dat naar de mening van deze instelling de ver schrijvingen bij de Provinciale Water staat in belangrijke mate te wijten zijn, althans mede een gevolg zijn van een verouderd systeem van administreren. De Algemene Rekenkamer merkt op dat er bijv. geen mogelijkheid was geschapen om ten behoeve van de dienst noodzakelijk schrijfmateriaal aan te schaffen. Ambtenaren gebruikten hun eigen schrijfmachine omdat waterstaat geen machines beschikbaar stelde. Dat was vroeger nooit het geval geweest en men kwam er niet toe hoewel het steeds duidelijker werd dat tot de in ventaris van een' ietwat modern kan toor toch zeker een schrijfmachine moest behoren een dergelijk appa raat op kosten van de dienst aan te schaffen. De Algemene Rekenkamer heeft kri- De Algemene Rekenkamer spreekt er ook zijn bevreemding over uit dat op de begroting van de dienst geen post voorkwam voor het in dienst heb ben van een typiste, terwijl het toch van lieverlede wel duidelijk was ge worden, dat Provinciale Waterstaat aan een dergelijke dame dringend behoefte had. Er was veel gecorrespondeer voor nodig om toestemming te krijgen een typiste aan te stellen. Men schreef ar beidsuren veelal op een rekening voor materialen.... Dat was, constateert de Rekenkamer in het rapport, reeds tal van jaren gewoonte. Op dezê wijze ontstond ech ter eeii onjuist beeld en men heeft zich dat niet voldoende gerealiseerd. De begroting en de administratie van Provinciale Waterstaat zaten zodanig in elkaar, zoals blijkt uit het rapport van de Rekenkamer, dat het dikwijls onmogelijk was op de normale wijze en ter bevordering van een vlotte gang van zaken, de uitgaven te doen, die noodzakelijk waren. Daarom werden voor het doen van deze uitgaven methoden gebezigd „verschrijvingen" waarvan men zelf niet inzag, dat ze verkeerd wa ren. Men ging voort op een verkeer de weg, die men jaren geleden al was ingeslagen. In het rapport wordt verklaard dat niet gebleken is dat ambte naren van de Provinciale Griffie of van de Provinciale Waterstaat zich persoonlijk hebben bevoor deeld. Van frauduleuze hande lingen is de Rekenkamer niets gebleken ondanks het zeer nauw keurige onderzoek. De Rekenkamer is van mening dat ook Ged. Staten van Zeeland niet kan worden verweten dat zij met de „verschrijvingen" op de, hoogte waren. Ged. Staten konden daarvan niet weten, meent de Rekenkamer, omdat het verouder de boekhoud- en administratie systeem controle op en onderzoek naar verschrijvingen in feite on mogelijk maakte. De Rekenkamer adviseert echter Ged. Staten ten spoedigste de administratie van de Provinciale Waterstaat te moderniseren. NOGMAALS HET VEER ZIJPE-ANNA JACOBAPOLDER SCHARENDIJKE. De raad Midden- schouwen, die een vergadering belegde, besloot het stichtingsbestuur van het rusthuis „Duinoord" in Haamstede een ultimatum te zenden. De reden daar voor was dat dit tehuis in geldelijke moeilijkheden verkeerde en, volgens de raad, niet aan de verplichtingen voldeed, de rente en aflossing van een gedane geldlening te voldoen. De raad vond overigens het belang van het rusthuis voor de gemeente niet te onderschatten, maar besloot toch het stichtingsbestuur het volgende te berich ten: Indien niet binnen een tijdsbestek van drie maanden een voorstel ter reor ganisatie van het tehuis zou worden in gediend bij B en W van Middenschou- wen.zou de garantieverklaring door de gemeente worden ingetrokken. Verder besloot de raad overleg met Westersehouwen te plegen over de reini gingsrechten. De oude rechten zouden worden gehandhaafd tot men een goed geoutilleerde dienst in het leven kon roe pen. Voor de dienst voor geestelijk volksgezondheid in Zeeland zou een be drag van drie cent per inwoner beschik baar worden gesteld en men besloot een afrastering rond het sportveld in Scha- rendijke te maken. Achter De Doele wordt de afrastering zelfs vier meter hoog. Het geheim van welkom blijven, is dat men nooit te lang moet blijven. Heeft men zijn vertrek eenmaal aangekondigd, laat j het dan ook gebeuren; zelfs al 'j zegt de gastvrouw „Wat jammer, gaan jullie nii al weg?" Soms zegt ze dit alleen terwille van de goede toon (behoudens dan in Uw geval) en dan verlangt de goede toon wederkerig, dat men zich node van zijn zetel losrukt. Eén uitzondering is toegestaan: als er op de valreep nog een Gladstone wordt gepresenteerd - met of zonder filter - de sigaret die A iedereen voldoening schenkt. MIDDELBURG. De groente handelaar M. P. uit Middelburg had zich gisteren bij de kanton rechter te verantwoorden, omdat hij met zijn driewielige kar het verkeer op de Stationsstraat enige tijd had belemmerd. Hij had de wagen aan de rechterkant in de rijstrook van het afslaande ver keer geparkeerd om diverse klan ten op zijn gemak aan de beno digde groenten en fruit te helpen. Een lange file auto's formeerde zich aldra achter de kar en verzocht luid claxonnerend om doorgang. De groente boer bleek Oostindisch doof te zijn en bracht rustig verdere dienstbezoeken aan in de Stationsstraat wonende klan ten. Een agent verzocht P. toen snel met zijn wagen te willen verdwijnen, maar de groentehandelaar liet zich ook niet door het openbare gezag vermur wen zijn stand-parkeerplaats te verla ten. Pas na een tweede wat dringender aanmaning van de politie pakte groen tehandelaar P. zijn biezen. Soepel Bij het kantongerecht klaagde de handelsman op luide toon zijn nood. Hij had elke keer bij het helpen van klanten in de Stationsstraat moeilijk heden. Aan de overkant van de straat kon hij de kar moeilijk zetten omdat hij dan telkens zijn waren in de steek moest laten. ..Het zijn niet een paar klanten, zo doende kan ik niet op afstand gaan staan," zei P. De officier van justi tie. mr. T. Lebret, gaf hem de raad: ..Rijd u dan toch het trottoir op, dat heeft die agent ook tegen u gezegd." Commissaris van politie M. A. Rene- man werd eveneens als getuige opge roepen en verklaarde o.m. „In dit soort gevallen treden wij zo soepel mogelijk op. Maar met P. kon het niet langer." De officier eiste voor beide feiten de boetes 15.of drie dagen en 2. of een dag. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, legde P. 10.of twee dagen op en achtte hem voor het an dere feit schuldig zonder hem te straf fen. Bij verstek kreeg de vrachtautochauf feur C. P. J. uit St. Maartensdijk 50.- of acht dagen, omdat hij op 4 januari op de rijksweg bij Krabbendijke een gevaarlijke verkeersmanoeuvre had uit gehaald. Hij zwenkte bij een kruising naar links en sloeg toen plots rechtsaf en botste zodoende op een wagen, die inmiddels naast hem reed. De eis was 75,of vijftien dagen, maar mr. Moolenburgh verminderde het bedrag, omdat hij vond dat de andere wagen bestuurder te veel risico had genomen om door te rijden. Agent in liet nauw Op 4 februariwerd de ambtenaar W. de J. uit Zoutelande in Grijpskerke door een auto ingehaald. Hij maakte een zwenking naar links met zijn auto en de wagens raakten elkaar. De officier eiste 40.of acht dagen, het vonnis- was 25.of vijf dagen. Bij verstek kreeg de Koudekerkse chauffeur P. de P. conform de eis 20.- of vier dagen. Hij had op 17 maart in Middelburg een agent in het nauw ge bracht. Hij sloeg plotseling rechtsaf en verleende geen doorgang aan een recht door fietsende politieman. De verdach te beweerde in een vorige zitting dat de agent zijn hand uitstak, wat deze gisteren pertinent ontkende. ZIERIKZEE. In de Zierik- zeese raad werd tijdens een ver gadering geducht aandacht ge schonken aan een rapport van de commissie van toezicht van de Centrale Dienst voor Noord- Zeeland. Volgens het rapport was de wijziging van de gemeente grenzen aanleiding tot reorgani satie van de dienst. Er waren drie mogelijkheden: handhaving van de dienst met een zeer beperkte personeelsuitbreiding of met een volledige gersoneelsuitbreidijig of een dienst voor elke "gemeente apart met-een aparte dienst voor bouw- en woningtoezicht. Mr. K. A. Keunrng (Arbeid) vond de redenen van de reorganisatie niet erg duidelijk en zei dat het rapport in di verse opzichten tekortschoot. Hij vond het gewenst de dienst in de huidige vorm te handhaven en dat Zierikzee een taak had als centrumgemeente bij een gemeenschappelijke regeling. Zierikzee moest dan bereid zijn offers te bren gen. De bestaande Centrale- Dienst heeft veel nuttigs gedaan, zei mr. Keu- ning. Als de meerderheid van de ge meenten in Noord-Zeeland wilde gaan tornen aan deze dienst kon Zierikzee zelf wel een dergelijke dienst in stand houden. Eigen belang Burgemeester F. Th. Dijckmeester zei dat van de eigenlijke taak van de C.D. weinig was overgebleven. De wo ningbouw was doof het rijk en de pla nologie door de provincie tot zich ge trokken. Als taak bleef dus over: het uitvoeren van gemeentewerken. Diverse gemeentebesturen hadden het plan dit laatste in de toekomst in eigen hand te gaan nemen. „Zierikzee moet niet in de eerste plaats aan zichzelf denken," merkte de heer J. W. van den Doel (PC) op „maar aan de kleinere gemeenten, die van een gemeenschappelijke regeling enorm veel profijt kunnen trekken. Nu deze gemeenten echter geen waarde ring blijken te hebben voor de houding van Zierikzee, vind ik het van geen nut Zierikzee als verzorgingsgemeente te handhaven. Wij moeten dus nu wei op eigen belang gaan letten." Hij zei dan ook dat het gewenst was uit de gemeen schappelijke regeling te treden en een zelfstandige dienst in het leven te roe pen, tenzij de kleinere gemeenten als nog een gemeenschappelijke regeling wensten. toestand tijdens de drukte van de laat ste tijd bij het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder. Wachttijden van drie a vier uur waren normaal, terwijl de reserveboot rustig in de haven bleef. Hij vond dat Zierikzee het initiatief moest nemen om deze kwestie onder de aandacht van de gemeente Rotterdam te brengen. „Misschien kan een delegatie Rot terdamse raadsleden worden uitgeno digd tot een bezoek aan ons eiland. Het liefst per auto...." Voorzitter Dijckmeester achtte de di rectie van de R.T.M. in deze de hoofd schuldige en vond dat geen blaam rust te op het personeel, dat volgens hem zijn best deed. Een voorstel een tele gram aan de Rotterdamse raad over deze kwestie te zenden werd aangeno men. AXEL. Op het kruispunt Prins Hen drikstraat - Kerkdreef - Noordstraat - Stationsstraat is van gemeentewege een verkeersspiegel geplaatst. Wanneer men thans uit de Prins Hendrikstraat komt is men onmiddellijk in staat om de verkeerssituatie in de Kerkdreef te overzien. Hopelijk zal deze spiegel de verkeerssituatie in .Axel ten goede ko men. De collecte ten bate van het Na tionaal Rheumafonds bracht te Sou burg 302.97 gulden op. De heer G. O. Mercy te Oostburg slaagde voor het te Rotterdam gehou den examen electrotechnisch installateur. De wedstrijd SpadellaP.T.T. die in de zomeravondcompetitie van Terneuzeu werd gespeeld eindigde met de stand 4—2. Onhoudbaar Bij de rondvraag wees de heer C. Bij de Vaate (PC) op de onhoudbare AXEL. De gemeenteraad van Axel komt op 1 augustus in vergadering bij een. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten: geldlening. verkoop bouwgrond, goedkeuring rekening Bur gerlijk Armbestuur en Gemeentereke ning, het benoemen van een directeur voor de Vleeskeuringsdienst te Axel, en een ev. bijdrage in tekorten ontstaan door de Tap-Toe-Axel-1961. DOMBURG. Op de plaats waar thans de loods van Streek vervoer Walcheren zich bevindt zal waarschijnlijk eertijds een drietal bejaardenwoningen worden gebouwd, daar de raad tijdens de vergadering die woensdagavond onder voorzitterschap van burge meester mr. W. J. F. Crommelin werd gehouden zich in principe accoord verklaarde met dit voor stel. Na enige jaren in het geheel geen toewijzing te hebben ge kregen kreeg Domburg nu toe stemming voor twee woningwet woningen of drie bejaardenwonin gen. Men besloot tot het laatste. „Daar Streekvervoer Walcheren zich terug zal trekken naar West- kapelle, zijn er verder weinig moeilijkheden", zei de voorzitter. Voorts werd een tarief vastgesteld voor het storten van puin op de vuilnis belt, daar hierdoor nogal eens moeilijk heden ontstonden. Men besloot nu dat voortaan geen grof puin, d.w.z. stukken die groter zijn dan veertig centimeter, meer mag worden gestort en voor fij ner puin een vergoeding moet worden betaald van drie gulden per kubieke me ter. Buiten de gemeente wonende perso nen mogen nu in het geheel geen ste nen meer storten. De raad verklaarde zich accoord met het voorstel een stuk grond van 557 vierkante meter voor 17.50 per meter te verkopen voor bouwterrein aan de heer D. J. Steen bergen te Steenbergen. Het betreft hier een van de laatste percelen in het uit breidingsplan aan de kant van Aagte- kerke, dat nog kan worden uitgegeven. In de rondvraag kwam het nijpende parkeerprobleem diverse malen aan de orde, evenals de labiele toestand waar in diverse banken zich in de gemeente bevinden, dit laatste zeer tot ongerief van een groot gedeelte van de Dom- burgse bevolking, zoals de heer Dour- leijn opmerkte. Voor het parkeerpro bleem is nog niet direct een oplossing te vinden, en het feit dat zoveel auto's Domburg passeren kan alleen maar toe gejuicht worden. Vandaar dat dit voor lopig nog wel zo zal blijven, aldus de burgemeester. HAAMSTEDE. Reeds enige tijd vertoeft op de hoeve „Luchtenburg" bij de familie De Vrieze, de 23-jarige Ame rikaanse landbouwerszoon Jim Mitchell uit Plaincity in de staat Ohio. Hij ver richt daar het normale boerenwerk met evenveel plezier als thuis op zijn va ders bedrijf van ongeveer 160 ha groot. In totaal zal Jim op 6 bedrijven in Ne derland werken om een algemeen over zicht te krijgen van de landbouw in ons land. Het vorige jaar vertoefde de zoon van de heer De Vrieze geruime tijd in de Verenigde Staten, waarvan hij het overzicht middels lezingen aangevuld met dia's op verschillende plaatsen in Zeeland reeds gaf. De gehele opzet van deze uitwisselingsprogramma's berust op het idee van een soort good-will in spiratie van het Centraal Comité voor Uitwisseling van jonge boeren en tuin ders, in Amerika The International Farm Youth Exchange Program of de I.F.Y.E. genaamd. Dinsdagmorgen wapperde op de hoe ve Luchtenburg de Amerikaanse vlag, want in de voormiddag bezocht de Ame- AXEL. Nadat hij meer dan achtduizend acten van geboorte, overlijden en huwelijk heeft inge schreven, en enkele tienduizen den verhuizingen aan de Axelse archieven heeft toegevoegd kan de heer J. A. de Smidt eindelijk van een welverdiende rust gaan ge nieten. Een halve mensenleeftijd is de heer de Smidt werkzaam ge weest op het Axelse gemeentehuis en sinds zijn indiensttreding in YERSEKE. De lonen in het oester- bedrijf zullen met ingang van half juli aanzienlijk worden verhoogd. Schippers en voormannen zullen bruto 102 gulden gaan verdienen. Verwacht wordt dat hierdoor beter personeel voor deze be drijfstak zal kunnen worden aangewor ven. Tot nu toe zijn er voor het werk in de oesterloodsen slechts jongens be neden 17 en mannen boven 70 jaar te krijgen. Advertentie Internationaal Standwerkers concours in Axel AXEL. De wekelijkse markt van Axel zal op 5 augustus een bizonder karakter dragen, daar dan een zomer- reclamemarkt wordt gehouden waar aan een internationaal standswerkers- concours is verbonden. O.m. zal op deze markt een- kraam staan waar men gratis polshorloges, luxe en huishoudelijke artikelen ont vangt indien men in het bezit is van een folder met een bepaald nummer. Deze folders worden uitgereikt op de markten van 22 en 29 juli en 5 augus tus. Waarschijnlijk zullen onze Zuider buren eveneens in groten getale aanwe zig zijn. In Breda slaagden voor het examen vakdiploma costumiere mej. R. van der Hooft, voor coupeuse, mej R, Kayser, voor coupeuse-leidser mej. C. Dekker, allen uit Terneuzen. Zomeravondvoetbal Terneuzen H.S.V.De Mistrappers 14. De oud-Wissenkerker, de heer A. M. van dr Maas, thans hoofd van de christelijke school te Borculo slaagde in Den Haag voor het examen M.O.- Nederlands. De heer M. Moerland uit Sint-An- naland slaagde te Bergen op Zoom voor het Middenstandsdiploma. Advertentie SIGAREN PARADISO 22 ct SALVATORE 27 ct V GAPRINO 31 ct ih doosjesJvarf 5, en*10". stuks 1916 groeide het aantal inwoners van Axel van 5228 in 1916 tot 7800 in 1961, wat allemaal nauwkeurig werd bijgehouden door de heer de Smidt. Op 1 augustus echter wordt de ambtelijke pen echter voor goed neergelegd. Gedurende zijn loopbaan heeft de heer De Smidt verscheidene burgemeesters versleten", nl. burgemeester L J. den Hollander. F. Blok, P. v. Qeveren en heden burgemeester M. K. van Dii- ke. J De heer De Smidt werd in 1896 ge boren en trad na de Normaalschool in Axel te hebben gevolgd in 1916 in dienst op het gemeentehuis waar hij met distributiewerkzaamheden was be last. Na enkele jaren werd hij ambtenaar bij de Burgerlijke stand, wat hij tot heden gebleven is. Hierdoor is zijn kennis van de bevolking fenomenaal geworden, waardoor hij menigmaal als vraagbaak voor zijn collega's moet op treden. Ook bij de woningbouwvereni ging, waarbij hij secretaris-penning meester en administrateur was, was hij een centrale figuur waar alles om draaide. Van 1949 tot 1960 was hij be stuurslid van de vereniging. Bij zijn veertigjarig jubileum kreeg de heer De Smidt de ere-medaille in zilver verbon den aan de orde van Oranje-Nassau. Nu hij met pensioen gaat krijgt de voor malige ambtenaar van de Burgerlijke Stand eindelijk eens alle tijd om zich aan zijn hobby, de muziek te wijden De heer De Smidt bezit nl. een col lectie grammofoonplaten om van te wa tertanden, zowel in het lichte als in het klassieke genre. rikaanse Landbouw attaché, mr. W. C. King het bedrijf waar Jim nu al sinds 3 juli vertoeft. Mr. King was vergezeld van de secretaris van het Centraal Co mité, de heer W. v. Westrenen, de pers adviseur van de'Amerikaanse Voorlich tingsdienst, de heer J. J. Vis; ir. J. A. Vermaat namens de N.C.B.T.B. en ba ron W. J. G. Bentink namens de Caltex Nederland. Onder het genot van een kopje koffie hadden we een onderhoud met deze af vaardiging die eens kwam kijken hoe of Jim het maakte. Het ligt in de be doeling dat drie Amerikanen voordat ze weer naar de States terugkeren hun wederwaardigheden nog voor de radio zullen brengen. In Amerika worden de jongens meestal geïnterviewd voor de televisie, doch dit bèhoort in Nedeftknd nog tot de onmogelijkheden. Wei werd de heer W. de Vrieze, die vorig jaar in Amerika was, maandag voor de te levisie geïnterviewd op een bedrijf in de buurt van Delft, maar dit was voor de... Britse televisie. Jim Mitchell vertelde dat hij in een der oudste staten van Amerika woont, onder de Grote Meren met Chicago als grootste stad. Op de boederij, die hij al leen met zijn vader en een broer be werkt (in enkele topcampagnes aan gevuld met schooljongens) worden hoofdzakelijk mais, tarwe en soya-bonen verbouwd. Als veestapel maar 2 cow's" (koeien, dus Jim is geen cowboy) voor eigen gebruik, verder veel varkens die in de vleesfabrieken van de nabij gele gen stad Columbus worden verwerkt en wat schapen. Het machinepark bestaat uit 3 trekkers, 2 combines en een mais- plukmaehine. Het spreken van verschillende dialecten in Nederland was voor Jim een moei lijkheid in het leren van de Nederland se taal. De Schouwse meisjes vond hij „very good", doch hij vertelde er bij dat ook in de kampeerplaatsen op Schou wen mooie meisjes rondliepen. Toen Jim met de Maasdam naar hier kwam zag hij voor de eerste maal in zijn le ven de zee, daarom is het voor hem zo opvallend dat hij tijdens zijn werk maar een kilometer van de zee af zit. Over de prijsverschillen tussen beide landen drukte hij zich kernachtig uit. „Een arbeider in de landbouw in Ame rika verdient netto ongeveer 80 dollar, maar met dit geld kan hij vier keer zo vlug een auto kopen als in Nederland", aldus Jim. In de sport vindt hij alleen maar genoegen in de beoefening van base- en basketball, ofschoon hij zich in Nederland interesseert voor tafeltennis. Naar Jim's uiteenzettingen luisterde het gezelschap met genoegen en vaak werd hartelijk meegelachen met de Amerikaanse landbouwer met zijn gulle lach. Op de boerderij werd nog een blik geslagen op het uitgebreide machinepark en in de tuin waar de heer W. de Vrieze vorig jaar een aantal bomen en hees ters mee uit Amerika bracht, die in de Haamsteedse tuin geplant, het wonder wel doen. Jim Mitchell vertrekt op 7 augustus naar zijn volgende boerderij in Helden (L.). ST. ANNALAND. De zendingscom missie der Nederlands Hervormde Ge meente kwam in algemene verga dering bijeen in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Er werden enkele voorkomende zaken behandeld. Ge- tracht zal worden de gehele gemeente te bewerken door de leden van genoem de commissie. Het ligt in de bedoeling, om alle Hervormde gezinnen te bezoe ken en een ledenwerfactie te houden. Wil men het maandblad „Alle den Volcke" nog ontvangen, dan dient men als lid toe te treden. Degenen, die geen lid zijn, krijgen het blad niet meer thuisbezorgd. De heer Johs. Heijboer zal de zendingsblaadjes maandelijks bezor gen. A Op 28 juli zal op het terrein aan de Buitenweg te Axel een voetbalwedstrijd worden gehouden tussen het gemeente- personeel en de P.T.T.-beambten. Dit jaar nog goes. De directie van de Rijks Middelbare landbouwschool te Goes deelt mede dat het in de bedoeling ligt reeds dit jaar over te gaan tot het in stellen van een middelbare tuinbouwop- leiding in Zeeland. Dit voor ons gewest zo hoogst belang rijk onderwijs zal worden gegeven aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes. De toelatingseisen zijn dezelfde als voor het middelbaar landbouwonderwijs. Inlichtingen zijn te krijgen bij de direc teur van de Rijks Middelbare Land bouwschool, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes. BERGEN OP ZOOM. Op een terrein aan de Antwerpsestraatweg is men begonnen een terrein te ega liseren waar een nieuw bedrijf van wasserij „De Lelie" zal verrijzen. Daar uitbreiding van het bestaande be drijf in de St. Jozefstraat niet mogelijk was werd besloten een geheel nieuw pand op te trekken. Tekeningen en be rekeningen zijn nu in kannen en krui ken zodat met de bouw kan worden be gonnen. Als alles volgens plan verloopt zal men volgend jaar naar de Antwerpse straatweg kunnen verhuizen. Er is een nog vrij nieuw machinepark dat in zijn geheel zal worden overgebracht. Op het ogenblik werkt men met zestig perso neelsleden, maar het ligt in de bedoe ling dit aantal na de overgang uit te breiden tot honderd. YERSEKE. Het voormalige vis sersvaartuig YE 65, tot voor kort in ge bruik voor de oesterteelt, is door Ant werpse zeeverkenners aangekocht. De verkenners gaan het schip gebruiken voor spel en oefeningen. De boot is ont daan van lier e.d. en is geheel gemo derniseerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3