Opi nieuw leren wie overwinnaar is KERKELIJK „IJZEREN GORDIJN" GEVALLEN Debat over dorpshuis in raad Hoedekenskerke In twaalf jaar veel begrip ontstaan voor vakbeweging Dr. DIBELIUS OP KERKDAG IN BERLIJN BEVORDERINGEN EN EXAMENS L.T.S. TE TERNEUZEN Uit de kerken TERUGBLIK VAN DISTRICTSBESTUURDER ZEEUWïf.H DAGBLAD Geslaagden Kruiningse landbouwhuishoudschool Bevorderingen R.H.B.S. te Bergen op Zoom Mulo examens Goes Diplomeringen en bevorderingen Industrie- en Huishoudschool Postduivenberichten De heer J. Lodder verlaat Zeeland SDKB kontra DKB Geslaagden Landbouwhuis houdschool Zierikzee Vrijdag 21 juli 1961 Pag. 5 BERLIJN. De tiende Duitse Kerkdag is de 19e juli om 6 uur officieel geopend. Zoals andere jaren was er ditmaal geen openings samenkomst. In plaats daarvan werden diensten in vijf grote kerken in West-Berlijn belegd, terwijl ook enkele kerkdiensten in Oost-Berlijn gehouden werden. Door allerlei beperkingen van de Oostduitse regering werd het gehele Kerkdag-programma, behalve de kerkdiensten, naar West- Berlijn verlegd. Na lange aarzeling werd door de leiding van de Kerkdag dit besluit genomen. Dit betekent echter: het kerkelijk ijzeren gordijn is neergelaten. Had de leiding niet vast moeten hou den aan de garantie, die de Oost-rege ring biedt in art. 41 van de Zöne-wet? Daarin wordt toch „vrije uitoefening van de godsdienst" vastgelegd? Of had deze 10de kerkdag geheel afgelast moeten worden, omdat nu het karakter van een kerkdag voor geheel Duitsland verloren gaat? Heeft wellicht ook de wens om mensen uit de Oost-zone voor gevaren te behoeden een rol in de beslissing ge speeld? In de openingsdienst in een der groot ste kerken van Berlijn sprak de bisschop van Berlijn-Brandenburg Dr. Otto Dibe- lius o.a. deze woorden: „Dat er over deze kerkdag zo veel verschillende meningen waren, zoals het altijd igaat, wanneer politieke op vattingen een rol spelen, nemen wij als een schuld op ons geweten. Maar wij prijzen Hem, Die de Overwinnaar was met Zijn vergeving en hulp. Daar voor is de kerkdag: dat wij opnieuw leren zien, wie de Overwinnaar is. Dan hoeven wij niet meer angstig de kranten te bestuderen. Wij weten: Het beslissende is gedaan! We zijn gebor gen. In Gods Naam, we zijn er door heen." In Oost-sector Ook In de Oost-sector van de stad klonk het Evangelie. De voorzitter van het voorbereidend comité, Dr. Scharf sprak over het bijbelgedeelte Jozua 3: 9-17, het thema van de gehele kerkdag, o.a. de woorden: „Hij, Die gezegd heeft: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde is bij ons, ook op de Berlijnse kirchentag en zeker ook met de christen heid van Duitsland in deze tijd van nood. Hij is Dezelfde, van wien de enge len, toen Hij mens werd, gezongen hebben: „Vrede op aarde." Kinderdiensten Aan de officiële opening gingen zowel in Oost- als in West-Berlijn kinderdien sten vooraf. In een grote hal, waarin 12.000 kinderen bü elkaar waren, sprak Dr. Dibelius de jongens en meisjes toe. Reeds een half uur voor het begin stroomden de kinderen van alle kanten toe, die overal gehaald waren met Ber lijnse bussen. Bisschop Dibelius maakte in een gesprek duidelijk, dat de evange lische christenen in Duitsland één gezin zjjn. Ouderen en jongeren moeten de Heer loven. Vanuit vele landen waren kinderen aanwezig, zodat ook in de En gelse taal gesproken werd. Tienduizenden Voor de tweede keer wordt de Kirchentag in Berlijn gehouden. Van heinde en ver zijn tienduizenden naar deze stad, die in het middelpunt van de politieke belangstelling staat, gekomen. In het oecumenische centrum, ten ge- De Kirchentag te Berlijn wordt mei klokgelui ingeleid. TERNEUZEN. Uitslagen part-tuïnon- derwijs Lagere Technische School Terneuzen. Bevorderd: afd. Timmeren: M B Koekkoek Axel. C G Riemens en G C Riemens Bier vliet, H de Ritter Hoek, J G de Rijk, Vogel waarde, E A de "Witte Zuiddorpe; afd Met selen: A Begijn Philippine, G L v d Bergen Sas van Gent, L Breepoel Hoek, H E de Bruyn Sluiskil, C de Kraker Terneuzen, L Marossie en G A Zegers Sluiskil; afd Schil deren: D de Braai Terneuzen, H A v Geffen Zaamslag, C E Staelens. Eede, J P Ver gouwe Hoek, J C Wilhelm Zaamslag, R A Wieland en P v d Velde Terneuzen; afd Me- taalhewerken: J W Andriesen, Sluiskil, E de Causemaeker en T R van Dam, Westdorpe, C C Hoorman Axel, J de Koeyer Zaamslag, W E Lauret Philippine, D A Overdulve Axel, P H Priester, G J de Ruyter en J G de Ruyter Terneuzen, I A E Scheffer, Sas van Gent, W Taalman Philippine, R A Vanhijfte Sluiskil, J van Bendegem Axel, R van Puy- velde Terneuzen; afd. Elektrotechniek: A van Avermaete Sluiskil, C De Beer, Axel, M. de Jonge Terneuzen. R E van Laere, West dorpe, A G Willems, Sas van Gent, A Dey Kloosterzande; afd. Autoherstellen: Th van Rattingen Biervliet, M C de Ritter Hoek, C Roelse, Hoofdplaat, H Scheele T P M Spren- kels en J Zegers, Terneuzen; afd Brood- Banketbakken: W v d Berge Terneuzen, A R Buysse Sluis, L J Dekker Terneuzen, F H J Geysel Sluiskil, R D Huster Axel J A Jansen, Cadzand. J v Leuven, Vogelwaarde E C Verheye Oostburg, J Basting Retranche- ment, A C Hoogstraete Axel, E J v Hau- ten, St Jansteen, J P Kornelis Biervliet, W A Kuipers Zuidzande, M J Michielsen Terneuzen, J Quaars Nieuwvliet J de Smet IJzendijke, J Vhal, Vogelwaarde, G Joos Koewacht. Getuigschrift: afd Timmeren: W de Zeeuw Terneuzen (A-cursus), B E v d Berghe Sas van Gent, R C Corijn Philippine C de Doel- der Terneuzen D A Haak Zxel, H F Hemel- soet Sas van Gent, F de Jonge Zaamslag, M A Verstraeten Axel; Afd Metselen: W Barentsen Terneuzen, H G Coone Sas van Gent, J P Van Driel en C Hamelink Axel, J Hofman Zaamslag, J C Meertens Hoek, F A Meeusen en J Riemens Terneuzen, J Ver hoef Hoek; afd Schilderen: W J Caessens Axel E P v Eek St Jansteen, J P v Hoorn en R J Scheele Axel, A v d Velde, Vogel- ned. herv. kerk Beroepen te Lunteren (toez.) (vae* C. J P Lam): J. Bos te Wierden. Bedankt voor Boven-Hardinxveld: E. J. Schim mel te Oud-Beijerland; voor Krimpen aan de Lek: A. van Brummelen te Schoonrewoerd. christ. geref. kerken Beroepen te Maassluis, Oud-Bijerland en Zwaagwesteinde: J. Kievit, kand. te Apeldoorn: te Lutjesgast: H. Biesma, kand. te Lisse, geref. gemeenten Aangenomen naar Vlaar dingen: L. Huisman, kand. te Zwijodrecht, die be- dankte voor: Amersfoort, Arnhem, Axel, Boskoop, Dordrecht, Giessendam, Haar lem, Kampen, Leiden, Middelharms, Poortugaal, Ridderkerk, Rotterdam, Vreeswijk, Scheveningen, Terneuzen, Terwolde, Uddel, Veen, Waarde, Wage- nlngen, Werkendam, Woerden, Zaan dam. Naar de algemene jaarvergadering van de Stichting Vrederust in Bergen op Zoom werd de plaatselijke correspon dent van Sint-Annaland en nog een lid afgevaardigd. Deze jaarvergadering zal niet op 22 juli, maar op 26 juli wor den gehouden. Correspondent: C. van Winkelen. Datum: 19 juli 1961. waarde, F Wenzler Hulst; afd Metaalbewer- ken: C M Maas Terneuzen (A-cursus), J J G de Blaaij Hoek, J Bakker en C v d Broeke Axel, J D J v Drongelen Terneuzen, A de Hamer Zaamslag, G v Houdt Terneuzen, W M Vermeersch Sas van Gent, J R Visser Zaamslag P E Wille Sas van Gent, P J Dieleman Terneuzen; afd Elektrotechniek: M Hemelsoet en G A Keyzer Axel, J P C Schobben Sluiskil, P P Sinack Biervliet R P van 't Westeinde Groede. Advertentie De Provinciale afzetcommissie voor Zee land maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aan gevoerd en geveild vanaf donderdag 27 juli 1961: Perzikrode Zomerappel, alle maten, mits voldoende rood gekleurd, Early Victoria, 60 mm en op. KRUININGEN. Geslaagde leerlingen „Prinses Beatrixschool" Landbouwhuishoud school. Primaire opleiding: Nelleke Bakker, Walsoorden, Jenny Bom, Yerseke, Jopie Boone, Schore, Annie Dek, Kruiningen, An neke v d Endt, Yerseke, Mattie van Fraas- sen, Waarde, Jo van Houte Krabbendijke, Betsie Kamerling, Waarde, Nellie Koeman Waarde, Betty Kooman,Yerseke, Dien de Leeuw, Waarde, Els Meyaard Yerseke, Bep Nieuwenhuyse Kruiningen, Sanny Nieuwen- huize, Yerseke, Nellie Nieuwenhuijsen, Krab bendijke, Ella Nieuwenhuijsen, Krabbendijke, Maatje Oostdijk Kruiningen, Corrie Paauwe Kruiningen, Miep Schrier, Hansweert, Octo- vina Sohilait Kruiningen, Adrie Wagenaar Krabbendijke, Ria Willemse Kruiningen, Jan- ny Wisse Schore, Rita Zandee, Waarde, Gilda de Bokx, Rilland-Bath, Plonie v d Boomgaard Kruiningen, Corrie Bramsen Ka- pelle Biezelinge, Betsie Gijzel, Kapelle-Bie- zelinge, Marie Gijssel, Wemeldinge, Suzan Gijsel, Wemeldinge, Carlie van Ham Rilland. Bath, Lenie Hazelebach Kruiningen, Mien Kant Rilland-Bath, Corrie v d Klooster Ril land-Bath, Gerrie Krijnsen Rilland-Bath, Hen- ny Leendertse Kruiningen, Gerda de Leeuw Rilland-Bath, Jannie Lobbezoo Rilland- Bath, Maria Nanlohy Kruiningen, Rina v d Pas Kruiningen, Jannie Sentse Ril land-Bath, Cobie Walraven, Rilland-Bath, Hannie Wisse, Kapelle-Biezelinge, Ella Wis se Kapelle-Biezelinge, Corrie Zuijddijk, We meldinge, Jannie Wisse, Rilland-Bath. Assistenten in de huishouding: Janny Alle- wijn Krabbendijke, Corrie Bauer Kruinin gen, Mina v d Berge Krabbendijke, Nellie Dellebeeke Kruiningen, Diny Harinck Krui ningen Elly Hoek Rilland-Bath, Ina Janse Kruiningen, Janny Meijer Kruiningen, Le nie Meijer, Kruiningen, Jannie Nieuwen- huijse Rilland-Bath, Lina van Nieuwkerk Kruiningen, Sietske van Poelje Hansweert, Tannie Quist Rilland-Bath. Truida Schrier, Waarde, Dinie Weststrate Krabbendijke, Rikie Zoetewey, Yerseke, Ina Zuydwegt Yer seke. Aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom werden bevorderd van klas 1 naar klas 2: Marieke Duijzer, Johan Goede- gebuure en Aart van Winkelen, allen uit Sint-Annaland. Van klas 2 naar klas 3: Wim Heijboer Gabr. zn.. Fran- cien van Luijk en Adrie Quist, allen te Sint-Annaland. Van klas 3 naar klas 4: Wim Heijbier Gerard zn. te Sint- Annaland. Dr. Dibelius spreekt 12.000 kin deren toe „De evangelische christenen in Duitsland moeten één gezin zijn." rieve van de deelnemers uit het buiten land ingericht, ontmoeten vele deel nemers uit verschillende Europese lan den en overzee elkaar. Overal in de stad hangen de vlaggen met het kerkdag embleem. De ondergrondse, trams en bussen zijn overvol. Ondanks het geval len „kerkelijk ijzeren gordijn" hebben een aanzienlijk aantal mensen uit de Oost-zone kans gezien naar het Westelijk gedeelte te komen. Zij hunkeren naar de verbondenheid. Meer dan ooit werd in deze dagen gebeden voor degenen, die in nood zijn. Al dreigen machten van het Oosten, de gemeenschap uit de Geest van het Evangelie kan niet verstoord worden. Daarvan is ondanks alles deze kerkdag een getuigenis. Temidden van alle spanningen klinkt juist in deze stad de boodschap: „Ik ben bij V'en luidden de kokken niet tevergeefs over een stad, waar zoveel in de hele wereld over gesproken wordt.'" GOES, Voor het Mulo-diploma A slaagden dinsdag ite Goes, de dames A D Jobse, Hoe-dekenske-hke; E Klap, A Kousemiaker, M -v d Knaap en H Stel allen te Goes; N S Ver,brugge, Walsoor den; J Westerbeke, We-stkapelle; B H Dalebout, Wilhelminadorp; G T Nijsse, 's H H Kinderen; L de Smeit (M), Aar den-burg; C v d Luyster (M), Schoondij- fce; W Baireman, L Blok, R Buijze, C de Bruijne (M), J Schutte (M), I Ver schoor (M) allen te Terneuzen en de he. ren J Koste-r, Ka-pelle; C de Gtraiaf en P Geene te Goes; C B-akker, Terneuzen; A Duininck, Oadzand; A S-erlé (M), Scho-ondijke; P Roose (M) en C de Put ter (M) beidien te Zaamslag. Afgewezen drie kandidaten. W-oens-da-g -slaagden d-e dames: L Boogaard (M), Grij-pskerke; E Biondin-a (M), Middelburg; H Kesiteloo, Oostburg J v Houte (M), Cadaand; C du Fossé, Bres-kens; E Corbijin. Middelburg; J Wonder,g-em (M), OosttoapeJle; C V-ooigdt <M), Hoofdola-aiJ Moggré (M), Sch-oon- dijke; M Polderman, Rilland-; H Boot, Kor-tgen-e; M v Kru-ijniingen (M), Yerse ke -en W Leendertse (M) Kortgenie; en de -heren; M v Eenenniaiam (M), Middel burg; J Hofijze-r (M), Schoondijke; J Vlaming (M), J v -d Plass-e (M) en J Bol (M), Yerseke; F K-ole, Kruiningen; C Davids-e (M) en A Clement (M), OoJijns,plaat; B Platsch-orre (M), Kort- igene en M Jansen, Kruininigen, Afgewe zen vijf kandidaten. (M) tevens midden standsdiploma. MIDDELBURG. Bevorderd: van de le naar de 2e klasse Primaire Opleiding: P C Abrahamse; T van Belzen; A C N Baas (v); A E v d Bergh (v); W van Belzen; M Ber- revoets; C Goeman; H C W Bliek; C Bos- schaert; S J A Groene woud; A Bouwens; B W Cornelisse; M C van Heuven; A Bras ser; J Deurwaarder: M P C v d Hooft; M van Galen; L P Dieleman; W v d Horst; M J Janisse; M Duvekot (v); KJ Jacobse; A A Jansen-(v); W A Geelhoed; M Jansen; C J M Kapel; J E Kerkhove; M J Jongepier; C N Kousemaker; J Keur; L A Kentin; J Lameijn; M Leeflang; C Leegganger (V(: J Marijs; J E van Leerzem; W H Kramer; L Meulmecster; G M Lootens; T M C Luijen- dijk; JAC Niesthoven (v); M C E F G de Neurichy; W J de, Munck; J Pichel; E M Pa- rent; F R van Oorschot; K G de Ridder; W M Schout; G Pierhagen; N de Ridder; L P van Slooten; F Ploegaert; M G L v Roijen; M J v d Sluijs; M Poortvliet; J M de Rijke; J Ventevogel (v); MM Poortvliet; H C M Scheers; L de Vos; M M Roose; N K Schroe- vers; N Vrij; W M W Rijkse; M J Tax; T J Wattel; E van IJsseldijk; C J Wolf;. ,J Wie- lemaker; G J Zwartepoorte; A P Bos; J Brugman: L J Conté; W Dominicus; M E Don; J M de Graauw; M v d Hage; J W den Hollander; L Jacobse; M J Louwerse; E H Maranus; L C Maranus; E M Matulessy; L S Melis; W L de Potter; M C Provoost; G T Ronner; M Schoe; P Schreijenberg; C F Schrier; J L Slabber; G C Sloos; C H v d Weele; J P de Witte. Bevorderd: van de le naar de 2e klasse Naaister: H D Bakker; M S Coppoolse; J C Flipse; P F Koopman; M J Labruijére; M G Ludikhuize; M Neve; M L Paulussen; C S Provoost; L W Schout; A J Stroo; N W Tis- sink; L Verhulst. De volgende diploma's werden uitgereikt: Primaire Opleiding: N van Aalst; I Adri» aansen; M W Bal; C D van Dorst (bewijs); C M Buijs; D S Francke; F A Cevaal; P M Hoogenboom; H M le Due; H J de Lange; L M Gabriëlse; T de Meulmeester; E C de Graaf; C W Pundke; I van Halen; H Riri- hena; S N Hermans; M G Roth; JAM Heij- dens; G F de Keijzer; N M de Koning; M Sturm; L L Malawauw; D W Usmany; P J Moes; A J Verburg; L. Piekart; M Verdaas donk; .Rosman; Z H Verstraate; C J R van Roijen; E L de Vos; P J F Seijmour; N Zandbergen; J Ultee; S M Verplanke; A M W Zwigtman (bewijs); J A Besuijen; M BÖneker; H C Bout; K F Brasser; T M C Coppoolse; C J Coppoolse; W van Helleman; M M W Dekker; P M Janse; C N Dieleman; Y M de Kam; N W Dominicus; A M Klaas- se; G M W Dronkers; S H Kruijsse; J Flip se; E E de Lange; L C Koole; J P Mesu; M Koole; J Polderdijk; M Kruit; L Poppe; B van Loo; L Schets; C Meijer; A A Scho- nis; M Pieters; T J Verburg; A Puijpe; T de Visser; J M Reijnierse; J L Vogel; L J Roose; C C H de Wagter; B Zappeij; J Westerbeke; M P Telussa (bewijs); W J v d Wielen; L Wouters. 4 Leerlingen ontvingen geen diploma. Naaister aan: M C Dekker; C Fiegen; M J van Pagee; N de Vries; M J M Net. Kostuumnaaister aan: F J Koeman; K Louws; J T Matthijsse; F F Verschuur. Het diploma Assistente in de Huishouding werd uitgereikt aan: D Z Boon; G M J v d Broek; A J Duvekot; N S Florisse; E A Francke; M C Huibregtse; F Jobse; W J Kassander; M C de Koning; M van Offenbeek; I M Pieters; C D Vermazen; L Vinke; m Visser; M E de Vos; M Hoitsma; T M B Huffenreuter; J H W Kelder; G P Leijnse; J Matzinger; I Rekkers; L Roelse; M F Roo se; J A J Rijk; M W J Schouten; E Schreijenberg; M A A Stouthart; J J Thoma; A L Vrolijk; M G J Wens voort. 4 Leerlingen ontvingen geen diploma. Het diploma Kinderverzorgster werd uitge reikt aan: A D Geervliet; M Bot; A F Koeij- ers; A J D 'Hont; M A Korstanje; C P Dor- leijn; J J Krijger; J J Fortrie; G J Labeur; H Gunter; J C Lagasse; W M A Meeuwse; B E Maas; C de Pagter; A H de Smit; H E v d Stel; J F Sekewaël; J G Lankester; L de Steur. 4 Leerlingen ontvingen geen diploma. Voor het diploma Kinderverzorgster in ko loniehuizen uitgaande van de Centrale Raad voor Kinderuitzending zijn geslaagd: A J D 'Hont; G J Labeur; B E Maas; J F Seke waël; S Verduijn; A Erdelmann; R Boone. 2 Leerlingen ontvingen geen diploma. Advertentie ST. FILIPSLAND. Uitslag van de ge houden wedvlucht van de P.V. „De Reis duif" vanaf Vilvoorde. In concours waren 264 duiven. G Hooglander 1,7,12,13,18,23, en 61. J Zuidweg 2,3,6,8,15,20,38, en 60. L. Vermeij 4,5,11,3142 en 79. J. Bakker 33, 81 en 83. Joh Reijngoudt Zn 10,22,56,82 en 86. J. Smits 14,24,26,36, en 51. J Geense 16,19,52, 57,70, 71.84 en 85. J Quaak 17,45,47,49,54,63 en 64. H Kaashoek 21,28,29,30,324348 en 53. K Reijngoudt 25, 39,40,44,46,55 en 68. J C Ver wijs 2750,65 en 77. C Verwijs 34,35,37,59 en 88. A Faasse 41,58,67,73 en 74. L Bakker 66, 69,76 en 80. A Verwijs 62,72 en 75. Gebr Fon tei jne 78 en 87. TERNEUZEN. Prijsvlucht uit Moeskroen van de duivensport vereniging „E.M.M." te Driebergen. Bij de jonge duiven werd Ie B v d Slikke; 2 en 4 J Jansen; 3 en 10 C Ba bi jn; 5 A de Putter; 6 A den Hamer; 7 en 9 A Boerman; 8 P Boei je. Oude duiven: I A Boerman; 2 C Babijn; 3 en 5 A den Hamer; 4 H de Boevere. Prijsvlucht uit Dourdan. Jonge duiven: I en 5 J Jansen; 2 H de Boe vere; 3 B v d Slikke; 4 I Klaeijsen. Oude duiven: I D Dekker; 2 A den Hamer; 3 en 5 Aug Jansens; 4 B v d Slikke. De vorige week zaterdag als ge volg van het slechte weer niet doorge gane wedstrijd tussen V.C.K. en een elftal van de Timmerloods aal nu a zaterdag om vier uur te Koudekerke worden gespeeld. hoedekenskerke. De raad van Hoedekenskerke heeft gedebatteerd over een voorstel van B. en W. tot het verhogen van subsidie voor de ex ploitatie van ,,De Burcht" en het ver enigingsgebouw. Wegens het staken der stemmen zal het voorstel In een volgende vergadering weer ter tafel worden gebracht. De verzoeken om subsidieverhoging werden ingediend door R.K. Kerkbe stuur en de Stichting Dorpsgemeen schap Hoedekenskerke. Het voorstel van B. en W. beschikte echter afwij zend op dit verzoek, omdat daarin de mogelijkheid van een redelijke exploi tatie op langere termijn werd aange toond, mits schenkingen in de exploi tatie zouden opgaan en geen bedragen werden gereserveerd om het bedrag der giften na 50 jaar weer in handen te hebben voor stichting van een nieuw gebouw. Het voorstel gaf verder aan dat een sluitende opzet kan worden verkregen met een gemeente-subsidie van 1500.- per jaar, zonder enige ver dere bijdrage van de R.K. Kerk, ter wijl deze nog een rente van 4% pet. zal genieten van het door haar geïn vesteerde kapitaal. Wethouder Steijn (k.v.p.) meende dat kerk en gemeente een ongeveer gelijk belang hebben bij een dorps huis en zou dan ook graag zien dat ieder van deze instellingen de helft van het jaarlijkse exploitatietekort zouden bijdragen. (Het tekort op de exploitatie van De Burcht over 1960 bedraagt buiten het subsidie van de gemeente 4640,55, rekening hou dende met de herwinning van een gift van het Rampenfonds van 30.000 De heer Boogaard (c.h.u.) vond dat De Burcht veel te luxueus van opzet is. Men kan nu wel zeggen dat dit gebouw is gesticht voor de gehe le parochie, maar dan rijst de vraag of de gemeente nu ook moet subsi diëren voor het naar verhouding gro te aantal parochianen dat buiten de grenzen van de burgerlijke gemeen te woont. Verder vond hij de 50-50- regeling een stimulans voor ongeli miteerde aankopen daar de gemeen te toch steeds de helft van de kos ten voor zijn rekening neemt. De heer Boone s.g.p.) constateer de dat hij steeds weinig waardering heeft .gehad voor de wijze van exploi tatie van het Dorpshuis te Hoedenkens- kerke en nu De Burcht nog hierbij ge komen is zal dit aan zijn mening wei nig veranderen. Her-kapitalisering van giften acht hij onaanvaardbaar wan neer dit gepaard moet gaan met een subsidieverhoging vanwege de gemeen te. De bijdragen, die de verenigingen betalen voor het wekelijks gebruiken van het gebouw vindt hij veel te laag. Zijn ervaring met 50 pet. regelingen in voorgaande jaren met andere objec ten zijn van dien aard dat hij hier voor niet het minste enthousiasme kon opbrengen. De heer Maartense (kvp) trachtte aan te tonen dat De Burcht niet te groot is opgezet. Voor het Kerkbestuur is het practisch ook niet te verwezen lijken een gebouw te zetten dat alleen dienstig is voor de parochianen die binnen de grenzen van de burgerlijke gemeente wonen. Ook hij acht het nood zakelijk dat de investering uit giften weer wordt herkregen. Hoe zouden o.a. de kerken er thans voorstaan als deze de jaren door alles maar opgemaakt hadden? De heer Clarijs (k.v.p.) acht te een goede controle bij een 50-50-re- geling een dringende noodzaak. Schen kingen moeten evenwel buiten de ex ploitatie worden gehouden en mogen het subsidiebedrag niet beïnvloeden. Wethouder Lous wenste, zonder enig voorbehoud, ontvangen schenkingen in de exploitatie te laten opgaan. De Raad kan nu nog geen rekening houden met hoe het over 50 jaar zal zijn. De burgemeester deed vervolgens nog een tussenvoorstel voor een vaste subsidie tot een nader vast te stellen bedrag en een wisselend subsidie voor de top-kosten. Bij stemming verklaarden de heren Steijn, Maartense en Clarijs zich voor her-winning van het geïnvesteerde ka pitaal uit giften en een gemeentelijk subsidie van 50 pet. van het jaarlijks exploitatietekort. Wegens staking van stemmen zal het voorstel nu in een volgende vergade ring wederom ter tafel worden ge bracht, vergezeld van een voorstel van burgemeester en wethouders, waarbij rekening wordt gehouden met het stand punt van de kvp-fractie. Het Christelijk muziekgezelschap „Hosanna" te Goes verzorgde onder leiding van haar dirigent de heer P. de Wildt een concert op de nieuwe ver plaatsbare tent in de Voorstraat te Coiijnsplaat. Er bestond voor dit con cert een goede publieke belangstelling. Door de P.T.T. werd te Zierikzee een .telefooncel geplaatst op het trottoir van Concordia. loketambtenaar een betrekking met verantwoordelijk en zeer afwisselend werk, mede door de omgang met het publiek, en... een goed salaris! Ook u kunt voor deze functie worden opgeleid op het DISTRICTSPOSTKANTOOR 's-GRAVEN HAGE MITS U niet ouder bent dan 25 jaar een diploma MULO A of B (met Frans, Duits en Engels) of een gelijkwaardige opleiding hebt. Vrouwelijke sollicitanten in het bezit van een diploma MMS of HBS (5-jarige cursus) komen eveneens in aanmerking. Na een kosteloze opleiding tijdens de normale kantooruren wordt u op een der postkantoren te 's-Gravenhage tewerkgesteld. U KRIJGT een aanvangssalaris, afhankelijk van uw leeftijd, dat na een -1 jaar dienst verband bedraagt: op 16 j. leeftijd f 182,69 op 19 j. leeftijd f 236,54 17 „200,64 20 „254,50 18 „218,59 21 of ouder tenminste „272,45 Het salaris loopt geleidelijk op tot f 542,23 per maand. tijdens de opleiding normaal salaris goede toekomstmogelijkheden, waarbij men met leidinggevende functies kan worden belast. BOVENDIEN krijgt u een vakantietoelage van 4% van het jaarsalaris (met reeds gemaakte vakantie-afspraken kan rekening worden gehouden) 5-daagse werkweek gunstige regelingen voor reis- en pensionkosten. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict 's-Gravenhage, Rijswijkseweg 15 te 's-Gravenhage. Indien u dit jaar examen doet kunt u nu reeds solliciteren of inlichtingen vragen. VLISSINGEN. Er is van geen enkele overdrijving sprake als vandaag op de bijeenkomsten, waarop de heer J. Lodder uit Vlissingen afscheid hoopt te nemen als districtsbestuurder van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en elektrotech nische industrie, zal worden be weerd dat een man Zeeland ver laat, die in dit gewest in een betrekkelijk korte tijd twaalf jaar geleden begon de heer Lodder zijn werk in deze provincie een bijna niet voor te stellen hoeveel heid werk heeft verricht in het belang van de Christelijke vak beweging. J. LODDER Scheidende bestuurder ZIERIKZEE. In. het officieel or gaan van de Schouwen-Duivelandse Korfbalband wordt kritiek uitgeoefend op de Dordtse Korfbalbond. "Is er soms iets verkeerd in Dordt?" wordt de vraag gesteld. Elk jaar namelijk ging d'e SDKB naar Dordt of kw-amen de Dordtse korfballers naar Schouwen. De SDKB beschouwde deze uitwisse ling als een traditie. Steeds kreeg het Schouwse twaalftal Mop, maar dit kon niet verhinderen dat elke keer weer reikhalzend uitgezien werd n-aar de jaarlijkse ontmoeting. De Dorditenaren waren in elk geval goede leermeesters. Dordt liet dit jaar afweten. „Tot onze pijnlijke verbazing" schrijft de SDKB- 'er. Dordt meldde dat de KNKB geen subsidie voor de reis naar Schouwen- Duiveland verstrekte en dat er daarom geen twaalftal kon komen. Nog pijnlij ker wais de SDKB getroffen toen zij vernam dat de DKB op de oorspronke lijk door d'e SDKB voorgestelde datum (1 juli) wel naiar Goes zou .gaan om tegen de ZKB te spelen. Het SDKB-orgaan vraagt nu haring of kuit: kreeg Dordt voordien wèl sub- si'die voor de reis naar Schouwen-Dui- veland? „Of is de liefde over e® komt het niet meer met de standing overeen om 'connecties, te onderhouden met een klein nietig achtergebleven bomdje?" Op uitnodiging van het tamboer- en pijperkorps „Jonge Kracht" zal zaterdag avond de mandolinevereniging „Excel sior" uit Kruiningen een concert geven in de muziektent te Biezelinge. Tevoren zal Jonge Kracht een rondgang maken door de gemeente. Zaterdagavond om 7 uur speelt Middelburg op het Nadorstterrein een oefenwedstrijd tegen R.C.S. Wat werken is heeft de heer Lodder al vroeg geleerd. In het kinderrijke ge zin van zijn ouders was het aanpakken geblazen en daarna, als machine-bank werker in de metaal-industrie te Slik kerveer, kon hij ook beslist niet met de handen in de zakken staan. Dat was in de crisistijd en wie niet behoorlijk werkte kon ophoepelen en zijn heil zoe ken bij de steun. Lodder heeft leren werken en hij heeft het nooit verleerd. Toen de Christelijke Metaalbewer- kersbond hem in 1949 naar Zeeland en West-Brabant stuurde heeft het bestuur van die bond een beste greep gedaan. De man, die in zijn vrije tijd in Slik kerveer en Ridderkerk zich verdienste lijk maakte voor de Christelijke vak beweging, heeft, toen hij in vaste dienst van de bond tr.ad, al zijn krachten ge geven voor zijn organisatie. Hij was de eerste districtsbestuurder van de C.M.B., die in Zeeland kwam wonen. In Vlissingen kreeg hij zijn kantoor en vandaar uit begonnen de activiteiten, die hebben geleid tot op merkelijke successen, voornamelijk in het vlak van de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers en tussen de patroons en de vakbond. De heer Lodder ziet er met dank baarheid op terug. Twaalf jaar geleden kreeg hij meermalen moeilijk toegang tot de directiekantoren vandaag is dat heel anders. Nu verwachten de di recties van de Zeeuwse en Westbra bantse bedrijven hem graag en in een prettige sfeer worden de belangen van het bedrijf en het personeel bespro ken. In 1950 liet een fabrieksbaas de heer Lodder met een hond van zijn terrein jagen tegenwoordig biedt dezelfde man de districtsbestuurder bij zijn be zoek een gemakkelijke stoel en een voortreffelijke sigaar aan Er is, zegt de heer Lodder, weder zijds begrip gekomen en daar profite ren het bedrijfsleven en de arbeiders van. BEGRIP Begrip moet echter ontstaan en groei en en daar is tijd voor nodig. Het is de taak van de vakbondsbestuurder de belangen van de arbeiders te beharti gen, maar die belangen zijn daarom nog met in strijd met die van de be drijven; heel vaak lopen ze zelfs paral lel. De C.M.B. is in de afgelopen twaalf jaar flink gegroeid in Zeeland. Toen de heer Lodder hier kwam wa ren er negentien afdelingen met 1025 le den, nu zijn het er 23 met 1650 leden. In 1949 waren er tachtig vertrouwens mensen, nu zijn er 220. In de afgelo pen jaren zijn verder in 26 van de 29 grootmetaalbedrijven in dit district on dernemingsraden gesticht, waarin men sen van de Crhistelijke vakbeweging een kwart van het aantal zetels bezet ten. Er is, zegt de heer Lodder, in vrij korte tijd een sterk toegenomen waar dering ontstaan voor de factor arbeid. In de afgelopen jaren zijn tal van za ken, de sociale verzekeringen en de be loningen betreffend in onderling over leg tot een bevredigende oplossing ge bracht. Is het ledental van de bond verhou dingsgewijs gestegen in Zeeland? In de grote bedrijven is het niveau ongeveer gelijk gebleven. Er waren en er zijn nog ongeveer 22 procent ongeorgani seerden en de Christelijke bond telt in deze bedrijven 25 procent van het aan tal werknemers. Wat de bedrijven in de ambachtelijke sector betreft is er echter een niet on belangrijke groei geweest, namelijk van vijf procent twaalf jaar geleden tot twintig procent van het aantal werkne mers, dat nu is georganiseerd in de C.M.B. Door het intensieve contact van districtsbestuurder met de leiding en de werkgevers in de kleine bedrijven is het aantal ongeorganiseerden in die sector ook aanzienlijk verminderd. FUNCTIES De heer Lodder heeft naast zijn werk als districtsbestuurder nog tal van an dere functies vervuld. Een greep: Lid van de Kamer van Koophandel van 1951 tot 1960, van de provinciale commissie werkgelegenheid, van de provinciale commissie opvoering produktiviteit, van de 'Stichting Chr. beroepskeuze, van de Stichting Chr. technisch on derwijs in Zeeland, van de Centrale Plattelandsbibliotheek, van de Prot, Chr. Leetuurraad, van de adviescom: missie van het Gewestelijk Arbeidsbu- P. VAN DER ENDE Nieuwe bestuurder reau, van de adviescommissie van de werkplaats voor minder valide arbeids- rachten, bestuurslid van het Chr. zie kenhuis Bethesda en een aantal jaren voorzitter van de Chr, Besturenbond te Vlissingen. Voorts is de heer Lodder nog vier jaar ouderling geweest van de Hervormde gemeente te Vlissingen. CIJFERS Dat een districtsbestuurder met zijn tijd wel raad weet, blijkt uit het vol gende lijstje betreffende de wijze, waarop de heer Lodder in de afgelopen twaalf jaar zijn uren heeft besteed. Hij zat in- totaal 7500 uur met werk gevers aan de conferentietafel om de belangen van leden der C.M.B. te be spreken, hij sprak op 2200 ledenver gaderingen van afdelingen der C.M.B. en op 200 speciale bijeenkomsten o a. filmavonden van de bond voerde hij het woord. Ruim 3500 mensen heb ben in de afgelopen twaalf jaar op het kantoor of in de huiskamer van de districtsbestuurder hun belangen be sproken en in de afgelopen jaren heeft de heer Lodder voor de bond ruim twaalfduizend brieven geschreven, waar bij moet worden aangetekend, dat hij met de hulp had van een secretaresse of typiste. En toch was het ondanks het ve le werk toch een mooie tijd, meent de heer Lodder, die op medisch ad vies een rustiger werkkring heeft moe ten aanvaarden. Over ruim een maand zal hij In dienst treden als admini strateur van de afdeling en het dis trict Amsterdam van de C.M.B. De heer Lodder wordt als districts bestuurder opgevolgd door de heer P. van der Ende uit Den Haag. De heer Van der Ende heeft in de elektro-tech- nisehe industrie gewerkt en was in Den Haag o.a. lid van een onderne mingsraad. Hij,komt op dezelfde leef tijd (34 jaar) naar Zeeland als inder tijd de heer Lodder. ZIERIKZEE, Aan de Landbouw huishoudschool Prinses Juliana te Zie rikzee zijn geslaagd voor de INAS-op- leiding: J. B van der Houten, Zierik- ^ee'_c- F va" Beveren, Brouwershaven; A. C. Bos, Duivendijke; M. T. Jonker! Haamstede, J. Jurgen, Zierikzee; J. c Kooman, Ellemeet; L. J. Neganch, Re- nesse, C. J, E. Mooye, Haamstede; M. van Oosterom, Haamstede (met lof)- L. Rozenboom, Renesse; T. Stouten! Nieuwerkerk; J. B. Slagboom, ZieriM zee (met lof)C. p. van de Woestijne Zierikzee (met lof); D. A. de Ruyter Zierikzee: A. Stoel, Blijdorpe. De exa mens werden afgenomen onder toezicht van drie gecombineerden n.l. mejuf frouw Vredebregt, docente aan een school in Den Haag, mejuffrouw zr Ten- have, directrice Zuiderziekenhuis te Rot terdam en mejuffrouw zr. Schras. ver pleegster ziekenhuis Leiden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5