Vlot en luchtig spel van beroemd schrijver je ziet de vooruitgang x Nieuwe programmering zal gaatjes vullen bij N.T.S. Voor Simonetta geen applaus! „LITERATUUR" VAN ARTHUR SCHNITZLER gevitaliseerd je proeft de ontwikkeling Opmerkelijke film van Kees Brusse KOELE ONTVANGST VAN „HEEL" LANGE ROKKEN Den Haag krijgt crematorium Donderdag 20 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD vandaag I Verse sinaasappels maken Si-Si veel gezonder l vandaag |ln het kort Het rooksignaal van de 20ste eeuwl 14 Ct. LS.D. wondermiddel Rattigan's Harlekinade Cammermans in eenacter Wereldfestival gymnastiek Pag. 9 Van een onzer redacteuren DE televisie brengt vanavond weer eens een licht en luchtig éénaktertje in de huiskamers. Het heet „Literatuur" en is geschreven door de Weense arts Ar thur Schnitzler (1862—1931), die tus sen 1890 en 1920 behoorde tot de grootste toneelschrijver van het nog keizerlijke Oostenrijk. „Literatuur" is een van de tientallen stukken, die de Weense schrijver met zijn drukke dokterspraktijk en zijn grote belang stelling voor het bloeiende culture le leven van zijn woonstad, schreef. De titel klinkt wel gewichtig, maar het spelletje is het allerminst. Het is een goed in elkaar gezet en geestig spottemijtje op de literatuurbedrijvers rondom de eeuwwisseling in het nog heftig levende Wenen, dat echter al heel dicht bij de ondergang stond. De drie figuren in „Literatuur" zijn de dichteres Margarete, haar verloof de Klemens en haar vroegere geliefde Gilbert. Margarete staat op het punt van trouwen met Klemens, die echter niet te spreken is over de schrijve rij van zijn geliefde. Vooral haar gloei ende liefdesgedichten hebben zijn mis noegen opgewekt. Zijn wrevel wordt nog groter, als Margarete vertelt, dat zij een roman heeft geschreven, die al is gedrukt en over een week zal verschijnen. Als Klemens woedend het huis uit is gelopen, krijgt Margarete bezoek van haar collega-schrijver Gilbert, met wie zij vroeger een verhouding heeft gehad. Gilbert heeft ook al een roman geschreven. Daarin heeft hij de brief wisseling met Margarete opgenomen. Alles loopt 'goed af, doordat Klemens de hele oplage vam Margarete's boek opkoopt en in de papiermolen laat ver nietigen. Speels en met ironische humor heeft Schnitzler dit gegeven uitgewerkt. Tot welke speelsheid hij in staat is weten de schouwburgbezoekers wel uit de stukken, die na de tweede wereldoor log geregeld zijn opgevoerd. De tele visiekijkers zullen zich de naam van Schnitzler misschien nog wel herinne ren van de film ,,La Ronde", die naar zijn toneelstuk „Die Reigen" werd ge maakt. In zijn tijd was hij een beroemd man, die met volle teugen genoot van het bruisende Wenen van zijn tijd, maar die ook met spot de tekenen van het verval scherp uitbeeldde in novel len, romans en toneelstukken. „TJ was als arts aan 'het sterfbed van Wenen en hebt de laatste charmes van de stad met zachte hand aangeraakt", zei een collega-schrijver. Schnitzler stierf, toen het keizerlij- ke Wenen al lang dood was. Twee jaar later smeten de nazi's al zijn werk op de brandstapel, omdat hij jood was. Lange tijd bleven de toneelstuk ken daarna vergeten, totdat zij na de oorlog opnieuw de belangstelling trok ken en ook buiten Oostenrijk geregeld werden opgevoerd. Met „Literatuur" opende de toneel- Bijna ging het mis in de liefde tussen het dichteresje Margarete (Yoka Beretti) en haar verloofde Klemens (Guus Verstraete). Maar Arhur Schitzler, de schrijver van het televisiestuk van vanavond, zorgt ervoor dat alles terecht komt. groep Ensemble op 1 januari van dit jaar de tweede helft van het toneel- seizoep. Met Yoka Beretti als de dich teres, 'Guus Verstraete als haar aris tocratische verloofde en Wim van den Heuvel als haar vroegere geliefde werd dat een Tjjot en luchtig plezier onder regie van Jan Retèl. Dezelfde drie spelers zullen 'het spelletje van avond ook nu onder regie van Jack Dixon, voor de televisie brengen. radio Advertentie Haal ook heerlijke Si-Si in huis! J DONDERDAG. Het concert, dat vanavond onder leiding van Stanislaw Skrowaczewski om 8.05 over de zender Hilversum 2 wordt uitgezonden, brengt het Residentie- Orkest voor de microfoon met Mal colm Frager als solist in het Twee de Pianoconcert van Prokofieff. De andere werken op het program ma zijn de Symfonie in A, KV 201 van Mozart en de Symfonie in D opus 47 van Sjostakowitsj. Over het derde programma van de B.B.C. vanavond om 9 uur een liederenrecital door de nu ook in Nederland beroemde mezzo-sopraan Teresa Berganza, die begeleid wordt door haar echtgenoot Felix Lavilla. Degenen, die tussen de middag kans zien naar de radio te luisteren, ver wijzen wij naar twee programma's die de moeite waard zijn. Om 12.04 via Hilversum 1 het Roger Wagner koor met bekende Zuidamerikaanse liedjes en om 12.43 via Hilversum 2 de Belgisch-Franse chansonnier Jac ques Brei met eigen liedjes. Minnaars van het stijltje van Pia Beek kunnen vanavond om 11.10 te recht bij de zender Hilversum 2. De componist Albert Ketelbey ten slotte wordt herdacht op de andere Hilversumse zender, om 11.30. U hoort o.a. zijn Kloostertuin en zijn Perzische markt. HILVERSUM De staatssecre taris van O., K. en W. heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de N.T.S. voor een nieuwe programmering met ingang van 1 cktober. De N.T.S. had toestemming gevraagd om na die datum program ma's van de omroeporganisaties te mogen overnemen en ze onder haar vlag op het beeldscherm te brengen. Noodzaak Uitgangspunt voor dit plan was de noodzaak voor de N.T.S. om na de uitbreiding van de zendtijd per 1 oktober gemiddeld tien uur per week te verzorgen. De staatssecretaris van O.K. en W. heeft namelijk het per centage van de zendtijd, dat voor rekening van de N.T.S. moet komen, vastgesteld op veertig en dat komt neer op rond tien uur per week. De vaste rubrieken van de N.T.S., de Eurovisie uitzendingen en de extra uitzendingen, nemen hiervan niet meer dan acht uur in beslag. Om dit gat van twee uur per week te vullen heeft het bestuur van de N.T.S. eenstemmig besloten hiervoor regelmatig eeri keus te doen uit het arsenaal van uitzendingen, dat de om roepverenigingen op hun programma hebben staan. De uitzendingen die worden overgenomen, blijven het werkstuk van de televisiemedewerkers van de betrokken omroepvereniging, maar komen onder het embleem en onder de verantwoordelijkheid van de N.T.S. op het beeldscherm. De door de overheid vastgestelde gemiddelde kost prijs van één uur zendtijd 5500 wordt door de N.T.S aan de omroep organisatie betaald. De keus wordt ge daan door de programmacommissie van de N.T.S. na advies van het bureau programmazaken Het bestuur van de N.T.S. heeft ook de alternatieve mogelijkheid over wogen om een eigen regie- en presen tatiestaf te gaan aantrekken, maar dat zou hebben betekend, dat voor het vullen van twee uur zendtijd per week een toch altijd zeer grote en gevarieer de groep medewerkers zou moeten worden aangesteld. Bovendien zou de N.T.S. zich dan als zesde zuil gaan presenteren en in de stichting is juist de samenwerking van de omroep verenigingen belichaamd. De voorzitter van de N.T.S., de heer Schüttenhelm, noemt de uit noodzaak geboren nieuwe werkwijze een grote en ook verheugende wijziging in het bestel, omdat de gedachte aan grotere samenwerking van de omroeporgani saties daarmee tot meer leven is ge wekt. Hij is van mening dat na 1 okto ber een nieuw tijdperk voor de Neder landse televisie wordt ingeluid. De uitzendingen na 1 oktober op zaterdag en zondag zullen om half acht beginnen. Het aanvangsuur op de overige dagen blijft gehandhaafd. Het weekjournaal komt voortaan om half acht op zondagavond gevolgd door het sportjournaal, dat om acht uur begint. De filmavond blijft, althans voorlopig, gehandhaafd op de dinsdagavond. Er worden besprekingen gevoerd met de Bioscoopbond om de films op maandag te brengen, maar deze hebben nog niet tot resultaat geleid. Zaterdagsmiddags tussen drie en vijf uur verzorgen de omroeporganisaties een programma, dat, ook al weer voor lopig, bestaat uit films, reportages, telerecordings, enz. Het gebrek aan studioruimte noodzaakt hiertoe. In de praktijk lijkt er vooralsnog weinig te zullen veranderen, zeker aan de kant van de Nederlandse televisiekijkers. Om aan een wet telijk voorschrift te voldoen heeft de N.T.S. en hebben dus ook de omroeporganisaties deze eigenlijk wel voor de hand liggende oplos sing van gezamenlijke programma's genomenzoals wij die bij de radio al kennen. Of er sprake is van een nieuw tijdperk bij de Nederlandse televisie, zoals de heer Schüttenhelm zei, menen wij toch te moeten betwijfe len. Dat ten slotte liet embleem van Avro, Vara, V.P.R.O., N.C.R.V. of K.R.O. wordt vervangen door dat van de N.T.S., ach, de geroutineer de kijker zal de regisseurs en de produktieleiders die genoemd blij ven worden, toch wel weer thuis kunnen brengen. televisie DONDERDAG Een film en een blijspel staan vanavond op het pro gramma. De film is ,,Het gerucht" van Kees Brusse (8.55), het toneel stuk „Literatuur" van Arthur Schnitz ler (9.30). Elders op deze pagina meer hierover. Vooraf: Gesprek aan de schrijftafel (8.20) en Eindexamen Filmacademie 1961 (8.30). België Vlaams: Hoofdschotel is het televisiespel van Arthur Schnitzler „Literatuur", dat door de Vlaamse zender wordt overgenomen. In de ru briek „Atelier" worden de kijkers weer geconfronteerd met de levende kunst (8.30). Hoe het onderwijs wordt gegeven op de DerdeChristelijke Huishoudschool te Rotterdam en het Stedelijk Instituut voor Technisch On derwijs te Antwerpen kunt u zien in de documentaire „Twee scholen" (9.10). België Frans: Het is al weer en kele maanden geleden dat Dries Wa terschoot de „Legende van Beatrijs" verfilmde. Deze werd reeds vertoond via de Vlaamse zender. Vanavond kunnen ook de Waalse kijkers zien hoe Nora Sneyers de rol van zus ter Beatrijs vertolkt, die zonder dat de medezusters het bemerkten vele jaren buiten het klooster leefde. De H. Maagd nam zolang haar plaats in aldus de legende (8.55). „Swamp Water" is een film van Jean Renoir met in de hoofdrollen Anne Baxter en Walter Brennan (9.35). Duitsland: „De Perzen" is een dra ma van de Griekse dichter-dramaturg Aeschylos. Door de vertaling van Mattias Braun wordt de handeling verlegd naar het heden en geldt de waarschuwing van Aeschylos na de overwinning in de slag van Salamis (480 voor Chr.) niet alleen de Grie ken maar ook onze generatie (8.20). Om 10.00 uur wordt een reportage uitgezonden van de tiende Duitse Berlijn wordt gehouden. VRIJDAG 21 JULI RADIO HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.35 Waterst; 9.40 V d kind; 10.05 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram;11.50 Als de ziele luistert, lezing; 12.00 Middagklok- noodklok; 12.04 Dans- muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gram; 13.45 V d vrouw; 14.00 Sopr en piano; 14.45 Gram; 15.00 V d kind; 15.30 V d zieken; 16.30 Tenor en piano; 17.00 Boekbespr v d jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber; 17.45 Promenade-ork; 18.30 Gram; 18:45 Gram; 18.50 Emigratie-praat- je; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 19.30 Pol lezing; 19.40 Verz progr v d sold; 20.30 Lichte muz; 21.00 Lichte muz; 21.40 Godsd gedachtenwisseling; 21.55 Utrechts stedelijk ork; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Con- certgebouwork; 23.10 Het Gesprek over de Kerk, lezing; 23.20 Gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.40 V d kind; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, literaire lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Holland Fes tival 1961: Carillonconc te Hilversum; 10.30 Metropole ork; 11.00 V d kleuters; 11.15 Madrigaalkoor; 11.35 Orgelspel: AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.20 Regeringsuitz XJitz v d landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Carillonconc; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Dansmuz; 14.00 Kinder koor; 14.20 Voordr; 14.40 Holland Festival 1961: Instr sextet; 15.05 Liedjes en: Koek en Ei, hoorsp (deel 101); VARA: 16.00 Gram; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.25 Gram; 17.50 Act; 18.00 Nes; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kind; 19.10 Lichte muz; VPRO: 19.30 Het platteland nu, rep; 19.45 Op bezoek bij an deren, gespr; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.10 Filmpraatje; 20.20 Lichte muz; 20.35 Onderwijs als basis, lezing; 20.50 Wereld- federalisme, lezing; VARA: 21.00 Gram; 21.55 Literair progr; 22.15 Buitenl week- overz; 22.30 Nws; VPRO: 22.40 De tijd in de hand, lezing; 22.50 Dagsluiting; VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Muziek- revue; 23.55—24.00 Nws. Advertentie Mercedes-Benz 220 Vooruitgang op autogebied beet afgekort „pk. Ontwikkeling op rookgebied heet voluit „Gulden Eeutf* Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van een moderne man; Vraag daarom Senator Gulden Eeuwl ook in blikjes van 20 st. Dit is de laatste advertentie (no. 7) die geldtvoor'topsturen van4 verschillendeadvertenties uit deze serie. Inzenden tot 5 aug. 1961 TELEVISIE J weeroverz; 20.55 Van NTS: 20.00 Weekjourn en NCRV: 20.30 Spaanse dansen; man tot man, documentair progr; 21.20 Liedjes; 21.30 Act progr; 22.05 Dagsluiting. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.30 Filmrep; 18.00 18.05 Progr-overz voor de komende week; (Regionaal progr: NDR: 18.25 Progr-overz; 18.30 Die Nordschau; 19.25 De 7e brief; WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Intiem theater); 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 TV-spel; 21.10 Documentaire; 22.00 Rep; 22.20 Laatste nws. BELGIë VLAAMS 17.0018.20 V d jeugd; 19.30 V d vrouw; 20.00 Nws; 20.30 Film; 20.50 Première; 21.20 Film; 21.45 Jazzmuz; 22.15 TV-rallye; 22.45 Nws. BELGIë FRANS 19.30 Agrarisch nws; 20.00 Journ; 20.30 TV-spel; 22.15 Nwe films; 22.45 Journ. In het televisieprogramma van de Vara van maandag 31 juli is een docu mentaire opgenomen over LSD, een middel dat de laatste tijd in de psychia trie wordt toegepast. De samensteller en regisseur van dit programma, dat getiteld is „LSD wondermiddel voor psychisch gestoorden?" is E. van Moer kerken. Vanavond: Het gerucht Kees Brusse is met de laatste opna men van zijn eerste lange speelfilm Kermis in de regen bezig, een film over een aantal min of meer gewone mensen, die veelal ondanks zichzelf bij een misdaad zijn betrokken. Vijf jaar geleden maakte hij zijn eerste, korte film De Parapluie over een jon gen, die alles heeft wat zijn hart be geert, maar een parapluie steelt omdat hij echte liefde en geborgenheid mist. Een goed jaar geleden bracht hij zijn tweede film uit: Het Gerucht, even eens een korte film, thans over een jong meisje dat de sexuele voorlichting in de juiste sfeer heeft gemist. Beide films maakte Brusse in op dracht van Pro Juventute en het was opvallend hoezeer hij een filmische vormgeving met zeker niet gemakke lijk uit te werken probleem wist te combineren. Men kan dat vanavond om vijf voor negen zelf zien in het tele visieprogramma van de V.P.R.O., dat dan de film Het Gerucht brengt. De film valt in twee delen uiteen: de ervaringen van het meisje in haar klas en haar school als haar mede scholieren hebben ontdekt dat zij een verhouding met een oudere man heeft en de uiterlijke en innerlijke reacties van de vader als deze door de rector op de hoogte wordt gesteld van het wangedrag van zijn dochter. Fascinerend is de manier, waarop Kees Brusse de sfeer van de school heeft getroffen, het geheimzinnig doen van de scholieren onderlingtotdat het gerucht een feit wordt. Het hoogtepunt van zijn 35 minuten durende film bereikt Brusse echter in het beschuldigingsproces van de vader, dat een surrealistische vorm heeft ge kregen. In een onwerkelijk landschap duiken figuren op, die hem aanklagen omdat hij zijn dochter niet voldoende heeft voorgelicht. Het Gerucht is zowel in filmisch als maatschappelijk opzicht belangrijke film, waardoor menigeen zich op de schouders getikt zal voelen. Walter van der Kamp regisseert het televisiespel „Een Harlekinade" van de Engelse toneelschrijver Terence Ratti- gan, dat zaterdag 5 augustus vanuit het Amsterdamse Centraal Theater op het beeldscherm wordt gebracht. Die zelfde avond is de tweede aflevering te zien van de quiz Kom er maar eens achter. De Vlaamse acteur Paul Cammer mans speelt de hoofdrol in de eenaoter „Improvisatie" van de Amerikaanse schrijver Tad Mosel, die maandag 24 juli op het beeldscherm wordt gebracht. Henk Rigters is de regisseur. Zaterdagavond 29 juli en zondag avond 30 juli omstreeks half elf 's avonds is er een Eurovisie-reportage uit Stuttgart te zien. In het Nackarsta- dion wordt het „wereldfestival gymna stiek" gehouden. De commentator voor de Nederlandse kijkers is Ab Goubitz. door Rita Beukman FLORENCE. De laatste dag van de Florentijnse modeshows was het dan eindelijk zo ver! Hoewel alle andere couturiers heel voorzichtig hier en daar met langere rokken voor den dag kwamen om te proberen of het publiek voor die drastische veran dering in het modebeeld iets zou voelen, hakten Simonetta en Fabiani de knoop kordaat door: de korte rok was uit hun collectie geheel verdwenen. Alle mannequins verschenen op het podium met als tenten om de slanke onderdanen uitstaande rokken, die tot bijna aan de enkel reikten. Deze camouflage van de benen werd echter bijzonder koel ontvangen in het Palaz zo Pitti. Er ontstond een veelzeggende stilte in de Sala Bianca. Er was voor de fraaie creaties geen applaus! Hoe apart ook de stoffen waren waarin zij werden uitgevoerd of hoe voortreffe lijk ook de snit. Vooral Simonetta had een bijzonder moeilijke dag door die gereserveerde reactie op haar experi ment. Reeds jarenlang is er voor haar een daverend applaus opgestegen in het Palazzo Pitti. Nu werd er echter nauwelijks geklapt na de finale en inplaats van omringd te worden door bewonderende toeschouwers, stond zij na de show in de kleedkamers alleen met de mannequins. Kansspelletje De mode blijft een kansspel, ook voor heel bekende ontwerpers, en Simonetta had ditmaal verkeerd ge kozen. Wat dat voor haar na alle successen moest betekenen, daar hiel den de keiharde zakelijke inkopers geen rekening mee. Wellicht wordt er vandaag in haar ateliers al druk met de schaar gewerkt om de modellen die zij ontwierp nog enigszins verkoop baar te maken door een flink stuk van de rok af te halen. Antonelli zorgde ervoor dat de Florentijnse modeweek na deze teleur stellende shows niet als een nacht kaars uitging. Integendeel, haar col lectie maakte de laatste dag tot een hoogtepunt. Een en al beweging en kleur zijn haar ontwerpen met een vloeiende, heel vrouwelijke lijn en uit gevoerd in de prachtigste stoffen die de Italiaanse textielindustrie dit sei zoen wist voort te brengen. Matelassé brokaat en kant past zij veel toe, ge combineerd met kostbare bontsoorten. Stralend blauw en een heel teer blauw, grijs zijn haar belangrijkste kleuren, naast allerlei tinten rood en sneeuw wit, dikwijls met goud gecombineerd. Duizenden struisveren in allerlei pas teltinten of vuurrood, aubergine en groen geverfd, liet zij aanrukken om de cocktail- en avondkleding te om hullen in een romantiek die nauwe lijks meer bij onze tijd lijkt te passen. Iets moderner Even verfijnd van stijl maar iets meer op de moderne tijd afgestemd was de collectie van de Lucca, die Rome ook al ontrouw is geworden en nu voor het eerst in Florence toonde. Mingolini past veel kant toe en Schu- berth zorgde .zoals altijd weer voor een soort modeoperette, vooral op de sex- bommen van Hollywood afgestemd. Na de gedeprimeerde stemming die Simonetta en Fabiani in de Sala Bianca veroorzaakten was deze collec tie in elk geval een verademing. Dat de lange rokken een kans krijgen, daar ziet het voorlopig nog niet naar uit. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De crematoriumvereni- ging Nederland heeft toestemming ge kregen om in Den Haag een cremato rium te bouwen. De classis 's-Gravenhage der gerefor meerde kerken in Nederland had daar tegen geprotesteerd. Lijkverbranding, stelde de classis, druist in tegen de christelijke zede. De Kroon heeft niettemin toestem ming gegeven, overwegend, dat de pro testerende bevolkingsgroep in Den Haag niet groot genoeg is om te kumen spre ken van overheersende 'bezwaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9