TUNESIËRS BESCHIETEN FRANSE VLIEGTUIGEN Kirchentag in Berlijn begonnen Onbeduidend mannetje99 blijft tegenstribbelen SOEPELE CONTROLE DOOR VOLKSPOLIZEI Oorlogshaven Bizerta hecht omsingeld LIEVER PRATEN Jongeman knipsels in leeszaal Rakettocht is opnieuw uitgesteld BRITS BLAD MOET MILJOEN BETALEN AFGETUIGD EN BEROOFD IN EIGEN KEUKEN Ir. B. J. Oosterwijk krijgt leiding in R.O.G. Amersfoort Voorstel over federatieve staatsvorm voor België Man op sokken overmeesterd EICHMANNBEVRIJD VAN VLOEK „Blanke sl a ven k ar a van en" Donderdag 20 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Lord Home: Vervolg pag. 1 NAAR PARIJS Nasution naar Frankfurt in plaats van Djakarta KORT BERICHT Japanners baggeren Suezkanaal uit Volharding RUIM DUIZEND GULDEN SCHADE Snellere doortocht voor verkeer op Europaweg-3 Onbeduidend KAAP CANAVERAL (Reuter, AP). De rakettocht van Virgit Gris- som, de tweede Amerikaanse as tronaut, moest gisteren wegens be wolkte hemel opnieuw uitgesteld worden. Bij goed weer gaat hij vrijdag van start. De weersverwachtingen voor vrij dag waren gisteren op de lanceer basis goed. Toen het besluit tot uitstel werd ge nomen had Grissom iets minder dan drie en een half uur in de hermetisch gesloten capsule liggen wachten op het ogenblik van de start. Grissom toonde zich teleurgesteld maar was geenszins terneergeslagen. De teleurstelling was ook groot voor de duizenden nieuwsgierigen die van heinde en verre waren gekomen naar de omgeving van Kaap Canave ral om iets van de lancering te zien. Guitig lachend wandelde Virgil Grissom, de tweede Amerikaanse astronaut, naar zijn voertuig, in de hoop op een vlotte start. Het kleine koffertje dat hij meedroeg bevatte geen lunchpakket, maar een lucht verversingsapparaat. Geheimzinnigheid was er ook deze keer weer niet bij op Kaap Cana veral. Tientallen verslaggevers, foto grafen en filmers uit vele landen waren van de partij om over Gris- soms raketvlucht te berichten aan de gehele wereld. Moeder Grissom en haar man waren gisteren al vroeg uit de veren, evenals de vorige dag, in de hoop de raketvlucht van hun zoon op de televisie te kunnen zien. Zij waren vol vertrouwen, want de kans op ongelukken was zeer miniem. U ziet Grissoms ouders hier op de veranda voor hun huis. TUNIS (A.P./Reuter) Het Frans-Tunesische conflict over de oorlogshaven Bizerta heeft in korte tijd zeer scherpe vormen aan genomen. De eerste schoten zijn gevallen, maar of er al slacht offers zijn is nog niet bekend. Gistermiddag werd van Tunesische zijde geweer- en mortiervuur op het Franse garnizoen afgegeven, hetgeen van Franse zijde werd beantwoord met „beschermend vuur" uit vliegtuigen, die kort nadien ter versterking van het garnizoen parachutisten in de belegerde basis neerlieten. Al vroeg in de ochtend hadden Tu nesische troepen, versterkt door dui zenden vrijwilligers, de grote Franse basis hecht omsingeld. Alleen burgers konden nog ongehinderd aan weers zijden van de barricaden komen; het ging de Tunesiërs er kennelijk om al leen de bewegingen van de Franse militairen te verhinderen. BRIEFWISSELING Daarmee had men Bourguiba's ulti matum gestand gedaan, die geëist had dat de Franse regering terstond zou laten weten dat Bizerta aan Tunis terug zou komen. President de Gaulle, geen man om zich de wet te laten stellen, liet zich niets aan het ultimatum ge legen liggen en antwoordde slechts in een nota dat hij het op prijs zou stellen om de briefwisseling met Bourguiba te hervatten. Daarin hadden de beide lei ders al eerder van gedachten ge wisseld over de toekomst van de haven. Na het verstrijken van het ultimatum waarschuwde de Tunesische regering dat er met scherp geschoten zou wor den op elk Frans vliegtuig dat het Tunesische luchtruim zou schenden. MORTIEREN Een Franse helikopter, die voorra den voor het garnizoen aanvoerde, werd het eerst met Tunesische geweer kogels begroet. Enkele uren later volg de een schietpartij op Franse vliegtui gen die van het vliegveld Sidi Hamed, dat tot de basis behoort, opstegen. In de loop van de avond kwamen zes Franse vliegtuigen aan met parachu tisten die het garnizoen, dat alleen nog van uit de lucht of over zee kon wor den bereikt, moesten versterken. Ook op deze toestellen werd geschoten, maar zij beantwoordden het vuur en richtten hun boordwapens op het Tu nesische luchtdoelgeschut. Later op de avond ontploften de eerste Tunesische mortiergranaten bij het Franse hoofd kwartier van generaal Motte. baken 233 een Tunesische vlag te plan ten. Volgens de Fransen is dit Frans gebied, volgens Bourguiba Tunesisch, en volgens de Algerijnse nationalisten Algerijns. Het is de ernstigste crisis in de Frans-Tunesische betrekkingen sedert februari 1958 toen Franse bommen werpers een aanval deden op het grens- plaatsje Sakiet-sidi-Joessef. Het Franse kabinet kwam gisteravond in een bui tengewone zitting bijeen om de toe stand bij Bizerta te bespreken. In Pa rijs had men algemeen niet verwacht dat president Bourguiba zijn dreige ment zou uitvoeren. Volgens nog on bevestigde berichten zijn onderdelen van de Franse vloot onderweg naar de Tunesische kust. In New York heeft de Tunesische afgevaardigde bij de Uno een onderhoud gehad met Ham- marskjoeld over de kwestie-Bizerta. Men verwacht dat het probleem zeer spoedig aan de Veiligheidsraad zal worden voorgelegd. De strategische marinebasis Bizerta, bemand door vierduizend militairen, bleef in Franse handen nadat Tunesië in 1956 onafhankelijk was geworden. BAKEN 233 Intussen waren Tunesische vrijwil ligers op weg door de Sahara om bij Ook president Kennedy wees giste ren op de ernst van de toestand. Hij zei in zijn gebruikelijke persconferen tie dat de landen van de Navo een moeilijke tijd tegemoet gaan en dat dit zeker zou gelden in de komende maanden. Verder vooruitziende zag hij dat de gemeenschap van westelijke landen in de komende jaren vele uit dagingen van Russische zijde het hoofd zal moeten bieden. Aandacht schenkend aan de toestand van het ogenblik zei Kennedy dat nu al druk overleg over een verhoging van de militaire paraatheid van alle in de Navo verenigde landen gaande is. Hij doelde op een belangrijke vergro ting van de sterkte van de conventio nele strijdkrachten een noodzaak waarop de laatste tijd vooral Ameri kaanse strategen de nadruk hebben gelegd. Kennedy zei dat hij op 25 juli het Amerikaanse volk voor radio en tele visie een uiteenzetting zal geven over de militaire voorzieningen die hij ge troffen wenst te zien, en dat hij de volgende dag zijn inzichten kenbaar zou maken aan het Congres. Duidelijk liet Kennedy uitkomen dat de Amerikaanse regering met het nu gaande overleg beoogt de bondgenoten, vooral de Europese, te bewegen, grotere legers op de been te brengen. Meteen na Kennedy's boodschap aan het Congres zullen voorbereidende besprekingen beginnen met de bondge noten over de bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk over de internationale toestand. Die verga dering wordt op 5, 6 en 7 augustus in Parijs gehouden. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, stelde gisteren voor direct aansluitend op die verga dering de Atlantische raad van minis ters van buitenlandse zaken van de Navo in Parijs bijeen te laten komen. Kennedy drong nogmaals bij premier Kroesjtsjef op matiging aan. Hij ver zocht hem dringend terug te keren naar de weg van de nuttige samenwerking. Kennedy zei naar aanleiding van de recente opmerking van de Russische ambassadeur in Washington, Mensjikof, dat Amerika niet ten strijde zou trek ken als het om West-Berlijn ging; Ik geloof niet dat iemand het Amerikaan se antwoord op het Russische memo randum kan misverstaan. Amerika zal zijn beloften gestand doen en zijn ver plichtingen nakomen. Eigen nieuwsdienst DJAKARTA Indonesiës minister van defensie, generaal Nasution, is na zijn bezoek aan de Verenigde arabische republiek onverwachts naar Frankfurt gevlogen m plaats van naar Djakarta. De woordvoerder van het Indonesische leger, kolonel Sunarjo, heeft geweigerd commentaar te geven op de daardoor ontstane geruchten als zou Nasution ziek zijn en voor een operatie naar West- Duitsland zijn gereisd. Sunarjo -zei niet te weten wanneer Na sution naar Indonesië denkt terug te ke ren. Van onze correspondent LONDEN. Dat Ei Lewis achtte zich door de manier waar op het bericht wa:s gesteld in een gelse kranten bij- kwaad daglicht gesteld, zonder scherp moeten opletten wat zij over personen en zaken schrijven, NADEEL ondervond gisteren de gezaghebben- t de Daily Telegraph. Dat blad was rechter overwoog dat Lewis in de wegens smaad aangeklaagd door John Lewis (48), een vroeger socia listisch lid van bet Lagerhuis, en door de onderneming waarvan hij thans de leiding heeft; Rubber Im provement Ltd. De klagers werden in het gelijk ge steld; de Daily Telegraph werd gis teren veroordeeld tot het 'betalen van een bedrag van honderdduizend pond, dus ruim een miljoen gulden. Sinds mensenheugenis is een dergelijk groot bedrag nimmer wegens smaad toege wezen, Het ging om een bericht in de betrok ken krant van. maar dertien regels. Daarin werd gemeld dat de afdeling fraudezaken van de Londense politie een onderzoek instelde naar het doen en laten van de onderneming. Dit ge schiedde volgens de krant nadat er op de aandeelhoudersvergadering kri tiek was uitgeoefend op de verklaring van Lewis en ma een verslag da.t was uitgebracht dioor een der aandeelhou ders. Van onze correspondent GRONINGEN In de keuken van hun woning zijn gisternacht twee Groningers bij hun thuiskomst afge tuigd en beroofd door twee indrin gers. De mannen, broers van 46 en 36 jaar, waren uitgeweest. Toen zij de keuken binnenstapten werden zij overvallen door de twee indringers. Er ontstond een tumult, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Eén van de onbekenden zwaaide met een dolk. De jongste broer liep steken in de lin kerarm en een hoofdwonde op. De oud ste broer kreeg een kaakfractuur. De vrouw van de laatste kwam op het tumult af en verjoeg de overvallers door om hulp te roepen. De broers moesten naar een ziekenhuis. Zij werden beroofd van vijfhonderd gulden, die zij los in de zak hadden ge had. Londense zakenwereld een goede naam heeft. Hij vroeg de jury alleen om een oordeel over de indruk die het gewraakte bericht maakte. De ju ry kwam tot de slotsom dat Lewis zich inderdaad benadeeld kon voelen. Het gaat hier dus niet om de vraag of er redenen bestaam tot een onder zoek wegen-s fraude, maar uitsluitend om de inhoud van het berichtje in de Daily Telegraph. Van onze correspondent nnmbnuwa AMERSFOORT De elektrotech nisch ingenieur B. J. Oosterwijk is door het Ministe rie van justitie voorlopig belast met de leiding van het Rijksopvoe dingsgesticht in Amersfoort. Hij volgt daarmee mr. H. A. S. op, die na het verschijnen van het rapport- Helders zijn offi ciële ontslagdatum niet afwachtte en op staande voet vertrok „om zijn achterstallige vakantiedagen op te nemen". Ir. Oosterwijk is nu aangewezen om schoonschip te maken in het R.O.G. en er het gezag herstellen. Hij is zestig jaar en was sinds 1 maart 1959 hoofd van de pedagogische afdeling van het R.O.G. Aanvankelijk wilde ir. Oosterwijk zeeman worden, maar bij zijn eerste aan monstering werd hij voor zijn ogen af gekeurd. Tot 1925 studeerde hij elektro techniek. Drieëntwintig jaar was hij daarna in Rotterdam leraar en in 1948 vertrok hij naar het toenmalige Neder- lands-Indië. Hij bleef er tien jaar. In die tijd werkte hij zeven jaar bij de Elektrotechnische Maatschappij Gehco in Bandoeng en was hij één jaar directeur van een technische school van het Indo- Europees Verbond. BRUSSEL (ANP) Een groep Waalse socialistische leden van de Belgische kamer van volksvertegen woordigers heeft een voorstel inge diend tot herziening van de grondwet. Het voorstel beoogt een federale inrichting van het land mogelijk te maken. Het bevat een aantal politieke, cultu rele, economische, sociale en administra tieve grieven. De groep leden voert aan dat het voor België gevaarlijk zou zijn een structuur aan te houden die niet meer beantwoordt aan de noden van deze tijd. Het voorstel omvat o.m. de volgende punten: 1. Erkenning van een Waalse en een Vlaamse volksgemeenschap en van de drie territoriale gebieden: Wallonië, Vlaanderen en het federale grondgebied gevormd door de Brusselse agglomeratie; 2. Oprichting van een Waalse en een Vlaamse kamer, met grote bevoegd heden op cultureel, economisch en soci aal gebied; 3. Vrije keuze van de inwoners van de Brusselse agglomeratie voor Waal of Vlaming; 4. Grondwettelijke waarborgen op cul tureel gebied voor de inwoners van de Brusselse agglomeratie; 5. Oprichting van een algemene raad voor het grondgebied Brussel, Van onze correspondent UTRECHT Een waarschuwings schot dat gistermorgen in alle vroeg te over de Utrechtse Van Asch van Wijckkade knalde bracht een zich enigszins wankel voortsnellende man op sokken tot bezinning. Hij liet zich door de politie overmees teren en gaf het geldkistje en de fiets, dde hij bij zich had aan de agenten af. Dat was, zo bleek later, een deel van de buit van een nachtelijke rooftocht. De man, een 21-jarige schilder, had ver der uit een café een horloge en onge veer zeventig gulden weggehaald. Hij was onder invloed en is opgeslo ten. De man was al eerder aangehou den. Hij had zich evenwel losgerukt en er de sokken ingezet. Advertentie Nederlands populairste vruchtendranken zijn Hero vruchtendranken. Hero heeft de smaak voor elke smaak. Hero verrast u steeds weer met een uniek en verrukkelijk fruitaroma. U proeft hot verschil, ti geniet van een weergaloos-fijne, zomerse verkwikking. Geniet vaker van Hero! HERO DRANKEN ZIJN OVERAL GEVRAAGD BERLIJN (Reuter) Uit honderden galmgaten van Westberlijnse kerkto rens klonk gisterochtend luid gebeier dat in het omringende Oostberlijnse en Oostduitse gebied duidelijk was te ho ren. Het was het begin van de Kirchen tag, het tiende jaarlijkse congres van de Duitse Evangelische Kerk, de enig overgebleven pan-Duitse instelling. In Oost-Berlijn, waar de autoriteiten het congres als „uiting van de koude oorlog en provocatie" hebben verboden, werden slechts enkele bidstonden ge houden. Oorspronkelijk had men bet con gres zowel in West- als Oost-Berlijn wil len houden. Bisschop Dibelius, de tachtigjarige pro testantse primaat van Berlijn, waar schuwde in zijn preek ervoor dat „uit het oosten ongeloof naderbij stormt, uit alle macht ondersteund door buitenlandse machten" Ondanks een waarschuwing in de Oost duitse pers dat bijwoning van het con gres „een vergrijp tegen de wetten van de staat zou zijn", zijn toch talrijke Oost- berlijners naar het congres in het wes telijk stadsdeel getrokken. TOKIO (AP). Een Japanse fir ma heeft een contract gesloten voor het uitbaggeren van het Suez-kanaal. Er waren gegadigden uit Amerika, Engeland en andere Europese landen. Het contract, waarmee een bedrag van bijna zeventien miljoen gulden is ■gemoeid, zal op 25 juli in Kaïro wor den getekend. De breedte van het Suez-kanaal zal worden verdubbeld om het doorvaren van schepen van meer dan 45.000 tol mogelijk te maken. Van onze rechtbankverslaggever Het kruisverhoor in Jeruzalem is, volgens de laatste berichten die ons gisteravond bereikten, afgelopen. Gideon Hausner vindt, dat hij genoeg materiaal heeft verzameld om het proces te kun nen besluiten. De sfeer in Beth ha'am kennende mogen wij wel aannemen, dat alle betrokkenen, de rechters incluis, met een zucht van verlichting een streep hebben gezet onder de episode, waarin Adolf Eichmann zichzelf heeft kunnen toelichten. Het waren hopeloze weken, vol ongrijpbare uitersten: grenzeloos cynisme in de glazen kooi tegenover een haast, niet ,meer te bevatten vertoon van gerechtigheid achter de tafel van het hof; onderwereld en menselijkheid in een ogenschijnlijk vanzelfsprekende mengeling dooreen en het kreeg allemaal gestalte in een tempo, dat geen ruimte liet voor een redelijke bezinning. Er zullen er velen zijn, die hopen dat Eichman nu voorgoed zal zwijgen. Maar het Israëlische procesrecht staat niet aan hun zijde. Het geeft zoals overi gens ieder beschaafd systeem de ver dachte de mogelijkheid om een laatste woord te spreken. Daarvan zal in dit geval Eichmann gebruik kunnen maken als, vermoedelijk na enkele maanden, de rechters hun beraadslagingen over de schuldigverklaring hebben beëindigd en over de strafmaat moet worden beslist. Er staat ons, behalve in de komende dagen de samenvattingen van vervol ging en verdediging, dus nog wat te wachten. Eichmann is niet door de knieën ge gaan. Gideon Hausner heeft niet kun nen krijgen wat hij hebben wilde, na melijk een volledige bekentenis. De Obersturmbannführer heeft in al de weken, dat hij getuigenis moest afleg gen stijf vastgehouden aan zijn oude uitgangspunt: ik ben in juridisch op zicht niet schuldig, omdat ik, gemeten naar het beginsel „Befehl ist Befehl" geen verantwoordelijkheid droeg. HU heeft hierin volhard ook tegen de stroom van bewijzen van tegendeel in. SOESTDIJK Prins Bernhard gaat naar Mexico om op 5 augustus de 22- ste verjaardag van prinses Irene bij te wonen. De prinses is op bezoek bij de Mexicaanse president. Prins Bernhard zal op 3 augustus in Mexico aankomen en op 7 augustus in Amsterdam terugkeren. 9 Van onze correspondent VENLO. Een sterk in de ar cheologie en oude kunst geïnteres seerde Venlonaar van achttien jaar heeft vijf plakboeken vol foto's, platen en tekeningen, geknipt en gescheurd uit boeken van de ge meentelijke openbare leeszaal en bibliotheek. Hij verzamelde ruim duizend prenten die hij, gerang schikt naar verschillende kunstpe rioden, inplakte. Gisteren werd de „kunstvorser" aangehouden. Het was de directie van de lees zaal al lang opgevallen, dat er platen uit werken over kunst verdwenen zon der dat iemand het merkte. Vooral standaardwerken schenen geliefde objecten te zijn voor de verzamelaar. Een paar dagen geleden hoorde een assistente, belast met het toezicht in de studiezaal, geritsel. Zij sprak de jongeman aan, maar hij ontkende ten stelligste iets uit een boek te nebben gescheurd. Maar half overtuigd liep de assistente terug naar haar plaats. De verdenking was evenwel zo sterk geworden, dat de jongen de toegang tot de studiezaal werd ontzegd. Zes plakboeken Toen voldoende bewijsmateriaal te gen de Venlonaar was verzameld, werd de politie in de zaak gemoeid. Bij een huiszoeking vond zij vijf plakboeken vol plus een hoeveelheid oningeplakt materiaal, voldoende voor een zesde deel van het oeuvre. In de leeszaal zijn al vijftig ge' schonden boeken gevonden, waaronder verscheidene onvervangbare werken. De schade wordt op meer dan duizend gulden geschat. Er wordt rekening mee gehouden, dat de boekenwurm ook in de biblio theken van Maastricht en Roermond aan het verzamelen is geweest. RENDSBURG (DPA)- Volgende week dinsdag zal onder het Noord-Oost zeekanaal in Sleeswijk-Holstein een tun nel worden geopend, die het verkeer van Europaweg-3 snellere doortocht zal verlenen. Tot nu toe werd men veelvul dig opgehouden door de draaibrug. Per jaar passeren er ongeveer VJz miljoen motorvoertuigen. De tunnel is 1280 meter lang en heeft 50 miljoen mark gekost. Er is vier jaar aan gebouwd. Tien ventilatoren zorgen voor de lucht verversing. De tunnel heeft vier rijba nen, met een afscheiding in het mid den. FRANKFURT (Reuter) De West- duitse auto-industrie heeft in de eerste helft van dit jaar 1.136.745 motorvoer tuigen geproduceerd tegen 1.044.817 in dezelfde periode van 1960. Hiervan wer den 549.787 (v.j. 491.771) geëxporteerd. Want Hausner is er niet alleen in ge slaagd duidelijk te maken, dat Eich mann bevelen, waarvan de immoraliteit buiten kijf is, heeft opgevolgd, maar hij heeft ook waar gemaakt dat Eich mann wel degelijk een eigen beslissings bevoegdheid had en zelf bevelen heeft uitgedeeld. Dit nemen van initiatieven was al vastgelegd in vele van de ge produceerde documenten, maar het moest ook nog eens aan de mond van de verdachte zelf worden ontrukt. En dat is, wij hebben er herhaaldelijk op gewezen, bij wijze van spreken „tus sen de regels" gelukt. Eichmamr heeft zijn geloof aan de houdbaarheid van zijn positie gisteren nog eens beleden, toen Gideon Hausner hem voor de zoveelste keer een vraag stelde over het z.g. Sassen-document. Hij weigerde verder hierover nog iets te zeggen en bleef tegenstribbelen, ook nadat de president van het hof hem er op had gewezen, dat hij antwoorden móest. „Heel goed, edelachtbare", zei de Obersturmbannführer, „maar ik heb het gevoel dat ik op het rooster word gelegd tot het vlees gaar is, d.w.z. tot mij het antwoord is ontrukt, dat men hebben wil dat moest dan on geveer betekenen als „mij krijgen jullie niet, wat jullie ook doen". Toch heeft Eichmann nog wel enig commentaar op het Sassen-document gegeven. Hausner hield hem een passa ge voor, waarin de Obersturmbannfüh rer zei dat hij volledig gezag had over zeer veel eenheden van de geheime po litie en over de attache's aan de ver schillende buitenlandse vertegenwoor digingen. Eichmann probeerde aan de ze bijzonder belastende uitlating te ont komen door het voor te stellen alsof hier sprake zou zijn geweest van een tikfout. In plaats van „volledig gezag" zou hij in werkelijkheid „geen gezag" hebben gezegd. Geiove het die het ge loven wil. Volgens een ander citaat uit het Sas sen-document zou Eichmann in Argen tinië anno 1957 hebben gezegd, dat hij tijdens een lezing voor Gestapo-officie- ren aan het einde van de oorlog had uitgeroepen: „Nu, eindelijk, zijn wij be vrijd van de vloek, die duizend jaren op het mensdom heeft gerust". Onder de vloek verstond hij toen het joodse volk. Gisteren zei hij; „Zelfs al zou ik dit hebben gezegd, dan zou ik toch wel een volslagen idioot zijn geweest om dit te laten opnemen in het Sassen-do cument en als ik dat dan al had ge daan, dan zou ik het alleen maar heb ben kunnen doen om van Sassens boek een bestseller te maken". Welke twijfel er ook aan de authen ticiteit van vele in het Sassen-stuk op genomen uitspraken van Eichmann om allerlei redenen mogen rijzen, vast staat, dat de Obersturmbannführer de Nederlandse ex-SS-er en journalist veel heeft verteld, waar hij nu niet meer onderuit kan. Zoals bijv. het feit, dat hij aan het einde van de oorlog de hierboven aangeroerde lezing heeft ge houden. Volgens sommigen moet Hit- Iers propagandaminister Goebbels daar bij aanwezig zijn geweest. Dat was volgens Eichmann niet waar. Hij had Goebbels wel een paar maal ontmoet, maar slechts vluchtig, en zeker niet tijdens een door hem gehouden lezing. Maar waarom moest hij, als hij dan zo'n onbeduidend mannetje was, een lezing voor Gestapo-officieren houden over de Endlösung? „Ik", zei de Ober sturmbannführer gisteren, „kreeg een voudig opdracht van mijn chef Mül- ler". Hausner meende te weten, dat Eichmann tijdens die lezing ook exacte gegevens had verstrekt over het totale aantal uitgeroeide joden. „Kan niet waar zijn" wist de man in de kooi zeker, „ik moest alle details van de lezing met Müller doornemen en ik beschikte niet over cijfers". Een boek over de Endlösung, waaraan hij in 1945 nog begonnen was, bracht Eichmann gisteren terug tot de bescheiden pro porties van een brochure. Maar als een paal boven water bleef staan dat hij „kleine ambtenaar" bezig was geweest aan een geschreven overzicht over de uitroeiing. Niet alleen zijn di recte chef Müller, maar ook zijn hoog ste superieur Heinrich Himmler blijkt over Eichmann te hebben gesproken als „de meester zelf". Gideon Hausner bracht een uitspraak van Himmler ter tafel, waarin in deze zin sprake was van Eichmann: „De meester zelf gaat naar Hongarije, zodat de gebeurtenis sen van het Warschau-ghetto zich niet meer kunnen herhalen". Eichmann her innerde zich niet dat Himmler ooit zo over hem had gesproken, „maar het zou best soldatenjargon van hem kun nen zijn geweest". De woorden van Himmler behoren dus, volgens het zeggen van Eichmann zelf, tot de we reld der mogelijkheden en dat was nou maar net wat Gideon Hausner wilde weten. (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press) BERLIJN (Reuter-AP) Woorden en daden van de Oostduitse macht hebbers zijn de laatste dagen terza ke van de steeds wassende stroom vluchtelingen naar West-Berlijn meer in strijd met elkaar dan ooit tevo ren. Nog maar twee dagen geleden schreef het officiële Oostduitse partijorgaan Neues Deutschland dat iedere Oostduit ser die de Kirchentag in West-Berlijn zou bijwonen de wetten van de staat zou overtreden. Gisteren voegde het blad er aan toe dat „mensen die zich naar het Westen laten lokken verraders zijn". Het blad gewaagde van blanke slaven- karavanen die door het Westen zouden zijn georganiseerd. Tezelfdertijd echter konden gisteren opnieuw ongeveer tweeduizend (tot voor kort nog vijfhonderd per dag) Oostduit se vluchtelingen zonder enige hinder de wijk naar het Westen nemen. Aan de Brandenburger Tor, de scheiding in hét stadscentrum tussen Oost en West, in de overige grensstraten en in de treinen of ondergrondse oefende de Volkspolizei slechts oppervlakkige controle van de identiteitskaarten uit. Anders dan ge woonlijk deden zij nu geen moeite zich te vergewissen van het reisdoel. Ook Westberlijnse congresgangers konden ongehinderd naar het oostelijk stads deel gaan. zelfs als zij het witzijden draagspeldje van de Kirchentag op de re vers droegen. De Volkspolizei had nog versterking gekregen om sneller dagpas sen te kunnen uitreiken aan Westduit sers die Oost-Berlijn wilden bezoeken. De grote stroom vluchtelingen (deze maand reeds 16.006 mensen) zette op 8 juli in met het begin van de school vakanties.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7