COLLEGE VAN GOES HOUDT ZIJN RAADSVOORSTEL AAN suis Statuten Sportstichting niet vastgesteld Kaart van Zeeland is wel iets veranderd Bezweken onder aandrang Landingsrechten stellen een bruiloftsreceptie uit Onderbezetting bij spiegelglas- fabriek in Sas van Gent door Zeeland Getuigen maakten schuld aan botsing in Goes niet duidelijk Motie raads- commissie OUDERS „TROUWDEN HUN KINDEREN Zeeuvvsch Dagblad Onderop en bovenaan Stiefmoederlijk Henry Dunantwas in Terneuzen G. Beukelman in Meliskerke begraven CFA met Noorse film Voorstel aanhouden Sport-ambtenaar Nog geen ambtenaar voor sportzaken in Terneuzen Duitse voetballers dwongen Middelburg naar 4-3 nederlaag Weinig elegant Expositie in Middelburg Historie spreekt Vandaag poging wrak „Lina" te lichten MIJLPAAL VAN 55 JAAR Reeds 45 jaar in Kloetinge Schoolhoofd Zierikzee werd ereburger Onderwijzeres nam afscheid Korpschef politie Terneuzen overleden Zeeuwse successen op hondententoonstelling in Brussel Donderdag 20 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk werd het door burgemeester W. J. Noteboom namens het college voorlopig ingetrokken. de afdeling onderwijs. Hij gaf in overwe ging de supervisie over de sportzaken aan de chef van de afdeling onderwijs te geven en een speciale ambtenaar voor de sportzaken als zodanig aan deze afdeling toe te voegen. „Onderop" krijgt de laatste tijd heel wat te dragen. Op de Zomerconterentie van de CHU zei prof. van Niftrik: „Als er nieuwe wegen moeten worden inge slagen, moet u nóóit verwachten dat de leidende instanties beginnen zul len. Die hebben altijd iets conserva tiefs in hun houding, ook ai praten ze GOES Het college van B. en W. is gisteravond bezweken onder de ganse dag over progressiviteit". de aandrang die van de zijde van de raad is uitgeoefend. Een motie Prof. van Niftrik kan het weten, van de commissie van onderwijs was er de oorzaak van, dat het Hij zat om maar iets te noemen college besloot het voorstel tot vaststelling van ontwerp-statuten t"eVn?T -m hCt 'Dag®!^ks bestuur voor <je stichting sportbelangen voorlopig aan te houden. Nadat tiiH ",.leJ„r?-a"-an J.n" meerdere aadsleden het voorstel onaanvaardbaar hadden genoemd tijd adviserend lid is en als kerkelijk hoogleraar komt hij ook nog wel eens op de hervormde synode. Zijn collega Kraemer weet ai even zeer wat er „bovenaan" te doen is. Met Gravemeijer en Banning vormde hij het driemanschap dat zo'n grote invloed had op de vernieuwing van de Hervormde Kerk, hij was directeur van het Oecumenisch Instituut in Bos- sey en is nog altijd een vooraanstaand man in de oecumenische beweging en internationale zendingswereld. Welnu: sprekend op de negende Woudsehoten-conferentie voor gere formeerden komt hij t.a.v. de hereni ging hervormd-gereformeerd tot de conclusie: „Het moet langs de weg van onderop". En als professor van Niftrik een week eerder op datzelfde Woudseho- ten de mogelijkheden beziet voor sa menwerking tussen CH en AR, zegt hij: „De nieuwe dingen moeten altijd van onderop komen". „Onderop", beduusd onder zoveel eer, oppert voorzichtig enkele vragen: Vrezen beide professoren, bekend in bovenaanse sferen, dat de verstarring daar té groot is, om vernieuwing mo gelijk te maken? Of wordt de zaak er zo gecompli ceerd gezien, dat nog slechts het ge wone volk in eenvoud uitkomst kan brengen? Kortom: zijn al deze aansporingen tot „onderop" geen voedsel voor de twijfel, of de leiding die de hu'idige jjituatie laat duren, wel de tijd ver staat waarin hij leeft en vooral: de le den die hij vertegenwoordigt? De lei ding dringt aan op orde en voorzich tigheid. Unievoorzitter Beernink deed het op de Zomerconferentie, professor D. Nauta op de negende Woudseho ten-conferentie. Professor Nauta sprak uit wat ver moedelijk ook mr. Beernink bedoelde in zijn reactie op de rede van profes sor van Niftrik: „Geen vrijbuiterij". „Er moet beweging blijven, maar dan op de juiste wijze", zo zei profes sor Nauta t.a.v. gereformeerd-her vormd en mogelijk zal mr. Beernink dit ook wenselijk achten voor de re latie ch-ar. „De nieuwe dingen moeten altijd van onderop komen", zeggen intussen de professoren Kraemer en van Nif trik. 't Zal wel waar zijn. Maar de bange vraag rijst of we er op deze manier ooit komen. Het is de toon, die de muziek maakt. Maar wie bovenaan zit, voert de bo ventoon. En overheerst. Ook in oude zetting Bij het in behandeling komen van het voorstel las de voorzitter de motie van de commissie van onderwijs voor, waarin de meerderheid als zijn mening te kennen gaf, dat uit artikel 12 en 23 van de sta tuten blijkt, dat niet voldoende waarbor gen voor de bevoegdheden van de ge meente aanwezig zijn. Wij zijn niet be reid onmiddellijk om te zwaaien, zei de burgemeester, maar wel willen wij de raadscommissie tegemoet komen door een kleine wijziging in betreffende artikelen aan te brengen. Artikel 12 dat het be stuur van de stichting regelt zou kunnen worden gewijzigd, dat een raadslid aan het dagelijks bestuur wordt toegevoegd. Artikel 23 waarin staat dat het personeel op voorstel van het dagelijks bestuur be noemd, geschorst en ontslagen zou kun nen worden kan aldus worden gewijzigd dat er in plaats van op voorstel van komt te staan: gehoord het dagelijks bestuur, aldus burgemeester Noteboom. De heer M. Loeve (A.R.) hield vervolgens namens de commissie van onderwijs een algemene beschouwing over dit voorstel. Hij wees er op, dat Goes op sportge bied wel erg stiefmoederlijk is bedeeld. Spreker benadrukte o.m. de slechte ac commodatie op nagenoeg elk gebied. Het is nodig dat sport en overheid daarom inzicht krijgen in eikaars moeilijkheden en meer contact met elkaar hebben. De heer Loeve zei echter van mening te zijn, dat in dit geval het accent toch te veel was gelegd op de verantwoordelijkheid van de sportverenigingen terwijl het juist de verantwoordelijkheid van de ge meente moet zijn een gezond klimaat te scheppen, maar niet haar bevoegdheden over gaat dragen aan de verenigingen. Een middel om verbeteringen te krijgen, aldus de heer Loeve, is uitbreiding van TERNEUZEN. Het Rode Kruisschip „Henry Dunant" koos woensdag ligplaats bij de steiger van de provinciale boot in Terneuzen. Aan boord bevonden zich pa tiënten uit Utrecht en omgeving. Bur gemeester mr. H. Rijpstra bracht 's mid dags een bezoek aan het schip, evenals het dagelijks bestuur van de afdeling Terneuzen van het Rode Kruis. Leden van de Federatie voor vrouwelijke hulp verlening zorgden voor versnaperingen. Des avonds bracht de harmonie Terneu zen een serenade en hielden ds. W. C. van Hattum, gereformeerd predikant, en pastoor Van Mechelen de dagsluiting. Vandaag vertrekt het schip naar Dor drecht. 0 In Kortgene vond gisteren een bijzonder huwelijk plaats. Daar huw de namelijk de burgemeesterszoon A. J. Schuit met de domineesdoch- te'r S. Y. Willekes. Het aardige was dat de plechtigheid in het gemeen tehuis geleid werd door de vader van de bruidegom, burgemeester A A. Schuit en het huwelijk in de Hervormde kerk werd ingezegend door de vader van de bruid, de plaatselijke predikant ds. Willekes. Öv de foto feliciteert de eerste bur ner van Kortgene zijn 26-jarige zoon, terwijl hij een vertederde blik werpt naar zijn gloednieuwe 22-jarige schoondochter MELISKERKE. Onder ^ote b* langstelling werd»onlangs m MelisKerae de heer G. Beukelman, in leven hoofd van de Chr. school, ter aarde beiteld Meer dan zeshonderd belangstellenden begeleidden de heer Beukelman op weg naar zijn laatste ™stPlaat,s' J!® een rouwdienst in het kerkgebouw, waa ds. Van Heesen voorging, trok de droe- ve stoet naar de begraafplaats, waar verschillenden het woord voerden. De heer Beukelman woonde vanaf 1921 in Meliskerke en heeft zich als hoofd van de school en als land- en tuinbouwonderwijzer een vooraanstaan de plaats in de gemeente verworven. De collecte voor de blinden heeft in Vrouwenpolder 62,57 opgebracht. MIDDELBURG. In het City-thea ter te Middelburg draait de Cefa-film ,,Het meisje van de Veenhoeve" die gemaakt werd naar de bekende novelle van Selma Lagerlöf. Hoewel het ver haal op zichzelf niet zo belangrijk is, is de verfilming bizonder goed getrof fen, vooral door de prachtige karakter tekening van de bewoners van het rui ge en imposante Noorwegen. Een film die boeit door zijn prachtige natuurop namen en de fijnzinnige manier waar op het verhaal op het witte doek tot leven wordt gebracht. Rijbaanverdubbeling rijksweg 58 aanbesteed MIDDELBURG. Bij Rijkswater staat werd het maken van een rijbaan verdubbeling voor rijksweg 58 aanbe steed in de gemeenten Goes en ,s-Heer Arendskerke voor het aansluiten van de provinciale weg naar de Zandkreekdam, het verbeteren van de aansluitende rijksweggedeelten en het aanleggen van parallelwegen. De uitslag was: 1. Gebr. Getdof, Serooskerke (W) met 770.700. 2. J. en K. T. de Oude. Biervliet met 795.000.3. Aannemingsbedrijf Zee land" N.V.. Middelburg met 798.700. 4. Fa. J. D. Janse, Middelburg met 855.000.5. Fa. F. Duynhouwer en Zonen, Goes met 856.500.6. Fa. Gebr. J. en M. Moerland en Zonen, St. Annaland met 859.000.7. C. V. v. h. Fa. J. van 't Verlaat en Zoon, Met dit voorstel aan te nemen lopen wij echter te hard van stapel. Hij stelde voor het voorstel aan te houden, opdat het college en de onderwijscommissie in tern overleg zouden kunnen plegen. De heer Vervest (K.V.P.) gaf te kennen het met het voorstel van de heer Loeve eens te zijn. Hij uitte zijn afkeuring over de wijze waarop afgevaardigden van de Goesse sportwereld in een schrijven in de pers hun mening hadden weergegeven. Ook de heer Vervest zei, dat de verant woordelijkheid door deze statuten te veel aan de sportverenigingen zullen worden overgedragen. Wat de aanstelling van een sportambtenaar betreft meende de heer Vervest dat de enige juiste opzet kan zijn de chef van de afdeling onder wijs met de sportzaken te belasten. De heer Heyboer betuigde namens de c.h.- fractie zijn instemming met het voorstel van de heer Loeve. Het raadslid Booke- laar (K.V.P.) stelde daarentegen dat een volle dagtaak is weggelegd voor een vas_ te kracht. Wijzend op het voorbeeld van Vlis- singen en op de gemeenten Middelburg Overlijden korpschef Reinders herdacht TERNEUZEN. Bij de aanvang van de gisteren gehouden raadsvergadering heeft de voorzitter, mr. H. Rijpstra, in ge voelvolle bewoordingen het overlijden herdacht van de heer K. Reinders, korps chef der gemeente politie te Terneuzen. Hij noemde de overledene een uiterst conscentieus en stipt werker. Namens de raad voerde de heer P. Fijn van Draat het word. De raad nam daarna een mi nuut stilte in acht. De heer S. W. Henry (arbeid) dankte het college voor zijn be moeiingen de gemeente in een hogere klasse (derde klasse) te brengen. Zijn geestverwant P. J. Huijbrecht zag graag een overzicht van de panden in het uit breidingsplan die reeds eigendom van de gemeente waren geworden. Dit werd hem toegezegd. Naar aanleiding van het voorstel een wijziging in de begroting aan te brengen vroeg de heer D. Wave rijn (chu) naar de mogelijkheid een amb tenaar voor sportzaken aan te stellen. De Voorzitter wilde daarmee echter nog even wachten. De heer P. Fijn van Draat (wd) informeerde naar de initiatieven van een plaatselijke sportcommissie. „Die zijn er inderdaad", antwoordde wethou der M. de Vos. „Wij raadplegen deze commissie regelmatig". In antwoord op een opmerking van de heer Huijbrecht zei mr. Rijpstra nog dat de financiële consequenties voor de gemeente Terneu zen ten aanzien van de afvalwaterleiding erg tegenvallen. Hierover is reeds over leg gaande met een vertegenwoordiger van het departement van Economische Zaken. MIDDELBURG Een vreemd, maar zeer spannend voetbalduel was gister avond in de Zeeuwse hoofdstad te aan schouwen. Middelburgs eerste elftal be- kampte het elftal van het Duitse Lint fort uit het plaatsje van die naam, dat in de buurt van Essen in het Ruhrge- bied ligt. Lintfort speelt in de hoogste afdeling van de amateurvoetbalcompe- title in West-Duitsland en bleek een technisch goede ploeg te bezitten uit het materiaal aan spelers dat zij op een vacantiereisje mee naar Zeeland nam. Het was overigens een aantrekkelijke, in een behoorlijk tempo gespeelde kamp, waarin de Duitsers in het begin over heersten en verdiend na twintig minu ten door midvoor Kempkes een voor sprong namen: 01. Middelburgs tempo was te laag en de Duitsers demonstreerden betere techniek en balbeheersing. De myste rieuze krachten in de sport praatten een woordje mee toen Middelburg plot seling er in slaagde binnen tien minu ten van 0—1 naar 3—1 te komen. Eerst werd een voorzet van de naar links gezwenkte Vos beheerst door Al- bert Vogel ingeschoten (11), daar na profiteerde Hendrikse fraai van een vrije kans en ten slotte belandde een steenhard vleugelschot van Vos via de handen van de Duitse keeper in het doel: 31. In de tweede helft kreeg Middelburg legio kansen de voorsprong te vergro ten, maar er werd te nonchalant mee omgesprongen. Een schot van Vogel werd naast gestompt, een doorbraak van Vos op het laatste nippertje gestuit en een kogel van alweer Vogel naast ge werkt. Het merkwaardige duel kreeg zijn vreemde einde toen de Duitsers in eens de geest kregen en het voorbeeld, hen door Middelburg gegeven, navolg den Binnen tien minuten scoorden zij drie doelpunten en stonden ineens met 43 voor Eerst scoorde de rechtsbui ten, daarna bracht Kempkes de stand op 3—3 en ten slotte ving dezelfde spe ler een van de lat terugspringende bal on en was het 43 voor de Duitsers. En zo bleef het ondanks verwoede Mid delburgse aanvallen. DE HEER M. LOEVE Voorstel aanhouden" en Terneuzen, die ook in deze richting denken, zei hij er voorstander van te zijn een betaalde kracht in dienst van de stichting aan te stellen. De heer Loeve interrumpeerde daarop met te zeggen, dat zijn fractie wel degelijk voor een ad ministrateur is voor de sport. Maar wij willen een volwaardig ambtenaar in een andere figuur dan de sportwereld van de raad meent te moeten verlangen. Hoofdzaak is, dat een ambtenaar voor de sport beschikbaar komt. Dit stelde de heer Roose (K.V.P.) uitdrukkelijk vast. Hij meende echter dat persoonlijke ge voelens hier geheel buiten moeiten staan. Voorts onderschreef hij de mening van zijn fractiegenoot Bookelaar. Een juridi sche benadering van het probleem gaf mr. J. G. van der Burgt (A.R.). Hij zei dat indien deze statuten zouden worden aangenomen er geen sprake zou zijn van bevoegdheden van de gemeente. Een be taald ambtenaar stimuleert de zelfwerk zaamheid van de verenigingen niet, vond de heer D. van Loon (P.v.d.A.). Deze spreker vroeg zich ook af of het wel verantwoord is om de sportwereld der gelijke grote bevoegdheden door middel van deze statuten in handen te geven. Hij was bovendien geschrokken van de wijze waarop de sportwereld haar zin wilde doordrijven. Na deze beschouwin gen stelde de wethouder van financiën drs. J. Dijkgraaf vast, dat de moeilijkheid van dit probleem uitmondt in twee pun ten. In de eerste plaats de verantwoor delijkheid van de gemeente en de sport wereld en in de tweede plaats de aan stelling van een betaalde kracht. Hij wees er echter op, dat uit artikel 23 van de voorgestelde statuten blijkt, dat aan stelling van een vaste ambtenaar moge lijk is. Overigens kunnen wij ook de af deling onderwijs uitbreiden, maar dit al les zal uit de behoefte moeten blijken. De heer Dijkgraaf noemde de manier waarop de afgevaardigden van de sport wereld in de werkcommissie hun wensen in een schrijven aan de raadsleden had den kenbaar gemaakt voorts weinig ele gant. Hierna kwam burgemeester Note boom nog aan het woord. In de eerste plaats hebben wij mensen nodig, die ver antwoordelijkheid willen dragen en dit moeten wij kweken door hen een concrete taak toe te wijzen. En als er fouten-wor den gemaakt een mogelijkheid die aan wezig moet zijn, dan kan een bepaalde taak van de stichting altijd door de raad worden teruggenomen, meende de voor zitter. Hij had er geen bezwaar tegen dat desnoods vernietigingsrecht van de statu ten zou worden opgenomen. De voorzitter stelde vervolgens vast, dat het dagelijks bestuur met de uitvoering van de dage lijkse leiding moet worden belast. Voor het dagelijks toezicht zou zeker een op_ zichter aan de stichting kunnen wórden toegewezen. Hij drong er echter op aan de hoofdlijnen van deze ontwerp-statuten te handhaven. Ook de heer Roose zei van mening te zjjn, dat de sprong met deze statuten zou moeten worden gewaagd. Dit behoudens enkele redactionele veranderingen. De heer Loeve bracht nogmaals te berde, dat het het beste zou zijn dit voorstel voorlopig aan te houden. Om enige re dactionele veranderingen aan te kunnen brengen kunnen wij het voorstel beter nog eens bekijken, vond de heer Dijk graaf eveneens. De voorzitter nam het voorstel terug totdat met de commissie van onderwijs zal zijn overlegd. In deze raadsvergadering kwamen voorts nog eni ge agendapunten van ondergeschikt be lang onder de hamer. MIDDELBURG. In de kunstsaal van Eenthem en Jutting te Middel burg kan men Zeeland zien zoals het vroeger was. Legio eilanden, talloze vestingen, massa's kronkelige rivier armen en stukken land waar vroeger zee was. Er is namelijk een zeer uit gebreide collectie oude landkaarten bijeengebracht, die een duidelijk beeld geeft van de geografische situa tie van het Zeeuwse gewest in de loop der eeuwen. Wie de kaarten goed bekijkt ziet dat er zoal het een -en ander veranderd is. Wij zagen een aardrijkskundige prent uit het grijze verleden waarop Hoofd plaat nog in het geheel niet te vinden was, Biervliet een eiland voor de gril lige kust van Zeeuws-Vlaanderen, een Goes dat nog aan zee lag en Middel burg dat via het Sloe nog vanuit zee was te bereiken. Dit alles is nu geheel anders geworden. Niettemin is het in' teressant om eens te weten hoe de kaart van Zeeland er zoveel honderd jaar geleden uitzag. Om de historische, de kunstzinnige en uiteraard ook om de curiositeitswaarde had daarom de eige naar van de kunsthandel de verzame ling bij elkaar gebracht. De heer Car rière vertelde ons dat het steeds moei lijker wordt een collectie ais deze uit te breiden. Een gedeelte van de expo sitie kwam dan ook niet uit Nederland, maar zelfs werden kaarten opgekocht in Sleeswijk-Holstein, Frankrijk en Zwit serland. De vraag is meestal groter dan het aanbod. Tijden veranderen De nieuwe directeur van de Zeeuw se Museumstichtingdr. P. K. van Daalen, opende de tentoonstelling of ficieel, waarbij hij opmerkte dat de tijden snel veranderen. Niet in het minst in Zeeland. De afsluiting van het Veerse Gat heeft dit verschijnsel nog eens geaccentueerd. De grote waarde van de kaartenverzameling zag dr. Van Daalen vooral in de his torische schatten en bronnen die zij vertegenwoordigt. Hoe meer men bla dert hoe beter de geschiedenis van Zeeland gaat spreken. De wanden tonen een keur van land kaarten. Zelfs zijn er -heel oude bij, zo als de „Germania inferior" van Gerard de Jode. Complete exemplaren van de atlas, waarin deze kaart verscheen of alleen maar een kaart zelf zijn zeer zeldzaam. Bijzonder kleurrijk maar he laas in de loop der eeuwen slecht be waard, is de kaart van de Nederlanden van de graveur Pieter Keere uit 1617. Behalve Zeeland is ook Vlaanderen (ook Franse) rijk vertegenwoordigd. Kronieken Op een tentoonstelling als deze mist men uiteraard de nieuwe Cronyk van Zeeland van M. Smallegange (1696) niet, maar voor wie uiterst betrouw bare gegevens wil weten over Zeeland De ouden van Dagen van Kats maakten onder leiding van de heer van Ar en tb als een riitoer door Walcheren en Zuid-Beveland.- Bij hun thuiskomst werden ze -begroet door het muziekge- Hardinxveld-Giessendam met 859.000.— zelsch-a-p „Excelsior" WEMELDINGE. Het bergingsbedrijf W. A. v. d. Tak uit Rotterdam zal pogen het wrak te lichten van het motorschip „Lina" welk vaartuig dinsdag bij een aanvaring met het sleepschip „Engelen berg" in de Oosterschelde nabij Wemel- dinge is gezonken. De zandzuiger „Ma ria" van dezelfde Terneuzense rederij als waartoe de „Lina" behoorde, is bezig de lading zand uit het gezonken schip te zuigen. Met het bergingsvaartuig „Zeepaard" is de drijvende bok „Arend", die een hefvermogen heeft van 200 ton, reeds bij het wrak aangekomen. Als de weersomstandigheden gunstig zijn zal men vandaag (donderdag) het wrak trachten te lichten. in de 17e eeuu> kan misschien toch beter terecht bij de eveneens uitge stalde oude Chronycke ende historiën van Zeeland van Jan Reygersbergh van Cortgene, welke kroniek zoals de schrijver zelf zegt „van nieuw met eenighe byvoechsels mitsgaders met de figueren der graeven van Zeeland is vermeerdert". Dit geschrift ver scheen in 1634, en werd uitgegeven bij Zacherias Roman in Middelburg. Interessant en al even zeldzaam is ook de Specvlum Zeelandiae, een be schrijving met afbeeldingen van steden, ambachten en heerlijkheden. En wie „monnikenwerk" wil aanschouwen: Een zekere heer J. J. Poley tekende of liever gezegd schilderde in een album alle Zeeuwse gemeentewapens. Verder kan men nog een serie oude prenten van Zeeland zien en literatuur over de historie van het Zeeuwse gewest, als ook een collectie aquarellen en oude boeken. De expositie is tot 15 septem ber op werkdagen van 9 tot 18 uur ge opend. KLOETINGE Hoewel het eigenlijke feest nog even uitge steld wordt, is het vandaag toch de dag waarop het echtpaar J. van Dalen-Nijsse jubileert. Het is precies 55 jaar geleden dat ze sa men, toen nog piepjong, naar het gemeentehuis togen om te trou wen. Dat nu de viering van de 55- jarige mijlpaal nog een paar we ken uitgesteld moet worden hangt in feite samen met de landings rechten die de K.L.M. vergeefs in Los Angeles probeert te krijgen. Afscheid de heer Breedvelt ZIERIKZEE. Na een dienstperiode van 41 jaar, waarvan 33 jaar als hoofd, heeft de heer G. H. Breedvelt gisteren met een receptie in Mondragon wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid genomen als hoofd van de openbare lagere school te Zierik zee. Tijdens de drukbezochte receptie sprak burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester woorden van dank tot de scheidende hoofdonderwijzer voor alles wat hij in Zierikzee op onderwijsgebied gedaan had. Daarbij legde de burgemeester „sterk de nadruk op de opvoedkundige kwaliteiten van de heer Breedvelt, die hij voorts ie mand noemde met een sterk gevoel voor humor. ,,U heeft zich op buitengewone wijze van het onderwijzerschap gekwe ten", aldus mr. Dijckmeester, die ook nog releveerde de organisatorische kwa liteiten zoals op het terrein van de Oran jefeesten. „Voor al uw verdiensten heeft het ge meentebestuur van Ziezikzee gemeend u te moeten benoemen tot ereburger van de stad", sprak de burgemeester. Mr. Dijckmeester overhandigde de heer Breedvelt daarna de erepenning in zil ver en een oorkonde. Een groot aantal sprekers voerde daama nog het woord. Wij noemen o.a. mr. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. W. v. d. Doel, voorzitter van de cristelijke schoolvereniging en M. C. Doeleman, voorzitter van de Ziezikzeese Oranjeve reniging. HULST. Onder -grote belangstelling nam mevrouw Piening-Buss, onderwij zeres aan de C.V.O.-school te Hulst af scheid wegens haar benoeming te Ok- kenbroek. De heer Neeteson, het hoofd der school bedankte namens alle aan wezigen voor het vele werk dat mevrouw Piening in de afgelopen jaren verzet had. Op de ouderavond die tegelijkertijd werd gehouden, sprak het hoofd der school over „Het schoolgaande kind in de samenleving". Aan het slot van de avond dankte mevrouw Piening voor de belangstelling, de cadeaus en de goede samenwerking. Ds. Timmers besloot de avond met dankgebed. De heer D. L. van 't Leven te Bruinlsse behaalde het diploma aan de Amsterdamsche Grafische School. Hij sloeg drie vliegen in een klap, want be halve zijn schooldiploma behaalde hij aan die school ook zijn -patroonsdiploma en zijn diploma voor assistent calcula tor. Hij haalde al deze diploma's in twee jaar terwijl de normale studietijd drie jaar is. SAS VAN GENT. De Nieuwe Nederlandse maatschappij tot ver vaardiging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische produk- ten in Sas van Gent kon naar het jaarverslag meldt in 1960 tot een vergroting komen van de omzet der spiegelglasfabriek met bijna negentien en die van de superfos- faatfabriek met ruim negen pro cent. De totale exploitatiewinst van 3,4 miljoen gulden was la ger dan die van 3,62 miljoen in 1959. Voor een van de produkten der glasfabriek liep in het tweede halfjaar namelijk de afzet terug. Dit leidde tot een onderbezetting en een dermate ongunstige invloed op de winst dat deze onder het peil van 1959 bleef. Er trad boven dien een prijsdaling op voor super fosfaat. Drie gunstige factoren stonden tegen over de kleinere bruto winst en de meerdere algemene en rentekosten van samen 981.000 (795.0000) gulden: a) de deelnemingen leverden 809.000 (699.000) gulden op; b) de afschrijvingen kon den worden verlaagd tot 1.286.000 (1.519.000) gulden en c) de belasting voorziening zelfs tót 497.000 (1.019.000) TERNEUZEN Woensdagmorgen is op 52-jarige leeftijd in het acade misch ziekenhuis te Groningen, waar hij korte tijd verpleegd werd, over leden de heer K. Reinders, korpschef der gemeentepolitie te Terneuzen. Op 1 april 1947 trad de heer Reinders na van Den Briel gekomen te zijn, in Terneuzen in functie. Van de oprichting af tot enkele jaren geleden is hij hoofd geweest van de plaatselijke afdeling van de Bescherming Burgerbevolking. De heer Reinders heeft zich gedurende zijn leven doen kennen als een stipt en nauwgezet werker, die bij collega's en superieuren veel aanzien genoot. Maan dag a.s. zal het stoffelijk overschot op de begraafplaats van Stedum bij Groningen 78.- gulden. De netto winst steeg daardoor tot 1.444,000 (985.000) gul-den. Op het aaindelen-kapitaa-1 van zeven miljoen gulden dat in handen is van -het Fran se concern Saint-Gobain, wordt 560.000 (350.000) gulden dividend betaald. Ge reserveerd wordt 780.000 (800.000) gul den. V-an de maatscha-ppij in Sas van Gent zijn op de beurs van Amsterdam drie miljoen gulden vijf perc-en-ts obliga ties genoteerd. Zoals bekend maakt bet bedrijf onder meer het sec-utir-glas voor treinen, bussen enzovoorts. Dit jaar wa ren 668 personen op de spiegelglas werk zaam. In 1960 zijn de lonen gemiddeld met 6,9 procent gestegen. De heer Van Dalen (bijna 78 jaar) en zijn echtgenote (74 jaar) wonen al 45 jaar in het rustige Kloetinge. Ze hebben daar dus behalve de dreigen de grenscorrecties met Goes (de plaats die een beetje wild uit de klui ten wast) ook twee wereldoorlogen mee gemaakt. Ze hebben er een wereld op de meest fundamentele wijze zien ver anderen. Maar zoals Kloetinge in de loop van de tijd zichzelf is gebleven, zo ook dit echtpaar, dat duidelijk (hoe kon het ook anders) de stempels van het verleden draagt. Mevrouw Van Da len heeft haar hele leven nooit anders dan het Zeeuws costuum gedragen, en zo zal het blijven ook. Ze hebben in totaal elf kinderen ge had, waarvan er nu nog acht in leven, en in goede welstand verkeren. Eén zoon vaart en heeft misschien meer van de wereld gezien dan al zijn familieleden samen. Het lag in de be doeling dat deze zeeman vandaag aan wezig zou zijn, maar een rechtstreekse luchtverbinding was niet te krijgen. (In verband met de moeilijkheden van de K.L.M.) Maar komen doet hij. En het feest wordt er een paar dagen, of misschien een paar weken om opge schort. Allicht. De he.er Van Dalen is zijn hele le ven landarbeider geweest. Vijf en der tig jaar werkte hij bij een en dezelfde boer. Toen hij bij deze „werkgever" wegging kreeg hij een kistje sigaren en een tegeltje dat door een kleinzoon van de boer zelf beschilderd was. (An ders werd het misschien te duur!) Ja, over dat grijze verleden valt veel te vertellen. Mevrouw Van Dalen her innert zich de tijd dat ze moest dienen voor een loon van twee kwartjes. En stilzitten was er dan niet bij. Naar alle waarschijnlijkheid zal de receptie nu op 4 augustus worden ge houden. Acht kinderen en twintig klein kinderen zullen dan hun opwachting maken. Om van de vele vrienden, bu ren en andere belangstellenden maar te zwijgen. GOES. Het bleek dat op de Belgi sche Spameidag te Brussel, niet alleen de verdeling van de beste plaatsen een vrijwel Nederlandse aangelegenheid was, doch dat ook de Zeeuwen zich pri ma klasseerden. Heysprancks Husky van de heer D. Maris werd I U in haar klasse, beste bonten teef en nr. 6 in het eindklassement, Pep Talk of Pelynt van de heer J. C. Dixhoom te Terneuzen werd eveneens I U in haar klasse ter wijl een fokprodukt van dezelfde eige naar Salting Evenings Sun eveneens U kreeg. 0 Zaterdag 16 september organiseert de wandelsportvereniging „Emma" te Axel haar eerste bevrijdin-gsw-andel- t-ochten. Er wordt -gelopen over ver schillende afstand'en. Wie de tocht vol brengt ontvangt een diploma. Op het terrein van de v.v. Axel speelden het gemeentepersoneel en het personeel van Lensens Aannemingsbe drijf een voetbal-wedstrijd. He-t aanne mingsbedrijf won met 51. De bejaarden van Hansweert maak ten hun jaarlijkse uitstapje. De tocht ging ditmaal naar Bosbadhoeve en de dierentuin van Tilburg. Via de Raay- berg kwam men weer op huis aan. Het gezelschap werd 's avonds door het muziekgezelschap „Scheldegaim" inge haald. Het motorschip „Aquamarin" ver loor in de buitenhaven van Hansweert een z.g. Kllpanker van 1250 kg. Het bergingsbedrijf Polderman kreeg van de rederij opdracht het anker op te vissen en aan boord te bezorgen. De in de Korte Ring wonende Middenstand te Bruinlsse die veertien dagen geleden, voor de jeugd van 13 jaar en ouder een puzzle-rit op rijwie len organiseerde, zal zaterdag 22 juli voor de jongere kinderen een wedstrijd in ringsteken op fietsen houden. De bejaarden van St. Annaland hebben hun jaarlijkse uitstapje gemaakt naar Noord-Beveland. Enkele leden van de afdeling van de Plattelands vrouwen en de heer P. van Ameron- gen maakten de tocht mee. 0 Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexa men Scheikundig Ingenieur de heer C. A. van Sluis uit Zierikzee. Tot onderwijzeres aan de Chr. Na tionale school te Wolphaartsdijk is met ingang van 1 september a.s. benoemd mej. H. C. Goemans te 's-Heer Abts- kerke. KANTONGERECHT MIDDELBURG ter aarde worden gesteld. MIDDELBURG Ondanks het horen van vijf getuigen werd de zaak tegen de Kamperlandse buschauffeur M. C. V. voor het horen van nog meer getuigen door de kantonrechter aangehouden. V. werd verweten dat hij schuld had aan een verkeersongeval dat' 21 december van vorig jaar in Goes plaatsvond. Zijn bus reed toen tegen een stilstaande auto, waarna deze op zijn beurt weer tegen een bestelauto werd geduwd en er flin ke schade ontstond. De chauffeur va.n de s-tilstaande wa gen werd gewond en liep een lichte her- senschuddi-g en een nekwervelbeschadi- ging op. De verdachte vond dat hij geen schuld had omdat het bestelbusje hem had gehinderd. Dit busje haalde de stil staande auto in en was deze net voor bij toen d-e autobus me-t flinke vaart achterop de -stilstaande auto reed. Deze botste toen tegen de bestelauto. De ve le verklaringen waren echter niet alle even duidelijk, reden voor de kanton rechter de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Veerboot De betonarbeider J. T. uit Goes wachtte op 19 januari op de veerboot in Kruiningen niet op een teken van een dekknecht dat hij de boot kon afrijden en trok op. Hij raakte een andere auto en beschadigde deze met zijn vracht wagen. Conform de eis werd hij tot 30.of zes dagen veroordeeld met toewijzing van een civiele vordering van De Bredase chauffeur W. B. reed op 3 februari in Vlissingen een stilstaande auto aan en beschadigde deze. Con form de eis kreeg hij 20.— of vier da gen. Zijn Middelburgse collega A. V. probeerde het een week later in Mid delburg beter te doen. Hij trachtte met zijn vrachtauto tussen stilstaande voer tuigen te wringen ofschoon er te wei nig ruimte was. Hij veroorzaakte dan ook schade. De eis was 15.of drie dagen, het vonnis een tientje. Bij verstek kreeg de polderwerker A. de J. uit Oudelande ƒ50. —of tien da gen, omdat hij door een wachtmeester van de rijkspolitie in het veld werd ver rast met wildstrikken. Deze werden bij het conform opgelegde vonnis nog ver beurdverklaard. Brommers Een reeks -bromfietsers werden om verschillende redenen beboet. De Mid delburgers C. H. A. B. en J. W. M. overschreden de maximumsnelheid voor de bebouwde kom in bu-n gemeente; de Gapinger W. C. M. maakte het in Vlis- singen zelfs heel bont: viiftig km. De straffen waren voor B. en W. C. M. con form: ƒ20.of vier dagen en ƒ25.of vijf dagen. Voor J. W. M. was de eis 20.bet vonnis vijf gulden minder. De los werkman A. P. R. uit Goes reed in Baarland zonder brandend kop- licht en de Soutourgse chauffeur C. de W. in Vrouwenpolder op een rijwielpad dat gesloten wa.s voor brommers. Dat kwam hen resp. te staan op 15.<M drie dagen en 10.— of twee dagen. t

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3