Westelijke drie SOWJETUNIE spreken krachtige taal SPEELT MET VUUR Felle kritiek op Britse regering LUGUBER JUBILEUM BLEEF ONOPGEMERKT verlaat zijn glazen kooi Gevangene Alleen crisis rond JVest-Berlijn in ogen van premier Kroesjtsjef NIET GELIJKLUIDEND „Grondwet" voor de Zes Eichmann zij aan zij met Hausner P.T.T. WACHT NIET LANGER Yijf doden en zes zwaar gewonden in verkeer Zuid-Tirool op agenda van de Uno INGRIJPEN NOODZAKELIJK Nederlandse en Japanse reders waarschuwen IT Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! Straalverbinding tussen Eindhoven en Maastricht Neusje voortaan zonder zalm ZEEUWS# H DAGBLAD Pag. 5 Gevaarlijk Bittere ernst Vervolg van pag. 1 Rustig Boswel door Eerste Kamer aanvaard BONNER BILL Misbruiken Geen toeval Nu tijdelijk ter kennismaking: tetteste& Uitzending Nasution geen overtreding televisiebesluit Tandarts Mertens dient verzoek in bij Hoge Raad Dank zij vergissing op vrije voeten OOSTENRIJK: Woensdag 19 juli 1961 Eigen nieuwsdienst LONDEN De Sowjetunie zet leven en welzijn van miljoenen mensen op het spel en brengt de wereldvrede in gevaar met het streven naar een crisis in West-Berlijn. Er is, behalve dan in de ogen van premier Kroesjtsjef, geen sprake van zo'n crisistoestand. Juist het Russische dreige ment met het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland kan een crisis in de hand werken. Het gevaar van die crisis worden afgewend door internationale onderhandelingen over het gehele Duitse vraagstuk dat al veel te lang om een oplossing vraagt. ge wijziging in de sterkte daarvan was hem niets bekend. Het was echter geen toeval dat cij fers daarover juist gisteren werden ge publiceerd. De cijfers over die Rus- sisch-Oostduitse machtsconcentratie zijn: 67.500 soldaten en 1.200 tanks, met in begrip van 44.500 soldaten van het Ro de Leger met 900 tanks. Die strijd macht is in een kring om Berlijn gele gerd, op minder dan vijftig kilometer van de stad. Advertentie Met deze ernstige waarschuwing en de bereidheid tot onderhande len richtten de drie westelijke grote mogendheden zich gisteren in niet gelijkluidende, maar wat de hoofdzaken betreft overeenstemmende nota's tot de Sowjetunie. Elke poging van de Sowjetunie, een voldongen feit te forceren, zullen de drie westelijke grote mogendheden beschouwen als een inbreuk op de bestaande viermogendhedenovereenkomsten. Zij zijn vast besloten zich tegen elke inbreuk op hun uit die overeenkomsten voortvloeiende rechten te verzetten. kwestie te vinden, waren gestrand op de onwil van de Sowjetunie. Zij ver wezen naar de westelijke voorstellen van 1954, 1955 en 1959, alle gericht op hereniging van de beide delen van Duitsland in etappes, op vrije ver kiezingen in beide delen en op een vredesverdrag met een herenigd Duits land. Alleen in toon verschilden de drie nota's. De Amerikaanse was het krach tigst, de Engelse het gematigst van toon. De Franse hield het midden tussen deze twee. In de Amerikaanse nota werd de Russische regering ronduit aldus ge waarschuwd: „Het internationale ge schil voortvloeiend uit de Russische eisen zou de ernstigste gevolgen hebben voor de internationale vrede en vei ligheid, en leven en welzijn van mil joenen mensen in gevaar brengen." De bittere ernst, waarvan ook Frank rijk en Engeland blijkens hun nota's zijn doordrongen, drukte de Franse regering uit met het verzoek aan de Sowjetunie, zich te wachten voor „een voldongen feit dat onvoorspelbare kon- sekwenties voor de wereldvrede zou kunnen hebben" en met een waarschu wing voor de zeer grote gevaren van de Russische crisispolitiek. Engeland repte alleen van de mogelijkheid van een „hoogst ernstige toestand". De drie westelijke mogendheden brachten in herinnering dat alle po gingen, een oplossing voor de Duitse Dat komt erop neer, dat het in de bedoeling ligt deze samenwerking tus sen de Zes, waar het hun buitenlandse politiek aangaat, het karakter te geven alsof er sprake is van een echte grond wet. Dat betekent weer dat hier iets principieels wordt opgebouwd dat de goedkeuring van de verschillende par lementen nodig heeft en dat de kracht van een verdrag tussen twee of meer staten heeft. Zo kan mettertijd zeer zeker een politieke gemeenschap wor den opgebouwd. „Dit is beslissend voor Europa en de vrije wereld," riep de perschef van de Westduitse regering, Von Eckhardt, gisteravond verheugd uit. Hij had de besluiten reeds „van buitengewone draagwijdte" genoemd. Niemand kon evenwel ontkennen, dat in de „Europese verklaring" van gisteren veel nadruk wordt gelegd op de vorming van een statuut, dat moet worden beschouwd als de politieke voltooiing van wat het Europa van de Zes reeds kent op ander gebied. De zes landen zijn er dan ook van over tuigd dat zij juist hierdoor de uitvoe ring van de verdragen van Parijs en Rome, die de integratie een reële vorm hebben gegeven, bevorderen. Om hun goede wil op dit gebied nog eens extra te tonen, verklaarden de zes ten slotte ook, dat zij het besluit van het Europese parlement van 29 juni over de politieke samenwerking van de ledenstaten van de E.E.G., nauwkeurig zullen onderzoeken. Voorts zullen zij het Europese parlement in Straatsburg vragen om zijn beraadslagingen uit te breiden tot wat te Bad Godesberg be sloten is. Met zeer veel nadruk is gisteravond te Bonn gezegd, dat het overleg tussen de regeringschefs zonder enig verhit debat heeft plaatsgevonden. Men zat rustig rond een grote groene tafel: pre sident de Gaulle, met aan zijn linker hand minister-president prof. dr. De Quay, recht tegenover de voorzitter, kanselier Adenauer. Evenveel nadruk wordt er in de „Europese verklaring" zelf gelegd op het feit, dat de heren De Quay en Luns van wie de laatste er vrij vermoeid uitzag op het stuk van de Nederland se buitenlandse politiek minstens ge lijke rechten hebben. Zij worden name lijk beiden genoemd op één rij met de Gaulle en de regeringschefs van West- Duitsland, België, Luxemburg, Italië en Frankrijk, waarvan de minister van buitenlandse zaken niet wordt genoemd. Dat het overleg te Bad Godesberg van een leien dakje is gegaan is niet aan te nemen. De regeringsleiders wa ren gistermiddag namelijk zo weinig opgeschoten, dat zij hun boottocht op de Rijn met een uur moesten bekorten om meer tijd te hebben om aan de con ferentietafel te werken aan de „Euro pese verklaring". Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag na korte be raadslagingen en zonder hoofdelijke stemmingen akkoord verklaard met net ontwerp-Boswet en de cassatieregeling voor de Nederlandse Antillen, waardoor de Hoge Raad ook voor de Antillianen het hoogste rechtscollege wordt. De sprekers over het ontwerp-Boswet stemden allemaal in P)et het doel van de wet: zoveel mogelijk bos in Neder land te behouden. Alleen de fegeling voor schadevergoeding voor boseigena- ren ontlokte enige kritiek. De heer Geu ze (c.h.) betreurde het dat de uiteinde lijke beslissing over de schadevergoe ding bij de Kroon ligt en niet bij de burgerlijke rechter. De liberaal Van de Vliet vond de oplossing voor de schade vergoeding zoals die door de Tweede Kamer is gevonden redelijk, maar met om over te juichen. De heer In 't Veld. die voor de socia listen het woord voerde, zei dat de aan plant van bos vooral moet geschieden in Zuid-Holland en Zeeland. Amerika, Frankrijk en Engeland we zen er op dat zij nimmer akkoord zullen gaan met het voorstel van de Sowjetunie vredesverdragen met Oost- Duitsland en met West-Duitsland te sluiten, omdat juist dan een toestand zou worden bestendigd in Europa die zij zeer gevaarlijk achten. Een vredesverdrag tussen de Sowjet unie en Oost-Duitsland kan volgens de westelijke mogendheden geen wijziging brengen in de viermogendhedenover- eenkomst over Berlijn. Die overeen komst kan alleen gewijzigd worden met toestemmingen van de vier oorspron kelijke bezettende mogendheden. Van daar hun aandringen op onderhandelin gen. De Sowjetunie, aldus de Amerikaan se no-ta, wil eigenmachtig beslissen over het lot van het Duitse volk door mid del van een verdrag met Oost-Duits land, het land dat tegen de wil van de bevolking door het Kremlin werd ge creëerd, De Amerikaanse nota was het uit voerigst, omdat deze het antwoord be vatte van de Amerikaanse regering op het memorandum dat president Ken nedy onlangs in Wenen ontving van premier Kroesjtsjef. Vandaar dan ook dat juist in de Amerikaanse nota veel aandacht werd geschonken aan de me thode die de Sowjetunie toepast bij het scheppen van een Berlijnse crisis: „Er is geen reden voor een Berlijnse crisis. Mocht er een ontstaan dan komt dat omdat de Sowjetunie inbreuk wil ma ken op de grondrechten van anderen. Het zal de gehele wereld duidelijk zijn dat het misbruiken van termen als vre de en vrijheid niet het dreigement met opvoering van de spanning tot een toe stand van gevaar en met vernietiging van de vrijheid kan verhullen." Het Westduitse ministerie van defen sie ontzenuwde gisteravond geruchten volgens welke de sterkte van de Rus sische troepen, die om Berlijn heen zijn gelegerd, verhoogd zou zijn. Die troe pen vormen volgens een zegsman van het ministerie van defensie wel een van de grootste militaire machtscon centraties in de wereld, maar van eni- WASHINGTON (AP) Nederland se en Japanse reders hebben gisteren namens belanghebbende scheepvaart maatschappijen van hun landen Ame rikaanse congresleden gewaarschuwd. Zij deelden mee, dat het aanvaarden van nieuwe wetsontwerpen inzake de internationale scheepvaart zou kun nen leiden tot scherpe maatregelen jegens de Verenigde Staten. Het gaat vooral om de zg. Bonner Bill, het wetsontwerp dat beoogt sterke in vloed te oefenen op het tarievensysteem van de conferences. Het wil onder meer ook buitenlandse verladers verplichten documenten en gegevens over te leggen, om aan te tonen dat aan de Amerikaanse regulerende maatregelen wordt voldaan. Kettingreactie De heer M. C. Kieft, directeur van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, was woord voerder voor de Nederlandse scheep vaart. Hij deelde de senaatscommissie voor de handel mee; „Het invoeren van een nieuw soort overheidsbe moeiing zal mogelijk een wereld omvattende kettingreactie in werking zetten, waarVan de omvang nog niet kan worden overzien. Wij geloven dat „over-regulering" alleen een nadelige invloed kan hebben op de wereldhandel en op de internationale scheepvaart. Op de lange duur zal dit evenzeer gelden voor de Verenigde Staten als voor elk ander land". George Yamaoka trad op namens elf Japanse scheepvaartondernemingen. Hij drong er op aan, dat de commissie het initiatief zou nemen tot een internatio nale conferentie, zoals die door de Ja panse regering is voorgesteld. Dit over leg moet tot doel hebben: „een werkelijk goed programma voor de internationale scheepvaart op de oceanen in overeen stemming met de wederzijdse belangen van alle zeevarende landen". De 14-landen conferentie over Laos, die gisteren zou zijn hervat, is voor enige dagen uitgesteld. Van onze rechtbankverslaggever [ET proces in Jeruzalem heeft een stadium bereikt waarin het van buitengewone betekenis lijkt dat Eichmann zelf op een wandkaart uitleg heeft gegeven aan de situering van de verschillende concen tratiekampen. Het is waar, hij moest er zijn glazen kooi voor verlaten, het hok, dat hem nu maandenlang heeft beschermd tegen eventuele wraakzuchtige aanvallen. Maar iedereen, die voor een tijdje het proces heeft meegemaakt, weet dat er van direct levensgevaar voor Eichmann geen sprake is. Tot de zittingzaal dringt geen mens door, die de rechters te vlug af zou willen zijn. Maar goed, Eichmann heeft gisteren voor het eerst sinds het begin van zijn proces zijn glazen kooi mogen verlaten: hij werd omgeven door een ware lijf wacht en zelfs Gideon Hausner was aan zijn zijde, zij het dan om hem wegwijs te maken op de grote land kaart aan de hand waarvan hij zijn toelichting moest geven. Wat de toe lichting precies inhield, vermelden de gegevens uit Jeruzalem niet. Want aan wat in de afgelopen weken is komen vast te staan kan niets, maar dan ook niets essentieels meer worden toege voegd. Eichmann is aan hetgeen hem ten laste is gelegd zo schuldig als het maar zijn kan. IRRITATIE Er begint in Jeruzalem kennelijk enige irritatie te ontstaan over de lange duur van het kruisverhoor. President Landau heeft de openbare aanklager er opnieuw op moeten wijzen, dat hij Advertentie Thans ook de vuilsfe was een „wissewasje" automatische inweekwerkïng - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld e de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris* de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inweken e zander lang koken e zonder warm spoelen. Eigen nieuwsdienst HEERLEN. De Eindhovenaar die wil telefoneren met een inwoner van Maastricht zal waarschijnlijk al dit jaar zjjn woorden niet meer door een kabel hoeven te wurmen. De P.T.T. gaat binnenkort een straalverbinding tot stand brengen tussen de televisietoren van Mierlo en een vijftig meter hoge antenne op een heuvel in het zuidelijk deel van Maastricht, die rechtstreeks zullen worden verbonden met de respectieve telefooncentrales. De televisietoren in Roer mond gaat als relaisstation werken. De P.T.T. is van plan over heel Nederland een dergelijk net aan te leggen. Zij zal daarom voorlopig althans het kabelnet tussen de telefoondistricten niet uitbreiden. Een van de belangrijkste overwegingen voor het besluit is ge weest de toenemende hinder die het telefoonverkeer onder vindt van het graafwerk voor nieuwe wegen en stadsuit breidingen. Eindhoven en het district Maastricht hebben daar het meest last van nu men bezig is met het aanleggen van de autoweg tussen Eindhoven en de Limburgse hoofdstad. Aan de andere kant bestaat door de sterke industrialisatie van het zuiden een dringende behoefte aan een uitbreiding van de telefoonverbindingen naar het noorden, waarbij Eind hoven als schakel fungeert. De P.T.T. heeft daarom besloten niet te wachten tot het nationale net voor straalverbindin gen is afgebouwd. een grotere ingetogenheid dient te be trachten. Gideon Hausner stelde nl. her haaldelijk vragen die hij de vorige week al had geopperd. Hij heeft overigens gisteren weer een bouwsteentje toegevoegd aan de grond slag, waarop zijn eindconclusie (in alle opzichten schuldig: dus de doodstraf) zal rusten. Hij bracht Eichmann ertoe om te bekennen dat hij zich eens in Theresiënstadt had bemoeid met de op stelling van bedden. Al weer: niet be paald het werk van iemand, die zich volgens zijn zeggen alleen maar met het regelen van treinschema's heeft be moeid. Ook gaf Eichmann toe dat hij zich met de postcensuur in Theresiën stadt had beziggehouden. Hierop paste eenzelfde conclusie. SPECIALE GUNST Hausner hield de Obersturmbann- führer voor, dat een vroegere nazi hem eens de ergste antisemiet van het hele derde rijk had genoemd. „Ik ben bijzonder verbaasd dat te horen", was Eichmanns commentaar en hij riep uit: „Hoe kan ik nu als een fanaticus wor den beschreven", toen Hausner stelde dat hij een keer een bevel van Hitier had tegengewerkt: „ik volgde slechts de ingevingen van het gezonde ver stand". zo luidde de nadere toelichting. Nederlandse joden (vijf) die tot de N.S.B. behoorden werden, zo bleek uit de documenten, door Eichmann toch naar concentratiekampen gestuurd. De Obersturmbannführer gaf gisteren deze uitleg: „Bij wijze van speciale gunst werden zij als laatsten naar Theresiën stadt gebracht." Het was gisteren de honderdste zit ting. Een luguber jubileum voor een man, die medeschuldig is aan de dood van miljoenen. Er is door degenen, die op het ogenblik als toeschouwer het Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met de televisie-uit zending waarin de Indonesische minister van defensie, generaal Nasution, op het scherm verscheen, hebben de Vara en en de V.P.R.O, het televisiebesluit niet overtreden. Aldus antwoordt staatssecretaris Y. Scholten op vragen van het Tweede-Ka merlid Ch. J. I. M. Welter (kath. v.). Dit houdt allerminst in dat de staats secretaris het juist acht dat de omroep verenigingen Nasution op de beeldbuis hebben gebracht. Er bestaat geen preventieve controle op televisie-uitzendingen en toestem ming van de regering was dus niet no dig, zegt de bewindsman. De regering kan achteraf maatregelen nemen, als de uitzending" iets bevat dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede ze den. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Haagse tandarts A. M. Mertens, op 26 januari 1921 door het gerechtshof tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens dief stal van elektriciteit, heeft bij de Hoge Raad opnieuw een verzoek ingediend tot herziening van het arrest. De tandarts heeft steeds ontkend zich aan de diefstal te hebben schuldig ge maakt. Verscheidene verzoeken om her ziening wees de Hoge Raad af. Het nieuwe verzoek is gebaseerd op het vinden van een nieuwe getuige. proces in Jeruzalem volgen, weinig aan dacht aan besteed. Een bewijs van ge voel voor verhoudingen, of een teken van vermoeidheid? (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press). Van onze correspondent ARNHEM. Het ging maar om een paar officiële woorden, maar juist daaraan had de 27-jarige Nijmeegse chauffeur A. C. P. van der B. zijn vrijheid te danken. De Nijmegenaar stond gisteren in Arnhem terecht voor een oplichting, waarvoor de officier van justitie vijf maanden en terbe schikkingstelling vroeg. In de dag vaarding ontbrak evenwel het „wil lens en wetens... met de bedoeling oplichting te plegen". Van der B. is nu vrij man. Van der B„ zo bleek tijdens de zit ting, had bij een Ambonese familie in Eist dertig gulden losgeklopt met een nogal luguber verzinsel. Een gemeen schappelijke kennis zou verongelukt zijn en de werkgever van het slachtoffer zou enkele kennissen van de man een diner hebben willen aanbieden. „Ik moet het bestellen, maar ik heb vergeten geld mee te nemen", vertelde hij in Eist. De dertig guldens kwamen vlot op tafel. Dat alles stond in de dagvaarding, maar juist de woorden die de wettelij ke strafbaarheid van het delict moesten vastleggen, ontbraken. De verdediger was slim genoeg om op die grond ont slag van rechtsvervolging te vragen. De rechtbank was het er helemaal mee eens. De officier van justitie zag ervan af de verdachte wegens enkele andere op lichtingen opnieuw te dagvaarden, om dat de man zich vrijwillig onder toe zicht wilde laten stellen. Van onze correspondent LONDEN. Zonder dat het En gelse Lagerhuis nog wist waar het aan toe was, hield het gisteren een lang debat over de financiële en economische crisis waar Groot- Britannië zich middenin bevindt. Van regeringszijde verdoezelde men allerminst, dat de toestand ernstig en dat drastisch ingrijpen noodzake lijk is. Wat de regering echter denkt te doen werd nog niet onthuld. Sel- wyn Lloyd, de minister van finan ciën, besloot het debat. Hij had er urenlang zwijgend naar geluisterd. Het waren uren van bittere kritiek van Labour dat het debat had uitge lokt, van zeer ernstige woorden ook van de conservatieve banken. Gejoel De kanselier van de schatkist herin nerde er aan, dat hij al sinds enige tijd heeft gewaarschuwd, dat er iets niet in orde is met 's lands economie. Temidden van luid gejoel van de socialistische banken kondigde hij aan, dat de maatre gelen die hij volgende week bekend zal maken vooral gericht zijn op de ont wikkeling op lange termijn. Ik zal niet aarzelen de noodzakelijke offers te vra gen, aldus minister Lloyd. Voor een winstbelasting, zoals Labour had aangeraden, voelt Lloyd niets. Er is een te ingewikkeld apparaat voor no dig. We hebben, zo zei hij, een hardere geest nodig in onze industrie. We die nen kritischer te staan tegenover onze kosten: zonder ophouden moeten we de inefficiency uitroeien. Selwyn Lloyd pleitte verder nog voor een verlaging van de exportkosten. Verbetering Eerder had Reginald Maudling, de minister van handel, er op gewezen, dat het vooral de druk op het pond is, die geleid heeft tot het ernstige ka rakter van de huidige moeilijkheden. Engelands betalingsbalans staat er zwak voor, gaf hij toe, en de prijzen in het binnenland stijgen. Het vorig jaar gaf een tekort te zien van 340 miljoen pond. Sindsdien is dat tot de helft te ruggebracht, maar wij hebben een ver betering van ongeveer 350 miljoen pond nodig op onze huidige balans, aldus de minister. Er is een verbetering te constateren, maar die zet niet zo snel door dat wij het zonder aanvullende maatregelen kunnen stellen die volgende week be kend worden gemaakt. De vraag stijgt in Engeland zeer snel en het tekort aan vooral geschoolde arbeiders wordt acuut. Vooral het buitenland ontgaat deze overbekende symptomen niet. De sterke stijging van de lonen staat in geen enkel verband meer met de stijging van de produktiviteit. Ook de dividenden zijn belangrijk gestegen. Engelands concurrentiepositie moet voor alles sterker worden en de vraag in het binnenland dient te worden afgeremd. Dat moet, aldus minister Maudling, het hoofddoel van het ogenblik zijn. Voor een afremming van de voortdu rend stijgende import voelde hij niets. De export echter zal zeer veel en op drastische wijze moeten veranderen. Nog maar al te vaak komt het vpor, dat Britse fabrikanten hün afspraken met het buitenland niet of slecht nako men. De veel voorkomende stakingen, vooral bij het vervoer, zijn daar mede schuldig aan. Vlijmscherp was de aanval, die de socialistische partijleider Gaitskell op de regering deed. De felste beschuldi gingen richtte hij aan haar adres en tot minister Lloyd in het bijzonder. In vergelijking met andere industrie landen gaat het hier uitzonderlijk slecht wat de toeneming van onze produktie betreft, aldus Gaitskell. Tussen 1951 en 1960 vertoonde Engeland de geringste toeneming van de export van alle in dustrielanden. Fel trok hij ook van leer tegen de mentaliteit die er spreekt uit Macmil- lans befaamde leus: „We hebben het nog nooit zo goed gehad". Scherp he kelde hij, wat hij noemde, de zelfvol daanheid van veel industriële leiders en de afschuwelijke onverschilligheid van sommige arbeiders. Ook voor de belastingpolitiek van de Tegering had Gaitskell geen goed woord over. Eigen nieuwsdienst HENGELO. In de Bornsestraat in Hengelo is gisteravond de 55-jarige J. Bader uit het Duitse plaatsje Ibbenbu- ren door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Vier mensen werden zwaar gewond. De Duitser reed met zijn auto in vol le vaart op een vrachtwagen die moest afremmen voor linksaf slaand verkeer. Bader werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. Zijn vrouw, zijn kind, de Beverwijker A. Dirksen die in de auto had meegereden en de 21-jarige vrachtwagenchauffeur werden gewond. In een flauwe bocht van de rijksweg onder Kotten bij Winterswijk reed gis termiddag een auto na een slippartij tegen een boom. De Duitse mevrouw A. Bindet uit Dinslaken kwam om het le ven. Haar man en haar twintigjarige zoon werden ernstig, haar zesjarige pleegzoontje werd licht gewond. Op de rijksweg in het Limburgse Reu ver verongelukte de 46-jarige tabaks grossier A. Vereauteren uit Tegelen. Hij botste met zijn auto tegen de over het linker weggedeelte slingerende aan hanger van een vrachtauto. De 44-jarige H. J. van der Kolk uit Nunspeet verloor het leven op de Zui derzeestraatweg tussen Nunspeet en Harderwijk. De man werd op het fiets- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het neusje van de zalm, een restaurant in Den Briel, moet zijn naam veranderen. Elke dag dat het woord zalm er nog in voor komt kost de eigenaar hon derd gulden. Dat heeft de president van de Rotter damse rechtbank bevolen in zijn uit spraak in een kort geding. Dat was door de eigenaar van het Brielse res taurant De Zalm tegen die van Het neusje van de zalm aangespannen. De man vond dat hem met de naam van het bedrijf van zijn collega oneerlijke concurrentie werd aangedaan. De pre sident was het daarmee eens. De eige naar van Het neusje van de zalm had volgens hem de indruk willen wekken, dat zijn zaak beter was dan De Zalm. pad aangereden door een bromfiets, kwam op de rijbaan terecht en werd overreden door een militaire vrachtauto. Op weg naar zijn werk in Bunnik botste de 45-jarige Utrechter G. met zijn bromfiets tegen een auto toen hij de provinciale weg wilde oversteken. De man overleed in het ziekenhuis. WENEN (Reuter). Oostenrijk wil de Verenigde Naties vragen om het probleem van Zuid-Tirool op de agenda voor de eerstkomende alge mene vergadering te zetten, zo heeft de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken Bruno Kreisky, gisteren medegedeeld. We zouden ook de secretaris-generaal van de Uno, Hammarskjoeld, kunnen vragen bemiddelend op te treden, aldus minister Kreisky. Het verlenen van regionale autonomie |lar?Duits sprekende bevolking van Zuid-Tirool zoals in 1946 in het Ver- Yan Parijs tussen Oostenrijk en Italië is overeengekomen zou volgens minister Kreisky de beste en snelste oplossing zijn voor alle moeilijkheden in Zuid-Tirool. Al eerder heeft de Oostenrijkse rege- rmS gesteld dat Italië door het samen voegen van het Duits sprekende gebied r*-} Italiaans sprekende Trentino, de Duits sprekenden in feite de autono mie 'heeft onthouden. Minister Kreisky verklaarde verder met nadruk dat de Oostenrijkse rege ring de terreur in Zuid-Tirool ten zeer ste afkeurt en dat zij hier niets mee te maken heeft. Intussen heeft de politie van Bolzano opnieuw 25 Zuid-Tirolers gearresteerd. Het aantal arrestanten is nu gestegen tot zestig. Bij huiszoekingen in Bolzano kwamen ongeveer zeshonderd kilo springstoffen te voorschijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5