Stichting heeft eigen functionaris nodig Motorschip na vreemde manoeuvre gezonken Waar laat ik mijn fiets? FILMS Sas v. Gent heeft een nieuw uitbreidingsplan nodig «IlSte Geen overeenstemming tussen B. en W. en werkcommissie? Gemeentebestuur naar Eindhoven Zeeuwsch Dagblad Kreekrakplan GOESE SPORTWERELD TOT RAADSLEDEN Voorstel Auto in de sloot Ds. De Bruijn beroepen te Sint-Annalaiut kraó door ^^leeland Weekend zondags schoolvereniging Wandeltochten SYD Ds. Y. v. d. Woude legt zijn ambt neer Schutterswedstrijden te Ovezande Aanvaring bij Wemeldinge Bemanning stapte bij tij ds over Vertraging in bouwput sluis valt niet te schatten NCB-landbouwschool wordt opgeheven Oostdam zal volgend jaar ontruimd moeten zijn Bromfietser kreeg een zware hersenschudding Polderwerken aanbesteed Remmen deugden niet - Jazz-uitvoering te Sas van Gent „Mollemau" kreeg een nieuw bestuur Ouden van dagen uit Nisse op reis Woensdag 19 juli 1961 Protestants-Christelijk ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 JN DE zitting van Provinciale Staten van Noord-Brabant heeft de Com missaris der Koningin in die provincie medegedeeld dat de regering in be ginsel zich bereid heeft verklaard me dewerking te verlenen aan de oprich ting van een privaat- of publiekrech telijk lichaam voor het haven- en in dustriegebied in het zuidwestelijk deel van Noord-Brabant en voor de ver binding van dit gebied met de Wester- schelde bij Bath door middel van een kanaal voor binnenvaartuigen en klei ne kustvaarders. Namens alle fracties in de Brabant se staten is maandagmiddag betuigd dat men verheugd is over deze beslis sing van de regering, doch dat men er naar zal blijven streven het volledige Kreekrakplan uit te voeren. De rege ring heeft in de mededeling niet over het Kreekrakplan gesproken, kenne lijk omdat dan ook onmiddellijk Bel gische belangen in het geding komen. Het schijnt dat de regering echter toch niet wil wachten met het van de grond helpen van een deel van het plan tot men op internationaal niveau hierover tot overeenstemming is ge komen. De regering heeft nu dus bericht be trokken te willen worden in de ver dere voorbereidingen voor de reali sering van wat men zou kunnen noe men de eerste fase van het Kreekrak plan. Van het geprojecteerde industrie terrein ligt het grootste deel op Zeeuws gebied en dat is ook het geval met de voorgestelde spoorwegverbin ding, met de aanvoerweg en uiteraard eveneens met het kanaal. Dat de regering thans blijk heeft gegeven van interesse voor de indus trialisatie van het op de grens van Brabant en Zeeland liggende gebied wil nog niet zeggen dat men nu de verwezenlijking van de eerste fase reeds dicht is genaderd. Meer dan een „verklaring betreffende medewerking, in-principe" heeft de regering niet ge geven en men weet dan ook niet welke medewerking in financieel opzicht de regering verder zal verlenen en wan neer die medewerking wordt gegeven. Men moet overigens in dit opzicht ook niet te pessimistisch zijn want de regering zal de kosten dragen van de aanleg van een zeedijk bij Bath, waar door een niet onbelangrijke oeverver korting wordt verkregen. Het geprojec teerde industrieterrein ligt in de Völ- ckerpolder en de Van der Duynspol- der, twee polders met vruchtbare landbouwgrond. Dit is de schaduwzijde van het plan. De burgemeester van Rilland-Bath heeft daar ook meermalen op gewe zen, ^tnagr tai merjjjt^.ejrenepns °P dat menvin Riljand-Bath .de belangen te gen elkaar moet afwegen. Rilland-Bath is steeds een bij uitstek agrarische ge meente geweest, een gemeente van boeren en landarbeiders, doch door de mechanisatie in de landbouw ontstond er een overschot aan arbeidskrachten. Deze mensen kunnen uiteraard gaan pendelen, doch daar zitten op sociaal gebied niet geringe schaduwkanten aan. Men kan zich dan ook voorstel len dat de burgemeester van Rilland- Bath met het oog op de gezinnen in zijn gemeente liever heeft dat de kost winners en dat zijn vrijwel steeds de vaders wat dichter bü huis werk kunnen vinden, waardoor zij meer ge legenheid hebben aandacht te besteden aan hun gezinnen. Men mag verwachten dat bij de ver. dere uitvoering van de eerste fase van het Kreekrakplan het Landbouw schap ook een hartig woordje mee zal spreken ter behartiging van de belangen der landbouwers, die be drijfsgrond kwijt zullen worden. Zal de uitvoering van het Kreek rakplan niet tot gevolg hebben dat het Sloeplan daar schade van zal onder, vinden? Deze vraag is meermalen ge steld. Wij geloven dat men in dit op zicht niet bevreesd moet zijn. Met de voorbereidingen voor het Sloeplan is men veel verder dan met die voor het Kreekrakplan en het is van belang dat men zich in Zeeland nu tot het uiterste inspant om de voorsprong te behouden. GOES Nadat B. en W. van Goes vorige week in een schrijven aan de raadsleden hebben medegedeeld dat na een drietal bespre kingen door het college overeenstemming is bereikt met de werk commissie, voor de oprichting van een Goese Stichting Sportbelan- gen, over de ontwerpstatuten van deze te vormen stichting, hebben afgevaardigden van de sportorganisaties uit de werkcommissie in een schrijven aan de raad er nu hun teleurstelling over uitgesproken dat geen overeenstemming werd bereikt over het aanstellen van een administrateur. zal worden opgenomen. De afgevaardig den achten een dergelijk functionaris van eminent belang voor de Goese sportgemeenschap. (Zoals bekend zul len in de raadsvergadering van he denavond de ontwerp-statuten zonder de door de Goese sportgemeenschap ge wenste, bovengenoemde, aan artikel 12 toe te voegen leden door het colle ge aan de raad worden voorgelegd red.) In het schrijven aan de raadsleden wordt er op gewezen dat een functio naris die de dagelijkse leiding en ad ministratie van de stichting voert, noodzakelijk is omdat de leden van het dagelijks bestuur onmogelijk al het werk kunnen uitvoeren dat verbonden is aan de dagelijkse leiding van de stichting. In de vergadering van 1 juni j.l. bleek dat het merendeel van het col lege van B. en W. de noodzaak hiervan wel inzag, aldus het schrijven. De afgevaardigden van de sportorga nisaties hebben in een schrijven geda teerd op 22 juni het college voorge steld de volgende leden toe te voegen aan artikel 12 van de ontwerpstatuten (artikel 12 regelt het bestuur): a. De dagelijkse leiding en admini stratie der Stichting zal worden opge dragen aan een administrateur. De administrateur is verantwoording schuldig aan het bestuur der Stich ting. b. De administrateur der Stichting wordt door Burgemeester en Wethou ders van Goes, op aanbeveling van het algemeen bestuur der Stichting benoemd, geschorst en ontslagen. c. De administrateur is het bestuur wat de hun opgedragen werkzaamhe den aangaat behulpzaam volgens een door het bestuur vast te stellen in structie, waarin de vervanging van de administrateur bij diens ontstente nis geregeld is. Deze administrateur zal tot het per soneel der Stichting behoren en de be zoldiging en rechtspositie zal evenals het overige personeel der Stichting ge regeld worden door Burgemeester en Wethouders van Goes. Tevens stelden zij in bovengenoemd schrijven dat deze functionaris in de allereerste plaats terzake kundig moet zijn en veel initiatieven moet ne men en uitvoeren, terwijl de vervul ling van deze functie, zeer zeker in de naaste toekomst, een volledige dag taak zal vergen, temeer daar deze functionaris zeer onregelmatige werk uren zal hebben. In de vergadering van 30 juni j.l. deelde het college van burgemeester en Wethouders de afgevaardigden me de dat het aanstellen van een admi nistrateur afhankelijk is van de finan ciële middelen waarover de Stichting straks kan beschikken en zij waren dan ook niet genegen het betreffende artikel in de statuten op te nemen. De oud-voorzitter van de Stichting Goese Sportbelangen, de heer P. K. de Haas, heeft in een schrijven gericht aan de werkcommissie gewaarschuwd voor een voortzetting van de bestaande si tuatie waarin we al vele jaren hebben gemist een ambtenaar voor de sport, die reeds in zovele gemeenten een be staande en onmisbare liguur is, aldus de afgevaardigde. Hij vroeg zich af of de gemeente Goes deze kwestie denkt af te kunnen doen door één harer amb tenaren aan het stichtingsbestuur toe te voegen. Hij was evenals de afgevaar digden van de sportorganisaties van mening dat, wil de gemeente Goes wer kelijk de toekomstige Stichting in staat stellen aan de doelstellingen genoemd in artikel 2 te voldoen hiertoe een capa bel man zal moeten worden benoemd. De afgevaardigden van de Goese sportorganisaties verzoeken de raad vervolgens ai hetgeen in hun vermogen is aan te willen wenden dat bovenge noemd artikel alsnog in de statuten van de Stichting Sportbelangen Goes „Tlie naked and the death" In de Electro te Middelburg draait een aangrijpende oorlogsfilm „The naked and the death", die een beeld geeft van de strijd van het Amerikaanse leger tegen de Japanners in de tweede wereldoor log. Dit keer niet zo maar een film met veel strijdgewoel en onverschrokken ke rels, doch een scherpe veroordeling van de kadaverdiscipline en gehoorzaamheid aan meerderen uit vrees. Hoewel het verhaal hier en daar wellicht iets over trokken is, in de ijver om de grondge dachte goed tot uitdrukking te brengen, en hierdoor aan kracht verliest, laat dit verhaal een diepe indruk achter. Een oorlogsfilm die ver boven het gebruike lijke genre uitsteekt en beslist een be zoek waard is. AXEL. Gistermiddag omstreeks drie uur geraakte een vrachtauto, be stuurd door Van W. uit Westdorpe op de weg Axel-Zaamslag ter hoogte van de kruising Maigrette door onbekende oorzaak in de sloot. De materiële scha de was aanzienlijk. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. In de nacht van zondag op maandag slipte op de weg Axel-Kijkuit de brom fietser Van C. door onbekende oorzaak. Licht gewond werd Van C. per auto naar huis gebracht. Zijn vervoermiddel werd aanmerkelijk beschadigd. WESTDORPE. Het gemeentebe stuur van Westdorpe is gistermorgen al heel vroeg uit de veren gekomen. We zouden dit niet volledig als bestuurs- ijver durven betitelen, want de bedoe ling was na een vroeg begonnen raads vergadering een excursie te onderne men naar Brabant. Aldus geschiedde. Om acht uur 's morgens startte een raadsvergadering die vlot en geani meerd verliep in het vooruitzicht van een dagtrip. Per auto en bus werd daarna een tocht gemaakt naar de Nederlandse lichtstad waar o.m. een bezoek gebracht werd aan de Daf-fabrieken. (Of hier wellicht de bedoeling achter zit de gebroeders van Doorne te interes seren voor het kanaaleiland dat mo menteel bouwrijp wordt gemaakt wa gen wij te betwijfelen, maar de ge dachte zou aardig zijn. Red.) Door de Kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente van Sint-Annaland is in de vacature vap ds. P. Westland, die naar Groot-Ammers vertrok, een beroep uitgebracht op ds. W. de Bruijn, Nederlands Hervormd predikant te Er- melo (Veluwe)^De beroepen predikant is op 1 noveml* 1917 geboren. Na theo logie gestudeerd te hebben aan de Rijks universiteit te Utrecht, werd de heer De Bruijn door het Provinciaal Kerkbe stuur van Overijsel -toegelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk. Kandidaat W. de Bruijn deed op zondag, 2 november 1941 intrede in zijn eerste gemeente Otterloo. Op SI maart 1946 verwisselde hij zijn eerste gemeente met die van Lexmond, om daarna in 1948 de Hervormde Ge meente van IJsselmuiden te dienen. Sinds 26 april 1953 dient hij de Her- i vormde Gemeente van Ermelo. Ds. De Bruijn heeft de kerkeraad verzocht, om met het verzenden van de beroepsbrief nog enige -tijd te wachten, om een be slissing in ernstige overweging te ne men. Dit in verband met zijn reis naar het buitenland. Mej.R. M. Verdurmen uit Over slag is ingevolge een besluit van B. en W. te Axel aangesteld als hoofdbeamb te ter secretarie. Te Bruinisse overleed op ruim 94- jarige leeftijd mevr. wed. C. Koster- Stouten. Zij was de op een na oudste inwoonster van de gemeente. O Te Leeuwarden slaagde voor het eindexamen U.L.O. plus Middenstands diploma mej. Joke Saman uit Haam stede. 0 Uit ons verslag van de brand in Serooskerke zou wellicht ten onrechte „Met een bajonet in de rug Amerikaanse verpleegster vallen in de handen van de rode Chinezen, die niet bepaald zachtzinnig met de vrou wen omspringen. Dit gebeuren is maar een klein facet van de grote strijd die in Korea in 1951 begon en talrijke slacht offers maakte. De film handelt voorna melijk over de pogingen de Amerikaan se vrouwen te bevrijden, hetgeen ook lukt. Een ruige, harde film. die in som mige opzichten de strijd in Korea iets te fantastisch doet zijn. (Luxor, Vlis- singen). „Misdadige meisjes" In het Grand Theater te Goes draait de film Misdadige meisjes. Een film die wordt aangekondigd als te zijn een ont hulling over meisjes die te vroeg rijp zijn. Hoewel de film boeiende momen ten heeft, is het als geheel een verhaal dat geheel ligt in het genre van de prik kelende filmliteratuur van de laatste jaren. DRIEWEGEN (Z-B). Gelet op het grote succes van vorig jaar, toen 360 wandelaars en wandelaarsters genoten hebben van de mooie natuur in de zgn. Zak van Zuid-Beveland, heeft de Sport vereniging Driewegen (SVD) gemeend opnieuw wandeltochten te moeten orga niseren en wel op zaterdag 22 juli. De afstanden bedragen 10 km voor acht- tot elfjarigen en 15 en 20 km voor elf jarigen en ouder, die evenwel ook aan de 10 km kunnen deelnemen. De start vindt plaats op het gemeentelijk sport terrein aan de Smitsweg te Driewegen om half drie. MIDDELBURG. Ds. Y. v. d. Wou de gereformeerd predikant te Kingston heeft om praticuliere redenen zijn ambt neergelegd. Ds. v. d. Woude voelde zich niet langer geroepen het ambt te vervullen. Hij werd geboren op 19 april 1910 en op 7 nov. 1939 bevestigd te Arum (Fr). In 1946 werd hij legerpredikant te Indonesië, en in 1950 deed hij intrede •in Andijk. In 1954 vertrok ds. v. d. Woude naar Kingston. TERNEUZEN. Te Ovezande werden de grote schutterswedstrijden gehouden voor het handboogschieten op de staan de wip. De grote wedstrijden van het jaar. De weersomstandigheden waren de gehele middag zeer slecht, wat van in vloed is geweest op de einduitslag. Allereerst kwamen de vierentwintig Zuid-Bevelandse schutters in het strijd perk. Duidelijk was te zien dat de wind spelbreker was voor het verkrijgen van een goede uitslag. Het aantal geschoten punten bleef dan ook beneden het ge middelde. In totaal behaalden ze twee endertig punten. De uitslag van de hoog vogel is: hoogvogel niet afgeschoten, zijvogels G. Verheyke en J. Korstanje, kallen Jac. de Baar en C. Rous. Nu was de beurt aan Zeeuwsch-Vlaanderen om zijn prestaties te tonen. Niet min der dan zeven schutters die verhinderd waren moesten worden vervangen, wat ongetwijfeld een verzwakking beteken de. Slechts één van de vijf hoogvogels werd afgeschoten nl. een kal door A. Putlaert te Zuiddorpe. In totaal werden 27 punten geschoten, zodat Zuid-Beve land overwinnaar werd evenals verleden jaar. De vier daaraan voorafgaande ja ren was Zeeuwsch-Vlaanderen winnaar. In het geheel is deze wedstrijd zes achtereenvolgende jaren gehouden en waarbij Zeeuwsch-Vlaanderen in totaal 197 punten behaalde, tegen Zuid-Beve land 186 punten. Nu was de beurt aan het Kampioens viertal van Zuid-Beveland om de titel van Provinciaal Kampioen te verdedi gen. Ook hierbij heeft Zuid-Beveland ge wonnen met 13 punten tegen 8. Het Zuid- Bevelands viertal bestond uit: P. Rent meester, Jac de Baar, C. Raes en A. de Jonge-Rijk, van Ovezande. Ten slotte kwamen beide Kampioenen van Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaande- ren in de strijd. Doordat de Kampioen van Zeeuwsch-Vlaanderen door ziekte verhinderd was werd deze taak waarge nomen door de reserve kampioen P. de Baar. Na tien ronden was de wedstrijd onbeslist, want beiden hadden twee pun ten. De wedstrijd werd verlengd met vijf schoten per schutter. Hierbij zag de kampioen van Zuid-Beveland, H. Drie- dijk te Wolfaartsdijk, kans vijf punten te bemachtigen tegen geen enkel punt van de reserve kampioen van Zeeuwsch- Vlaanderen. Hierdoor is de heer Drie- dijk gekwalificeerd als Zeelands beste schutter. WEMELDINGE In de nabij heid van Wemeldinge is dinsdag morgen een aanvaring ontstaan tussen het m.s. „Lina" uit Ter- neuzen en het sleepschip „Enge lenberg" uit Berg en Dal. De Lina, die later gezonken is, was geladen met 328 ton zand en was op weg van Dodewaard naar Mons. De aanvaring gebeurde in het Brabantse vaarwater ter hoog te van boei 15. Daar liep de Lina op het sleepschip Engelenberg, groot 2100 ton en geladen met grint op weg van Wesel naar Gent, in om dit te passeren. De Engelenberg werd daarbij ge sleept door de sleepboot Japico. TERNEUZEN. De zuiger, die bij Temeuzen een gat groef voor een sluis en er (zaterdag) zelf „inviel", was maandag tegen twaalf uur al weer drij vende. Dit betekent overigens niet dat het gevaarte op korte termijn, weer in bedrijf zal zijn. Gebleken is reeds dat de betimmering van het vaartuig geheel moet worden vernieuwd. Electromotoren en dynamo's zijn er uit gehaald om gedroogd en on derzocht te worden. Voorts valt het nog te bezien of de keteL schade heeft gekregen. Mocht dit laatste zo zijn, dan zal een vrij ingrijpende reparatie nood zakelijk zijn. In verband met het een en ander valt moeilijk te zeggen hoe groot de vertraging zal zijn. Raad Aardenburg AARDENBURG. De burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, heeft er in de raadsver gadering van gisteren zijn spijt over betuigd dat de landbouwschool met in gang van 1 september a.s. zal worden opgeheven. De raad ging akkoord met de bouw van een transformatorhuisje van de PZEM op de Elderschans. Dit is nodig omdat het stroomgebied aan de maximumcapaciteit toe is. Aanvankelijk besloten B. en W. af wijkend te beschikken op het verzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme om subsidie, maar nader beraad bracht het kollege tot een an dere mening. De raad ging met het voorstel van B. en W. akkoord om een subsidie van 25 gulden te verlenen. Daarmee was een vurige wens van me vrouw v. d. Broecke-De Man (Arbeid) in vervulling gegaan, ofschoon zij het bedrag liever nog wat hoger had ge zien. Ten behoeve van drie leerlingen die de fruitteeltschool in Philippine bezoe ken werd driemaal 50 gulden subsidie verleend. Op verzoek van de winkeliersvereni ging „Warvo" werd toestemming gege ven gedurende de Gentse feestweek van 17 tot en met 22 juli de winkels langer open te houden. Op aandrang van Gedep. Staten werd besloten de frauderisicoverzekering te verhogen van 12.000 tot 18.000. Tijdens het voorbijvaren ontstond ech ter een sterke zuiging, waardoor zowel de Lina schipper M. Bakker als de Engelenberg schipper Broekmeu- len uit hun roer liepen en elkaar aanvoeren. De Lina kwam aan bak boordzijde tegen de voorsteven van de de Engelenberg. Het anker van dit laatste schip druk te door de huidbeplating van het mo torvaartuig, waarmee de Lina snel wa ter maakte. Naar zandbank Kapitein T. Bergman van de Japico, die de gebeurtenis had gadegeslagen, maakte onmiddellijk de sleepdraad los en voer naar de Lina, die hij voorzich tig van de Engelenberg wegtrok. Met het Terneuzense vaartuig voer hij naar een in de omgeving liggende zandbank met de bedoeling de Lina daar aan de grond te zetten om zinken te voorko men. De kapitein van de Japico keerde echter vlug terug omdat hij bang was zelf eveneens omhoog te varen. De Li na werd dan ook los gegooid en dit schip gleed daarop door naar de plaat. Daar aangekomen echter maakte het met zand geladen schip een wen ding van 180 graden en kwam daar op midscheeps op de Engelenberg af. Het was intussen al zover gezonken dat alleen nog de stuurhut boven wa ter uitstak. De motoren draaiden nog. „Schampschot" Het in de buurt opererende bergings vaartuig „Schollevaer" van Van der Tak heeft op dat moment de Engelen berg voor een ramp behoed. Het ving de Lina op en slaagde erin dit af te duwen. Daardoor bleef de schade aan het Berg-en-Dalse schip beperkt tot een schampschot". Korte tijd later is de Lina gezonken. De bemanning van de Lina was reeds dadelijk na de aanvaring overgestapt op de Engelenberg. Zij bestond uit de schipper en zijn vrouw, bun eenjarig dochtertje en een knecht. Zij is door de Engelenberg in Wemeldinge aan wal gebracht. VRIJWEL elke stad van bete kenis in Nederland heeft een parkeerprobleem, dat in de regel nog samengaat met een verkeersprobleem. Er zijn auto mobilisten, die heel hun verza meling lelijke woorden uit strooien als zij door een oud stadsgedeelte moeten rijden en die er dan nog een schepje bo- NIEUW BOUWVOLUME SCHEPT PROBLEMEN nabije toekomst in versneld tempo verlopen. Hoewel iedereen dit weet zijn slechts weinigen zich hiervan wezenlijk bewust. Toch zijn de werkzaamheden reeds op verschil lende plaatsen tegelijk begonnen. Bij Temeuzen heeft men binnen weinige weken een binnenmeertje gevormd waarin een cutterzuiger ligt te grommen. Weliswaar is dit gevaarte op een abrupte manier het zwijgen opgelegd, maar deze stagnatie hoopt men toch tot een paar weken te beperken. SAS VAN GENT. De ontwik keling van de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen zal in de HOEDEKENSKERKE. De zondags- scV-ioiver. district „De Bevelander hield op 15 en 16 juU een weekend m het Ver.gebouw te Baarland. Voorzitter was de heer M. J. Geuze uit s'^®,er" Arendskerke. Zaterdagavond werden filmflitsen over de Beertjes vertoond en besprak drs. A. P. Cornet uit Goes het onderwerp: Fantasie in onze bijbelver- teUing. De fantasie mag het bijbelver- haal geen geweld aandoen, maar rnag wel dienstbaar gemaakt worden om net kind de verhalen beter te doen ver staan. De kerkdienst van zondagmorgen werd geleid door ds. H. G. Beneder van Baarland. Om 2 uur werd een gewone zondagsschooldienst gehouden de heer Th. v. Doeselaar hield een inleiding over „Amos". In de namiddag werd nog een wande ling gemaakt en werd de Hellenburg bezocht en de toren beklommen, 's a- vonds werd nog hersengymnastiek ge daan. opgemaakt kunnen worden dat de brandweer van Vrouwenpolder het vuur had geblust. Deze eer komt echter het corps uit Serooskerke toe onder com' mando van de heer A. Gideonse. De brandweer van Vrouwenpolder was slechts ter assistentie aanwezig maar behoefde weinig te verrichten. Mejuffrouw H. Hamelink te Temeu zen slaagde voor het Staatsexamen Handwerken. Dit examen werd te Rot terdam afgenomen. Te Bergen op Zoom slaagden voor het Mulo-examen A: L. Ghuys en J. Verwilghen, te Temeuzen. De CKB-club SDO uit Anna Jaeoba- polder speelt zaterdag in Klundert tegen Spido 11. De SDO-junioren verloren met j 151 van Spido. Voor het te Bergen op Zoom gehou den Mulo-examen slaagde de heer E Tieleman, uit Axel. TERNEUZEN Op het rijwielpad tussen Driewegen en het Perleman- straatje had een ernstig ongeluk plaats waarbij twee bromfietsberijders A. de B. en A. J. O. beiden uit Temeuzen, ge wond werden. Bij het elkaar voorbijrij den ontstond een botsing. De B. liep een bloedende hoofdwonde op en bleef bewusteloos op net rijwielpad lig gen. O. kwam in een naast de weg ge legen sloot terecht en werd aan een arm gewond. Dr. Van Breda-Vriesman, die bij De B. een zware hersenschud ding konstateerde, liet deze naar het Ju- lianaziekenhuis overbrengen. Foto boven: Steeds groter wordt het aantal winkeliers dat de fietsers vriendelijk vraagt het rijwiel voor de etalage van die zaak te plaatsen, waar men inkopen doet. Neem die middenstanders dat verzoek eens kwalijk? Toen zij uiterste zorg aan de etalering besteedden, hebben zij dat gedaan met de bedoeling kijkers (en toekomstige kopers) op het trot toir te boeien en niet om een ach tergrond te scheppen voor een rij- wielparkeerplaats. Foto beneden: Er zijn ook bewoners van het centrum der stad, die de schilder een. flinke duit hebben laten verdienen aan het verschaffen van een esthetisch aanzien aan hun gevel. Het is voor hen onprettig te moeten constateren dat door het plaatsen van fietsen de gevel wordt beschadigd. Vandaar een vriendelijk verzoek aan voorbijgangers. venop doen als zij hun auto par keren. Soms gaat dit stapvoets rij den door de straten en het vrij wel eindeloos zoeken naar par keerruimte gepaard met het uiten van verwensingen aan het adres der voorvaderen, die vroeger als edelachtbare heren in de gemeenteraden hebben ge zeten en toen niet hebben ge zorgd dat de straten breder werden aangelegd en meer par keerruimte werd geschapen. Misplaatste verwendingen natuur lijk, want toen ons voorgeslacht kalmpjes aan te voet, in huifkarren en met de kruiwagen als transport middel zich over de straten begaf, toen had men er geen vermoeden van dat de wegen eenmaal vergeven zou den worden met automobielen en „stoomfietsen". Men dacht er zelfs niet aan dat er eens een periode zou aanbreken, waarin de velocipède het vervoermid del zou zijn voor de zeer korte af stand en voor de „mindere man". Velen maken nu echter voor het ver voer op korte afstand gebruik van fietsen en „mindere mannen", zoals de schrijver van deze overpeinzing, brengen bovendien nog hun tweewielig vervoermiddel in de verkeersstrijd. TROTTOIRS BEZET Hoeveel het er zijn, bijv. op zater dagmiddag in Goes? Het aantal is niet te tellen. Maar het zijn er heel veel en in de nauwe straten bere kend op voetgangers en een enkele kruiwagen is er nauwelijks plaats voor. Dientengevolge zoeken wij naar parkeerruimte voor onze fietsen. Wie in de stad inkopen moet doen kan natuurlijk zijn fiets voor de eta lage van een winkel zetten. Het komt echter meermalen voor dat er vijf De Lina ligt thans in de vaargeul op een diepte van vijf meter. Er worden reeds voorzieningen getroffen om het gezonken schip zo spoedig mogelijk te lichten en te bergen. TERNEUZEN. In het direetiege- bouw aan de Griete in Zaamslag is gis teren door de waterkering van de Cala- miteuze polder Serlippens aanbesteed het maken van werken tot vernieuwing en uitbreiding van de steenglooiing tussen de dijkpaien 5 van de Serlippenspolder en de dijkpaien v. van de nieuw-Othene- polder. Er werd als volgt ingeschreven: fa. Warrens en zoon, Ossenisse. 320.000., Hollands Aannemingsbedrijf Zanen en Verstoep N.V., Den Haag, 312.000., N.V. Aannemingsbedrijf v.h. fa. Bot en Van Sevenster, Sliedrecht, 290,800. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, behoudens goedkeu ring van Gedep. Staten en de hoofdinge nieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland. TERNEUZEN. Maandagavond om zes uur vond op de Terneuzense markt een gecompliceerde aanrijding plaats. De aannemer P. v. d. R. uit Temeuzen reed met zijn auto over het marktplein en zocht daar een plaatsje tussen de reeds geparkeerd staande wagens. Het lukte echter niet een plekje te vinden. Eerst reed v. d. R. tegen een Neder landse auto, daarna tegen een bus van de ZVTM en vervolgens tegen een Bel gische wagen. Onder het publiek in de omgeving ontstond enige deining omdat men aannam met een dronken chauf feur te doen te hebben. Bij nader on derzoek bleek dat de remmen van de auto niet in orde waren. De wagen van de aannemer is in beslag genomen. of zes fietsen tegen elkaar staan en dat met deze rij de rand van het trottoir is bereikt. Vooral voor winkels, die bijzonder in trek zijn en waarin, zoals men dat pleegt uit te drukken, een flinke loop zit, kan men soms de fietsen rijendik aantreffen. Te beklagen is de fietser, wiens karretje van lieverlede achter aan kwam te staan. Mopperend zal hij in de regel het vervoermiddel naar zich toe halen en hij mag van ge luk spreken als blijkt dat er geen gat in de kettingkast zit. STALLINGEN Er zijn gelukkig fietsenstallingen. Dat zijn nuttige en onmisbare lokali teiten, maar zou men daarnaast in het centrum van onze steden ook geen rijwielstallingen in de open lucht moe ten hebben? Deze stallingen zouden eenvoudig te maken zijn door het plaatsen van enkele rekken of beton nen blokken. Bewaking is niet beslist noodzakelijk. Een fiets, die men voor een winkel zet, wordt daar ook niet bewaakt. Het zullen in hoofdzaak de moeders met kinderen zijn, die van deze openlucht-stallingen gebruik ma ken als zij inkopen in. het centrum van de stad moeten doen en hun fiets graag een half uur kwijt willen. Er zijn in de gemeente Goes nog wel een aantal plekken te vinden, waar men openluchtfietsenstallinge zou kunnen plaatsen. Men zou het met enkele rekken of blokken kun nen proberen op dinsdag markt dag en op zaterdag. Het komt nu dikwijls voor dat men bij het winkelen in de stad de fiets een half uur of langer laat staan voor de zaak, die men het eerst heeft bezocht en dat men na het doen van de inkopen de mid denstander weer de beschikking geeft over de in beslag genomen ruimte, waarvan de zakenman hoopt, dat ze zal worden bezet door etalagekijkers, die wellicht kopers zullen worden. Verder langs het kanaal, vlak onder Sluiskil, is het veelbesproken (tot West dorpe behorende) eiland reeds door een dam met de vaste wal verbonden. Ook hier voltrekken de gebeurtenissen zich sneller dan men had verwacht. Met de versteviging van de kanaaloe ver is men voorts allang bezig. En tfen slotte zit men in Sas van Gent be paald niet stil. In deze plaats zal de brugbonw in 1962 en de eigenlijke ver breding in 1964 moeten beginnen. De lange oprit van de nieuwe brug komt dwars door de wijk Oostdam te lopen, zodat de bebouwing daar zeer binnen kort zal moeten verdwijnen. Voor Sas van Gent, industrieplaats met een grote behoefte aan woonruimte, een probleem apart. Aanvragen bij de vleet De ontwikkeling van het plan west is in Sas van Gent reeds de laatste fase ingegaan. Het kan goeddeels als vol- tppid worden beschouwd. Het gemeente bestuur kijkt al zeer bewust rond en overweegt de mogelijkheden voor een nieuw uitbreidingsplan. Aanvragen zijn er genoeg bij de vleet wellicht maar de ontwikkeling wordt geremd door het goedkeuringsbeleid van de re gering. Een nieuw uitbreidingsplan moet er niettemin komen. De bewoners van Oostdam moeten het volgend jaar weg zijn. In septem ber zullen ze weten hoeveel de ver goeding bedraagt, maar de gemeente zou er een lief ding voor over heb ben om op korte termijn te weten hoe het met het vervangend bouw volume staat. Als dit uit het Zeeuwse woningcontingent voor 1962 aangevuld moet worden, dan zullen andere Zeeuwse gemeenten moeten bloeden. Een weinig aanlokkelijk vooruitzicht. Intussen wordt er hard gewerkt. Deze week worden de voorbereidingen getrof fen voor de uitbreiding van de begraaf plaats en de ophoging van de omliggen de terreinen. De opgehoogde terreinen zullen bestemd zijn voor woningbouw en voor een nieuwe R.K. kleuterschool. De grond zal aangevoerd worden uit de bezinkvijvers van de suikerindustrie. De beide Sas van Gentse eilanden zullen in de toekomst samen een schiereiland vormen. Vooruitlopend op deze ontwik keling is men reeds bezig met de rio lering, die onder de westelijke kanaal- arm doorgetrokken zal worden. Aan de Oost- en de Westkade liggen de buizen reeds onder de grond en men schat dat de verbinding onder het kanaal door in de herfst gelegd zal kunnen worden. W&' Jjii&m 4* -- TERNEUZEN. Ruim zeshonderd jazz-liefhebbers, uit Zeeuwsch Vlaande ren en België, hebben genoten van de „grote" jaarlijkse avond, die in de Spie- gelglasfabriek te Sas van Gent werd ge geven onder de titel „Jazz at the Secu- rit hall". Aan deze nonstop avond werk ten mee Nelson Williams, de teenager- zangeres Anneke Grönloh, het trio Piet Bloem, winnaar van het scholenjazztour- nooi en het radio-televisie Dixieland or kest „De Dixieland Pipers" onder lei ding van Eric Krans. Vooral de jeugdi ge zangeres Anneke Grönloh viel erg in de smaak en zij kreeg dan ook verschil lende ovaties. De directeur van de spiegelglasfabriek ars. P. A. Neeteson is door de Zeeuwsch Viaamsche Jazz Sociëteit tot ere lid be noemd, ter gelegenheid hiervan werd ^oor de leden van het bestuur een briefopener met inscriptie aangeboden, dit voor zijn volle medewerking waar de Z.J.S. steeds op kan rekenen. ZIERIKZEE. In het Huis van Nas sau te Zierikzee hield de speeltuinvere niging „Molleman" een algemene le denvergadering. De opkomst was ma tig. Het doel van de bijeenkomst was een definitief bestuur te kiezen dat zal moeten trachten de vereniging nieuw leven in te blazen. In zijn openings woord gaf voorzitter M. de Moor, een uiteenzetting van de geschiedenis van de speeltuinvereniging en releveerde de moeilijkheden die waren ondervonden. Het voorlopig bestuur was van me ning dat het in zijn geheel moest af treden om anderen de gelegenheid te geven de zaken op een frisse manier aan te pakken. Twee bestuursleden waren echter bereid oo-k in het nieuwe bestuur zitting te nemen. Dit waren mevrouw Brouwer-Steur en wethouder H. Koevoets. Nieuw gekozen werden mevrouw Beun en de heren H. Ensing, J. A. v. d. Schee, G. H. Breedveldt en A. I. Fluyt. De kanaalverbreding werkt als een stootkracht die tot in de verste uithoeken van Zeeuwsch-Vlaande ren gevoeld zal worden. De eerste fase is in beweging gekomen en reeds nu is er een echo van veel- soortige activiteiten. Tot administrateur der Vereniging tot venbetering van de Volkshuisvesting te Vlisstngen werd benoemd de heer J, Agelink van Rentergem te Middelburg. NISSE. De Ouden van Dagen uit Nisse hebben hun jaarlijkse reisje ge maakt. Deze keer ging het naar Noord brabant, door de Wouwse Plantage naar Baarle Nassau en vervolgens werd de omgeving van Hilvarenbeek bezocht. In Tilburg werd de warme maaltijd ge bruikt. De commissie die de reis had geregeld komt alle lof toe want het schema klop te prachtig. Bij aankomst in het dorp stond de muziekvereniging „Ons Genoe- 8en" gereed om de bejaarden te ver welkomen met een vrolijk stuk muziek, waarna men naar het Dorpshuis trok waar de burgerij de reizigers opwachtte. De heer De Ruiter dankte allen die mee gewerkt hadden aan het welslagen van deze reis. De heer P. Meijers sprak na mens de bejaarden enkele woorden van dank tot de commissie.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3