Ballingschap op Ponza Deze kant op, excellentie HERBIE MANN DE VAL VAN EEN DICTATOR Wijzigingen C.A.O. bakkers gedeeltelijk goedgekeurd door Christopher Hibbert Gevaar van roken angst op het lijf Dinsdag 18 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 DERDE DEEL Na twintig jaar met onbe perkte macht over Italië te hebben geheerst, werd Mus solini zaterdag 24 juli 1943 door de Opperste Fascistische Raad ten val gebracht. Koning Victor Emmanuel aanvaardde enkele uren later zijn ontslag en benoemde maarschalk Ba- doglio tot Mussolini's opvol ger. De Duce had geweten, dat er in Italië een groeiende op positie tegen hem was ont staan door de tegenslagen, die de Italianen op het slagveld boekten en door het gehate bondgenootschap met Duits land. Hij meende echter, dat zijn persoonlijke macht groot genoeg was om de oppositie neer te slaan. Daarom ging hij bijna zorgeloos naar de ver gadering van de Opperste Fascistische Raad, hoewel hij wist, dat er een resolutie tegen hem zou worden ingediend. Na het onderhoud met koning Victor Emmanuel werd Mus solini buiten het paleis opge wacht door een politie-officier, die hem dwong in een rode- kruis-auto te stappen. De smidszoon, die twintig jaar over Italië had geheerst, be vond zich op zondag 25 juli 1943 in arrest. Als een eel Geen trek Naar Ponza Jarig Naar Maddalena Volgende heer HITLER KOMT Vergiftiging oorzaak van bibberziekte Benoeming dr. Veldkamp officieel N.T.S. gaat programma's overnemen van de omroepverenigingen I ln het kort j vandaag RECHT DOOR ZEE vandaag OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN OEWEL de val van Mussolini ogenblikke lijk wereldkundig werd gemaakt, hield men zijn verblijfplaats zorgvuldig geheim. De rode kruis-auto bracht hem naar de politiekazerne van Rome en de volgende dag werd hij in een ge sloten wagen naar Gaeta ver voerd, een plaatsje zeventig ki lometer ten noorden van Na pels. Hier stond admiraal Eran- co Maugeri, commandant van de Marine veiligheidsdienst, op de kade te wachten. Hij wist niet wie de gevangene was, maar had opdracht gekregen „een belangrijke politieke ge vangene aan boord van de in jfe haven liggende Persephone te brengen en het schip naar het eilandje Ventolene, een paar kilometer ten zuiden van Gaeta te laten gaan". Het was nacht toen de auto's uit Rome eindelijk de kade van Gaeta opreden. De tweede auto stopte vlak voor de loopplank van het schip. Maugeri groette, toen twee mannen uit de auto stapten, en verstijfde een ogenblik later van schrik. De harde ogen van Mussolini keken hem strak aan. „Deze kant op, excellentie", zei de admiraal, geheel van zijn stuk gebracht, „Als u me toestaat, zal ik u voorgaan". Achter Mussolini kwamen zes gewa pende politiemannen aan boord. Mau geri begreep, dat er vreemde dingen waren gebeurd in Rome. De matrozen deden alsof zij het niet zagen en gingen onmiddellijk weer met hun bezigheden verder. /"ONMIDDELLIJK nadat Mussolini aan boord was gekomen, werd het anker gelicht en zonder storingen bereikte de Persephone korte tijd later de rede van het eilandje Ventolene. De hoofd bewaker van Mussolini, generaal Polito, liet zich om vijf uur 's morgens naar de wal brengen om te zien of Mussolini vei lig aan land kon wor den gebracht. Onder tussen bleef het schip gereed om ieder mo ment te kunnen weg varen. Van de afwezigheid van generaal Polito maakte admiraal Mau geri gebruik om Mus solini in zijn hut op te zoeken. Toen Mau geri binnenkwam, keek Mussolini op en staarde de admiraal enkele seconden door dringend aan. „Hebt u misschien ergens trek in", infor meerde Maugeri, „iets warms of egn kop koffie?". „Nee dank u", ant woordde Mussolini, „ik heb alleen be hoefte aan enkele in- lichtingen: Hoe groot is het eiland? Maugeri liet een kaart halen en Mus solini bekeek de omtrek van het eiland glimlachend. „Een klein eilandje", zei hij tenslotte. Hij dacht kennelijk aan Elba en Sint Helena, waar Napoleon had vertoefd en plotseling werd Maugeri overvallen door een gevoel van mateloos mede lijden. Voor hem zat een man, die er uitgeteerd uitzag en die eens de mach tigste man van Italië was geweest. Mussolini verbrak de pijnlijke stilte en begon opgewekt te praten over zee schepen en de plaats van de marine in oorlogstijd. Hij gaf een korte analyse van de Amerikaanse en de Britse vloot en kwam toen te spreken over Japan. „Onlangs zag ik een film over een Ja panse opleidingsbasis voor piloten. Ik ontdekte, dat de Japanners over het algemeen langer zijn dan men hier doorgaans aanneemt. Hebt u er enig idee van hoe dat komt?" „Zii doen nogal veel aan snort",ant woordde Maugeri, „en de laatste jaren worden er veel huwelijken tussen Ja panners en Koreanen gesloten". „De Jananners hebben verbazend leuke kinderen" zette Mussolini het gesprek voort. „Mijn dochter is er ge weest en vertelde me geestdriftige ver halen". Op dat moment kwam generaal Polito, teruggekeerd van het eiland, in de hut en nam Maugeri naar buiten: „Op dit eiland kunnen we hem niet interneren. Er is een politiecomman- dant, die iedere medewerking weigert, en bovendien ligt er een vrij sterk Duits garnizoen". T\E SLAAPKAMER, die Mussolini i~J wachtte, had veel weg van een cel. De wanden waren witgekalkt. Het meubilair bestond uit een ijzeren ledi kant, een door messen beschadigde tafel uit een kroeg en een fauteuil, waar de veren uitstaken. Bij het zien van dit vertrek werd Mussolini weer door een golf van wanhoop aangegre pen: „Ik heb er genoeg van", brulde hij met gebalde vuisten. Enkele ogen- blikken later zonk hij in de desolate fauteuil en verborg zijn gezicht in zijn handen. In de deuropening stond sergeant majoor Marini, die was belast met de bewaking. De man was verbijsterd en kon geen woord uitbrengen. Hij ver roerde zich niet en staarde vol ontzet ting naar de man in de fauteuil. Toen Mussolini de verwarring bij zijn bewa ker zag, sloeg zijn stemming radicaal om. Hii sprong op uit ziin stoel en liep op de sergeant-majoor toe: „Houd moed, mijn vriend", sprak hij monter, „ik weet, wat je voelt". „We wisten niet, dat u naar Ponza zoudt komen, excellentie", antwoordde de man stotterend, „ik hoorde het pas een half uur geleden". „Maak je niet ongerust", stelde Mus solini hem gerust. „Zo dikwijls heb ik gehoopt u te ont moeten en eens met u te praten", zei Marini met tranen in de ogen. „Nu ik u ontmoet, heeft alles zijn zin verlo ren." Sergeant-majoor Marini verliet hier op haastig het vertrek en kwam spoe dig daarna terug met een matras, scho ne lakens en deken. De vrouw van een ondergeschikte kwam achter hem aan met een kom soep, een ei en een schaaltje erwten. Na het eten kwam Mussolini in een wat beter humeur en hij toonde zich verrast, toen enkele vissers hem een paar kreeften lieten brengen. DE volgende dag werd Mussolini zes tig jaar. Het was geen plezierige verjaardag. De sergeant-majoor bood ■fr Pietro Badoglio, die door koning Victor Emmanuel tot Mussolini's opvolger werd benoemd. hem als geschenk vier perziken aan, die Mussolini dankbaar aannam. De hele dag zat hij in zijn nu vuil geworden hemd en verfomfaaide broek voor het raam en staarde somber naar de zee. In de loop van de weken, die volgden, maakte Mussolini een studie van Ric- ciotti's boek „Het leven van Christus". Hij maakte druk notities, die hij later aan een priester op het eiland ter hand stelde. Mussolini was bezig zijn plaats in de historie te bepalen en vond vele overeenkomsten tussen het leven van Christus en zijn eigen lot. Hierin werd hij gesteund door Marini, die hem dik wijls met het boek zag en dan de op merking maakte, dat het verraad in Christus' leven en in dat van Musso lini een zelfde invloed had gehad. „Je mag mij niet met Hem vergelij ken", zei Mussolini dan op vaderlijk bestraffende toon, maar het was dui delijk, dat het hem veel genoegen deed. t-]\t i nmrr Hoe goed Marini het echter met hem _|J\| r, meende, hij mocht hem geen kranten bezorgen en ook niet met hem praten over de politiek. De priester, die Mus solini zijn notities overhandigde, kwam diep onder de indruk: „Tijdens zijn bal lingschap is de grote man tot een goed Christen bekeerd", verklaarde hij na Mussolini's vertrek. Toch was Mussolini op Ponza niet de geduldige martelaar, die hij zelf zo graag wilde zijn. Dikwijls barstte hij in woede los over de samenzwering en de nieuwe machthebbers in Italië „die het land zouden verkopen en hem aan zijn vijanden zouden uitleveren." Op 1 augustus bracht een kreeften- visser hem van het vasteland twee kof fers, die Mussolini's familie hem had mogen zenden. Sergeant-majoor Marini was er bij, toen hij de koffers uitpak te. Bij de kleren zaten drie enveloppen, een met een brief van zijn vrouw Ra- chele en een foto van zijn zoon Bruno, die een jaar tevoren was gesneuveld, een met een brief van zijn dochter Ed- da, de vrouw van een der samenzweer ders, graaf Ciano, en een met tiendui zend lires. De brief van Edda las hij haastig en wierp hem vervolgens ver frommeld onder zijn bed. „Wilt u de brieven beantwoorden", informeerde Marini. „Daarmee heb ik geen enkele haast", antwoordde Mussolini kort. HIJ scheen erg blij met zijn schone kleren, maar toen hij zich wilde wassen, bleek de waterleiding op zijn kamer weer eens kapot te zijn. „Hoe komt dat toch", vroeg hij Ma rini, „ik heb heel wat geld beschik baar gesteld om Ponza stromend water te geven, waarom werkt die leiding dan zo slecht?" „U hebt misschien wel veel geld be schikbaar gesteld", antwoordde Mari ni, „maar dat wil nog niet zeggen, dat het geld ook voor de waterleiding is besteed". Enkele weken later zou Mussolini op minder hoffelijke wijze horen, hoe de gewone man in Italië over zijn dicta tuur oordeelde. Zijn dagen in Ponza behoorden tot de beste uit zijn gevan genschap. Openlijke vijandigheid ont moette hij op dit kleine eiland niet. Op 7 augustus kwam aan deze betrek kelijk goede tijd een einde. In het holle van de nacht werd hij gewekt. Hij moest onmiddellijk het eiland verlaten. Mussolini had weinig tijd nodig om zijn bezittingen te pakken. Weinig mi nuten later was hij aan boord van de Panthere, waar hij admiraal Maugeri weer ontmoette. „Waar gaan we deze keer heen. Mau geri", vroeg Mussolini vriendelijk. „Naar het eiland Maddalena", ant woordde de admiraal. „Steeds verder weg en steeds minder toegankelijk", zei Mussolini berustend voor zich heen en begaf zich naar zijn hut. ADMIRAAL Maugeri gaf onmiddel lijk opdracht het anker te lichten en naar het eiland Ponza te koersen, ongeveer honderd kilometer ten noor den van Napels. De volgende middag ankerde het schip aan de kade van Ponza en onmiddellijk kwam er een grote menigte eilandbewoners naar de haven. Mussolini meende, dat de belangstel ling hem gold en niet het onverwachte bezoek van een oorlogsschip. Hij liet admiraal Maugeri roepen en zei hem, dat hij liever niet bij daglicht van boord ging, omdat hij het onplezierig zou vinden, als men hem in gevangen schap zou zien. „Ik snap trouwens toch niet, dat ik op deze wijze word be handeld", vervolgde hij. „Ik heb geen enkel contact met mijn verwanten ge had en ik ben niet eens in staat ge weest wat kleren mee te nemen. Ik ben bang. dat deze behandeling het ongenoegen van Hitier zal opwekken, want wij zijn goede vrienden". Maugeri bracht hem aan het ver stand. dat hij slechts order had om Mussolini te begeleiden en dat hem was verboden op dergeliike vragen te antwoorden. Hij verzocht Mussolini enkele uren later aan dek te komen, omdat het weldra tijd voor hem zou zijn aan land te gaan. Met zijn hoed ver naar voren getrokken staarde Mus solini lange tijd naar het eiland voor hem en informeerde, welk huis hem zou worden toegewezen. Men wees hem een klein huis boven op de rotsen aan en vertelde er maar niet bij, dat dit de vroegere gevangenis van Ras Imeru, de Abessijnse patriot was ge weest. Toen hem werd verzocht via een touwladder naar de sloep af te dalen, die hem aan land zou brengen, werd hij overvallen door een grote vrees, zoals een kind bang wordt voor het onbekende: „Ik wil niet, ik wil niet", riep hij bijna huilend. De tragische scène duurde heel kort. Met iets van weemoed keek Mussolini vanuit de landingssloep naar de Persephone, waar de matrozen langs de railing stonden. Langzaam hief hij zijn arm op om de fascistengroet te brengen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het College van rijksbemiddelaars heeft gisteren het georganiseerd overleg in het bak kersbedrijf meegedeeld, dat het niet volledig akkoord gaat met de voor gestelde wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bakke rij. Wel willen de rijksbemiddelaars hun goedkeuring hechten aan een loonsver hoging van vijf proeent en aan enkele van de voorgestelde verbeteringen der secundaire arbeidsvoorwaarden. Boven dien hebben zij toegezegd voorstellen over een eventuele prestatiebeloning in overweging te willen nemen. De werkgevers en de werknemers in het bakkersbedrijf waren het al eerder Van onze correspondent VOORTHUIZEN De oorzaak van de vreemde bibberziekte, die verleden jaar in november de helft van de leer lingen uit de derde klas van de Prinses Wilhelminaschool in Voorthuizen aan tastte, moet aan een vergiftiging wor den toegeschreven. Tot deze conclusie komt het jaarver slag van de schoolartsendienst in de kring Barneveld. Deze vergiftiging wordt niet nader gepreciseerd. Destijds is er bij het onderzoek wel een fles met een in- sectendodend middel onder de trap van de school gevonden. eens geworden over een loonsverhoging van vijf procent en een toeslag van vijf procent over het nieuwe loon. Deze toeslag wilde het bakkersbedrijf doorberekenen in de broodprijs, wat zou betekenen dat een brood twee cent duurder zou worden. Vorige week wees minister De Pous dit beslist af. Nieuw beraad Het was daarom te verwachten, dat het College van rijksbemiddelaars de volledige goedkeuring aan de gevraag de loonsverhoging zou onthouden. Vol ledige realisering van de voorstellen, aldus het college, past niet in de hui dige loonpolitiek. Vorige week vrijdag en ook gister' morgen hebben de werknemers en werk gevers zich al beraden op een eventuele prestatiebeloning. Tot een concreet voorstel zijn zij nog niet gekomen. Nu het college heeft toegezegd een dergelijk voorstel in overweging te wil len nemen, mits de prestatiebeloning zal passen in de huidige loonpolitiek en er niet de verhoging van de broodprijs aan zal worden verbonden zullen de bakkers zich hierop woensdag opnieuw beraden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het koninklijk besluit waarbij dr. G. M. J. Veldkamp tot mi nister van sociale zaken en volksgezond heid wordt benoemd, is gisteren afgeko men. Tegelijkertijd verleende de Konin gin hem op de meest eervolle wijze ont- Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De Nederlandse Televisiestichting gaat na 1 oktober, mits de overheid daarmee akkoord gaat. televisieprogramma's van de om roer: vorenigir, een overnemen en als N.T S.-uitzendingen op het beeldscherm brengen. Het besluit hiertoe is genomen door de N.T.S. en de televisiesecties van de omroepverenigingen om te kunnen vol doen aan de bepaling van de overheid dat veertig crocent van de zendtiid door de NT.S. moet worden verzorgd. Na 1 oktober leidt de zendtijduitbrei- ding er nameliik toe, dat dit neerkomt oo ongeveer tien uur per week. De bestaande N.T.S.-nrogramma's, zoals de filmavond en het journaal, zijn niet. toereikend om deze zendtijd volgens voorschrift geheel te vullen. Het komt er in de nraktiik op neer. dat de N.T.S. dus regelmatig voor deze uitzendingen een keus zal kunnen ma ken uit de produkties van de omroep verenigingen. De betrokken omroep vereniging zorgt zelf voor de produk- tie. maar de uitzending komt geheel on dor de verantwoordelijkheid van de N.T S. -M- Een foto uit het begin van 1953 van gravin Edda Ciano, de dochter van Mussolini, met haar moeder, Rachele Mussolini. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM. Men kan de 31-ja- rige, zwart gebaarde en donker ge brilde Herbie Mann in het Amerikaan se wereldje van de moderne jazz als een typische individualist beschouwen. Hoewel men hem, aan de hand van het inventariserende jazz-jargon, als een musicus van de Westcoast kenmerkt, is Herbie Mann in zijn (nog vrij korte) loopbaan meer de man geweest, die steeds een speciale stijl heeft willen ontvluchten. De keuze van zijn instrumenten spreekt duidelijke taal: Afwisselend speelt hij op de (concert)fluit, de alt fluit en de tenor-saxofoon. Zijn fraai ste prestaties zijn hem echter op alt toegeschreven. Eerste plaat Aan zijn carrière is overigens een frappante bijzonderheid verbonden. Tot tweemaal toe is zijn succes namelijk duidelijk door Nederland beïnvloed. In 1953 maakte Herbie Mann zijn eers te grammofoonplaat in het quintet van de, in Amerika spelende, Nederlandse jazz-accordeonist Mat Mathews. Hier door kwam zijn naam als fluitist voor het eerst in de jazzpoll-lijsten terecht. Zijn eerste grote plaat (33 toeren) maakte Herbie in Nederland. In „Sa lute to the flute" soleerde hij in het combovan de Loosdrechtse drummer Wessel llcken. Hij nam er zijn drie in strumenten voor mee. Sindsdien figureert hij eenzaam aan de top van Amerika's beste jazz-fluitis- ten. Naast hem zijn alleen namén te noemen als Frank Less, Sam Most en Bud Shank. Herbie's nieuwste plaat werd kortge leden opgenomen in het gezelschap van kritisch slag als staatssecretaris van economi sche zaken. De Koningin heeft bet aangeboden ontslag van de heer B. Roolvink, staats secretaris van sociale zaken en volksge zondheid. niet aanvaard. Hii bliift on der minister Veldkamp de functie be kleden, die hij onder mr. Van Rooy had. trompetist Jack Sheldon. Op die plaat is Herbie Mann plotseling al zijn in strumenten ontrouw. Fluit en saxo foon heeft hij ingewisseld voor de bas klarinet. Zijn aandeel in het Sheldon-kwintet is echter representatief voor zijn ge hele muzikale optreden, een lenig en intelligent spel, bedreigd nu en dan door een bepaalde vorm van steriliteit. Maar wat dit laatste betreft: Het geldt voor velen, die in de afgelopen jaren de veilige jazz-kusten de rug hebben toegekeerd. HERBIE MANN eenzaam, aan de top programma's WOENSDAG 19 JULI televisie bekaken Het gevaar van roken wat een penibel en gevaarlijk onderwerp om openhartig te behandelen. De Avro ging er gisteravond door middel van een Duitse documentaire op in. De film was kort te kort. Het com mentaar al even beknopt. Beknopt in de zin van het te simpel stellen van de feiten. Longkanker is een in gewikkelde ziekte waarover een me dicus niet gauw een definitieve uit spraak zal doen. Dat deed de docu mentaire wel, zeer beslist en zonder omhaal. We hebben dus echt wel bezwaren tegen die documentaire en tegen de wijze van presenteren. Men jaagt de mensen de doodschrik op het lijf, ter wijl men zich moet realiseren dat er weinig positiefs mee te bereiken is. Een gewoonte ruimt men niet zo sim pel uit de weg. Zo'n korte documentaire zonder meer is vrij gemakkelijk, waar tegenover staan geweldige reclame-campagnes en films en boeken vol sigaretten. Een wilde kreet vermag niets en is zelfs niet verantwoord. Pas als men volledig kleur bekent met meer konsekwen- ties dan die van een kort buitenlands filmpje kan de kijker respect heb ben voor de uitzenders. Ondanks de bezwaren waren wij echter blij met de poging recht door zee te gaan bij het benaderen van het onderwerp roken, want er wordt meest al wel erg veel omheen gedraaid. Al leen zo'n poging al is als een klein par mantig mannetje dat roept: „Zie hier het voordeel van niet-commerciële te levisie!" Over Muziek-mozaïek van Willem Duys is vaak genoeg gezegd, dat het een goed instructief en vaak amusant programma is. Onze bewondering ging gisteravond uit naar de manier, waar op hij een van de gitaristen die zeer zwijgzaam was, zijn stilte liet. Geen op dringerig gepraat. Niet krampachtig proberen om er toch wat uit te peu teren of net doen alsof er niets aan de hand is. Heel knap om zo ongedwongen rond te wandelen en te praten voor een massaal publiek. Giel DINSDAG. De hoofdfilm van vanavond heet Zo jong als je je voelt. Het is een kostelijke Ameri kaanse komedie over een grootpapa, die ontslagen is en zijn baan in een drukkerij wil heroveren. Hij geeft zich uit voor de president van een machtig concern en zet niet alleen de drukkerij, maar zelfs het Amerikaan- beurswezen op stelten (8.55). Het programma begint met de ze vende aflevering van Dwaaltocht door het dierenrijk, waarin ditmaal krab ben, hagedissen, ijsberen en apen op het scherm komen. Daarna de film Man with a flute, waarover elders meer (8.40). België-Vlaams heeft de film De Zweedse nachtegaal op het program ma (8.30), gevolgd door een Eurovi siereportage van de atletiek-wedstrijd West-Duitsland-Verenigde Staten in Stuttgart (10 uur). België-Frans presenteert een te levisiespel van Steve Passeur, geti teld Je vivrai un grand amour (8.30). Daarna een letterkundig programma van Pierre Dumayet en Pierre Des- graupes, „Lectuur voor allen" (10. 15). Duitsland heeft ook vanavond weer een reportage over het proces Eich- mann op het programma (8.20). 's Middags (van 5 uur tot 6.15) is er een amusementsprogramma onder de titel Sport-spel-spanning. Koninginnen van Frankrijk is een spel van Thorn ton Wilder, dat om 8.40 op het scherm komt. De Eurovisiereportage van de atletiekinterland West-Duitsland-Ver- enigde Staten begint om 9.30. RADIO I HILVERSUM I. 402 M. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.13 Gram; 7.30 Gewijde muz; 7.50 Godsd uitz; 8.0# Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 8.50 Gram; 9.00 V d zieken; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram; 11.00 Gevar progr; 12.10 Lich te muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gitaarspel; 13.00 Nws; 13.15 Promenade- ork en sol; 14.00 Iolanthe, opera (gr.); 15.25 Pianotrio; 16.00 Curiosa; 17.20 Meis jeskoor en instr kwint; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 17.55 Koorzang; 18.20 het Spek- trum, lezingen; 18.35 Lichte muz; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Gram; 19.30 Radio krant; 19.50 Musette-ens en solisten; 20.15 Holland Festival 1961: Concertgebouwork; 21.45 20 juli 1561, opening van het Rotter dams landjuweel, lezing; 22.00 Liturgisch koor met instrumentale begeleiding; 22.30 Nws en S.O.S.-ber; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Platennieuws; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.40 V d kind; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram, VPRO: 10.00 De primitieve en de moderne mens, lezing. VARA: 10.20 Gram; 10.45 Kamerkoor; 11.00 Oude muz; 11.30 Salonork; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Instr kwint; 13.40 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing (7); 13.55 Kamerork en soliste; 14.45 Volksmuz; 15.00 Twee adviezen over de algemene we duwen- en wezenvoorziening, toespr; 15.10 V de jeugd; 16.30 Lichte muz; 17.00 Tips voor vakantie en snipperdagen; 17.50 Rege- ringsuitz; 18.00 Nws en comm; 18.20 Dans- muz; 19.20 VARA-varia en gram. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Promenade-ork en solist; 20.35 De geweren van vrouw Carrar, hoorsp; 21.35 Gespro ken portret; 21.50 Gram; 22.20 Sport; 22.30 Nws; 22.40 Strijkork en solist; 23.10 Jazz- muz; 23.40 Hammondorgelspel; 23.55—24.00 Nws. 1 TELEVISIE radio DINSDAG Vanavond om 8.25 concerteren het Radio Kamerorkest en het Groot Omroepkoor onder lei ding van Roelof Krol voor de sen der Hilversum 1. Uitgevoerd wordt onder andere de Mis voor vier so lostemmen, koor en orkest KV 317 van Mozart. Annette de la Bije, Sophia van Santen, Sigurdin Björns- son en Leo Ketelaars treden als solisten op. Een opera die niet veel luisteraars zullen kennen, wordt vanavond om 10.55 over dezelfde zender uitgezon den. Het is een werk van Luigi Cherubini in een bedrijf „l'Osteria Portoghese". Om 8.55 presenteert Flip van der Schalie de Nederlandse afgevaardig den naar het Internationale songfesti val in Knokke (Hilversum 2). De avond wordt besloten met Skip Voogds programma Swing express. Eveneens Hilversum 2, 11 uur. .„'JT8.) ï'-.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10— 17.40 V d jeugd. NTS: 20.00 Journ en weer- overz. KRO: 20.20 Taptoe, rep: 21.00 Gevar progr; 21.40 Epiloog; 21.50 Avondcollege Nederlands. DUITSLAND 16.00 Gesprek; 16.15 Filmrep; 17.00—18.00 Duitse Evangelische Kerkendagen (Regio naal progr.: NDR: 18.25 Progr overz; 18.30 Die Nordschau; 19.25 Beacon Street 21. WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Avon tuur onder water): 20.00 Journ en weer- overz; 20.20 Muzik spel: 21.00 Athletiek; 22.45 Laatste nws. BELGIE VLAAMS 17.00—18.00 V d jeugd; 19.30 TV-feuill; 20.00 Nws; 20.30 Feuill; 21.10 TV-Western; 22.00 Eurovisie: Athletiek (overn v Duits land): 22.45 Nws. BELGIE FRANS 19.00 V d jeugd; 19.25 V d jeugd: 20.00 Journ; 20.30 Film; 22.00 Documentaire; 22.30 Journ. l. Bosie gras links van het weg- paaltje; Een olijfboompje meer; 3. Een liuis op de linkerhelling van de heuvel; 4. Een huis minder op de heuvel; 5. Een boom meer in het dorpje; 6. Een heuvel meer aan de horizon; 7. Een portierknop aan de auto.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6