Openbare aanklager boekt winst Grote roept brutaliteit verzet op Russen vestigen ambassade bij premier Gizenga ONRUST IN RHODESIE NEEMT TOE GENIET VAN'N SIGAAR Hoedt u voor huis" uw Westen is bereid tot gesprek over Berlijn BOURGUIBA SLUIT FRANSE BASIS AF Chefarine.4 TL Generaal Van den Wall Bake chef van de generale staf Kloof gaapt voor E.E.G. KANTOORBEDIENDE HAD GELD „BIJ DE HAND' Donderdag nieuwe conferentie met de Algerijnen TSJOMBE BOOS OP UNO ékil ONDER STRIKT VOORBEHOUD PRINS ALEXANDER 19 JAAR Overdracht van Bizerta geëist rjJ Dinsdag 18 juli 1961 ZLEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Beschuldigd van moord op driehonderd joden BEGIN ER Ntr MEE MR. LUNS GEEFT VAAG ANTWOORD Krachtige bestrijding van pijn of griep GLORIEUS HOOGTEPUNT IN GRILLIGE LOOPBAAN Vervolg van pag. 1 Invasie van jeugd op Nieuwkoopse plassen Frauduleus gemanipuleer met effecten DIRECTE AANVAL OP EICHMANN ondertekend om de joden van War schau in een speciaal stadsgedeelte onder te brengen, „in verband met speciale omstandigheden". Dezelfde man ontving later dagelijks rapporten over de onderdrukking van het verzet. Maar hoe dat precies gezeten had wist hij gisteren niet meer. Evenmin her innerde hij zich wat de joden hadden gedaan, die op zijn bevel in een van de kampen waren opgehangen. Is het een wonder, dat de brutaliteit waarmee de man in de glazen kooi alles wat hij heeft gedaan tracht te ridiculiseren openlijk verzet oproept? Gisteren was er een kort incident; een oude, bebaarde toeschouwer sprong op en wees op het concentratiekamp-num mer op zijn arm. „Jij hond", riep hij, „je hebt mijn vrouw en vijf kinderen vermoord". Het was gisteren de twintigste dag van Eiehmanns persoonlijk optreden en uitbarstingen als deze hebben zich in al die tijd bijna niet voorgedaan. (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press). PARIJS (Reuter, AP). De confe rentie met de Algerijnse nationalisten wordt donderdag hervat. De Franse regering deelde gisteren mede dat het overleg gepleegd zal worden in het kasteel Lugrin bij Evian. De onderhandelingen, begonnen op 20 mei, werden op 13 juni afgebroken op Frans initiatief omdat de Franse rege ring van oordeel was dat zij in een im passe waren geraakt. Onlangs lieten de leiders van de Al gerijnse nationalisten al duidelijk blij ken dat zij bereid waren mede te wer ken aan een hervatting van de confe rentie. Op 13 juni, toen het overleg werd ge- schorst, maakte Frankrijk duidelijk van de Algerijnen een zodanige koerswijzi ging te verwachten dat verder onder handelen zin zou hebben. LEOPOLDSTAD. Voor het eerst sedert de staatsgreep van generaal Moboetoe van vorig jaar september heeft de Sowjetunie weer vaste voet in Congo gekregen. De Uno maakte Van onze rechtbankverslaggever VORIGE week heeft Eichmann verzucht, dat hij alles wat Gideon Hausner hem verweet wel wilde bekennen op voor waarde dat het kruisverhoor zou eindigen. Gisteren heeft hij weer iets dergelijks gezegd. Hij bood aan alle schuld op zich te nemen, als hij daardoor maar de indruk kon wegnemen, dat hij probeert zich onder de dagvaarding uit te draaien. Deze „geste" kwam de Obersturmbannführer te staan op een reprimande van de president, dr. Landau. „U worden vragen gesteld", zei die, „en van u worden antwoorden verwacht. Niets meer dan dat. U behoeft de openbare aanklager geen gunsten te bewijzen." Hoezeer hier Gideon Hausner ook het hof aan zijn zijde kreeg, het vol gende ogenblik lag de zaak weer iets anders. Want Eichmann verweerde zich tegen de president door te zeggen, dat de openbare aanklager aldoor dezelfde vragen stelde en dat hij geen andere manier wist om te antwoorden. Dat bracht de president ertoe om Gideon Hausner te verzoeken de onderwerpen, die hij al had behandeld, verder onbe sproken te laten. Dit voorval geschied de gisterochtend. Gistermiddag moest president Landau de openbare aankla ger er opnieuw op wijzen, dat hij in herhalingen verviel. Het kruisverhoor duurt inderdaad lang. De grote klappen zijn vorige week gevallen, de kern van het bewijs is wel geleverd en wat er nu gebeurt is eigenlijk niets anders dan napraten. Dat mag in sommige ogen overbodig zijn, in ieder geval heeft het gisteren aan Eichmann weer enkele, men zou bijne zeggen klassieke uitspraken ont lokt. Gideon Hausner vroeg hem op een gegeven ogenblik commentaar op een uitlating van zijn chef Miiller, die eens moet hebben gezegd; „Als wij maar vijftig Eichmannen hadden, zou den wij de oorlog wel winnen." De Obersturmbannführer wist hierop het volgende antwoord: „Müller prees mij, omdat wij door hadden kunnen werken, ondanks het feit, dat een groot deel van onze dossiers tijdens een bombar dement was verbrand. Hij zei het bij wijze van een grapje. Müller kwam uit Beieren en als een Beier zioiets zegt klinkt het heel anders dan wanneer het in ernst wordt gezegd. Bovendien, het is moeilijk oim tijdens een bombar dement op je post te blijven." DE MEESTER ZELF Van Müller is ook de volgende uit spraak: „Naar Hongarije sturen wij de meester zelf" de meester, dat was Eichmann. Hier is het commentaar van de man in de glazen kooi: „Dit was, misschien, een stukje rhetoriek, een soort geheimtaaltje, dat militairen nu eenmaal als iets normaals gebruiken. Het had geen ernstige bedoeling. Het was meer taal van de latrine. Immers, ik heb in Hongarije niets op eigen ge zag ondernomen." Gideon Hausner heeft gisteren zijn kruisverhoor nog niet afgesloten. Hij confronteerde Eichmann aan de lopen de band met documenten, waaruit diens centrale positie bleek, maar de Ober sturmbannführer ontweek zijn aanval steeds met „ik had bevelen op te vol- SALISBURY (Reuter). De on rust in Rhodesië neemt toe, nu de datum nadert waarop de bevol king zich zal moeten uitspreken voor of tegen de vereniging van Noord- en Zuid-Rhodësië en Njas- saland. Het referendum zal volgende week worden gehouden. Afgelopen zondag braken in Noord- Rhodesië op grote schaal relletjes uit, waarbij tien mensen werden ge wond. Twintig Afrikanen werden ge arresteerd. De Afrikaanse nationalisten zijn fel gekant tegen een federatie van de drie gebieden. Zij hebben een grote campagne gevoerd om de be volking ervan te weerhouden "oor het voorstel te stemmen. Het Afrikaanse nationale congres heeft meegedeeld dat het de nieuwe constitutionele voorstellen onvoor waardelijk van de hand wijst, maar niettemin zal deelnemen aan de ko mende verkiezingen. President Nkroemah van Ghana heeft in een boodschap aan de voor zitter van de nationalistische onaf hankelijkheidspartij van Noord-Rho- desië laten weten dat hij de oppo sitie tegen de nieuwe constitutie on dersteunt. WENEN (Reuter). De vroegere SS-majoor dr. Franz Razesberger die beschuldigd wordt van moord op driehonderd joodse mannen, vrouwen en kinderen in de Oekraïne, zal van daag in de Oostenrijkse hoofdstad terecht staan. Razesberger kreeg na de oorlog weer een leidende politieke functie. Zijn naam werd echter vorig jaar in Ber lijn genoemd in het proces tegen de vroegere nazi Hülsdünker. Hülsdünker, die tot drie en een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld voor zijn aandeel in de executie, ver klaarde dat de opdracht was gegeven door Razesberger. Op grond van deze verklaring is Ra zesberger van zijn functie ontheven en in hechtenis sernm»n Hülsdünker zal' als getuige in het proces worden ge hoord. gen". Hij herhaalde die formule zo vaak, dat rechter Halevi overging tot een directe aanval: „II doet het voor komen alsof u veel minder heeft .ge daan dan waartoe u gemachtigd was. Werd u soms naar Hongarije overge plaatst omdat u zo inefficiënt werkte? Volgens u heeft u nooit voorstellen ge daan of een mening geuit. Vindt u dat iemand een afdeling kan leiden zonder ooit een initiatief te ontplooien, zonder ooit een mening te formuleren? Deed u soms alleen maar routinewerk?" Nee vond Eichmann, dat was weer niet helemaal juist opgemerkt. En met ijzeren volharding begon hij weer aan zijn oude uitleg: trouw aan de Duitse vlag, trouw aan de Führer-eed, trouw aan de banieren van het nationaal- socialisme en wat al niet meer. Bij zijn uiteenzettingen maakte hij één slippertje: „Ik ben nooit berispt, omdat ik orders niet opvolgde en ik was voor méér verantwoordelijk dan voor routinearbeid alleen". Dit, en dergelijke uitlatingen zijn zo de winstpunten, die Gideon Hausner ieder nieuwe dag maakt. Als zijn tegenstander helemaal niet meer uit de voeten kan, boekt hij soms een vol ledige bekentenis, zoals gisteren bij de ondervraging over de zg. Einsatzgrup- pen, de moordcommando's. Gideon Hausner vroeg Eichmann of die wist dat de joden, die hij in het begin van de oorlog naar het Oosten liet brengen, door de commando's om het leven zou den worden gebracht. „Ja" luidde het antwoord, „dat moet ik toegeven. Maar ik gaf zelf daartoe nimmer het bevel". Hausner riep ook het gesprek in de herinnering, waarbij Eichmann tegen zijn chefs zou hebben gezegd, dat de leden van de Einsatzgruppen het ge vaar liepen sadisten te worden. Zijn woorden zouden zijn geweest: „Wij moeten een elegantere manier zien te vinden". Eichmann gaf het gisteren toe: „Het is best mogelijk, dat ik het op die manier gesteld heb", zei hij, „mijn weg was niet die van het ge weld. Iedereen in mijn afdeling wist dat". Wat was de weg van Eichmann dan? Die van het stil-moordende gas? Gideon Hausner wilde het weten, maar de Obersturmbannführer hield hier zijn been strak. Met het gas had hij nooit iets te maken gehad, zo her innerde hij zich levendig. OP DOORREIS Wat hij zich niet meer herinnerde was het doel van zijn bezoek aan het ghetto van Warschau, kort nadat daar het verzet in kogels en vlammen was gesmoord. „Vermoedelijk heb ik er alleen maar de nacht doorgebracht, op doorreis", veronderstelde de man, die met zijn handtekening een bevel heeft Advertentie DEN HAAG De Nederlandse rege ring kan nu nog niet zeggen, dat zij zich bij het bepalen van haar standpunt tegen over een nauwere relatie tussen de Europese Economische Gemeenschap en Israël onder geen omstandigheid zal laten beïnvloeden door anti-joodse pressie van arabische landen. Binnen afzienbare tijd zal de regering zich met de andere landen van de E.E.G. op een nauwere samenwerking met Israël beraden. Dit heeft minister Luns geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid G. J. N. M. Ruygers (soc.). De minister zegt verder, dat de arabische landen niet onder stoelen of banken heb ben gestoken dat zij een nauwere betrek king van de E.E.G. landen met Israël hoog zullen opnemen. Dit zou zijn weer slag kunnen hebben op de betrekkingen tussen deze landen en de E.E.G. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Woningzoekenden in Den Haag worden door de politie ge waarschuwd voor een 60-jarige man, die zich uitgeeft voor Kampman of Kamphuis. Deze man, die verscheidene veroorde lingen wegéns oplichting achter de rug heeft, wendt zich als employé van de Onderlinge bouwmaatschappij tot men sen, die al lange tijd bij het huisves tingsbureau staan ingeschreven en be looft hen een nieuwe woning. Nadat hij een borgsom van vijftig gul den heeft geïncasseerd, laat hij niets meer van zich horen. Van onze correspondent LONDEN. Het westen gaat wat de kwestie-Berlijn betreft, geen stap achteruit. Amerika, Engeland en Frankrijk blijven vasthouden aan hun rechten in West-Berlijn, verkregen na het einde van de Tweede Wereldoorlog. Er kan geen sprake van zijn dat de Sowjetunie haar rechten in Berlijn „overdoet" aan Oost-Duitsland na het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met dat land. Aldus blijkt uit de antwoorden die de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk gisteren in Moskou lieten overhandigen antwoorden op het jongste memorandum over Berlijn. De inhoud van de drie niet gelijkluidende nota's was gisteravond nog niet be kend, maar de hoofdpunten er uit Het men gisteren al uitlekken, deur niet geheel gesloten, zij hebben De drie westelijke landen hebben de de mogelijkheid laten bestaan onder' Prins Alexander van België, zoon van ex-koning Leopold en prinses Liliane, viert vandaag zijn negentiende verjaardag. handelingen met de Sowjetunie te voe ren over een afzonderlijk vredesver drag tussen Oost-Duitsland en Rus land. Dat betekent dat het westen zich zou neerleggen bij de huidige ver- deUng van Duitsland. Het lijkt volgens berichten uit Washington en uit wat gisteren in Lon den verluidde, zeker dat ministers van buitenlandse zaken van de Navo-lan- den binnenkort bijeen zullen komen om de toestand inzake BerHjn te bespre ken. In Washington legt men thans de laatste hand aan een plan dat ten uit voer kan worden gebracht in geval de Sowjetunie de toestand rond BerUjn op de spits zou drijven. Vrijheid Het werd gisteren in Londen ook bekend dat premier Macmillan de conservatieve afgevaardigden in het Lagerhuis vorige week in vertrouwen heeft meegedeeld dat zij rekening met de mogeUjkheid moeten houden dat het parlement eind augustus of begin september van zomerreces moet worden teruggeroepen in verband met de toenemende spanning rond Berlijn. Macmillan verheelde niet dat de kwestie-BerUjn hem met zorg vervul de. In Londen was men gisteravond van mening dat vooral uit de drie weste- Ujke nota's die in Moskou zijn over handigd dit blijkt: Wij wensen geen crisis te forceren over BerHjn op puur juridische gronden. Het gaat er ons evenwel vooral om dat de vrijheid van de WestberUjnse bevolking gega randeerd wordt. Wij zijn intussen be reid om met de Sowjetunie te praten. TUNIS (Reuter). President Bourguiba van Tunesië heeft giste ren betoogd dat de Fransen niet het recht hebben hun grote vloot- basis in Bizerta te handhaven. Bourguiba eiste ook dat de Franse troepen Bizerta zouden ontruimen. Hij kondigde een blokkade van alle wegen naar de basis aan die van af morgen kracht moet bijzetten aan de eis van Tunesië. Bourguiba formuleerde zijn verlan gen in een bijzondere zitting van de Tunesische nationale vergadering. Hij oogstte een luid applaus van de par lementariërs. De Fransen denken dat wij de kwestie-Bizerta uit ons hoofd hebben gezet, aldus Bourguiba. Dat bewijst dat zij niets van onze poHtiek begrij pen. Frankrijk heeft Bizerta in 1956 toen Tunesië zelfstandig werd, behouden omdat het de basis beschouwt als een bij uitstek geschikt steunpunt voor de verdediging van het gebied van de Middellandse Zee in een nieu we oorlog. Bourguiba maakte met die motivering korte metten. Daar hebben we niets mee te maken, zei hij. Bovendien worden overal in de wereld bases van zogenaamd strate gisch belang ontruimd. Bourguiba betwistte verder de wet tigheid van de huidige grensHjn tus sen Tunesië en de (Franse) Sahara. Hij eiste dat de grens van Tunesië naar het zuidwesten zou worden ver legd en dreigde troepen naar het om streden gebied te sturen. Het stuk Sahara is belangrijk om dat er aardoUe in wordt gewonnen. Volgens Franse poHtici is het zelfs mogelijk dat Bourguiba de ontruiming van Bizerta aUeen maar te berde heeft gebracht om een soort stok ach ter de deur te hebben voor het geval hij zijn zin niet vlug genoeg zou krijgen wat betreft de grenswijziging. Bourguiba wil kennelijk zijn aan spraken op een gedeelte van de Saha ra vastleggen voor de Fransen en de Algerijnse nationalisten, die het ge zag over het hele gebied hebben op geëist, tijdens hjm onderhandelingen tot een beslissing over de Sahara ko men. Het dreigement van Bourguiba een blokkade rond Bizerta te beginnen wordt in Frankrijk overigens niet al te ernstig opgevat. Zo nodig kunnen wij de basis gemakkeHjk vanuit de lucht bevoorraden,aldus hoge miHtairen. Advertentie zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van dezs middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om do maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 1 Bij pijn, griep of „landerig" gtvnal zorgt een enkel Unlet, MUM plezier Ito «uk kunl doon I Kotor i 20 UHiUM 10.80. DEN HAAG. De vijftigjarige generaal-majoor A. V. van den- Wall Bake is ingaande 1 mei 1962 benoemd tot chef van de generale staf en tevens tot bevelhebber der landstrijdkrachten. Generaal-majoor Van den Wall Bake thans plaatsvervangend chef van de generale staf wordt opgevolgd door generaal-majoor E. R. d'Engelbronner. De benoeming betekont een glo rieus hoogtepunt in de -grillige loop baan van Alexander Vasmer van den WaU Bake; een loopbaan, die van de Koninklijke Militaire Academie, via een kazerneleven in de jaren dertig, drie jaar krijgsgevangenschap in de tweede wereldoorlog en een werkkring op miUtaire staven in Londen en Mön- chengladbach, leidde tot de benoeming tot plaatsvervangend chef van de ge nerale staf in 1959. De heer Van den Wall Bake kreeg toen de rang van generaal-majoor. Zijn voorganger, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, zal worden voorgedragen om luitenant- admiraal H. H. L. Pröpper op te vol gen als voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven. Luitenant admiraal Pröpper gaat op 1 mei 1962 met pensioen. Verder is de benoeming te ver wachten van generaal-majoor H. P. Zielstra tot chef van de luchtmacht staf en bevelhebber van de lucht strijdkrachten. Hij zal dan de plaats innemen van luitenant-generaal H. Schaper, die lui tenant-generaal C. F. Pahud de Mor- tagnes zal opvolgen als chef van het militaire huis van de Koningin. Deze Nederlandse mening is lijn recht in strijd met wat Fransen en Duit sers de laatste dagen hebben verkon digd, voor hen is deze topconferentie de eerste van een reeks, voor hen is het begrip „Europese topconferentie" al een soort instituut geworden. Vol gens Nederland evenwel zou men juist daarmee de Britten kunnen afschrik- kij, zou men voorts toch het begin kunnen scheppen van een poHtiek secretariaat, dat op eigen houtje Europa zou willen leiden en dat Brus sel centrum van de bestaande ge meenschappen zou willen negeren of zelfs overbodig maken. Ook dit stoot de Britten af, aldus het Neder landse standpunt. Uit dit alles blijkt zonneklaar, dat Nederland zijn reserves tegen de Fran se plannen niet heeft laten vallen. Al de bezwaren, al de reserves, bestaan nog steeds. Desondanks voelt de Nederlandse de legatie zich nu niet zoals in februari te Parijs geïsoleerd. Men is met de beste wil tot samenwerking naar Bonn gegaan. Men wil enerzijds voorkomen, dat het Europa van de Zes wordt af gesloten van de rest van Europa en speciaal van Engeland. Aan de andere kant heeft men in Nederlandse krin gen wel zeker een scherp oog voor de huidige wereldsituatie, die aanzienlijk verslechterd is door de kwestie-Berlijn. Dit laatste vraagstuk eist een Weste lijke eenheid, ook een duidelijk blijk van Europese eenheid. Wat verwacht men nu in het alge meen van deze conferentie? Allereerst de opsteHing van een soort „verkla ring van Bonn", een „Europees mani fest" over de beoogde nauwere politie ke samenwerking tussen de zes landen. Indertijd betekende de verklaring van Messina het begin van de verdragen van Rome, die de Europese gemeen schappelijke markt en Euratom deden ontstaan. Een manifest van Bonn kan nu het begin betekenen van de poli tieke eenheid in Europa. De vraag is dus nu voor ons land of daarbij de Franse invloed toch niet te ver zal gaan, of niet via een om weg toch het door Parijs nagestreefde politieke secretariaat onder Franse lei ding zal ontstaan. Voorts zal in Bonn voor Engeland de weg naar de E.E.G. geëffend moeten worden. gisteren bekend dat enkele dagen ge leden een Russische diplomatieke missie van acht man in Stanleystad was aangekomen, die in de residen tie van premier Gizenga de status van ambassade zal voeren. Gene raal Moboetoe had destijds alle com munistische diplomaten het land uit gewezen. Het linkse bewind van Gizenga, die zich de opvolger van Loemoemba noemt, wordt door de Russen als het enig wettige van Congo beschouwd. Gizenga zelf wordt al enige tijd in Leopoldstad verwacht voor de herope ning van het nationale parlement. Tot nu toe zijn er zestig parlementsleden uit Stanleystad in de Congolese hoofd stad aangekomen. Men vermoedt dat Gizenga zelf nog wil wachten omdat hij niet de eerste van de Congolese leiders wil zijn die naar Leopoldstad. reist. Koortsaanval President Tsjombe van Katanga heeft te Elisabethstad nogmaals te kennen gegeven zijn afgevaardigden niet naar Leopoldstad te willen sturen voordat er een „topconferentie" van Congolese lei ders zou zijn gehouden. Hij was niet bereid zelf daartoe weer naar Leopold stad te gaan, waar hij kort geleden nog een gevangene was. Het bureau van de Verenigde Naties in Congo beschouwt de kansen dat men binnen afzienbare tijd tot overeenstemming met Tsjombe zal kunnen komen als uiterst klein. Tsjombe had zich een maand uit het openbare leven willen terugtrekken om wat op verhaal van zijn gevangenschap te komen, maar na veertien dagen va kantie is hij de vorige week alweer aan het werk getogen. Gisteren bleek ech- ter dat de Katangaanse leider toch te veel van zijn krachten heeft gevergd. Een plotselinge koortsaanval zal hem voor enkele dagen aan zijn bed gekluis terd houden. Naar verluidt zou Tsjombe zich ook erg kwaad gemaakt hebben over een ultimatum van de Uno. Geëist werd dat binnen 36 uur de Katangaanse troe pen uit noordelijk Katanga worden te ruggetrokken en het gebied tot neutra le zone wordt verklaard. Tsjombe noem de de eis onaanvaardbaar. Kalonji Of ook Albert Kalonji, de baloebalei- der uit Kasai, aan een eventuele top conferentie dan wel een parlementszit- ting zal deelnemen is niet bekend. Het rommelt wat in de „mijnstaat", waar Kalonji zich enige maanden geleden door de stamhoofden tot koning had la ten uitroepen en kort nadien zichzelf tot keizer had verheven. Om de groeiende ontevredenheid over zijn autocratisch optreden te sussen deed Kalonji giste ren weer afstand van de titel „koning en keizer van Kasai" en ontsloeg zijn vice-premier die hij tot zondebok maak te. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nieuwkoopse xlassen ztülen van 26 juli tot 2 augus- us een kleine invasie krijgen van wa- terpadvindsters, watergidsen en zeever kenners. Ruim veertienhonderd jongens en meisjes houden er een week lang een nationaal kamp, dat door minister Tox- opeus zal worden geopend. De eilan den in de plassen krijgen „echte" na men, zoals Spitsbergen, Hawaï en Ta hiti. Een eigen krant met het dagelijks kampnieuws houdt de deelnemers gedu rende de waterweek van aUe evene menten op de hoogte. Advertentie STRIJKT GEMAKKELIJK kT> A. V. VAN DEN WALL BAKE Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Het ongelukkige manipuleren met effecten en het ste len van ruim zesduizend gulden om de gaten te stoppen waren de 29-ja- rige vroegere kantoorbediende G.L. M.K. uit Haarlem boven het hoofd gegroeid. Gisteren moest hij een en ander voor de Amsterdamse recht bank verklaren. Voor de officier van justitie was er genoeg onrechtmatigs gebeurd om een jaar gevangenisstraf te eisen, waarvan drie maanden voorwaardelijk overigens en met af trek van het voorarrest. De ellende was begonnen, toen een oom van verdachtes verloofde twaalf duizend gulden op de rekening van K. had gestort. De opzet daarvan was, dat K. met het provisionele voordeel dat hij als beambte van de Nationale Handelsbank had het geld in effec ten zou beleggen. De kantoorbediende was ermee akkoord gegaan, maar kort daarna had hij de papieren, zo luidde de telastlegging al thans, verkocht en acht mille van de opbrengst gebruikt om een uitzet te ko pen. De resterende vierduizend gulden was hij kwijtgeraakt door chantage, vertelde hij gisteren. De geldnood was nijpend geworden, maar door zijn bevordering tot tweede kassier had K. genoeg geld „bij de hand" om de zaken aan te zuiveren: 6200 gulden verdween uit de kas van de bank. Veel plezier heeft de kassier er niet van gehad, want bij de dagelijkse con trole was de diefstal aan het licht geko men. De directie had geen aangifte ge daan, omdat K. het tekort onmiddeHijk had aangezuiverd. Het geld van de oom had hij evenwel niet terug kunnen be talen. De verdediger vroeg zich af, waarom de verdachte verduistering van twaalf duizend gulden te laste was gelegd. „Hij had immers volgens afspraak effec ten gekocht. Die had hij dus verduis terd", vond de raadsman. Een straf met een groter voorwaardelijk deel dan was geëist, vond de verdediger wel op zijn plaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5