Brabants venster op de zee gaat open bij Rilland-Bath Regering werkt mee aan de eerste fase Kreekrakplan Overleg met provinciaal bestuur van Zeeland Youth for Christ-kamp in Westerschouwen Rilland zal profiteren Concentratie waterschappen in Brabants-Zeeuws grensgebied Economisch-sociografisch onderzoek naar de oester- en mosselcultures Zeeuwsch Dagblad G.S. van Brabant Voorbereidingen recreatietelling Lek in persleiding blijft voorlopig Dinsdag 18 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD r Pag. 3 Kerkvoorziening Zeven miljoen Nu daadkracht Bruse bromfietser verongelukt Contact met Zeeland Steun aan fracties Op de drempel Ook dit jaar de Actie Jeugd Vacaiitievreugd Benoemingen bij P.Z.E.M. Blikseminslag Raad Kapelle Protestants-Christelijk JN het Nederlandse protestantisme wordt grote waarde gehecht aan de zelfstandigheid van de plaatselijke ge meenten maar gelukkig heeft dit nooit verhinderd dat ook een gezamenlijke verantwoordelijkheid werd gevoeld en beleefd. Niet in elke plaats wordt dit even duidelijk getoond. Van de 821 gereformeerde kerken hebben er on geveer 70 niet deelgenomen aan de S.S.K.actie. Ook tijdens de hervormde kerkbouwactie bleven tientallen ge meenten absent bij het landelijk appèl. Maar het besef wint toch allerwege veld dat bij de enorme groei van ste den en dorpen de kerk alléén op tijd kan zijn bij een gezamenlijke aanpak. De ervaring heeft geleerd dat in jonge stadswijken sterke gemeenten kunnen ontstaan wanneer de kerk er behoorde tot de eerste vestigingen. Komt deze veel later dan is het voor menigeen al tè laat Duizenden nieuwe bewoners trekken weg uit hun vertrouwde omgeving. In het vreemde van hun nieuw bestaan moeten zij worden opgevangen door een werkende en bewarende gemeen schap. Tussen steen en beton moeten lij een hart vinden. Daarom moet de kerk op tijd zijn. Dat is een gezamen lijke verantwoordelijkheid. In de Gereformeerde kerken is een krachttoer volbracht die uitsluitend mogelijk is on de stevige bodem van werkelijke offervaardigheid: in drie en een halve maand werd voor de kerkbouw in nieuwe woongebieden zeven miljoen gulden bijeengebracht. Daarmee is het streefbedrag bereikt dat de Stichting Steun Kerkbouw voor deze landelijke actie had vastge steld. Het is een felicitatie waard! Ds. H. 3. F. Wesseldijk, secretaris van de generale financiële raad van de Ned. Herv. kerk wenste gisteravond in de N.C.R.V.-radiokrant zijn collega van de S.S.K. on sympathieke wijze geluk met dit duidelijke succes. Hij, die de bezielende kracht was van de her vormde kerkbouwactie, waarmee in 1959 tien miljoen werd bijeengebracht kon zich levendig de voldoening voor stellen bii het bereiken van het ge stelde doel. Op 8 maart vier dagen na de start van de actie dus was het eerste miljoen al bijeen, en daarna kwamen ér nog drie maartse weken die elk goed waren voor een miljoen. In april vertraagde het tempo maar ook toen kwam er nog anderhalf miljoen bijeen. Eind mei was er 6.700.000. De laatste f 300.000 hebben langer op zich laten wachten dan het miljoen, maar de na werking van de actie bleek toch krach tig genoeg om de zeven miljoen niet illeen te bereiken maar zelfs weer te overschrijden. Om precies te zijn met 19.000. De S.S.K. leeft nu in de hoop dat het mogelijk is als werkelijk einddoel de 714 miljoen te halen. Op grond van beschikbare gegevens over het vermogen der provincies en het aantal gereformeerden in elk ge west had het S.S.K.bestuur een prog nose opgesteld. Noord-Brabant en Limburg hebben ten aanzien van het streefbedrag een score bereikt van 123, Gelderland 107, Utrecht, Noord- en Zuidholland van precies 100%. Zee land veroverde met 90% een goede zesde plaats vóór Overijssel (82%), Friesland (76%), Groningen (68%) en Drente (56%). DEN BOSCH De Nederlandse regering is in beginsel bereid aan een op te richten publiek- of privaatrechtelijk zedelijk lichaam medewerking te verlenen bij de realisering van een plan voor een haven- en een industriegebied in het zuidwestelijk deel van Noord- Brabant en voor de verbinding daarvan met de Westerschelde bij Bath door middel van een kanaal voor binnenvaartuigen en kust vaarders. Dit heeft de commissaris der Koningin in Noord-Brabant gisteren medegedeeld in de zomerzitting van de Brabantse Staten. Nadat de vergadering was geschorst en de fracties hadden over legd legden de voorzitters van alle fracties korte verklaringen af, waaruit bleek dat alle Statenleden zich volledig achter het streven van Ged. Staten van die provincie stellen. De fractievoorzitters zei den verheugd te zjjn dat de realisering van de eerste fase van het Kreekrakplan naderbij komt en men drong er bij het college van Gedeputeerde Staten met grote klem op aan te streven naar een zo spoedig mogelijke verwezenlijking van het hele Kreekrakplan, zoals dat is voorgesteld in de enkele jaren geleden verschenen studie „Noord-Brabant in het nieuwe westen". Uit het antwoord van de commissaris der Koningin, mr. dr. C. M. N. Kortmann, bleek, dat het college van Ged. Staten met ongeduld zal streven naar uitvoe ring van het volledige plan. Wij zullen, zei de commissaris, kracht en energie moeten ontwikkelen. Het kanaal dat zal worden aange legd zal voor West-Brhabant het venster naar de zee openzetten. BERGEN OP ZOOM Toen een groep scholieren uit Breda op de fiets van Steenbergen naar Bergen op Zoom kwam gereden, week ter hoogte van de villa De Zwarte Ruiter een van hen, J. H. uit Breda, plotseling uit en kwam in botsing met de bromfietser A. de J. uit Bruinisse, die juist wilde passeren. De J. en zijn vrouw, die op de duo zat, evenals de scholier vielen tegen de grond De J. had buiten een gebroken neus been een ernstige hoofdwond en schaaf wonden aan zijn armen en handen, zijn vrouw liep kneuzingen aan haar knieën op en vrij ernstige hoofdwonden. De wielrijder kwam er met de schrik van af. De gewonden werden naar het zie- waar zij werden verbonden. De commissaris sprak met groot en thousiasme over het Kreekrakplan, zich daarbij aansluitend aan hetgeen de frac tie-voorzitters hadden betoogd. Het plan Is, aldus de commissaris, groots en breed van opzet .Men mag het niet beschouwen in vergelijking met andere plannen in West-Brabant, want het Kreekrakplan is van veel grotere orde. Waarschuwend zei de commissaris: „Nu moeten wij ons vooral niet laten ver leiden onze aandacht af te laten leiden naar andere facetten. Voor de realisering van het Kreekrakplan in fasen uiter aard zullen wij al onze aandacht nodig hebben wij zullen ons hier ge concentreerd op richten. Het plan is van BURGEMEESTER JOBSE Jammer voor de boeren maar. WESTENSCHOUWEN Jaar lijks trekken de Youth for Christ- Rally's overal, ook in Westen- schouwen, veel belangstelling. Nu er zaterdag een kamp in Westen- schouwen is aangekomen, die hun tenten hebben opgeslagen in de voormalige bollenschuur „Iris" staan er deze week ook een aantal openluchtbijeenkomsten in de Westhoek op het programma. Zondagmiddag had de eerste bij eenkomst plaats bij de rotonde te Westenschouwen, waarvoor af en toe grote belangstelling bestond. Via de versterker werd de be langstellenden een programma gebracht bestaande uit zang, duo zang door twee meisjes met gui- taarbegeleiding, terwijl ook Gods woord werd gepredikt. De leider van het kamp, de heer Jan Kamp uit Vlaardingen vertelde ons dat het jaar 1961 voor Youth for Christ een zeer bijzonder jaar is. Het is namelijk 15 jaar geleden dat deze organisatie haar activiteiten in Nederland begon. Om dit enigszins luister bij te zetten zal dit jaar zo veel mogelijk actie worden ontketend en alles worden ingeschakeld om deze te doen slagen. Zo zal elke zaterdag een Rally worden gehouden, terwijl er 12 Jubileum-Rally's zullen worden gehou den, waarvan één op 28 augustus in Middelburg. Hieraan zullen de beste krachten medewerken. Op 23 augustus wordt een Radio-Rally gehouden via het N.C.R.V. programma, terwijl in het na jaar pogingen aangewend worden om een televisie-programma te organiseren. Het kamp te Westenschouwen ^bestaat uit 25 jongelui van alle kerkelijke ge zindten. Deze week zal geheel in het te ken staan van het Evangelisatiewerk. Dit werk wordt verricht door de 25 jon gens en meisjes. Nieuw voor Westen- schouwen is het kinderwerk aan het strand dat de jongelui deze week hopen te beginnen. Verder is een aantal open luchtsamenkomsten in Burgh en Haam stede gepland waarover we nog nader hopen te berichten. Het staat echter vast dat de openluchtsamenkomst op dinsdag avond aan de Vuurtoren, waar ds L. Boer uit Haamstede aan medewerkt, doorgaat. Ook zal contact opgenomen worden met de grote Duitse groep jonge lui uit Witten-Annen ondergebracht in de C.V.J.M. om hiermede gezamenlijk nog enkele avonden te verzorgen. Donderdagavond te omstreeks 20.30 zal bij de bollenschuur te Westenschou wen het lied van Johannes de Heer: „Iemand zal gaan door de paarlen poort" gesymboliseerd worden. De schuur zal hierbij in een feestzaal ver anderd worden, waarna het lied door de jongelui in witte gewaden, door' de kringloop als het ware in leven worden gebracht. De heer Kamp verzocht ons nog mede te delen dat deze bijeenkoms ten niet alleen voor de vacantiegangers bestemd zijn, doch ook voor de inwoners uit de Westhoek. WESTERSCHOUWEN. Op het ogenblik zijn de voorbereidingen voor de Recreatie-telling die op a.s. zondag 23 juli wordt gehouden druk gaande. Voor de telling die van Terschelling tot aan Cadzand langs de Noordzee kust wordt gehouden, teneinde te kun nen registreren hoe groot de toeloop van de vreemdelingen naar het Noord zeestrand is, is ook de gemeente Wes terschouwen ingeschakeld. Bij practisch elke duinovergang zullen op deze zon dag enquêtrices (teurs) en tellers vra gen worden gesteld over de woonplaats van de badgast, van welk verkeersmid del of ze gebruik maakten enz. Het is logisch dat het gemeentepersoneel dit werk niet aan kan, daarom worden jon gens en meisjes gevraagd die op deze zondag dit werk willen doen tegen een vergoeding van 12 per dag, terwijl ook de reiskosten worden vergoed. De jongelui moeten 16 jaar of ouder zijn, terwijl voor de enquêtes wat talenken nis gewenst is. Jongelui die dus 3 jaar H.B.S. of Lyceum, of in de hoogste klasse U.L.O. vertoeven, kunnen hier aan meedoen. Er wordt op die zondag gewerkt van des morgens 8 uur tot des avonds 8 uur, met een afwisseling van 6 uren. In totaal zijn ongeveer 42 jon gelui nodig. Aangifte liefst voor don derdag op het Gemeentehuis te Haam stede. internationale allure en Nederland moet hier actief en met investeringen achter staan. Het komt nu aan op daden". De commissaris deelde mede dat de regering grote aandacht heeft voor het Kreekrak-gebied en bereid is het plan in zijn grootse conceptie af te wegen tegen grote mogelijkheden elders in den lan de. Wij twijfelen er niet aan, aldus de commissaris, dat deze afwe ging in het voordeel van Brabant zal uitvallen. Daadkracht zal nu onze krachtigste steun zijn. Ten slotte merkte de commissaris nog op dat Bergen op Zoom in belangrijke mate bij het plan zal worden betrokken als stedelijk centrum nabij het ontwikke lingsgebied. De commissaris deelde mede dat de na dere uitwerking van het plan zal ge schieden door het op te richten orgaan in nauw overleg met rijkswaterstaat en overige bij het plan betrokken partijen. De medewerking van de regering bestaat uit het verlenen, voorzover van haar af hangt, van de nodige goedkeuringen, ver gunningen en concessies. Voor Brabant betekent dit, dat het provinciaal bestuur in nauw overleg en samenwerking met het provinciaal be stuur van Zeeland en met de gemeente- besauren van Rilland-Bath en Woens- drecht aan de arbeid kan gaan om met voortvarendheid Zuid-west Brabant in directe verbinding met de internationale scheepvaartweg, de Westerschelde, voor de industriële ontwikkeling te ontsluiten. Het college van Ged. Staten van Noord- Brabant heeft aan de provinciaal advi seur, ir. Witteveen, die ook aan de voorstudie van het Kreekrakplan heeft medegewerkt, opgedragen te spoedigste het thans in beginsel aanvaarde scheep vaartkanaal met haven- en industriege bied, nader uit te werken. Op korte ter mijn zullen de provinciale besuren van Noord-Brabant en Zeeland en de ge meentebesturen van Rilland-Bath en Woensdrecht met elkaar in overleg treden over de concrete detaillering en zullen de uitvoeringsmaatregelen worden ge opend. Voor zover nodig zullen ook an dere belanghebbenden instanties in het overleg worden betrokken. Het ligt in de bedoeling van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant reeds in de a.s. winterzltting voorstellen te doen omtrent de juridische vorm, die voor de uitvoering en financiering van de grootste werken het meest doelmatig worden geacht. De commissaris van Noord-Brabant be sloot zijn mededeling aan de staten: „Laat ons hopen dat door eendracht en daad kracht van de Brabantse instanties, door de voortgezette medewerking van onze Zeeuwsche vrienden en door de onont beerlijke welwillendheid van de be trokken rijksinstanties binnen een luttel aantal jaren het Brabantse venster op de zee verkwikkend kan worden opengezet". HM en et CMOUSTMS Tttwas, <t otTsitteis» >x ««sus orswküjöBteis aatmttmem WESTERSCHOUWEN. Tot post- commandant van de gemeente Wester schouwen is aangesteld Opperwacht meester der Rijkspolitie J. C. Poort man laatst woonachtig in Oudenhoorn. Opperwachtmeester Poortman heeft een woning betrokken in de Noordstraat te Haamstede. Op 16 maart 1959 is het plan voor de ontwikkeling van West-Brabant in provinciale staten van die provincie be handeld en het kreeg toen de instemming van alle fracties. De fractievoorzitter van de k.v.p. merkte gisteren op: Nu wordt een wezenlijk perspectief geopend. Wij zullen er echter op moeten wijzen dat het kanaal een onderdeel is van het grote plan, dat wij gerealiseerd wensen te zien. Wij staan nu op de drempel van de eerste fase. Deze spreker merkte voorts op dat het Deltagebied onbegrensde mo gelijkheden heeft. Het is van groot be lang dat dit gebied een grote zeehaven krijgt, waarmede tevens Noord-Brabant tot ontwikkeling wordt gebracht daar moeten wij naar streven. De fractievoor zitter van de Partij van de Arbeid wees op de betekenis van een goede infra structuur en hij sprak de wens uit dat andere belangen in West-Brabant niet te zeer in het vergeetboek zullen raken De woordvoerder van de c.h.u. juichtte het plan toe en meende dat de bestaande havens niet zullen worden geschaad. De in- en uitvoerpoort van Brabant is, meende de heer Van der Pit, tevens van belang voor Zeeland en voor heel Ne derland. De fractievoorzitter van de v.v.d. merkte op dat het Kreekrakgebied is te beschouwen als een belangrijke sector in het Europesche industrie- en handels gebied. Hij wekte Ged. Staten op met taaie vasthoudendheid verder te werken. „De kip komt alleen uit het ei door ge duldig te broeden en niet door het ei stuk te slaan". Misschien dat van bepaalde zijde con currentie niet is uitgesloten, meende de heer Slot, de fractievoorzitter van de a.r. 1 Het is natuurlijk erg jammerf dat de uitvoering van het Kreekrakplan gepaard moet gaan met de onttrek- king van landbouwgrond aan zijn i oorspronkelijke en huidige bestem g mingy merkte de burgemeester van g Rilland-Bathy de heer J. C. W. Job se, 5 gisteravond op in een gesprek, dat ff wij hadden, naar aanleiding van het i behandelde in provinciale staten van Noord-Brabant, Het is jammer, dat met het plan landbouwgrond is ge- moeid en ik kan mij voorstellen dat I het voor de betrokken boeren moei- lijk te verteren is. Aan de andere kant, aldus de burgemeester, moet ik ook denken aan het belang van de gemeente in zijn geheel. En dan ge- loof ik met het Kreekakplan voor Rilland-Bath nieuwe perspectieven opent. Wij zijn nu een sterk op de agra- rische sector ingestelde gemeenschap. Het landbouwbedrijf heeft echter steeds minder arbeidskrachten nodig en er moet voor de mensen in onze gemeente toch werk zijn. De burge- meester zei te verwachten dat Ril- land-Bath in de eerste plaatsmaar daarna Rilland ookzal profiteren van de uitvoering van het planEr zal meer werkgelgenheid komen, het niwonertal zal stijgen waardoor meer voorzieningen mogelijk zijn en han- del en middenstand zullen daar pro- fijt van trekken. De gemeente zal minder eenzijdig ivorden, merkte burgemeester op. Men verwacht dat 1 na verloop van een aantal jaren het inwonertal van Rilland-Bath zal zijn gestegen tot ongeveer 15.000. Welis- waar zal een deel van de mensen, die 1 in het Kreekrakgebied gaan werken in Bergen op Zoom wonen, maar de opnamecapaciteit van die gemeente is niet onbeperkt. Rilland-Bath zal dus ook de vruchten plukken. Bur- E gemeester Jobse zei te hopen dat spoedig het overleg tussen de pro- iindole besturen en de belangheb- bende gemeentebesturen zal worden geopend over de verdere ontwikke- jj ling van het plan. Primair is hier sprake van een Brabants belang maar Rilland-Bath zal ook profiteren. De burgemeester deelde ons nog mede dat de gemeente Rilland-Bath een goedgekeurd uitbreidingsplan H heeftivaarin plaats is voor een aan- zienlijk aantal ivoningen. Krijgen wij een belangrijk aantal ivoningen toe- M getvezen in verbond met de industrie- H vestiging in het Kreekrakgebieddan jg weet het gemeentebestuur daar wel H weg mee, aldus de burgemeester Maar nogmaals, besloot de heer H Jobse, voor de boerendie grond kwijt worden, valt het niet mee. Ik voel dat heel goed, maar als bestuur- der moet ik ook belangen tegen el- kaar afwegen De heer C. v. Vliet te Axel, assis tent bij de Belastingen, is met ingang van 1 augustus overgeplaatst naar het kantoor der directe belastingen te Goes. DEN BOSCH. Tussen de col leges van Gedeputeerde Staten van Noordibrabant en Zeeland vindt overleg plaats over de mogelijk heid tot verbetering van de afwa tering in het gebied tussen de Mark en de Zeeuwse grens. In dit gebied werken enkele grote en twaalf kleine waterschapppen, maar het blijkt dat de gang van zaken hier allerminst bevredigend is. De bedijking is slecht en de af- MIDDELBURG. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar in de schoolva kantie van 21 tot 26 augustus een va- kantiespelweek worden georganiseerd omdat gebleken is dat de belangstelling hiervoor zeer groot is. Er is een comité samengesteld waarin vertegenwoordi gers (steirs) van diverse verenigingen zitting hebben. Zo is o.m. de Buurtver eniging 't Zand, de Padvinderij, de mo derne jeugdraad, het Leger des Heils, de Stichting Sociaal Cultureel Opbouw werk, de R.K. Oudercommissie en Mid denstand en nog andere organisaties vertegenwoordigd De Stichting Sociaal-Cultureel Op bouwwerk wordt vaak vereenzelvigd met het Trefpunt, doch dit is een fou tieve veronderstelling, hoewel het club huis wel door de stichting wordt geëx ploiteerd. Hierdoor heeft het werk tot nu toe sterk het karakter gedragen van instuifwerk voor ongeorganiseerde jeugd, doch nu zal langzamerhand meer de nadruk worden gelegd op de taak van de gehele Middelburgse gemeen schap in dit werk. Het bestaan van de buurtverenigingen is in dit verband zeer belangrijk, om dat zij de noden van een bepaalde buurt het beste kunnen onderkennen en onder de aandacht van de overheid kun nen brengen. De Stichting voor Sociaal- Cultureel Opbouwwerk wil hierbij haar diensten aanbieden. Verleden jaar wer den in deze vakantieweek verscheidene optochten en wedstrijden gehouden. Daar het enthousiasme bij de Middel burgse Jeugd zeer groot was, rekent men erop dat het ook dit jaar een suc ces zal worden. MIDDELBURG. Bij de N.V. Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- sohappij zijn met ingang van 1 juli jl. de heren ir- H. Broekhoff en ir. R. Froyen (voordien hoofdingenieur A) en drs. J. K. de Jong (voordien secreta ris der directie) benoemd tot adjunct directeur. Met gelijke datum is de rang van hoofdingenieur toegekend aan de heren ingenieurs M. A. L. Beun, J. Buitendijk, J. A. M. Schoonderwoerd, H. Spiele, R. A. M. Vis en H. E. van Wijngaarden. De Wouwse jagersvereniging hield een grote schietwedstrijd waaraan ja gers uit Zeeland, Brabant en België deelnamen. De heer F. Fredericks uit Oud-Vossemeer veroverde de eerste plaats met 190 punten en een misschot. watering laat veel te wensen over. In de zitting van de Provinciale Staten van Noordbrabant werd gisteren gesproken van een bijkans voorhistorische toestand en men drong er bij Ged. Staten van dat gewest op aan verbetering na te streven. De commissaris der Koningin deelde mede dat op 5 juli met het college van Ged. Staten van Zeeland over het gebied is gesproken en hij zei: „De Zeeuwse heren willen medewerking verlenen om tot een redelijke oplossing te komen." Eerst moet er echter een groot water schap komen en daarna kan aan de op lossing van het probleem worden begon nen. In het gebied ligt weinig vrucht bare Zeeuwse grond. Ged. Staten van Noordbrabant hopen in de winterzitting deze aangelegenheid aan de orde te kun nen stellen. RENESSE. Tijdens het noodweer van zondagvoormiddag sloeg de blik sem in de woning van de Wachtmees ter der Rijkspolitie A. v. Elsacker aan de Capelweg. De schade beperkte zich tot een aantal vernielde dakpannen. O Voor het Mulo-diploma A en tevens voor het Middenstandsexamen slaagde de heer W. C. Goedegebuure uit St. An- n al and. Tevens behaalde ook mej. W. A. Gaakeer eveneens uit Sint-Annaland het Mulo-diploma-A, terwijl ook de heer B. Vroegop hiervoor slaagde. KAPELLE. In de gisteren gehouden raadsvergadering heeft de burgemees ter van Kapelle, H. G. van Suljlekom, meegedeeld dat de gemeente een sub jectieve verhoging krijgt uit de algeme ne uitkering uit het gemeentefonds van ƒ4,11 per inwoner. Voorts deelde de raadsvoorzitter mee, dat er voor het lek in de persleiding voor het rioolwa ter naar de Westerschelde nog steeds geen oplossing is gevonden. Er' zit een scheurtje in de buis, maar de herstelkosten bedragen 1500 a 2000, welke kosten de aannemer J. A. Leys uit Kapelle niet bereid is voor zijn rekening te nemen. Herhaaldelijk is over deze kwestie gesproken en ge schreven. De zaak zal nu voorgelegd worden aan een arbitragecommissie. Verder ging de raad accoord met uitgifte in erfpacht van een perceel bouwterrein voor een nieuwe tuin bouwschool van de Z.L.M. Burgemees ter Van Suylekom deelde mee dat de kansen van verwezenlijking van deze school aanmerkelijk zijn gestegen. Een van de raadsleden vroeg of de oude houten noodschool aan de Van der Biltlaan nog niet kon worden af gebroken. De voorzitter antwoordde dat deze thans gebruikt wordt voor het geven van lessen in motorkennis. De school zal worden gesloopt zodra de nieuwe er staat. In verband met de grote toeneming van het aantal leer lingen van de chr. nationale school ging de raad akkoord met de aan schaf van schoolmeubelen. In de Oost straat werd een stukje grond aange kocht voor trottoirverbreding voor het huis van B. Minnaar. BRUINISSE. Mede in verhand met de door de Deltawerken te ver wachten veranderingen in de oester en mosselcultuur In Zeeland heelt het Landbouw Economisch Instituut besloten tot het instellen van een eco nomisch en sociografisch onderzoek naar de oester en mossel cultures in Zeeland. Het sociografisch deel van het onder zoek zal worden verricht door de afde ling Streekonderzoek van het L.E.I. en het economisch gedeelte door de af deling visserij van het L.E.I. De gegevens die in het kader van het sociografisch onderzoek zullen worden verzameld, wil men onderscheiden in demografische en sociologische. Ge deeltelijk zal worden gebruik gemaakt van reeds bestaande bronnen als het ETI-rapport, en het rapport van de Stichting voor Economisch onderzoek der Universiteit van Amsterdam. An derzijds zal door het verstrekken van vragenlijsten getracht worden nieuwe gegevens te verzamelen. Teneinde een en ander nader gestalte te geven zijn enkele commissies van advies in het leven geroepen, te weten de Commissie van advies ad hoe voor het onderzoek van de oester- en mos- selcqltures in Zeeland en de commis sie van advies ad hoe voor de mossel kwekerijen. In de commissie voor de mosselkwe- kenjen hebben onder meer zitting voor Schouwen-Duiveland de heren B. W. Schot en Chr. Schot te Zierikzee en D. de Koning en W. N. Hoogerheijde voor Bruinisse. Voor Yerseke zijn dat de heren C. Pe- kaar en H. Bom en voor Tholen de heer J. H. Bal. Verder ontmoeten we de namen van de heren drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten en ir. H. A. M. van Erp in specteur der Visserijen te Amsterdam. Ir. J. D. Dorst, de voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwsche Stromen is tevens voorzitter van deze commissie. In de commissie voor de oester- en mosselcultures wordt Schouwen-Duive land alleen vertegenwoordigd door de heren Chr. Schot, Zierikzee en D. d# Koning, Bruinisse. Ook de naam van dr. P. Korring» komt in beide commissies voor.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3