Geen uitgesproken favoriet in Ronde van Midden.Zeeland Luctor uit Middelburg toonde overmacht in koud water Prehistorie in de netten van schipper Schot AdenauerSowjetunie Rijke vangst onderhandelt niet met zwakke tegenstanders Canadees beroofd Mr. dr. J. C. Maris wijst verzoek Worms af FOSSIELEN ONDER DE ROOK VAN ZIERIKZEE flHffiHffln Rode vloot houdt schepen aan WAAR NU BADGASTEN ZONNEN PLONSTEN MAMMOETEN ROND Zuidvietnamezen doen aanval op communisten Maandag 17 juli 1961 ZEEUWifd DAGBLAD Pag. 4 WEL STERK BEZET VELD, MAAR Kans op Zeeuwse zege is niet uitgesloten „T oekomstigen" De ploegen Zeeuwse zege KRINGZWEM COMPETITIE Piet Rotte kon nieuw Zeeuws record net niet grijpen Tiny Daalhuizen won 400 meter onbedreigd Speurwerk NIEUWE NOTA PROTEST marktberichten Groenten- en fruitexport mmm t» MIDDELBURG. Voor de der de maal loopt zaterdag de Interna tionale Ronde van Midden-Zeeland van stapel en het feit dat de K.N.W.U. nu reeds het predikaat Vein klassieker aan dit wielereve- nement heeft verleend zegt genoeg. Onze Zeeuwse ronde is vooral door de perfecte organisatie befaamd geworden en staat aan ons natio naal wielerfirmament hoog geno teerd. De heer A. G. Verhulst en zijn grote staf van medewerkers verdienen daarom een grote pluim op hun wielerpet want in de afge lopen maanden hebben zij weer vele uren gezwoegd om de zaak „rond" te krijgen. De duizenden wielerfans die zaterdag weer langs de route zullen staan om de renners in hun kleurige tricots voor bij te zien flitsen, voorafgegaan door een bonte karavaan van publiciteitswa- gens en volgauto's zullen zich dit nau welijks realiseren. Zij die geen leek meer zijn in de wielersport des te meer. Voor de eerste keer voert de route Over Yerseke, Kruiningen en Hansweert terwijl vrijwel alle plaatsen die men verder aandoet ook voorgaande jaren in het traject opgenomen werd. De ravitaillering vinHt ook nu weer plaats in Vlissingen op de Boulevard ter hoog te van de Coosje Buskenstraat. Op het circuit Bergweg in Goes waar ook de aankomst is wordt een afwach- tlngsprogramma afgewerkt: een crite rium voor adspiranten over 25 km en een dito voor nieuwelingen over 75 km. De kommentatoren Barend Barendse en Piet Hack geven een directe reportage vanuit de ronde. De winnaar wordt op de gebruikelijke wijze begroet door een charmante jongedame. De voorzitter van de K.N.W.U., dr. P. van Dijk, zal een grote lauwerkrans om de schou ders hangen van de zegevierende ren ner die tevens een fraaie zilveren bo kaal in ontvangst zal mogen nemen. Momenteel staan 19 ploegen van zes renners ingeschreven en 24 lndivlduelen. De mogelijkheid Is niet uitgesloten dat er ook nog een equipe uit de Ronde van de Toekomst acte de presence geeft. Dit wordt dan een Spaanse of een Italiaanse ploeg. Wat verder de buiten landse deelname betreft: er Is een Zwitserse equipe, een Engelse en een zgn. Commonwealth-pioeg, benevens een Frans en een Belgisch team. In de Belgische ploeg zijn o.m. opge nomen Cotman en Dhondt terwijl de Franse ploeg wordt aangevoerd door de in Frankrijk wonende Nederlander Jean de Vries. Vooral laatstgenoemde is een sterk coureur. Wij geloven overigens niet dat een buitenlander de ereronde zal rijden. Bij onze Nederlandse renners bevinden zich namelijk te veel sterke amateurs en onafhankelijker! om zich het gras voor de voeten te laten maaien. Maar België: Ettienne Cotman; Jozef Dhont; Ernest Dumez; Andre de Key el; Walter Muyllaert; Bemi de Bruycker. Frankrijk: Jean de Vries, J. Rodrigo; Saura. Commonwealth: D. Tressider, Bill Maggs; Dick Maggs; Jun Goodie; Helmuth Betke; Staf an Mspp. Zwitserland: G. Albisetti; A. Echenard, E. Fuchs; 'E. Jaisli; E. Lutz; R. Maurer. Engeland: Vic Mullulay; Bill Seggar; Alan Jacobs; Graham Coles; Keith Butler; John Clarey. Wilhelmina Eindhoven: A. van Kemenade; H. Jaspers; J. Korst- jens; P. van Rooy; B. Boom; Th. Brekelman. D. T. S. Zaandam: P. van Dijk; H. Hoopman; T. Kleppe; F. Tel; P. Troost; J. Schoen. Middelkamp-a: E. Verstraete; R. Gijssels; F. Boonman; G. Deegens; B. Dieperink. De Kampioen Haarlem: T. Peeters; C. Piers; H. Keekens; H. Buys; A. Krabbenbos; L. Otte. De Kampioen Haarlem 2: S Jochems; A. Rutten; A. Biemans; H. Hoekstra; C. de Jongh; H. Nijdam. De Hoekse Renners: D. Groe- neweg; G. de Wit; J. de Waard; J. Andeweg; A. Koolmees; A. van Haren. Middelkamp-b: J. Tolhoek; P. Saloro; W. van Smirren; M. Paul; B. Tolhoek; J. Verbrug. Dextro Energen: G. Kersten; C. Schuuring; G. Wesseling; M. Snijder; J. Dokter; H. Schouten. De Spartaan Den Haag: H. Veldkamp; W. de Jager; J. de Jager; J. Mesters; H. van 't Gent; C. Hamelinck. De Zwaluw: W. Walravens; J. Wilhelm; K. Versigny; L. Toe back; R. de Haas; en W. van Heel. W. C. Sportief: C. van Amster dam; C. Broekmans; P. v. d. Vorst; C. Hasst; H. de Jong; A. Bastiaanse. Middelkamp-cH. de Waal; P. v. d. Vijver; C. van Espen; B. Wieles; Th. Marcus en S. van Hoeve 1 Wielerclub Maastricht: J. Bas tin; E. Beckers; A. Frissen; H. Harings; L. Knops; H. Laugs. Wielerclub Maastricht 2: C. Snepvangers; A. van Aart; A. Mertens; L. van Dongen; J. v. d. Kloot; A. Linders. Individuelen: L. Jansen Raams- donk; K. van Lieshout Veghel; J. Verhaard Zundert; C. Vos Nis pen; J. van 't Geloof Made; A. Delij Teteringen; J. Schoones Ze- venbergsehoek; G. Deykers St. Willebrord; G. v. d. Ree Willem stad; A. v d. Broek Sprundel; F. Hoppe Rotterdam; W. Janssen Noordwijkerhout; F. J. v. d. Bo- gert Maasdijk; M. J. den Outer Nieuwerkerk a. d. IJssel; P. C. Verweij Gouda; L. Althuysen; Amsterdam; H. v. d. Wijk Am sterdam; J. Boog Laren; K. Wellinghof Amsterdam; R. van Heuvelen Amsterdam; H. Vro- mans Ankeveen; D. Jansen Wa- geningen; J. van Haaren Nij megen; Th. de Kinkelder Hengelo; W. Oppers Eindhoven. vooral ook om die reden wordt het heel moeilijk een individuele winnaar te tippen. Beide voorgaande keren hebben ons geleerd dat diverse factoren een grote rol spelen. Een werkelijk „groot se" overwinning, dus een zege van een coureur die zich reeds tijdens het wed strijdverloop de allersterkste toonde, heeft de Ronde van M.dden-Zeeland tot nu toe niet opgeleverd. In 1959 werd Miel Verstraete door Geldermans en Niesten naar de eindstreep gebracht en vorig jaar liet Cees van Amsterdam zich in een groot peloton naar de meet slepen om in de laatste meters zijn sterk „eindschot" te plaatsen. Het is helemaal niet moeilijk om dit maal voor de vuist weg tien favorie ten voor de eindzege aan te wijzen. Als U wat namen wilt: Henk Nijdam, Mik Snijder, Gerard Wesseling, Bart Solaro, Cees van Amsterdam, Jaap de Waard, Dick Groeneweg en anderen. De kansen op een Zeeuwse zege zijn echter evenmin gering want verwacht mag worden dat Mlel Verstraete uit Eede goed gerodeerd uit de Ronde van de Toekomst teruggekeerd is en hoge ogen zal gooien naar de eindzege. Dit kan trouwens ook gezegd worden van de Middelkamper Raf Gijssels die in België woont en momenteel in zeer goede vorm is. Belde laatstgenoemden maken met Boonman, Degens e.a. deel uit van de A-ploeg van „Theo Middelkamp" die rijdt en bij de favorieten behoort voor het winnen van het ploegenklassement. Ook hier zijn er echter diverse gaga- digden. De W.C. „Sportief" uit Breda heeft o.a. Cees van Amsterdam, Broek mans en Van der Horst in de gelede ren. In de ploeg van Dextro Energen zien we o.m. Mik Snijder en Wesseling. Ook de ploeg van de „Hoekse renners" is op papier zeer sterk. Zij bezitten in Groeneweg, De Wit en De Waard ma- tadoren. Gerrit Schulte fungeert als ploegleider voor Remington. Zijn team bestaande uit: Jochems, Rutten, Nij dam, Bierens, Hoekstra en De Jongh is misschien niet uitgesproken favo riet maar behoort wel tot de outsiders. De Ploeg van Middelkamp-B waarin zijn opgenomen de Zeeuwen Ko Tol hoek, Bert Tolhoek en Verburg wordt gecompleteerd door Solaro, Van Smir ren en Paul en kan ook nog een duit in het zakje doen. Het team van „Drie Hoefijzers" aan gevoerd door Toon Simons heeft o.a. Snepvangers, Van Aart en Mertens in de gelederen en moet ook als zeer sterk worden beschouwd, evenals „Maas tricht". De ploeg van Middelkamp-C kan zelfs nog voor een eervolle klassering zorgen omdat bij hen De Waal, Wie- les, Van Espen en Van de Vijver stuk voor stuk renners zijn die goed uit de voeten kunnen. De 225 renners of meer die op de Markt in Goes vertrekken worden tegen zes uur terug verwacht aan de Berg weg in Goes waar dus de grote ontkno ping komt van dit grote Zeeuwse of be ter gezegd internationale wielerevene- ment. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Een in West-Duits- land gelegerde Canadese soldaat, de 26- jarige P. van der M. is in een huis aan de Voorhaven mishandeld en beroofd van vijfhonderd Duitse Marken, enig Neder lands geld en van al zijn papieren. In een nachtcafé had de soldaat ken nis gemaakt met een jonge vrouw de 22- jarige C. M. van der V. met wie hij later was meegegaan naar haar woning aan de Voorhaven. Er werd een grammofoon plaatje gedraaid en er werd een glas wijn gedronken. Maar achter het gordijn stond een vriend van juffrouw van der V. die plotseling een stuk hout op het hoofd van de soldaat liet neerdalen. Om meer klappen te voorkomen hield het slachtoffer zich bewusteloos. Hij voelde dat iemand zijn zakken leeg haalde. Toen kwam er nog een man bij en met vereende krachten werd de sol daat de trap afgesleurd en op straat ge legd. Toen zijn belagers waren vertrokken spoedde hij zich naar het dichtstbijzijnde politiebureau om zijn beklag te doen. De gastvrouw en haar vriend, de 26- jarige loswerkman J. F. konden spoedig worden aangehouden. De derde mede plichtige, de 27-jarige loswerkman W. K. W., werd zondagmorgen in beschonken .toestand op Katendrecht gevonden. Alle 'drie hebben bekend. DEN HAAG. De officier van justi tie in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris heeft het verzoek van de heer L. Worms afgewezen hem alle processen verbaal ter inzage te geven van verho ren die de officier heeft afgenomen in verband met de aanklacht van de heer D. J. Spierenburg tegen de heer Worms wegens smaad. Mr. Maris heeft de heer Worms en kele stukken ter inzage gegeven. De stukken die hij de heer Worms weigert behoren niet tot de strafzaak-Worms, aldus mr. Maris. Hoewel deze verho ren zijn afgenomen als gevolg van de klacht van de heer Spierenburg tegen de heer Worms, neemt de officier het standpunt in, dat de overige stukken betrekking hebben op een andere zaak. Daarbij zou het gaan om de vraag of de beweringen van de heer Worms Op waarheid berusten. In dat geval zou niet de heer Worms in die tweede zaak de verdachte zijn maar „een ander". Het standpunt van de gesplitste za ken, wordt niet gedeeld door de heer Worms. Hij heeft zich thans tot de rechtbank in Den Haag gericht met het verzoek, de officier van justitie te gelasten hem alle processtukken ter in zage te geven. HELSINKI Twee Russische oor logsschepen hebben zaterdagochtend in de Oostzee een Fins en een Zweeds vrachtschip buiten de Poolse territoria le wateren gedwongen van koers te ver anderen. De Russen lieten beide sche pen drie uur achter zich aan varen in noordelijke richting. Pas toen mochten ze weer verder varen zoals ze wilden. Het Zweedse en het Finse vrachtschip waren op weg naar de Poolse haven Gdynia (Gdansk) toen zij door de Rus sen werden aangehouden. De Tidaholm, het Zweedse schip, kreeg van de Rus sen te horen: U verkeert in gevaar, volg mij. Drie uur lang voer het Zweedse schip achter de Rus aan. De aard van het gevaar waarin het schip verkeerd zou hebben bleef een mysterie. Men neemt aan dat de Russen in het gebied waar de buitenlandse schepen heen voeren, manoeuvres hielden. De afd. Wolphaartsdijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft haar laatste bijeenkomst van dit seizoen gehouden onder leiding van de presidente mevr. A. C. NoteboomBlok. Deze avond hield de heer Faberij de Jonge uit Goes een lezing over edelste nen. Na de pauze werden verschillende van deze stenen getoond en de bijzon derheden hiervan nader uiteengezet. MIDDELBURG Het Middelburgse Luctor heeft tijdens de tweede kringzwemcompetitie opnieuw een grote overmacht getoond. In zijn eigen nu van leidingwater voorziene bad zorgden de Zeeuwse hoofdstedelingen voor zeven overwinningen. SVZ, De Schelde en De Bruinvis behaalden er twee, terwijl De Zeehond en De Ganze zich slechts met één zege konden tooien. Door de bijzonder slechte weers omstandigheden het regende bijna voortdurend en het koude water van slechts 17,5 graad Celsius waren de tijden over het al gemeen niet best. Plet Rotte van Luctor echter trok zich van koude en regen weinig aan en won de 100 meter rugslag heren, het eerste nummer van de middag, in 1 minuut 21,4 seconde, slechts één se conde boven het Zeeuws record. De 100 meter schoolslag jongens le verde een verrassing op. A. v. d. Wal van Luctor zag kans jeugdkampioen K. Kayser van De Starters met een tijd van 1.34,5 een halve seconde achter zich te laten. De 50 meter vlinderslag meisjes was royaal voor I. Baart van De Bruinvis in 48,1, waarna de drie maal 50 meter wisselslag persoonlijk een ruime overwinning werd voor Tiny Daalhuizen van SZV uit Souburg. De 50 meter vlinderslag heren gaf echter een felle strijd te zien tussen Jumelet van De Ganze, Sinke van De Zeehond en Vervoorn van Luctor. Na een ener verend gevecht tikte Jumelet als eer ste aan in 37 sec. Bijzonder spannend was ook de 100 meter schoolslag meis jes tot "en met 17 jaar. Na een goed gezwommen race kon C. Levering van De Zeehond als eerste de finish berei ken in 1.38.4, slechts 0,2 sec. voor Thea van den Heuvel van Scheldestroom, die haar eindsprint net iets te laat inzette. Op de 100 meter vrije slag heren was er eveneens weinig krachtsverschil. M. de Pooter van De Schelde was hier de snelste in 1.11,1 voor Piet Rotte die 1.12,1 nodig had. De 400 meter vrije slag dames was weinig interessant. Tiny Daalhuizen van SZV won in de matige tijd van 6.48,1, terwijl Margriet Kingmans van Luctor als tweede er 7.01,5 over deed. Hetzelfde nummer bij de heren was iets meer het aankijken waard. Aan vankelijk was er een geduchte strijd tussen Jumelet van De Ganze en Vol- werk van Luctor, maar de laatste liep tegen het einde onweerstaanbaar weg en won in 6.04,3, ruim acht meter voor Jumelet. Uitslagen: 100 meter rugslag heren: 1. P. Rotte, Luc tor, 1.21,4, 2. P. v. d. Heuvel, Scheldestroom, 1.29,6, 3. J. v. d. Berghe, De Bruinvis, 1.33.7, 4. C. Wagenaar, SZV, 1.35,1, 5. A, v. d. Wal, Luctor, 1.36,6, 6. I. Sinke, De Zeehond, 1.37,4, 3 maal 50 meter wisselslag estafette jongens t.m. 17 jaar: 1. Luctor I 1.55,7, 2. Schelde I 1.59, 3. Luctor II 2.03.1, 4. Starters I 2.08,8, 5. Bruinvis I 2.10,5, 6. Zeehond I 2.10,9. 25 meter vrije slag meisjes 1213 jaar: 1. D. Baart, Bruinvis, 18,8, 2. en 3. J. de Blonde, Zeehond en T. v. d. Ent, SZV, 20 sec, 4. W. Kramer, Luctor, 20.8, 5. M. Vergouwe, Schel destroom, 21,2, 6. A. de Jonge, Starters, 21,3. 25 meter vrije slag jongens 1415 jaar: 1. W. v. Kruiningen, Luctor, 15,9, 2. D. v. Bloois, De Schelde, 16,2, 3. K. de Graaf, SZV, 16,3, 4. en 5. L. Bouwense, Luctor, en A. de Nooyer, Zeehond, 16,4. 100 meter schoolslag jongens tot en met 17 Jaar: 1. A. v. d. Wal, Luctor, 1.34,5, 2. K. Kayser, Star ters, 1.35,0, 3. W. Ie Grand, Starters, 1.40,2, 4. P. Roelse, Luctor, 1.41,1, 5. K. de Graaf, SZV, 1.41,9, 6. L. Maas, Scheldestroom, 1.42,9. 50 meter vlinderslag meisjes tot en met 17 jaar: 1. I. Baart, Bruinvis, 48,1, 2. E. de Visser, Luctor, 54,8, 3. L. Rootsaert, Starters, 55,6, 4. T. Schram de Jong, Star ters, 57,4, 5. C. Henry, Starters, 57,6, 6. E. Buyze, Bruinvis, 58,2 3 maal 50 meter wis selslag persoonlijk dames: 1. T. Daalhuizen, SZV, 2.23,7, 2. Th. v. d. Heuvel, Schelde- stroom, 2.28,6, 3. I. Stadhouders, Luctor, 2.44,2, 4. E. Francke, SZV, 2.47,5, 5. L. Brak- man. Starters, 2.48,4, 6. C. Melieste, Bruin vis, 2.53,0. 50 meter vlinderslag heren: 1. L. Jumelet, De Ganze, 37 sec, 2. Th. Vervoorn, Luctor, 38,8, 3. I. Sinke, Zeehond, 39 sec, 4. A. Vermast, Bruinvis, 41,1, 5. K. Kayser, Starters, 42,5, 6. R. Schot Zeehond 47 sec. 100 meter schoolslag meisjes t.m. 17 jaar: 1. C. Levering, Zeehond, 1.38,4, 2. Th. v. d. Heuvel, Scheldestroom, 1.38.6, 3. I. Baart, Bruinvis, 1.41,8, 4. M. Pieters, Starters. 1.44,9, 5. J. de Blonde, Zeehond, 1.50,2, 6. M. Wijnacker, Bruinvis, 1.52,7. 50 meter rug- slag jongens t.m. 17 Jaar: 1. M. de Pooter, Schelde, 36,7, 2. Th. Vervoorn, Luctor, 41,9, 3. R. de Rijcke, Luctor, 43,2, 4. J.de Calu- we, Bruinvis, 45,4, 5. A. v. d. Woestijn*, Zee- hond, 46y2 6. K. Kayser, Starters, 46J5,3 maal 50 m. wisselslag estafette dames.' 1 Luc tor I 2.16,2, 2. Starters 2.17,8, 3. SZV I 2.18,8, 4. Bruinvis I 2.26,5, 5. Luctor II 2.28,2, 6. Scheldestroom I 2,28,4. 100 meter vrije slag heren: 1. M. de Pooter, Schelde, 1.11,1, 2. P. Rotte, Luctor, 1.12,1, 3. L. Jumelet, De Gan ze, 1.13,7, 4. C. Wagenaar, SZV, 1.18,6, 5. W V. Kruiningen, Luctor, 1.20,4, 6. I. Sinke, Zee- hond, 1.22,0. 5 maal 50 meter vrije slag es tafette heren: 1. Luctor I 2.53,0, 2. Schelde I 3,03.6, 3. SZV 1 3.10,0. 4. Scheldestroom I 3.32,0, 5. Bruinvis 3.34,9. 400 meter vrije slag dames: 1. T. Daalhuizen, SZV, 6.48,8, 2. M. Kingmans, Luctor, 7.01,3, 3. E. de Visser, Luctor, 7.24,1, 4. E. Francke, SZV, 7.30,8, 5. I. Stadhouders, Luctor, 7.35,0, 6. G. S. Fran cke, SZV, 8.12,5. 400 meter vrije slag heren: 1. B. Volwerk, Luctor, 6.04,3, 2. L. Jumelet, Ganze, 6.14,3, 3. Th. Vervoorn, Luctor, 6.25,9, 4. C. Wagenaar, SZV, 7.01,0, 5. L. v. Klin- ken, SZV, 7.11,0, 6. I. Sinke, Zeehond, 7.18,2. Advertentie TUSSEN NEUS EN UIPPEN1 ZO X KWALITEIT VOOR F 1.- SOFIA (A.N.P.). Nauwelijks een week nadat zij in Boedapest het we reldrecord hoogspringen dames op 1,90 meter had gebracht, verbeterde de Roe meense Yoland'a Balas gisteren tijdens de atletiekwedstrijd BulgarijeRoeme nië in Sofia opnieuw haar wereldrecord, Zij bracht het nu op 1,91 meter. Het was de vierdé maal dit jaar dat de Roemeense haar beste prestatie scherper stelde. De start van de 25 meter vrije slag meisjestijdens de zaterdag in Middelburg gehouden kringzwem competitie. Van een onzer verslaggevers AAN boord m.s. WILHELMINA. De groene lichtstreep van het echolood wijst dieper en dieper. Acht en twintig meter dertig meter twee en dertigSchipper Schot wentelt het stuurrad en gooit zijn kotter dwars tegen de ebstroom die door de Oosterschelde jaagt. Een greep aan de handle, de netkabels snorren van de lieren, en vier stalen korren plompen de diepte in. In één trek vegen die netten een bodemstrook van acht meter breed en driehonderd meter lang, waar onder dertig meter water de prehistorie open en bloot ligt. Prehistorie van 700.000 jaar geleden. Ook deze melkkies van een mastodont even groot als een lucifersdoosje werd opgevist uit de Oosterschelde. Deze hoogst zeldzame vondst betekende een primeur voor Nederland. Zevenhonderdduizend jaar. het begin van de Ijstijd. Wat nu Nederland heet, was toen een warme, welig beboste streek, waar notebomen, wil de druiven en magnolia's bloei den. Langharige mastodonten plons den door moerassen, wilde paarden en reuzeherten zwermden over de vlakten, scholen walvissen bevolk ten de lauwe zee. _Maar sindsdien is er een wonder lijke nieuwkomer ten tonele ver schenen: de Homo Sapiens, die de zee aan banden legde en de bossen plaats liet maken voor bouwland en bebouwde kommen. Waar eens hy ena's zich tegoed deden aan olifant- cadavers, verrijst nu de nieuwe ma chinefabriek van Smit Bolnes onder de rook van Zierikzee, en de badgasten van Westerschouwen hebben er geen idee van, dat die boot van schipper Schot daar niet op mosselen, maar op brokstukken mastodont en mammoet vist Als de vier netten hun vangst aan dek smakken, schieten de weten schapsmensen toe. Uit de brei van veenkluiten, schelpen, zeesterren, wriemelende krabben, pikken zij met kennersoog de fossiele brokken, die van onschatbare waarde zijn voor het prehistorisch speurwerk. Een olifants- kies, een scheenbeen van een reuzen- hert, een geweistang, een kolossale walviswervel geen slechte trek, zeggen ze tegen elkaar. De korren smakken het water in voor de volgen de haal,... ouderdom bepaald door röntgenografi- sche analyse van het fluor-gehalte. Zuiver-wetenschappelijk speurwerk, dat jaren vergen zal, en ertoe bij draagt een beeld te vormen van de vroegste historie van ons land en zijn dierenwereld. De Leidse onderzoekers en schipper Schot hebben nog maar een paar sei zoenen de tijd. Als straks de Delta- dammen klaar zijn, is het gedaan met eb en vloed. Dikke sliblagen zul len de putten opvullen, en de kostba re fossielen onbereikbaar maken. Dan zal ook dit blad in het boek der pre historie zijn omgeslagen voorgoed. 70 VIST schipper Schot vier weken. AJ lang op prehistorische fossielen. Met aan boord de onderzoekers van het Leidse Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie: mannen die van een onooglijk steenklompje in één oogop slag zeggen: dat is een melkkies van een mammoet en die praten over tertiaire mastodonten en miocene wal vissen alsof het gaat over een halfje rogge of een halfje wit. Putten van dertig tot zestig meter diep op de Ooster- en Westerschelde zijn de vindplaatsen. In de ene put vind je niets, ip de andere is het raak bij iedere trek. Waarom? De petroloog drs. C. J. Overweel zegt er dit van: „De felle stroom heeft die putten uitgeschuurd en er oude bodemlagen blootgelegd. Zit je nu net boven een oud moeras, waar veel dieren zijn vastgeraakt en omge komen, of boven een vroegere ondiep- te, waar de walvissen bij eb niet meer weg konden, dan krijg je een •oort dierenkerkhof. Waarschijnlijk is dat hier bij Flauwerspolder en Wes terschouwen het geval." DRS. G. KORTEN- BOUT VAN DER SLUIJS (39), paleontoloog, is door de fossielenvisserij opeens een lokale be roemdheid geworden in Zierikzee, de thuishaven van de Z.Z. 8 „Wilhel mina". „De mensen zeg gen me allemaal goeien- dag op straat, en spre ken me aan met m'n naam, of zeggen zelfs 'Professor' tegen me!" „De putten waarin wij vissen zUn vergaarbak ken, je kunt er van al les in vinden. Brokken van vroegere klooster maren, sintels van mid deleeuwse zoutwinnings plaatsen, walviswervels en recente jeneverkrui ken Onze fossiel vondsten dateren meest van één tot drie miljoen jaar terug, maar ik ge loof dat we botten tot tien miljoen jaar oud zullen kunnen vinden." Een miljoen jaar meer of minder doet er trou wens niet zo veel toe in de wetenschappelijke tijdschaal van deze on derzoeker van de pre historische fanna, die studiereizen heeft ge maakt naar Engeland en Spanje, en binnenkort weer voor ander speur werk naar Polen gaat. SCHIPPER B. W. SCHOT (64) Is mossel- visser van beroep, maar lossielenvlsser van lief hebberij. Wat hij toe vallig eens ophaalde, gooide hij niét weer in zee: hij gaf het aan het Zierlkzeese museum. „Ga toch eens een dag speciaal op fossielen vis sen", zei zijn vriend J. M. de Nooijer, school hoofd in Renesse in 1950. Het werd een jaarlijkse traditie, en toen de Z.Z. 8 „Wilhelmina" vorig jaar (gepavolseerd) te rugkwam van zijn tien de fossielentocht, werd met de Leidse onderzoe kers plechtig opgericht het Genootschap „Kor en Bot". Fossielen vissen ls ris kant werk, want de zee bodem ligt vol wrakken, af en toe komen er pa len van zes, acht meter naar boven, en zo kun je al gauw je netten ver spelen, of erger. Maar dat ls schipper Schot nog niet gebeurd, want hij kent de Zeeuwse stromen ais z'n broek zak, en trouwens hij is helemaal gegrepen door deze speurtochten naar het verste verleden. DE HEER J. VAN DER BURGH studeert in Utrecht. Hij is paleo botanies: de eerste stu dent in Nederland die dit vak tot zijn hoofd vak koos. Hij vist een paar dagen mee op de Oosterschelde: „tot dus ver mijn grootste weten schappelijke avontuur!" Een paleobotanies re construeert het beeld van de prehistorische plantenwereld, o.a. door anatomisch onderzoek van fossiele takken, bla deren en zaden, en door analyse van stulfmeel- korrels in zeer oude bo demlagen. „Nederland is een van de beste vindplaatsen ter wereld voor overblijf selen uit het Pleistoceen en het Carboon", zegt de heer Van der Burgh. „Het paleobotanlsch on derzoek is bijzonder tijdrovend, en er ligt nu al genoeg materiaal voor mij in Utrecht om tot m'n pensioengerechtig de leeftijd aan te wer ken!" De fossielen die hij onderzoekt zijn tot twee honderd miljoen jaar oud. Hij zelf is vieren twintig. TN HET RUIM van de „Wilhelmina" i staat de vangst van de afgelopen twee weken. Ruim vijftienhonderd ki lo fossielen in veertig kisten, met de nummers van de vangplaatsen nauw keurig erop: trek 139, trek 84, trek 247. Zwartversteende botten van de elephas meridionalis, een vroeg soort olifant; beenderen van holenberen, mammoeten, wolharige neushoorns; brokken olifantsbot met de knaagspo ren van hyena's er nog op; en het schedeldak van een walrus, waarin de bloedvaten van de hersenen nog haar fijn getekend staan. Veel van deze vondsten stammen weer uit een jongere periode: het eind van de ijstijd, zo'n zestigduizend jaar geleden. Toen was Nederland een koud land, waar alleen dwergberken, mossen en lage struiken groeiden op een troosteloze toendra. De wetenschap heeft dat o.a. kunnen bewijzen door de plantenresten te analyseren die werden gekrabd uit de groeven van een bij Velp gevonden neushoorn- kies De vissers op de Zeeuwse stromen hadden al jaren lang van die vreem de fossiele brokken in hun netten ge vonden. Maar hun was het om de mosselen en de kreeften te doen, en ze smeten doorgaans die zonderlinge rommel maar weer over boord. De fossielenvisserij van deze zomer is de eerste grootscheepse, systemati sche poging dit materiaal te redden voor de wetenschap, en de vangst is boven alle verwachting. OTRAKS GAAN die tientallen kisten ■J naar Leiden, waar de fossielen worden schoongemaakt, zo nodig aan eengelijmd, gedetermineerd, en op DORTMUND (Reuter/AP). „Vredesverdragen zijn waardeloze vodjes papier zolang gecontroleerde ontwapening nog geen feit is. Alleen dan kan er een ontspanning intreden die een hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid mogelijk maakt." Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland oogstte met dit betoog, gevolgd door de verzekering dat de Duitsers geen militairisten zijn of wraak zoeken, stormachtig applaus. Het was zijn eerste rede in de nu begonnen campagne voor de komende algemene verkiezingen in de Bondsrepubliek, die gisteravond door een publiek van twintig duizend getrouwe CDU-leden in Dortmund werd aangehoord. SAIGON (A.P.). Zuidviëtnamese strijdkrachten hebben gisteren een gro te aanval ondernomen op een sterke communistische guerrillastrijdmacht die zich op 120 km afstand van Saigon had ingegraven. Met deze grootscheepse zuiverings actie, waarbij de eerste dag al 187 do den aan communistische zijde vielen, tracht de Zuidviëtnamese regering het initiatief te hernemen, dat ter plaatse al te lang in handen van de guerrilla's is geweest. Er zouden nog meer offensieven te gen de communisten op stapel staan. Adenauer betoogde dat men de Navo niettemin sterk moet houden „omdat de Sowjetunie alleen met een sterke tegenstander onderhandelt, nooit met een zwakke". Robert Kennedy, de Amerikaanse mi nister van justitie en broer van de pre sident, richtte gisteren in een toespraak bij de tewaterlating van een Polaris- onderzeeboot een nieuwe waarschu wing tot Kroesjtsjef. „Hitier onder schatte indertijd de kracht van de vrije maatschappij, hetgeen veertig miljoen mensenlevens kostte. Wanneer Kroesj tsjef dezelfde vergissing zou maken zou dat vele honderden miljoenen mensen levens vergen. Als Kroesjtsjef na zijn bezoek aan de Verenigde Staten nog kan zeggen dat Amerika een stervend, struikelend paard is dat zichzelf zal vernietigen, onderschat hij het Ameri kaanse volk gevaarlijk", aldus de Ame rikaanse minister. Zijn ambtgenoot Elvis Stahr, die de portefeuille van het leger beheert, ver klaarde zaterdag voor de Amerikaanse televisie dat de Amerikaanse gevechts eenheden in Europa in hoge staat van paraatheid verkeren. Ook met twee pa rachutistendivisies en een infanteriedi visie in Amerika zelf was dat het geval. Deze zouden dienst moeten doen als ..brandweerbrigade", waar zij ook no- mige eenheden kunnen binnen een uur vertrekken aldus Stahr. Inmiddels bestuderen president Ken nedy en zijn naaste medewerkers een nieuwe westelijke nota over Berlijn, die dezer dagen Rusland zal worden aangeboden. Zij zou opnieuw de verze kering bevatten dat het westen geen duimbreed za] wijken in de kwestie- Berlijn. De permanente raad van de Navo heeft zaterdag de tekst van de no ta al goedgekeurd. De Amerikaanse regering zou op het ogenblik een plan bestuderen over ge deeltelijke mobilisatie, het sturen van meer Amerikaanse troepen naar Euro pa en de terugroeping van alle Ameri kaanse staatsburgers uit West-Berlijn. De senatoren Keating en Javits gaven zaterdag voor de televisie een uiteen zetting over hun voorstel. Volgens een bericht uit de New York Times zouden weerbarstige Oostduitse boeren gedreigd hebben de collectivisa tie in de landbouw te boycotten als pro test tegen het regeringsbeleid in de j ??^GEN. OP ZOOM- 15 juli. Stamboom dubbele prinsessen I 1.36—1.75; idem II 1.13 1.2°; zwarte bessen II 1.21; rode bessen II 04i^l?£mboz?n, 1 °-61- aardbeien 0.45. GOES, 15 juli. Export en Industrievei ling. Zwarte bessen I 129. II 123—124, III 60; duitse zure II 33; frambozen I 158, II 136. Gewone veiling, per doos: talisman II 34— 45; bramen I 42. Per kg: talisman II 109; rode bessen I 66—73, II 36—61; kruisbessen II 4562; oranjepruimen I 39—45, II 26: tollenaars II 22; earley laxton I 103—105. II 51—61, grof 76—96. fabriek 30; dubb pr bo nen I 139—150, II 135—140; klerken II 95— 139; yellow transp val 12, kroet 8—16. IJMUIDEN, 15 juli. Heilbot 4; gr tong 5,40—4,90; grm 4,60—4.30; kim 4—3.50; kl I 2,90—2,50; kl II 1,72—1.30; tarbot I 3.30—2,50; zalm 9—6.50, alles p kg. Tarbot IV 88—80; gr griet 88: tongschar kl 60; schol kim 53; kl I 54; kl II 46—18; schar 30—14; v ha. ring 25,40—11; makreel 19—8; gr schelvis 50; grm 38—30, kl I 37—24; kl II 24—12; wij ting 22—8; gr gul 37—28; mid 33—27; kl 27— 15; kl haai 21—17; rode poon II 28—20, alles p 50 kg. Gr kabeljauw 152—75 p 125 kg. GOES. De Oostenrijkse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat zij de in voer van peren tot en met 31 juli on beperkt zullen toestaan, terwijl de invoer van uien in dit land met ingang van 15 juli verboden is. Vanaf 18 juli is verder de invoer van appelen in Zwitserland nog maar be perkt toegestaan terwijl de invoer van bonen in dit land met ingang van die datum is verboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4