Wellicht volgend jaar verhoging badtarieven ;eii maanden geëist voor verduistering in dienstbetrekking Ged. Staten vermanen B. en W. Oostkapelle Groot scheepsbouwer op kleine schaal Brok roest krijgt opknapper Voorstel statuten Stichting Sportbelangen Spanningen BOULEVARIAIN VL1SSINGSE RAAD Doortrekking boulevard nog in de nevels verborgen Strand in voorjaar misschien hoger RECHTBANK MIDDELBURG Vruchtbare poes Rolschaatsbaan aan Hogeweg TEMPO? College benoemt personeel DE HEER J. MARIJS: Zeeuwsch Dagblad Fanfare en carillon in Veeré Vordering van half jaar voor diefstal „uit verveling" Ernstig gewond bij autobotsing Financieel beheer was niet in orde Overeenstemming B. en W.-werkcommissie babbelaars tips® Bestuur 107 maal doodstraf □je geëist in Turld Zaterdag 15 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk /GELIJKTIJDIG met het invoeren van de nieuwe zomerdienstrege ling bij de Nederlandse Spoorwegen namen de spanningen onder het per soneel toe vanwege de naar hun me ning onderwaardering van hun ar beid. Ieder mens heeft recht op ar beid. En evenzeer op een voor allen mogelijke en aanvaardbare beloning. Als die arbeid of die aanvaardbare beloning ontbreekt, treden er span ningen op. De gevolgen van span ningen zijn nooit precies na te gaan. Zeker niet die bij de Spoorwegen. Vijfdaagse werkweek, abnormale weersomstandigheden en heel ge woon pech kunnen factoren van betekenis zijn die het optreden van spanningen beïnvloeden. Toch moet de menselijke factor een grote rol hebben gespeeld bij de spoorwegna- righeden, gezien de opmerkelijke ver betering in het geheel na de herzie ning der arbeidsvoorwaarden. Spanningen treden ook op bij de belastingambtenaren. Ook zij zijn on tevreden over hun arbeidsvoorwaar den. Zij vragen herwaardering van hun arbeid. Onderwijspersoneel, bur gemeesters, politiepersoneel en ver- plegenden gingen hun voor. En zij hadden resultaat. Waarom dan het belastingpersoneel niet? Toch menen wij dat de vraag ge steld moet worden of dit wel de juis te gang van zaken is. Eens was de overheid een geziene en graag aan vaarde werkgever. Arbeidsconflicten waren er wel, maar vrijwel altijd tussen werkgever en werknemer in de niet publiekrechtelijke sector. Reeds vele jaren kenmerkt de parti culiere sector zich door opvallend weinig arbeidsconflicten. Rijzen er conflicten, dan trekken werkgevers en werknemers meestal één lijn en vinden zij de overheid tegenover zich. Wij zijn dan ook van mening dat het teleurstellend is dat de overheid in haar hoedanigheid als werkgever zo veel spanningen oproept. De overheid en de semi-overheids- sector verschaffen aan een enorm aantal mensen werk. Dat de gering ste materiële verbetering zware las ten veroorzaakt nemen wij aan. Maar dat vanwege het aantal werk nemers de arbeidsvoorwaarden aan spanningen onderhevig zijn mag niet voorkomen. De werkzaamheden bij de overheid dragen een apart karakter. In over eenstemming daarmee moeten de ar beidsvoorwaarden zijn. Uit eigen be weging dient de overheid die aan het personeel aan te bieden. de mededeling dat er niet voldoende zand op de banken was. In het voorjaar zal de zaak opnieuw bekeken worden. Volgend jaar willen b. en w. ook de uit breiding van het strand in overweging nemen. De raad ging daarna met het voorstel akkoord. VEERE. Zaterdag zal het fanfare corps „Veere's Genoegen" onder lei ding van directeur Piet Wisse, van 8—9 uur concerteren op de markt. Onder meer zal ten. gehore worden gebracht de Ouverture „La rosière du village", van H. Goitre, waarmee dit muziekge zelschap op het laatste concours van de Zeeuwse bond" een eerste prijs wist te verwerven. Het carillonconcert is voor deze ge legenheid verschoven naar negen uur. De stadsbeiaardier van Veère, die dit concert verzorgt, begint met een impro visatie over het volkslied ,,Als de grote klokke luidt". Voorts komen op het pro gramma voor een Barcarolle van Tsjai- kowsky, een gavotte van Jef 'Delijri en een beiaardsuite van van Ooik, stads beiaardier van Zeist. VLISSINGEN. Gedachtig aan het jaargetijde waarin werd vergaderd was de Vlissingse gemeenteraad gisteren in een zomerse stemming. Dat bleek althans uit de beraadslagingen, die zich voor namelijk concentreerden rondom de boulevard en het strand. Twee voorstellen van B. en W. gaven daar aanleiding toé. Daar was aller eerst de overweging van het college om het adres van de VVV's van Middelburg en Vlissingen voor kennisgeving aan te nemen. Dit adres hield, zoals wij reeds eerder meldden, in het aandacht vragen voor de doortrekking van de Vlissingse boulevard in oostelijke richting, zo mogelijk naar het Sloe. Het andere gedeelte van de „boulevaar- praat" van de vroede vaderen gold het voorstel- om ten behoeve van het gemeentelijk badbedrijf een krediet te verstrekken van 3500 gulden. De raad maakte het B. en W. niet al te moeilijk, maar toch moest het college enkele keren in de verdediging, omdat met name het badbedrijf de raadsleden na aan het hart lag. Met betrekking tot de doortrekking van de boulevard stelden b. en w. in hun pre-advies dat de tijd om een con creet en formeel verzoek in te dienen nog niet rijp was. De heer E. T. Oos terhuis (WD) meende dat er toch wel iets gedaan kon worden. Voorlopig zal er rustig al wat zand gestort kunnen worden, suggereerde hij, waar de dijk dan straks verbreed moet worden kan men op deze manier vlugger tot de aanleg van een rijweg overgaan. De he ren P. Bikker (CHU) en S. J. Adriaan- se (KVP) maakten soortgelijke opmer kingen.. Wethouder F. G. Smit deelde mee voorlopig al blij te zijn indien de boule vard zou doorgetrokken kunnen worden tot aan de buitenhaven. Een formeel verzoek indienen is echter niét mogelijk zolang de plannen van Rijkswaterstaat nog niet definitief vaststaan. De heer Bikker drong nog aan om nu reeds te beginnen. „We moeten er bij zijn en daarom nu een formeel verzoek indie nen". Maar de voorzitter, mr. B. Kolff, maakte een eind aan de discussie, die dreigde te verzanden, door mee te de len dat er over een doortrekking van de boulevard van de Koopmanshaven naar de buitenhaven voldoende kontakt bestaat. De raad nam het adres daar na voor kennisgeving aan. Konsekwenties Uitvoeriger werd gesproken over de exploitatie van het badbedrijf. In het voorstel van b. en w. was opgemerkt dat de lonen voor het personeel van het badbedrijf zouden moeten worden her zien en dat daarmee een bedrag ge moeid was van rond 3500. „Allemaal prachtig", bracht de heer Oosterhuis naar voren „maar er staat niets tegenover." Hij vroeg aan het kol lege of het nu niet mogelijk was de bad tarieven te verhogen teneinde de tekor ten van het badbedrijf weg te nemen. De heer H. v. Rooijen (CHU) vond het helemaal niet zo erg dat de begro ting van het badbedrijf niet sloot. Verhoging van tarieven zou volgens hem weer een verkeerde en onplezie rige uitwerking hebben bij het badend publiek. Een verhoging als hier zal zo voorzichtig mogelijk moeten doorge voerd worden. De heren S. Joustra en E. de Priester (beiden Arbeid) voel den veel voor het standpunt van de heer Van Rooijen. De heer De Pries ter deed daarbij de suggestie het vrije strand, waar volgens de politieveror dening naar hij meende geen vol wassenen mogen zwemmen weer al leen toegankelijk te maken voor kin deren beneden een bepaalde leeftijd. Nu gaan velen naar het vrije strand, die vroeger naar het badstrand gin gen. In dit verband vroegde heer Adriaanse het bestaande badstrand uit te breiden. Voorzichtig MIDDELBURG. Negen maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de r.k. reclas sering, eiste de officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. A. W. Rosingh, vrijdag tegen de vroegere krantenbezorger J. F. D. uit Hontenisse. D. was ten laste gelegd dat hij zich ten nadele van een in Breda gevestigde krant ongeveer duizend gulden weder rechtelijk had toegeëigend. Van het geld was niets meer te be speuren. D. zat hier en daar met schul den. Het liep zover dat hij op de duur het ene gat met het andere stopte. Ten slotte kon hij er niet meer tegenop en verdween naar Parijs. Daar ging het laatste restje geld eraan dat D. bezat en met behulp van de Nederlandse con sul slaagde hij er weer in naar Zeeuws- Vlaanderen terug te keren. De officier wees er in zijn requisitoir op dat verdachte reeds een paar jaar geleden oneerlijk was geweest. Toen nad hij een voorwaardelijke straf op gelegd gekregen, waarvan de proeftijd pas verlopen is. Mr. Rosingh achtte verduistering in dienstbetrekking bewe zen en vorderde o.m. negen maanden ge vangenisstraf. waarvan drie voorwaarde lijk. De raadsman mr. P. C. Adriaanse pleitte, gelet op de nog vrij jeugdige leeftijd van zijn cliënt, voor een gro tere voorwaardelijke straf. Uitspraak 26 juli. De thans in Lewedorp wonende amb tenaar P. A. de W. werd ervan ver dacht tijdens de periode dat hij werkte bij de herverkavelingsdienst in Zierik- zee, een bedrag ter grootte van bijna vijfduizend gulden dat aan de staat toe behoorde in eigen zak te hebben ge stoken. Het betrof hier kasgeld en geld dat aan het loket werd aangeboden. Verdachte verklaarde zich in Zierik- /ee erg eenzaam te hebben gevoeld. Hij had wat geld nodig en daarom een greep in de geldkist van het ministerie van landbouw gedaan. AUTOMATEN De officier van justitie, mr. T. Le- bret, toonde enig begrip voor de si tuatie. Verdachte bezocht wel café's, waarin hij zich sterk aangetrokken voelde tot de gokautomaten. De offi cier wilde dan ook wel zij het al leen met woorden een beetje mede de schuld werpen op de exploitanten en op gemeentebesturen die de dub beltjes verslindende automaten in hun gemeente tolereerden. Niettemin vond mr. Lebret het afkeu renswaardig indien men uit verveling een ambtsmisdrijf pleegt. Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waar van drie voorwaardelijk met terugbeta ling van het geld binnen een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de r.k. reclassering. Uitspraak 26 juli. De Zierikzeese zakenman K. was ten laste gelegd gedurende een viertal ja ren een te laag zniver inkomen aan de inspectie van de belastingen te hebben opgegeven. Volmondig gaf K. dit toe. Hij zei erbij: „Ik wou dat ik er nooit aan begonnen was." Verdachte was tot zijn belastingontduiking gekomen toen zijn zoon in militaire dienst moest en de zakenman plotseling voor personeels- moeilijkheden kwam te staan. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer achtduizend gulden. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vroeg één maand voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en een boete van 400 subs. 2 maanden. De raadsman mr. Du Croo, bracht naar voren dat verdachte geen geraffineerde oplichter is. Hij heeft met zeer veel tegenslagen een goedbeklante zaak opgebouwd. Uitspraak 26 juli. MANAGERSZIEKTE Ofschoon de dokter niet had geroken dat de Oostburgse accountant C. de P. alcohol had gebruikt, was de rijkspolitie van Sluis wel overtuigd van het onder invloed zijn van deze Zeeuws-Vlaming. Op 6 mei zou De P. in deze toestand een auto hebben bestuurd. De officier, mr. A. W. Rosingh, achtte het tenlaste- gelegde bewezen en vroeg twee weken gevangenisstraf en acht maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid motorrijtui gen te besturen. De verdediger van De P., mr. G. Tichelman, zei dat zijn cliënt door de grote drukte en het schrijnende personeelstekort slachtoffer was gewor den van de managersziekte. Hij vroeg de uiterste clementie van de rechtbank. Uitspraak 26 juli. In zijn antwoord gewaagde burge meester Kolff van de vreugde die bij hem was gerezen nu geen enkel raads lid het eigenlijke voorstel had aangeval len. Hij gaf toe dat de voordelige saldi van het badbedrijf tot het verleden be hoorden. „Wellicht kunnen we volgend jaar tot verhoging van de tarieven over gaan. Over het algemeen sta ik op het standpunt van de heer Van Rooijen. Ais we met een voorstel komen dan is dit zeer voorzichtig". De heer Kolff was niet op de hoogte van de bepaling in de politieverorde ning dat men op het vrije strand niet mag zwemmen. Wel wist hij dat men in badpak niet over de boulevard mag lopen. Het dragen van badjassen wordt oogluikend toegestaan. De heer Bikker had nog op de toestand van het strand gewezen. Volgens hem kwam dit steeds lager te liggen en was het bezaaid met stenen. De voorzitter antwoordde dat oorspronkelijk was afgesproken met Rijkswaterstaat in augustus zand op het strand te brengen, maar later kwam Voor het te Rotterdam gehouden examen Paedagoigisch Getuigschrift ar tikel 38 der N.O. wet .slaagde de heer Jac. Allewijn Jr., leraar Chr. Detailhan delsvakschool te Middelburg. BURGH De poes van de fa milie D. Dijkgraaf, wonende aan de Weeldeweg, heeft een zeer pro ductieve bui gehad. Vorige week bracht ze eerst 2 jongen ter we reld, waarna ze er na een inter mezzo van een half uur nog 6 kleintjes aan toevoegde. Het to taal werd hierdoor 8, een presta tie die slechts zelden benaderd wordt. Meestal is het 2 of 3 soms ook wel 5. En dat is voor de poes ook geen kunststuk, want dat presteerde ze enige maanden ge leden. In totaal bracht ze dus in 2 maal 13 jonge poesjes ter we reld. We kunnen best begrijpen dat de poes zo af en toe wel eens verwonderd achter zich heeft ge keken! VLISSINGEN De Vlissingse raad heeft gisteren besloten de aanleg van een rolschaatsenbaan aan de Hogeweg onderhands op te dragen aan de N.V. Aannemingsbedrijf E. L. K. te Schoon- dijke voor 13.500. De heer J. J. Kempe ("arbeid) vroeg of de mogelijk heidaanwezig was de baan te ver diepen waardoor er in de winter water op kan worden gebracht en er zodoen de een ijsbaan kan ontstaan. Wethou der Ch. J. Gillissen Verschage vond de idee van zijn geestverwant inder daad het overwegen waard. Hij zou de kwestie opnemen met -gemeentewer ken om te zien of deze suggestie zon der al te veel kosten verwezenlijkt kan worden. In de rondvraag informeerde de heer F. van Sabben (chu) of er iets gedaan kon worden om de ongemakken bij het hulppostkantoortje aan de Clijverstraat te verminderen of uit de weg te rui men. „Het is binnen soms eivol, ter wijl er acht man op de stoep staan". De voorzitter, mr. B. Kolff. had er wei nig hoop op dat er spoedig verbetering zal komen. De bouw van een houten kleuterschool met drie speelwerklokalen aan de Bloe- menlaan en onderhandse opdracht aan de fa. A. van 't Verlaat te Giessendam voor 45.800 en de bijkomende werken voor ruim 34.000 aan de aannemer J. M. Goedemondt te Vlissingen, subsidie van 800 aan het comité Vlissingse zo- mershow ten behoeve van het vuur werk, toewijzing 84 woningwetwoningen in plan-Paauwenburg aan de woning bouwvereniging „Goed Wonen", aan koop pand Kolvenierstraat 28, verkoop gedeelte industrieterrein benoorden de Prins Hendrikweg, aankoop pand Vrou westraat 27, aanvaarden schenking, rui ling pand Paul Krugerstraat 44 tegen pand Oude Markt 31, vaststelling ver ordening subsidiering speeltuinwerk, koop pand Zwanemburgseweg 8, ver koop bouwgrond aan Adriaan Brouwer laan en Jan Vermeerlaan. verkoop grond aan Verlorenlandstraat, aankoop pand Zwanenburgseweg 1, subsidie Re- vanchetornooi v.d. Vlissingen, aankoop grond ten oosten van de Koudekerkse- wèg. Het Franse s.s. Capita ine G. Laco- ly, dat zo langzamerhand met de Zeeuwse bodem, vergroeid leek, en letterlijk in de voormalige zandkreek vastgeroest was, is gisteren via Veere naar Vlissingen versleept voor een op knapbeurt bij De Schelde. Het -ber gingsbedrijf Van den Akker moest er aan te pas komen om de sluitingen waarmee de meerdraden op de boeien vastzaten, los te branden. Het tiendui zend ton metende schip werd getrok ken door de sleepboten En Avant 15, Willem en Schelde. Het schip is door een Griekse rederij gekocht, en zal weer in de vaart worden gebracht. BERGEN OP ZOOM. Op de ver keersweg van Huibergen naar Bergen op Zoom is een met volle vaart rijden' de bestelauto met vijf inzittenden ge ramd door een uit een zijstraat komen de personenauto met drie inzittenden. De bestelauto kwakte mi vier keer over de kop te zijn geslagen in een sloot, waarbij de bestuurder, de heer L. uit Nieuw Vosmeer levensgevaarlijk werd gewond. Twee andere inzittenden, de moeder van de bestuurder en zijn broer raakten bekneld tussen de wrakstukken van de totaal vernielde auto. De moe der liep een diepe hoofdwonde op en een shock. Het broertje kreeg inwendi ge kneuzingen en een hersenschudding. Ook deze slachtoffers werden naar het ziekenhuis vervoerd. De laatste twee inzittenden, eveneens broers van de be stuurder, kwamen er met schaafwon den en ontvellingen af. Van de perso nenauto liepen de bestuurder (de heer W. S. uit Goes) en zijn echtgenote een shock op. Hun kind bleef ongedeerd. Ook van deze personenauto bleef niets meer dan een wrak over. Het ongeluk gebeurde gisteravond om half negen. De Goesenaar verleende geen voor rang. OOSTKAPELLE. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben B. en W. van Oostkapelle een brief gezonden, waarin zij het dagelijks bestuur van deze Wal- eherse gemeente ernstig op de vingers tikken. De verwijten betreffen voor namelijk het financieel beheer over de laatste jaren. Het provin ciaal bestuur was gealarmeerd door de opmerkingen van de raads leden A. Don (soc.) en A. Cop- poolse (arp), die de gemeente begroting 1960 fel onder vuur hadden genomen. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat B. en W. van Oostkapelle de ra ad onvoldoende hebben ingelicht waar het ging om zaken die de raad beslist dien de te weten. Ook kwam het provinciaal bestuur tot toet inzicht dat er ter ge meentesecretarie van een ondeskundig heid kan worden gesproken op financi- eei-technisoh'terrein. Daarvan was weer het -gevolg dat er de laatste jaren be grotingen verschenen die niet nauwge zet genoeg samengesteld waren. Dit al les kwam de financiële positie van de gemeente Oostkapelle niet ten goede. Het gemeentebestuur van Oostkapel le heeft naar de mening van Gede puteerde Staten ook achterwege gela ten de raad iin te lichten over de mo gelijkheden tot het verkrijgen van subjectieve verhogingen van de alge mene uitkering uit het Gemeentefonds in 1956 en 1957. Eveneens zouden B. en W. volhard hebben in het benoemen van niet-be- kwaam personeel ter secretarie. Ge deputeerde Staten herinneren er in dit verband aan bij de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Spren- ger, op verandering op korte termijn te hebben aangedrongen. Zonder 'bijgaande toelichting hebben B. en W. de brief van Gedeputeerde Staten ter kennis van de raad gebracht. De naad zal zich op dinsdag 25 juli over deze kwestie uitspreken. CVerienW Zaterdag 24 juni zijn in Assen de T.T.* races gehouden. Door de radio hebben wij kunnen horen hoe in de verschillende er klassen weer records zijn verbroken en nieuwe zijn gevestigd. Het gaat steeds sneller.... Op 28 mei hebben de Nederland se Spoorwegen een nieuwe dienstregeling ingevoerd, waarvan de betekenis vooral lag in de verkorting van de reisduur op de lange trajecten. Het moest vlugger ge schieden en dus korter duren. Sinds de in voering hebben wij bijna dagelijks kun nen lezen, dat de nieuwe dienstregeling vertragingen opleverde inplaats van ver snelling. In het streven om het vlugger te laten verlopen is men niet helemaal ge slaagd. Deze verschijnselen staan niet op zich zelf. Zij zijn een symptoom van onze tijd. Alles moet vlug en nog eens vlug ge schieden. Wij komen dit overal tegen. Al les is gericht op opvoering van het tem po. In tegenstelling daarmede staat het beeld van de apostel Paulus en zijn ge hoor. Paulus kan rustig zijn rede uitstrek ken tot diep in de nacht. De mensen blij ven naar hem luisteren en worden het piet moede. Deze mensen hebben de tijd en gunnen zich deze ook en doen bet kalm aan. Op deze wijze beleven zij ten volle de intensiteit van het samenzijn met el kaar cn met de apostel en ervaren zij de tegenwoordigheid van de Heer, die zege nend over hen komt. In de rust die zij zich gunnen, kunnen zij zich bezinnen en weten zij dat zij mogen staan in de wer kelijkheid van het heil en daarin zich ge borgen mogen weten. Groter tegenstelling is inderdaad niet denkbaar: Bij ons een steeds grotere aan drang om het tempo op te voeren. Daar de rust om zelfs een rede tot middernacht te laten duren en aan te horen. Deze bei de werelden ontmoeten elkaar in de kerk dienst. Deze heeft trekken van het verhaal de in Handelingen 20, maar anderzijds ver toont zij ook trekken van deze tegenwoor dige tijd. Onze kerkdiensten zijn niet meer zoals vijftig jaar geleden, toen een kerk dienst van twee uur of anderhalf uur heel normaal was. Wij vinden een uur reeds lang genoeg. De prediking mag niet lan ger duren dan een half uur. Dat schijnt de grens van ons opnamevermogen te zijn. Meer kunnen wij niet verwerken. Deze be korting van de kerkdienst is op zich zelf geen bezwaar, maar ademt de kerkdienst in zijn geheel nog de sfeer van rust? Is de kerkdienst nog de plek, waar wij eens op adem kunnen komen en ons zelf kun nen «ijn na ons te hebben teruggetrokken uit het voortjagende tempo van deze tijd? Niemand verlangt terug naar de kerk diensten van twee uur. Wij zullen ons er echter goed van bewust moeten zijn, dat de kerkdiensten niet worden meegesleurd door de steeds sneller wordende vaart van deze tijd, maar dat zij inderdaad plaat sen van verkwikking zijn voor opgejaagde mensen, waar deze weer tot zich zelf kun nen cn mogen komen. Wanneer wij allen hiervoor zorgen en er aan meewerken, zullen wij een weldaad bewijzen aan deze tegenwoordige tijd. SCHARENDIJKE, D». Alb. van den Ban. GOES. Na een drietal besprekingen ls er door het college van B. en W, overeenstemming bereikt met de werk- PISTEREN, geliefde abonnees, dronk ik thee bij de directeur hoewel niet zó grootscheeps van op zet, toch verscheidene personen van in- koninklijken en blauwen bloede on- van een V issings scheepsbouwbe- der zijnJcUëntèie heeft. driji. „Reclame voor de „N.V. Mij Niemand minder dan de Zweedse ko~ de Schelde" op omroepmanier", ning, bezit een Zeeuwse hoogaars denkt u natuurlijk direct zeer ^g^tumL^fhn spits, maar met terecht overigens. de Casembroot, commissaris der ko ningin in Zeeland; en dat allemaal op de prettig hanteerbare schaal van één op twintig. Want al had u dit misschien niet verwacht achter de boulevard, naast dit aloude en onmisbare be staansmiddel is er nog wel degelijk Ik was nl. op bezoek bij de heer J. Ma- een industrie te vinden, zij het in riis. B°"edükestraï!t die in zijn J vrije tijd modellen van schepen bouwt. Cut geval dan m letterlijke Zin op En wel op zo'n bewonderenswaardige kleine schaal: om precies te ziin manier dat zijn faam zelfs doordrong r. 1-, tot in Spanje, Zuid-Afrika, Australië, op een schaal van een op twintig. Zweden en Miniatuur-Walcheren. Juist een prettige verhouding dus Ongeveer zeventien jaar igeleden begon de heer Marijs met deze liefhebberij v, omdat hij een ongeluk kreeg bij de V oorname clientele marine. rr Plotseling tot thuisblijven en stilzitten U zult zich echter pas gaan verbazen, gedoemd, begon hij schepen te maken wanneer U hoort dat dit bedrijf, al- op verkleinde schaal, en stuurde voor de aardigheid eens een exemplaar in naar een tentoonstelling. Een eervolle vermelding was het resul taat en aangemoedigd door dit succes (en door zijn echtgenote) ging hij steeds grotere en mooiere modellen op stapel zetten. Honderden uren werk zitten in zo'n schip. Zo is de heer Marijs, die over dag bij de P.Z.E.M. werkzaam is, soms weken aan één exemplaar bezig, zonder dat het ook maar een ogen blik verveelt. Op diverse tentoonstellingen in het gehe le land zijn deze Vlissingse scheepjes al te bewonderen geweest. Een fraaie serie medailles en getuigschriften to nen dit aan. Op uitnodiging van de Spaanse consul-generaal stuurde de heer Marijs zelfs ook eens een hoog aars in op de „Exposicion Internacio- nal de Modelos Navales" in Spanje, met als resultaat een bronzen medail le. Het schip van Michiel de Ruyter „De Salamander", dat slechts 35 cm lang is, maar waaraan de heer Marijs niet minder dan 1600 uur werkte. Om een idee te geven van de af metingen: de katrolletjes in de mast zijn niet groter dan spelde- knoppen. Liefst een eclite DAT prutsen is gewoon een manie geworden", zegt de heer Marijs, maar het allerliefst zou ik er toch eens één van een meter of zeven maken, om echt mee te varen. Maar ja dat brengt De heer Marijs bezig aan een Zeeuwse hoogaars nogal wat moeilijkheden met zich mee in het hart van Vlis singen en bovendien kun je dat niet in je eentje." Zijn gade voegt daar echter aan toe: „Oh, alsjeblieft niet,, ik word al zee ziek als ik er aan denk." Lubberende zeilen TAAAROM zal het voorlopig wel bij deze -^afmetingen blijven, zegt de Vlissingse „scheepsbouwer" ietwat berustend. Maar daar heb ik voorlopig wel werk genoeg aan want alles doe ik zelf, tot netten breien en zeiltjes naaien toe. ,Ik heb ook wel eens een poging in die richting gedaan", zegt mevrouw Ma rijs, „maar het is bij één keer geble ven, want mijn maaksel werd afge keurd met het vernietigend oordeel dat de zeilen lubberden. Sindsdien beperkt ze zich tot het serveren van thee op de juiste ogenblikken om de moed er in te houden. Ook de werktekeningen maakt hij zelf. Eén van de mooiste stukken die uit zijn handen kwamen was ongetwijfeld een model van het schip van Michiel de Ruyter de „Salamander", die slechts 35 cm lang was, en een model van de Statendam dat nu in Pretoria staat. „Maar de vissersschepen blijven mijn specialiteit", zegt de heer Marijs en dat komt waarschijnlijk omdat hij uit een vissersfamilie stamt. commissie Stichting Sportbelangen over de ontwerpstatuten van de in het le ven te roepen Stichting Sportbelangen Goes. In een brief aan de raad wordt nu voorgesteld in de raadsvergadering van 19 juli a.s. tot vaststelling van deze statuten over te gaan. Uit artikel 23 van de statuten blijkt, dat, ingeval de Stichting de Goese sportwereld is hier in het algemeen voorstander van (red.) personeel in dienst zou willen nemen, dit op voorstel van het dagelijks bestuur van de Stichting benoemd, ge schorst en ontslagen wordt door B. en W. De bezoldiging van degene die in dienst zou komen van de Stichting Sportbelangen Goes zal worden vastge steld door de .gemeenteraad en komt ten laste van d.e gemeente. B. en W. kunnen het dagelijks bestuur machtigen los personeel in dienst te nemen op ar beidsovereenkomst voor het uitvoeren van werkzaamheden van tijdelijke aard, aldus artikel 23. In artikel 2 wordt ge wezen op bet doel van de .stichting, zo als o.a. het beheer en de exploitatie van de bij de stichting ingebrachte .gemeen telijke of van andere zijde bij haar in gebrachte sportterreinen, speelvelden, zweminrichtingen en andere inrichtin gen, het bevorderen van medische sportkeuring, hét verhogen van het or ganisatorisch en pedagogisch peil van de sportorganisaties en het stimuleren van de schoolsport. In artikel 2 is voorts vermeld dat B. en W. door de Stichting van advies zullen worden ge diend. Wat betreft aanvullingen of wijzi gingen van de statuten, deze worden onder goedkeuring van G.S. aange bracht door de gemeenteraad na het al gemeen bestuur van de stichting ge hoord te hebben. In het algemeen bestuur zullen zitting hebben een door het college van B. en W. aan te wijzen gemeenteambtenaar, ten hoogste drie leden van de gemeen teraad, tenminste een lid van het colle ge van B. en W„ een vertegenwoordiger van elk der belangrijkste organisaties die zich op het gebied van de lichame lijke oefening bewegen, ten hoogste twee leden die geen vertegenwoordiger van deze hierboven genoemde organisa ties behoeven te zijn. Het algemeen be stuur telt ten hoogste 35 leden en het dagelijks bestuur tenminste 5 leden. ISTANBOEL (Reuter) In het pro ces op het eiland Yassi tegen de leiders van het voormalige regime van Men deres, is in 107 gevallen de doodstraf geëist. De mensen tegen wie deze straf werd geëist worden allen beschuldigd van schending van de grondwet. Het proces tegen de vroegere func tionarissen van Menderes is al op 14 oktober begonnen. De openbare aanklager die de dood straffen eiste, Altay Egesel, vroeg te gelijk voor acht andere verdachten die onder Menderes belangrijke posten be kleedden, invrijheidstelling. Aan het Chr. lyceum te Zeist is voor het eindexamen MïMS geslaagd mej. J. Koopman uit Zierikzee, X

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3