Nederlands Alaska ligt in Hoogeveen Rekenkamer neemt de rijksuitgaven de korrel Commercie en cultuur hebben elkaar gevonden DIEPVRIESINSTALLATIE GEOPEND I „Diepgevroren Drenten" Te veel Utrechtse huisvrouwen protesteerden fel op Britten verminderen troepen in Koeweit I NIEUW TELEVISIECENTRUM IN ENGELAND DrDe Kort als opvolger van Romme gevraagd programmas HEBT U EEN TUIN? Vrijdag 14 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Vervolg pag. 1 toekeken Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam vandaag DE TOUR IN DE ETHER FILMS IN ARTIS Zeven seconden: tien pond IN HET KORT Nieuwe studio Samenwerking vandaag Van onze economische redactie HOOGEVEEN. De Zuiddrentse stad Hoogeveen (26.000 inwoners) werd gisteren officieel tot het Alaska van Nederland, tot de stad met een der laagste temperaturen van ons land, verklaard. Dat was toen de Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, mr. J. Cramer, de grootste diepvriesinstallatie van West-Europa op de terreinen van Lucas Aardenburg N.V. in gebruik stelde. Wat later dook de Commissaris, net als tientallen genodigden gestoken in een dikke overjas met capuchon, in de koude kelders van Hoogeveen om zelf eens de sensatie te ondergaan van achttien graden Celsius onder nul op een herfstige zomerdag. Voor het begin van de Nederlandse diepvries-industrie zou men misschien kunnen teruggaan tot 15961597 toen de Nederlandse zeelieden Barendsz en Heemskerk op het barre eiland Nova- Zembla moesten overwinteren en daar heel wat levensmiddelen in het ijs bewaarden. Maar het XJnilever-concern, dat het vorige jaar Lucas Aardenburg N.V. overnam, staat toch wel ver af van dit beroemde evenement in de vaderlandse geschiedenis. De dochteronderneming van Unilever die zich speciaal belast met diepvries- produkten, de Iglo N.V., is met reuze- schreden de Nederlandse markt opge stapt waarvan zij thans 85 pet. beheerst zoals Unilever in Duitsland van deze markt tien en in Engeland 65 pot. in handen heeft. Ontwikkeling Unilever gelooft, met het Ameri kaanse voorbeeld voor ogen, bepaald in een grootse toekomstige ontwikkeling van de markt voor diepvries-produkten, zowel groente, vlees, gebak als fruit. In 1955, zo deelde gisteren de directeur van Iglo N.V., mr. J. van der Meer, mee, werd er in ons land 2600 ton diepvries verkocht. In 1960 was deze hoeveelheid 8300 ton. Men meenit dat dit nog maar een begin is daar deze hoeveelheid betekent dat per hoofd der bevolking 700 gram diepvries De Drent is een man die bij uitstek in staat is zijn emoties te verbergen. Zelfs als een Drentse stad het centrum wordt van de Nederlandse diepvriesindustrie. Hoogeveens burgemeester Bak ker heeft dat het vorige jaar on dervonden, zo vertelde hij giste ren. Hij had gehoord hoe de Hoo- geveense fabriek Lucas Aarden burg N.V. was opgegaan in het Umleverconcern. Hij had verno men welke grootse plannen men op het gebied van de diepvries- produktie had. En hij zou met al deze berichten de wethouders van zijn stad eens even verrassen. Burgemeester Bakker verwacht- I te van hen uitroepen vol enthou- siasme en fikse klappen van hun orede handen op zijn smalle I schouders. In stee daarvan viel er na zijn mededeling een stilte. 1 Waarna een der Drenten naar buiten keek en koel zei: ,,'t Is nat buiten". Burgemeester Bakker zei daar- I over gisteren: „Drenthe is een heerlijk land om te wonen en de Drenten zijn een verrukkelijk volk. Maar wat hun emoties betreft I echt diepgevroren." j wordt gebruikt, tegen Amerika 26,8 kg en Engeland 3 kg Men grondvest deze verwachting op het feit, dat de moderne mens veel kritischer dan vroeger staat tegenover voedsel. Voorts zijn de huisvrouwen meer en meer overgegaan op een efficiënte behandeling van hun huis houden (koelkasten e.d.). De Neder landse huisvrouw besteedt per week gemiddeld veertien uur aan licht en 41 uur aan zwaarder huishoudelijk Het is de Algemene Eekenkamer gebleken dat de Rijksgebouwendienst wel toezicht oefent op het onderhoud van de centrale verwarmingsinstalla ties, maar niet op het doelmatig stoken. Dit gebeurde alleen bij de Depar tementen van financiën en van defensie. betalingen een gulden in rekening te brengen, op één miljoen gulden. De staatssecretaris van o. k. en w. heeft meegedeeld dat de tijd voor deze voor uitbetaling en voor een combinatie van luister- en kijkvergunning nog niet rijp is. De Kamer zal deze aangelegenheid over enkele jaren opnieuw aan de orde stellen. Overigens constateert de kamer dat door de snelle en doelmatige mecha nisatie van de administratie van het luister- en kijkgeld besparingen zijn ver kregen die niet bij benadering zijn te schatten. De Kamer verzocht daarom minister Van Aartsen, in overleg met zijn ambt genoot van financiën na te gaan, of er aanleiding was om de controle uit te breiden tot de andere ministeries. De bewindsman heeft hierop de andere mi nisteries aangeschreven en aanbevolen de grote installaties door T.N.O. te laten controleren. De resultaten van de con trole zullen aan de Rijksgebouwendienst worden meegedeeld. Zo nodig kunnen dan wijzigingen worden aangebracht. REIZEN PER DIENSTAUTO Minister Korthals kon niet instemmen met het voorstel van de Kamer de de partementale wegenparken op te heffen of althans samen te voegen in een pool. Wel bleek de minister bereid maatrege len aan te bevelen tot een doelmatiger gebruik van de dienstauto's, het in ge bruik nemen van kleinere wagens en van wagens zonder chauffeur. De bewindsman is van mening dat hierdoor een aanwijsbare kostenbespa ring kan worden verkregen. De Reken kamer kon zich evenwel niet verenigen met het argument tegen haar voorstel, dat samenvoeging in één pool slechts tot een minimale vermindering van het aantal voertuigen zou leiden. De Kamer heeft dit de bewindsman bericht; het antwoord van de minister hierop is nog in behandeling. LUISTER- EN KIJKGELD De Kamer schat de voordelen, die kun nen worden verkregen door het luister geld bij vooruitbetaling te laten voldoen en voor waarschuwingen bij niet tijdige Eigeh nieuwsdienst LONDEN De Britse strijdmacht in Koeweit zal tegen het einde van de volgende week met een derde zijn verminderd. Dit heeft de opperbevel hebber van de Britse troepen in het sjeikdom meegedeeld. De militaire autoriteiten achten een gedeeltelijke terugtrekking thans gewettigd. De Britten hebben zich de afgelopen weken vertrouwd gemaakt met de ter reinomstandigheden aan de grens van Koeweit en Irak. Zij hebben een hecht netwerk van verdedigingsstellingen opgebouwd. De achterblijvende troe pen zullen alleszins in staat zijn een militair avontuur van Irak, mocht dat nog komen, het hoofd te bieden. Bovendien kunnen de strijdkrachten die de komende dagen worden terug getrokken op elk gewenst ogenblik on middellijk terugkeren. Deze verzeke ring hebben de Britten aan de heerser van het dor Irak bedreigde oliestaatje gegeven. De militaire attaché van Irak in Lon den heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Bagdad de onmiddellijke terugtrek king van alle Britse troepen geëist. Hij vergeleek de Brite operatie in Koe weit met die van Suez en gebruikte het woord „kanonneerbootdiplomatie" Hij noemde de huidige grens tussen Koeweit en Irak kunstmatig. Wij beschouwen het gehele gebied Koeweit als een deel van de provincie Basra", aldus de attaché. REISJE NAAR DE EXPO Een reisje naar de Expo (kosten drie' honderd gulden) voor het bibliotheek personeel van de t.h. te Eindhoven, acht de Kamer een ongebruikelijke uitgave in de sfeer van het hoger onderwijs. In de administratie van deze t.h. zette zij vraagtekens bij de posten van zestien honderd gulden voor een olieverfportret, 3550 gulden voor een verblijf van cura toren en senaat op kasteel Neuborg te Gulpen en 1648 gulden voor een reis per dienstauto met chauffeur naar het buitenland. BEDENKELIJK Eedenkelijk vond de Kamer dat een stichting voor stedelijke jeugdzorg en gezinswerk uit haar rekeningen een bedrag van negentienduizend gulden had gelicht, dat niet '"oor subsidie in aan merking kwam. Zij had verscheidene ontvangsten en uitgaven buiten de administratie gehouden. De vraag kan hier rijzen of deze stichting dit min of meer welbewust heeft gedaan om meer subsidie te kunnen krijgen. IN HEI1 OOG De Kamer houdt zorgvuldig een amb tenaar van sociale zaken in het oog die sinds 1953 alle hem in zijn standplaats aangeboden woningen weigerde en buiten die standplaats blijft wonen, waardoor hij honderd gulden per maand aan reis- en verblijfkosten ontvangt. Dit heeft ertoe geleid dat de staatssecretaris deze ambtenaar heeft meegedeeld, dat, wan neer hij nog eens een aanvaardbare woning weigert, de toelage van 1 januari 1960 af wordt teruggevorderd. HERKEURING HELMEN Over de resultaten van de voortge zette keuring van buitenhelmen vermeldt het verslag dat eind van het jaar 213.142 helmen waren gecontroleerd. Afgekeurd werden 26.767 helmen en 21.305 werden er als klasse II aangemerkt. Deze helmen worden gekeurd op basis van de stren gere normen, die gelden voor de hele partij van ongeveer 346.000 stuks. COMPLIMENT De teruglevering aan Amerika van in de oorlog ontvangen zilver voor het aanmunten van zilveren munten, is nu afgesloten. De Rekenkamer geeft 's rijks Muntmeester een compliment voor zijn omvangrijke, zorgvuldig gevoerde, be heer. WIJZIGING STAATSLOTERIJ De Kamer is van mening, dat afschaf fing van het klassenstelsel bij de staats loterij een vrij aanzienlijke besparing zou geven op de kosten, omdat deze lote rij dan eenvoudiger en doelmatiger kan worden opgezet Voorlopig, zo heeft zij van financiën te horen gekregen, kan een dergelijke wijziging niet doorgaan, omdat hiervoor de wet moet worden veranderd. Na het wetsontwerp over de toto wederom met een wijziging van de Loterijwet te ko men. lokt de minister niet aan. Wellicht zal bij de algehele herziening van de loterijwet deze zaak aan de orde komen. werk in onze moderne tijd leidt deze lange en zware werkweek tot meer efficiency in het huishouden en tot een groter vraag naar gemakke lijk te bewaren en te bereiden voedsel. Daarbij komt dat steeds meer gehuwde vrouwen buitenshuis gaan werken sedert 1947 nam hun aantal in ons land met 50 pet. toe. Dit alles vergroot, zegt Unilever, de vraag naar diepvries, naar „voedingsmiddelen met het inge bouwde dienstmeisje". Omzet Unilever wil thans haar mogelijk heden op het gebied van de diepvries produktie op bijzondere wijze uitbrei den. Zij zal dit voornamelijk van Hoogeveen uit gaan doen, dat het Nederlandse diepvriescentrum bij uit stek belooft te worden. Daartoe nam men de oude, met de conservenindustrie zo vertrouwde en sedert 1926 in Hooge veen gevestigde Lucas Aardenburg N.V. over. Daartoe investeerde men in 1960 een bedrag van 10,6 miljoen en daarmee vergrootte men met een produktiehal van 6500 vierkante meter en een vrieshuis van 20.000 kubieke meter de capaciteit van Lucas Aarden- burg N.V., die al van 1952 af diepvries- groente produceert. In 1960 bereikte de Unilever-dochter Iglo N.V. reeds een omzet van 35 miljoen; de komende jaren hoopt men op een vergroting van dit bedrag met 49 tot 50 pet. per jaar. In Hoogeveen, dat volgens zijn burgemeester Bakker „het orthodox- protestantse bolwerk van Drenthe is waar de bonen en erwten uitstekend zijn", juichte men gisteren net zo hard de komst van Unilever toe als men dat in 1929, maar toen wat deftiger, met de komst van Aardenburg had gedaan. Destijds viel echter een blik spinazie over het zwarte pak van de toenmalige Commissaris der Koningin. Gisteren de tijden veranderen! stak de huidige Commissaris zich rustig in een Eskimopak om alles mee te maken. Grote paken Hoogeveen deed het vorige jaar in drie kwartier grote zaken met Unilever, vertelde de burgemeester vol trots. Deze gemeente, die een typische industrialisatiekern is, zette ten be hoeve van de uitbreiding van Lucas Aardenburg/Unilver een geheel nieuw uitbreidingsplan op. Zij verkocht aan Unilever een groot industrieterrein inclusief twee kleuterscholen, twee lagere scholen en een tienklassige Ulo school! Unilever legde voor deze unieke omzetting van scholen plus grond in industrieterrein geld op tafel voor de bouw van nieuwe scholen, die inmid dels voor een deel gereed zijn. Het actieve Hoogeveen plukt geen wrange vruchten van deze gedurfde daden. Lucas Aardenburg/Unilever vergrootte zijn aantal werknemers in één jaar van 165 tot thans 800. De gehele kleine stad kreeg een bijzon dere aansporing door deze gang van zaken. Het bijzondere deed zich zelfs voor dat de langdurige stroom van werknemers van Hoogeveen naar het westen des lands heeft plaats gemaakt voor een sterkere tegenstroom van het westen naar Hoogeveen! In Hoogeveen zit overigens niet slechts Unilever maar ook Philips, Thomassen en Drijver, Magirus-Deutz, Standard Electric, Kips caravanfabriek, een aluminiumfabriek, etc. Sedert gisteren is Hoogeveen met zijn nieuwe produktiebedrijf en enorme vrieshal voor diepvriesprodukten even wel in het bijzonder het centrum van de Nederlandse diepvriesfabricage ge worden. Daarop bleek geheel Drenthe uitermate en terecht trots te zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de Katholieke Volkspartij heeft gisteren eenstemmig besloten dr. W. L. P. M. de Kort te vragen het voor zitterschap van de fractie op zich te nemen. De heer De Kort heeft nog geen be slissing genomen. Hij heeft gevraagd zich te mogen uitspreken na zijn reis naar Suriname en de Antillen, waarheen hij gisteren, samen met enkele andere Ka merleden, is vertrokken. Het voorzitterschap van de fractie van de K.V.P. betekent een zware politieke verantwoordelijkheid, waar nog bij komt dat de nieuwe voorzitter de om gezond heidsredenen afgetreden prof. mr, C P. M. Romme moet opvolgen. In de voet stappen van deze politicus te treden, is extra moeilijk. Dr. De Kort is sinds 1945 (met een korte onderbreking van enige maanden in 1952) lid van de Tweede Kamer. Hij is 52 jaar oud, lid van de Raad voor de emigratie, van de Sociale Verzekerings raad en van het bestuur van het Alge meen Werkloosheidsfonds Dr. W. L. P. M. DE KORT kritisch De achttiende-eeuwse Italiaanse ad vocaat en toneelschrijver Goldoni heeft honderdvijftig stukken geschreven en een ervan, „De leugenaar", werd gis teravond onder regie van Frits Butze- laar door de K.R.O. op het televisie scherm gebracht. „De leugenaar" is in 1750 ontstaan, een jaar waarin de vruchtbare Goldoni niet minder dan zestien stukken heeft geproduceerd. Dit stuk is echter niet een van de boeiendste produkten van deze vrucht bare toneelschrijver geworden. Het is vervaardigd in de door Gol doni tot nieuw leven gebrachte stijl van de Commedia dell' arte en bevat alle standaardfiguren van deze toneel vorm, zoals de bediende Harlekijn en Colombinia, de krachtfiguren Pantalone en de dokter en de liefdesparen die el kaar na de gebruikelijke verwikkelin gen in de armen kunnen vallen. Hoofd persoon is een beminnelijke snoever en leugenaar die verwarring sticht in de harten van twee charmante jongeda mes, maar die ten slotte loon naar werken ontvangt. Het bleek dat twee uur van deze achttiende-eeuwse grappenmakerij te veel was voor de televisie. Het stuk is te weinig komische substantie om als blijspel te blijven boeien en het was ook niet interessant genoeg als tijds document. Daarom konden bekwame krachten als Bob en Guus Verstraete, John Lan- ting, Cas Baas, Rita Maréchal, Petra Verbeek, Bernard Droog, Jaap Maarle- veld en Lies de Wind niet genoeg span ning en humor brengen om het kijken lonend te maken. De manier waarop Frits Butzelaar met zijn camera's werkte, zijn beeld weergave en -wisselingen waren op zichzelf boeiend genoeg, maar zij wa ren niet voldoende om Goldoni's tekst voor televisiekijkers levend te maken. M. van Loggem In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt als sluitstuk van de tentoonstelling „Nederlandse schilder kunst van Van Gogh tot heden" ge durende de zomermaanden een expo sitie gehouden van recente kunstwer ken van Nederlandse kunstenaars. De ze laatste fase van de Nederlandse schilderkunst wordt ingeleid door een collectie werken van Nederlandse „Co- bra"-leden uit de jaren van 1948 tot 1951. Advertentie Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetal. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. radio VRIJDAG. Opera's als Lucia di Lammermoor van Donizetti, l'Afri- caine van Meyerbeer en Puccini's La Fanciulla del West hoort men maar zelden. Over de vierde lijn van het draad- omroepnet begint om 6uur een gram- mofoonplatenprogramma, dat onder andere gewijd is aan fragmenten uit deze opera's. Over de zender Brussel 1 kan men om 10.10 's avonds naar de Franse meestercellist Pierre Fournier luis teren, die solist is in het Cellocon cert nr. 1 van Saint-Saëns. Daarna speelt Jean Doyen de solopartij in het Pianoconcert in g van Maurice Ravel. De familie Dolmetsch is in Enge land beroemd door het propageren van oude muziek op instrumenten uit die tijd. Om 9.20 concerteert het Dol metsch Ensemble voor het derde programma van de B.B.C. Het pro gramma vermeldt onder andere Con sorts in F voor zes bekfluiten van Bo noncini. Radio: Via Hilversum 2: recht streeks verslag tussen 4 en 6 uur. Herhaling om 6.25 en nabeschou wing om 9.25. Televisie: Tussen 3.45 en 4.40 komt er een rechtstreekse repor tage op het beeldscherm. Het filmverslag volgt om 10.30. Van een medewerker PLYMOUTH. Drie jaar geleden verzamelde de grote Engelse chocoladefabrikant Peter Cadbury in zijn buitenhuis Abbots Leigh, in de buurt van Bristol, een-aantal lieden uit het zuidwesten van Engeland om zich heen, om een serieuze gooi te doen naar een licensie voor commerciële televisie in dat gebied. Cadbury's initiatief had succes en in minder dan geen tijd wist men zich te verzekeren van de medewerking van een aantal vooraanstaande streekgenoten, die zitting wilden nemen in een raad van bestuur. Onder hen was niemand minder dan Lady Browning, die onder haar schrijversnaam Daphne Du Maurier een internationale faam heeft verworven en die al sinds jaar en dag in Cornwall woont. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM In Artis worden met ingang van maandag 17 juli dage lijks doorlopende filmvoorstellingen ge geven. In de afgelopen jaren maakte de Ar- tis-fotograaf J. Bokma vier films, die gezamenlijk een programma van onge veer een uur vormen. Deze films zul len worden gedraaid. Nog geen drie maanden geleden is de door Cadbury opgerichte commerciële programmamaatschappij, Westward Television, met haar uitzendingen be gonnen. Haar programma's krijgt zij voornamelijk van de andere maat schappijen, die commerciële televisie bedrijven, want op het ogenblik wordt nog maar twee en een half procent van de vijftig uur zendtijd per week door Westward zelf verzorgd. De rest komt voornamelijk uit Londen en de Mid- lands. De bedoeling is om het percentage geleidelijk aan op te voeren, maar het totaal aantal eigen zenduren zal nim mer meer zijn dan 15% van het totaal. Wel wordt 10% van de 50 uur door Westward Television gebruikt voor het, uitzenden van reclameboodschappen. Dit is eigenlijk de sleutel van de enorm winstgevende business van de commerciële televisie in Engeland. Het land is overdekt met een netwerk en alle maatschappijen leveren op hun beurt programma-onderdelen aan dit netwerk, zodat omgerekend per maat- ZATERDAG 15 RADIO HILVERSUM 1, 402 M KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 12.15 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 V d jeugd; 15.00 Gregoriaan se zang; 16.00 Instr octet; 16.20 Gram; Van onze correspondent UTRECHT Het Utrechtse stadhuis is gisteren het centrum geweest van huilende en klagende huisvrouwen. Ne gen moeders met hun kinderen trok ken 's morgens al rebellerend de hal van het gebouw binnen, omdat zij vonden dat de 'maat van de woning ellende meer dan vol was. Zij woonden in de Van der Steenstraat, waar zij in zogenaamde duplexhuizen zitten, woningen die zowel als beneden en als bovenhuis zijn verhuurd. De bedoe ling moet zijn geweest er op den duur één huis van te maken. Dit is niet gebeurd. De gezinnen hebben uitbreiding gekre gen en wonen veel te bekrompen. Tal van klachten over de slechte bouw en het niet nakomen vam toezeggingen door het bureau huisvesting waren er dc oor zaak van dat dat deze vrouwen niet te bewegen waren het stadhuis te verlaten. De gemeentesecretaris, prof. dr. B. de Goede, heeft hen kalmerend toegespro ken en beloofd dat 'n kleine afvaardiging door de wethouder van sociale zaken zou worden ontvangen. De kinderen van de woedende vrouwen, die telkens weer van hun verontwaardi ging blijk gaven, speelden en ravotten over de witmarmeren vloer en hadden nog nooit zo'n prachtig terrein voor hun levensdrift gezien. Beloften Een der vrouwen vertelde dat zij met zes kinderen (vier jongens en twee meis jes) in twee kamers moest wonen. Na tien jaar zou zij er volgens het bureau huisvesting kamers bij krijgen, maar toen deze vrij kwamen werden zij aan anderen verhuurd. Verdere klachten betroffen de veel te kleine keukenruimte, het ontbre ken van afzonderlijke douchecellen (ze zijn namelijk in de keuken ingebouwd), verzakte vloeren enz. Met norse gezichten zijn de negen pro testerenden, die namens veertig andere lotgenoten optraden, vertrokken. 's-Mid- dags legden zij hun klachten voor. aan de wethouder van sociale zaken. 17.00 Amateursprogr; 17.20 Sportrep; 17.30 Metropole-ork en zang; 18.00 Kunstkron; 18.30 Tour de France 1961; 18.40 Gram; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Lichte muz; 19.40 Tour de France 1961; 19.50 Lichtba ken, lezing; 20.00 Radio-Filharm ork en so list; 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje; 21.10 Progr voor vakantiegangers; 22.25 Boelcbespr; 22.30 Nws; 22.40 Wij lul den de zondag in; 23.00 Religieuze muz m comm; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 Voor u en uw gezin, praatje; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Vakantietips; 9.20 Gram. VPRO: 10.00 Sa men thuis, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Cabaretprogr; 10.50 Herha ling progr vorige week; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 V d teenagers; 14.00 V d jeugd; 14.35 Van de wieg tot het graf, lezing; 14.50 Gram; 16.40 Boekbespr; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Weekjourn: 18.00 Nws en comm; 18.20 Zwart Amerika, lezing; 18.35 Lichte rriuz; 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing; 19.40 Leven in een verdeelde wereld, klank beeld; 19.55 Deze week, lezing, VARA: 20.00 Nws: 20.05 Politiekapel; 20.40 Lichte muz; 21.15 Soc comm; 21.30 Hoe vindt u het?: bejaarde melodieën; 22.00 Sportact; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz; 23.55-24.00 Nws. 23.00 Gram; televisie""! NTS: 15,10-15.30 Eurovisie: Paardensport; 15.30-17.00 Atletiek. NCRV: 17.00-17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Act progr: 20.30 Film; 20.55 Conc voor 12 harpen; 21.20 Gèvar progr; 22.00 Film. NTS: 22.30-22.40 Tour de France. BELGIE VLAAMS 17.00-18.00 V d jeugd; 19.00 Kathol uitz; 19.30 Weekoverz: 20.00 Nws en weeroverz: 20.30 Tour de Franc»; 20.45 Feulll; 21.10 Qulzprogr; 22.20 Amus progr: 23.05 Nwi. schappij de produktiekosten bijzonder laag zijn, waar tegenover staat een ver houdingsgewijs hoog tarief voor de ad verteerders. Westward Television, dat dus voor namelijk Devon, Cornwall en een deel van Somerset bestrijkt, bereikt nog maar een paar honderdduizend televi sie-ontvangers op een totale bevolking van ongeveer anderhalf miljoen, maar juist door die binding aan het netwerk en deze regionale advertentiemogelijk heden is er commerciële televisie moge lijk. Per dag worden ongeveer honderd tot 120 televisiereelameboodschappen uitgezonden en voor tien pond kan men zeven seconden reclame maken. Daar door is Westward Television nu al ge worden tot een bijzonder belangrijk regionaal reclamemedium, dat aan ad verteerders geen gebrek heeft. „Wij zijn de eerste programmamaat schappij", vertelde de General Mana ger, Bill Cheeves, in zijn modern ge meubileerde werkkamer in Plymouth, „die niet begonnen is in een verbouwde bioscoop of dancing. Wij hebben on middellijk de kans gekregen om een moderne televisiestudio te bouwen, nog wel aan Derry's Cross, een plein in het hartje van het nieuwe stadscen trum van Plymouth, met ruime par keerterreinen en gemakkelijk bereik baar, zoals geen der andere maatschap pijen tot nu toe heeft weten te ver wezenlijken. Ongeveer vijf miljoen gulden zal het nieuwe gebouw gaan kosten, maar dan behoeven wij ook nimmer meer te denken aan de bouw van nieuwere stu dio's, omdat de ruimtelijke mogelijkhe den aanwezig zijn om eventueel bijge-, bouwen op te trekken." Naast de verschillende administratie ve ruimten voor de programmadienst, de commerciële en de technische dienst, beschikt het station over een grote speelruimte van ongeveer achttien bij achttien meter, een kleine studio bestemd voor het houden van vraaggesprekken en een omroepcel, waarin een vaste camera is onderge bracht. Het ligt voor de hand dat de nieuwste apparatuur is gebruikt zoals een opnameapparaat voor videotape, waarmee het eventueel mogelijk is ook kleurenprogramma's op te nemen. Westward Television heeft zich ter stond verzekerd van de medewerking van de Athenaeum Society, een organi satie van cultureel en commercieel toonaangevende figuren in Plymouth, die, eveneens aan Derry's Cross, een nieuw theater heeft gebouwd. Dit is een soort avant garde theater met 350 zitplaatsen, op een steenworp afstand van het studiocomplex. Iedere maandagavond kan men over dit theater beschikken voor het uit zenden van programma's met publiek en bij de bouw van het nieuwe Athe naeum is helemaal rekening gehouden met een nauwe samenwerking met de televisie. Een ondergrondse gang ver bindt de televisiestudio met het theater en men behoeft alleen maar de came ra's naar de orkestbak te rijden, waar pluggen zijn aangebracht, die een ge makkelijke verbinding tussen camera's en studio-controlekamers mogelijk ma ken. Op deze manier hebben commercie en cultuur elkaar gevonden, want Westward Television heeft zich ook financieel geïnteresseerd in het Athe naeum, dat anders in zijn prachtige mo derne architectuur nimmer tot stand zou zijn gekomen. Bovendien kan de televisie ook op andere tijden, buiten de maandagavond om, gebruik maken van deze extra studiofaciliteiten. televisie VRIJDAG Vanavond komt de laatste Perry Como show van dit sei zoen voor de televisie (9.45). Deze keer worden de mensen naar voren ge haald, die voor en achter de scher men bijdragen tot het succes van de ze shows. De avond begint, na jour naal en weeroverzicht, met de rubriek Flits (20.30). Vervolgens een docu mentaire over het tekort aan water in een watterrijk land (9 uur), gevolgd door Jan Brusse's „Met het oog op..." (9.30). Vanmiddag een directe reportage van de negentiende etappe van de Tour: de tijdrit van Bergerac naar Périgueux (3.45 tot 4.40). Om 10.30 het dagelijkse filmverslag. België Vlaams: Om 3.45 uur Nieuws over de Ronde van Frankrijk. Voor de vrouwelijke aanwezigen onder het gro te tv-publiek zij vermeld dat om 7.30 uur een programma wordt geboden speciaal voor haar, maar ook wel een beetje voor de heren „Penelope". Na het nieuws over de „Ronde van Frank rijk" (8.30) wordt voor de camera's een blijspel van George Batson op gevoerd „Boeven en madeliefjes". Het is een griezelig stuk, een persiflage op de thriller (8.45). Advertentie Lees dan het maandblad DOE HET ZELF. Het bevat o.a. een uitgebreide tuinrubriek. In het julinummer ko men artikelen voor over zelfge maakte bloemstukjes; planteziekten in de zomertuin; borderbeplanting; rammenas voor herfst en winterge bruik en tuintips van de maand. Bent U niet zo gelukkig een tuin te bezitten? Dan zult U met genoegen lezen, wat er in Doe Het Zelf over kamerplanten staat Besproken wor den o.m. de Dipladenia, Peperomia's, het „Vlijtig Liesje", enz. Doe Het Zelf biedt elk wat wils. Het bevat behalve vele beschrij vingen om iets zelf te maken of te repareren ook interessante ru brieken voor amateurfotografen en automobilisten en een bijzonder le zenswaardige rubriek „Dóe Het Zelf met elektriciteit" Koop het julinummer voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. Voor abonnementen: Postbus 955, Rotterdam. Doe Bet Zelf maakt ÏÏJ wegwtjê

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7