Winderige avonturen in waterrijk Zeeland KRIS 36™ FANTASTISCHE AANBIEDING MODERNE ZIGZAGS deze zomer van Ringsteken met versierde sjezen voor negende maal Accordeon sneuvelde bij ruzie in woonwagenkamp z door Zeeland Vrees bleek vaak ongegrond Situaties soms hachelijk maar met gunstig slot Kraan in vluchthaven Hachelijk avontuur Zeeuwsch Dagblad C.H. en (3) C.H. en A.R. (4) Assistentie gevraagd Aankoop panden voor sanering Rijtoer bejaarden De heren Lammers en Goeman verlieten Vlissinigse H.B.S. Wereldberoemde voor ongekend lage prijs O CO Meer dan 110 miljoen machines in 110 jaar! Predikanten bezochten Deltawerken Verkoop Vliegkamp in raad Veere Judo-examens FOLKLORISTISCHE OPTOCHT „Nationale'" in-oud monumentaal Middelburgs herenhuis Postduivenberichten „Onderlinge Steun" maakt nog steeds groeiperiode door Afscheid van de heren Simonse en Coppoolse Spanj aarden in Ronde van Midden-Zeeland POLITIERECHTER MIDDELBURG Brandje in drukkerij te Goes „Der Boede" heeft nieuwe directrice Gapingse bejaarden maakten uitstapje MULO-examens Vrijdag 14 juli 1961 ZLLUWSOi DAGBLAD Fag. 3 MIDDELBURG. Ook gisteren is Zeeland In de greep van een plotseling opstekende storm geweest. Hoewel de gevolgn naderhand niet hijster specta culair bleken te zijn, moet toch gezegd worden dat in verschillende plaatsen van de provincie de spanning groot is geweest. Met vrees en beven heeft men de ontwikkeling gevolgd maar steeds bleek dat de angst bepaald ongegrond was geweest. In Terneuzen was de spanning voel baar toen twee grote kranen, die in de zgo. put liggen, versleept moesten wor den. Hoewel de eerste sleep veilig de haven van Trneuzen wist te bereiken, Mek het bij de tweede niet zo eenvou dig te gaan. Terwijl men nl. bezig was stak een zeer sterke wind op en in de haven wachtte men vergeefs op het binnenvallen van de tweede sleep. Al gemeen was men van mening dat de kraan op drift wa-s geraakt. Later, toen het weer enigszins opklaarde kwam het bericht binnen dat de kraan veilig de haven van Walsoorden had weten te be reiken. De tweede melding van een hachelijk •vontuur bereikte ons uit Yerseke. Een paar Belgische vissers aren met een roeibootje naar bulten gegaan en werden overvallen door de hoge zee. Hun bootje sloeg vol water en zonk. Personeel van de fa. Van den Bosch, dat met hun schip ter hoogte van de Protestants-Christelijk „yAN NIFTRIK houdt de boot af" dat was vier jaar geleden het opschrift van een artikel in het A.R.- orgaan „Nederlandse gedachten". De schrijver was niet erg te spreken over de Amsterdamse hoogleraar: zijn woorden weerspiegelen een ver twijfeld zoeken naar wegen en mid delen om de te kwader ure uiteenge gane broeders van elkaar verwijderd te" houden". Vandaag denkt Nederlandse gedach ten er anders over. „Met meer dan gewone belangsteliiing" heeft de re dactie kennis genomen van de rede die prof. v. Niftrik vorige week ge houden heeft op de zomerconferentie van de C.H.U. Om er nader op in te gaan wil zij echter beschikken over de volledige tekst. Welnu: „Het chris- telijk-historisch weekblad" bedient haar vandaag op haar wenken met een bijna letterlijke weergave over drie pagina's! Ongezien constateert Nederlandse gedachten uit de kran tenverslagen dat de rede een opmer kelijke ontwikkeling aanduidt. Vooral zo schrijft het blad als men let op het feit dat prof. v. Niftrik destijds in de brochure „waarom wij c.h. zijn en blijven" tot een andere accen tuering kwam. Dit laatste is onge twijfeld waar. Drie jaar geleden be sloot prof. v. Niftrik zijn bijdrage in genoemde brochure met deze vraag: „Kan nu iemand in gemoede beweren dat de geestelijke situatie rijp is voor samenwerking of fusie tussen a.r.p. en c.h.u.?" Het was toen een vraag waarin de ontkenning al evenzeer besloten lag als nu de bevestiging. Wat Nederlandse ge dachten op 16 november 1957 afkeur de in de Amsterdamse hoogleraar vindt deze ook zelf onjuist. „Wij ma ken naar buiten inderdaad de indruk dat wij de boot afhouden, zo zei hij. Op de een of andere wijze zullen we duidelijk moeten maken dat de een heid der christus-belijders ook op po litiek gebied ons niet minder ter har te gaat dan de a.r.-partij. Prof v. Niftrik heeft de verande ring in zijn denkwijze ten aanzien van de a.r.p. ook niet ontkend. Op de zomerconferentie van de c.h.u. zei hij letterlijk: „Door veel en lang over deze dingen na te denken ben ik voor mijzelf tot de overtuiging ge komen in het verleden wel anti-the- tisch tegenover de negentiende eeuw gestaan te hebben maar nog lang niet genoeg positief tegenover de twintigste eeuw. De Amsterdamse hoogleraar heeft daarmee bewezen hoe zeer het hem ernst is met zijn evangelische gehoorzaamheid hiel en nu. „Ik vrees wel eens" zo zei hij verwaterplaatsen aan het lossen was, zag het ongeval gebeuren en snelde on middellijk te hulp. De vissers, afkom stig uit Maldegem, konden worden ge red. Gisteravond was men nog bezig het bootje te lichten. Spannend was ook de strijd die de Franse sleepboot Moder voor de haven van Wemeldinge had te voeren met twee geladen sleepschepen, de Isar en de Artmis. De zwoegende sleper kon het niet bolwerken toen wind en stroom hem parten begonnen te spelen. Het drie tal presenteerde voorlopig het anker, maar even later zag men dat de sche pen de noodvlag hesen. Toen het weer wat rustiger was geworden, ondernam de Moder een hernieuwde poging om de kostbare vracht binnen de veilige ha ven te brengen. Aanvankelijk leek dit te lukken, maar vlak voor de havenmon ding brak de sleepkabel, die als een snaar gespannen stond, in tweenë. De beide sleepschepen dreven weg en kwa men vast te zitten op de Westhaven- dam. Het bergingsvaartuig Schollevaar wist echter verbinding te maken en bei de schepen uit hun benarde positie te bevrijden. Ook het Duitse motorschip Lutz en het Belgische motortankschip Citerna 5 hebben het tussen Stavenisse en Ouwer- kerk zwraa te verduren gehad. Met de kop in de wind lagen ze te rijden op de golven en druïden niet verder te varen. Daar was dan ook alle reden voor, want de golven sloe gen met vervaarlijk geweld over de MIDDELBURG. De erven W. Da- niëlse te Middelburg heeft de panden Singelstraat 23, Vlasmarkt 8, Turfkaai 23, 25 en 27 en Segeerssingel 8, 10 en 12 te koop aangeboden. Met uitzonde ring van de drie laatstgenoemde wonin gen gebeurt deze aankoop met het oog op de sanering van de binnenstad. Het pand Singelstraat 23 komt in aanmer king om te worden gerestaureerd waar na het weer verkocht kan worden. Ook het pandje Vismarkt 8 kan op dezelfde wijze worden gerestaureerd als de pan den Vismarkt 11, 13 en 15. De panden Turfkaai 23, 25 en 27 ko men voor amovering in aanmerking waarna er plaats is voor een riant ge bouw, passende in de stijl van de andere huizen. De woningen Segeerssingel 8, 10 en 12 zijn wel niet op korte termijn nodig maar passen in de aankopen ten behoeve van het plan-Zuid. Zij kunnen dus tot aan de amovering in exploita tie blijven. B. en W. stellen de raad voor tot aankoop van de panden over te gaan. AAGTEKERKE. De bejaarden van Aagtekerke maakten hun jaarlijkse uit stapje. Deze keer ging de reis naar Den Haag en Scheveningen, waar een be zoek werd gebracht aan het „Panora ma Mesdag" en „Madurodam". Bij thuiskomst verzorgde de muziek vereni ging Agatha" de muzikale omlijsting. De Z.L-M. en L.J.G. van de Streek Walcheren zullen zaterdag 15 juli op het terrein van de heer K. Poppe in Grijps- kerke een trekkerbehendigheidswed- striid organiseren. De collecte voor het Rode Kruis heeft in Arnemuiden 980 gulden opge bracht. Aan de technische hogeschool te Delft is voor het kandidaatsexamen wiskundig ingenieur geslaagd de heer S. N. Argelo te Zierikzee. Het echtpaar S. Breepoel aan de Buitenweg te Axel vierde zijn gouden bruiloft. Mej. F. E. Wieland, typiste ter sec retarie Axel slaagde voor het examen stenografie en haar stadgenote mej. L. A. 'de Klerk voor het examen ma- chineseh rijven. De bejaarden van Heinkenszand maakten een jaarlijkse reis. die deze maal naar het Belgische Gent voerde. G De collecte voor het Anjerfonds heeft in Ovezande 21,16 opgebracht. 1 De A.Z.V.V.- combinatie te Axel speelde een nederlaagwedstrijd tegen de voetbalvereniging Philippine. De Axe laars verloren met 93! Voor het toelatingsexamen van de H.B.S. te Bergen op Zoom slaagden Di- nie Goedagebuure, Nellie Houtekamer en Piet Moerland, allen leerlingen van de School met den Bijbel te Sint- Anna- land. De gemeentelijke badinrichting te Terneuzen werd in de afgtlopen maand juni 1961 door totaal 1922 personen be zocht. In de maand daarvoor bedroeg dit aantal 2077. Voor het toelatingsexamen van de Rijks H.B.S. te Bergen op Zoom slaag de Leo de Oude alhier. S. J. van Kleven te Middelburg slaagde voor het eindexamen „elektro technisch installeren" volgens het leer ling-stelsel V.E.V. dekken. Al spoedig verzocht men om assistentie. De rijkspolitie te water, die uitvoer, kon onder de gegeven om standigheden weinig uitrichten, maar adviseerde de schippers terug te ke ren naar de vluchthaven Bruinisse. Dit advies heeft men kunnen opvolgen. In de Zandkreek zijn een paar Belgen met een motorjachtje in moeilijkheden gekomen. Hun bootje kreeg water binnen, waar door de motor afsloeg. Het onbe stuurbaar geworden scheepje dreef weg en kwam vast te zitten op de dijk van de Wilhelminapolder. De heer C. Noordhoek zou in de afge^ lopen nacht trachten verbinding met het jacht te maken om het vlot te slepen. VLISSINGEN. De directeur van de Vlissingse Rijks H.B.S. de heer G. Lammers nam na acht tien jaar in deze functie te zijn werkzaam geweest afscheid we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Hij was even wel niet de enige die de school voorgoed vaarwel zei, want de heer J. M. Goeman, die al vijfen dertig jaar natuurkunde doceerde, stond naast hem op het podium om de afscheidshulde in ontvangst te nemen. De heer Lammers was een zeer be kende figuur op onderwijsgebied in Zeeland en in de Vlissingse gemeen schap. Daarom bestond voor dit af scheid grote belangstelling. Namens de school sprak de onderdirecteur de heer H. Smals die ook mevrouw Lammers in zijn toespraak betrok. Onder de ve len die in een toespraak van hun waardering voor het werk van de schei dende directeur wilden gewagen, was ook burgemeester B. Kolff. De heer J. Monna sprak namens de staatssecreta ris van O., K. en W. Jan Smits die namens de leerlingen een afscheids speech hield, kon echter niet nalaten de strenge tuchtmaatregelen waarmee de heer Lammers de orde placht te handhaven te memoreren. De heer A. F. J. Jacobs zal de heer Lammers op volgen. Pe^?eer boeman kreeg eveneens vele lof tui tingen te venverken voor de ma nier waarop hij een halve mensenleef tijd lang de Vlissingse H.B.S.-jeugd na tuurkunde bijbracht. Advertentie 12%-20goedkoper! Doe nu uw voordeel en koop direct. Singer is superieur in kwaliteit en service: in ruim 110 jaar hebben meer dan 110 miljoen vrouwen over de hele wereld de voordelen ondervonden van Singer. Ook de Singer zigzags zijn een enorm succes gebleken en daarom is deze sensationele zomeraanbieding mogelijk. Enzelfs bij deze gunstige aanbieding geldt nog het gemakkelijke Singer betalingssysteem. Winkels en agent schappen in elke plaats. Zij lichten u ook gaarne in over de waarde van uw verouderde machine. Aan Singer Maatschappij N.V., Kalverstraat 60-52, Amsterdam. Zend mij s.Y.p. gratis brochure over uw Singer zigzag naaimachine. Naam Adres: Woonplaats: SINGER BRUINISSE. De Deltawerken lig gen in het materiële vlak, maar een geestelijk verzorger als de heer Malie paard doet er goed werk en de confe renties die naar aanleiding van de Del tawerken gehouden worden, omdat men vreest voor de veranderingen die zij in bet geijkte levenspatroon zullen bren gen. Het was daarom ongetwijfeld een goede gedachte om de Delta werken nu eens te tonen aan de Hervormde predi kanten en hun echtgenoten. Dit gebeurde woensdag j.l. Na een toelichting van ir. Van der Weele als hoofd van de Dienst werd on der leiding van de heer Luteijn zowel de werken op de vaste wal, als die op de Krammer plaat bezichtigd, waarbij uiteraard een deskundige uiteenzet ting werd gegeven van verleden en toe komst, van de bezochte objecten. Ook de Gereformeerde predikanten op ons eiland zullen binnenkort een dergelijke trip maken. VEERE. In de raadsvergadering die maandag wordt gehouden zal in be handeling komen het voorstel tot het verkopen van het voormalige Vlieg kamp en het in erfpacht uitgeven van de grond aan de buitenhaven van het Kanaal docvr Walcheren. Voorts een voorstel tot herstel van de Openbare Lagere school en het laten aanbrengen van centrale verwarming in dat gebouw; het beschikbaar stellen van een krediet voor de herstelwerkzaamhe den aan het pleisterwerk in het stad huis te Veere. B. en W. stellen voor te besluiten tot het in principe aanvaarden van de door het Rijk aangeboden koopsom voor de overname van het beheer en het onder houd van de stadshaven, voor het on derhoud van de stadswallen en het aan vaarden van een afkoopsom voor de in richting van de stadshaven tot een jacht haven. T~voo7 d£ï£ juïi JSïïSSttdS SrJ'w',}£su^xam<ms Seslaagd: Jiu-jitsu, 2e graad. E. Maas en D. Guequirre, jiu-jitsu, le graad: J. de Meester, J. Koster, J. van. Eenen- t£r Un t' Mechielsen.J. Bonjan, J. de Put- ïair» p S onge' ,te Temeuaen, R. Ver- KSE?' nBemaal, R. Mat tens, K. van Dorst. R. de Bleyser, E. Strijdonk, W. v.d. Akker, en W. d'Hond, te Hulst. Judo gele band: Otigena, de Beste, P. Gel derland, De Bokx, R. van Kolk en Asseman Terneuzen gemeeIlte- en reservepolitie te Jeugd-ju-do (t.m. 12 j.) gele slip: Sasco Bre- vet, Harry Everse, Henk Siepinga, Rik Leo- rL??eS1^erJtra?ten' Bram Bril' Corrie ™n Gorsel, Alle de Jong, en Benny Everse te oostburg. Gele band: Jan Palada, Tonny de Hulu Theo v.d. Hoogt, Henk Masclee, Izaak van Krurotngen, Leendert Luteyn, Willem de Mail- he, Johnny de Back, Leendert de' Lijser te Oostburg. Frank van Dorsselaar, Adrie van Cadzand, Paul de Vlieger, John de Rechter, t.LLtter', ÏS Hulst' JaaP Corée- Adrié Vandpcht, Karei Goossens, Piet de Kunder, Oh-arly van Vliet, Jean M'achielsen, Jan Vonk Pieter Booms en Mark van der Poel, te Ter- neuzen. Oranje band: Arno Verplanke, Jackie van üaperen te Terneuzen, Junioren en senioren gele band: Dames: H. Briedijk, I. de Keu- mnck, H. Schrier te Oostburg, C. Walhout, J de Catowé te Terneuzen, M. Caipman, M de Bakker E. Verbelst, A. Vroome te Hulst; He- ren: B. Lambrechts, C. de Jonge, te Oost burg, J Koster, P. Sol, Th. Sprenkels, J. de Lege, M. v. Eemennaam te Terneuzen, R. Bleijdenberg, H. Gerwegh, P. de Boer, H Borghstijn, F. Vink, N. Baard, Th. Cols-en, s' Verstraete, E. Lockefeer, R. Buijsse, H. van Overmeir, O. Salman, E. Bosschaard, J .de Loos, J. de Brander. J. Buijse, D. Melchers, L. Tijssens, D. v.d. Berghe, R. Verm-atre, W. v.d. Akker, R. Mattens, K. v. Dorst, G. Hoef- ijzer, E. Rossemael, R. de Bleijser en E Strijdonk, te Hulst. Oranje band: Dames: G. Holtóbranöse, A •de Groot, I. Kaan, en M. Sol, te Terneuzen: Heren: A. Klok, A. Willems, F. van Overbe- ke, H. Bootsgezel, te Terneuzen. Groene band: Mejuffrouw J. de Ridder en de heer W. de Feijter, te Terneuzen. Blauwe band: Mejuffrouw A. Maas te Terneuzen. te zwaard meent te moeten bestrij den. Dat zal hij ook blijven doen. Maar op de zomerconferentie heeft hij gesteld dat hij reden had om aan te nemen dat de a.r.p. begint te be grijpen wat de twintigste eeuw van op de jubileumvergadering bij het i haar vraagt. Dat is een tfriendschaps- 50-jarig bestaan van de c.h.u. „dat betuiging die diep in het vlees snijdt, er in onze kring van die christelijk- Moet snijde Omdat er volgens v. MIDDELBURG, week donderdag zullen weer grote drommen belangstellenden, zowel uit de provincie als binnen- en buitenland, als vliegen op een bijzonder smakelijk gerecht, wor den aangetrokken door de grote ringrijderijen met versierde sjezen en een folkloristische optocht door het centrum van de stad. De folkloristische commissie, die is gevormd uit de kringen van de Zeeuw se Ringrijdersvereniging, de Stichting Nieuw-Walcheren, Handelsbelangen en de V.V.V., heeft weer een kleurig feest in haar gedachten, dat zonder twijfel, net als de vorige jaren, zal slagen. De negende maal is het, dat de sjezen, bont versierd, en bemand met in kleder drachten gestoken echtparen, zullen trachten een zo groot mogelijk aantal ringen te steken. Acht maal is dit eve nement met stralend weer begunstigd en de negende maal zal een vriendelijk lachende zon beslist niet verstek laten gaan. Ofschoon men in ons landje daar natuurlijk nooit zeker van is! Om tien uur 's morgens beginnen de sjezen op het Molenwater hun wedstrijd. Voor af worden de circa 25 wagens door een jury, bestaande uit de dames Berenpas, Den Boer, Blaauw, Dronkers en Sand- berg, op hun versiering gekeurd, waar bij dus onderscheid wordt gemaakt tus sen eigen en bloemistenwerk. Daarna beginnen de wedstrijden. Ook de circa twintig ringrijders te paard, die 's middags medewerking verlenen aan de folkloristische optocht, houden dan op een baan bij de huishoudschool op het Molenwater een wedstrijd. Melkwagentje Om een uur 's middags wordt de kamp onderbroken voor de optocht, die zal bestaan uit allerlei facetten van de echte Walcherse folklore. Voorop rij den enige ringrijders te paard, waar van twee de vaandels dragen van de stad Middelburg en de Z.R.V., daarna volgen de dertig man in boerendracht gestoken muzikanten van het korps E. M. M. uit Serooskerke (W), vervolgens twee huifkarren of „verenwagens", een Volgende melkwagentje en daarna de versierde sjezen. Een blok stoere ringrijders te paard sluit de rij. historische vanzelfsprekendheden heersen die nooit en nimmer met de bijbel worden geconfronteerd omdat ze voor het besef van velen hun waarheid in zichzelf hebben. Voor het echt c.h.-denken heeft geen en kele menselijke beschouwing de waarheid in zichzelf. Elke menselijke beschouwing en theorie kan haar rechtvaardiging alleen maar ontvan gen uit het Woord van God. En daar om worden we met al onze beschou wingen steeds weer onder critiek ge steld". Het gaat v. Niftrik om het verstaan van het gebod van dit ogen blik. Daarbij wil hij de verandering in de a.r. eerlijk honoreren. Maar laat men hier niet te snel over jui chen. Hij heeft in de a.r.p. lange tijd sterke negentiende eeuwse in vloeden bespeurd, die hij te vuur en Niftrik iets weggesneden zal moeten worden wanneer dit althans nog niet voldoende is gebeurd. Daarom betreuren we het dat Ne derlandse gedachten haar overigens sympatiek commentaar besluit met de constatering dat het a.r.-stand- punt over samenwerking voldoende bekend is en nu alleen nog maar ge wacht moet worden op de historische reacties. Laat men voorzichtig zijn: hiermee is bepaald niet alles gezegd. Het gaat erom of er wederzijds zo veel veranderd is daf de geestelijke situatie momenteel wèl rijp is voor samenwerking. Dan zal de a.r.p. niet moeten zeggen: wij waren al zover. Want dat moet nu juist blijken. Des noods ten overvloede. Maar blijken moet het. Desnoods opnieuw. En in ieder geval: duidelijk! MIDDELBURG. Het pand Hout- kaai 17 te Middelburg heeft een an der gezicht gekregen. Sinds enkele da gen is er namelijk het kantoor van de Nationale Levensverzekering Bank N.V. in gevestigd, welk kantoor gis teren officieel geopend werd door de hoofddirecteur van de onderneming, mr. H. G. van Everdingen. Het pand heeft een lange geschiedenis achter de rug, maar veel historische gege vens zijn bij liet bombardement van 1940 verloren gegaan. Honderden jaren geleden, toen het pand nog uit twee huizen bestond, heet te een dezer woningen „De Biertonne" en het andere „Het Geleersde Been". In latere eeuwen was er iemand die de beide huizen één naam gaf: „De Gouden Croone". In 1876 werd het pand notarishuis en het is dit gebleven tot enige tijd na de dood van notaris J. C. Blaupot ten Cate. Op 18 mei werd het pand eigendom van de „Nationale". Voordat er een kantoor gevestigd kon worden moest evenwel het een en an der gerestaureerd worden. De maat schappij heeft dus zijn bijdrage geleverd tot instandhouding van een oud Middel burgs gebouw. Reeds bijna 100 jaar werkt de Natio nale in Zeeland. De opening van het bij kantoor is een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van het bedrijf. Men ging hiertoe over omdat men van Zeeland grote verwachtingen heeft en eveneens omdat de eigen ontwikkeling daartoe aanleiding gaf. Het ligt in de bedoeling derhandelingen daarover bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. Als directeur van het bijkantoor treedt op de heer F. v. d. Bout. Nadat mr. Van Everdingen enkele woorden aan de nieuwe vestiging had gewijd, herinnerde loco-burgemeester A. J. Berenpas eraan dat hij jaren gele den eveneens in het pand had gewerkt, namelijk op de afdeling sociale zaken die daarin toen gevestigd was. Verder voerden nog het woord de heren F v d. Bout, jhr. mr, T. A. J. W. Schorer namens de Algemene Zeeuwse en N. E. van Santé namens de districtsin specteurs. CADZAND. De Postduivenvereniging „De Getrouwe Duif" te Cadzand nam zondag met 218 oude en 48 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Bretuil, waarvan de uitslag luidt als volgt. Oude duiven: 1. M. Provo thoogste snelheid 1264,5 meter per minuut), 2. en 10. J. van de Plasse, 3. en 8. A, Vasseur, 4 en 9. P. W. Goossen, 5. H. van de Walle, G. A.J. de HuUu, 7. J. Vasseur. Jongbduiven: 1. 7 en 8. A. P. de Putter (hoogste snelheid 1311,1 meter per minuut) 2. 4 en 6. A. J. Duininck, 3. J.J. Kools, 5. en 9. A. Vasseur, 10. A. J. de Hullu. De postduivenhoudersvereniging De Blauwe Doffer te Wolphaartsdijk nam deel aan een vlucht vanuit Orltans.'De uitslag was: 1. Jac. Houtekamer, 2, Gebr. Houtekamer, 3 en 4 Jac. Egge- been, 5 en 6 J. L. de Jager. De collecte van de chr. blindenhulp De Fakkels bijeen heeft in Wolphaarts- de bovenste verdieping te verhuren. On- dijk 198,85 opgebracht. De route van de optocht is: Molen' water, Herengracht, Seisbrug, Kromme Weele. Beddewijdstraat, Lange Viele, Markt, Nieuwe Burg, Onder den Toren, Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Zus terstraat, Plein 1940, Markt, Lange Noordstraat, Korte Noordstraat, Molen water. Om twee uur 's middags gaan de wed strijden voort. De sjezen hebben per beurt telkens vier ringen te steken. Te gelijkertijd verzorgt E. M. M. in de mu ziektent een concert. Benenwagen 's Avonds om acht uur zullen de prij zen in de bovenzaal van de Schouwburg worden uitgereikt. De verwachting is, dat, net als vorig jaar, een enorm groot aantal toeristen zich de kans niet zullen laten ontgaan het folkloristische festijn in de Zeeuwse hoofdstad te zien. Het zal dus volgende week donderdag vermoedelijk zo druk worden, dat in het centrum van Middelburg het enige ver voermiddel de benenwagen zal zijn. MIDDELBURG. De assurantie-ver eniging „.Onderlinge Steun" hield onder leiding van de voorzitter de heer Jac. Besuyen haar jaarvergadering te Mid delburg. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de Heer S. Simonse, bleek dat de arbeid van deze instelling nog steeds toeneemt. Het aantal leden is per 31 december 1960 gestegen tot 1443 terwijl het totaal der verzekerde waarborgsom men is geklommen tot 50.611.750,-. De vastgestelde vergoedingen voor brandschade beliepen over 1960 109.642, waarvan 97.773 werd terugontvangen van de Nationale Onderlinge Brand Her- verzekeringsmaatschappij te Zwolle. De ze maatschappij waarbij „Onderlinge Steun" is herverzekerd, treedt op als landelijke centrale van ongeveer 100 on derlinge brandwaarborgmaatschappijen verspreid over het gehele land. Het in totaal bij haar leden-maatschappijen te gen brandschade verzekerde kapitaal bedraagt 2V2 miljard gulden. Over het afgelopen jaar werd aan brandschade 1 miljoen gulden aan haar leden herver- goed. Het batige saldo van deze maat schappij wordt aan de leden gerestitu eerd, hetgeen over 1960 32 pet. bedroeg van de betaalde herverzekeringspremie. Met dankbaarheid werd vermeld dat in 1960 een eigen kantoorruimte in Mid- GOES. Voor de ronde van Midden- Zeeland zijn nu twintig ploegen inge schreven. Tourbaas Jaques Goddet zal tevens zijn bemiddeling verlenen ook een team uit de Ronde van de Toekomst naar Zeeland te brengen. Dit wordt dan een Spaanse ploeg en als deze verhin derd zou zijn zal een Italiaanse equipe in de Zeeuwse klassieker van start gaan. Onder de teams die nu staan inge schreven bevinden zich drie ploegen van de Zeeuwse ren- en tourclub „Theo Middelkamp". Tevens zullen nog een 25-tal individuelen van start gaan. In het afwachtingsprogramma aan de Bergweg in Goes komen nieuwelingen en adspiranten aan de start. delburg in gebruik kon worden genomen en wel in het gebouw van de Boerenleen bank te Sint Laurens aan de Vlasmarkt. De Verlies- en Winstrekening over 1960 alsmede de balans per 31 12 1960 werden vastgesteld, respectievelijk met een voordelig saldo van 1209,45 en een zuiver vermogen van 160.172. De premie-tarieven zijn voorlopig vastgesteld op: 40 et yoor burgerwoon huizen, 80 et voor woningen op land bouwbedrijven, 1.20 voor moderne, min der brandgevaarlijke landbouw-bedrijfs- gebouwen en 1.80 voor meer brandge vaarlijke bedrijfsgebouwen. Vervolgens werd op deze vergadering op zeer hartelijke wijze afscheid geno men van de secretaris, de heer Simonse en het bestuurslid de heerK. Coppoolse. Beiden waren wegens het overschrijden van de 70-jarige leeftijd niet herkiesbaar. De heer Simonse is vanaf 1929 bestuurs lid geweest en heeft met zijn grote ca paciteiten de vereniging op uitnemende, wijze helpen opbouwen. De voorzitter van het bestuur alsmede de vooizitter van de raad van commissarissen en verschillende anderen releveerden zijn vele arbeid en spraken hun grootste waardering uit voor zijn wijze van op treden, helder inzicht en stuwkracht. Enkele malen zijn met zijn hulp nieu we statuten en reglementen tot stand gekomen, de indeling van gevarenklas- se en premie-tarieven op een beter ni veau gebracht terwijl ook het sluiten van een herverzekering altijd sterk door hem is bepleit. In de omgang was hij altijd zeer tegemoetkomend en collegi aal. Hij had een grote belangstelling voor het onderlinge verzekeringswezen en zijn kennis hiervan werd bekroond met een lidmaatschap in de landelijk Verzekerings technische commissie van de N.O.B.H. Ook de heer Coppoolse werd dank ge bracht voor het vele werk dat hij jaren lang voor de vereniging heeft gedaan. Beiden zullen in het bestuur node wor den gemist. Als dank werd hun een boek werk aangeboden, In hun plaats werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heren A. Coppoolse Kzn te Oostkapelle en W, J. Sanderse Jr. te Serooskerke. De aftredende schatters commissaris sen de* beren J. Poppe te Biggekerke et P. van Sluijs te Westkapelle werden herkozen. MIDDELBURG. Twee woonwagen kampbewoners kregen in Breskens ru zie met elkaar. Na een langdurige woordenwisseling volgde een vechtpar tij en heiden moesten zich gistermiddag voor de politierechter voor mishandeling verantwoorden. De muzikant M. H. leg de de zaak aldus uit: „K. had gedron ken en was vervelend en wilde vech ten. Mijn vrouw zei nog: ,-,Marinus, blijf binnen," maar hij gooide mijn ruiten in en vernielde mijn accordeon, die huiten de wagen stond en toen heb ik hem klappen gegeven en hij mij." „Ja, ja," zei de politierechter, mr. B. S. Sieperda, „hoe staat het anders met uw rijden?" „Ik heb een paard gekocht, meneer," was het antwoord. Conform de eis werd H. tot 40,- boete of acht dagen hech tenis veroordeeld. Zijn tegenstander legde het anders uit. H. was de schuld van alles en had ook nog met een mes gestoken, centi meters diep." „Nou, nou, er staat in het verbaal dat u ondiepe snij wonden had," merkte de politierechter op. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, was niet te spreken over de vernieling van de accordeon, waarop K. met een hakbijl had geslagen. H. miste daardoor enige weken zijn verdienste. Hij eiste tegen koopman K. 50,- of tien dagen en toewijzing van een civiele vor dering van 50,-. Het vonnis was 40,- of acht dagen met de toewijzing. Dragline Aangehouden voor het horen van ver dere getuigen werd de zaak tegen J. W„ chauffeur in Koudekerke. Hij zou een zekere F. hebben mishandeld. Deze verklaarde dat er met draglines over zijn land werd gereden en dat hij daar bezwaar tegen had. Hij had tegen een opzichter gezegd, dat hij toestemming daartoe verleende als men hem waar schuwde. Dat was de volgende morgen niet gebeurd en F. was opnieuw naar de opzichter gestapt. Toen was W.. een der vrachtwagen chauffeurs in actie gekomen, was onder het uiten van bedreigingen naar F. toe gelopen en had hem met een schop te gen het been geslagen. Dat ontkende W. ten stelligste. Hij zei, dat het werk niet kon opschieten omdat F. voortdurend gevaarlijk dicht bij de dragline stond en dat hij bedreigingen had geuit en met de schop gezwaaid maar niet had geslagen. De officier eiste 30,- of zes dagen. Damesrijwiel De Vlissingse Kolc H. K. was op 25 mei met een vriend 's avonds op stap ge gaan, had wat gedronken en had toen een damesrijwiel weggenomen, waarna het tweetal op de fiets de brommer van K.'s vriend ging opzoeken. Daarna lie ten zij de fiets staan. De officier zei dat van een bewust toeëigenen geen sprake was en eiste 50,- of tien dagen. Vonnis conform. Een week gevangenisstraf en twee maanden ontzegging van de rijbevoegd heid kreeg de Vlissingse los-werkman K. H. R., omdat hij op 9 mei, ofschoon hem de rijbevoegdheid was ontzegd, in Vlissingen een motorfiets had bereden. Het vonnis was conform de eis. GOES. Bij de fa. Oosterbaan en Le Cointre werd gisteravond om half zeven alarm geslagen door een drukker die overwerk verrichtte. Het bleek dat een begin van brand was ontstaan in de boekbinderij. De brandweer die reeds na vijf minuten aanwezig was, kon het vuur met een nevelspuit blus sen. De oorzaak van deze brand moet waarschijnlijk gezocht worden in een achteloos weggeworpen sigaret. Hoewel men het vuur snel onder de knie had, vreest men dat de schade toch nog en kele duizenden guldens zal belopen. Laatste vergadering NCVB POORTVLIET. De afdeling Poort vliet van de N.C.V-B. heeft een leden vergadering gehouden in het gemeente huis. Na het afhandelen van het huishoude lijk gedeelte, sprak ds. E. Jansen uit Goes over het onderwerp „Christendom en cultuur". In verband met de vakan tie zal de eerstvolgende vergadering worden gehouden op 19 september a.s. Spreker zal dan zijn de heer W. Bouw meester uit Utrecht met als onderwerp „de reis naar het Zendingsveld". KOUDEKERKE. In de vacature van. directrice van de Verpleeginrich ting „Der Boede" werd benoemd mej. W. J. Davids, tot dusver adjunct-direc trice bij deze inrichting. Zuster Davids ontving haar opleiding aan het Diaco- nessenhuis te Haarlem. Voordien be kleedde zij een leidinggevende functie in het bedrijfsleven. Na het behalen van het verpleegstersdiploma en de aan tekeningen voor kraam- en kinderver pleging «trad zij in 1950 in dienst van de Stichting als hoofdzuster van „Ter Hooge". In 1953 volgde haar overplaat sing naar de verpleeginrichting „Der Boede" als hoofd van het Beatrix-pavii- joen. In 1956 behaalde zij het diploma van de stafcursus voor leidinggevenden in ziekenhuizen en verpleeginrichtingen. Toen de beide inrichtingen samenge voegd werden, werd mej. Davids tot ad junctdirectrice benoemd. Tijdens de vergadering van het Al gemeen bestuur werd tot voorzitter van de commissie Georganiseerd Overleg in personeelszaken benoemd de heer J. v. Tuinen te Middelburg, die reeds lid van de commissie was. Tot plaatsvervangend voorzitter werd de heer D. M. Vermet benoemd te 's Heer Arendskerke en tot lid de heer J. S. Visscher te Goes. GAPINGE. De bejaarden, maakten hun jaarlijkse uitstapje dat dit keer met de bus door Noord-Brabant en Zee land voerde. Des morgens ging de reis eerst door Noord-Beveland naar Bergen op Zoom waar de koffie werd gebruikt. De tocht werd voortgezet naar de Efte- ling waar de koffie werd gebruikt. Op de terugreis werd de nieuwe dijk tus sen Vrouwenpolder en Kamperland be zichtigd. BERGEN OP ZOOM, Voor het mu lo-examen diploma A slaagden L. de Korte en W. Jansen te Tholen. W. C. Goedegebuure, W. J. Gaak'eer, St. An- naland. Voor de R. K. Mulo examen slaagden J. A. Booman uit Rilland Bath: W. Heij- man uit Graauw: en J. Torbijn uit Vlis singen. Watertemperatuur gunstig voor ontwikkeling larven YERSEKE. De watertemperatuur in de Oosterschelde schommelt tussen de 18 en 19 graden en mag matig gun stig genoemd worden voor de ontwikke ling van oesterlarven. Van tijd tot tijd wordt nieuwe aanvoer van jonge larven waargenomen. Het aantal grote en rij pe larven neemt wat af, maar is toch nog zo dat ook de eerste dagen broed- val van practische betekenis mag wor den verwacht. Het eerste broed (jonge oestertjes) is reeds met het blote oog waargen<i» men. i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3