EICHMANN HAALT STROP NAUWER AAN Engelse economie verslechtert snel iDDer evAARlijk Hausner put materiaal uit Sassendocument DE NATUUR Franse boeren weer roerig VANDAAG BESLISSING OVER DELEGATIE NAAR EUROPEES TOPGESPREK Op rails spelend kind gedood DRASTISCHE MAATREGELEN ROMANTIEK EN DIEFSTAL KAPPIE Hoge Autoriteit nam steekproef Pag. 2 Door de mand Niet hard genoeg in en om uw huis Boek voor jeugd Eigen vader „VERLOS ONS VAN DE ARMENZORG" DE 1 TINTELS 'iseen duivelachti ge brutaliteit;;! Vrijdag 14 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze rechtbankverslaggever IjR. SERVATIUS moet de wanhoop nabij zijn. Het kruisverhoor LZ van zijn cliënt is nu een week aan de gang en de situatie wordt al maar hopelozer. Eichmann reageert volstrekt in paniek, elk antwoord helpt hem dieper in het moeras en ieder schot dat Gideon Hausner op hem afvuurt is raak. Wat er eventueel nog aan winst voor de verdediging te behalen zou zijn ge weest, wordt door de Obersturmbann- führer zelf vernietigd. Eichmann heeft gisteren de strop, die hij de dag te voren om zijn hals had gelegd, nog een beetje aangehaald. Toen heeft hij beweerd dat hij ge machtigd was om mensen van de transporten naar de dodenkampen uit te sluiten op advies van de ministeries van buitenlandse en economische za ken. Steeds heeft hy het voorgesteld alsof buitenlandse zaken (wanneer het tenminste om bezette gebieden ging) de initiatieven nam en de beve len gaf. Die bevelen moest Eichmann dan of hij wilde of niet uitvoeren. En nu heeft hij buitenlandse zaken in een adviserende rol ten tonele gevoerd. Dat impliceert dat hij tegenover dat machtige departement een zelfstan dige beslissingspositie kon innemen. Het is volstrekt onaannemelijk dat hij dat niet kon doen als het ging om de deportaties zelf, hetgeen inhoudt dat de man in de glazen kooi wel degelijk de drijvende kracht achter de massa moorden is geweest en dat hij zich allerminst kan beroepen op een veel voud van orders. Hem was kennelijk de Endlösung in algemene zin opge dragen. Er is wel eens twijfel gerezen aan de nuttigheid van het kruisverhoor. Nu is volkomen duidelijk waarom het zin heeft dit te ondernemen. Voor het front van de wereld valt een van de grootste misdadigers van alle tijden door de mand. Eichmann heeft het gisteren voor gesteld alsof hij eigenlijk helemaal niet wist dat mensen van zijn bureau lV-b-4 zich bezig hielden met de bevoorrading van de concentratiekam pen met gifgas, of beter: hij heeft het willen doen voorkomen alsof hij daar voor geen verantwoordelijkheid zou dragen. Zijn ondergeschikte Guenther was met die zaak belast, maar, zo zei Eichmann, niet door hem. Trouwens hij had Guenther nooit gemogen. Die rookte niet, dronk niet en hield niet van gezelschap. Over Eichmann's hoofd heen hadden anderen Guenther speciale opdrachten gegeven. De Obersturm- bannführer wist er wel iets van, doch hij had altijd gevonden dat die „Gas- geschichte" niet tot de competentie van zijn afdeling behoorde. Men kon volgens hem wel zeggen dat hij verantwoordelijk was voor wat zijn ondergeschikten deden, maar dan natuurlijk uitgezonderd datgene wat zij op bevel van anderen ondernamen. En die speciale dingen nu komen men zou haast zeggen: hoe bestaat het? allemaal voor in de dagvaar ding die te Jeruzalem is uitgebracht over een Adolf Eichmann, Obersturm- bannführer buiten dienst. Het Sassendocument is gisteren weer uitvoerig ter sprake gekomen, want Gideon Hausner put er voortdurend materiaal uit om het vuur aan de schenen van zijn tegenstander verder aan te wakkeren. Hier volgt een citaat uit het manuscript dat in 1957 werd vervaardigd en dat toen van a tot z door Eichmann is doorgelezen in ver band met de publikatie na zijn dood. „Mij ontbrak de nodige psychische hardheid. Verder was ik fysiek niet hard genoeg en tenslotte voelde ik mij gehinderd omdat er zoveel mensen bezwaar tegen hadden. Ik besteedde mijn energie door de jaren heen in mijn strijd tegen degenen die trachtten te interveniëren. Ik moet dit zeggen, ook al is het mogelijk niet opportuun." Eichmann schrok wel even toen Gideon Hausner hiermee voor de dag kwam. Hij probeerde even waar te maken dat het hier om een falsifica tie ging, maar daarin slaagde hij niet. Toen deed hij het voorstel om de ge luidsbanden waarop hij zijn gedachten over de journalist Sassen had vastge legd en waarvan het manuscript is af geschreven, te achterhalen om ze in de Vinca rosea doet helemaal niet aan die andere bekende Vinca-de maagde- palm denken. Het is een echte kamer plant met mooie roze of witte bloemen; ze voldoet prima, maar men moet er wel een zonnig plekje voor hebben; al leen op het heetst van de dag voor be scherming zorgen. Ze kan vrij veel wa ter hebben en elke week een beetje kunstmest. De plant moet men 's win ters in een normaal verwarmde kamer laten overwinteren. rechtszaal af te draaien. „En wat dan?" wilde Hausner we ten. „Zegt U dan ja of neen op de vraag of dit Uw woorden zijn?" „Neen", dacht Eichmann „ik denk dat ik, als ik deze woorden als de mij ne herken, mij zal afvragen: Hoe is het mogelijk?" „En dat is juist wat ik mp nu al afvraag", verzekerde Hausner. Eichmann heeft gisteren zijn aanbod om een boek tot lering van jeugd te schrijven herhaald. De eerste keer dat hij dat voorstel deed was toen hij door de politie werd ondervraagd. President Landau vroeg hem gisteren wat hij dan wel zou schrijven. Eichmann: „Dat ik de uitroeiing van de joden als een van de afschuwelijk ste misdaden beschouw". Gideon Hausner had voor deze ver klaring niets anders dan sarcasme over: „Goed dan zijn we het in ieder geval over één punt eens. Misschien komen we ook nog wel over meer za ken tot overeenstemming", zei hij Vragen van rechter Halevi brachten aan het licht dat Eichmann in 1957, toen hij het Sassendocument heeft hel pen vervaardigen, nog geheel anders over de zaak dacht. „Maar ja", legde de Obersturmbannfiihrer uit, „ik kan in mijn gedachten wel eens een paar in zinkingen vertonen." Gideon Hausner herinnert hem er aan dat hij tijdens zijn politieverhoor had gezegd dat hij zijn eigen vader zou hebben doodgeschoten als de Reichsführer S.S. hem had gezegd dat die een verrader was. „Denkt U daar nog zo over?" was de vraag. „In dit geval", antwoordde Eichmann met de hem eigen accuratesse, „denk ik dat de Reichsführer S.S. mij had moeten bewijzen dat mijn vader een verrader was." Hausner: „En zoudt U hem dan heb ben neergeschoten? Had U enig bewijs dat de joden verraders waren?" Eichmann: „Ik heb de joden niet uit geroeid." De Obersturmibannführer weigerde om te zeggen wat hij dacht van een medestander die wel onmiddellijk met de vernietiging te maken had gehad', zoals bijvoorbeeld zijn „goede vriend" Hoess, kampcommandant van Ausch witz. Het woord „misdadiger" kwam hem in dit verband niet over de lip-' pen. Hausner hield hem enkele ver klaringen van Hoess voor, waarin die Eichmann de centrale man van de Endlösung noemt. „Waarom geeft hij Müller, uw chef, niet de schuld?" Eichmann kon niets beters opbrengen dan: „Ik begrijp niet hoe Hoess erbij komt. Hij wilde misschien zijn eigen verantwoordelijkheid afschuiven." Hausner: „Hoess heeft nooit zijn verantwoordelijkheid betwist, maar als hij iemand wilde belasten, waarom d'an juist U? U verkeerde toch op goede voet met hem?" Eichmann: „Ja, ik begrijp het wer kelijk niet." En zo ging het gisteren de hele dag door, steeds volgens hetzelfde patroon: wel erkenning van een soort boven tijdelijke morele medeschuld maar geen spoor van erkenning van exacte feiten. (Gegevens ontleend aan d'e berichtge ving van Associated Press) Eigen nieuwsdienst BARNEVELD. De anderhalf jaar oude Jantje Kieft uit Ter- schuur is gisterochtend, toen hij op de spoorbaan speelde, door de trein van Apeldoorn naar Amers foort gegrepen. Hij was op slag dood. Het jongetje was met een driejarig broertje bij buren aan het spelen ge weest. Toen zij daar wegliepen dacht de buurvrouw dat zij naar huis gin gen. Zij moeten echter de oprit naar de spoorbaan, die daar langs de weg loopt, zijn opgegaan. Het driejarige jongetje, dat naast de rails speelde, bleef ongedeerd. Voorzitter bejaardenbond AMSTERDAM. De Algemene bond van ouden van dagen zal bij de regering aandringen op een belangrijke verho ging van de uitkeringen volgens de a.o.w. Dit heeft gisteren de voorzitter, de heer F. Rippen, aangekondigd tijdens de algemene vergadering va-n de bond in Amsterdam. Hij noemde het een schande „voor al in een land dat overloopt van wel vaart" dat de armlastigen van dit ogenblik voor het grootste deel mensen zijn die vijftig jaar hebben gewerkt. Hij sprak de wens uit, dat „de oude wer kers verlost zullen worden van de ar menzorg". VRAGEN IN KAMER (DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid de heer Nederhorst (soc.) heeft aan de minister van justitie schriftelijk gevraagd of het de be windsman bekend is, dat de Hoge Au toriteit van de E.E.G. steekproeven bij scheepssloperijen heeft laten nemen om na te gaan of de hoeveelheid schroot, die voor verevening bij de schrootvereveningskas werd aange meld, in overeenstemming was met de hoeveelheid schroot, die in werke lijkheid bij het slopen van schepen wordt verkregen. Voorts vraagt hij of het de minister bekend is, dat, voor wat de situatie in Nederland betreft, van de zeven in het onderzoek betrokken schepen er voor vier onjuiste gegevens zijn verstrekt. Hierdoor zou 42 procent te veel vereve- ningsgeld zijn uitbetaald. De heer Nederhorst wil verder weten of strafvervolgingen zijn ingesteld tegen firma's, die zich door misleidende opga ven ten onrechte geld uit de verevenings- kas hebben toegeëigend. Tevens vraagt hij of de minister in het'resultaat van de steekproef geen aanleiding ziet een straf rechterlijk onderzoek te gelasten en een strafvervolging in te stellen tegen dege nen, die zich ten onrechte hebben ver rijkt. LIMOGES (Reuter). Ondanks een verbod van de politie en een afspraak om alle onrust te vermijden hebben on geveer duizend Franse boeren gisteren opnieuw een betoging gehouden uit pro test tegen de landbouwpolitiek van de regering. De boeren kwamen bijeen op een groot plein in Limoges. Alle wegen om de stad versperden zij met tractoren. Het besluit om alle onrust te vermij den was genomen door de nationale boe renleiders. Deze willen alle agitatie op schorten tot na 2 augustus om zich in tussen een oordeel te kunnen vorm over de jongste regeringsmaatregelen IJMUIDEN. De vloot van Wijsmul ler te IJmuiden wordt uitgebreid met twee zeesleipers, die vermoedelijk 1962 in de vaart zullen komen. De sle pers zullen sterk afwijken -van het ge bruikelijke type. Zo zullen de rookka nalen een plaats vinden in de achter masten waardoor schoorstenen overbo dig zijn. Van onze correspondent LONDEN Het zorgelijke nieuws op het diplomatieke front in Enge land wordt op het ogenblik over schaduwd door de sombere geluiden die men hier krijgt te horen over de stand van zaken bij de Britse eco nomie. De economische toestand van het land verslechtert de laatste tijd weer op onaangenaam snelle wijze, zozeer zelfs, dat Selwyn Lloyd, de minister van financiën, op het punt staat een aantal stringente maat regelen te nemen die er niet om zullen liegen. De verwachting is, dat de minister de investeringsprogramma's van de regering, van overheidslichamen en van de genationaliseerde industrieën zal besnoeien. Hij zal een reeks be zuinigingsmaatregelen voorschrijven die naar verluidt, van zeer ingrijpende aard zullen zijn. Bovenal zal de minister naar alge meen wordt verwacht de „purchase tax", de extra belasting die iedere in- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het kabinet zal vandaag een beslissing nemen over de samenstelling van de Nederland se delegatie naar de topconferentie van de zes landen van de Europe se gemeenschappen, die dinsdag te Bonn wordt gehouden. De vraag is vooral of minister-president De Quay zal deelnemen aan deze twee de Europese topconferentie. Vol gens Westduitse berichten zou de Nederlandse delegatie slechts be staan uit de minister en de staats secretaris van buitenlandse zaken, mr. Luns en dr. Van Houten. Op de kabinetsvergadering van van daag zal minister Luns voor het eerst na zijn instorting op 14 juni in de Tweede Kamer, weer aanwezig zijn. Er zouden constitutionele bezwaren bestaan tegen de deelneming van mi nister De Quay, die overigens wel heeft deelgenomen aan de eerste Europese topconferentie te Parijs, aan de con ferentie te Bonn, Men gaat er namelijk van uit, dat de minister-president niet meer is dan voorzitter van de raad van ministers en dat de minister van buitenlandse zaken de uitsluitende ver antwoordelijkheid heeff voor het bui tenlandse beleid, die hij aan geen an dere tenzij in geval van ziekte kan overdragen. Volgens Westduitse berichten zullen de zes landen van de Europese ge meenschappen met de volgende staats lieden te Bonn vertegenwoordigd zijn: Frankrijk: president de Gaulle, mi nister-president Debré en minister van buitenlandse zaken Couve de Murville. West-DuitslandBondskanselier Ade nauer en minister van buitenlandse za ken Von Brentano. Italië: minister-president Fanfani en minister van buitenlandse zaken Segni. België: minister-president Lefèvre en minister van buitenlandse zaken Spaak. Luxemburg: minister-president Wer ner en minister van buitenlandse zaken Schaus. Nederland: minister van buitenland se zaken Luns en staatssecretaris dr. Van Houten. talen bij de aankoop van een aantal gebruiksartikelen, weer van de bevoegdheden die hij gevraagd bij het indienen var DEN HAAG. Nederlandse toeristen hebben geen hinder ondervonden van de politieke strubbelingen in Zuid-Tirol, noch iets gemerkt van de bomaanslagen op de spoorwegen daar. De Nederlandse Berglandexpres heeft vrijwel zonder een minuut vertraging deze week de heen- en terugreis naar Bolzano gemaakt, via de Brennerpas. De treinleiders meldden dat het verkeer, voorzover zij hadden kunnen nagaan, normaal was. 22 Leo bleef glimlachen. Leddy had het al te pakken en straks kwamen de andere jongens thuis.... die vrouw moest zo gauw mogelijk weggewerkt worden. „Breng haar hier en gedraag je netjes," zei hij. „Je had je eerst wel mogen sche ren," sneerde Leddy beledigd. Foe terend verliet hij het hokje dat af gesloten was voor de commandant. Netjes gedragen.... alsof hij zijn ma nieren niet kende! Vroeger, in een bijna vergeten tijdperk, had hij ge toond wat hij waard was in het ge zelschap van dames. Even later zwaaide de deur weer open en buigend als een lcellner na een grote fooi, liet Leddy de bezoek ster binnen. „Goedenavond," zei ze met een be schaafde stem. Leo sprong op, de verrassing was volkomen. Tegenover zoveel gratie was hij een houten klaas. Elegant was het meisje tegen over hem. Haar ogen verrieden dat zij tevreden was over de indruk die haar entree maakte. Rank en slank was zij, haar kle dingmaar die deed niet ter zake, zij was er zelf en dat was genoeg. Leddy had niet teveel van haar ogen gezegd. Vrijmoedig zag zij hem aan. Rond haar mond was een ont wapenende glimlach, maar in haar stem was iets spot-tends toen zij vroeg: „Zijn al die vechtjassen hier zo spraakzaam?" „Pardonmag ik mijn ver zuim goedmaken en u een stoel aan bieden," antwoordde Leo. Hoe houterig klonken die woorden, met zo'n meisje praten was een zwaarder karwei dan een mondge- vecht met Dove Jan. „Mijn naam is Adri," zei zij gea- amuseerd. „Leo Naar achternamen werd niet ge vraagd, aan deze stilzwijgende over eenkomst hielden allen zich. Het meisje ging zitten op de muni- tiekist die als stoel dienst deed. „Ik kan zeker wel gaan, of heb je me nog nodig om het gesprek gaan de te houden," vroeg Leddy met een overbeschaafde uitspraak van de woorden. „Maak dat je wegkomt," antwoord de Leo. „Het zijn wilde knapen," zei hij verontschuldigend tot het meisje. „O, maar hij lijkt mij een aardige en voorkomende jongen." „U heeft hem nooit in actie gezien." „Daar zal ik gelegenheid genoeg voor krijgen." „Hè, wat zegt u," deed Leo onbe holpen. „Ja, ik ben de verpleegster, dok ter Gaymans heeft mij gezonden. Hier heeft u een brief van Minis ter." Leo las de brief waarin het meisje uitbundig werd geprezen voor alles wat zij ai in het belang van het ver zet gedaan had. „Hier staat heel wat in te uwen gunste," zei Leo. „Och, mannen overdrijven altijd. Ik doe mijn plicht." Zakelijk vervolg de zij: „Hoe liggen de zaken hier?" „We hebben een hospitaal met drie patiënten, doch zonder verband of geneesmiddelen. „Ik heb alles bij me, twee plunje- zakken vol en er komt nog meer, Dokter Gaymans zegt dat er hier niet teveel kan zijn. Hij vreest dat wij hier binnenkort van alles afgesneden zullen worden. „Weu doet alsof het al zeker is dat u hier blijft." „Ik -blijf hier!" „Luister eerst maar eens naar wat ik je te vertellen heb." Uitvoerig schetste Leo haar de toe standen in dit land dat tussen hemel en aarde op een grote plas leek te drijven. Er was geen comfort, geen behoorlijke conversatie, geen gezel ligheid. Wel was er gevaar, ontbering, ruw gezelschap en slecht klaarge maakt eten. Er waren ook knallende revolvers en ratelende automatische pistolen, vuile wonden en modder veel modder. „Ik ben verpleegster en veel ge wend," antwoordde het meisje be slist. „Nee, begin nu niet opnieuw, laat mij liever je hospitaal zien en mijn patiënten. „Hospitaal stel u er niet te veel van voor, het is niet meer dan een afgeschoten gedeelte m het ruim van een vrachtschip." In het hospitaal deed ze haar man tel uit, zij liet de plunjezakken bren gen en onmiddellijk begon zij haar taak. Het was alsof zij haar omgeving electriseerde. „Breng warm water," beval zij en enkele ogenblikken later stond Leddy met warm water naast haar. Zij waste haar handen met een nauwkeurigheid die Leddy verbaasd deed zeggen: „Ik dacht dat ik nogal iminuiui ji itiiitn door C. Baardman iiiiiiiilliitiililliiiiliiiiiitiiiiliiMiiiiiiiiiitiiliimimiiiittiiiiitiiMiiMiiiimMiiinmn, zindelijk was, maar nu zie ik wat voor een vuilpoets ik benik schaam me diep." „Behoeft niet," lachte het meisje, „Mijn handen moeten de wonden die jullie maken behandelen." Zij verwijderde het vuile verband en ender de bewonderende ogen van Leo en Leddy verzorgde zij vlug en deskundig de wonden van de zacht kreunende soldaten. „Und jetzt schlafen gehen," zei zij. De gewonden knikten dankbaar. „En nu de vraag waar u slapen zult," begon Leo, nadat zij terug waren in zijn bureau. (Wordt vervolgd.) Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een illusie armer, maar een nuchtere ervaring rijker was een twintigjarige Amerikaanse stu dente na een bezoek aan Amsterdam. Tijdens haar toeristische speurtocht ontmoette zij een charmante jongeman, die maar al te graag de taak op zich nam haar de stad te tonen. Op het la te avonduur kwam het romantisch ge stemde paar in het Vondelpark terecht. Daar toefden zij op een bank, kenne lijk zo in elkaar verzonken, dat de stu dente niet merkte, dat een dief onder tussen haar achteloos oo de bank neer gezette tas roofde. In die tas zaten on der meer vijftig nieuwe Franse francs, twintig Amerikaanse dollars en 24 reis- cheques van tien dollar. De romantische avond eindigde op het politiebureau, waar de Amerikaan se, in gezelschap van haar cavalier, aangifte van de diefstal deed. De volgende ochtend is zij, ontnuch terd van haar toeristische avontuur, naar Parijs doorgereisd. |IIU«lllllllllllffillllllllllllll!!IBII Ut KIOKES»LlEFUE,DENIEUWEMEN- SEN Zl JN NETGEARRIVEERD. V/NDUENIETPArWE GOEDE BUREN MOETEN ZIJN EN HEN VRAGEN OF ER IETS15 OAT ZE NODIG HEBBEN? JEWEET WEL,THEE OFSUIKER,OFZO. "HT 563 HIJ DRAAI DE Zl CH OM EN ZEI "DATlS HEEL VRIENDELIJK VAN U EN LEENDE MIJN LAATSTE TIENTJE OM DE VERHUI- ZERSTEBÉLONEN.'! wet. Koersverliezen Gisteren leidden al deze weinig op wekkende berichten, verwachtingen en geruchten reeds tot aanzienlijke ver liezen op de Londense effectenbeurs. Daar vooral hoopt men dat Selwyn Lloyd spoedig een einde aan de on zekerheid zal maken. Een verhoging van het disconto van de Bank of England ligt ook al in de lijn der verwachtingen. Dinsdag zal het Lagerhuis op initia tief van de socialistische oppositie een debat wijden aan de economische toe stand van het land. Men meent even wel dat minister Lloyd dan nog niet zal onthullen wat zijn plannen zijn; dat verwacht men de week daarop. Het lijkt waarschijnlijk dat premier Maemillan zijn landgenoten tijdens een toespraak voor de televisie zal uitleg gen wat er aan de Britse economie schort en zal duidelijk trachten te maken hoe de regering daartegen denkt op te treden. Betalingsbalans De grootste zorg voor de regering is de Britse betalingsbalans, vooral op lange termijn bezien; de Britse goud reserves verminderen voortdurend. Groot-Britannië exporteert nog steeds niet voldoende, ondanks het beroep dat de regering al zo dikwijls op de ondernemers en arbeiders heeft ge daan. De stijging van de produktivi- teit is bij lange na niet voldoende, er wordt te veel geïmporteerd. Dit alles gebeurt terwijl de ene vak bond na de andere op het ogenblik weer aanzienlijke looneisen stelt, on danks het streven van de regering om de lonen zoveel mogelijk op het hui dige peil te houden. Gisteravond had premier Maemillan een vertrouwelijke bespreking met een groot aantal conservatieve afgevaar digden in het Lagerhuis. Naar verluidt besprak hij behalve het moeilijke vraagstuk van Engeland ten opzichte van de Euromarkt ook de sombere stand van zaken op financieel en eco nomisch gebied. In Londen meent men, dat Maemil lan in elk geval voor het zomerreces het parlement wil inlichten over zijn plannen met betrekking tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Een bespreking over dit probeem Maemillan en president de Gaulle lijktI Lutjewier. niet onmogelijk. 1 „Kalmpjes aan maar, jong", zei Kap- 1-88 Voorzichtig koerste een kleine sleepboot langs de grote zeekastelen die in de haven van Big City voor anker la gen. Het was de Kraak, die in deze stad een grote hoeveelheid wikkels voor pakjes kauwgommie kwam afleveren en zodoende weer een steentje bijdroeg tot tussen I de bloeiende handel tussen Big City en pie tot de maat, die met klamme han den het roer bediende. „Een tikje meer stuurboord, zodat we die opgeblazen hulk daar niet in zijn vaarwater komen Goed zo.... Hola! Kijk uit! De stuurman slingerde zenuwachtig aan het roer. „Wat een ellende en narigheid...", steunde hij. „Geef mij de haven van Lutjewier maar. Daar heb je tien keer minder kans op ongelukken dan, hier!" „Daar wou ik het ja net eens over hebben, jong", antwoordde Kappie. „Als ik straks de stad in ben om zaken te doen, blijven jullie aan boord tot ik te rug ben, begrepen? Het is hier geen Lutjewier en er koersen genoeg land haaien rond, die het op het zakcentje van eenvoudige zeelui hebben gemunt..." 22-7. „Gorre," bromde de bevelhebber, terwijl hij Otto's zilverstukken in zijn hand liet dansen, „het is jouw beurt om de gevangene te ondervragen. En denk er aan, zachtjes aan, want onze vriend mag niet sterven voor hij zijn laatste taak heeft volbracht." „Ik weet het," zei Gorre en tegen Otto: „Kom mee." „Kijk," zei hij even later, „dat is 'm!" In een schuur, bij een ruif met voer, stond het paard van de gevangene. Blijkbaar maakte de bevelhebber van deze krijgslieden daar op z'n eigen hout je een handeltje van. Otto huiverde. „Die is dus van mij," zei hij, „en dat zadel en tuig hoort er bij, natuur lijk. Vertelt eens wat is de laatste taak van de gevangene?" Gorre grinnikte. Hij pakte een dunne twijg, terwijl hij zei: „Toch nieuwsgie rig, hè? Hij moet ons vertellen waar Athelstan is. En tegen de tijd, dat hij naar de dood verlangt, zal hij dat graag doen, in ruil voor een verlossende dolkstoot in z'n ribben. Ga je .-nee?" Otto wilde opvliegen, maar Gorre zei: „Kom. doe niet zo flauw! Jij houdt toch ook wel van een aardigheidje1" k

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2