VISSER IN GIPS Zwembad in „De Schelde"? OPENHEID GEVRAAGD Geref, classis Den Bosch spreekt over de zondag Oudheidkundige amateurs met werkkamp in Aardenburg AANLEG VAN PERSLEIDING VORDERT Inschakeling militairen bij afsluiting Oosterschelde Deskundigen uit Nederland en België uitgenodigd Tarieven badhuis Internationaal zeehengelconcours Uit de kerken Diamanten paar in gehucht hij Hoek Vier elftallen van Bruse Boys Kerkleden verantwoor delijk jegens anderen Raad Vlissingen bijeen Orgelconcert Feike Asma Zomeravondvoetbal Nieuwe aanwinsten Chr. Bibliotheek SCHENKING AAN GEMEENTE Ds. Okke Jager wil gaan promoveren Woensdag 12 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 AARDENBURG. In het eeuwenoude Zeeuws-Vlaamse stadje Aardenburg zijn de laatste tijd door personeel van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort en de leden van de Archaeologische Werkgemeenschap voor westelijk Nederland belangrijke opgravin gen uitgevoerd waarbij interes sante vondsten zijn gedaan uit de Middeleeuwen, de Romeinse tijd en het Neolithicum. Het is dan ook verklaarbaar dat de AWWN besloten heeft dit jaar een ar cheologisch werk- en studiekamp in Aardenburg in te richten van maandag 14 tot en met zaterdag 19 augustus. De leiding van de opgravingen zal berus ten bij ir. J. A. Trimpe Burger, weten- terwijl het AWWN-lid, de heer J. v. schappelijk ambtenaar van de ROB, Hlnte uit Sint-Kruis als de ter plaatse meest ingewijde, bereid is gevonden de MIDDELBURG. Tengevolge van heit regelmatig afnemend gebruik van het badhuis aan de Zusterstraat was het voor de eigenaar-exploitant niet meer aantrekkelijk om de exploitatie te blij ven voortzetten. De firma heeft daar om onlangs besloten de exploitatie te beëindigen en het pand te verkopen, hetgeen inmiddels is gebeurd. Ofschoon in elke nieuw te bouwen, wo ning en ook in vele bestaande wonin gen een douche wordt aangebracht is de tijd nog niet aangebroken dat een badhuis kan worden gemist. B. en W. van Middelburg menen dat het wenselijk is het badhuis te doen voortbestaan tot het tijdstip waarop in deze behoefte op andere wijze is voor zien. Zij hebben inmiddels stappen on dernomen. Het is hun gebleken dat de nieuwe eigenaar van het pand, een Zeeuwse krant, bereid is het badhuis aan de gemeente te verhuren. B. en W. verwachten op grond van de bedrijfsresultaten 1960 en de ramin gen voor 1961 van de vorige exploitant een sluitende exploitatie. De tarieven hebben zij onder voorbehoud van goed keuring door de raad voorlopig als volgt vastgesteld: kuipbaden 0,75 per bad, douchebaden voor kinderen beneden 16 jaar 0,25 per bad. TERNEUZEN. Over de gehele lengte van de zeedijk, van de oostelijke stenenbeer tot aan de nieuwe sluis van Othene, heerste een enorme drukte. Hier kampten 443 sportvissers om de eer in het Internationaal Zeehengelcon cours van Terneuzen. De hengelaars hadden niet te klagen over de vangst want deze was buitengewoon goed. De meest geviste soort was bot. Na afloop van het sportieve festijn werden in het clubhuis van de organiserende vereni ging „Ontspanning na inspannig", de prijzen uitgereikt door burgemeester mr. H. Rijpstra. De eerste prijs was voor de heer J. Helmensdag, Hoek, die tevens de prijs voor de beste Nederlander ontving. De volgende uitslagen luidden: J. de Poo- ter, Hoek, eerste Zeeuw, J. Drongelen, Sluiskil grootst aantal, R. Riou, West einde, eerste prijs buitenland, groep Vlissingen, prijs voor grootste vereni ging, groep Hoek, best geklasseerde vereniging, groep Sluiskil, tweede best geklasseerde vereniging, groep Vlissin gen, derde best geklasseerde vereni ging. Verdere individuele uitslagen: 4. L. Koole, Hoek; 5. A. Dieleman, Ter- neuzen; 6. P. Maas, Othene; 7. R. Riou, Westeinde; 8. A. Kouwijzer, Terneuzen; 9. W. Maas, Oostende; 10. P. Willems, Sluiskil. Diploma's huishoudschool ZIERIKZE®. Onderstaand© leerlingen van de Landbouwhuishoudsdhool ontvangen een getuigschrift der middagtnaaioursusDa mes: P van Westen-Flohil Oapelle; J G Krips-Doeleman Zierikzee; C M Ribbens-Doe- leman Zierikzee; J E van Wijk-Vijverberg Noordgouwe, A. Franke-de Zwaan Zierikzee; M s A Steendijk-van Sta alen Nieuwerkerk; C Dalebou/t-Neven Nieuwerkerk; W J Anker- Verheul Zonnem aire; N M de Vreugd-de Jon ge Zierikzee; J A Doeleman-Ruijze Zierik zee; N P Hanse Noordwelle; E Elgersma-v d Harst Ellemeet; C J van Putte-Versprille Zonnemaire; P de Roo-Meerhof Renesse; C A Giljamse-Hoek Renesse; J Kort-Brekei- mans Noordgouwe; A v d Hoek-v d Gaast Renesse; M N Visser-Groeneveld Zierikzee. Avondnaaicursus: Dames: W Sweere-Ro- ding, A v Geesbergen-Adema, M J C de Bruijne-de Vlieger, J M Schoenmaker, E M van der Klift, P M Bergmans-Cashoek, J K Ja Oasse, T G Oashoek, H M de Vlieger-Buis stede, N v d Welle-v d Velde, L J Krijnse Locker-Flikweert, T C van Dijk-de Landme ter, T Eveleens-Drakenallen Zierikzee; J Geelhoed-Boot Oosterland; N v d Weijden» Vertraaten Noordgouwe; E Quist-Westdorp Noordgouwe; A. der Weduwen-Steendijk Kerkwerve; M Kesteloo-Hage Kerkwerve; A J van Langeraad-der Weduwen Kerkwerve; S M Leeuwe-de Zwarte Zierikzee; J J Ganze- man-Oosse Noordgouwe; J H F v d Vliét- Koopman Zierikzee; A HanseHogerheijde Zie rikzee; C Wagemaker-Oosse Noordgouwe; C A v d Kleijn Zonnemaire; M A Stouten Zierik zee; C J v d Sande Zonnemaire; W C van Bloois Zonnemaire; L J van As Noordgouwe N P van As Noordgouwe; M J de Blonde Noordgouwe; J J C Fonteine Zonnemaire; E Boot Kerkwerve; A Huijgens Kerkwerve W A Kik Nieuwerkerk; A G Bom Nieuwerkerk; J Vane Nieuwerkerk; P E de Regt Noord gouwe; S J Verburg, J H van der Maas, P A Bolkenibaas, C M Glerum P M de Jonge, L Bermen, J Oatshoek, H M Meerdink allen Zierikzee. Tweedagsnaaicursus. M. W. S. Poot Kerk werve, C. J. de Waaij Dreischor; .HD.Bak- werve, C. J. de Waaij Dreischor; H. D. Bak ker Ouwerkerk; M. J. Willemse Zierikzee; G. v. IJsseldijk Kerkwerve; E. Manni Kerk werve; P. F. Berrevoets Zierikzee; M. J. J. Opree Brouwershaven; J. C. Kooman Kerk werve; Eendagsnaaicursus C. J. Folmer Nieuwer kerk; A. P. v. d. Werf Ouwerkerk; H. H. Stouten Oosterland: A. Zwager Oosterland; M, A. Hage Oosterland: M. E. Bolle Zierik- zee: H. M. W. Mol Zierikzee; J. M. Ja- kobsen Zonnemaire; I. M. Fierens Nieuwer kerk; F. J. M. v. d. Berg Ouwerkerk; A. C. Snijders Zierikzee; S. J. Stouten Nieuwer kerk; M. v. d. Have Oosterland; M. v. d. Weele Eikerzee. Middagbandwerkcursus M. W. Viergever Kerkwerve; C. J. Folmer Nieuwerkerk; A. C. v. d. Werf Ouwerkerk; A. P. v. d. Werf Ouwerkerk: Au Middagnaaicursus: Dames: P. de Moor- Provoost Schuddebeurs; N. Boot-van Sluis Zierikzee; G F. J. Visser-Groenen daal Nieu werkerk; W A. Doeleman-Stols Nieuwerkerk M. Lievense-der Weduwen Nieuwerkerk; N. W. Kloet-van Dijk Noordgouwe; J. H. Paau- we*Overbeeke Zonnemaire; S. L. Verburg Noordgouwe; N. P. van Schelven-v d. Zande Zierikzee; J. A. v, d. Linde-v. d. Velde Drei schor; D. Klompe- v. d. Bijl Zonnemaire; A. van Lant-aan het Rot Schuddebeurs; A. Lievense-Klompe Serooskerke; M. J. v. d. Stolpe-Steur Ellemeet; E. v. d. Zande-v. d. Bijl Nieuwerkerk; T. H. Gehtk-Delst Noord- Gouwe; A. J. van Oeveren-Gast Bruinisse; J. Deist-Koopman Zierikzee. De bejaarden van 's-Gra venpolder maakten hun jaarlijkse reis, die dit maal o.m. naar Ossendrecht en het Veerse Gat voerde. In de week van 29 juli—5 augus tus brengen twee juniorenelftallen van de v.v. Axel een bezoek aan het KNVB trainingskamp in Hoek van Holland. studenten in tal van zaken behulpzaam te zijn. Het is de bedoeling dat het werkkamp een instructief karakter krijgt om de leden vertrouwd te maken met de hui dige opgravingsmethoden. Overdag zal praktisch werk worden verricht en des avonds zullen enige korte archeologische en instructieve voordrachten worden ge houden ter inleiding van de avond-dis cussies. Hiervoor zijn enige Belgische en Nederlandse deskundigen uitgenodigd. Eén dag zal worden besteed aan een excursie per bus naar oudheidkundige bezienswaardigheden en verzamelingen, b.v. in Damme, Brugge, Gent, St. Ni klaas en Hulst. De overnachtingen ge beuren in een jeugdherberg te Aarden burg. De laatste jaren zijn juist in weste lijk Nederland belangrijke historische en oudheidkundige ontdekkingen gedaan, ondanks het feit dat juist dit gebied door vroegere archeologen van betrekkelijk weinig betekenis werd geacht. Om de ontwakende interesse van vele leken op dit gebied op te vangen en tot ont wikkeling te brengen werd in 1951 de AWWN opgericht. Door amateurs in het leven geroepen, stimuleerde zij velen zo danig tot zelfstudie dat een lange reeks nieuwe, deels opzienbarende vondsten daarvan weer het gevolg mocht zijn. In een rondschrijven vestigt de AWWN er de aandacht op dat in ver sneld tempo dagelijks de verwoesting van de Nederlandse bodem vordert en met de bodem de stille getuigen uit een vaak ver verleden. Nóg meer speurders zuilen dan ook nodig zijn om deze kata- strofale vernietiging van bodemdocu menten uit de Nederlandse oertijd om te zetten in bijdragen tot de kennis van onze eigen oudheid. NED. HERV. KERK Beroepen door de provinciale kerkver gadering Gelderland, te Barnevelt (nood- gem.): R. J. Ybema te Harden-berg; te Tienhoven: A. v. d. Bovenkamp te Eng' wierum. Bedankt voor Noordbroek: J. A. Poel stra te Garnwerd. Benoemd tot vicaris te Apeldoorn Het Loo; G. Wispelwei, kand. te Zwol le. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bruinisse: A. Verdoorn, kand. te Voorschoten; te Ilrum: A. Groenewegen te Wijckel; te Colijns- plaat: J. J. Brinkman, kand. te Heerde. Aangenomen naar Eindhoven, als evang. pred.: C. W. de Vries te Deven ter; naar Nijkertk, vac. H. Tien: J. Ko-ppe te Zeist. Bedankt voor Nieuwer-Amstel N., der de pred.pl.: A. T. Besselaar te Eindho ven. Beroepbaar ds. E. Zijlstra heeft zijn arbeid onder de gerepatrieerden thans definitief beëindigd en zal een even tueel beroep gaarne in overweging ne men. Adres: Achterweg 38, Aerdenhout. Benoemd tot leraar godsdienstond. a. de Geref. kweekschool te Amsterdam; drs. G. R. Visser aldaar, die deze be noeming ook aannam. De classis Warffum heeft na gehou den coll. d. beroepbaar gesteld ds. H. den Boeft, voorheen predikant bij de Geref. kerken (vrij,gem.) te Schouwer- zijl, adres Hora Siccamasingel 90, Gro ningen, tel. 27996. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Franeker Lutje gast, Zut- phen en Woerden: H. Biesma, kand. te Lisse en J. P. Versteeg kand. te Am sterdam; te Broek op Langendijk; H. Biesma, kand. te Lisse en W. v. Heest te Emmen; te Ouderkerk a. d. Amstel: J. Kievit, kand. te Apeldoorn en J. P. Versteeg, kand. te Amsterdam. Beroepen te Heerenveen: W. van 't Spijker te Dorgeham; te Thesinge (ac- cl.): K. Boersma, kand. te Apeldoorn; te Wildervank (bij accl.): H. Biesma, kand. te Lisse. Bedankt voor Almelo: P. N. Ribbers te Noordscheschut; voor Den Helder: T. Brienen te Mussel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Nijkenk: A. Kok, kand. te Rotterdam. NED. PROT. BOND Aangenomen naar Schiedam als pred. voor bijzondere werkzaamheden: A. D. KLaassen, te Huizum. MIDDELBURG. Tussen Middel burg en Fort Rammekens is men thans druk bezig met de aanleg van een persleiding voor de afvoer van het Middelburgse rioolwater naar de Westerschelde. Nu de afsluiting van het Veerse Gat een feit is geworden en in deze voormalige zeearm geen getijbewegingen meer voorkomen, kan in verband met een sterke verwachte ontwikkeling van de recreatie te wa ter de lozing van ongezuiverd riool water niet meer toegestaan worden. Er moesten dan ook maatregelen wor den genomen om het afvalwater van de bebouwde kommen van Middel burg, Veere en Kortgene elders te lo zen. De afvoer naar de Westerschelde bleek in hygiënisch opzicht het meest afdoende en qua aanleg en exploitatie het minst kostbaar. Met het oog op de_ vervuiling van de badstranden te Vlissingen koos men een punt bij Fort Rammekens als plaats van lo zing. In het tijdschrift „Land en water- heeft de heer S. Folkerts. technisch- hoofdambtenaar bij het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater, het een en ander over de aanpassing van de rioolwaterafvoer in het drie-eilandenge- bied verteld. Het rioolwater, zegt hij, afkomstig van rond 26.000 inwoners, in dustrie en een hoeveelheid regenwater, zal alvorens naar de pompen in het ge maal vloeien van zand worden ontdaan. Het bevat daarna nog veel grove be standdelen die worden fijgesneden door twee snijroosters, welke zullen opge steld worden in de vuilwaterkelder van het gemaal. Het water vloeit vervolgens naar de rioolwaterkelder, waarin de zuigmonden van een drietal pompen worden aangebracht. Deze kelder wordt voorzien van een aantal slingergoten, welke dienen om vervuiling van de kel der te voorkomen. De pompen hebben elk een capaciteit van 720 kubieke me ter. Het door deze pompen opgevoerde water zal door een persleiding afge voerd worden naar de Westerschelde. Aanvankelijk zal het rioolwater daar via een in het slijk te graven sloot naar diep water worden geleid. Een definitie ve lozing zal later gemaakt worden wanneer de aanleg van plaatselijke on derzeese oeververdedigingen, vooraf gaand aan de uitvoering van het Sloe- projekt, zal gebeuren, waarbij de pers leiding beneden het laagwaterpeil zal uitmonden. Het afvalwater van Veere wordt thans ongezuiverd afgevoerd naar het Veerse Meer. Het plan voor de zuivering is ge reed en voorziet in bezinking van water afkomstig van 2000 inwoners met lozing op het Veerse Meer. Mocht in de toe komst blijken dat dit niet voldoende is dan kan de bezink-installatie uitgebreid worden tot een biologische zuiverings installatie, zoals thans ook in Kamper land in gebruik is. In Kortgene zal even eens zuivering moeten plaatsvinden. Van onze sportredacteur £)E VOORZITTER van het Ver bond van Christelijke Voetbalver enigingen in Nederland tuellc ver bond is aangesloten bij de KNVB heeft in Utrecht behartenswaardige woorden gesproken. De heer J. v. d. Meyde nam zoals gewoonlijk geen blad voor de mond, hoewel het ons opviel dat hij dit keer tijdens de jaarvergadering van het verbond zich ietwat voorzichtiger uitdrukte dan anders. Dat was ook niet ver wonderlijk, omdat opnieuw de toto ter sprake kwam en het de laatste tijd in ons eigen christelijke wereld je gewoonte is geworden oner de toto wat „nevelig" te praten. De heer v. d. Meyde maakte op dit verschijnsel geen uitzondering. Vol gend jaar wordt de toto wederom bekeken, merkte hij op. Men kan zich afvragen: waarom wacht men tot volgend jaar? Hoopt men dat dit jaar de KNVB zal over gaan tot het overhevelen van het amateurvoetbal van de zondag naar de zaterdag? Indien men dit hoopt en wij doen dit uiterdard ook dan raakt men, dat is duidelijk, niet de kern van het toto-vraagstuk. Hoopt men dan dat de Nederlandse Sport Federatie met het huidige toto systeem zal breken en een andere weg zal inslaan? Zo men dit hoopt, deze hoop zal ijdel zijn. Trouwens de leden van het VC.V hebben dit laatste zelf al ingezien, want een voorstel om de Nederlandse Christe lijke Sport Unie, die zoals bekend om principiële redenen geweigerd heeft zich bij het NSF aan te slui ten, aan de NSF te doen verzoeken een andere financiële opzet te ma ken en niet langer met toto-gelden te werken, werd verworpen. De afgevaardigden konden de ma terie kennelijk niet aan. Ondanks de goede wil waarmee het plan-Kret is gelanceerd en trots de uitstekende aanpak in sommige plaatsen is het plan over de gehele Nederlandse li nie niet aangeslagen. De VCV-ver- ehigingen weten dit en daarom zoe ken zij min of meer naar het ei van Columbus, dat de oplossing moet brengen, Voorlopig vond het bestuur van het VCV het dan ook het beste zich van de zaak af te maken met de mededeling dat volgend jaar op nieuw op de toto-kwestie zal worden teruggekomen. Wij zouden nu dit willen vragen: wat doet men volgend jaar? Neemt men dan toch zijn toe vlucht tot de toto omdat er iets ge beuren moet of zal het plan-Kret dan inmiddels op een zodanige leest zijn geschoeid dat er werkelijk tastbare resultaten uit de bus zullen komen? Het is uitermate moeilijk om hier richtlijnen te geven. Dit willen wij wel zeggen: er heerst geen eenstem migheid in het VCV ten aanzien van de toto. Want als men er nw tegen is, 'moet men het volgend jaar 6 zijn. Kennelijk is men zeer verlegen, met de huidige situatie en daarom al heel blij dat voorlopig de dood doener is gelanceerd: volgend jaar bekijken we de zaak nóg wel eens. De NSF intussen blijft op dezelf de voet voortgaan. Aan de toto zal niet worden getornd, althans niet aan het principe of aan het gok- en prijzenstelsel. Dit moet men niet ver geten. De heer Van der Meyde heeft nog meer gezegd op die jaarvergadering. Hij verheugde zich erover dat wel licht een aantal zondagclubs naar de zaterdag „komen". Hij sprak ook over een door hem gesignaleerd ge vaar. De kans acht te hij groot dat vele spelers zich om niet-principiële redenen bij de christelijke sportver enigingen zouden aansluiten. Dat vraagt volgens de VCV-voorzitter extra verantwoordelijkheid. Hij zei er echter een merkwaardig zinne tje bij: „Men dient er goed op te letten dat niet zomaar iedereen als lid kan worden toegelaten. Onze ver enigingen dragen het predikaat „christelijk" en u dient er zich re kenschap van te genen wat u heeft bewogen lid te worden van een der gelijke organisatie Niet alleen voor onszelf, maar ook voor de aan ons toevertrouwde jeugd". Dit laatste zinnetje van de heer Van der Meyde vinden wij zeer on gelukkig. Hier komt weer iets van het isolement om de hoek kijken, dat vooruitstrevende christenen van de laatste tijd bewust en terecht naar de achtergrond hebben ge schoven of volkomen hebben afge zworen. Integendeel, hoe meer open heid bij de christelijke sportvereni gingen hoe heilzamer. Onder een ver antwoorde leiding moeten juist de spelers van andere verenigingen die op zaterdag willen voetballen opge vangen worden. En dan op een wijze die de christelijke sportbeweging siert. Anders gaat het mis met het VCV en wordt het weer in hetzelfde hoekje gedreven als waarin het vroe ger zat en daarin geen emplooi vond. TERNEUZEN. In het Boerengat, een gehucht tussen Hoek en Terneuzen, heeft (het echtpaar J. Rinkihout-Jansen gisteren de diamanten bruiloft gevierd. De heer Rinkhout is 83 jaar. Zijn echt genote 81 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Het feest heeft een grote belangstelling getrokken, In de middaguren kwamen burgemeester 'Hanssens van Hoek era zijn echtgenote 'het paar feliciteren. Onder de enorme bloemenweelde was ook een mand van het gemeentebestuur van Hoek. BRUINISSE. In de jaarvergade ring van de voetbalvereniging Bruse Boys zijn de heren A. van den Berge en J. Pleune herkozen, resp. als voor zitter en als bestuurslid. In de vaca ture L. Jumelet (niet herkiesbaar) is in het bestuur gekozen de heer A. de Vogel. Vier elftallen zullen worden ge vormd. Het gemeentebestuur zal worden gevraagd de huur van het sportterrein, die op het ogenblik vierhonderd gulden per jaar bedraagt, te verlagen. QR1JPSKERKE. De Grijpskerkse kunstenaar Joh. Verkeste een geboren Zeeuws-Vlaming zal eincl juli exposeren in een hotel aan de Noordstraat in Domburg. Gedurende enkele weken zul len dan de fraaie houtsnij werken en gipsen beeldjes van de heer Verkeste te be wonderen zijn. Ofschoon de kunstenaar enige tijd een op leiding in de Achterhoek heeft genoten, is hij toch min of meer een self-made man die zonder tot een bepaalde rich ting te behoren of in de voet sporen van anderen te lopen zijn eigen weg gaat en zijn eigen fantasie op volkomen vrije wijze laat spreken. Over dag is de heer Verkeste werk zaam in de meubelbranche, maar 's avonds in zijn vrije tijd laat hij de grote „stukken" voor wat zij zijn en glijden zijn handen langs fijner werk. Wie een kijkje neemt in zijn atelier, een woonkamer van zijn huis aan de Nieuwstraat, wordt bekoord door de grote hoeveelheid kunstwerken die daar een plaatsje heeft ge vonden. Men komt daarbij onmiddellijk tot de conclusie dat de Grijpskerkse houtsnij der een veelzijdig kunstenaar is, die zich zowel voelt aan getrokken tot portrettering in hout alsook in het uitbeelden van landschappen en bijbelse voorstellingen. Het dagelijks gebeuren gaat aan de kunste naar echter niet voorbij. On langs tijdens de dichting van het Veerse Gat werd zijn oog gestreeld door een visser uit Veere, die droefgeestig staar- VLISSINGEN. Menige employé van de Scheldefabriek zal zich de laatste dagen hebben afgevraagd: „Wordt er een zwem bad in de machine fabriek aangelegd?" Het personeelsorgaan van de maatschappij laat een licht schijnen op deze waterige ver onderstelling. Sinds enige maanden heeft men daar een oude fundatie gesloopt, be tonnen palen gepulst en op deze een zwaar gewapend betonnen raamwerk gegoten. Thans heeft men van metselsteen wanden opgetrokken waardoor bij 5,5 meter met een diepte van 2,6 meter. Men krijgt dan inder daad de indruk dat een zwembad wordt aangelegd midden in de Schelde-machine- fabriek, ook al omdat de wanden zorgvuldig waterdicht worden beplakt. Het merkwaardige voor outsiders is echter dat in het geheel niet van een zwembad sprake is, omdat juist geen druppel water tot het bassin mag worden toegelaten! De definitieve betonnen kuip wordt bin nenkort tegen het beplakte metselwerk gestort zodat de kuip werkelijk water dicht is. 1 v De ,,bad"kuip vormt een een rechtnoeklg bassin onderdeel van de fundatie is ontstaan van 13,5 van een nieuwe grote rondslijpbank, die de maatschappij in Duitsland heeft besteld. Deze wordt geplaatst op een groot gewapend-betonblok van ongeveer tweehonderd ton zwaarte, dat in de kuip wordt gegoten, omdat slechts kranen van dertig ton in de loods aanwezig zijn. Door de bodem van de kuip met karton te be leggen kan het blok na het storten en drogen, wat vele weken in beslag neemt, van de bodem van de kuip worden gelicht. Na het plaatsen van de machine op het blok wor den ophangveren aange bracht en vervolgens heft men het blok door het regelmatig aandraaien van moeren aan het boven einde van de ophangstan- gen. De veren worden daardoor gespannen en het blok met de slijpmachine komt aan de veren te han gen. Op deze wijze wordt een trillingvrije ophanging van fundatie en machine verkregen. De machine zal begin volgend jaar in ge bruik worden genomen. de over het water, dat door de mannen van de Dijksbouw en Rijkswaterstaat bedwongen werd. Hij werd erdóór ge ïnspireerd en vervaardigde, een fraai gipsen beeldje (zie foto). -HERTOGENBOSCH. De classis Den Bosch van de Gereformeerde ker. ken heeft eindelijk uitspraken gedaan op het punt van zondag en zondags viering- Enkele jaren geleden liet een kerkeraad aan de classis vragen, wat men moest denken van predikanten die zondags om te gaan preken ge bruik maken van bus of trein. Een simpele vraag, zoals er wel meer gesteld worden en waarop velen ook vlot het antwoord menen te kunnen geven, vertelt ds. H. J. Hoek uit Oss in het Kerkblad voor Brabant en Lim burg. Maar de classis benoemde toch maar de gebruikelijke commissie. En toen bleek dat er aan die vraag heel wat meer vastzat. Toen bleek ook dat heel wat opvattingen, die traditio neel sterk staan, daarom nog niet be horen tot het erfgoed, dat we van on ze geestelijke voorvaderen (o.a. Cal- vijn) hebben ontvangen. Het eerste rapport („Zondagsrust en zondagsheiliging") bracht veel verras singen en het bracht ook de classica- le opdracht aan de samenstellers om nog eens dieper door te gaan op de plaats van het vierde gebod in het geheel van de tien geboden. Dat rap port („Decaloog en sabbat") is een jaar geleden uitgekomen en sindsdien geregeld in de classis ter sprake ge weest. Het is voornamelijk het werk van ds. P. Visser uit Tilburg. Uitspraken De classis is nu gereedgekomen met de bespreking en heeft de volgende uitspraak gedaan. Zij spreekt uit, dat de decaloog, zoals deze beschreven is in Exodus 20 en Deuteronomium 5, is gegeven als re gel des verbonds voor het volk Israël (Deut. 5 2, 3), als toenmalige om schrijving van de altijd blijvende le venswet in Christus is vervuld (Matth. 5 17), daardoor is verouderd en ver jaard (Hebr. 8 13), niet is ontbon den, maar als deel van het Oude tes tament fungeert als een der regels van dankbaarheid. De classis erkent daarom met hartelij ke instemming de inhoud van zondag 38 van de Heidelbergse catechismus als het nieuwtestamentische, zij het niet volledige, belijden aangaande het in Christus vervulde sabbatsgebod, welk belijden normatief is voor de zondagsviering. Ze dringt er bij de kerken op aan, dat zij er op zullen toezien dat de leden der kerk door prediking en catechese toenemen in de kennis van de vol heid van dit belijden en zo de evange lische vervulling van het sabbatsge bod beleven. Met name in prediking en catechese moet er op worden gewezen dat 'de zondag onder het voorzienig bestel des Heren door de kerk is ontvangen en aanvaard, opdat deze dag een bijzon der teken zij van de verlossing door Jezus Christus, welke verlossing ons vooral in de bediening des Woords en der sacramenten wordt verkondigd en verzegeld. Economie beslist niet De kerkeraden dienen bij hun onderricht er op te wijzen, dat 2ondagsarbeid, die in de eerste plaats wordt ver richt om het persoonlijke en materië le voordeel van de arbeidende mens, moet worden nagelaten. Economische factoren als zodanig zijn niet beslis send voor de noodzakelijkheid van de ze arbeid. En de ontspanning op zon dag behoort zodanig te zijn dat zij in overeenstemming is met het karak ter van deze dag als geestelijke en sociale rustdag. Bij alle voorkomende gelegenheden, vooral bij de huidige industrialisatie en haar verdere ontwikkeling, moeten de kerkeraden een klemmend beroep doen op overheid en andere verant woordelijke instanties om de bestaan de zondagrust te beschermen en te bevorderen, en zo de zondagsheiliging in gemeenschap met anderen moge lijk te maken. Tenslotte dringt de classis er bij de kerkeraden op aan, dat ze alie leden der kerk met nadruk wijzen op hun verantwoordelijkheid jegens anderen om dezen niet door onnodige zondags- arbeid of ontspanning van de moge lijkheid tot zondagsheiliging te bero ven. VLISSINGEN. De raad der gemeen te Vlissingen komt op vrijdag 14 juli des middags om twee uur in openbare ver gadering. De agenda vermeldt o.m.: een aantal onderwijsbenoemingen en -ontslagen; aankopen panden; verkoop bouwgrond; verstrekken krediet ƒ3.500 ten behoeve van een verhoging van de lonen van het personeel van het gemeen telijk badbedrijf; verlenen van een grond- en bouwvoorschot voer dé bouw van 84 woningen aan de woningbouw vereniging ,,Goed Wonen" in het uit breidingsplan „Paauwenburg", alsmede tot het verstrekken van geldleningen voor de financiering van de bouw van achttien garages en het aanbrengen van diverse voorzieningen in deze woningen; het verlenen van een subsidie aan het comité Vlissingse Zomershow ten behoe ve van een uurwerk. MIDDELBURG. In het tijd schrift „Land en Water" heeft ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-di recteur Rijkswaterstaat Directie Del tawerken-Zuid, een nabeschouwing gegeven over de afsluiting van het Veerse Gat. Na zijn uiteenzetting lan ceert ir. Dibbits twee vragen: a) heeft de gebruikte methode voldaan; b) hoe ziet men nu de mogelijkheid van toepassing van deze methode voor de Oosterschelde? Immers de Oosterschelde heeft een vloed-, res pectievelijk ebvermogen van één miljard kubieke meter tegen het Veerse Gat 70 miljoen m3. Dat be tekent dat de Oosterschelde veertien maal meer capaciteit heeft. Vraag a kan volgens ir. Dibbits met een volmondig ja worden beantwoord, zij het dan ook dat een aantal details kunnen worden verbeterd, respectieve lijk constructieve vereenvoudigingen kunnen worden aangebracht. Vraag b vereist naar de .schrijver zegt meer toelichting. Rijkswaterstaat gebruikte voor het Veerse Gat zeven caissons van 45 meter. Uitgaande van dezelfde normen voor wat toelaatbare stroomsnelheid zou men voor de Ooster schelde 72 caissons nodig hebben. Er zijn echter indicaties dat wij, al dus ir. Dibbits, gelet op bodemgesteld- SEROOSKERKE. Onder auspi ciën van de Stichting Orgelcentrum zal, woensdag, 19 juli a.s„ 's avonds om 8 uur een orgelconcert worden gegeven in de Geref. Kerk te Seroosker-ke (W) door Feike Asma. Het programma voor deze avond is gevarieerd samengesteld en bestaat uit graag gehoorde werken. Uitgevoerd zullen worden: Voorspel en Koraal Psalm 138, Feike Asma; Ada gio-Allegro (koekoek en nachtegaal) G. F. Handel; Variaties op het Koraal „Wie maar de goede God laat zorgen", G- Böhm; Allegretto, A. Guilmant; Marche Triomphale, J. Lemmens; An dante cantabilé. Ch. M. Widor; Suite Gothique, L. Boëllman; Besloten wordt met twee werken van Jan Zwart, „Ga niet alleen door 't leven" en Finale en Koraal „Alle roem is uitgesloten." SAS VAN GENT. CNA—SVG 8'1. SAS CNA 1—4. SVG—CBS 5—8. TERNEUZEN. MisrtappersSpadeU-a 1 4. Rijkswaterstaat 1Advendo 02. HKC ■de Meyer 31. PZEMDundeItouvv PTT 40. De Hoop—SC de Meyer 4—4. Spadella'HKC 2—3. VLISSINGEN. PVS-VAW 6—1. VAW rn—BW 0—5. PZEM II—PVS II 3—3. GPC II—VAW II 1—5. Uiterton II—Zeemacht 0—8. SSW—Uiterton 1—5. VAW—PZEM 2—9. SBLV—Coal 2—5. VAW II—PZEM II 2—6. BW—Zeemacht 3-40. PVS II—GPC II 1— 5. PZEM—PVS 5—1. SBLV—Uiterton (1—3. VAW—SSW 5—2. GPC—Coal 1—0. ZIERIKZEE. PZEM—Rijkswaterstaat 2 1. PTTZierikzee veteranen 13. CWS Herverkaveling 01. Kon ZeelandiaRijkswa terstaat 2—-2. Prov. Waterstaat—«Neptunus 5 0. HervehkavelmgZierikzee veteranen (1 2. Prov. Waiterstaa.fr—PZEM 3—2. Kon. Zee- landiaNeptunus I2. PTT—CWS 04. Wedvlucht van „De Trouwe Duif" te Tholen uit Orleans, 436 km. F. Kop- penhol 1; A. de Jonge 2; M. Vogel 3 4; A. J. A. Wagemaker 5 6; Joh. Keg ge 7 Joh. Deurloo 8, P. Kegge 9 10. held en programmering (ook plaatsen van caissons gedurende een springtij) een verhoudingsgewijs breder sluitgat zullen moeten construeren. Ir. Dibbits gaat derhalve uit van 84 caissons a 45 meter. De vraag is nu in hoeveel tijd kan men de „hulpsluis" in de Ooster schelde opbouwen. De ervaring opgedaan met de onge veer 60 meter lange AX-caissons en daarnaast de bereikte vlakheid van de drempel in het Veerse Gat, heb ben de schrijver de overtuiging gege ven dat 60 m lange caissons uit een oogpunt van manoeuvreerbaarheid en sterkte acceptabel zijn. Dat wil zeg gen dat bij 60 meter lange caissons het aantal voor de Oosterschelde te plaatsen caissons 63 zou bedragen. In de Oosterschelde zal men twee geu len moeten afsluiten; de afstand van de landhoofden in ieder der sluitgaten be draagt resp. circa 1500 en 2000 meter. Het moet mogelijk zijn om vanuit ieder der vier landhoofden tegelijk met het plaatsen van caissons te beginnen. Bij het verder programmeren van de cais sonplaatsingen lijkt een tijdsperiode van drie h vier weken voorlopig voldoen de om de 63 caissons te plaatsen. Intussen zullen er organisatorisch zo wel aan de zijde van de directie als aan de zijde van de aannemer hoge ei sen moeten worden gesteld. Ir. Dibbits wijst in dit verband op het methodisch sluiten van de schuiven. Bij het Veerse Gat moesten tweemaal 56 is 112 schui ven worden gesloten in drie phasen. Bij de Oosterschelde zullen rond 1400 schui ven moeten worden gesloten in enige phasen, waarvan de eerste phase ver moedelijk 700 schuiven telt. Het komt Ir. Dibbits voor dat overwo gen moet worden om bij een dergelijke operatie militairen in te schakelen. Een wezenlijke verandering in de methode betekent dit echter niet. AXEL Aanwinsten Christelijke Biblio theek te Axel: D. Siegmen: Wenen, een foto boek; G. Conten-au Zo leefden de Babylon-iërs en de Assyriërs; P. Gascar - Les pas perdus: H Felix - Mechanische technologie: G. Schli en W. J. Fischer Planten verzamelen, maar juist; A. Lekkerkerker De tafel des Heren; D. v. d. Hoepen en H. Felderhol - Opnieuw in de houten broek; E. Gondige - The white which. J. Wasserman - Der Fall Mauritzius; J. Hidding - Als de bramen rij pen; H. Toxopeus De eilander; S. Vestdijk - Ierse nachten; B. Woodhouse Intieme ge sprekken met dieren; F. v.d. Hooning en D, Winsemius - Durf het leven aan. E. Claes Jeroom en Benzamien. Jeugdboeken; J. Nieuwenhuis en E. Sporker Jouw wereld, een boek voor jongens; F. W. Dixjon De verdwenen professor; J. W. Sclxultz - Sinopah de zoon van Witite Wolf; L, H. Wilder - Het huis aan het Zilvermeer; L. Rimkin en L. Lindgren Sia woont op Kilimiansjaro; M. Ei sing - Hans en Riekje, 1. Hans is allen. MULO-examens BERGEN OP ZOOM. Voor het Mulo examen diploma A slaagden: J. B. Blaas, S. Lindhoud, H. H. Uijl, J. L. van Dalen uit Tholen, G. W. Boller en M. J. Suurland uit Scherpenisse, J. B. den Braber uit St. Anna- land, S. Wagemaker en A. W. Verstrate uit St. Philipsland. S. Wagemaker slaagde ook voor het middenstandsdiploma. BERGEN OP ZOOM. Voor het R.K. Mulo examen slaagden: A. B. Martens uit 's-Heerenhoek, P. van Aken uit Valkens- waard, J. L. Baarends en M. J. J. Janssens uit Goes, M. H. Franse uit Lewedorp, C. M. van Stee uit Borssele. VLISSINGEN. Van de heer B. P. Carrière fe Middelburg ontvingen B. en W. van Vlissingen volgens de door zijn moeder, wijlen mevrouw P, J. Carrière geb. Bilheimer geuite wen-s ten geschen ke ter plaatsing in het gemeentehuis of in het museum, twee op paneel geschil derde portretten van Bartholomeus Winkelman (17811849) en zijn eerste vrouw Pieternella Jacoba Mortier (1786- 1835), met wie hij in 1807 is gehuwd. De heer Winkelman, die van 1847 tot zijn overlijden van de raad van Vlissin gen is geweest, was de vader van de la tere burgemeester H. P. Winkelman. Deze portretten, waarvan de schilder niet bekend is en welke dateren uit de jaren 1810 tot 1815, beschouwen B. en W. als een welkome aanwinst voor de gemeentelijke verzameling. Zij stellen de raad voor de schenking te aanvaar den. HAARLEM-NOORD. Ds. O. Jager, gereformeerd predikant te Haarlem- Noord heeft van de kerkeraad studie verlof gekregen tot 31 maart. Ds. Ja ger wil in die tijd de stof voor zijn proefschrift verzamelen en groeperen. Het voorstel werd gedaan door ds. Jagers collegae. Hij blijft wel preken en de belijdeniscatechisatie houden. Voor het overige wijkwerk springt de emeritus-zendingspredikant ds. A. Pos weer in, die voor de komst van ds. Ja ger al in diens wijk had gewerkt. Ds. Pos heeft dat jaar niet stilgeze ten. Hij heeft hulpdiensten verricht in Bennebroek, waar hij inviel voor ds. W. Bos, die legerpredikant is geweest. Postduivenberichten TERNEUZEN. Uitslag vlucht Orleans, E.M.M., Temeu®en. 1. P Verberkmoes, 2 en 7 G Hamelink, 3 W v d Linde, 4 en 9 D Deurwaarder, 5, 6 W de Vos, 8 J Jansen, 10 K. Oppeneer. Uitslag vlucht Breteuil, ,,De Eendracht", Terneuzen. Oude duiven. «1, 2 J A -de Siriidfr; 3, 5, 8, 9 Meijer van de Bergé; 4, 10 J Wil- lemsen; 6 Heucke-Openeer; 7 J A van Houdt. Jonge duiven: 1 A Faas; 2 A van Tricht; 3 A Dieleman; 4 L J Koc-h «en Zn.; 5 Meijer v. d. Berge; 6 M J v d Akker; 7, 9 J Willem- sen; 10 Chr van Driel, AXEL. Vlucht van de duivensociëteit „De Verwachting" van Breteuil. Oude duiven: 1 E van Dorsselaer; 2 P Deij; 3 Cn van Dron gelen; 4 J Schelf au t; 5. 10 J van Hoorn; 6, 7 A Blommaert; 8 J de Visser; 9 M Dieleman. Jonge duiven: 1 J Weesepoel; 2 «E Pieters; 3 A Wijna; 4 A Peersman; 5 Chr Tieleman; 6 P Deij; 7 J Vinke; 8 C Heynsdijk; 9 Q van Dorsselaar; 10 J Dieleman. ST. ANNALAND. 11 juli. Doré bonken 21.40; gewone 21.86—22.08; gewoon afwijkend 21.2921.50; drielingen 11.57; Eigenheimers gewone 21.5422.37; gewoon «afwijkend 16.49 20.59; drielingen 9.12—9.77; Bintjes bon ken 25.4026.gewoon 16.16.34; gewoon afwijkend 10.15.12; drielingen 7.90—8.06. Aanvoer 195 ton. Alles per 100 kg. SCHERPENISSE. «11 juli. Doré bonken 19.57; gewoon 20.6622—ill; gewoon afwij kend 15.64—18.60; drielingen 11.69; Eigen heimers gewoon 19.50—20.71; drielingen 8.21; Bintjes bonken. 24.99; gewoon 10.43—15.11; drielingen 7. Alles per 100 kg. Aanvoer 100 ton. MIDDELBURG, 11 juli. Zwarte bessen 1 1,06, zwarte bessen 2 97. GOES. BEURSBERICHT MARKT 11 JULI. VLAS: Voor vlas van de nieuwe oogst wor den prijzen van 1.500 tot 2.000 per ha betaald, levering op auto. De prijs voor ongerepeld vlas, uit de schelf geleverd, bedraagt 17—22 cent per kg. HOOI: Lucernehooi, geperst «uit de ruiter 90—95 per ton, weide hooi, idem 70—75 per 3540 per ton, rood zwenk 25—30 per ton. EIEREN: Voor de eieren geldt een prijs van 1.821.86 per kg. GOES, U jiuili, Export en Indus-trievei- ling Zwarte bessen I 123—126, II 116—117, ITI 71. Rode bessen 56,10—59, II 52. 40—52, ,L39- Duitse zure n 41. Frambozen I "J™» U 128. Frambozen voor de Ind. I 64. Jucunda II 86. Talisman II 86. Mad. Moutot n 92. Gewone veilig, per doos: Talisman I 42. II 3641. Frambozen I 38. II 33—36. Rode bessen I 21. n 15—18. Kruisbessen I 18—21, II 1617. Bramen I 4750. Per. kg. Talis man n 70—114. Red Gauntlet I 105, Mad. Moutot II 81—104. Kruisbessen II 37—65. Witte bessen II 46—49. Oranjepruimen I 52 69, II 42. grof 4954. fabriek 4951. Tolle naars I 37, II 30, grof 30—46. Yellow Transp. val 22—33, kroet 13—24. Close KL. I 70-80; 59—63, grof 4861. Dubb. pr. bonen I 153— 163. Zure Morellen I 90. Klerken I 190204. Krieke n II 101109, III 95. Vleeskersen II 68114. THOLEN. 11 juli. Doré bonken 20.60, gewo ne 20.60—21.65, blok 2 18—20, poters 10.50— 10.64, kriel 10.84, eigenheimers 20.70—21.28, poters 9.93, bintje bonken 25.14, gewone 15— 16.10, poters 8.90, eerstelingen 18.15, poters 10. Aanvoer 87 ton. BERGEN OP ZOOM, 11 juli. Zwarte bes sen 1, 1.20. idem 1,1. 1.1.1, frambozen 1. 0.65, idem 11. 0.63, rode bessen 1. 0.51, 1,1. 0 3o' jucunda 89—91, talisman 0.88, frambozen in doosjes 1 1.24, 11. 0.75, dub princ. 1. 1.30 1.33. 11. 1.01. KRABBENDIJKE. 11 juli. Aardbeien in dustrie: Jucunda II 89. afw 45. zwarte bessen industrie I 111—112, II 104—105. III 68, rode bessen industrie II 54, dub. nrinc. bonen I 147—475. II 161—163. Close I 80-90 43. 70-80 54. 60-70 43—50. II 70-85 51. 60-70 43. II d. 30. Ill PT. 32-40. Ill f 17—26. kr. 9, Early Laxton 48. rode bessen per doos: I 18>19, II 14—1^ aardbeien per doos: Talismafi I 41, II 26Z% verpakt fruit close I 70-75 61.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4