In het Sloegebied kreunen reeds vijf baggermolens Hoe woedt de fee populair? KRIS r De Solisten van Zagreb: Feilloos kamerensemble Hr. Ms. mijnenveger Axel bezocht gemeente Axel Adjudant Griep nam afscheid van rijkspolitie Tholen door Zeeland Operatie die patiënt Zeeland stevig moet opfrissen Last met „Lies' Dinsdag 11 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD LANDSCHAP VERANDERT ONVERBIDDELIJK Enorme opkikker Nieuwe vestiging in Vlissingen Tijd nog niet rijp voor verlenging van Boulevard BEGRIP VOOR GEWETENSNOOD Holland Festival 1961 Weinig speling in bouwschema Bergketens Dommelende visser Schip verloor schroef Examens NOORS SCHIP AANGEVAREN Kettingbotsing op de rijksweg bij Rilland V oetbalwedstrijd en vaartocht voor de jeugd Schip zal Delta-roem over de zeeën dragen De Roo en Rentmeester bij ongeluk betrokken Plaatselijk Niets te schakelen JACQUES GODDET NAAR ZEELAND Nieuwe commissaris bij „De Schelde" Pag. 3 hier en daar nog de fuiken van vissers liggen, maar dat is een beeld dat spoe dig zal verdwijnen. In een klein roei bootje zagen we nog een visser zitten, maar de man liet zich niet beschreeu wen. Hij was in de lauwe zomerwarm te in slaap gewiegd door het nauw merkbaar deintje van het bootje. Vier baggermolens zijn reeds bezig om de toekomstige haven uit te diepen. Het gaat voorlopig nog om een toe gangsgeul waardoor men het werk zal kunnen bereiken. Een vijfde baggermo len werkt al in opdracht van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. Zo als bekend zal dit bedrijf een dépen dance in het Sloegebied vestigen. De diepte van de haven zal voorlopig op tien meter worden gebracht. Afhanke lijk van de belangstelling van industri ële zijde kan men de haven te zijner tijd dan groter en dieper maken. Op de plaats waar de afsluitdijk komt te liggen is een zandzuiger in bedrijf om het slib te verwijderen. In de nabije toekomst zullen er nog drie tot vier zuigers bijkomen. De werkzaamheden aan de nieuwe haven zijn uiterst arbeidsextensief. Ma chines doen het werk. De schorren en de slikken moeten langzaam maar on verbiddelijk wijken voor een operatie ve ingreep die de patiënt Zeeland een enorme -opkikker moet geven. Of de patiënt bereikt zal worden, moet de -toe-1 weest. Groothandel in ijzerwaren VLISSINGEN. De heren E. en J. Tytgadt uit Brugge en Maldegem heb ben de gemeente Vlissingen verzocht een gedeelte van het industrieterrein ten noorden van de Prins Hendrikweg te mogen kopen. De oppervlakte bedraagt 8400 m2. De beide Belgen willen op dit terrein een groothandel in ijzerwaren vestigen. Zij wensen aan de verkoop de voorwaarde te verbinden dat hun het recht van optie word-t verleend op de aankoop van een gedeelte van de aan de zuidzijde van dit terrein grenzende grond ter oppervlakte van ongeveer 3000 m2. Daar het in het voornemen ligt voor het te vestigen bedrijf een naamloze vennootschap op te richten, is het de be doeling dat de eigendomsoverdracht van de grond aan de op -te richten N.V. zal plaatsvinden. B. en W. stellen de raad voor met dit alles akkoord te gaan. VLISSINGEN. B. en W. vragen de raad e enadres van de gezamenlijke VVV's van Middelburg en Vlissingen voor kennisgeving aan te nemen. Het betrof hier een adres waarin aandacht werd gevraagd voor het doortrekken van de boulevard in oostelijl|3 richting. In verband met het stadium waarin de kwestie van de versterking van de zeewering verkeert een versterking die in de eerste plaats- een aangelegen heid is van Rijkswaterstaat en de Pol der Walcheren menen B. en W. dat de tijd voor het doortrekken van de bou levard nog niet rijp is. Formeel zal de gemeente dus vooralsnog geen verzoek indienen. Er is wel reeds overleg ge- Nog ziet het Sloegebied er betrekkelijk ongerept uitIn kleine kreekjes vloeit het water met de ebstroom mee naar zee. Spoedig zal hier verandering in komen* De voorboden zijn er reeds in de vorm van de twee baggermolens achtergrond 'sHEER ARENDSKERKE. Struikelend over grote brokken klei -moet men zich heel wat moeite getroosten om poolshoogte te gaan nemen in het Sloegebied. Maar deze inspanning wordt wel beloond want over het wijde gebied kreunt reeds het sombere lied van bagger molens en aan de dijken zwaaien de armen van draglines rusteloos heen en weer. De oppervlakte van. het terrein in aanmerking ge nomen zou men verwachten met een soort tienjaren plan te maken te hebben. Niets is echter minder waar. Op 1 mei 1963 zal de eerste fase van het werk gereed moeten zijn. Aan de Walcherse kant is men reeds bezig met de verzwaring van de dijk langs de Nw. en St. Joos- landpolder en langs de Bijleveldpolder. Vanaf de Bevelandse kant groeit de eigenlijke afsluitdam, die ruw gesitueerd vanaf de Zuid Kraayertpolder naar de Bijleveldpolder zal lopen. HARDERWIJK. De classis Harder wijk van de Gereformeerde kerken heeft, antwoordend op een 'brief van de Geref. kerk van Hattem. haar blijd schap uitgesproken over het in deze ge meente gegroeide en groeiende contact met de vrijgemaakten aldaar en haar waardering geuit over het door de ker- keraad van Hattem gevoerde beleid. Zo als bekend -stelde de vrijgemaakt-geref. predikant ds. Van Overeem zich onder het opzicht van de Geref. kerk aldaar en werd -door deze 'kerk als ambtsdra ger aanvaard. Ook erkent de Classis be grip te hebben voor de gewetensnood waarin velen zich zagen gebracht en waardoor zij de weg van de „vrijma king" kozen omdat zij deze als de enig mogelijke voor hun geloofsbesef zagen. Deze broeders en zusters aldus de clas-sicale uitspraak achtten zich te eng gebonden. De classis Harderwijk spreekt daarom uit, dat, nu de vervan-ging,sformule is weggenomen, zonder dat er iets anders voor in de plaats gesteld is, zij die om deze reden van oordeel waren zich niet te mogen conformeren en daarom wer den geschorst of zich vrijmaakten, on der betuiging van leed om de elkander wederkerig aangedane moeite en pijn, ku-nnen worden ontvangen als broeders en zusters in volle rechten en als ambtsdragers van -de kerk van Je-zus Christus. De Particuliere Synode van de Ge formeerde kerken in Gelderland heeft zich tot de Generale Synode dezer ker ken gewend met de vraag of er geen termen aanwezig zijn om de minimum- traotementen van de predikanten gene raal te herzien. De classis Arnhem van de Gerefor meerde kerken heeft zich tegen de fi guur van een pastor pastorum uitge sproken. Aan het betreffende generale deputaatschap zal worden meegedeeld dat de classis afwijzend hiertegenover staat. In dezelfde brief zal de aandacht worden gevestigd op vormingscentra en een contactman per provincie voor het beroepings-werk. MIDDELBURG. Sedert het optreden van I Musici verleden jaar heeft de provinciale hoofdstad geen kamerensemble van formaat kunnen horen. Gisteravond was het dan zover en trad een niet minder vermaard kamerorkest op in Middelburg. De solisten van Zagreb, die in het kader van het Holland Festival een concert gaven. Het ensemble van Antonio Janigro heeft een zeer grote in druk nagelaten op ons. De enthou siast reagerende zaal die vol komen was gevuld dwong het orkestje daarna tot het geven van een toegift: Een virtuoos getokkeld pizzicato uit Britten's Little Sym phony. Een groot deel van het programma werd ingenomen door barokke compo sities. Voor de pauze drie werken van Vivaldi en daarna waren Couperin en Corelli aan de beurt. Het jeugdwerk van de klassieke meester Mozart sloot daar eigenlijk wel op aan. Slechts een sonate van Rossini was een romanti sche vreemde eend in de bijt, die zich daar wonderwel in thuis voelde. Over het algemeen geen meesterwerken, die ten gehore werden gebracht, maar door de feilloze manier van musiceren van Antonio Janigro met zijn dertien man nen en een vrouw werden de werkjes Een enorme zeehaven, -die de -groot ste va-n de Vlissingse havens van verre zal overtreffen, is in aanbouw. Het ach terste gedeelte van de inham, die het Sloe in feite is, wordt -afgesloten door een dijk. In deze afsluitdijk zal een uit wateringssluis worden -gebouwd voor de lozing van het achterliggende -gebied. Anderhalve kilometer dijk (tot aan de bouwput vaTn de sluis) zal nog dit jaar gereed moeten komen. Een scherp ge timed bouwschema, waarin de tijd een haastige factor is. De snelheid waar mee alles uitgevoerd moet worden doet vermoeden dat een heel leger arbeiders op het wijde terrein is losgelaten. Ook dit is een misvatting. De 150 mensen -die hier werken (een ruwe schatting) vindt men nauwelijks terug. Afgezien van het weemoedig gekreun van de baggermolens is er alleen nog het ge krijs van de meeuwen. Toch komt er met vaart tekening in de situatie. Over een -grote -afstand is men bezig met de verzwaring van de dijken langs de Walcherse polders. Draglines graven het dijklichaam ujt en werpen de vrij komende klei in twee langwerpige „bergketens" neer. Inmiddels is een grote persleiding in aanbouw, die door getrokken zal worden tot de plaats waar de eigenlijke haven zal komen. Nadat de sliblaag weggebaggerd is, zal deze zandbodem via de persleiding in het dijklichaam gespoten worden. Aan BRUINISSE. De dinsdag in het Zijpe gezonken motorsleepboot „Lies", die door de drijvende bok „Assistent" van het bergingsbedrijf Van de Graaff en Mulder uit Rotterdam boven water was gebracht is in de nacht van don derdag op vrijdag op aanvankelijk on verklaarbare wijze ter plaatse weer ge zonken. Moeizaam was hij van twintig meter diepte boven water gebracht en leeggepompt. Nadat men het vaartuig naast de bok gemeerd had begaven de vermoeide bergers zich naar kooi. Na slechts enkele uren rust werd men ruw gestoord. Toen de mannen aan dek kwamen zonk de „Lies" net voor hun ogen weg. Vrijdag ondernam men her nieuwde pogingen die echter op niets uitliepen. De tweede strop bleek men niet onder het schip door te kunnen krij gen. Nadat zaterdagmorgen een duiker om laag was gegaan, bleek de draad klem te zitten achter de beide ankers van het schip. Toen dit euvel was-verholpen kwam de „Lies" om elf uur voor de tweede maal boven water. Het wrak werd toen door de pompboot Zeearend leeggezogen. Na een ingesteld onderzoek bleek dat op het z.g. scheeps- vlak de flens van de afvoerpijp een scheur vertoonde. Een noodreparatie maakte het wrak gereed om naar de vissershaven ver sleept te worden. de buitenzijde van de dijk zal een weg worden aangelegd. Terwijl er ook plaats is gereserveerd voor een eventuele spoorlijn. Gewerkt wordt ook al aan de z.g. oeverwerken van het Sloe. Onder de ze oeverwerken verstaat men enkele dammen, die loodrecht op de stroom richting geplaatst worden en op die manier de stroom van de oever af leiden. Afslag door stroómkolkin-gen wordt op die manier vermeden. Het Sloe is langzaam maar zeker aan het veranderen. Weliswaar ziet m WEMELDINGE. -Het afgelopen weekeinde heeft het Belgische motor schip Philippe bij het binnenvaren in de haven van Wemeldinge een defect op gelopen aan de voortstuwingsinrichting. Een duiker van het bergingsvaartuig Arendsoog constateerde een -breuk in de schroefas. Het schip bleek de schroef met een deel van de as verloren te zijn. De lading van ruim zeshonderd ton voor België bestemd zand werd over geslagen in het ms. Allegro. De Philippe zal naar een scheepswerf worden ver sleept. THOLEN. Op de bovenzaal van hetldant, de heer Van Thiel, de burgemees- gemeentehuis te Tholen heeft men gis- ter van Tholen, de heer A. J. van der termiddag afscheid genomen van de I Hoeven en de adjudant Bos memoreer- adjudant van de rijkspolitie de heer C. den de uiterste plichtsbetrachting van Griep, die op 1 juli de dienst met pen- adjudant Griep en wezen er op dat hij naar een zeer hoog niveau gebracht. Het begon al meteen met een kleine symfonie van Vivaldi, die met zijn stra- lend-spirituele melodieën een bij uitstek goede start was van het concert. Anto nio Janigro liet daarna horen, dat hij niet voor niets naast zijn dirigeerkunst een wereldnaam als solo-cellist heeft. In een celloconcert van Vivaldi trok hij het ensemble naar een zeer grote hoog te en was het samenspel van dit unieke gezelschap volmaakt te noemen. Jelka Stanic, de enige vrouw in het orkest, was daarna soliste in een vioolconcert van de barokke Italiaanse meester. Ook zij had zeer goede momenten in dit me lodieuze werk. Het toch al niet grote gezelschap werd tot de helft terugge bracht bij het even plezierige als merk waardige werkje van de jonge Rossini. Hij heeft in het driedelige werkje zijn groot gevoel voor humor volledig uitge leefd. De talloze grapjes in de sonate houden o.m. een solo voor contrabas in. Maar bovenal komt in dit kamermuziek werk de opera-componist Rossini -bij voortduring grinnikend om de hoek kij ken. Na de pauze was Antonio Janigro weer een superieure solist in een con certstuk voor cello en orkest van Fran cois Couperin. Het hoogtepunt van het concert kwam als een climax in de hei de laatste composities. En dat was eigenlijk niet verwonderlijk, omdat bei de werken tot het standaardrepertoire van de solisten van Zagreb behoren. De dertien musici kennen elke noot van Mozarts divertimento in bes, K.V. 137 en Corelli's Sarabande, Gigue en Badi- nerie van haver tot gort. In een adem benemend mooi samenspel werden bei de composities onder de bezielende lei ding van Antonio Janigro als het ware herschapen. Het applaus was oorverdo vend, het succes zeer groot en er waren bloemen voor Jelka Stanic. Dat het en semble een toegift moest geven, hadden wij reeds vermeld, Sch. sioen heeft verlaten. Een groot aantal genodigden gaf van hun belangstelling blijk. Wij zagen o.m. de districtscom mandant uit Middelburg, de heer A. J. Thiel, de luitenant Lanting en de dis trictsadjudant Van Burg, heiden even eens uit Middelburg. Voorts waren aan wezig de burgemeesters van Tholen, Oud Vossemeer, Poortvliet en St. An- naland, het voltallige personeel van de rijkspolitie groep Tholen, de groepscom mandanten van de omliggende plaatsen en een deputatie van de reserve rijks politie. De drie sprekers, -de districtscomman- VLISSINGEN. Het 5000 ton meten de Noorse vrachtschip „Falkanger" van Westfali Larsen is maandagmorgen ter hoogte van het lichtschip Westhin- der voor de monding van de Wester- schelde in aanvaring gekomen met het Spaanse schip „El Salazar". De Span jaard kon na het incident zijn koers vervolgen, maar de „Falkanger", die met 1000 ton stukgoed was geladen, liep vrij ernstige averij aan de boeg op. Aanvankelijk besloot de kapitein van het Noorse schip terug te keren naar Rotterdam maar later verkoos hij Vlis- 2l,??en els reparatie-haven. De Kon. Mij. „De Schelde" ging echter niet op T? „^Paratie-aanvraag in, waardoor de anger'..°P de rede van Vlissin- vf r"oest blijven liggen. Een onderzoek „f^u scheepvaart inspectie wees in middels uit dat de Noor geen zee meer mocht kiezen. De „Falkanger" was AntweCrprenen°0dZaalït d°°r te varen naar MIDDELBURG. Voor het examen voor het vakdiploma voor Handelverte- genwoordiger dat in Breda en Utrecht werd gehouden slaagde uit onze provin cie de heren: C. Cornelisse te Oost-Sou- burg, B. Dekker te Grijpskerke, C. den Hartog te Middelburg, P. J. v. Klave ren te Goes, K. Verhage te Koudekerke en P. M. Zuidland te Middelburg. Er staat nog dertig centimeter water. Rustig zitten deze mannen te tvachten tot de bodem droogvalt. Pas dan kunnen ze verder werken aan de bouw van de grote persleiding, die het zand uit de eigenlijke havenkom zal vervoeren naar het dijklichaam. RILLAND. Op de rijksweg, bij wachtpost 19 heeft zich gisteravond een kettingbotsing voorgedaan die veroor zaakt werd door een voorbarige inhaal- poglng. Drie personenauto's ramden el kaar. De materilëe schade is groot. De botsing, waarbij zich geen per soonlijke ongevallen voordeden, ont stond toen een tweetal personenauto's afremde voor een vrachtwagen die aan stalten maakte langs de kant van de weg te stoppen. Een derde personen auto. bestuurd door de heer H. G. ui-t Dusseldorf, wilde de de file passeren, maar ontdekte op het laatste nippertje dat dit niet meer mogelijk was in ver band met een tegenligger. De Duitser ramde de voor hem rijdende personen auto, die op zijn beurt de „achterste ven" van de derde auto in elkaar sloeg. De materilëe schade bleek niet voor de poes te zijn. AXEL. Hr. Ms. mijnenveger Axel heeft een long weekend in Zeeuwsch-Vlaanderen doorge bracht en volgens een inmiddels gegroeide traditie ligplaats ge kozen op Axels grondgebied, nl. aan de kade van de N.V. Comp. Neerlandaise de 1' Azote. De officiële ontvangst die vrij dag op het gemeentehuis werd aangeboden werd o.m. bijgewoond door overste J. Meter, garnizoens commandant te Middelburg en door de commandant maritieme middelen in Zeeland, kapitein ter zee De Bruyne. Burgemeester M. K. van Dijke sprak een welkomstwoord en heette in het bijzonder de bemanning van bet schip, die voltallig aanwezig was welkom. De spreker herinnerde er aan da.t het schip sedert de tewaterlating voor de derde keer in Axel was. Voor enkele beman ningsleden betekent dit een weerzien, maar voor het grootste deel van de manschappen was het de eerste keer dat ze kennis maakten met de plaats Axel. De burgemeester sprak overigens de hoop uit dat dit bezoek een onver getelijke indruk zou achterlaten. Het zou misschien wenselijk zijn al le marine-schepen die in de toekomst te water worden gelaten naar Neder landse steden te noemen, om dan door regelmatig bezoek de band tus sen de marine en de bevolking te verstevigen. Na de begroetingswoorden werd nog heit woord gevoerd door de heer M. 't Gilde, directeur van de Chr. lagere technische school, welke school het schip heeft geadopteerd. Ter herinne ring aan deze reis naar Axel bood de heer 't Gilde de commandant een fles jenever aan met bovenop een minia tuur mijn, hetgeen als een toepasselijk geschenk werd aanvaard. De comman dant v-an het schip, de luitenant ter zee tweede klasse Wehren-s sprak een dankwoord en hoopte alle aanwezigen aan boord te zien. Als dank voor de bemoeiingen van de leerlingen van de technishce school beloofde hij een reis m-et het schip op de Zeeuwse stromen. Na afloop van de plechtigheid werd in het „Centrum" een ontspanningsavond aangeboden. Zaterdagmorgen om elf uur vond aan boord van het schip een officiële ontvangst plaats. Dit gebeurde nadat de bevolking gedurende enkele uren de boot had kunnen bezichtigen. Bij de ontvangst bood de commandant twee wapenschilden aan. Een zal een plaats krijgen in het gemeentehuis. De andere in de technische school. In de middaguren vond op het terrein aan de Buitenweg een voetbalwedstrijd plaats tussen leden van het gemeente- personeel en de bemanning van de „Axel". Voor het gemeentepersoneel is deze wedstrijd bijzonder eervol verlopen al moest men dan een 63 nederlaag incasseren. De leeftijd van diverse op gestelde Axelaars in aanmerking geno men was dit resultaat niet te versma den. In de avonduren maakten de matro zen van de „Axel" een rondrit door Axel. Het schip is maandagmorgen om negen uur van de kade vertrokken. In Terneuzen kwamen overigens de leerlin gen van de technische school aan boord voor de beloofde trip. SCHIEDAM. Op de werf van de N.V. Gusto (voorheen A. F. Smulders), is gistermiddag een schip van de Hol land Amerika Lijn te water gelaten dat vanaf begin van de bouw voorbestemd was een Zeeuwse naam te dragen. De kiellegging vond n.I. op de zelfde dag plaats dat in Zeeland de eerste Delta- dijk werd gedicht. Bij de doop kreeg het schip dan ook de naam „Katsedijk" De tewaterlating werd verricht door de echtgenote van een der commissa rissen, mevrouw mr. J. H. J. Reuch- lin-Lichtenbelt, De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, die vergezeld was van zijn echtgenote. Het schip, dat om half vier te water ging, is een vrachtboot met passagiersacco- moda-tie. bij de uitoefening van. zijn taak altijd respect had afgedwongen. Zij gewaag den bovendien van de uitstekende ver standhouding die er was geweest. De wachtmeester A. J. Westdorp dankte vervolgens zijn voormalige chef voor de genoegelijke tijd die hij samen met hem had mogen doormaken. Elf jaar -geleden waren ze beiden naar Tho len. -gekomen en in die reeks van jaren is een voortreffelijke reeks van succes sen geboekt, aldus de heer Westdorp. Namens de groep Tholen bood hij de scheidende functionaris een fraaie vul pen aan. Mevrouw Griep kreeg een speciale koffiepot aangeboden. Namens de burgemeesters van het eiland bood d-e heer A. J. van der Hoeven een klok aan. Ten slotte mocht de heer Griep nog een portefeuille in ontvangst nemen van de reservisten. De heer Griep on derstreepte in zijn dankwoord de woor den van zijn collega Westdorp en dank te allen voor de bijzonder -goede samen werking. ST. NIKLAAS. De beide Zeeuwse renners Jo de Roo en Rentmeester zijn zaterdag in België betrokken ge weest bij een auto-ongeval. Zij keerden terug v.an een wedstrijd In St. Niklaas. Een Belgische wagen die uit een zijweg kwam, verleende geen voorrang. De Roo kwam met de schrik vrij terwijl Rentmeester na doktershulp met. een ontwrichte pols en wat pijn in de rug naar huis kon terugkeren. Vermoede lijk zal laatstgenoemde na een week hersteld zijn. Jaarvergadering V.C.V. Volgend jaar wordt toto weer bekeken UTRECHT. Het al dan niet toetre den van de chr. sportorganisaties tot de Nederlandse Sportfederatie is in het Verbond van chr. voetbalverenigingen nog geen uitgemaakte zaak. Dat bleek tijdens de jaarvergadering die in Utrecht werd gehouden en door ongeveer 20 pc-t. van het aantal aangesloten clubs werd bijgewoond. Een voorstel om de NCSU aan de NSF te doen verzoeken een an dere financiële opzet te maken en niet langer met toto-geld te werken, werd verworpen. De zaak werd uiteindelijk afgemaakt doordat het bestuur beloofde volgend jaar de zaak opnieuw aan de orde te zullen stellen. Dit mede na dat de heer W. Passchier, secretaris van de NSCU, had verteld dat de hele mate rie de aandacht heeft van het Unie-be stuur en dat geen mogelijkheid onge bruikt zal worden gelaten om alsnog toe te treden. Belangrijk was voorts het besluit tot een contributieverhoging in verband) met een grptere bijdrage aan de Ned. chr. sportunie. Die bijdrage werd van 10 ct per senior-lid gebracht op 17 ct en voor de junioren Van 5 ct op 8y2 -cent -per jaar. Uit het jaarverslag van secretatds W. B. Jansen lichten we de opmerking dat het- aantal clubs die bij het VCV zijn aangesloten dit jaar iets is teruggelopen. Drachtster Boys is als lid afgevoerd omdat men niets meer van zich heeft laten horen en Hatto Heim heeft be dankt. Voorts zijn de verenigingen Veen- dam en GVW (Winschoten) opgeheven. Als nieuwe leden .meldden zich MEVO (Zierikzee) en DVOV (Velp). Elke VCV-vereniging ontvangt in het vervolg minstens tien nummers van het orgaan „Zaterdagsport" om die te ver spreiden over de bestuursleden en de verdere belangstellenden opdat de zaken van het VCV en de chr. sportbeweging in het algemeen meer bekendheid; krij gen. DE Stichting Zeeuws Fruit- corso heeft weer een fruitfee en twee hofdames benoemd. Bovendien heeft men nog een reserve-fee aangewezen. Deze dame zal eventueel ook een der hofdames kunnen vervangen bij de vele representatieve plichten, die het drietal tijdens de fruit- week en ook nog daarna heeft te vervullen. In de Zeeuwse kranten is van de verkiezing van het viertal melding gemaakt en in een deel van de Zeeuwse bladen zijn foto's opgenomen van het viertal. Toch is ons de publiciteit, die rond de verkiezing van de fruitfee en haar hofdames heeft plaatsgevonden, tegengevallen. Hoe het dan wel moet? Hoe men reclame moet maken ea hoe men belangstelling moet wekken? Beste mensen, daar zijn kan jers van boeken over verschenen en daar studeert men vele jaren voor en hoe zouden wij dan in een paar woorden het antwoord kunnen geven? Reclame verzorgen en publici teit bezorgen is het werk van vakmensen. Het hele fruitcorsobestuur mag de fee met haar hofdames ver troetelen, slechts een reclame expert kan zorgen dat het viertal populair wordt. Vier vijf jaar geleden meende men weliswaar, dat het fruitcorso nog niet voldoende in de publieke be langstelling stond, maar toen was er rond de verkiezing naar onze mening toch meer spanning, dan verleden jaar en nu het geval was. Dat is jammer, want met de aanwijzing van. de fee begint eigenlijk de propaganda voor de fruitweek. Het is ons opgevallen, dat vrijwel belangstelling. In zich respecteert, elke kiest streek, die men tegen woordig een „koningin" of een „miss" en we kunnen aan al die da mes geen verhalen wij-den. Dat ge beurt in de plaatselijke kranten uiter aard wel, maar de landelijke pers kan er gelet op het grote aantal van deze dames heus niet aan meedoen. Tenzij het geval bijzonder belangwekkend of buitengewoon inte ressant is. Maar we he-bben niet de indruk dat de fruitfee Daar sta je dan! Je denkt, dat de verkiezing van een fruitfee met twee ANNEKE MIDAVAINE Voldoende charme om enorm populair te zijn. geen enkele krant buiten Zeeland aan dacht heeft geschonken aan de benoe ming van het fruitviertai. Wij hebben de redacties van een aantal bladen geïnformeerd, waarom men met geen letter melding had gemaakt van dit feit, waarvan men in Zeeland meent dat het van niet geringe betekenis is. Enkele redacties deelden ons mede er helemaal niet van op de hoogte te zijn dat een nieuwe fruitfee was ge kozen, doch het merendeel van de door ons benaderde redacties was van mening dat de benoeming van een fruitfee een zuiver Goese en mis schien nog ietwat Bevelandse aange legenheid was, waarvan men de pu bliciteit maar wilde overlaten aan de plaatselijke en regionale pers in Zee land. Een redacteur van een groot lande lijk blad zei ons: „Voor de Zeeuwse fruitfee bestaat landelijk vrijwel geen h-afdaimes een belangrijk gebeuren is en je bent trots op het fruitcorso, dat elk jaar door Goes trekt, maar een collega in een andere streek van het land haalt zij-n schouders op en zegt zonder enige interesse: Voor de plaat selijke pers in Goes is dat misschien geen onaardig nieuws We hebben verleden jaar mensen in Zeeland ontmoet, die beweerden dat het fruitcorsobestuur veel meer recla me moest maken door „de pers in te schakelen." We hebben dat een oerdomme op merking gevonden. Men kan voor de produktie van artikelen machines in schakelen, maar het is en we ach ten dat gelukkig niet mogelijk op een paar knopjes te drukken en de Nederlandse pers komt in het geweer voor het Zeeuws fruitcorso. Dat zal die pers zelf beoordelen aan de hand van informaties, die de redacties ont vangen. Mensen, die menen de pers te kunnen „inschakelen" hebben al leen dan het gelijk aan hun zijde als zij bedoelen dat zij met de directies van de kranten een zakelijke overeen komst kunnen aangaan voor het plaat sen van advertenties. Men koopt d-an namelijk plaatsruimte in d-e kranten. De start van het Zeeuws fruitcorso vindt de vele en omvangrijke voor bereidingen meegerekend reeds plaats in het midden van de maand juli. Die start is ons dit jaar gelet op de publiciteit tegengevallen. Wij zijn van mening dat het Zeeuws fruitcorso een u-niek gebeuren is, dat waard is grote belangstelling te trek ken en die interesse hoeft zich niet te beperken tot het aantal bezoekers, dat naar Goes komt op de corsodag, maar kan ook blijken uit de publici teit in dag- en weekbladen. Men moet echter op de juiste wijze de belangstelling weten te wekken. Dat doet men niet door het beleggen van persconferenties men bereikt daar van lieverlede bijna het tegen deel mee van hetgeen men beoogt. MIDDELBURG. Naar wij verne men stelt het comité dat de ronde van Midden-Zeeland organiseert pogingen in het werk om de directeur-generaal van de Tour de France en hoofdredac teur van het Franse sportblad „L'Equi- pe", de heer Jacques Goddet, naar Zeeland te krijgen. Het comité zou het bijzonder prettig vinden indien de heer Goddet, die reeds_ zitting heeft genomen in het ere-comité, de Zeeuwse ronde voor amateurs zou volgen. Er is reeds een brief uitgegaan naar de grote Tour baas, maar deze heeft nog geen toezeg gingen gedaan. VLISSINGEN. In de maandag ge houden buitengewone aandeelhouders vergadering van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en van het Nationaal bezit van aandelen van deze maatschappij is prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren benoemd tot commissa ris van de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" en tot lid van de Raad van beheer van het Nationaal bezit. Nu de heer Mars. P. Lanooy te St. Annaland zijn smederij heeft over gedragen aan de Aan- en Verkoopver- eniging „Eiland Tholen" G.A. en in het pand een winkelbedrijf zal worden ge vestigd, heeft men de travaille, die voor genoemd pand op de Voorstraat reeds sinds mensenheugenis stond, verwijderd. Eerst stond er een houten geval, wat later in een ijzeren travaille werd ver anderd, waar heel wat paarden van nieuwe hoefijzers werden voorzien. In Amsterdam is geslaagd voor het diploma HBS B, de heer A. D. G. Hee- ring te Zierikzee. In verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek is het loket voor postzegelverzamelaars op het postkan toor te Zierikzee voortaan niet op zater dag, maar op elke tweede woensdag van de maand geopend van zes tot 7 uur namiddags. Het muziekgezelschap Excelsior uit Kloetinge heeft in de muziektent te Lolijnsplaat een concert gegeven, waar voor goede belangstelling bestond. Voor de Bond van Inwendige Zen ding op Gereformeerde Grondslag werd te Sint Annaland een bedrag van 400,15 bijeengebracht. De te Sint-Annaland gehouden an jercollecte ten bate van het Prins Bern- hardfonds leverde een bedrag op van 291.95. Het echtpaar J. van der Linde-Ba- bijn te Biervliet zal vandaag de zestig jarige echtvereniging vieren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3