P De kansen leken eindelijk gunstig voor een verrassende prestatie van de kleine Nederlandse ploeg in de Tour Hornetklasse een Engelse aangelegenheid Uitslagenlijst ivh Balas verbeterde eigen record1.90 Mary Stewart zwom record 110 yards Hitte erger dan ooit tevoren Aan het wiel van Pauwels... m LUIE BLADEREN PLANNEN Nog 75 renners MEER LIJN DE LAATSTE Imposant veld van Olympiajollen Winst voor Nederlandse zwemmers in Mantes Rauw begin Braassemweek PECHVOGEL DE SENSATIE Maandag 10 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD chanisehe landbouwwerktuigen, waar mee zij op het ogenblik zo graag de monstreren als iets niet naar hun zin gaat, op stal laten staan en stonden in hun zondagse kleren langs de weg, diep in de schaduw verborgen. In der gelijke korte etappen pleegt het gemid delde vaak tot onwaarschijnlijke hoog ten te stijgen, die zelfs een automobi list vaak handen vol werk heeft. Nu is een gemiddelde van 39.9 km in een der gelijk parcours niet uitzonderlijk hoog, maar.,.. U ZULT mij moeten excuseren mijn waarde Tourvolgers, als ik nog even terugkom op datgene wat ons reeds van Straatsburg af plaagt, dat als een centenaarslast op ons ligt: de hitte. Kort voordat ik naar de Ronde van Frankrijk ging was ik uit anderen hoofde in Algiers geweest en wij maak ten daar een duik de Sahara in. Toen wij ergens in de buurt van een oase de gedragingen bekeken van een thermometer, die wij slechts gebrui ken voor een weckketel, lachte ik fijn tjes en dacht toen aan het feit, dat ik weinig tijd later een koele Tour de France tegemoet zou gaan. Tempera turen in de Sahara zijn hoogtepunten in het leven, waarvan men later aan zijn kindskinderen vertelt dat men ze meegemaakt, beleefd en verdragen heeft zonder schielijk een hartverlam ming op te lopen of als een plasje in het woestijnzand te verdwijnen. Wel, geef mij maar die koele Sahara in ruil voor deze Ronde van Frank rijk. Mijn hemel, wat was het gisteren heet! Ik weet het, in het verleden heb ik al vele malen verteld, hoe heet het in een Ronde van Frankrijk kan zijn en als u zich deze dingen nog herin nert dan verzoek ik u vriendelijk ze alle te willen vergeten, want wat wij gisteren beleefden past bij geen van deze beschrijvingen meer. ZTET WAS zo heet, dat zelfs de bladeren aan de bomen te lui waren om te bewegen bij de zeld zame windvlagen, die trachtten ons van uit zee te bereiken. De gezellige open wagens, waarin je zo lekker kunt verbranden tijdens de Tour bleven angstvallig gesloten, bang dat men zichzou verbranden en de motoren van de wagens begonnen zo maar zonder enige andere aan- leiding te koken, weshalve iedereen plotseling met een open radiatorkap ging rijden. Wat overigens de zaak slechts erger maakte. Er sneed een brandende sirocco over ons heen, die ons dwong de ramen te sluiten en elke ademtocht scheen onze longen te verschroeien. Bij dit alles reden wij lange tijd langs de heerlijke stran den van de vermiljoenen kust, die zelfs onder deze hitte verlaten lag met uitzondering van enkele cam pings, waar de vakantiegangers zich angstig binnenhielden. En het water lokte, lokte. Wij moesten de ogen sluiten om niet aan deze verlokking gehoor te geven. Maar het liefst waren wij onder wa ter door van Montpellier naar Ferpig- nan gegaan, d.w.z. van Palevas naar Canet-Plage, de badplaatsen van deze beide etappesteden. Laat ik echter ophouden over deze hitte te spreken, waarover ik mij nog altijd verwonder, dat wij er zonder defecten uit vandaan gekomen zijn. Maar ik meende u dit toch alles te moeten vertellen, om u duidelijk te kunnen maken wat het betekent een wielerwedstrijd, al is het dan maar een etappe van 174 km, onder deze omstan- Westdorp speelt hier, een kilo meter voor de finish te Perpignan, nog met de gedachte aan een rit- zege. Hij zou echter op de sintels terecht komen, daarna op een toch nog eervolle vijfde plaats. digheden met een gemiddelde van 39,9 km te rijden. Een gemiddelde van 39,9 km met lange tijd de wind tegen wil zeggen dat er van de eerste kilometers af tot aan de laatste toe niet alleen hard gereden werd, maar dat er ook slag geleverd ls. Het is mij nog altijd onbegrijpelijk hoe renners onder deze abnormale omstandigheden tot deze prestaties kunnen komen. Onbegrijpe lijk uit psychisch en fysisch opzicht. Het was dan ook wel zo, dat elke lichamelijke en geestelijke inzinking onmiddellijk werd afgestraft en dat de werkelijk lijdenden het niet haalden. De Italiaan Boni waagde er zichzelf niet aan en bleef in Montpellier ach ter; Rohrbach volbracht de tocht niet, zelfs niet met zijngeliefde Pyreneeën in het vooruitzicht. Velen, velen waren aan het einde van hun krachten en waren niet in staat dit hoge tempo bij te benen en hun voornaamste slachtoffers waren wel de Fransen Cazala, Everaert en MastTotto, de schijnbaar onverwoest bare regionalen Busto, Le Dissez, Bergaud en Milesi, de enige grote Engelse wielrenner Robinson, de Ita liaan Pellegrini, de Spanjaarden Iturat en Otano, och, te veel om ze allen op te noemen. faar niet de Nederlanders, die tijdens hun rustdag, bij het gevoel dat zij een stuk beter waren gaan rijden, in hun hotelkamers plannen hadden zit ten uitbroeden om in deze Tour toch nog aan successen te komen. Deze rustdag, die zjj onder elkaar doorbrach ten, smeedde voor de eerste maal se dert zij van start gingen, een band tussen de vijf overgebleven jongens, een saamhorigheidsgevoel, een wil om toch nog iets tot stand te brengen en de resultaten daarvan waren gisteren zichtbaar. Zodat wij allen toch niet zo'n saaie en teleurstellende dag be leefden als wij verwacht hadden. Wij verwachtten inderdaad een saaie dag, want een rustdag maakt de ren ners in het algemeen stiif en de zin om op de eerste dag daarna iets te PERPIGNAN. Wederom is het rennersveld met twee eenhe den verminderd. De Italiaan Boni die in de etappe naar Montpellier een zonnesteek had opgelopen, moest in het ziekenhuis te Mont pellier worden opgenomen om ge zond naar Italië te kunnen terug keren. Tijdens de hitte staakte Rohrbach de strijd eveneens aan de gevolgen van een algehele uit putting. Er zijn thans nog 75 renners in de strijd, verdeeld over de ver schillende ploegen als volgt: zeven Italianen, tien Fransen, acht Bel gen, zeven Spanjaarden, vijf Ne derlanders, drie Duitsers, zeven Luxemburgse Zwitsers of Zwitser se Luxemburgers, drie Britten, acht renners van de Parijse ploeg, acht van de Zuidfranse ploeg en negen Bretonnen. gaan presteren is meestal dan ook niet bijster groot. Maar al spoedig deed de eerste Nederlander van zich spreken: Van der Steen, al was het maar omdat hij een lekke band kreeg. Maar hij kwam snel terug en mengde zich spoe dig in de eerste schermutselingen, die het tempo in het peloton zo bijzonder hoog hielden. De Fransen wilden ten koste van alles een verrassing voor komen, wilden proberen het gehele peloton naar een eindsprint m Per pignan te brengen, welke spruit dan door Darrigade gewonnen moest wor den, een plan dat door de activiteit van de Nederlanders volkomen schip breuk leed. Deze schermutselingen waren feite lijk aanvallen zander enige lijn, ook zonder toekomst, want tegen de wind in gaat een peloton nu eenmaal snel ler en langer door dan elke individuele poging om voorsprong te nemen. Na Agde kwam er iets meer lijn in de aanvallen, zonder dat er be halve de Nederlanders, bepaalde ele menten waren, die trachtten van deze korte etappe profijt te trekken. Enkele malen waren Piet van Est of Kersten de oproerkraaiers, dan weer Franse regionalen. Pas in de buurt van Nar- bonne, waar de ravitaillering en vooral het drinken stond te wachten, in deze onbebouwde, onherbergzame plek, werden de aanvallen duidelijker. Het begon met een aanval van Piet van Est, die door Cazala gecounterd werd, zij het dan dat Van Est pas na tien kilometer staakte, toen hij zag, dat hij geen verwarring in het peloton kon zaaien. Onmiddellijk nadat Van Est was teruggekeerd, vloog Kersten weg en om de aanval iets meer gewicht te geven had hij Van der Steen gewaar schuwd met hem mee te gaan. En ook Queheille ging mee. Zo snel had deze aanval zich ontwikkeld, zo hard was de stoot aangekomen, dat Anquetil de twee Nederlanders niemand minder dan Cazala, Darrigade en Everaert achterna stuurde, die dit drietal spoedig tot reden en in het peloton binnen brachten. In al deze bedrijven viel het peloton keer op keer in stukken en brokken uiteen en de Fransen had den alle moeite om hun troepen bij een te houden. Na 115 km trof het lot deze Fran sen. Mastrotto kreeg een lekke band en toen hij eenmaal los was van de gehele bende bleek tevens, dat zijn reservekrachten uitgeput waren en hij zag geen kans meer om met eigen mid delen het jagende peloton te bereiken. Om hem niet te verliezen stuurde Marcel Bidot hem Cazala en Everaert te hulp, maar hield daardoor voorin te weinig mensen over om alle aan vallen te kunnen afslaan. Nauwelijks had Kersten dit in de gaten of hij sloeg toe. Met een schijn- aanval. Er was namelijk afgesproken dat Westdorp zou trachten in de be slissende aanval mee te gaan. Wel kwam Stablinski met Kersten mee, maar het was meer aan Kersten zelf te danken dat deze aanval op niets uitliep dan aan een doodvermoeide Stablinski. De Fransen waren namelijk aan het einde van hun Latijn. Toen kort daarop Wasko dan ook wegging, kreeg hij de laatste be schikbare Fransman, Forestier, mee en daarmee was het Franse arsenaal uitgeput, temeer, omdat even tevoren gebleken was, dat de regionaal Betrf- feuil de Franse troepen gedurende meer dan tien kilometer had kunnen bezighouden voordat zij onder aanvoe ring van Anquetil zelf hem terug had den kunnen halen. Toen Wasko en Forestier dan ook zonder enige moeite dertig seconden voorsprong hadden kunnen nemen scheen voor Westdorp het ogenblik gekomen te zijn. Hij smeerde hem met de Belg Pauwels en de regionaal Picot. Binnen drie kilome ter hadden zij het tweetal te pakken en het peloton liet hen gaanWij waren toen precies 22 km van de eind streep te Perpignan verwijderd. De rest kent men. Wat men nog niet weet is dat ook Darrigade in de be ruchte bocht van het circuit van Per pignan zijn Waterloo beleefde. Op nieuw wilde hij een aantal punten verzamelen voor zijn groene trui door de sprint van het peloton te winnen en zette zieh daartoe aan het wiel van de snelle Belg Van Geneugden. De Belg misrekende zieh in de bocht, ging eveneens onderuit, Darrigade viel over hem heen evenals Damen en Van der Steen, die het wiel van Darrigade ge kozen hadden voor een goede plaats in de eindsprint. Verder nog een aan tal anderen, zoals de snelle Thomin, de enige die met een krom voorwiel te voet de eindstreep moest bereiken Maar men moet toegeven, dat hij ook als hardloper zijn carrière had kunnen maken! Eigen nieuwsdienst OUDE WETERING. De eerste westrijd in de hornetklasse in de Braassemweek was door het wed strijdcomité bedoeld als een oefe ning- en oriënteringsrace, om de En gelse zeilers bekend te maken met het wedstrijdwater. Het waren wel bijzonder rauwe omstandigheden waaronder zaterdag gevaren werd. Na afloop kwam een aantal vrolijke Engelse zeilers het wedstrijdcomité vertellen dat zij zeer plezierig had den gevaren, maar niet in staat wa ren geweest alle merktekens te vin den. Nu was dit wei begrijpelijk, want voor zeilers die goed bekend zijn op de Braassem was het nog een toer geweest. In elk geval wisten de hornetzeilers nu wat Hollands zeil- weer kan betekenen. Spectaculair Maar op zondag waren wij toch getut ge van een fraaie race in deze Engelse dinghies, die voor het eerst in Neder landse wedstrijden uitkomen. De strijd om de leiding was natuurlijk een geheel MANTES LA JOLIE (ANP). Tij dens wedstrijden in het 25-meter bad van het Franse plaatsje Mantes la Jolie hebben Nederlandse zwemmers succes sen geboekt. Op de 4 x 100 meter wis selslag estafette finishte e.en Nederland se ploeg, bestaande uit Jan Jiskoot, Gerrit Korteweg, Ronnie Kroon en Wie- ger Mensonides met ruime voorsprong op Frankrijk. De tijd van onze land genoten was 4 min 17,3 sec, tegen de Fransen 4.24,5. Ronnie Kroon won ver volgens de 100 meter in 57,0 sec voor de Fransen Gottvalies met 59,3 sec en Kamou met 59,6 sec. De 100 meter vlinderslag eindigde in een gemakkelijke overwinning voor Kor teweg. Zijn tijd was 1.03,4, de jeugdige Fransman Pommat werd tweede in 1.06,0. Op de 100 meter schoolslag werd Men sonides winnaar in 1.13,1, de Fransman Boulanger eindigde als tweede met een tijd van 1.15,7. Bij de afwezigheid van de Franse troef Christophe eindigde Jan Jiskoot op de 100 meter rugslag als eerste in 1.05,0, voor de Elzasser Bertsch, die er 1.05,7 over deed. Veertiende etappe 1. Pauwels (B.), 4.21.42 met bonifi catie 4.20.42; 2. Picot (WZW) m.b. 4.21.12; 3. Forestier (Fr.); 4. Wasko (P.N.O.); 5. Westdorp, 4.22.00; 6. Planckaert (B.) 4.23.42; 7. Hoeve- naers (B.); 8. Gerussa (P.NO); 9. Piet van Est; 10. Angladè (Fr.); 11. Queheille (WZW); 12. Foucher (WZW); 13. Perez Frances (Sp.) 4.23.51; 14. Aerenhouts (B.); 15. Grousoard (WZW); 16. Beuffeuil (WZW); 17. Ruchet (Zw. Lux.); 18. Viot (P.NO); 19. Kersten, 4.23.51; 20. Gainche (WZW); 25. Anquetil; 27. Gaul (Zw. Lux.); 35. Manzameque (Sp.) 51. Damen; 52. Van der Steen 4.24.16; 54. Darrigade, 4.24.32. Boni (It.) is niet gestart; Rohrbach (CZ) staakte de strijd. Alg. klassement 1. Anquetil (Fr.), 80.S9.17: 2. Man- zaneque (Sp.) op 5.37; 3. Gaul (Zw. Lux.) op 6.33; 4. Carlesi (It.) op 7.13; 5. Perez Frances (Sp.) op 8.13; 6. Junckermann (Did.) op 9.16; 7. Mas- signan (It.) op 9.36, 8. Dotto (CZ) op 10.26; 9. Van Aerde (B.) op 13.10; 10. Adriaenssens, (B.) op 16.34; 11. Ruegg (Zw. Lux.) op 17.16; 12. Pau wels (B.) op 17.25; 13. Hoevenaers (B.) op 18.36; 14. Aerenhouts (B.) op 21.39; 15. Zamboni (It.) op 21.39; 16. Gainche (WZW) op 28.41; 17. Planc kaert (B.) op 29.06; 18. Fischerkeller (Did.) op 29.58; 19. Anglade (Fr.) op 30.46; 20. Mastrotto (Fr.) op 37.30; 48. Piet van Est, op 1.11.04; 56. Van der Steen, op 1.24.46; 58. Damen, op 1.27.45; 63. Kersten, op 1.44.15; 65. Westdorp, op 1.45.50. Ploegenklassement 1. België, 13.08.06; 2. West-Zuid- West, 13.08.36; 3. Frankrijk en Parijs NO; 5. Nederland, 13.09.15 (Westdorp, Piet van Est en Kersten). Alg. ploegenklassement 1. Frankrijk, 8 punten; 2. België, 3. punten; 3. West-Zuid-West, 2 punten; 4. Italië, 1 punt; 5. Centraal-Zuid, 1 punt. Puntenklassement 1. Darrigade (Fr.), 120 pnt.; 2. Gainche (WZW), 96 pnt.; 3. Anque til (Fr.) 87 pnt.; 4. Aerenhouts (B.), 73 pnt.; 5. Van Aerde (B) 64 pnt.; 6. Stablinsky (Fr.) en Pauwels (B) 60 pnt.; 8. Carlesi (It.) 59 pnt.; 9. Mas- signan (It.) 50 pnt.; 10. Forestier en 11. Planckaert (B.) 49 pnt. (ZEER) HOOGSPRINGEN BOEDAPEST. Yolande Balas, win nares van het nummer hoogspringen tij dens de Spelen van Rome, heeft zater dagmiddag te Boedapest haar wereld en Europese record opnieuw verbeterd. Zij bracht het op 1.90 meter. Het is de dertiende maal dat zij het wereld- en Europese record scherper stelde. Op 14 juli 1956 veroverde zij te Boe karest de records voor de eerste maal. Zij bracht deze toen op 1,75 meter. Via 1,76 m, 1,78 m, 1,80 m, 1,81, m, 1,82 m, 1,83 m, 1,84 m, 1,85 m, 1,86 m, 1,87 m en 1,88 m op 190 meter. In dit seizoen kwam de lange Roe meense atlete op 15 april te Boekarest al tot 1,87 meter en op 18 juni te War schau tot 1,88 meter, Balas maakte de nieuwe recordsprong bij haar derde po ging. Zij was begonnen op 1,70 meter en liet de lat telkens vijf centimeter ho- 8er leggen. Tot 1,85 ging zij er steeds bij de eerste poging overheen. Daarna faalde zij twee keer op 1,00 voordat de ze sprong gelukte. Voor het eerst werden in Nederland wedstrijden gehouden met de Hornet, een zeiljacht dat in de Braassemweek zijn opwachting maakte. Een Hornet aan de wind in actie. Engelse zaak, want de Nederlands* deelnemers hebben uiteraard nog weinig of geen wedstrijdroutine in deze ache- pen. Nadat aanvankelijk Beecher Moo re, een der cracks in de hornetklasse, op kop gelegen had kwam al spoedig de zeer snelle Keith Musto /Eng.) on weerstaanbaar opzetten. Bij een der merktekens kwam hij op stuurboord- boeg evenwel in conflict met M. Patten, (Eng.) die gedwongen werd uit te wij ken. Hoewel Musto met grote voor sprong door de finish ging moest hij zich toch terugtrekken in verband met de gemaakte overtreding. De winnaar werd nu M. Patten vóór J. C. Clifford, Beecher Moore, A. J. Schipper en P. Nagtegaal. Twee keer Visser Een imposant groot Olympiajollenveld komt vijfmaal in deze Braassemweek aan start. Twee races zijn nu gevaren en C. A. A. Visser mocht tweemaal het zoet der overwinning smaken. In de harde strijd van zaterdag werd Tj. de Vries tweede met achter zich N. J. Key- ser, B. Tournier en K. J. Husslage. Zon dag lag Visser al dra voor het dertig schepen tellende veld uit. Keyser kwam wederom als derde door de finish, ter wijl J. Saltzherr en J. H. Krom daar na werden afgeblazen. De grote opkomst in de Olympiajollen is het werk van da krachtige en enthousiaste klasseorgani satie, die in een zeer korte tijd erin ge slaagd is de mooie Olympiajollenklasse verder te verjongen en interessant te maken. De grote rivalen G. Biezot en H. 3. de Ruyter hadden het in de Pampus- klasse weer eens aan de stok. De Ruy ter plaatste een protest tegen Biesot we gens een stuurboord-bakboordkwestie bij een merkteken, waar Biesot meende recht op ruimte te hebben. De protest commissie wees echter terecht het pro test aan De Ruyter toe. De kop was lange tijd bezet door L. A. L. van Dijken, die echter uit de strijd ging om onbekende redenen. Door de uitschakeling van Biesot kwam de over winning nu aan A. Arendse, die De Ruy ter, mr. D. van Eek en mejuffrouw G. v d. Berg achter zich hield. Drie wedstrijden zijn er nu gevaren in de altijd weer spectaculaire 16 MZ klasse. Razend snel spoten deze zo spe cifiek Hollandse jachten zaterdag weg in de planeerrakken met hun bemannin gen in de trapeze. De pechvogel was wel W. Grimm, die in eerste positie lig gend zijn fokkeval brak en moest opge ven Trouwens, in de race van zondag middag gebeurde het nogeens, alhoewel Grimm voor de wedstrijd verklaard had dat hij een nieuwe val had ingeschoren waar je wel een kerktoren aan kon op hangen! E. J. Both zeilde in de 16 M2 twee voortreffelijke wedstrijden. Zaterdag won hij voor J. Blonk en A. Endstra en zondagmiddag vóór J. de Ruyter en J. Blonk. De ochtendwedstrijd werd een fraaie zege voor de nieuweling in deze klasse, J. de Ruyter; hij won vóór W. Grimm en Jan Blonk. De resterende ra ces in de 16 M2 klasse zullen zeer span nend worden, gezien de stand. Geen kopstukken Flying Dutchmanzeiler Ben Verhagen won een gemakkelijke race in zijn klas se, waar de grote prominenten ontbra ken door verblijf in het buitenland. Tweede werd J. Jongkind en derde F. Imhoff. De „drie musketiers" der valkenklas se, nl. Egon Rolf van de Baumen, E. J. Hoppe en J. M. Snijders werden in de valkenklasse zondag als de eerste drie afgeblazen; vierde was H. Kirke- nier. die op voortreffelijke wijze de strijd van zaterdag won vóór C. !Rs«te- nel, N. Both en F. Goudriaan. Bouw van Wijk wist inmiddels na een slecht begin zondag toch weer de lei ding te nemen in de Vrijheidsklasse en te zegevieren vóór J. R. de Vries, H. P. Vogelaar, J. L. Jaspers en A. van Wij nen. In de Finjollen boekte W. Maarse een straffe overwinning toen hij zich met een behoorlijke voorsprong onbe reikbaar gemaakt had voor D. Wayboer, Koos de Jong, ir. W. van Noordt en L. Gerhard. De resterende uitslagen: 12 voetsjöl- len: zaterdag 1. A. Flipse; S. L. de Goe deren; zondag 1. mevrouw M. Planten- ga-Tims; 2. P. Bulters. Flying junior: zaterdag 1 A. Dudok van Heel; 2. mej. A. Vunderink; zon dagochtend 1. A. Dudok van Heel; 2. B. Lodewijk; zondagmiddag 1. mej. 1. Vun derink; 2. R. Meyer. Sterrenklasse; 1. R. Ketelaar; 2. E. Cancrinus. Regenbogen: 1. C. W. Kist; 2. J. Hof land. 12 M2 sharpies: zaterdag 1. B. Bink horst; 2. W. Guldemond; zondagochtend en -middag: 1. Guldemond; 2. Binkhorst, TAMOCA, (ANP). Het vijftienjarige Canadese zwemstertje Mary Stewart heeft tijdens de kampioenschappen van de noord-west-Pacific, die te Tamoca worden gehouden, het wereldrecord op de 110 yards vlinderslag verbeterd en gebracht op 1 min 10,0 sec. Het oude reoord stond sinds februari 1960 op naam van Dawn Fraser (Australië), die toen bi Sydney een tijd van 1 min 10,8 sec. maakte. gedachtenmaar viel Westdorp had een ritzeae in door Ru de Grood De Franse wielrenner Thomin kwam ook op de sintels terecht, waar vóór hem Westdorp reeds had gelegen en waar achter hem Damen, Van der Steen en nog enkele andere renners zouden vallen. Hij was de enige, wiens voorwiel ontzet was. Lopend heeft hij de laatste paar honderd meter afgelegd om. zo over de eindstreep te gaan. ERPIGNAN. Zo ging deze overwinning al onze rood gloeiende door de zon, om alle misverstand te voor komen Nederlandse neuzen voorbij! Een overwinning door verrassing. Immers, voor de eerste maal in deze Ronde van Frankrijk was de kleine Nederlandse ploeg erin geslaagd in het kopgroepje, dat onder goedkeuring van de groten in het peloton, vlak voor het einde van de rit van Mont pellier naar Perpignan de benen had kunnen nemen, een van onze weinig gereputeerde sprinters te manoeuvreren: Jan Westdorp, de harde Zeeuw. Het prettigst voor Westdorp was echter, dat hij precies wist, wie van de vier anderen kon sprinten, terwijl al die anderen niet wisten, dat hij het ook kon! rassen, Picot, op wie hij had moeten letten, Forestier en Wasko, met wie hij geen rekening had behoeven te hou den. wegsprinten en hij, hij lag hier op de grond te spartelen. JVAAROM had hij bij het inkomen in Perpignan het snelle achter wiel van de Belg Pauwels gezocht en hield Picot, die zich aan de ou dere kant naast hem zette, in de ga ten. Westdorp had slechts één zorg: hij wist dat er op dit circuit een slechte bocht zat, een van 45 gra den en dat hij daarvoor moest op passen. Maar waar die precies lag, wist hij niet helemaal. Hij draaide dus verder aan het achterwiel van Pauwels, nerveus alsmaar denkend aan de wijze, waarop hij deze Pau wéls zou moeten verrassen. Zou de Belg links of rechts georiënteerd zijn? Moest hij hem links of rechts passeren om de verrassing zo groot mogelijk te maken? Dan moest hij bovendien om de snelle Picot den ken. Misschien was het toch maar be ter, dat hij aan de andere kant van Pauwels ging zitten, dan kregen ze Pauwels in een tang, dan moest de Belg aau beide kanten opletten en als Picot als eerste de aanval zou inzetten, dan zou, als Westdorp aan de andere kant was, Pauwels de verrassing van zijn leven beleven en dan behoefde hij alleen nog maar met Picot af te rekenen die van zijn kant als hij eenmaal voorbij Pau wels zou. zijn zeker meende gewon nen te-hebben. Of zou hij... DEZE gedachte realiseerde zich nooit meer. Want terwijl hij rechts van Pauwels zat, ging de Belg plotseling naar buiten en Westdorp, die met zijn voorwiel ter hoogte van het Belgische achterwiel reed, moest naar buiten, wilde hij niet in de goot terechtkomen, wat uiteraard geen pas geeft voor een fatsoenlijke Nederlandse renner. Hij ging dus naar buiten, vermoedelijk manoeuvrerend en meteen voelde hij het achterwiel onder zich wegschui ven. Voordat hij besefte wat er ge beurde, lag hij op de grond en zag de anderen, Pauwels, die hij wilde ver- A FGEZIEN van het feit dat dit toch geen al te succesrijke be wegingen zijn als men een etappe in de Ronde van Frankrijk wil win nen kan hij bovendien weinig an ders doen dan opstaan en proberen of zijn fiets hem nog binnen wilde brengen. Zou hij te lang in deze houding volharden, hij zou nog te laat binnenkomen, terwijl op dat ogenblik het peloton nog moest pas seren. Daarom vloog hij overeind, wierp zich op zijn fiets en sprintte, overigens zonder al te veel overtui ging, naar de eindstreep, waar hij precies achttien seconden na Pau wels Picot, Forestier en Wasko, als vijfde arriveerde, beklaagd door iedereen en allemaal als de grootste pechvogel van de dag... Waarvoor hij dan ook de dagelijkse premie kreeg die hiervoor is uitgetrokken. Desondanks was de vijfde plaats, die hij zich, ondanks dit alles, verwierf, een klein succesje, waarvan de waarde nog versterkt werd door de negende plaats van Piet van Est, een plaats die hij won, toen hij twee kilometer voor de eindstreep met nog zes ande ren was gaan lopen en de negen tiende plaats van Kersten, die een zevende plaats betekende in de sprint van het grote peloton, dat negen se conden na dit zevental binnenliep. WAT echter de grootste sensatie van de dag verwekte, was het gemid delde waarmee de renners door deze etappe heenvluchtten: 39,9 km. Zeker, ik weet dat deze etappe kort was slechts 174 km en dat er geen en kele moeilijkheid lag in het parcours, dat dwars door de Herault en de Aude leidde tot aan de voet van de ooste lijke Pyreneeën. Zelfs de boeren had den uit respect voor de Ronde van Frankrijk hun tractoren en andere me-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6