KROESJTSJEF VERHOOGT MILITAIRE UITGAVEN SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Karel I Indrukwekkende Russische luchtmachtparade EERSTE FOTO VAN GAGARINS WOSTOK Benelux eensgezind over Franse plannen Verdrag tussen E.E.G. en Griekenland ondertekend Typografen Handelsblad staking in Nieuw-Guinea als autonoom gebied Wonderlijke academische titulatuur Geschenk voor Kroesjtsjef naar zending Reorganisatie van jaarbeurs is aanvaard Het hteeót imkockte me/tA 'ui £u/wpcu LAATSTE SPOREN Raadselachtig MOEILIJKHEDEN GROTE HELIKOPTER Faroka voorlopig dicht Inlichtingen CHARMANT 20voor fi.- NA TWEE JAREN ONDERHANDELINGEN GENERAAL NASUTION VERKLAART IN LONDEN: Wapens Maandag 10 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjtsjef heeft, blijkbaar om het Westen er nog eens van te over tuigen dat het hem ernst is met zijn „vreedzame oplossing voor de kwes- tie-Berlijn", dit weekeinde weer zeer forse taal gesproken. Hij maakte bekend dat de Sowjetunie als gevolg van de „militaire voorbereidingen" van de Navo de voorgenomen in krimping van de Russische strijd krachten moet opschorten. De be groting van defensie zal verhoogd worden. Voor de veiligheid van het Russische volk, aldus Kroesjtsjef, zal dit jaar 12,4 miljard roebel worden uitgegeven. Dat is 3,1 mil jard meer dan op de begroting stond. Dat was zaterdag. Een etmaal later heeft de Russische regering op een vliegveld bi) Moskou de grootste lucht machtparade laten houden uit de ge schiedenis van de Rode luchtmacht. Honderden verslaggevers en diploma ten uit het Westen waren daarvoor uit genodigd. Het was inderdaad een zeer indrukwekkende vertoning. De Russen lieten tien nieuwe typen vliegtuigen zien. Er waren er verscheidene waar van men in het Westen het bestaan niet kende of slechts vermoed had. Kroesjtsjef begon zaterdag zijn rede voering met een beroep op de leiders van het Westen om nu hun wijsheid te tonen en met alle vroegere vijanden van het Derde rijk van Hitier aan de conferentietafel plaats te nemen voor het sluiten van een Duits vredesver drag. „Men kan niet beter voor de vrede werken", zei hij tot zijn gehoor, dat bestond uit afgestudeerden van mi litaire academies, „dan door een vre desverdrag te sluiten en de laatste spo ren van de jongste wereldoorlog uit te te wissen". De Russische premier sluit de mo gelijkheid van onderhandelingen blijk baar niet geheel uit, want hij zei dat als het Westen betere voorstellen mocht hebben dan de Sowjetunie, de Russische regering bereid is daarnaar te luiste ren. De Sowjetunie ziet drie mogelijkhe den om de vrijheid van de „vrije stad MOSKOU (Reuter, AP) De Rode Luchtmacht heeft het volk de Wostok voor de eerste keer laten zien. Een model van dit ruimtevaar tuig, waarin majoor Joeri Gagarin onlangs een kunstmaantocht om de aarde moet hebben volbracht, zweef de gisteren, hangend aan een hef- schroefvliegtuig, boven het vliegveld Toesjino tijdens de vlootechouw van de Rode luchtmacht. Op de eretribune sloeg Gagarin, half verscholen achter premier Kroesjtsjef, het tonen van de Wostok gade. Bij, de vliegende parade van Russische ruim tevaartuigen waren ook verscheidene modellen van spoetniks en loeniks. Op het model van de Wostok waren de registratieletters USSR, de naam van het ruimtevaartuig en een portret van Gagarin geschilderd. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM. Uit de vorm van de Wostok is niet op te maken hoe de Russen het zeer moeilijke technische vraagstuk van de terugkeer naar de aarde door de dichtere luchtlagen heb ben opgelost. De Wostok is geheel an ders van vorm dan de Amerikaanse kunstmaan waarin Alan Shepard of een van de andere Amerikaanse astro nauten binnenkort tochten om de aar de zullen gaan maken. De neus van de Wostok is ook volkomen anders van vorm dan de Amerikaanse neuskegels waarmee de Amerikaanse technici de zogenaamde hittebarrière hebben door broken. Bij de vele Amerikaanse proefnemin gen is gebleken dat een gewone spitse neuskegel zoals die van de Wostok de ontzaglijke hitte die ontstaat wanneer een kunstmaan bij de terug keer in de dampkring witgloeiend wordt niet kan doorstaan. Na veel ge- experimenteer met allerlei vormen en hittebestendige materialen is in Amerika de gewone neusspits dan ook verworpen. De Mercury, de bemanbare Ameri kaanse kunstmaan, is kegelvormig en .zal met de platte onderkant naar vo ren gericht d'oor de hittebarrière moe ten gaan. Op die manier wordt bereikt dat voor de capsule uit een schokgolf ontstaat die werkt als een isolatielaag, waardoor de wrijvingshitte de capsule grotendeels voorbij gaat. Van de patrijspoorten, waarover rond de vraag of Gagarin naar buiten heeft kunnen kijken of niet zoveel te doen is geweest, was niets te zien. Opmerkelijk is verder dat de rem- raketten van de Wostok anders dan bij de Mercury niet zijn aangebracht aan de kant die bij de terugkeer naar de aarde naar voren is gericht, maar aan het andere einde. Dat betekent dat bij de terugkeer naar de aarde de Wostok tweemaal om de lengteas gedraaid zou moeten worden, tegen de Mercury maar een keer. Op de eretribune maarschalk Malinofskl (links), premier Kroesj tsjef (midden) en half achter Kroesjtsjef schuilgaande, in uniform majoor Gagarin. De Wostok, of een model ervan, hangend aan een van de grootste Russische helikopters. Op het ruimte vaartuig in het Russisch de regis- stratieletters CCCP (USSR) en de naam BOCTOK (WOSTOK), en het portret van Gagarin. Aan het staart- einde zijn de remraketten zichtbaar. West-Berlijn" te waarborgen: garanties van de vier grote overwinnaars (Sow. jetunie, Verenigde Staten, Groot-Bri- tannië en Frankrijk), garanties van neutrale landen en garanties van de Uno. Dat de Westelijken moeten rekenen op moeilijkheden met de verbinding tussen West-Duitsland en West-Berlijn zodra de Sowjetunie het vredesverdrag met Oost-Duitsland heeft getekenc bleek uit deze zinsnede: Het vredes verdrag wordt gesloten overeenkomstig de internationale gebruiken en de Sow jetunie zal, zodra het verdrag van kracht is, afzien van alle verplichtin gen die zij wat betreft de verbindingen met West-Berlijn in het verleden op zich heeft genomen. Kroesjtsjef herhaalde dat hij noch de Westelijken in moeilijkheden wil brengen, noch zich wil mengen in de zaken van de Westberlljners. Zondagochtend waren meer dan een half miljoen mensen, onder wie enige honderden uit het Westen, naar een vliegveld even buiten de Russische hoofdstad gestroomd om kennis te ne men van de vorderingen die de Rus sische luchtmacht de laatste jaren in het geheim heeft gemaakt. Kort voor de parade van nieuwe vliegtuigen be gon werd er een fotografeerverbod af gekondigd en mannen van de geheime politie in burger letten erop dat daar aan de hand werd gehouden. Het was kennelijk de bedoeling dat het Westen onder de indruk zou komen en daarin zijn de organisatoren dan ook wel ge slaagd Het opzienbarendst was een snelle bommenwerper met vleugels in delta, vorm en vier straalmotoren. Het toe. stel vliegt volgens de Russen met een snelheid die verscheidene malen groter is dan die van het geluid Ook werden tien zware supersonische bommen werpers getoond, die nooit in de open baarheid waren gebracht, al wist men van het bestaan ervan wel af. Ook werd een heel grote helicopter vertoond die 180 soldaten kan vervoe ren en een toestel dat vertikaal kan landen en starten en dat het krachtig ste en grootste in zijn soort ter we reld moet zijn. Het dient als trans portvliegtuig en kan ook troepen ver voeren. Veel aandacht ook trokken verschei dene nieuwe typen jachtvliegtuigen. Kroesjtsef woonde de parade bij in gezelschap van Gagarin, de eerste Russische ruimtereiziger. Men zag de Russische premier herhaaldelijk geest driftig naar de voorbijvliegende toe stellen wijzen en zwaaien. De parade van nieuwe typen, waaraan honderd vliegtuigen deelnamen duurde twintig minuten. Er was een demonstratie aan voorafgegaan van twee uur. Hier is de volgende aflevering van het Spel van de zeven vergissingen, gete kend door de be kende Franse teke naar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eerder gespeeld hebben geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eerst een tekening gemaakt. Dat Is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hi| de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver- gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal In klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissingen te vinden. Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. WASHINGTON (AFP) Het ge schenk dat president Eisenhower vo rig jaar aan de Russische premier Kroesjtsjef had willen geven ter ge legenheid van zijn bezoek aan de Sowjetunie een klein vaartuig met straalmotor is naar de Verenigde Staten teruggezonden. Het bezoek is niet doorgegaan we gens het incident met de U-2. Het vaar tuig dat zes meter lang is en 18.000 gulden heeft gekost, heeft ruim een jaar in de Amerikaanse ambassade te Moskou gelegen. De boot is nu voor 12.000 gulden ver kocht aan de presbyteriaanse zending in Ethiopië. DJAKARTA (Reuter). De Belgische sigarettenfabriek Faroka in Malang is door het militaire commando voorlopig gesloten omdat het personeel staakt. De arbeiders zijn boos omdat zij de fabriek, die zij dinsdag hadden overgenomen, terug hebben moeten geven aan de be drijfsleiding. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG België en Luxem burg hebben zo goed als dezelfde opvattingen als Nederland over de plannen van generaal de Gaulle voor de toekomstige samenwerking in de E.E.G. Dit gaf zaterdag in Den Haag de Belgische onderminister van buiten landse zaken, H. Fayat, te kennen. In de Raadgevende interparlemen taire Beneluxraad het parlement van Benelux zei hij, dat deze eenheid van opvatting was bereikt tijdens het overleg, dat de drie re geringen in het begin van deze maand in Brussel hebben gepleegd. De verstandhouding tussen de drie regeringen is in de laatste we ken aanzienlijk verbeterd, aldus Fayat. Tijdens de eerste topconferentie van de zes landen van de E.E.G, in het begin van dit jaar gehouden in Parijs heeft alleen Nederland zich verzet tegen de plannen van de Gaulle. Ons land moest het toen bij zijn afwijzende houding ook stellen zonder de steun van de partners in Benelux, België en Luxemburg. De Franse plannen zullen opnieuw bespro ken worden op de tweede topconferen tie van de E.E.G., op 18 juli in Bonn. De landen van Benelux, zo verklaar de zaterdag Fayat, zijn het er over eens, dat een Europees streven naar eenheid op politiek niveau nodig is. Daarbij zal niet mogen worden ge raakt aan de bevoegdheden van de bestaande gemeenschappen. Hij repte echter met geen woord over het onderdeel van de Franse plannen, dat voorziet in een politiek secretariaat ter voorbereiding van re gelmatig te houden topconferenties van de zes landen van de E.E.G. Mevrouw mr. J. M. Stoffels van Haaften (lib.) bleek minder dan de Belgische onderminister tevreden te zijn over de samenwerking tussen de drie landen van Benelux. In het ver slag van de drie regeringen over de samenwerking op het terrein van de buitenlandse politiek wordt gezegd, dat door veel informeel overleg een basis van vertrouwen tussen de drie regeringen is geschapen. Zij had ech ter de indruk, dat er aan de coördi natie van het optreden van de drie landen nog wel het een en ander ont brak. Het is nog lang niet zover als in het verslag wordt beweerd, dat er in de v ereldpolitiek gesproken kan worden van een Benelux-prestige". Prof. dr. I. Samkalden (soc.) vond nog, dat niet voldoende inlichtingen worden gegeven over het werk in de internationale conferenties van minis ters. Als eenmaal in zo'n conferentie Advertentie Alleen vert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. Postbus 8005 besluiten zijn gevallen moeten de par lementen grondig worden ingelicht. Ge' beurt dat niet, dan is er geen par. lementaire controle achteraf meer mogelijk en wordt de parlementaire democratie ondermijnd, zo vond hij. Het verslag van de regeringen werd door het parlement van Benelux goed' gekeurd. Advertentie Studie? Eist concentratie - maar ook rust, ontspanning op z'n tijd. Sigaartje? Ja, dan CHARMANT - om het geleerde even te laten be zinken. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Alle groepen die iets met de jaarbeurs te maken hebben, zijn het nu eens, zei zaterdag met voldoening de directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast. Even tevo ren was op een vergadering een aan tal voorstellen aanvaard voor het re organiseren van de jaarbeurs bin nen twaalf tot achttien maanden. De hoofdlijnen van die reorganisatie zijn: 1. aan de top van de jaarbeurs komt een representatief bestuurscollege, dat niet te groot moet zijn: 2. uit dit college word een klein dagelijks be stuur gevormd; 3. de directie van de jaarbeurs krijgt meer bevoegdheden; 4. de raad van advies krijgt een blij vend karakter. Het nieuwe bestuurscollege dat zich alleen met de grote lijnen van het beleid zal bezighouden zal het huidige algemeen bestuur en de Raad van beheer vervangen. Daartoe wordt de nu bestaande raad van beheer met zeven leden uitgebreid tot negentien le den. De nieuwe leden zijn: mr. A. E. G. de Groot van Embden, oud-voorzitter van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel, ir. W. van Osse- len, voorzitter van de Federatie me taal en elektrotechnische industrie, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, bestuurslid van de Vereniging van fabrieken op elektro technisch gebied in Nederland, ir. J. V. Egberts, voorzitter van de Vereniging voor de handel in bouwmachines en transportmiddelen, N. D. van Goethem, directeur van de Noordelijke industrie voor vezelverwerking, L. te Strake, vi- ce-voorzitter van de Nederlandse tex- tieljaarbeurs en H. Zeiler, voorzitter van het gevolmachtigd comité van deelne mers aan de jaarbeurs. De permanente raad van advies, die de deelnemers aan de jaarbeurs en het georganiseerde bedrijfsleven zal moeten vertegenwoordigen, zal in alle besluiten die voor de deelnemers van belang zijn, worden gehoord. Een van de gevolgen van de reorga nisatie zal zijn. dat de deelnemers in het vervolg rechtstreeks contact zullen hebben met de directie, die zelf be sluiten kan nemen zonder te moeten te rugvallen op de raad van beheer. HOLLANDIA. De Nederlandse ser geant C. Meyers is vermoedelijk omge komen in de dichte oerwouden van het Nieuw-Guinese eiland Misool. Sergeant Meyers (van het korps mariniers) ging op 23 juni op jacht. Hij is nipt terug gezien. Soldaten, politie en burgers hebben vijftien dagen lang vergeefs naar hem gezocht. ATHENE (ANP), Reuter). In de Griekse hoofdstad is gisteren het as sociatieverdrag ondertekend, dat de Europese economische gemeenschap en Griekenland hebben gesloten. Het is het eerste verdrag van deze aard, dat tussen de E.E.G. en een derde land tot stand is gekomen. Aan de ondertekening zijn twee jaren van moeilijk onderhandelen voorafge gaan. De associatie wordt nu in meer dan zeventig artikelen en twintig bijge voegde protocollen geregeld. Griekenland associeert zich met de E.E.G. in de vorm van een tolunie. De tolunie zal via een overgangspe riode werkelijkheid worden. Grieken land zal voor ongeveer zestig procent van de produkten die het invoert uit de E.E.G. de invoerrechten binnen twaalf jaar geleidelijk afschaffen. Voor de overige veertig proeent goederen, die Griekenland zelf ook maakt zullen de douanerechten pas over tien jaar, en dan geleidelijk aan in een periode van 22 jaar, gaan vervallen. De E.E.G. van haar kant zal Grie kenland wat betreft de douanerechten op dezelfde manier behandelen als de leden van de gemeenschap. Verder zal zij Griekenland binnen vijf jaar een fi nanciële hulp geven van 125 miljoen dollar. De overeenkomst moet nog worden geratificeerd door de parlementen van Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Sinds enkele dagen is het typografisch perso neel ongeveer driehonderd man van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam in staking. Inzet: de eis tot uitbetaling van zwarte lo nen. De directie is daarop niet ingegaan. Zij stelt zich op het standpunt dat men zich heeft te houden aan de c.a.o. Gisteravond laat zag het er niet naar uit, dat vandaag het werk zal worden hervat. Wel werd verwacht dat het personeel vanochtend vroeg aanwezig zou zijn, maar alleen met de bedoeling om de besprekingen met de directie voort te zetten. De looneis haakt aan bij de situatie, die sin.ds kort bij enkele andere Am sterdamse krantendrukkerijen bestaat. Daar worden wel zwarte lonen be taald. LONDEN(Reuter, AP) West- Irian zou politieke autonomie kun nen krijgen als het terugkeert tot Indonesië. Dat verklaarde generaal Nasution, de Indonesische minister van defensie, zaterdag in Londen, kort voor zijn vertrek naar Kairo. De bevolking zou haar eigen rech ten, gewoonten en tradities kunnen handhaven en haar eigen regering kunnen kiezen, zo ging Nasution verder, sfi Hij wilde niet zeggen of hij in Londen met Nederlanders had ge sproken over de kwestie-Nieuw-Gui- nea. Toen de minister ronduit werd ge vraagd of hij in Londen dus geen en kel contact met Nederlanders had ge had, antwoordde hij dat contact ook mogelijk was door middel van derden en dat hij ook brieven kon ontvangen. Op de vraag waarom Indonesië zo veel wapens kreeg als het niet van plan is West-Irian met geweld te ver overen, antwoordde hij met het be- kende argument dat Nederland Indo nesië bedreigt door vlagvertoon met oorlogsschepen en versterking van de krijgsmacht op Nieuw-Guinea. „De Ne derlanders sturen er Neptunes naar toe. Daarom schaffen wij ons grotere bommenwerpers aan", aldus de gene raal. Dat Indonesië de wapens bij Rus land koopt is het gevolg van de voor waarden die de westelijke landen stel den. De Sowjetunie bood in vrijwel al le gevallen op gunstiger voorwaarden krediet op lange termijn aan, aldus Nasution. Toch heeft Indonesië ook in het Westen wel wapens gekocht: van Italië fregatten, van Frankrijk tanks en van Groot-Britannië pantserwa gens. In de Verenigde Staten zijn bo vendien jaarlijks ruim honderd Indo nesische officieren opgeleid, zo ver telde de Indonesische minister. de zes landen *van de E.E.G. en van Griekenland en worden goedgekeurd door het Europese parlement. Verwacht wordt, dat zij begin 1962 van kracht zal worden. Bij de plechtigheid van de onderteke ning, die meer dan twee uur duurde, noemde de Griekse vice-premier P. Ka- nellopoulos de associatie van zijn land met de E.E.G. voor alles een politieke daad. Volgens Prof, Walter Halistein, voorzitter van de Europese commissie bevestigde het verdrag met Grieken land het open karakter van de gemeen schap. Zij is geen egoïstische onderne ming die voor haar eigen leden het grootst mogelijke voordeel wil behalen. Zij dient de eenheid en de vrede van Europa aldus Halistein. Van een onzer redacteuren LEIDEN. Prinses Beatrix is vrij dagmiddag doctorandus geworden en dit heeft weer eens het zoeklicht geworpen op de wonderlijke situa tie, die er in Nederland op het ge bied van titels heerst. Doctorandus, letterlijk uit het Latijns vertaald, wil zeggen „hij die doctor kan wor den". De vrouwelijke vorm daar van is „doctoranda". Tot voor enkele maanden was deze term geen titel in Nederland, omdat zij alleen een mogelijkheid en geen verworvenheid aanduidde. Men had wetenschappelijk pas recht op een ti- tel, als men een bijdrage tot de we- tensehap pad geleverd in de vorm van een proefschrift en daarmee de doctorstitel had verworven. Omdat er steeds meer mensen in Ne derland aan universiteiten gingen stu deren en steeds minder studenten ge legenheid of lust hadden hun studie met een promotie te bekronen, werd de behoefte gevoeld de academische opleiding in een titel tot uiting te la ten komen. Enkele maanden geleden is er druk oyer gesproken in de Tweede en Eer ste Kamer. Men kwam na heftige de batten tot het besluit om voor de nog niet gepromoveerde academicus de aanduiding „doctorandus" tot titel te verheffen, hoe onlogisch ook: deze mannelijke titel zou ook voor vrou wen gelden. Hiervoor kon men terug grijpen op een precedent; immers, ook de vrouwelijke juristen werden en worden „meester" genoemd. SALISBURY (Reuter) De onder zoekingscommissie van de Uno voor Zuidwest-Afrika mag van de Engelse regering Beetsjoeanaland pas bezoe- ken nadat zij haar de verzekering heeft gegeven dat zij niet zonder toe stemming van Zuid-Afrika naar Zuid west-Afrika zal gaan. Zuid-Afrjka wenst, zoals bekend, de onderzoekingscommissie niet in Zuid west-Afrika toe te laten. Het besluit van de Engelse regering werd gisteren in Salisbury bekend ge maakt door het Engelse hoge commis sariaat, Engeland, aldus de bekendma king, zou overschrijding van de grens Beetsjoeanaland en Zuidwest- Afrika door de commissie beschouwen als een onwettige daad. De commissie zou in dat geval Beetsjoeanaland be Afrika" geschil over Zuidwest- Wenst de commissie de gevraagde verzekering niet te geven, aldus de be kendmaking, dan kan de Engelse rege ring haar geen toestemming geven naar Beetsjoeanaland te gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5