Eerste oecumenisch weekend op Hedenesse gehouden Zakenman HUIS SGcw Biervliets muziekfeest deels in het water Muzikaal hoogtepunt in de Middelburgse Nieuwe Kerk Eerste kamerlid Van Hulst vraagt een „Deltaplan voor de jeugd" door Zeeland Voorzitter noemde de kleine groep een Gideonsbende Ernstig gewonde bij autobotsing Dodelijk ongeval in Zierikzee Ireuk- „Nagaan of veranderingen bij A.R., samengaan mogelijk maken Mr. Van Hasselt overleden Paardenkeuring Poortvliet JONGEREN UIT VERSCHILLENDE KERKEN BIJEEN m li? m 0SKO0R H.ENGLEBERT N.V. Lijders Raad Middelburg bijeen Overdracht grafsteen aan familie Ode Intrede ds. Westland te Groot Ammers LAATSTE DAG ZOMERCONFERENTIE CHU SHERNIAPLAST Feestvreugde was desondanks ongeremd Jeanne Demessieux concerteerde Registratie en techniek dwingen respect af Burgemeester opende Bulthuis-expositie SS.tZSW Ja" VM 't": A'„ JONGETJE VOND PROJECTIEL Maandag 10 juli 1961 ZFEUWSCH DAGBLAD Pas. 3 CADZAND. Het is verkeerd te menen dat oecumene alleen de eenheid der kerken betekent. Het gaat om de gehele bewoonde wereld, en met minder kunnen we niet toe. Iets hiervan begrepen de deelnemers aan een conferentie die in het vormingscentrum Hedenesse werd gehouden en die georganiseerd was door de Oecumenische Jeugdraad te Middelburg. Mede doordat een groep Westduitse jongeren van de C.V.J.M. op Hedenesse verbleef, kreeg dit weekend een bijzonder aspect. Zaterdagmiddag werd het weekend geopend door de voorzitter van de Oecumenische Jeugdraad, de heer C. B. Bisschop. Deze noemde de deelne mers, zestien in getal een Gideonsben de. Hij concludeerde overigens dat het oecumenisch aspect bij dergelijke ■weekenden steeds groter wordt. Als thema voor de conferentie werd gekozen „Jezus Christus de Redder der Wereld", hetgeen dus in grote trekken overeenkomt met het thema van de derde vergadering van de Wereldraad van Kerken die aan het eind van dit i jaar in New Delhi zal worden gehouden. Het thema werd toegespitst op de gedachte Christus, dienstknecht en Koning. Het programma werd begonnen met de vertoning tvan de Zweedse film ..De weg naar de Hemel", met als onder titel „Door genade alleen". Deze Bij belse film vormde een .goed uitgangs punt voor de discussies. Na de bijbelstudie werd "zaterdag avond samen met de Duitse groep de huisdienst voor zondagmorgen voorbe reid. Deze huisdienst was wel het hoog tepunt van de conferentie. Samen met jongeren die een andere taal spreken het Onze Vader bidden laat wel iets zien van de ruimte die er is in het begrip oecumene. Al doen de leert men op deze manier ontdek ken wat oecumene is en moet zijn. In. discussievragen werden zondag morgen verschillende vragen behan deld. Enkele deelnemers vertelden iets over werk en studiekampen die ze el- -ders in Europa hadden meegemaakt. 'De heer J. A. N. Lenshoek uit Goes, en Jac. Wiattel uit Gapinge, die het vormingscentrum „Agape" in Praly BERGEN OP ZOOM. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen ter hoogte van Vogelenzang een ernstig ongeluk gebeurd. A. E. uit St. Maartensdijk kwam met een auto om streeks twaalf uur van de richting Ber gen op Zoom gereden en was op weg naar Tholen. Toen hij de wegsplitsing bij Vogelen zang naderde, kwam van de grote ver keersweg van Steenbergen een auto aangereden, bestuurd door J. G. uit Le pelstraat. Beide wagens reden in volle vaart op elkander in, waarbij de wagen van E. totaal werd vernield en kort daarna in brand vloog. Door omwonen den werd direct hulp verleend. Met zand ikon men de brand blussen en E. die zwaar gewond in de auto zat, er uit ha len. Hij werd door een dokter ter plaat- Se verbonden en per ambulance naar het Algemeen Burger Gasthuis in Ber gen op Zoom vervoerd. J. G. en een me de inzittende, A. V. uit Lepelstraat, be kwamen enige snijwonden en konden, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, huiswaarts keren. Advertentie Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij too km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent i op 13 in de praktijk zuinig. Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet met verwar, ming, rolhoes, slaapban ken, eni. f 5495.- e uitstekende onderdelen- voorziening e meer dan 60 dealers in Nederland Theresiastraat 145, Den Haag Tel. 070-723903* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel. 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSE, N. S. Joosland Rijksweg 24G, tel. 318 Het forum, waarop verschillende vra gen werden afgevuurd, bestond uit ds. A. P. Snoep uit Middelburg en Wika R. Wasterval, directeur van Hedenesse. De deelnemers aan dit eerste oecu menische weekend in Zeeland zullen thans uitgaan om te getuigen en te die nen. Al doende zullen zij het begrip oecumene ook voor hen die verre staan trachten duidelijk te maken. Dit wil niet zeggen dat deze zestien jongelui nu maar een eigen kerkje zullen be ginnen. Zij zullen trouw zijn en blij ven aan hun eigen kerk. Als critisehe Christenen zullen zij strijden voor de ene kerk. Zij zullen gehoorzaam zijn aan de opdracht van de Heer der Kerk die bad „opdat zij allen een zijn" en „opdat de wereld gelove". ZIERIKZEE. Op het kruis punt Laan van St. HilaireRijks weg heeft zich een aanrijding voorgedaan, dat aan de bromfiets berijder, de heer L. van der Linde uit Zierikzee, het leven heeft ge kost. De heer Van der Linde stak met zijn bromfiets plotseling de rijksweg ter hoogte van. het aanjaagstation van de waterleiding over. Hij werd gegrepen door een aanstormende personenauto, die bestuurd werd door mevrouw O. uit Haamstede. Mevrouw O. probeerde door scherp naar links te zwenken nog een aanrijding te voorkomen, doch ze kon de fietser niet meer vermijden. De auto kwam na twee bermpaaltjes te hebben geramd omgekeerd in een sloot te lig gen. De inzittenden, naast de bestuur ster, de heer C. O. en drie kinderen, konden door de verbrijzelde voorruit on gedeerd naar buiten komen. Advertentie (Italië) hebben bezocht, vertelden iets over hun belevenissen en ervaringen in dit door de Waldenzen, met behuip van jongeren uit de hele wereld, gebouwde centrum. De directeur van dit Italiaanse cen trum, pastoor Tullio Vinay, om schrijft het doel van het centrum als volgt: „Het dorp zonder enige ring muren, dat de jongeren van alle lan den opneemt zonder onderscheid te maken in godsdienstige gezindte of ontwikkeling, arm en rijk, vol van energie of vermoeid en neerslachtig, allen tezamen willen wij Christus zoeken, die de Heer van het Leven is en in Hem willen wij begrip voor de medemens vinden om met Hem verzoend te worden. In dit zoeken kan iedereen zijn medemes helpen e geholpen worden." Gesteld worden in de oecumene verplichtingen voor hen die deze oecu mene bedrijven. Een weekend in Hede nesse zonder kerkelijke ringmuren is prachtig, maar wat doet men bij terug komst in eigen gemeente. Tenslotte zal worden verwacht dat de roep om een heid en de dienst aan de naaste zal worden doorgegeven. Regen ivas spelbreker Duizend zondagsschool- kinderen in Middelburg MIDDELBURG. Gedeeltelijk viel de feestmiddag van de kinderen der Zeeuwse Zondagsscholen zaterdagmid dag in Middelburg zowel letterlijk als figuurlijk in het water. Een voortdurend neergutsende regen maakte het onmo gelijk dat er in het openluchttheater van Toorenvliedt kon worden gemani festeerd. Wel was de optocht van de ruim duizend kinderen uit de gehele provincie in Middelburg een succes. In de Nieuwe Kerk werd een toevlucht gekozen, alwaar de voorzitter van het Walcherse District der Nederlandse Zon dagsschoolvereniging, de heer Ch. de Schipper uit Koudekerke, een openings woord sprak. Mej. T. de Vries uit Am sterdam vertelde over de verloren zoon en verder werd nog de kinderoperette „De liedjeszanger" door het kinderkoor „De Zangvogeltjes" o.l.v. van Jan Hek huis uit Vrouwenpolder opgevoerd. De directeur van de N.Z.V., de heer A. Kroese, sprak voorts nog een woord op deze dag, die geheel in het teken stond van de landelijke actie der vereniging: „Gun uw kind de zondagsschool". MIDDELBURG. De raad der ge meente Middelburg vergadert maandag 17 juli des middag-s om twee uur. De agenda vermeldt o.m. benoeming le raar Frans gymnasium, aanstelling plaatsvervangend geneesheer, aanvul lend subsidie in restauratiekosten Wa genaarstra at 30, krediet aanschaffing •ontharingstafel slachthuis, subsidie aan comité Jeugd Vakantie Vreugd, garantie NV Bouwfonds Ned. Gemeenten, -onbe woonbaar verklaring Peniïingboek 24, huur badhuis Zusterstraat, verkoop grond gelegen aian de Koninginneliaan, aankoop perceel Nieuwst raat 16, exploi tatie-opzet bouwplan Breeweg, krediet voor bouwrijipmaken bouwplan Breeweg, geldlening voor bouw clubhuis buurtver eniging Nieuw-Middelburg. GOES. De kerkeraad van de Her vormde Gemeente zal op vrijdag 14 juli 's morgens om elf uur op de algemene begraafplaats de steen op het graf van wijlen ds. A. W. M. Ode overdragen aan de familie. ST. ANNALAND Met een preek naar aanleiding van 2 Cor. 4 7 heeft ds. P. Westland, gekomen uit St. Anna- land zondag intrede gedaan als predi kant van de Hervormde Gemeente te Groot Ammers. Na de prediking werd ds. Westland toegesproken namens gemeentebestuur, ring, classis, kerkeraad en kerkvoogdij. Namens de Hervormde Gemeente te St. Annaland sprak ouderling P. J. van de Repe de predikant toe, de wens uitend dat God zegen op Zijn werk in Groot Ammers zal mogen geven. Ds. Westland was in de morgendienst bevestigd door ds. J. de Lange te Utrecht, directeur van de Geref. Zen- dingsbond. Aankoop perceel MIDDELBURG In verband met de sanering van de Nieuw,straat en de ont manteling van de Ghr. Geref. Kerk heb ben B. en W. onderhandelingen gevoerd met de eigenaren van het perceel Nieuwstraat 16 over de aankoop van dit pand, dat een oude karakteristieke Mid delburgse middenstandswoning is, vol komen met de omgeving harmoniërend. B. en W. achten het van groot belang dat dit pand in deze straatwand blijft voortbestaan. Van particuliere zijde echter bestaat er voor restauratie geen belangstelling. Het ligt dan ook in de bedoeling om het pand na verwerving te doen restaureren en daarna te trach ten het -veer te verkopen en te verhu ren. B. en W. stellen voor tot aankoop van dit perceel over te gaan. Scheepvaart Terneuzen TERNEUZEN. Het beeld van de zeevaart over de maand juni in Terneu zen leert dat 228 schepen opvarend en 222 afvarend werden geschut. In totaal werden in Terneuzen 32 schepen gelost of geladen, 7 op de rede aldaar, 8 in Sluiskil en 4 in Sas van Gent. Wat de binnenvaart betrof, voeren 1668 motor schepen op en 1735 dito af. Deze cijfers luidden voor de sleepschepen respectie velijk 180 en 191 en voor de sleepboten, enz. 365 en 374. In Ternneuzen werden 249 binnenvaartschepen gelost of gela den, 33 op de rede, 188 in Sluiskil, 132 in Sas van Gent en 19 in Axel Gassing. Van een onzer verslaggevers ZEIST. In het nieuwe actie program van de CHU moet één van de punten zijn: het kind dient verlost van de akoustische druk. Het pleidooi daarvoor werd zaterdagmorgen op de laatste dag van de Zomerconfe- rentie der CHU gevoerd door het Eerste Kamerlid drs. J. W. van Hulst, lektor aan de V.U. Er gaat in Nederland iets mis met het kind, zo waarschuwde hij met klem. Het kind komt rust tekort en stilte. De psychiaters hebben er al een nieuwe term voor: „flatneurose". Daaronder verstaan zij iedere geestelijke afwijking, die veroorzaakt wordt door de woningsituatie. De Nederlandse politiek staat hier voor een practisch nog onont gonnen terrein, dat snel en breed betreden moet worden. Voor het al helemaal te laat is Drs. Van Hulst illustreerde de ver keersonveiligheid in ons land met de 0 De heer D. Goudswaard, ambtenaar van de dienst maatschappelijke zorg te Zierikzee is benoemd tot gesalariseerd bestuurder bij de Ned. Chr. Bond van overheidspersoneel, groep maatschappe lijk werk. De heer J. Vos uit Breda is aange steld als assistent bij de Rijksbelastingen le klasse te Brulnisse, in de vacature J. de Schipper. De heer Mare. van den Berge te Brulnisse, die invalide en slecht ter been is, kwam bij zijn dagelijkse wandeling in de nabijheid van de Vissershaven te Bruinisse te vallen. Hij kwam zo onge lukkig terecht, dat hij naar het zieken huis te Zierikzee moest worden ver voerd, waar men een armbreuk consta teerde. De bejaarden van Borssele maakten een uitstapje naar Duinkerken en het hooggelegen Cassel. De reis voerde via Sluis langs de Belgische badplaatsen over De Panne naar Frans-Vlaanderen. De terugtocht werd gekozen over leper en weer Sluis. Bij thuiskomst wacht te de muziekvereniging OKK de ouden van dagen met vrolijke marsen op. Bur gemeester P. J. Dominicus sprak een dankwoord. De bejaarden van Cadzand hielden hun jaarlijks uitstapje naar de Delta werken in Noord-Beveland. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak in hotel De Com merce een dankwoord tot het comité voor de organisatie van deze rijtoer en bracht de bevolking dank voor het mo gelijk maken van deze tocht, waarna de bejaarden moe maar voldaan huis waarts keerden. Vier leden van de wandelsportver eniging „Kruiningen" liepen mee in de wandeltocht Brugge-Sluis-Brugge over een afstand van 40 km. De Vlaamse TV maakte een filmreportage die te zien is op zaterdag 8 juli des avonds om half acht in het programma De Week in Beeld. De chr. nationale school in Kapel- le-Biezelinge heeft een contactavond ge houden voor de ouders der leerlingen welke zeer druk bezocht was. De ou ders kregen daarbij gelegenheid met het onderwijzend personeel te spreken over hun kinderen. 0 De gereformeerde vrouwenvereni ging te Bergen op Zoom zal op woens dag 12 juli om 8 uur in het catechisatie lokaal bij de gereformeerde kerk aan het Bolwerk haar eerste huishoudelijke vergadering houden. Zij die belang stellen in dit werk zijn hartelijk wel kom. 0 Gedurende de maand juni werd op het kantoor Kapelle-Biezelinge van de rijkspostspaarbank ingelegd, 11.425,08 en terugbetaald 5781,90. Er werden vier nieuwe spaarboekjes uitgereikt. 0 De heer L. Simpelaar te Terneuzen slaagde voor het eerste gedeelte van het examen elektrotechnisch opzichter, afgenomen door de P.B.N.A. te Arnhem. Aan de Schieting van de soc, Spes Nostra te Ovezande werd deelgenomen door 55 schutters, le klep H. Drijdijk, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk; 2e klep, Jac. de Baar, Willem Teil, Ove zande; 3e klep, A. de Jonge, Soranus, Heinkenszand; 4e klep, F. Wolse, Zorg vliet, Ellewoutsdijk: le zijvogel, Jac. de Baar, Willem Teil, Ovezande; le boven- kal, P. Rentmeester, Willem Teil, Ove zande; 2e bovenkal, P. v.d. Dries, Eens gezindheid, 's-Heerenhoek; le onderkal, E. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; 2e onderkal, A. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; meeste kleine vogels, J. de Rijke, Edele Handboog, Oudelande. De hoofdvogel werd niet afgeschoten. Door net college van regenten van het Algemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom zijn in de gehouden verga dering als delegatie voor de permanen te commissie van de drie ziekenhuizen aangewezen de heren D. Nijpels als voorzitter, Chr. van Doorn als viee- voorzitter en C. Blom. Op het gemeentelijk sportterrein in Kapelle vond zaterdagmiddag een voet balwedstrijd plaats tussen de junioren elftallen van Kapelle en Zierikzee. Ka pelle won met 32. De Gereformeerde gemeente te Nieuwdorp heeft een beroep uitgebracht op candidaat G. Schipaanboord te Lei den. De collecte voor de Anjeractie 1961 heeft in Retranehement 31,34 opge bracht. mededeling, dat elk jaar een hele school van 400 kinderen het slachtoffer wordt op de weg. In overleg met de re gering zal de volksvertegenwoordiging moeten komen tot een betere beveili ging, ook t.a.v. aanrandingen. Maatregelen zullen ook getroffen moe ten worden om het enorme gebruik van slaapmiddelen tegen te gaan. Mens en slaap zijn van vrienden nu al vreemden voor elkaar geworden, die slechts kunst matig verzoend kunnen worden. Onder zoek had spr. geleerd, dat ook onder de jeugd het gebruik van slaapmiddelen onrustbarend toeneemt. Toebuigen Uitvoerig ging drs. Van Hulst in op wat genoemd wordt: het nozempro bleem. Hij sprak met veel begrip over deze jongeren, die onder de schijn van het tegendeel hunkeren naar een gebor genheid, die zij thuis, op school of' in het werk niet kunnen vinden. Zij moe ten meer naar de maatschappij toegebo gen worden. Maar dan is het ook nodig dat de maatschappij zich naar hen toe buigt. Spr. was het dan ook oneens met die genen die beweren dat deze halfwassen figuren zich maar moeten leren aanpas sen, zelfs als deze veel te wensen over laten. Dat zijn balkonmensen, die van uit eigen geborgenheid vreemd blijven aan het sociale leed dat als een conti- nuproces vreet aan het jeugdleven. Het lawaai klinkt de bewoners van vele flats van alle kanten tegen. Men leert hen eenvoudig niets anders te horen. Mogelijk is dat een drijfveer tot de ru moerige nozemfeesten. De zorg voor de jeugd is jarenlang sluitpost geweest op de begroting. Nog geen enkele regering heeft zich ge waagd aan een Deltaplan voor de jeugd. De laatste jaren vorderen we iets op de grote achterstand, maar er is nog een enorm programma nodig voor gymnastieklokalen, sporthallen, re creatiecentra, sportvelden etc. Dit te bevorderen ligt op de weg van de C.H.U. Het is haar taak te streven naar een maatschappijvorm die in en uit zichzelf geen belemmering is voor de voortgang van het Evangelie en een leefbaar bestaan. Hel bekende Zweedse m instituut F.B. brengt U 1 de anatomisch- V verantwoorde BREUK-GORDEL Uw meest ideale hulpmiddel Zonder dat U er iets van be. speurt, dus zonder hinder ol belemmering, beheerst dit was- bare apparaat Uw breuk en voelt het alsof U Uw onder lichaam met de vingers steunt. VEILIGE ZEKERHEID. Wij demonstreren vrijblijvend: Wo. 12 juli Middelburg „Focus", Nieuwe Burg 9 van 10.3012 en v. 24 uur Do. 13 juli Goes „Focus", OpRil bij Markt van 10.3012 en van 24 uur Vrijd. 14 juli Bergen op Zoom Drog.; Besling Fortuinstr. 12, van 1012 uur. H. H. A. Defèsche Sint-Amorsplein 2 Maastricht HARMONIE 120 JAAR ACTIEF BIERVLIET. Ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van de Biervlietse Koninklijke Harmonie werd zaterdag een muziekfeest gehouden, dat echter grotendeels in het water viel, tenminste voor zover het de openluchtconcerten betrof. De middag was overigens mooi begonnen met een officiële bijeenkomst in het stadhuis. De voltallige gemeenteraad ontving het bestuur van de Koninklijke Harmo nie en de besturen van de muziekver enigingen uit Sluis, Oostburg, Breskens en Hoofdplaat. Tevens was uiteraard het uniformcomité vertegenwoordigd. Burgemeester A. P. Kostense zei dat ,,de muziek" een aparte plaats inneemt in het hart van de Biervlietse gemeen schap. In de 120 jaren van haar be staan. heeft de harmonie heel wat ups en downs gekend. Hoogtepunten waren o.m. de verlening van het predikaat Ko- MIDDELBURG. In de Nieuwe Kerk te Middelburg was zaterdag avond een groot aantal orgellief hebbers verzameld om te luisteren naar de unieke vertolkingen van de vermaarde Parijse organiste Jeanne Demessieux. Wat dat be treft hebben de Middelburgers zich van hun goede zijde laten zien. Wij hebben in Haarlem eens een con cert van mademoiselle Demessieux bij gewoond dat niet meer dan dertig luis teraars trok. Dit getal was zo opvallend triest dat deze dertig luisteraars na af loop van het concert lotsverbonden een restaurant binnenwandelden om onder het genot van een kop koffie even na te praten. Een unieke ervaring na een uniek concert. Het orgel, dat menigmaal de koning van de instrumenten werd genoemd, is in onze tijd niet bijster populair. Men kan zich daarover bekreunen, maar voorshands geeft Middelburg een opti mistisch beeld. Het blijkt dat de Zeeuw se orgelliefhebbers (nog) talrijk zijn. De honderden die zaterdagavond de Franse meesteresse hoorden hebben overigens een krachtige impuls gekre- PROF. VAN NIFTRIK OP CONFERENTIE CHU: (Van een onzer verslaggevers) ZEIST. Het betoog van prof. dr. G. C. van Niftrik over mogelijkheden tot samengaan met a.r. en r.k., heeft de deelnemers aan de Zomerconferentie der CHU veel stof tot gesprek gegeven. In discussiegroepen wisselden zij van gedachten, waarna in de grote vergadering verslag werd uitgebracht. Over het algemeen betoonde men zich gematigd optimistisch. Vrees om als c.h. door de a.r. verdrongen te worden in één partij, werd niet geuit. „Daar zijn we per slot zelf bij", aldus een van de rapporteurs. Algemeen beschouwde men de evangelische vrijheid, wars van alle wetticisme, als typerend voor de CHU. Dit karakter zou behouden moeten blijven, zo werd bepleit. gen tot een hernieuwde belangstelling. Het zou ons niet verbazen als de Fan- taisie no. 2 van Mozart en het Pièce Héroique van César Franck (beide uit gebracht op Decca) in de komende we ken druk gevraagde platen zouden wor den. Met het bovenstaande is voldoende beklemtoond dat Jeanne Demessieux haar gehoor heeft weten te boeien en we drukken ons op deze manier nog vrij zwak uit. Het fraaie instrument in de Nieuwe Kerk werd op een wonder schone manier tot leven geroepen. De techniek waarmee deze tengere vrouw haar instrument beheerst dwingt alge meen respect af, haar registratie is wonderlijk trefzeker. Naast de genoem de fors gespeelde stukken willen we ook nog wijzen op de Suite du deuxième ton van Clerambault. Vooral in de de len Duo, Trio en Flütes kwam de won derschone klankkleur van het orgel magnifiek tot z'n recht. Dit l'aatste geldt ook voor het acht ste orgelconcert van Handel, waarvan het laatste deel (Bourrée) een volmaak te vertolking kreeg. Boeiend, en tech nisch gaaf was ook de improvisatie aan het eind van het concert. De organiste kreeg een thema op van de heer J. Rijn dat lang niet mals was. Na een min of meer exotisch begin, wist ze hier een improvisatie op te ge ven die door de aanwezigen gespannen en ademloos werd gevolgd. Jeanne Demessieux heeft een concert gegeven dat velen als een muzikaal hoogtepunt zal heugen. ninklijk in 1948 en het optreden voor de radio dat in hetzelfde jaar plaatsvond. De nieuwe bloei die de vereniging juist nu, tijdens het jubileumjaar, beleeft, vond zijn weerslag in de burgerij door het spontane gebaar de leden in nieuwe uniformen te steken. De gemeenteraad wilde echter ook niet achterwege blijven aldus de bur gemeester en stelde een verplaatsba re muziektent ter beschikking, die de harmonie kosteloos mag gebruiken. De heer A. Lybaart bood vervolgens namens de gemeenschap het overschot van de uniformkas aan. Dit geld was door het comité omgezet in 25 opvouw bare lessenaars. De voorzitter van de harmonie, de heer H. A. van de Vijver, sprak daarop een warm dankwoord. Hij ging o.m. de geschiedenis van het korps na en memoreerde in dit verband het absolute dieptepunt dat bereikt werd in 1944, toen in verband met de oorlogs handelingen het clubgebouw met het ge hele instrumentarium in vlammen op ging. Het is een bewijs van de enorme veerkracht dat het korps reeds in mei 1945 ter gelegenheid van de bevrijdings feesten kon „uitrukken". De burgemees ter droeg toen de grote trom, waarop iedereen beurtelings zijn of haar vreug de kon uitslaan. Na de officiële plechtigheid in het ge meentehuis trok men naar de rijkelijk versierde markt, waarop inmiddels ech ter een striemende regen neersloeg. Desondanks opende de 75 jaar oude heer W. Moerdijk de muziektent door het drijfnatte lint door te knippen. Maar toen was het met de publieke be langstelling zeer snel gedaan. Men spoelde eenvoudig van de markt weg. Het feest werd echter onverdroten voortgezet in hotel De Vriendschap, waar verschillende concerten werden gegeven. Later op de avond, toen het weer een beetje opknapte, hebben de muziekverenigingen uit Sluis, Bier vliet en Oostburg nog een ge zamenlijk concert gegeven in de nieuwe tent. De belangstelling hiervoor viel niet tegen. De avond werd met een taptoe besloten. Prof. Van Niftrik ondervond geen fel le bestrijding. Uit verschillende ge sprekken had de hoogleraar evenwel geconcludeerd, dat er toch misverstan den gerezen waren. De a.r. hebben al tijd gezegd, dat zij nooit wisten wat zij aan mij hadden, zo schertste hij; als de c.h. dat nu ook al gaan doen.,.. Hij ontkende dat hij een kopernicaan- se wending zou hebben gemaakt in zijn pleidooi vóór samenwerking. Neemt u van mij aan, zo vroeg hij, dat ik de 19de eeuwse denkbeelden en de opvat tingen van Kuyper nog evenzeer be strijd als vroeger. Ook de a.r.-mentali- teit ligt me nog altijd niet. Maar hij had tot zijn vreugde geconstateerd, dat er bij de a.r. veel veranderd was en die veranderingen ten goede moeten we in de CHU eerlijk honoreren. We bele ven onze verantwoordelijkheid pas dan ten volle, wanneer we serieus nagaan of door deze nieuwe situatie samen gaan mogelijk is geworden. Pas als wer kelijk blijkt dat zulks niet is te reali seren, zijn er er af.... In eigen vlees Meen niet dat ik geen bezwaren zie, aldus prof. Van Niftrik. Vooral op het terrein der ethische beslissingen zullen de wegen vaak uiteen gaan. Daar ook liggen de grootste knelpunten. Tegen de eenzijdige cultuuropvatting in de ARP ben ik vaak ten strijde getrokken en veel in mij dwingt me dit te blijven doen. Mijn pleidooi voor samenwerking snijdt dan ook ergens in eigen vlees. BERGEN OP ZOOM. In de ouder dom van 67 jaar is in het sanatorium Dekkerswald te Groesbeek na een langdurige ziekte overleden mr. J A. P. M. van Hasselt uit Bergen op Zoom, in leven advocaat procureur; oud lid van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant en lid van Provinciale Staten. De overledene was een zeer geziene fi guur niet alleen in Bergen op Zoom maar ook in een groot deel van Bra bant en Zeeland. Buiten de advocatuur vervulde hij nog tal van openbare func ties. Van 1948 tot 1956 was hij lied van het College van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant en tot heden lid van de Provinciale Staten van Noord Brabant. Dinsdag 11 juli zal het stof felijk overschot worden biigezet in het familiegraf aan de R.K. Begraafplaats te Bergen op Zoom. Maar zo overwoog spr. het zou wel eens het vlees kunnen zijn, waar tegen ook de apostel Paulus al streed. Eén van de rapporteurs had verteld, dat een a.r. man onlangs nog gezegd had, dat hij dat „waterige c.h. stelle tje" niet lustte. Prof. v. Niftrik be schouwde dit als een geïsoleerde uit spraak, die niet bepalend was voor iiet geheel. Er is in de AR ook het een en ander veranderd in de beoordeling even als in de aanpak. De nieuwe voorzitter dr. Berghuis achtte hij daarvan het le vende bewijs. Samenspel gevraagd In zijn rede had prof. v. Niftrik het gebod der eenheid uit het hogepriester lijk gebed bijzonder actueel genoemd voor de huidige situatie. De meeste dis cussiegroepen meenden evenwel dat dit gebod voor alle tijden gold. Dit nu was de Amsterdamse hoogleraar iets te an ti-revolutionair. Na Pinksteren is iets te bespeuren van de economie van de Heilige Geest, die steeds nieuwe aspecten actueel laat worden. In onze tijd zijn dat de notie van het Koninkrijk Gods en de ontdek king van de éne wereld, waarin geen provincialisme meer mogelijk is. We hebben ons voldoende geoefend in „eigenheid". Solo-spelen gaat ons goed af, maar we moeten nu samenspelen in een symfonie! Niet enthousiast Nadat conferentieleider H. Kamphuis hem daarom verzocht had, zette ook de voorzitter van de CHU kort zijn standpunt uiteen. Vooralsnog kon hij geen groot enthousiasme opbrengen voor samenwerking of fusie. Wei was hij bereid tot intern beraad, maar voorlopig wilde hij eerst eens afwach ten hoe de AR-pers zou reageren op de uitgestoken hand van prof. v. Niftrik. Persoonlijk was mr. Beernink ervan overtuigd, dat de c.h. hij de vorming van één partij met de a.r. op de duur niet meer als volwaardige partners erkend zouden worden. En daar pas ik voor, aldus mr. Beernink. Juist de prak tijk had hem geleerd, hoe anders de a.r. vaak reageren. Wij zouden het niet in ons hoofd gehaald hebben ministers te betrekken bij partijberaad. Bij de jongste kabinetscrisis deed de AR het wél. Conclusie: Zijlstra locuta, causa fi- nita.... Ook daar bedank ik voor, zo verzekerde mr. Beernink. De Unievoorzitter besloot zijn Uiteen zetting met een krachtige waarschuwing voor overhaasting en forcering. Komt het daar toch van, zo poneerde hij, dan maken we brokken die later niet meer hersteld kunnen worden. VEERE. De voorzitter van de Cul turele Commissie der Stichting de Schot se Huizen te Veere, burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugaei, heeft zater dagmiddag in de bovenzaal van „Het Lammetje" de schilderijententoonstel ling van Zeeland en Veere door de Mid delburgse kunstschilder Piet Bulthuis officieel geopend. De burgemeester haal de in zijn openingsspeech naar voren, dat schilderen niet alleen doen is, maar vooral ook denken. Jhr. Den Beer wees erop dat onder het oeuvre van Bulthuis dat thans dus in Veere te bewonderen is enkele doe ken zijn die er als het ware direct uit springen. Hij doelde hier op enkele stil levens. Ook zei de burgemeester dat er verscheidene thans geëxposeerde schil derijen nog nimmer in Veere tentoonge steld zijn. Piet Bulthuis is behalve kunst schilder ook tekendocent en in dit verband herinnerde de burgemeester aan de vierde prijs van de Europese Beweging die de HBS-leerling Benny Weber uit Middelburg ten deel viel. We ber verkreeg zijn prijs stellig dank zij de goede leraarszorgen van de heer Bulthuis. De kunstschilder dankte de burge meester daarna voor zijn openings woord. Er bestond flinke belangstelling. Op de expositie komen wij nog nader terug. Toelatingsexamen Chr. HBS MIDDELBURG. Geslaagd voor het toe latingsexamen tot de eerste klas van de chr. H.B.S. voor Walcheren: Wim Bosselaar te Aagtekerke; Jan Dieleman en Adrie van. Eenennaam te Arnemuiden; Mineke Minder- houd te Domburg; Wim Poppe en Wieke de Schipper te Grijpskerke; Jan de Kroo, Ria de Potter en Nel Sanderse te Koudekerke; Marijke Koelewijn, Jopie Koole, Nico Koo- Ie, Cor Stange en Jan Wieringa te St. Lau rens; Ina Baaijens, Rinus Bal jeu, Nelleke van Boven, Heieen Coppoolse, Janneke Cor- nelisse, Loekie Cornelisse, Rian Coumou, Jack Eversen, Peter van Gemerden, Jan Hekhuis, Piet Janse, Ineke Jasperse, Lenie Joosse, Aad de Klerk, Jim Louisse, Ad Mei- nema, Joop Minnaar, Johan Plansoen, Luc Schouten, Toos Suurmond, Anje Tak, Jean- net Vermeulen, Peter van der Vlies, Hannie de Vries, Jan de Vries, Onno de Vries, Els Zeilmaker en Frans Wondergem te Middel burg; Dies de Kok te Nieuwdorp; Willy Baas, Piet Kakebeke en Magda Kwekkeboom te Nieuw St. Joosland; Bram Francke te Oostkapelle; Marja Blankenstein, Kees Boogaard, Gerrit Brul, Wim de Bruyn, Nel leke de Buck, Jaap Geldof, Janneke Meijers, Lenie Poortvliet, Nellie de Rijksé, Ad Rijkse en Jan Sinke te Oost Sc West Sou burg; Ko Poelman te Ritthem; Anneke de Visser te Serooskerke; Anneke Arendse, Ap de Haan, Ad Koper, Nelleke van Liere, Mar- tien Lolkema, Wim Rol, Aukje Thiele en Boukje Tuinhof te Vlissingen; Piet Dekker te Vrouwenpolder; Tine Wouters te Westka- pelle; Hillie van Dullemen en Joke Stroo te Zoutelande. Bevorderingen gymnasium MIDDELBURG. - Bevordering leerlingen van het Stedelijk Gymnasium; van klas IA naar IIA: Carel Adriaansens, Anne-Jet Brok- meier, Gretha Cal jé, Anje Fernhout, Hennie Dekker, Bert van Dijk, Selma Enker, Jaap Goedegebuure, Frans Gosses, Wim van der Hooft, Piet de Jong, Suzan de Kam, Dick Kooman, Nelly Kroonenberg, Co Merkelijn en Freek Suurenbroek. Afgewezen: 2 leerlin gen. Van klas IB naar IIB: Liesbeth Bruijn, Marlies Dewulf, Ineke de Hondt, Anton Hooy, Heieen Laurens, Rietje Lawalata, Weliie de Roos, Everdien Stam, Lineke Visser, Eric Jan de Widt, Henk Wiersma en Rob Wiemer. Afgewezen: 4 leerlingen. Van klas II naar III: Janneke Adriaanse, Willem Andreae, Marian Bellaart, Margot Beyers, Gerrit Jan van de Boogert, Lodewijk Bouwense, Hans van Deinse, Kees van Dullemen, Arnoud Fortgens, Alien Harmsen, Peter 't Hart, Salle Kroonenberg, Machteld Pel, Michiel van Ravensteyn, Ineke Ruys, G»?ve^t,de Lussanet, Richard Maandag, Ri chard Meijer, Boudewijn Nieuwenhuyse, An gelina Rietema, Ab Roskam. Nil Spanjer, Frank Tromp en Ineke Veening. Afgewezen: 8 leerlingen. Van klas III naar IV: Ineke nt? 7B«rr?en^AnJet^ de Bree< Daan va" den Briel, Wim de Bruijn, Leo Damen, Frank de ;i?gei\orHa-n J2,nsez de Jonge, Jan Minkie- wicz, Marjan Ornée, Willem Pel, Hugo Scho- rer, Jan Schuling, Hans van der Slikke, An- kie Vermeulen en Lodewijk Versteeg Afee- ÏJEP» 1 1!erüng; Van klas IV naar V:Ro nald Barentsen. Anke van Dongen, Marijke Wb?e&,n»'eST Har,Ts,?n' Heleen de Hondt, Meher. Hans Messer, Gijs 7?" Oo'Jen. Rien Hadder, Hildo Scheltens, d» w0enKake,^ Arie Versteeg en Jan ?e Vos. van klas VA naar VIA: Peter Broer- 'terheimpnjs). Hans Gelderblom, An- J® Gt^ses. Marbes Gosses, Lous Kern- per, Max Kerkhof, Jan Kooman, Jaap de de S«, 5Ki Ringeling, Jaap van de San- de. Wouter Scheltens en Anneke Ventevogel. VIB WTneï: L leerüng Van klas VB naar lTeke Bf'laart, Jan Frima, Jan Geu Grootenhuis, Bram van Langevelde. Robert Pauw fiZKV' a"Js de Rafter, Bennie de VROUWENPOLDER - Op hpt strand bij Vrouwenpolder heeft de tienjarige J. J. uit Aagtekerke zaterdag een buisje gevonden dat later een stuk van een projectiel "bleek te zijn. Hij ging er mee spelen, maar op een kwaad moment sprong het "buisje uit een, waarbij hij aan -eetn van de benen geschroeid raakte. Na door een dokter verbonden te zijn, kon hij naar huis te rugkeren. POORTVLIET. Uitslag van de keuring van veulens en éénjarige hengsten en mer ries, georganiseerd door de Bond van Paar denfokkers op Tholen in samenwerking met de Afdeling Zeeland van de Koninklijke Ver eniging ,,Het Nederiandsche Trekpaard". Oudere merrieveulens. Silvia van Bleijerb- daal Stallen Broodjmans, St. Annaland en Oud-Vossemeer ,1; Willie van Buitenzorg, J. P. van Gorsel, Tholen 2A; Astrid van Kou wenberg, Fa. M. J. C. Geluk en Zn., Oud- Vossemeer 2B; Marie van Buitenlust M. Geuze, Poortvliet 3. Jonge merrie veulens. Paula, A. v. Gorsel, St. Maartensdijk 1; Beatrix, A. van Gorsel, St. Maartensdijk 2. Hengstveulens. Favori van Nieuwerkerk, Stallen Brooijmans, St. Annaland en Oud-Vos semeer 1; Elegant, A. van Gorsel, St. Maar tensdijk 2. 1-jarige hengsten. Bruno van Kouwenberg, «a Geluk en Zns., Oud-Vossemeer 2A; Cantor, Stallen Brooijmans, St. Annaland en Oud-Vossemeer 2B. 1-jarige merries, kleine maat. Ru da van Bleijendaal, Stallen Brooijmans, St. Annaland en Oud-Vossemeer 1; Gerda van „de Wou ter", M. A. Geuze, Oud-Vossemeer 2. 1-jarige merries, grote maat. Jenny. Stal len Brooijmans, St. Annaland en Oud-Vosse meer 1; Arlette, idem 2. Stalgroepen. Stalgroep van Stallen Brooij- mans, St. Annaland en Oud-Vossemeer 1; id. 2A; Fa. M. J. C. Geluk en Zns., Oud-Vos semeer 2B; J. p. van Gorsel, Tholen 3. Fokgroepen. Fokgroep van Stallen Brooij mans, St. Annaland en Oud-Vossemeer 1; Fa. M. J. C. Geluk en Zns., Oud-Vossemeer 2; J. P. vain Gorsel, Tholen 3. Merries met afstammelingen, Juliana van t Hof Nieuwland, Fa. M. J. C. Geluk en Zns Oud-Vossemeer 1; Jet van Bleijendaal. Stallen Brooijmans, St. Annaland en Oud-Vos semeer 2. Kampioenmerrie. Sabine, Stallen Brooij mans, St. Annaland en Oud-Vossemeer. 2-jarige merries, kleine maat. Paula van de Peukepolder, Gebr. J. A. en L. Stoutjes- dijk, Tholen 1; Rita v. d. Vijf Haardsteden, M- Akkerman®, St. Annaland 2. 2-jange merries, gr<jte maat. Julia van Kouwenberg, Fa. M. J. C. Geluk en Zns., Oud-Vossemeer IA; Corrie, P. J. Ooms, Oud- Vossemeer IB: Ida. Stallen Brooijmans, St. Annaland en Oud-Vossemeer 2: Astrid van Nelly, P. J. Noom. Scherpenisse 3; Quitta van Bleijendaal, Stallen Brooijmans, St. An naland en Oud-Vossemeer 4. 3-jarige merries, kleine maat. Elza, C. H. de Wit, Oud-Vossemeer 2; Elza v. d. Peuke polder, H. Rijstenbil, Scherpenisse 3. 3-jarige merries, grote maat. Erna van Kouwenberg, Fa. M. J. C. Geluk en Zns,. Oud-Vossemeer 1. 4-jarige merries, kleine maat. Trix, P. J. Ooms, Oud-Vossemeer 1; Jacqueline van de Dam, H. v. Gorsel, Oud-Vossemeer 2. ^-jarige merries, grote maat. Olma van Bleijendaal, Stallen Brooijmans, St. Anna land en Oud-Vossemeer 1; Irma van de Peu kepolder, Gebr. Stoutjesdijk. Tholen 2. 5-iO-jarlge merries, kleine maat: Sabine, stallen Brooijmans, St. Annaland en Oud-Vos semeer, IA; Hannie van tie Wijde Blik, Andr v. Gorsel, St. Maartensdijk, IB; Ella, stallen Broijmans, St. Annaland en Oud-Vossemeer, Si ™za YM Langeweg, Andr. v. Gorsel, St. Maartensdijk, 3A; Selma van de Maire- Itoeve, Andr. v. Gorsel, St. Maartensdijk, 5—10-jarige merrrs, grote maat: Toos van het Zwartewater. stallen Brcoijmaos, St. An- naland en Oud-Vossemeer, IA; JJuliana van t Hof Nieuwland, fa. M. J c. Geluk en Zn. Oud-Vossemeer, 1B; Madame, A P j' Heestermans, Oud-Vosse,m., 2A: Guidie' vaii Buitenzorg, J. P v. Gorsel, Tholen, 2B; Bru nette van Zeedijk, C. H de Wit, Oud-Vosse- meer, 3A; Nellie van Buitenzorg, J p v Gorsel, Tholen. 3B. 2-jarige merries, kleine maat: Cubus van Hennettehoeve, J. A. Stots, St. PhUipsland, 510-jarige merries, kleine maat: Hoes van Henriëttehoeve, J. A. Stois, St. Philips- land. 1; Xantippe van Vredenburg. c. H A Stols, St. Philipslanjd. 2A: Truus van Hen riëttehoeve, J. A. Stols, St. Philipsiland, ÏB. 0 De heer A. A. van Kranenburg vroeger woonachtig te Groede slaagde in Delft voor het ingenieursexamen electro techniek.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3