1 MH Ws DE POOLSE VROUW wonder van fleur en charme RIJEN VOOR DE KERK EN DE GROENTEBOER AUREOOL ROND SPIJKENISSE IS VERDWENEN HUIZEN NAAR KEUZE VOOR Bloeiende bederft markt voor zoekende Hagenaar D' TOPMANNEN handel TE HUUFf mu Ruim tienduizend woningzoekenden, maar.. Zaterdag 8 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD t e" H. N. Appel Legende van onstuimige groei bestaat niet meer LAGE LONEN; PRIJZIG POLEN GOEDKOOP WONEN LAGE BELASTING Pa* 9 ARSCHAU Als er in het huidige Polen nog één lof lied gezongen zou kunnen worden, dan zou het moeten zijn op de Poolse vrouw! Temidden van lage lonen en hoge prijzen, van werken van man en vrouw en van een kleine behuizing ziet zij kans zich als een vorstin te klecfen. Het War- schauer straatbeeld zou grauw en groezelig zijn van de slechte herenkleding en het arm zalige schoeisel, als de Poolse vrouw van slechte textiel of van de spullen die Ameri kaanse en andere in het buitenland wonen de familieleden van Poolse afkomst geregeld opsturen, niet op bewonderenswaardige wij ze moderne fleurige kleding wist te maken. En die op feestelijke wijze weet te dragen! ZIJ vormt een eiland van charme, kleur en vrolijkheid in het Poolse leven van alledag, dat bepaald niet opwekkend is. Het in de rij staan zelfs voor de kerk, maar vooral voor vlees, groente, fruit is aan de orde van de dag. Het wer ken van een vrouw, omdat de man alléén niet voldoende kan ver dienen, is al evenzeer normaal. Het wonen in een of twee kamers met man, vrouw, twee of drie kinderen, grootmoeder en grootvader is niet minder gewoon. Een watergolf kost 150 zloty 24,een permanent 400 zloty 64,maar de Poolse vrouwen zien er desondanks goedgekapt uit, de kappers hebben druk werk. De vrouwen vormen de fleurige vlag op de moeizaam varende, armoe dige schuit die de Poolse maatschappij is. Wie naar Polen, zelfs naar het Pa rijs van het Oosten zoals men War schau noemt, reist, late alle Westelij ke maatstaven maar thuis. Want hoe valt het te rijmen, dat men hier mid denin een communistisch bestuurd land zit en toch steeds weer tot zijn verwondering aanschouwt hoe de nieuwe elite van deze Poolse staat een dame begroet met een aristocra tische handkus? Vluchtig weliswaar, maar de charme ervan is er niet min der om. Hoe valt voorts met elkaar te rij men de beslist grote Russische in vloed op de economie, op het onder wijs, op de politiek, met de niet te verbergen hang-naar-het-Westen? Een Poolse regeringsvertrouweling zei ons met onverholen heimwee: „Polen behoort tot de Westelijke beschaving. Daarom voelen we ons in een goede stemming als we onder Westerlingen zijn." Wel een mening yOOR de doorsnee War- schauer zijn er overigens andere dingen die het leven bepalen! Hij heeft waarschijnlijk geen tijd om te piekeren over de tegenstellingen van het leven in zijn land. Hij is zeker een vurige nationalist, maar behoort ook tot een volk dat een der grootste emigrantenkolonies ter we reld is: er wonen in het buitenland meer dan twintig miljoen Polen. Voor de Warschauer doorgaans nóch sjofel nóch elegant gekleed en veelal geschoeid met armoedige sandalen bestaan er grote materiële wen sen, waarvan de vervulling onbereik baar lijkt en waarnaar hij daarom waarschijnlijk zo vurig verlangt. Want hij heeft geen eigen auto, geen eigen bromfiets, geen eigen huis. Hij denkt en praat over een auto, zoals wij in de oorlog fantaseerden over grote diners. Hij heeft alleen een mé ning, die hij voorzichtig uit, hoewel Polen geen Oost-Duitsland is, waar de knoet regeert. „Voor 1956", zo zegt hij, „waren de eenvoudigste spullen vaak niet te krij gen. De regeringsgroep had echter een stel eigen winkels met alle lu xe artikelen. En je mocht uiteraard een slechte minister geen beroerling noemen." ..Vlak na de opstand van Poznan in 1956 werden de teugels gevierd. Het aanbod aan goederen werd wat rui mer. Je mocht een slechte minister een beroerling noemen..." „Thans, vijf jaar later, is het met het beetje vrijheid van vlak na 1956 al bijna weer gedaan. De controle is weer scherper geworden. De kranten zijn ja-broers van de overheid. Al te harde kritiek kun je als eenling al leen thuis of in de volle trams uiten. Maar er komt meer in 'de winkels, er is meer welvaart en de toekomst lijkt materieel wat rooskleuriger." Diezelfde Warschauer kruipt 's avonds behaaglijk in een café of res taurant om koffie te drinken. Want hij is een soort Parijzenaar: hij leeft graag op het terras en in de beslo tenheid van een gezellig café en hij is direct bereid tot gesprekken. Niet in de dure restaurants vindt men hem, waarin buitenlanders en partij leiders uit andere landen en gasten van ministers worden bewierookt. Niet in het restaurant van het nét niet Westelijk-luxueuze, maar toch rijk aandoende Grand-Hotel met eigen zwembad en 650 kamers. Niet in de Krokodil, die vermaarde maar peperdure eetgelegenheid. Wei in een gezellig etablissement waar je thee en ijskoffie en wijn kunt krijgen. En waar steevast Amerikaanse muziek uit de luidsprekers wordt gegild, waar soms zelfs een juke-box staat met al tijd weer Elvis Presley, Duitse zan gers, Hawaiimuziek en nóóit Russi sche volksmuziek....! Jitterbug WANT zonder Amerikaanse jazz kan deze Poolse maatschappij blijkbaar evenmin meer leven als zonder de ja-broers die het regime gedwongen toeknikken en in hun hart misschien denken: „Waren ze maar weg!" De Warschau er jeugd, die in vriendelijke dansgele genheden er op los jitterbugt alsof het niet op kan, móet zo wel denken. Wie zo geestdriftig draait en springt op Amerikaanse klanken, die kan men zich moeilijk als lid van een communistische jeugdbeweging inden ken! In de vele Warschauer dansca- fé's, waar door de jeugd uiterst be heerst wordt gedronken en waar zij zich zeer netjes gedraagt, treft men steeds weer diezelfde vrolijke Poolse jeugd: studenten met westelijk kap sel, meisjes met een grote charme, kantoorbedienden die wachten op de kans om te swingen en die „een da me" vragen met dezelfde ernst waar mee zulks in het Westen geschiedt: een korte buiging, een paar woorden, een uitnodigend gebaar. Waarop de „Francaises van het Oostblok" even vriendelijk en gedistancieerd plegen op te staan als hun vaak minder ver fijnde, maar in welvaart badende westelijke soortgenoten. De gewone, mooie Poolse vrouwen in de winkels, de jeugd in de dans gelegenheden, de licht kankerende man in de tram naast hen doemen ondervermijdelijk de bedelaar voor de kathedraal, de hoge ambtenaren van de ministeries en vooral de wande laars op. De wandelaars! In War schau wordt het straatbeeld name lijk niét bepaald door auto's. Men ziet ze weliswaar in Hinken getale, maar het zijn in negen van de tien gevallen taxi's van het type Warsza- wa, een in onze ogen ouderwetse Opel die door een slechtbetaalde chauffeur met slechte benzine tot magere pres taties wordt gebracht. Niet die auto's bepalen het stadsbeeld, het zijn de wandelaars. Te allen tijde tussen 's morgens vroeg en 's avonds laat ziet men ze: mannen en vrouwen die zich ergens heenhaasten te voet. De fietser en de brommer komt men nl. in de Warschauer straten niet tegen. Vloekende chauffeurs die zich ergeren aan dwarrelende fietsers, zijn er niet. Armoe en droom HIER lopen mensen nog ge woon menselijk en na tuurlijk, maar uit armoede. Wel iswaar zijn de trams en de bussen zeer goedkoop, maar men moet lopen om zijn huis, zijn werk of een winkel te bereiken. Iets van de droom van de westelijke autohater is hier ver werkelijkt de maatschappij der wandelaars, die eerder dan de auto's behoren tot het traditionele stadsbeeld van huizen, straten, mensen. Maar het is een werkelijkheid die voort spruit uit gebrek. Geen auto's en veel wandelaars betekenen in onze samenleving duidelijke armoede. Ondanks de verademing over het ontbreken van parkeer- en ver keersproblemen. Het stoort ons evenwel zeker niet. Het oog van de westerling, rondtrekkend door Warschau, wordt gelukkig evenmin gestoord door communistische spandoeken, waarvan Oost-Berlijn, toch veel meer westwaarts gelegen, wemelt. Of door Russische militairen, die men te Warschau niet ziet of opmerkt zij liggen bij tienduizenden aan de Pools-Oostduitse grens. Daarentegen zien de Poolse militairen er met hun machinepistolen en diepbruin gebrande boerengezichten bepaald vreesaanja gend uit! Zij vormen het enig militaire element in de schone en heerlijk brede straten van het nieuwe Warschau, waarin nimmer baldadige jeugd, hoog stens een paar dronkaards, tekeer gaan. Zo ziet men in dit opgebouwde Warschau, een der gezelligste steden van het gehele Oostblok, de Pool als een uitermate charmant mens leven. Een Engelsman zei ons: „Als de Duit ser vriendelijk is, heb je direct de idee: dat is de correctheid van een militair. Bij een Pool kom je echter de charme van een Fransman tegen. Van een onzer verslaggevers SPIJKENISSE. Eind 1958 werd er een sensationeel plan bekend gemaakt: het dorp Spijkenisse zou een stad worden. Wijk na wijk zou uit de grond worden gestampt. In 1975 zouden er ruim twintigduizend huizen bij gebouwd zijn en kerken, scholen en winkels. In Spijkenisse zouden dan negentigduizend mensen wonen. En het zou gauw gaan. Op 1 januari 1960 zouden al elfduizend mensen in het dorp wonen, er zouden al tweedui zend huizen bij gebouwd zijn. Nu schijnt de zomerzon van 1961 tegen de geveltjes in het dorp, waar de hui zen als kuikens om de kloek om het voorzien, schreven zij, maar iets ver der met een dikke streep eronder staat: voor de periode tot en met 1960 bezit de prognose (van de groei van de personeelsbezetting der bedrijven in de Rijnmond) een zeer grote ma te van betrouwbaarheid. oude kerkje zijn gegroepeerd. Er wo- Spijkenisse heeft daarvan evenwel niets nen 7200 mensen en er zijn twaalfhon- gemerkt. Waren de behoeften dan niet derd huizen bijgekomen. Cijfers, die zo groot als was gedacht? in het plan op respectievelijk twintig- Jawel, de vraag naar huizen was groot duizend en drieduizend waren geschat. genoeg en er zijn er ook genoeg ge bouwd. Alleen niet in Spijkenisse. Het •#- Wandelaars, steeds en overal wan delaars in Warschau. Geen fietsers, geen bromfietsers en geen particu liere auto's, ook niet in de nieuwe, volgens oude tekeningen opgebouw de fraaie stadswijken. Dikke streep De plannenmakers hebben dadelijk al een slag om de arm gehouden: Het ontwikkelingsprogramma geeft niet aan wat zal gebeuren maar wat ge beuren moet om in de behoeften te Grapje AL die charme on elegant heid, al de humor en geestigheid, verbergen niet dat deze zelfde Pool een moeilijk bestaan leidt. De Westelijke wereld is voor hem afgesloten: samen met zijn vrouw mag hij er beslist niet heen, een visum voor zo'n trip krijgt hij pas na weken en het kost dan nog bijzonder veel. De gemiddelde Pool is geen man van de partij. Hij is wel zeker een goed katholiek, die vrij geregeld de kerk bezoekt. Maar van de door de staat toegestane abortus provocatus wordt desondanks bijzon der veel gebruik gemaakt. Zijn armoede verbergt hij nimmer! Geen kleine man in een tram, maar een hoge ambtenaar ten departemen- te vertelde ons daarover een grapje: „Toen de Russen moeilijkheden hadden met een raket, waarmee ze een hond de ruimte wilden inschie ten, kregen ze prompt een telegram uit Polen. Het Poolse telegram luidde: „Be treuren Uw moeilijkheden. Willen graag helpen". Antwoord uit Moskou: „Graag. Maar hoe?" Poolse telegram nr. 2: „Wij hebben een hond". degens tijdelijk verblijf in buitenland op béste deel,.yd portlaan met vrij uitzicht,VodrJnax. 2jaar' MODERN FLINK HERENHUI?' 'art., grot'é sjgEfe grote keuken, voor- en laéhteHuin; A kamer..vpHirbmadte aap vaorfalkon met-pergola, ach, :rkamer, achterbalkon; 2é ét. Kamer volle ichterkamers. Fraai gestóffeerd; c.v. olie. Inl.: V"v Van onze Haagse redactie kEN HAAG. Bij het huisvestingsbureau van Den Haag staan zo'n dikke tienduizend gezin nen als woningzoekend ingeschreven. Toch is het mogelijk binnen een dag in Den Haag een woning te krijgen, en. daarbij aan te geven, zo niet in welke straat, dan toch in welke buurt men wil wonen. De keerzijde is dat de portemonnee dan behoorlijk gevuld moet zijn, want al deze woningen worden gestoffeerd of gemeubileerd buiten huisvesting en prijsbeheersing van de hu ren om verhuurd. De „topman" en de diplomaat kun nen kiezen, de tienduizend woning zoekende Hagenaars moeten wachten. Den Haag als internationale stad kent deze handel in woningen wel licht als geen ander. De steeds wisse lende staven van de diplomatieke mis sies zorgen voor een constante vraag naar woningen en de omstandigheden, dat de huizen voor betrekkelijk kor te tijd worden verhuurd (tussen de twee maanden en twee jaar) en de prijs veelal geen bezwaar is, heeft de handel doen bloeien. De diplomaten hebben de markt bedorven, verzuchten tijdelijk uit het buitenland terugkerende Hagenaars, die geconfronteerd worden met huur prijzen tussen de driehonderd en dui zend gulden per maand (en soms ho ger). MOTTO: „Alle, dieren zijn gelijk, maar sommige dieren zijn meer gelijk dan andere" (George Orwell in Animal Farm). De lonen en salarissen zijn in Polen bepaald aan de lage kant. Ook al kosten de elementaire levens behoeften (brood, gas, elektriciteit, huren e.d.) niet veel en al is de loon- en inkomstenbelasting laag. De staat subsidieert er dan ook vlijtig op los, maar er is weinig keus in de winkels. Neemt men voor een zloty een koers van 0.16 (zwarte koers overigens 0,040,10) en vergelijkt men steeds met de prijzen hiernaast vermeld, dan krijgt men uit de hieronder vermelde Poolse maand lonen ongeveer een beeld van het geschipper waar mee de Poolse huisvrouw door het leven moet komen. Zloty guldens Straatveegster 500 80) Tramconducteur 700800 110130) Taxichauffeur 1.200— 1.500 180— 240) S5® Ongeschoolde arbeider 1.2002.000 180320) fXT Gesch. industrie-arbeider jjfejS en mijnwerker 2.5003.000 400480) Gemiddelde maandloon 1959-1960 1564 Zloty 250) fSn b(j 46-urige werkweek. Zloty guldens SsJ Majoor van politie 5.000 800) Hoogleraar 6.000—10.000 (1000—1600) Stadsarchitect van War schau, lid van de Pool se akademie 8.000 (1280) Kleinkunstartiesten, kun stenaars 10.000 en meer (1600) Directeur grote onder- 10.000—20.000 (16002500) neming 70 pet. der loontrekkers verdient tussen 1600 en 2400 Zloty 250380) per maand. MOTTO: „Als Iemand zo dwaas is de hoge prij zen voor sommige luxe-artikelen te beta len, moet hij dat zelf weten. Snobs doen dat en in de hoge prijzen zit dan ook een soort snob-belasting" (Hoge Poolse ambte naar). LEVENSMIDDELEN zloty 2 1,85 18 8,5 5,80 kg 40 40 kg 20 65 50—100 10 gulden 0,32) 0,29) 3,10) 1,36) 0,93) (15,20) 4,80—8) 6,40) 6,40) 3,20) (10,40) (8—16!) 1,60) 4,—) Maandhuur: 1 kamer, 1 keuken, 1 badkamer, verwar ming en water lichtprijs per kilowatt gasprijs per kub. meter Zloty gulden 270 (43,20) brood per 400 gram een ei boter per pond margarine per p. slagroom per y4 1. Nescafé per blikje 95 (Ned. prijs 1,80) Emment. kaas p. kg 3050 Ser Edamski (in Po len gemaakte Edammer) p. Ser Gouda natte kaas per Sunil per pakje tomaten per kg. aardbeien per kg kleine komkommer 25 gemalen koffie per 100 gr22,50 suiker per kg 13 TEXTIEL e.d. zloty gulden kleermakerscostuum (er is geen confec tie) 20003000 (320480) schoenen 600800 96128) gewone stof v. jurk per meter 3550 5.608) zijden stof per m. 150 24) overhemd 160 (25,60) 1 paar nylons 100 (16) damesflats 100 (16) iongenssandalen 160 (25,60) 1 paar sokken 32 5,10) damesbadpak 500 (80) deken 365 (58) sigaretten (Poolse, 20 st.) 12 <1,92) idem (Britse) 40 (7.20!) AUTO'S e.d. 0,39 0,50 0,06!) 0,08 zloty gulden Van maandloon van 2000 Zloty: 5 pet. Daarboven: tot een maximum van 15 pet. (tot 1961: 22,5 pet.) Van particuliere ondernemers: veel hoger. Kinderbijslag: per kind per maand 50 Zloty 8, Premie sociale hulp per werknemer: iets meer dan 1 pet. van maandloon. (19.200) (22.400) 128) Warszawa (4 cyl„ 57 pk) 120.000 Volkswagen 140.000 kleine Poolse auto's 50-80.000 8.000-12.800) televisietoestel 9.000 (1440) kleine radio 800 benzine super (70 octaan) per liter 6 benzine 60 octaan 4,80 fiets 900-1000 tram en bus (70 rit ten abonnement v. een maand) 10,5 0,96) 0,77) (144-160) 1,70) De ambassadeur van een der bui tenlandse diplomatieke missies is er toe overgegaan, de tuinmanswoning op het terrein van zijn (fraai) am bassadegebouw in te richten voor zijn eerste secretaris. Dit is een uitzonde ring: diplomaten in het buitenland krijgen een verblijfsvergoeding en de hoge huren zijn meestal geen be zwaar. Zevenhonderd gulden per maand voor een maisonnette in een groot flatgebouw aan de rand van de stad is doodgewoon. Deze vraag en dit aanbod hebben al hele organisaties in het leven ge roepen, die bemiddelen tussen ver huurder en huurder. Als een dergelijke organisatie per advertentie bekend maakt, dat zij zoekt „een representatief huis voor gezin topman van grote buitenlandse sales-organisatie" dan betekent dit dat er bij de huur niet op honderd gulden wordt gekeken. „Topmannen" en buitenlandse di plomaten zijn in dergelijke adverten ties het wachtwoord. Zij genieten een goede financiële reputatie. NEDERLANDERS Het internationale aspect van Den Haag bestaat echter ook daarin, dat Nederlandse of gemengd Nederlands- buitenlandse bedrijven met buitenland se vestigingen er haar zetel hebben. Daar is in' de eerste plaats het Mi nisterie van buitenlandse zaken, welks buitenlandse dienst regelmatig de Nederlandse diplomaten uit het bui tenland naar Den Haag toe haalt om hen tijdelijk op het departement te laten werken. De oliemaatschappijen hebben eveneens een grote aan- en af voer van personeel. De K.L.M. en tal van industriële maatschappijen kennen het vraagstuk eveneens: de Nederlander in het bui tenland krijgt een verblijfstoelage, maar zodra hij terug is in eigen land, vervalt die. Nederlandse diplomaten zien zich dan plotseling weer betaald volgens de ambtelijke schalen, een sa les-manager van een particulier be drijf merkt dat zijn salaris op het ogen blik dat hij voet in Nederland zet (in guldens uitgedrukt) tot een kwart slinkt. De maatschappijen hebben daar begrip voor en helpen hun employees met het financieren van koophuizen of zij geven tijdelijke huurtoeslagen. Een verschijnsel van de expansie van deze markt is dat nieuwe of leeg komende nuizen worden gekocht, ge stoffeerd of gemeubileerd (dit laat ste soms maar heel schaars) en ver huurd. dorp is de dupe geworden van een koe koeksjong: Hoogvliet. Die woonplaats juist aan de andere kant van de Oude Maas ontwikkelde zich veel sneller. Daardoor ging een flinke brok bevol kingsaanwas aan Spijkenisse's neus voorbij. „Dat was niet voorzien", zegt burge meester P.J. Bliek. „Rotterdam,waar toe Hoogvliet behoort, had een veel gro ter woningcontingent dan wij en het had volop grond in Hoogvliet. Men kan dat betreuren, men kan het ook aanvaarden. Het is ten slotte de be doeling dat Hoogvliet en Spijkenisse een dubbelstad zullen worden". Meer oorzaken? „Spijkenisse werd bij de woningtoewijzing nog gezien als een kleine gemeente", vervolgt de burge meester. „Achteraf heb ik daar wel begrip voor. Gedeputeerde Staten kon den ons niet plotseling achthonderd of duizend woningen gaan toewijzen. Dat was met het oog op steden als Den Haag, Leiden, Dordrecht politiek niet te verkopen." Het voordeel van het ontwikkelingspro gramma is volgens de heer Bliek ge weest dat Spijkenisse is geconfronteerd met de vraagstukken, die zich zullen voordoen. Kwesties die het hele gebied bestrijken van de wieg tot het grafi van zuigelingenzorg tot begraafplaats. Wat later Op de zolder van het raadhuis buigt de burgemeester zich over een grote ma quette van het toekomstige Spijkenisse. „Zo wordt het. Alleen wat later. Ik zeg maar zo: laten we eerst zien de twintigduizend «vol te krijgen en daar na de veertigduizend. Dat zal al een harde dobber zijn." Er wordt thans een vijfjarenplan op gesteld, met berekeningen gebaseerd op de ontwikkeling van de afgelopen jaren. Verder worden alle zeilen bij gezet om te zorgen dat het leven in Spijkenisse meegroeit met het aantal huizen. Het ontwikkelingsprogramma had ook niet voorzien dat de vijfdaag se werkweek er zo snel zou komen, waardoor veel mensen twee dagen per week thuis doorbrengen. De legende van Spijkenisse's onstuimi ge metamorfose bestaat niet meer. Een aureool verdween. Nuchter bere kenen zal nieuwe luister brengen. Even indrukwekkend, maar minder specta culair. Advertentie (Advertentie) de sigaar die bij een mooi boek hoort. SANTOSA (22 ct). voor rokers met smaakt De cineast Walther Smith is op 67- jarige leeftijd in de Ursula-kliniek te Wassenaar overleden. Hij was reeds lange tijd ziek. Gehoord over muziek van Varèse: „Als je een plaat van hem op zet dan loopt iedereen weg. Moet je doen als je thuis rust wilt hebben". W/AS de regering van Periander voor de Korinthiërs een ze- gen of een vloek? Daar zullen we wel nooit achter komen. Het felst zal hij wel van leer getrokken zijn tegen de Bacchia- den, de afstammelingen van het adellijke geslacht, dat door zijn vader uit de regeringsmacht ontzet was. Maar de stad als geheel bloeide als nooit tevoren en dreef handel, niet alleen met het westen, maar ook met het oosten; twee havens had ze, één voor de handel met het westen aan de diep het land indringende Korintische golf en één aan de andere kant van de landengte. Vaak werden handels goederen in de ene haven aange voerd en dan over land naar de andere gebracht en daar weer in geladen: zo vermeed men de gro te en niet ongevaarlijke omweg om de zuidpunt van Griekenland heen, waar tegenwinden vaak de scheepvaart ophielden. Voor klei nere schepen was er zelfs over de landengte een soort sleepbaan. Op de inkomende en uitgaande vrachten hief Periander tol, een voorname bron van inkomsten. Hij zou zelfs gedacht hebben aan een kanaal dwars door de Isthmus een werk, waarmee echter pas in ernst begonnen werd in 1882 en dat in 1893 werd voltooid. Toch is in de Romeinse tijd on der Nero ook al een poging ge daan en, trieste bijzonderheid, de latere keizer Vespasianus, toen nog goeverneur van Judea, stuur de 6000 joodse krijgsgevangenen om als dwangarbeiders er aan te werken. Eichmann had al vroege voorlopers! ARBEIDSPLICHT In deze grote haven- en handels stad heerste een grote luxe en een intensief nachtleven. Als alle despoten hoewel hij zelf wel eens een drinkwedstrijd hield trad Periander op als zedelijk heidsapostel, beperkte de slaven- stoeten en de luxe en liet vrouws personen, die bij de vrouwenver- huur actief of passief betrokken waren, in zakken binden en in zee gooien; of dit optreden meer effect sorteerde dan de maatrege len tegen het Amsterdamse walle- tjesbedrijf, is niet bekend, maar het zou ons verwonderen. Er was blijkbaar ook al een trek naar de stad, want er kwam een vestigingsbeperking en hij be streed ook de werkeloosheid van rijke lanterfanters door een ar beidsplicht voor hen in te voeren: werkende mensen zijn rustige mensen en voor een tiran min der gevaarlijk. De dood van Periander was een hoofdstuk apart. Hij wist, dat er door velen met smart op werd ge wacht, en een grote vrees voor wat hem zelfs na zijn dood nog kon gebeuren, hield hem bevan gen. De Grieken geloven immers, dat de dode in de onderwereld ge schaad kan worden door hem on begraven te laten of aan zijn lijk niet de vereiste zorg te besteden, en Periander had meer dan iemand anders reden voor die angst. Was niet na de dood van Melissa, zijn vrouw, haar schim in het dodenorakel bij de Acheron verschenen om hem te zeggen, dat ze het boud had en naakt was, omdat hij haar kleren had mee- begraven, maar niet meever- brand. Hij had die zaak toen op echt despotische wijze opgelost door de deftigste en rijkste vrou wen van de stad op te roepen tot een bezoek aan de tempel van Hera. En die kwamen, in de me ning, dat het een offerfeest zou worden, in hun beste plunje. Maar onderweg werden ze opgevangen door Perianders lijfwacht en voor zichtig uitgekleed, waarna Peri ander al deze buit op Melissa's graf plechtig verbrandde. DIENSTREGELING Hij wist daardoor, dat zijn eni ge kans op rust in de dood af hing van het onbekend blijven van zijn graf. Toen zijn einde nader de, gaf hij daarom twee jonge ke rels opdracht 's nachts op een be- paald uur over een bepaalde weg te gaan en daar degene die hen tegemoet kwam te doden en te be graven. Vervolgens droeg hij vier lui op wat later diezelfde weg op te gaan en daar twee hen tege moetkomende lieden te doden en te begraven. Tenslotte kreeg een hele ploeg bevel om weer wat la ter nog steeds dezelfde weg op te gaan en daar vier hen tegemoet komende kerels af te slachten en te begraven. Nadat hij deze ingewikkelde dienstregeling met zorg had sa mengesteld, bracht hij zijn zaken in orde en wandelde rustig de stad uit op het uur en over de weg waarheen hij de twee jonge kerels had gedirigeerd. En de op papier kunstig ontworpen dienst regeling klopte in de praktijk ge lukkig beter dan tegenwoordig wel eens gebeurt: de twee jonge ke rels deden in het donker hun plicht en begroeven hem, waarna zij weer iets verderop begraven werden en hun vier moordenaars i™rV verder, zodat niemand kon navertellen, waar hij begra ven lag. Een macabere list, mis schien verzonnen door het nage slacht, dat Perianders graf niet kon terugvinden, maar in elk ge- vaJ een list, die geheel paste bij poot r van ^un êrote des- Niettemin een triest einde een waarschuwing voor alle mensen met dictatoriale neigingen!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9