AGRARISCHE DAGEN TE POORTVLIET Vraag naar arbeidskrachten groter dan het aanbod Ik vind de Nederlandse wegen zo mooi EN HIER IS MISS APPEL WOONHUIS DOOR BRAND VERWOEST Zeeuwsch Dagblad Stichting Zeeland Toestand op de arbeidsmarkt weinig gewijzigd Voor het eerst sinds decennia Vreugde in Zeeland wordt getemperd door de pendel Veel vraag naar jeugdigen Bestuur Stichting Prot. Chr. Streekziekenhuis SAS VAN GENT VRAAGT EXTRA BOUWVOLUME Mulo-examen Goes In Bergen op Zoom Beestenwereld Soli Deo Gloria9 jubileerde Margaret Allen in Zeeland: Nieuw appelseizoen gaat beginnen Meisje uit Illinois voelt zich in Kats uitstekend thuis Projekten Boven gemiddelde Jeugdigen Zaterdag 8 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 BERGEN OP ZOOM Het bestuur van de Stichting Prot. Chr. Streekzie kenhuis voor Bergen op Zoom en omge ving is nu uitgebreid tot 16 leden, doch het ligt nog in de bedoeling er nog en kele leden uit gemeenten uit de naas te omgeving van West Brabant en Zee land in op te nemen. Hierin hebben nu al zitting genomen: de heren H. J. van Gruting; H. G. de Visser; ir. J. C. Visser; J. H. Ober; E. Noorman; J. van Leeuwen; ds. A. G. v. d. Stoel; ds. J. C. Wisse; P. Ratsma; Chr. van Doorn; J. O. van Rossum en mevrouw J. Bruinsmade Haan uit Bergen op Zoom; P. Boudeling uit Anna Jacoba Polder; ir. M. A. Geuze uit Poortvliet; W. L. Blindenbach uit St. Maartens dijk; mr. J. J. Versluijs uit Oud-Vosse- meer. Het dagelijks bestuur is samen gesteld uit ds. A. G. v. d. Stoel voor zitter; ds. J. C. Wisse secretaris; en de leden P. Ratsma; Chr. van Doorn en J. O. van Rossum. SAS VAN GENT De gemeenteraad van Sas van Gent heeft een adres ge- Zonden aan de ministers van verkeer en waterstaat en van maatschappelijk werk, alsook aan de voorzitter van de frac ties in de beide Kamers der Staten-Ge- neraal en aan Gedeputeerde Staten, waarin wordt aangedrongen om zo spoe dig mogelijk extra toewijzingen bouw volume te verstrekken voor de bouw van woningwetwoningen. Tevens werd verzocht om aan de ge deputeerden in de kanaalzone die gaar ne zouden willen bouwen in de particu liere sector, de vereiste premies buiten de langdurige procedure om op korte termijn te verlenen. Door dit laatste zou kunnen worden bereikt dat mogelijk voor het onteigenen en zeker voor het slopen van de panden een aanvang met de bouw van nieuwe huizen zou kunnen worden gemaald. De promotor van het adres was het katholieke raadslid W. H. M. Colsen. POORTVLIET Vandaag en gisteren zijn te Poortvliet de Thoolse agrarische dagen gehou den, waarvan vrijdag het voor naamste gedeelte bestond uit een grote fokveedag. Het aantal in zendingen was deze keer zeer groot.. In de morgenuren was er de keuring van de verschillende dieren, runderen, stieren, paar den, geiten en schapen. Er waren ibijna 150 koeien en stieren, een 40-tal paarden, van het kleinvee waren het er een veertig schapen en een klein aantal geiten. Vara het gehele eiland waren er inzendingen en de jury heeft daardoor geen gemakkelijke taak gèhad. De jury bestond uit de heren ir. W. L. H'armsen en W. van Sluijs uit Goes en J. H. Lantinga uit Middelburg. In de middag werden de dagen offi cieel geopend door de (burgemeester van Poortvliet, de heer W. L. vara Doorn. Op de schapenwei werd een défilé ge houden van de ingezonden dieren en werden door hem de uitslagen bekend gemaakt en prijzen aan de kampioenen ■uitgereikt. In een grote tent werd huis houdelijke voorlichting gegeven waar voor een grote belangstelling bestond dank zij het prachtige weer. Er waren stands van verschillende fabrieken die hun landbouwmachines demonstreerden of andere goederen, voor de landbouw van ibelang, tentoonstelden. Daarbij heeft de rijvereniging Eendracht Ruiters uit Tholen haar medewerking verleend door een concours hippique te geven. De Een dracht Ruiters voerden een keurig ver zorgd programma uit met diverse attrac tieve nummers. Deze werden resp. gewonnen door J. v. d. Slikke uit St. Maartensdijk op Loek; door Hans Renes uit Oud-Vossemeer met Pol en A. Geluk uit St. Maartensdijk met Max. Het springconcours werd gewonnen door GOES Geslaagden voor diploma a. De dames: M. Vlieger, Grijpskerke; W. A. Kodde, Middelburg; W. C. Segeler, Vlissingen (m); C. J. Boogerd, Zierikzee (m); H. Roseboom, Westerschouweii (m); K. M. Coppolse, Zierikzee (m); M. Rib- bens, Zierikzee (m); N. M, de Jonge, Zierikzee (m); E. Karelse, Goes (m); M. R. W. Annaert, Zierikzee (m); P. J. Geluk, Goes (m). En de heren: J. C. Schrier, Wissekerke (m)W. A. van Eugelenburg, Groede; J. de Graaf, Oost- burg Cm); A. Roelse, Domburg; H. Drost, Middelburg; W. de Snoo, Vlis singen; J. J. M. Schuitema, Vlissingen; C. Lodewijk, Dreischor (m); P. C. van Dijke, Goes (m). Geslaagd voor diploma b. de dames: J. Buijs, Middelburg; N. J. Davidse, St. Laurens; de heer: J. M. van der Weele, Oost-Kapelle. Afgewezen werden zeven kandidaten. Dik Vermaas uit Stavenisse en Han Fase uit St. Annaland. Morgen is het een ont spanningsdag. Er zijn voor de kinderen diverse attracties als pontnierijden, ringrij- den en gymnastiekdemonstraties, voor de ouderen is er een trekkerwedstrijd. De kampioenen van de fokveedag werden. KalfsvaarzenKlaasje 38 van D. van Oor- schott, Tholen: stieren: Roland 9 van C. L. Geluk en zn, St. Maartensdijk: koeien Gerry 22 van A. Knuppel, Stavenisse; stie ren jonger dan 1 jaar: Kees van J. Akker mans, St. Annaland; paarden kampioenen vier spannen: Jet van Bleijendaal; Sabina Ella en Erna van Kouwenberg van J. Brooijmans en Geluk en Zn, Oud-Vosse meer; kalveren opvokwedstrijd, kampioen: Kees van J. Akkermans 228 ont, St. Anna land; harrdmelken, kampioen P. Fase, Poort vliet. Bedrijfsgroep van 3 stuks vrouwelijk rundvee: Janny Adeila en Rika van C. Ij- Geluk, St. Maartensdijk. Kampioen mest- vee; de ingezonden os van G. M. Geluk, Tot onderwijzer aan de r.k. school te Zierikzee is benoemd de heer P. van der Sneppen te Philippine. BERGEN OP ZOOM Een felle uit slaande brand heeft vrijdagmorgen het café en woonhuis en automatiek De Peperbus, van de heer J. J. A. Huij- ben gelegen op de hoek Huijbergsestraat Koevoetstraat te Bergen op Zoom ver woest. Omstreeks kwart over acht, toen de eigenaar was gekomen ontdekte hij een begin van brand in de keuken van de automatiek. In de olie en vetten en andere brandbare goederen, vond het vuur gretig voedsel en dit deel stond spoedig in lichte laaie. De brandweer werd gealarmeerd en deze arriveerde spoedig met twee motorspuiten. Toen sloegen de vlammen al uit het dak van de automatiek en stond het huis en ca fé in brand. Nog erger werd dit, toen kort achter elkaar een paar butagas- flessen ontploften en geweldige steek vlammen alles in een vuurzee verander, den. De steekvlammen schoten tot bo ven het dak uit. Inmiddels was ook het aangrenzende huis van de schilder Huij- bregts in brand geraakt en liep het schilderspakhuis gevaar. De woning van de familie Wagenaar aan de ande re zijde was ook al aangetast, doch- deze twee panden wist de brandweer flink nat te houden en daardoor een be gin van brand te doven. Wel liepen deze panden veel waterschade op. Het café en woonhuis brandde geheel uit. De eigenaar en zijn vrouw en kind wa ren snel aangekleed en de straat op gevlucht waarbij een geldkistje en wat waardevolle papieren in veiligheid kon den worden gesteld. Van de inboedel kon niets gered worden. Omstreeks half tien was de brandweer het vuur mees ter. Voor beveiliging werden daarna de nog opstaande muren omvergetrok ken. Geslaagd aan de Bredase Kook- huishoud- en industrieschool te Breda voor de opleiding van huishoudkun dige de dames C. Rouw te Kapelle, H. Polderman te Sint Maartensdijk en L. T. Meijaard te Kruiningen. Daniël 7. Wie zijn dagblad naast de Bijbel en de Bijbel naa&t het dagblad zal in deze tijd niet verschrikt worden, wanneer er ge ruchten zijn van oorlogen en overal de dreigementen worden gehoord van geweld en wapen. Immers, het is alles reeds voor zegd op vele plaatsen in Gods Woord. Lees maar eens Dan. 7. De kleine kerk in ballingschap is omringd van maclitige vijanden, en nu moge de ene vijand de an dere verslaan, zij lieben allen dit gemeen, dat liet gaat tegen de kerk des Heeren. God laat aan Daniël zien wat de toe komst zal zijn. In een droom en gezichten ziet Daniël vier dieren uit de zee opko men, het een al verschrikkelijker dat het ander. Het eerste had de gedaante van een leeuw met arends-vleugelen; het volgende was een beer met drie ribben tussen zijn tanden; het derde was als een luipaard met vier vleugelen en vier koppen, maar het laatste was ontzettend en gruwelijk. Het had ijzeren tanden en vrat en ver brijzelde met zijn voeten alles wat te ver brijzelen was. Uit de tien hoornen schoot een nieuwe hoorn op, welke ogen had en met de mond God lasterde. Daniël was ontzet! De wereldmachten van zijn dagen werden door God getekend in al hun gru welijkheid. Dat gezicht van Daniël was niet alleen voor de volken uit de oude tijden. Het is alsof dit gedeelte voor vandaag geschreven is. Het laatste dier komt op en zal niet rusten voor alles onder zijn macht is. En overal op deze wereld zien wij de macht van de „beesten". Het is met recht in onze dagen een „beestenwereld", en wie zal niet sidderen? Wat zal het worden in Azië met het machtige China? Hoe zal de „kwestie Berlijn" straks aflopen. Zal het weer een nieuwe oorlog zijn? Heel de wereld beeft, en Gods Kerk is vol ontzetting, wetend, dat het tegen Christus' kerk gaat. Doch God gaat Daniël en de Kerk aller eeuwen vertroosten. Het visioen gaat ver der en Daniël ziet de Zoon des Mensen, en Hem wordt het gericht gegeven. Het gericht over al de volken. Niet die „bees ten" regeren de wereld, maar Hij, aan Wien alle macht gegeven is in de hemel en op de aarde. De vijanden worden ver slagen en Gods Kerk verlost. Dit moge ons aller troost zijn in deze bange tijd. Ds. H. van der KLIS OOSTBURG. De Christelijk-ge- mengde zangvereniging „Soli Deo Glo ria" in Oostburg hield in Pro Rege een feestelijke jaarvergadering ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan. Na schriftlezing, zang en gebed verwel komde de voorzitter, de heer A, de Hullu, in het bijzonder de erevoorzitter van de vereniging, drs. C. A. Cappon uit Oostburg. De voorzitter wijdde voorts woorden van dank aan het adres van de secretaris de heer J. de Feyter uit Sluis, die zijn werk vpor „Soli Deo Gloria" vijftien jaar lang geheel be langeloos heeft gedaan. Hij overhandig de de heer De Feyter een .fraai ge schenk. Tijdens het daarna volgende onoffi ciële gedeelte van de bijeenkomst haal de drs. Cappon enkele leuke herinne ringen op. Hij bond de leden op het hart in deze tijd van ongeloof toch met veel liefde en lust lid te blijven van „Soli Deo Gloria". De heer De Feyter vertoonde vervolgens enkele films die de reizen van de zangvereni ging in beeld brachten. Lia Anderiesse en Sari Legrand zongen vlotte liedjes en Sonja van Baal en Magda v.d. Ree zorgden voor een „quatre-main" op de piano. In Cadzands dialect vertelde de heer J. de Feyter uit Aardenburg een „waar" verhaal. Drs. Cappon sloot de feestelij ke vergadering. Protestants-Christelijk pjET VERSLAG over de Jaren 1959 en 1960 van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk is bijzonder interessant. Niet in de eerste plaats vanwege de vermel ding van de activiteiten, die in de twee verslagjaren werden ontwikkeld, maar vooral omdat aan deze vermel ding een hoofdstuk voorafgaat dat „Terugblik en perspectief" is ge noemd. Vooral voor het perspectief hebben wij grote belangstelling. In de provincie Zeeland vindt een economische ontwikkeling plaats, maar die zal gepaard moeten gaan met een ontwikkeling op maatschappelijk en cultureel terrein. Wordt aan het cul turele leven niet voldoende aandacht geschonken en wij willen de cul tuur gaarne zien in de betekenis, die de Bijbel daaraan geeft, en dus in zijn wezenlijke betekenis dan verschraalt het leven en vermaterialiseert de mens. Dan verarmt hij aan de wel vaart. Onze algemene Indruk uit het eerste hoofdstuk van het verslag een in- druk, die wij in het vervolg van het verslag hebben gemeend keer op keer terug te vinden is, dat de Stichting Zeeland er ernstig naar wil streven stimulerend werkzaam te zijn op maat schappelijk en cultureel terrein, doch daarbij niet meer dan noodzakelijk is op de voorgrond wil treden. Het be stuur der stichting stelt zich op het standpunt, dat activiteiten uit de be volking moeten komen en dat het de taak der stichting is adviserend op te treden en deskundige adviezen te geven. Wij zijn het met deze zienswijze van harte eens. Wij geloven namelijk dat er 'door de Zeeuwse bevolking, door de mannen en vrouwen in onze steden en dorpen, voldoende activiteiten ont wikkeld zullen worden, maar wij ge loven eveneens dat het dikwijls moei lijk is de plannen en voornemens tot een goed einde te brengen. Er is be hoefte aan deskundige adviseurs, aan mannen achter de schermen ,die waar devolle suggesties doen en verant woorde stimulansen geven. Men kan voor het verkrijgen van waardevolle adviezen terecht bij de Stichting Zeeland. Wij maken daar nog eens melding van, want het is in de praktijk ge bleken, dat velen nog niet weten welke steun de Stichting Zeeland kan verlenen. In een Zeeuwse gemeente hebben jongeren samen met ouders en jeugdleiders maandenlang gespro ken over de wenselijkheid een jeugd- gebouw of iets van dien aard te bou wen. Er zijn belangwekkende sug gesties gedaan en originele opmer kingen gemaakt, maar men kwam niets dichter bij 'de uitvoering der plannen, omdat deskundige voorlich ting over de mogelijkheid tot reali sering ontbrak. Niemand kwam op de gedachte contact op te nemen met de Stichting Zeeland. Het provinciaal opbouworgaan tim mert minder aan de weg dan het Economisch Technologisch Instituut in ons gewest. Het ETI spreekt de be volking bovendien meer aan, omdat men de resultaten van het werk van het ETI na verloop van tijd in de por- temonnaie en op de bankrekening hoopt te aanschouwen. Wij geloven echter dat heide insti tuten voor ons gewest van gelijke betekenis zijn. Wij hopen gelegenheid te vinden op het verslag nog eens terug te komen. Dat de Stichting Zeeland in de loop van dit jaar de staf met enkele mensen wenst uit te breiden lijkt ons, gelet op de ontwikkeling van ons gewest, geen onredelijk verlangen. Wij moeten in Zeeland op cultureel en maatschap pelijk terrein, niet (te ver) achter de ontwikkeling aan lopen. W erkloosheidscijf ers MIDDELBURG. In juni daal de in Nederland de geregistreerde arbeidsreserve van mannen van 22.815 tot 21.460. De bezetting van aanvullende werken werd in verband met het zomerseizoen verder inge krompen van 3361 tot 2644, terwijl ook het aantal werklozen nog iets daalde, namelijk van 19.454 tot 18.816. Het aantal jongeren dat zich na be ëindiging van de schoolopleiding bij een arbeidsbureau liet inschrijven was nog gering en bedroeg niet meer dan enkele honderden. Eerst in juli en augustus wordt het merendeel van de ze jaarlijkse beroepsbevolkingsaanwas op de arbeidsmarkt verwacht. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve houdt voornamelijk ver band met het voortschrijdend seizoen. In de landbouw werden de onderhouds werkzaamheden beëindigd. maar de hierbij vrijgekomen werkkrachten kon den over het algemeen elders worden ingezet. Op de bouwmarkt heerst nog steeds spanning welke echter niet geheel tot uiting komt als gevolg van het vrij ern stige tekort aan bouwmaterialen voor al metselstenen. Het aantal in West- Duitsland werkzame arbeiders is in ju ni nog iets toegenomen. MIDDELBURG. Men zal heel ver in de geschiedenis moeten teruggaan ont het jaar aan te wijzen waarin evenals in de zojuist verstreken maand juni het geval was de vraag naar arbeids krachten in Zeeland groter was dan de geregistreerde arbeidsreserve. Bedroeg het aantal ingeschreven werkloze mannen (en die werk zaam waren op aanvullende wer ken) in mei 1961 nog 928, in juni was dit aantal gedaald tot 910. Tegenover dit laatste aantal stond in juni een vraag naar 992 manne lijke arbeidskrachten. Een nieuwe mijlpaal in de sociale sector in de geschiedenis van Zeeland. Om de vreugde over dit ver schijnsel iets te temperen moet er onmiddellijk worden bij gezegd dat deze vraag betrekkelijk is omdat veel werkgevers wetende dat er nauwelijks personeel te krijgen is reeds het hoofd in de schoot hebben gelegd en berusten in een te krappe personeelsbezetting. Verder moet in aanmerking wor den genomen, dat van de thans 910 ingeschreven werkloze mannen er 487 tot de minder geschikten be horen, al is het opmerkelijk dat ook dit aantal maandelijks ver mindert. Dit enigszins merkwaardige werk loosheidsbeeld wordt overigens nog KAPELLE Volgende week gaat het nieuwe appelseizoen in Zeeland begin nen. De Provinciale Zeeuwse Afzetcom- missie voor fruit heeft namelijk beslo ten dat met ingang van donderdag 13 juli de aanvoer zal mogen plaats vin den van appels van het ras Yellow Transparant boven 65 mm. De Yellow Transparant is reeds vele jaren de ap pel waarmede het nieuwe seizoen wordt geopend. Dit jaar zal de oogst van dit ras in Zeeland over het algemeen niet groot zijn. De eerste dagen wordt er nog geen groot aanbod verwacht maar na de volgende week zal het toch wel gaan toenemen want al is dan de oogst wat kleiner dan normaal, het areaal is toch j nog vrij groot. Van een onzer verslaggevers KATS Van Amerikanen wordt soms gezegd dat ze min of meer aanmatigend zijn in hun op treden als ze dat kleine binnen- dijkse landje van ons komen be zoeken. Men heeft dan het oog op de snelle reizigers die een ver woede jacht maken op vluchtige verstrooiingen. Maar het Ameri kaanse meisje dat ik gisteren ont- moette deed alle waanvoorslellen smelten als sneeuw voor de zon. Zij is Margaret Allen, die in het kader van een wederzijds uitwis selingsprogramma de tijdelijke huisgenote is van de familie Van der Maas, om precies te zijn I. L. J. van der Maas, aan de Huisdijk Kats. Bij haar vonden wij alleen een warme waardering en een in telligente belangstelling voor de gang van zaken in ons dagelijks leven. Idealistisch doel Margeret voelt zich thuis in Nederland en dat is nu precies de bedoeling, want de uitwisseling is opgezet om jongelui van het platteland in staat te stellen de levenswijze van plattelanders in andere landen te begrijpen en te waarderen. In een officiële toelichting van de stichting die deze uitwisseling verzorgt schrijft men: Wij doen dit omdat wij geloven dat het gezin, als pijler van de maatschappij, het juiste aanknopingspunt biedt. Mar garet Allen is een klein blond Ameri kaans plattelands meisje uit Illinois, dat juist haar schoolopleiding (een vierjarige universitaire studie) achter de rug heeft. Haar studie kan men in Nederland on geveer vergelijken met een middelbare vakopleiding. In de huiskamer van de familie Van der Maas nestelt zij zich in een grote leren fauteuil en vertelt Haar plattelaridsafkomst vertolkt dit Amerikaanse meisje op een charmante manier. Dat ze met paar den kan omgaan bewees ze door de handige manier waarop ze de ponies wist te lokken. Wilt u een joto ma ken? Dan zal ik eerst een paar nette schoenen aantrekken". over haar ervaringen. Zij is na een aan loopperiode van drie weken in Den Haag eerst na Groningen geweest, toen een poos in Gelderland en nu zal zij ge durende zes weken het Zeeuwse platte landsleven op de voet kunnen volgen. Niet te geloven Weet u wat ik hier zo mooi vind, zegt ze, en als ik hevig geïnteresseerd op kijk, antwoordt ze tot mijn verbazing: „De wegen". Eerlijk is eerlijk, dit had ik het allerlaatst verwacht. „De wegen?", vraag ik tamelijk onnozel, en ik denk aan de kronkelige geblutste Bevelandse weggetjes. „Ja", zegt Margaret, ..jullie planten bomen in de bermen en wij weten niets beters te doen dan er schreeuwende reclame neer te zetten." Daar ga ik dan met mijn waanvoor stellingen. Als ik aan Amerika denk, zie ik (in mijn fantasie) tienbaans verkeers- slagaders, maar deze Amerikaanse draait het beeld resoluut om. Zij geeft voor lopig de voorkeur aan onze smalle, door knotwilgen omzoomde weggetjes. Nu is het ook niet direct juist om in de buurt van haar woonplaats tienbaans verkeerswegen te verwachten. Zij komt nl. uit net dorpje Delavan, en zelf zegt ze daarvan: En dat is net zo iets als Kats. Het landschap, daar in Illinois, lijkt wel wat op het Zeeuwse, maar dan moet u de dijken wegdenken, vertelt ze. Maar, kunt u nu een beetje aan de Hollandse kost wennen? Bij deze vraag kijkt Margaret even naar mevrouw Van der Maas. Alsof ze zeggen wil: moet ik nu afvallen ja of nee? Juist op dat mo ment geeft de situatie ook niet veel aan leiding om de Zeeuwse keuken af te val len; want mevrouw Van der Maas heeft een paar dampende koppen soep neer gezet. Even weegt ze dan ook haar woor den en zegt: „Het is anders. Eigenlijk laat het zich niet vergelijken. Ik vind het zo vreemd dat jullie zoveel brood eten en nog vreemder vind ik dat jullie er zoveel opsmeren. Wij kennen alleen sandwiches met vleeswaren. Ook het aardappelmenu doet me vreemd aan. Aardappelen eten wij niet veel, hoog- steeds vertroebeld door de pendel. Men juicht stellig niet te hard als men weet dat nog elke dag of elke week 2500 Zeeuwen heen en weer van huis naar werk reizen. Werk dat dan te vinden is in Zuid-Holland of Noord-Brabant. Van die 2500 kunnen er ongeveer 1000 tot de normale pendelaars worden ge rekend. En met normale pendel bedoe len we dan het overbruggen van een afstand van om en bij de 25 tot 30 ki lometer van woon- tot werkstad. Gelei delijk aan echter wordt die grens wat vervaagd. Men kan eigenlijk niet meer spreken van: dit is normale pendel en dat abnormale. Het is in Nederland een gewoonte geworden om naar het werk te reizen, ook al moet men daar voor uren in een trein of bus vertoe ven. In dit verband zijn wij benieuwd naar de uitslag van het onderzoek naar het aantal pendelaars in de bouwsector. Niettemin is de situatie betreffende de werkgelegenheid in Zeeland momen teel zeer gunstig. De ontwikkeling is bemoedigend temeer daar enkele nieu we grote vestigingen aangekondigd zijn, We behoeven hier maar te herinneren aan de plannen van Philips om in Ter- neuzen een bedrijf te stichten, aan het voornemen van België een staalfabriek te doen verrijzen bij Zelzaete, even over de grens bij Sas van Gent, ter wijl verder goede kansen bestaan op een vestiging van een Italiaans che misch bedrijf op de Axelse vlakte. In het staalproject Zelzaete langs het kanaal van Terneuzen naar Gent heeft de Belgische regering kortgele den een bedrag van negen miljard frank (ongeveer zestig miljoen gulden) gestoken, terwijl er sprake is dat de ze onderneming over een aantal jaren een personeelsbezetting zal kunnen heb ben van 18000 man. Voorwaar, geen peuleschilletje. Stellig zullen dan ook vele Zëeuws-Vlamingen de grens over trekken om in Zelzaete werk te vinden. Ongetwijfeld zou dit een uittocht bete kenen en daarom is het zeer belang rijk dat de fabrieken van Philips en Montecatini spoedig in de Kanaalzone gebouwd kunnen worden. Dan houdt men de mensen in de eigen streek, wat vooral voor Zeeuvvs-Vlaanderen zeer belangrijk is. Er openen zich dus voor het „Over- jordaanse" van Zeeland gunstige per spectieven. Dit is ook zeer wenselijk, want Zeeuws-Vlaanderen heeft nog steeds de grootste geregistreerde ar beidsreserve. De rayons Hulst en Oost burg komen namelijk aanzienlijk uit boven het provinciaal gemiddelde (16). Het aantal werkloze mannelijke loon- trekkenden per duizend bedraagt voor deze rayons respectievelijk 33 en 43. Ondanks het feit dat in Zeeland het totaalcijfer van de geregistreerde ar beidsreserve daalde, stegen in de afge lopen maand de cijfers in de rayons Hulst en Oostburg (respectievelijk van 134 naar 160 en van 148 naar 213). Niettemin zijn deze cijfers alweer veel opgewekter dan vorig jaar, maar aan de andere kant moet men niet verge ten dat de pendel weer is toegenomen. Interessant is om nog even te herin neren aan het werkloosheidscijfer van Zeeland in juni 1960, dat 1650 bedroeg. In één jaar tijd is de arbeidsreserve dus afgenomen met niet minder dan 740 arbeidskrachten. Ondanks alles toch een verheugende zaak. Ten opzichte van vorige maand ver toonden behalve Hulst en Oostburg ook de rayons Goes (plus 13), Sas van Gent (plus 2) en Terneuzen (plus zestien) stijging van het aantal werklozen op aanvullende werken. Bekijken we de verschillende bedrijfsklassen en be roepsgroepen dan valt op dat er een uitbreiding van de arbeidsreserve valt te konstateren in de textielnijverheid (het terugkomen van enkele vlassers), de landbouw (de onderhoudswerkzaam heden zijn afgelopen: gewacht wordt op de oogst) en 'het niet-varend transport- personeel. Van de vraag naar mannelijke ar beidskrachten in Zeeland heeft naar wij vernamen een derde gedeelte be trekking op jeugdigen, vooral in de metaalnijverheid, dat met een totaal aantal van 366 aanvragen de kroon spant. Wat de rayons betreft, de grootste vraag deed zich voor in het rayon Goes (184). Boven de honderd komen verder nog de ray ons Middelburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. Het aanbod van vrouwen in Zeeland daalde van 85 in mei tot 57 in juni. Aan de Chr. school voor v.g.l.o. te Meliskerke slaagde voor het diploma IVIO (algemene ontwikkeling) Jopie Maranus en Mieke Joziasse te Oostka- pelle; Jaantje Wisse. Mina Provoost. Jannie Riemens; Ellie Kamerling te Meliske; Bep Meyers te Grijpskerke; Liesbeth Jobse en Suzan Minderhoud te Aagtekerke; Dina Brasser te Westka- pelle. Op vrijdag 3 september zullen in Yerseke de feestelijkheden ter opening van het oester- en mosselseizoen wor den gehouden. stens zoveel als jullie een bepaald soort groente eet. Slee in Kats Margaret is een modern meisje. Ze heeft een rijbewijs en ze rijdt graag in een auto. Ik geloof trouwens, vertelt ze, dat jullie het met die betrekkelijk klei ne auto's nog niet zo gek bekeken heb ben. Met de grote slee van mijn vader zou ik hier in Kats niet durven rijden. Ze zegt dat laatste lachend. Een speci ale bekoring van het Zeeuwse leven vindt ze de zee. Het is heerlijk om daar in te zwemmen. Toen ik tien jaar was heb ik eens in zee gezwommen en daar na niet meer. Je kunt zo lekker licht drijven hier. Maandag is Margaret in Kats gekomen en zo heel veel kan ze over Zeeland nog niet vertellen. Maar één ding is ze ker: ze voelt zich hier -thuis alsof ze nooit weg was geweest. Ik heb de indruk dat daar in de keuken van de familie Van der Maas de komende weken wel eens een Amerikaans gerecht gebrou wen zal worden. Het is in elk ge val een intieme boel. Mevrouw Van der Maas krult haar tong in alle standen om een beetje Engels te leren en Margaret laat zich niet onbetuigd en begint een beetje Nederlands te spreken. ,,Tank u wel", zegt ze met een overtuigen de tongval. In de bovenzaal van hotel Centraal te Goes is de toverstaf van het ko mende fruitsprookje uitgereikt aan de zeventienjarige Anneke Mida- vaine uit Rilland-Bath (midden). Zij zal bij de uitoefening van haar ..plicht" terzijde worden gestaan door de hofdames Lies Weststrate eveneens uit Rilland-Bath (links) en Jannie Hendrikse uit Goes (rechts). In het midden (achter) Willij de Boo uit Goes die fruitfee 2 werd. Zij zal zowel de fruitvee als de hofdames in voorkomende ge vallen kunnen vervangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3