BERTEL GARDBERG Juwelen voor de keuhen FLENSJES A LA GRETA GARBO VOORAL ITALIË Reorganisatie jaarbeurs krijgt haar beslag Zaterdag 8 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD MODEREDACTIE ZIEKENHUIS VAN TWINTIG ETAGES Donkere ondergrond Dagelijks bestuur Bod op aandelen van Frascati verwacht [ffiPl N VAN ONZE Vijfde partij afgebroken Pag. 11 Italië wint het deze zomer van alle modelanden in Europa en dat komt door de toenemende vrije tijd. Aan serieuze kleding voor elke dag besteedt zowel man als vrouw dit seizoen betrekkelijk weinig aandacht. Het lange weekeinde en de vakanties richten de belang stelling meer en meer op praktische combinaties die zijn ontworpen voor de dagen, dat men vooral ontspanning in de buitenlucht op het oog heeft. "Meer dagen vrij per week en langere vakanties buiten, dat werkt ook in ons land een andere houding tegenover zomerkleding in de hand. Overal in de winkels is aan de sorteringen te merken, dat naar handige kleren om van de vrijheid te genieten vooral wordt gevraagd. Het verstuiven van allerlei vloeistoffen van eau de cologne tot muurverf, kan nu voortaan door mid del van één apparaat gebeuren. Een spray-set kan daarvoor worden ge bruikt. Deze handige combinatie be staat uit een bus gevuld met onbrand baar gas en een glazen potje waar in de te verstuiven vloeistof dient te worden gedaan. Door middel van een ventiel staat de gasbus in verbinding met de vloeistof in het glazen potje. Wanneer men op de knop van de gasbus drukt, wordt de vloeistof in het glazen potje verstoven. Om goed te kunnen verstuiven dient de materie die in het glazen potje wordt gedaan zo vloeibaar te zijn als bijvoorbeeld melk. Verfprodukten moeten om dat te bereiken, met terpentijn of alcohol aangelengd worden. Brood keurig recht snijd enis geen probleem meer, wanneer men daarvoor een snijmachine voor huis houdelijk gebruik ter beschikking heeft Zo'n snijmachine kan ook voor het heel dun of duimdik snijden van al lerlei andere levensmiddelen zoals vleeswaren en kaas worden gebruikt. Men kan er zelfs fruit mee snijden. Het getande mes van de snijmachine is hol geslepen. Door de schuine stand van de machine kan er onder dat mes makkelijk een schaal ge schoven worden, zodat de sneden brood en de plakken vlees of kaas makkelijk opgevangen kunnen wor den. Bij het snijden van fruit hoeft er zelfs niets van het sap verloren te gaan. Van onze correspondent BONN. In de Hamburgse bui tenwijk Othmarschen is de eerste steen gelegd van het hoogste en modernste ziekenhuis van Duitsland. Het zal twin tig etages hoog worden en dertienhon derd bedden krijgen. Er komt op het dak een landingsplaats voor helikopters, waarvan bij spoedgeval len gebruik zal worden gemaakt. De kosten van de bouw worden op tachtig miljoen mark geraamd. Het werk zal vijf jaar vergen. De Chileen Ayala zal d'e Spanjaard Santana vervangen bij de tenniswed strijden welke morgen te Scheveningen worden gehouden. 9 Da-vey Moore wereldkampioen bok sen in het vederg-wicht won in een ge vecht waarin de titel niet op het spel stond op punten van de Mexicaan Ca- dilli. De wedstrijd werd' gehouden in Las Vegas. Zich aantrekkelijk kleden voor het niets doen ligt de Italianen van nature. In dat land is de zomermode dan ook reeds jaren hoofdzakelijk op het flane ren langs drukke boulevards en het luieren aan de stranden berekend. Nu heel Europa méér „niets doet" door meer vrije dagen elke week en langere va kanties, wordt voor zomermode dan ook zelfs reeds meer naar Italië dan naar Frankrijk gekeken. De sari-lijn van Pierre Cardin en de jeugdige ontwerpen voor pakjes en mantels waarmede Mare Bohan bij Dior naam maakte, ziet men bijvoor beeld slechts hier en daar terug in de etalages. Maar de kleurige, ongedwon gen combinaties voor vakantie, zonne baden, luieren in de vrije natuur of kamperen, die in Florence en Rome voor de zomermaanden zowel door de couturiers als door de vindingrijke ontwerpers en ontwerpers voor de „boutiques" werden uitgebracht, zijn in honderden variaties nu in de win kels te vinden. Ook in ons land treft men overal modellen aan, die daarop rechtstreeks of min of meer zijn ge ïnspireerd. Voor strepen en lijnruiten heeft Italië een hobby deze zomer. Naar dat voorbeeld hebben zich deze dessins in enkele maanden reeds over alle Euro pese stranden en kampeerplaatsen ver spreid. Vooral de madras- en markiezenstre- pen maken grote opgang als Italiaanse noviteiten. Voorbeelden van deze nieu we vrijetijdsmode ziet u hier. Van katoen met brede markiezenstrepen in uitbundige kleuren maakte Patrick de Barentzen uit Rome tunieken met bijpassende Bermudabroekjes. De madrasstrepen, waarvoor Legler in Ponte San Pietro onder andere In diaanse kleuren koos, worden door de confectie reeds in vele landen tot strandensembles en kampeerkleding verwerkt. Warme tinten rood en blauw zijn met rose en turkoois bij die ma drasstrepen op een ondergrond in een vrij donkere tint bruin, groen of geel aangebracht. Die strepen maken de stoffen fleurig maar het donkere fond zorgt er voor dat men aan wassen en strijken maar weinig energie hoeft te besteden. Dat maakt deze dessins voor mode op nietsdoen berekend zo bijzonder ge schikt. Op hetzelfde principe zijn de kleurige lijnruiten met een donkere ondergrond afgestemd, die Capucci on der andere bij strandmode en kam peerkleding toepast. Om op te schieten denkt u wellicht, als u niet van heel moderne strand kleding houdt. Voor niets doen bui ten is dit vakje door Cavucci ont worpen. Fraai is de kleurige lijnruit, op katoen met een donkere onder grond aangebracht. Rokken met een splitje 'opzij maken het nodig aan de onderjurk die er bij wordt gedragen extra aan dacht te besteden. Een oplossing zijn de onderjurken, waarbij in de zijna den een geplisseerde baan is toege past. Die onderjurken zijn speciaal ontworpen om bij dergelijke kleding te dragen. Bertel Gard- berg: eerst zilver voor tooi, nu staal voor juwelen in de keuken. UTRECHT (ANP) De reorgani satie van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs in Utrecht zal vandaag haar beslag krijgen. Dan zullen het algemeen bestuur van de Jaarbeurs en de leden van de Koninklijke Ver eniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland bijeenkomen om een aantal nieuwe leden van de raad van beheer te kiezen die samen met de zittende leden van deze raad het toekomstige algemeen bestuur van de Jaarbeurs zullen vormen. De andere leden van het tot nu toe uit 48 mensen bestaande algemeen bestuur hebben hun zetels ter beschik king gesteld. Sinds vorig jaar werkt een comité van gevolmachtigden van exposanten samen met een aantal leden uit de raad van beheer aan een reorganisatie van het bestuur van de Jaarbeurs. Na vele besprekingen is uiteindelijk het voorstel uit de bus gekomen, de raad van beheer uit te breiden. De raad van beheer heeft hiertoe zelf besloten. Verder zal er een raad van advies komen, die moet worden gezien als een bundeling van de adviescommissie. De ze raad zal worden Sekend in de be leidszaken van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs. Uit het nieuwe algemeen bestour zal een dagelijks bestuur worden gekozen, waarop de directie voor beleidsvragen kan terugvallen. Overigens zullen aan de directie bevoegdheden worden gege ven voor het dagelijkse werk. Hoewel de Nederlandse Textieljaar- beurs het komende voorjaar niet aan de Jaarbeurs zal deelnemen, mag uit de kandidatuur van de vice-voorzitter van de Textieljaarbeurs, de heer L. te met de Jaarbeurs niet is afgesneden. Door de reorganisatie hoopt men de rust en eenheid in degelederen van de Jaarbeurs te herstellen. Daarnaast vertrouwt men, dat er door de repre sentatie van de exposanten en het ge organiseerd bedrijfsleven in het nieuwe algemeen bestuur en de raad van ad vies, weer een samenwerking wordt be reikt met alle deelnemers en het geor ganiseerd bedrijfsleven. AMSTERDAM. Commissarissen en directie van de N.V. Verkooplokaal Fras cati zijn benaderd over een uit te bren gen bod op de aandelen van de vennoot schap. Op de incourante markt geldt sinds enige weken een biedprijs van 130 pet. Het bestuur acht het niet geraden op een bod tegen deze koers in te gaan. Zolang niet een definitief bod is gedaan zal het bestuur aan aandeelhouders geen advies kunnen uitbrengen. Strake, worden afgeleid, dat de band ontvangen. KENDENG LEMBOE ZAL KOSTEN VERMINDEREN AMSTERDAM. De Rubber Cultuur Mij. Kendeng Lemboe zal de kosten in 1961 verder terugbrengen. Naar schat ting zal met de onkosten niet meer dan 7500 zijn gemoeid. Dit bedrag kan uit de inkomsten van het Nederlandse bezit worden bestreden. In 1960 zijn de kosten gedaald van 15.642 tot 9903, zo werd in de jaarvergadering meegedeeld. Aan de opstelling van de schadeclaim voor het Indonesische bezit wordt nu ge werkt aan de hand van de richtlijnen, die door de Nederlandse regering zijn door Rita Beukman HELSINKI Wat ik vroeger maakte lag in de juwelierszaken, .zegt Bertel Gardberg. Ik leerde hier in Helsinki het ontwerpen van sieraden en ging naar Denemarken om het vak van zilversmid onder de knie te krijgen. Dat is daar het land voor, edelsmeden zijn er nergens beter. Toen kwam ik in Sorsakoski met roestvrij staal in aanraking. Het leven is zo veranderd, ik zag daar veel in. Wat ik nu ontwerp is niet als tooi be stemd, het staat bij de huisvrouw in de keuken. Zij hanteert het elke dag, het maakt haar leven makkelijker hoop ik. Een goed gebruiksvoorwerp moet een vreugde zijn telkens als men het ter hand neemt, er datgene mee doet waarvoor het bestemd is. Als je je dat realiseert maakt het zo weinig verschil of je staal of zilver verwerkt. Via het zilver dat hij onder andere tot heel fragiele sieraden omvormde, maar vooral door wat hij in roestvrij staal ontwierp, werd Bertel Gardberg over de hele wereld beleend. Op het gebied van de goede vormgeving behoort hij in Finland tot de pioniers. Het bestek en de sets van pannen en schalen die hij voor de grote Finse metaalindustrie Hackman ontwierp, werden op de Triënale in Milaan uit honderden inzendingen op dat gebied met de hoogste onderschei dingen bekroond. VAN HET PLATTELAND IN HET atelier van deze zilversmid is van edele metalen nu niet veel meer te bespeuren. Het lijkt meer op een museum van oude gebruiksvoor werpen verzameld op het platteland, waarin een moderne tekentafel is ver dwaald. Die oude voorwerpen en de tekentafel hebben echter veel met el kaar te maken. Wat de boeren vroeger in de afge legen streken van het uitgestrekte, dun bevolkte Finland aan metalen en houten huisraad gebruikten, is voor deze „edelsmid" in roestvrij staal een grote bron van inspiratie. Kijk deze lepel en vuurhaak zijn meer dan tweehonderd jaar oud, zegt hij, uit de vreemde en roestige verza meling achter zijn bureau enkele voorwerpen tevoorschijn halend. Wat zou je daar nu nog aan kunnen ver beteren? Het materiaal inderdaad, maar de vorm, o neen zeker niets. Niets ook al ging ik er dagen lang voor aan mijn tekentafel zitten. Je zou het alleen maar slechter maken, dit is in zijn eenvoud zo volmaakt merkt hij op, terwijl zijn kleine luch tige handen waaraan te zien is dat zij een stuk gereedschap naar zijn wil weten te zetten, krachtig glijden langs de roestige haak. Die eenvoud, die voor de hand lig gende doelmatigheid zonder franje, ik zie het voor de industriële ontwerper als taak dat óók te bereiken. Praten moeten we daar eigenlijk niet over, we moeten doen. Doen met wellicht praktischer hedendaagse materialen, die niet door de enkeling worden verwerkt maar in massa voor de massa met machines. Als ontwerper van moderne ge bruiksvoorwerpen, in roestvrij staal uitgevoerd, heeft Bertel Gardberg zich die taak opmerkelijk goed voor ogen gehouden. Juist door soberheid immers trekken de Finse produkten die naar zijn schetsen en aanwijzin gen uit dat materiaal worden ge maakt, nu reeds in vele landen de aandacht. '-.vijl.' pSK' -jé Een losse handgreep van hout hebben deze pannen, die als schalen zo van het gasstel op tafel kunnen worden gezet. uitgangspunt van Bertel Gardberg's werk. Hoewel hij net als de meeste Fin se vormgevers voor vele industrieën werkt en zich daardoor in de toepas singsmogelijkheden van vele soorten grondstoffen heeft verdiept, is het me talen keukengerei en bestek van zijn hand van dat uitgangspunt vooral een voorbeeld. De boeren waren arm in Finland, arm ook aan materialen om de meest noodzakelijke voorwerpen vooi eigen gebruik te vervaardigen. Dat maakte soberheid tot een typisch kenmerk van de Finse volksaard. Aan die so berheid ontleent de vormgeving in dat land een van zijn belangrijkste en gun stigste kenmerken. Gardberg's voor werpen in staal voor de moderne keu ken en huishouding zijn sierlijk en stoer tegelijk. Die sierlijkheid heeft niets met versiering, met gezochte verfraaiing te maken. Uitsluitend en alleen in de vorm ligt die besloten, waarbij het materiaalverbruik tot het minimum is beperkt. Het schaaltje dat voor groenten of aardappelen op tafel is bestemd of de pan en de emmer voor gebruik in de keuken, hebben een schoonheid met een eigen karakter. Een cachet ook dat zeker niet onderdoet voor de voor werpen uit zilver gedreven, die Gard berg maakte toen hij nog uitsluitend edelsmid was. IET DE Finse volkskunst maar de volkskunst is voortgekomen, is het AMBACHT ALS BASIS De TOEWIJDING van de ambachts man is er bovendien uit blijven spreken al kwamen aan het vervaar digen alleen machines te pas. Wat deze Finse vormgever ontwerpt komt namelijk nooit zo van de teken tafel bij de industrie terecht. Elk voorwerp voor massale produktie be stemd vormt Gardberg eerst zelf uit het materiaal om van dat materiaal de werking, de handelbaarheid en het effect te leren kennen. Zo is het ook met de emmers, de pannen en de schalen uit roestvrij staal gegaan, die Finland nu uit Sorsakoski naar vele landen exporteert. In ons land heeft het de keukens eveneens reeds bereikt. Naar deze voorbeelden van goede Finse vorm geving is de vraag zelfs sterk toe genomen, sinds de Nederlandse huis vrouw de voordelen van dit vrij kost bare maar bijzonder praktische me taal heeft ontdekt. In de grote keu kens van hotels, ziekenhuizen en en schepen werd Rookgerei van roest vrij staal juist om die praktische Schalen en bestek van roestvrij staal voor de moderne huisvrouw. De edelsmid Gardberg gaf er edele vormen aan. voordelen reeds jarenlang bij voor keur gebruikt. Gebrek aan hulp maakte ook de huisvrouw, die voor de inrichting van haar huishoudelijke werkplaats nu zij nagenoeg alles zelf moet doen, meer uit wil geven, op die voordelen at tent. PRACTISCH MATERIAAL AANRECHTEN van roestvrij staal treft men in vele moderne flats aan. Roestvrij stalen pannen enzo voorts werden de volgende stap naar meer gemak. Dit metaal roest niet, vlekt niet, krijgt geen kerven of put ten en wordt niet aangetast door zu ren of andere bijtende stoffen. Het is onverslijtbaar zeggen de huisvrou wen die het gebruiken, je kunt er zonder gevaar restjes in bewaren, het is zó schoon. Je hoeft het nooit te poetsen of te schuren. De doelmatigheid van dit sobere staal heeft ook de zilversmid Gard berg aangesproken. De kettingen, arm banden en ringen die hij ontwierp gebruikte de vrouw als tooi. De scha len die hij uit zilver dreef, kwamen aar op enkele tafels terecht. De „ju welen voor de keuken" waar hij daarna zijn talent voor inzette, be wijzen reeds vele huisvrouwen goede diensten. Dat is wat een ambachts man met creatieve gaven in onze tijd kan bereiken, als de industrie die ga ven weet te benutten. Van Kirk Douglas wordt verteld dat hij gedurende zijn lange zwerf tochten als „Odysseus" bijzonder be vriend is geworden met vele vissen van diverse allure en komaf. Hij is dan ook bijzonder gesteld op een lekkere vlsmgyonaise die men voor hem als volgt moet toebereiden. Er zijn nodig 500 g stukken of fi lets (ontgrate vis; de keuze hiervan is vrij), 1 flinke kop mayonaise, een beetje koffiemelk, 2 eetlepels fijnge sneden zoetzure augurken en even veel uitjes uit blik of potje. Verder 2 eetlepels gehakt groen, zijnde ver se bieslook, peterselie, uitjesgroen, kervel, verse dragon of maggiplant. Dille indien te krijgen speelt hierin een belangrijke rol vanwege de bij zondere smaak. Daarbij nemen we 1 eetlepel kapertjes uit een flesje. Ver der wat citroensap, zout, peper en een tikkeltje suiker met tomaten-ket- chup naar smaak. Ook Engelse saus moet niet worden vergeten. Ziezo, de vis-kabeljauw, poon, schol of wat dies meer zij is schoonge maakt, gewassen en in zeer wéinig water in ongeveer 8 minuten lie ver korter dan langer gaargetrok- ken. (U weet dat vis beslist niet mag koken?) De mayonaise wordt „bij zonder" gemaakt door het toevoegen van de koffiemelk met alle andere ingrediënten. Wat betreft de tomaten ketchup dit: de hoeveelheid die u hier van zult gebruiken ligt aan uw eigen smaak. Ikzelf vind één kop mayonai se met 1—2 eetlepels tomatenketchup meer dan genoeg. Hierbij zou ik V2 paplepel Engelse saus gebruiken. Maar de Amerikanen baden als het ware in de tomatenketchup: zij zul len zeker wel de dubbele hoeveelheid ervan nemen, dat kunt u echt wel geloven. Hoe dan ook, u legt in een glazen schaal enige versgewassen en vervol gens afgedroogde blaadjes groene sla neer bij wijze van bekleding. Hierop deponeert u de inmiddels halfkoud geworden vis. Halfkoud omdat de vis in lauwwar me toestand beter de smaak van de ze geurige mayonaise aanneemt. Spreid de door de ingrediënten „dik" geworden mayonaise over de vis uit. Garneer de bovenkant met partjes citroen, tomaat en hardge kookte eieren. U serveert hierbij warm stokbrood of toast met boter. Ook dit is puur een kwestie van appreciatie. Ziezo, dit zijn twee filmster-recep ten. Zij nu nog vermeld dat onze Johan Heesters naam heeft gemaakt bij on ze Oosterburen door het toebereiden van de meest exotische visrecepten! Tot de volgende keer en veel suc ces! Micky Woodhouse. Schaaktitel dames ROTTERDAM (A.N.P.) Gisteren is te Rotterdam de vijfde partij gespeeld m de reeks om het persoonlijk Neder lands datnesschaakkampioenschap tus sen mevr. Vreeken en mevr. Heemskerk De partij werd afgebroken. Uit de vier reeds gespeelde wedstrijdei verzamelden de dames ieder twee pu» Ze zien er meestal zo heel slank uit, wij mogen wel zeggen „bros breekbaar", al die moderne film sterren. Zelfs de jongeren van het mannelijk geslacht tonen op de „ge voelige plaat" vlees- en vetvrije zeer wel getrainde bodies. Maar als wij ons dan eens gaan verdiepen in de lievelingsgerechten van deze door hun slankheid indrukmakende filmartiesten is het toch wel wonder lijk wat hierbij aan de dag komt. Zo heb ik onlangs in een boekje gelezen dat de grote filmdiva Gre ta Garbo (zij is nu nog slank als een den) verzot is op flensjes. Maar dan, beste A.D.-vriendinnen en -vrienden, niet zo maar eenvoudig gebakken flensjes die we met wei nig suiker bestrooien, zeer zeker niet. Greta Garbo nuttigt haar flensjes op zeer bijzondere wijze. En die wil ik u nu eens verklappen. Crêpes Greta Garbo: Wij maken een flensjesbeslag en nemen hiervoor 120 g bloem met zeker wel 3 eieren, 50 g suiker, ongeveer 4 dl melk en het onmisbare tikkeltje zout. We kloppen de eieren los met de suiker en het tikkeltje zout. Vervolgens de poneren we de bloem in een niet te kleine kom. Hierop gieten we ineens alle melk. Met een garde wordt ijve rig geroerd. In een korte tijd is de bloem volkomen glad verroerd en met de melk vermengd. Dan klop pen we het eier-suikermengsel erdoor heen. We laten dit beslag nu onge veer 10 minuten, toegedekt met een doek, rusten. Dan pas kunnen we zien of het werkelijk goed is van dikte. Inmiddels maken we een heerlijke compote van perziken en dan liefst van verse gave perziken. Deze ge schilde verse perziken worden van de pitten ontdaan (ik durf u vanwe ge de luxe de hoeveelheid niet op te geven), we laten ze in 34 eetlepels water met suiker naar smaak in een toegedekte pan zachtjes gaar stoven. Ze moeten vooral een niet te dunne smeuïge massa worden. Van het vuur af roeren we er een beetje gelei, liefst aalbessengelei uit een potje doorheen. Ziezo, we gaan de flensjes bakken en deponeren de nog warme flensjes op een ronde voorverwarmde schaal. Tussen elke twee flensjes moet een laag perzikencompöte komen maar dit is nog niet alles. Over het boven ste flensje gieten we een heerlijke roomachtige chocoladesaus. Zo in halfwarme toestand brengen we deze heerlijke flensjestaart op tafel. Zoudt u denken dat de tafelgenoten het lek ker vinden?

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11