KLEUREN worden kleuriger, LINA ZORGDE VOOR EEN LACHERTJE EN EEN TWEEDE PLAATS Minister maant industrie tot matiging in de bouw AGENT BESTAND TEGEN MELKFLES EN KOPSTOOT Westduitsers willen groter aandeel in produktie Jaar voor ex-onderdirecteur HL vijftien maanden voor Den B. Besluit niet op formele gronden maar na een diepgaand onderzoek hinderlijke schittering verdwijnt. Omdat u prettig-rustig wilt zien - daarom. Juni: eerste zomerse dagen - en toch koud Slagerspatroons willen korting gaan geven Schietcompetitie van Navo GD ZONNEBRILLEN Israël lanceert weer raket Pag. 7 NIET HARTELOOS Tekort Spanningen Verdriet Amsterdamse inbreker in Zandvoortse val Overval op verpleegster: twee en een half jaar Duitsland geeft V.A.R een miljard krediet Carnet voor Engeland wordt afgeschaft HET EUROPESE RUIMTEVAARTPROJECT NIET TEVREDEN WERKVERDELING Vonnissen in zaak-Socrates Jammer Gebrek Bernard Bartelink won orgelconcours Donderdag 6 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD MINISTER BEERMAN: ONDANKBAAR BELEID Van een onzer verslaggevers \R is een groot, een ernstig tekort aan goede pleeggezinnen in ons land. Aan gezinnen dus, waar de kinderbescherming vol vertrouwen een Ne derlands pleegkind kan huisvesten. Tege lijkertijd zijn er tal van gezinnen waar een pleegkind wordt gewenst. Al te vaak begeert men daar evenwel een kind uit het buiten land en dan liefst nog van vrij ver weg. Zie daar een probleem dat de organen van de kinderbescherming met zorgen vervult en dat ook mij als minister van justitie ernstig bezighoudt. Mr. A.C. W. Beerman, de minister van justitie, is bereid ons deelgenoot te maken van zijn zorgen en moeilijkheden op dit punt. Het beleid met betrekking tot pleegkinderen dat ik als minister nu eenmaal mij verplicht voel te voe ren is een hoogst ondankbaar beleid, zegt hij ons. Ik beset dat. Zodra er een klein kind in het geding is gaan in de publieke meningsvorming sentimenten volkomen begrijpelijke sentimenten mee spelen. „Moet men dat kind nu werkelijk uit dat gezin weg halen?" en „Je kunt toch aan de foto zien dat de men sen gelukkig zijn met hun aangenomen kind, waarom mag dat daar niet blijven?", dat zijn kreten die men dan direct verneemt. Zij zijn te begrijpen. Anderzijds is het voor hen die zo reageren onmogelijk, te besef fen waarmee het belang van het kind en soms ook dat van het pleeggezin werkelijk het best is gediend. Juist oomdat bij dit soort zaken altijd weer het levensgeluk van kleine kinderen én dat van vele gezinnen ook in het geding is moet het beleid zo verantwoord mogelijk zijn en steunen op zo diepgaand mogelijk onderzoek. 1 L J D is""'""'!!!" ■■■■■■■■■■■■■■■a pijnlijker, moeilijker en bezwaarlijker wordt dan een eventuele uitleiding van het kind. Toch: soms is er niet aan te ontkomen. Neemt men geen maat regelen, is er totaal geen controle, dan is immers het hek van de dam! Minister Mr. A. C. W. BEERMAN Dacht men werkelijk, de rusti ge, betogende stem van minister Beer man krijgt even een scherpe, metalen bijklank dat wij hier te lande pleeg kinderen harteloos weghalen uit gezin nen, op grond van louter formaliteiten? Het is anders. Wat is dan de kern van het be leid? Wij zitten met dit probleem: Aan de ene kant wil het gezin dat een pleeg kind wenst bijzonder vaak dat de band tussen dat kind en de werkelijke moe der radicaal wordt verbroken. Men meent dikwijls ik zal straks zeggen hoe zeer ten onrechte dat die band inderdaad ophoudt te bestaan wanneer men een kind opneemt dat van ver komt. Uit Griekenland bijvoorbeeld, of uit Oostenrijk. Aan de andere kant voelen de instel lingen van de kinderbescherming zich ervoor verantwoordelijk dat de kinde ren in een gezin terecht komen waar de kans dat zij goed opgroeien zo groot mogelijk is. Het bestuur van de Fede ratie van Instellingen van Ongehuwde Moeders (F.I.O.M.) heeft mij laatst met nadruk gevraagd, kinderen die zon der overleg met de daartoe aangewezen organen en zonder onderzoek ons land zijn binnengebracht, uit te doen leiden. Nogmaals: dat is een hoogst ondank baar werk. Maar vaak springt de nood zaak ervan direct in het oog. Die nood zaak zal er blijven totdat deze zaken internationaal goed zijn geregeld. stige moeilijkheden ontstaan, dan zal vaak een beroep moeten worden ge daan op de inrichtingen voor kinder bescherming justitiële en andere in Nederland. Terugzending van het kind naar het land van herkomst is dan niet meer mogelijk. Nu is het zo gesteld dat onze inrichtingen voor kin derbescherming dikwijls al niet kun nen voldoen aan een aanvrage tot plaatsing van een Nederlands moei lijk opvoedbaar kind. Na de oorlog h-eft Nederland eerst met Engeland deze afspraak ge maakt: Er komen geen pleegkinderen uit Engeland meer naar ons land zon der voorafgaand overleg met de orga nen van de kinderbescherming in bei de landen. Deze overeenkomst is er nu ook met Ierland. Met België en West-Duitsland is eveneens een derge lijke vorm van samenwerking gevon den. Met Oostenrijk en Griekenland echter twee landen vanwaar thans veel pleegkinderen komen —..is die samenwerking er nog niet. Zij blijkt vaak bitter nodig. Nog vorig jaar de minister zegt dat met grote nadruk is er tijdens een internationale conferentie over adoptie van kinderen te Leysin. in Zwitserland met grote nadruk be toogd dat een land geen buitenlandse pleegkinderen behoort toe te laten als het noodzakelijke en diepgaande onderzoek niet uitwijst dat op den duur de adoptiemogelijkheid door het pleeggezin erin zit. voortgevloeid. Peinzend zegt minister Beerman: „Wat moet, in deze gevoelige mate rie, waar elk „geval" weer andere as pecten heeft, een minister nu doen? Hij moet een verantwoord, voorzichtig beleid voeren. Dat wordt steeds moei lijker. Nu overigens terecht de controle op passen aan onze grenzen veel soepeler is dan voorheen is het heel gemakkelijk een baby ons land binnen te brengen. Er verlopen soms een paar maanden eer door autoritei ten wordt bemerkt dat ergens een gezin groter is geworden omdat een pleegkind het land is binnengebracht. Hoe meer tijd er verstreken is, des te Vergeet u ook niet dat bij gebrekkige inter nationale samenwerking op dit gebied ook het land dat een pleegkind doet vertrekken dus af staat, een onjuiste beslis sing kan nemen. Het is recentelijk voorgekomen dat een kind in Oostenrijk werd afgestaan nadat de a.s. pleegvader niet anders dan zijn Nederlandse aan slagbiljet in de inkomsten belasting plus een platte grond van zijn huis had getoond ten bewijze dat hij dit kind kon onderhouden. Verder was er geen onder zoek ingesteld naar handel en wandel van de a.s. pleegvader. Dat is toch wel een totaal onvoldoen de basis." Met grote nadruk besluit de minister: „Het grote tekort aan pleeggezinnen die een Ne derlands kind willen op nemen is onrustbarend. Men mag desondanks niet besluiten dat buitenlandse pleegkinderen ongewenst zijn. Zij kunnen en mogen belang van alle partijen niet zonder een goed door de organen van worden toe- in het belang in het echter onderzoek de kinderbescherming gelaten. Dat is een eis, van het kind vooral. Men kan er van op aan dat in deze moeilijke en pijn lijke materie de besluiten van de over heid niet dan na uiterst zorgvuldig on derzoek en afwegen van alle belangen worden genomen. Zeker als zij zouden kunnen leiden tot een beschikking dat zulk een kind het pleeggezin moet verlaten. Dat zijn de zwaarste beslis singen. Helaas, zij kunnen onontkoom baar zijn." Is er internationaal overleg? Ja. Dat is begonnen met Enge land. Voor 1940 kwamen er zonder voorafgaand onderzoek vooral uit Engeland veel pleegkinderen naar ons land. De praktijk leerde dat er vele moeilijkheden optraden wanneer men dit geheel aan betrokkenen over liet. In de eerste plaats bleven de kin deren Brits onderdaan, hetgeen later vaak tot ingewikkelde situaties aan leiding gaf. In de tweede plaats kwa men er omdat er geen voorgaand onderzoek was vele kinderen uit vreemde milieus naar ons land, die vaak tot moeilijk opvoedbaren blesen te behoren. Heel wat pleegouders heb ben daar later veel verdriet van moe ten hebben. Er is ook nog dit aspect: indien een jong pleegkind in een ongeschikt pleeggezin opgroeit en er later ern- De band met de oorspronkelijke moeder, zo zei u daarstraks, moet evenwel naar Nederlandse opvattingen niet totaal gebroken worden? Ook dit is weer een dualistisch probleem. In de opvatting van de Ne derlandse kinderbescherming is het niet gewenst dat de banden met de echte moeder op te jeugdige leeftijd te definitief -worden verbroken. Veel pleegouders wensen dat ./el, maar zij vergeten dat in tal van gevallen het pleegkind, in de puberteit of als het aan het begin van de volwassenheid staat, wel degelijk wenst te weten wie de echte moeder en vaak ook: de echte vader is. Als daar te weinig begrip voor is kunnen er ernstige spanningen in de jonge mens optreden. Men rpoet ook niet vergeten dat in bepaalde landen in Griekenland bijvoorbeeld de ongehuwde moeder in sociaal opzicht een zeer moeilijke positie inneemt; zij is er vaak een outcast". In die periode wil zij het kind dan eventueel wel zo snel moge- lijk afstaan. Als het haar daar later wat beter gaat in de maatschappij eist zij het vaak terug. Ook daaruit zijn al talloze verdrietige verwikkelingen Van een onzer verslaggevers 7 ANDVOORT. Met een be bloed hoofd heeft de Zand voortse agent Roelof Dalemans (26) gisternacht een Amsterdamse wildeman, de 40-jarige arbeider B. in bedwang weten te houden nadat deze de agent met een melkfles had bewerkt. Even later zat de Amsterdammer in de cel en konden de Bloemendaal- se en de Zandvoortse politie een ver zameling strafbare feiten bij eikaar brengen, waarin twee autodiefstallen en een fikse inbraak voorkwamen. B. bleek samen met een 36-jarige stadgenoot, de lasser K. van B. even te voren te hebben ingebroken in een villa te Aerdenhout. Er werden een grote partij tafelzilver, een naaima chine en een fototoestel meegenomen. De mannen hadden nog meer uit het huis gehaald, maar de inbrekers kon den het niet meer wegkrijgen omdat er een surveillerende politieagent in de buurt was. Stop 1 B. toerde die nacht, nadat hij" de buit in depot had gegeven in het Cen traal Station te Amsterdam, naar Bloemendaal terug toen hij daar een stopteken van een politieman kreeg. De man reed door in de richting Zand- voort. De politie daar werd gewaar schuwd. Agent Dalemans ving de auto op, toen B. de boulevard overkwam. Hij zag bij de controle van de autopapie ren, dat het rijbewijs niet deugde en kreeg de eigenaar met een zacht lijn tje mee naar het bureau. Aanval Daar werd B. tijdens het gesprek over het rijbewijs agressief, greep een lege melkfles en sloeg die op het hoofd van de agent kapot. De politieman raakte gewond aan het voorhoofd, maar kon de woeste ling, die het nog eens met een kop stoot probeerde, klem krijgen. Nadat de agent door een aantal col lega's was ontzet en naar de dokter was verwezen, kwam het verhaal over de inbraak voor den dag. Bo vendien gaf B. toe twee dagen tevo ren een auto in Amsterdam te hebben gestolen, die hij in Bussum heeft verkocht. Hij gaf toe een gehuurde auto uit Leiden eveneens te hebben verkocht De opbrengst van deze laat ste transactie had hij nog bij zich. De kostbaarheden uit de villa zijn in het depot van het Centraal Station teruggevonden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Federatie van de bonden van slagerspatroons heeft het Bedrijfschap voor het slagersbe- drijf gevraagd of de verordening, die de slagers verbiedt cadeaus en kor tingen te geven, niet wat soepeler kan worden gemaakt. Het bestuur van het bedrijfschap besloot gisteren een onderzoek te laten instellen naar de problemen die er voor het slagers- bedrijf aan het cadeaustelsel vastzit ten. Sommige slagers zijn nog al ongerust over de activiteiten van levensmidde len-, filiaal- en grootwinkelbedrijven, die ook vlees en vleeswaren verkopen en wèl met cadeaus en kortingen kun nen werken. De Federatie van de bonden van sla gerspatroons heeft voorgesteld de sla gers toe te staan aan winkelweken in de Sint-Nicolaastijd deel te nemen en door zegels of kassabonnen op alle an dere waren dan vers vlees een beperk te korting te geven. Ook de Vereniging voor slagerijre- clame heeft over de kwestie een brief geschreven aan het bedrijfschap. Daar in zegt zij onder andere, dat de ver koop van vleeswaren in levensmiddelen- bedrijven steeds meer toeneemt en dat bijna elk levensmiddelenbedrijf werkt met een of andere vorm van kortingen of met zegelsystemen. Zij stelt voor het geven van spaarzegels aan de klanten tegen betaling toe te staan. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de 26-jarige zeeman W. A., die op 20 januari een Amsterdamse verpleegster in haar zolderkamer had overvallen, tot twee jaar en zes maan den met aftrek veroordeeld. De eis was een half jaar meer geweest. BONN (Reuter). West-Duitsland heeft de Verenigde Arabische Republiek kredieten toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van een miljard mark. Hiervan is vijfhonderd miljoen mark bestemd voor de bouw van een dam in de ri vier de Eufraat. Naar verluidt is de gemiddelde looptijd van de kredieten twintig jaar en schommelt het renteta rief tussen drie en vier proeent. West-Duitsland heeft voorts toege stemd in het bevorderen van de invoer van Egyptische katoen, het verlenen van grotere technische hulp aan de V.A.R. en de opleiding van Arabische studen ten. Koningin Elizabeth heeft Sir Antho ny Eden. de vroegere eerste minister van Engeland, benoemd tot graaf. Advertentie POLAROID LONDEN (AP) De Britse regering heeft besloten het carnet en de trip tiek voor de invoer van auto's door bui tenlanders af te schaffen. De minister van financiën, Selwyn Lloyd, deelde in het Lagerhuis mee dat een proef zal worden genomen met een eenvoudiger procedure waarbij alleen een formulier behoeft te worden inge vuld met enkele gegevens omtrent de auto. Bij het verlaten van het land zal een duplicaat bij de douane moeten worden ingeleverd. De datum waarop de regeling wordt ingevoerd, is nog niet bekend. Van onze weerkundige medewerker Het weer is in juni niet altijd even fraai geweest, al was het slot dan bijzonder goed. De gemiddelde temperatuur, berekend uit waarne mingen om het uur, bedroeg in De Bilt 15,4 graden tegen 15,5 normaal. Het was de koudste junimaand sinds 1958. Op vier dagen was het in De Bilt echt zomer, het waren de eerste zo merse dagen van dit jaar. Dat be stand in te halen is, want mei en juni samen hadden al acht van der de dertig dagen in juni waren er achttien te koud. Veel regen Het aantal uren zonneschijn be tekent dat er een vrij grote achter- gelijke dagen moeten brengen. Van maal. De laatste twaalf dagen be droeg in De Bilt 225 tegen 223 nor- zorgden De Bilt zelfs 135 uren zon. Tegen juni 1959 kon deze maand evenwel niet op. Toen werden name lijk 301 uur zon geregistreerd. Op één dag scheen de zon helemaal niet, juist het normale aantal. De hoeveelheid regen bedroeg ge middeld over het land ongeveer 58 millimeter. Het hadden er 49 mo gen zijn. Vooral in het begin van de maand vielen er tijdens onweers buien grote hoeveelheden regen. In De Bilt viel toen in veertig minu ten tijd® zelfs 42 millimeter. Daar door werd in die plaats 92 millime ter opgevangen (58 millimeter nor maal). Het zuidoosten van Nederland was over het algemeen aan de nat te, het noordwesten aan de droge kant. In De Bilt regende het 44 uren tegen 32 uren normaal. Op dertien dagen kwam het ergens in het land tot onweer. Normaliter on weert het op veertien dagen. Van een onzer verslaggevers T EEUWARDEN. Voordat het Belgische team met Hunters de lucht inging om ten noorden van de Waddeneilanden een serie schoten af te geven op de achter een vliegtuig wapperende tien meter lange vlag gaf de teamcommandant zijn mannen de waarschuwing mee: „Denk aan Lina". De uitwerking van deze _eheimtaal was frappant; de Belgen schoten de ze vlucht zo goed, dat zij daarna in de vierde schietcompetitie voor Na- vo-luc'htmachten achter de Canadezen en vóór de Nederlanders de tweede plaats bezetten. De schietcompetitie is drie achter eenvolgende jaren gehouden in Frank rijk. Dit jaar werd de Nederlandse luchtmacht de organisatie opgedragen en natuurlijk werd hiervoor de basis Leeuwarden gekozen. Het schieten is misschien wel spectaculair, maar er valt niets van te zien omdat het bo ven de Noordzee gebeurt. Dat de competitie toch wel als iets bijzonders kan worden aangemerkt is overal op de vliegbasis te merken. Gespannen De deelnemende teams uit Canada, België, Denemarken, Noorwegen, Duitsland, Italië en Nederland zor gen voor een Babylonische spraak verwarring, die het duidelijkst is te merken in de mess. Er heerst geen zenuwachtige, maar todh wel een gespannen sfeer, vooral onder de teams van onze luchtmacht, die van België en die van Canada. Dit laatste team is de drie voor gaande jaren winnaar geworden en het ziet er naar uit dat de Canadese lui tenant R. Spencer de door prins Bern hard beschikbaar gestelde plaquette voor de beste individuele schutter mee naar huis zal nemen. De Nederlandse luchtmacht heeft alles gedaan om bij de Navo-partners een goede indruk te ma-ken. Zij is daarin uitstekend geslaagd. De orga- Advertentie In elke Hero vruchten- drank proeft u dat unieke verrukkelijke fruitaroma. En... Hero heeft de smaak voor elke smaak. 'Neem dus Hero, bestel, dus Hero. Steeds weer die verrassing van een weergaloos- fijne, koele verkwikking. Steeds weer die ontdekking dat Hero een klasse apart is. Geniet vaker van Hero! nisatie is perfect en de buitenlanders kunnen op elk gewenst ogenblik iede re inlichting krijgen die zij wensen; bovendien kunnen zij geld wisselen en zelfs souveniers kopen. De sergeant Th. Laarman was op het idee geko men op de vliegbasis een souvenir winkeltje in te richten met een geld- wisselkantoortje. Hard gelachen De poppen, hoofddoeken en klom pen „vliegen" de deur uit en de bankinstelling die er een dependan ce heeft ingericht zal er :geen spijt van hebben, want er is al voor een dikke twintigduizend gulden gewisseld. Nu Lina. Wie of wat was Lina, vroe gen de Nederlanders aan de leden van het Belgische team. Er werd ge lachen, heel hard. Lina was een win kelmeisje uit Groningen, dat de Bel gen hadden ontmoet en dat spontaan had aangeboden de jongens als gids te dienen. Als dank mocht Lina 's avonds het feest in de mess bij wonen. De schietcompetitie brengt veel wonderlijke dingen met zich mee. Het komt toch niet iedere dag voor dat een luitenant van de Luva met een Noorse officier de stad ingaat om on dergoed voor zijn vrouw te kopen. Hij vond het zo mooi, maar hij durf de niet alleen. Deze doorgevoerde ser vice beschouwt men op de basis-Leeu warden als iets ongewoon gewoons. De stemming op de basis is uitste kend, en dat komt misschien ook wel doordat de mensen elkaar niet altijd begrijpen. Als de Noor aan een Itali aan een vuurtje vraagt kan hij ten antwoord krijgen dat het inderdaad koud is. Beiden gaan dan glimlachend heen, ieder voor zich afvragend wat de ander heeft bedoeld. Eigen nieuwsdienst BONN- West-Duistland wenst een groter aandeel in de pro duktie van grote Europese kunstmaanraketten en zal die wens kenbaar maken in de komende in ternationale conferentie over op richting van een Europees orgaan voor de produktie van dergelijke raketten. Engeland en Frankrijk, de twee landen die de initiatiefnemers waren, gaan de conferentie binnen kort uitschrijven. Uit de lang uitgebleven maar ten slotte gunstig uitgevallen Westduitse reactie op het Engels-Franse plan blijkt dat West-Duitsland industrieel meer brood ziét in de uitvoering van het grootscheepse plan dan in het begin van het jaar viel op te maken. Toen noopte de aarzelende bondsrepubliek vele andere geïnteresseerde Europese landen een afwachtende houding aan te nemen. Een van die landen is Nederland, dat indien het zieh bij het geprojecteerde Europese productieorgaan aansluit, volgens de voorlopige kostenverdeling ongeveer 25 miljoen gulden per jaar bij zal moeten dragen. West-Duitsland is niet tevreden met de rol die Engeland en Frankrijk dit land in het produktieorgaan hadden toegedacht in de voorbereidende con ferentie, die in februari van dit jaar in Straatsburg werd gehouden. De bondsrepubliek is niet tevreden met een aandeel in de bouw van de der de trap van de grote Europese kunst maanraketten. Zfj wil ook een flink aan deel in de bouw van de eerste en de tweede trap, die veel groter en kost baarder zijn. Daarenboven wenst zy een flink aandeel in de technische ont wikkeling van een volgende „generatie" Europese kunstmaanraketten. De bondsrepubliek laat vooral met dit laatste verlangen blijken dat zij voor haar industrieën in de toekomst grote mogelijkheden ziet, vooral ook wat betreft het wegwerken van een technologische en wetenschappelijke achterstand op de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Omdat sommige van die industrieën geheel of gedeeltelijk in Amerikaanse handen zijn, kan het niet verbazen dat West-Duitsland ook de wens te kennen heeft gegeven dat het Europese pro duktieorgaan zal samenwerken met de Verenigde Staten. De komende internationale conferen tie, waarvoor alle landen uitgenodigd zullen worden die deelnamen aan het voorbereidende overleg in Straatsburg, zal een definitieve werkverdeling moe ten opleveren. Gaat de conferentie ak koord met een groter aandeel voor West-Duitsland overeenkomstig de wensen van de bondsrepubliek, dan zal de kostenverdeling gunstiger kunnen uitvallen voor de kleine landen die in Straatsburg wel bereid waren mee te doen maar tegen de hoge kosten opza gen. Tot laatstgenoemde landen behoorde Nederland, dat in Straatsburg vrij veel geestdrift voor het Engels-Franse plan toonde, niet. HERO DRANKEN ZIJN OVERAL GEVRAAGD Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft de voormalige presi dent-directeur van de N.V. Socrates, Nicolaas den B. tot vijftien maanden l gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De ex-onderdirecteur van de Amster- damsche Bank, T. H. werd een jaar opgelegd, eveneens met aftrek van de preventieve hechtenis. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie, mr. J. F. Hartsui ker, H. als hoofdverdachte in de ge ruchtmakende bankzwendel aange merkt. Hij eiste toen twee en een half jaar tegen de 48-jarige bankier. Tegen de miljoenenvirtuoos Nicolaas den B. werd aan het einde van het twee daagse proces twee jaar geëist. T. H. is op twee punten van de te- lastlegging vrijgesproken. De recht bank bleek van oordeel, dat de verduis tering in dienstbetrekking niet is bewe zen. Aangenomen werd dat H. buiten de directie om en eigenmachtig twee miljoen ter beschikking van de N.V. Socrates had gesteld. De rechtbank heeft echter de mogelijkheid opengela ten, dat de bankier dit naar eigen fi nancieel inzicht en in het belang van de bank had gedaan. H. werd tevens vrijgesproken van de oplichting in vereniging. De recht bank achtte niet bewezen, dat hij lis tig en bedrieglijk valse inlichtingen over het verlenen van garanties en hy potheken had gegeven. Wel is H. de verduistering in dienst betrekking aangewreven waar het ging om de betaling van 150.000 gulden. Dit bedrag had H. tegen het verbod van zijn directie in aan Socrates doen uit betalen. Het verweer van de ex-onderdirec teur, dat zijn directie na een eventueel overleg dit bedrag waarschijnlijk ook zou hebben uitbetaald, werd verworpen. Nicolaas den B. heeft zich schuldig gemaakt aan bedrieglijke bankbreuk, aldus de rechtbank. Hij heeft nagela ten om een goede boekhouding bij te houden waardoor zijn schuldeisers en de fiscus zijn gedupeerd. Hiervoor werd hem een gevangenisstraf van negen maanden opgelegd. De rechtbank verhoogde deze straf met zes maanden omdat zij bewezen achtte dat Den B. zich ook heeft schul dig gemaakt aan oplichting. Een on juist taxatierapport werd door hem ge bruikt om de Rembours- en industrie- bank tot het verlenen van een krediet van een half miljoen gulden te bewe gen. De rechtbank heeft er bij de be paling van de strafmaat wel rekening mee gehouden, dat deze bank op de aanvraag van het krediet lichtvaardig is ingegaan. Eigen nieuwsdienst ZWOLLE-ROTTERDAM. Zou men rijksgoedkeuringi geven voor alles waar om op de bouwmarkt .gevraagd werd, dan zou er voor een bedrag van 5,5 miljard op deze markt komen. Het ge vaar dat de bouwmarkt dan uit haar evenwicht zou raken, is in het geheel niet denkbeeldig. Dit verklaarde gisteren de minister van Volkshuisves ting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, te Zwolle. De regering, aldus de minister, neemt het standpunt in dat de industrie bij het rijksgoedkeuringsbeleid een belangrijke plaats toekomt, mede gezien de werk gelegenheid. De huidige situatie inzake dit beleid is niet ideaal, maar de rege ring kon niets anders dan beperkende maatregelen treffen. In het buitenland, aldus minister Van Aartsen, vindt men dergelijke beper kende maatregelen niet. Het is jammer dat de kans nu bestaat dat vestigingen in Nederland van het buitenland uit niet door kunnen gaan, juist tengevolge van de beperkende maatregelen. In mei van dit jaar is het bedrag dat gemoeid is met industriële projec ten die nog wachten op rijksgoedkeu ring, gestegen tot ƒ293 miljoen dat is ƒ200 miljoen meer dan in mei 1960. Voor de sector nijverheid en verkeer liggen projecten te wachten tot een be drag van 263 miljoen. Voor de bouw van scholen, kerken, ziekenhuizen e.d. is dit bedrag 1190 miljoen groot. De minister drong er bij het bedrijfs leven op aan een zekere matiging te betrachten in deze periode van de overspanning. Hij wees tenslotte op het materiaalgebrek, speciaal in de bak- Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De Amsterdamse orga nist Bernard Bartelink heeft het elfde internationale orgelimprovisatieconcours van het Holland Festival gewonnen. Er waren vier deelnemers. Zij moes ten een fantasie en fuga spelen op een thema dat Marie Claire Alain had op gegeven. De zeventienjarige A. A. H. J. van der Kamp uit Arnhem is daar gisteren met zijn bromfiets "verongelukt. 5>e jongeman 'kwam onder de aan hangwagen van een auto. Zijn bromfiets vloog in brand en zijn kleren vatten vlam. Omstanders konden hem niet gauw genoeg wegsleuren. De jongeman stierf ter plaatse. steenindustrie, dat thans een belangrij ke factor is. Een jaarproduktie van 1600 miljoen bakstenen acht hij te weinig. De vereniging „De Nederlandse bak steenindustrie", die te Rotterdam lan delijke wedstrijden voor leerling-metse laars en leerling-stucadoors organiseert, deelde gisteren mee dat vrijwillig ver minderde export naar Duitsland er toe heeft bijgedragen dat er dit jaar 1600 miljoen metselbakstenen in ons land kunnen worden verwerkt. Duitsland kan dit jaar wel 300 miljoen Nederland se stenen gebruiken, maar het krijgt er maar 140 miljoen. De rest is voor Nederlands gebruik, ondanks het feit dat onze fabrikanten in Duitsland een aanzienlijk hogere prijs kunnen maken dan in eigen land. Het behouden van de goodwill der oude Nederlandse afnemers en de angst om verdrongen te worden door andere bouwmateriaal brachten de Nederland se baksteenfabrikanten er toe een ho gere winst te laten lopen en de binnen landse markt van voldoende materiaal te voorzien. TEL AVIV (Reuter, AP). Ook Israël neemt nu daadwerkelijk deel aan het weerkundig onderzoek met behulp van raketten. Gisteren werd de geslaagde lancering van een meteorologische raket bekend ge maakt. De raket, Sjawit 2 (Mete oor) genaamd, werd gelanceerd na bij de kust van de Middellandse Zee en bereikte een hoogte van tachtig kilometer. Enkele leden van de Israëlische re gering, onder wie premier David Ben Goerion en de minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir woonden de lancering bij. Premier Ben Goerion was opgeto gen. Hieruit blijkt de kundigheid van de Israëlische wetenschapsmensen" zel.,. J; v°e raket is geheel van Is raëlisch fabrikaat." Optimist Voor de lancering was premier Ben Goerion voorbereid op de mogelijk heid van een mislukking. De grijze premier wilde echter van geen Sessi- misme horen. De Israëlische dagbladen brachten het nieuws over de lancering van het beschenen raketje gisteren in extra- edities op straat. De Sjawit 2 is een kleine drietrapsraket. Meteorologische raketten van soortgelijk gewicht en grootte worden in Amerika, Canada fanceerd'6 bijna dagelijks ge- Uit de naam van de Israëlische ra- ket kan men opmaken dat deze lan cering niet de eerste is geweest. Aan de Sjawit 1, die aan de Sjawit 2 voov- af moet zijn gegaan, is echter mer ruchtbaarheid gegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7