DELFTSE AFFAIRE NOG IN HET' DUISTER Minister passeerde levende getuigen Worms begint proces tegen Hoge Autoriteit E.G.K.S. EICHMANNS NIJD RICHTTE ZICH TEGEN KURT BECHER Hier en daar voorschot op loonsverhoging en nu probeerde hij mij instructies te geven" LAdjudant B. vai 1 Delftse politie |reft geen blaam"j R DRUKKE DAG VOOR JARIGE DR. DREES Plezier en tempo fluister Toxopeus TWEELINGEN IN DE BLOEMETJES „Geen goede' Bakkers wachten op besluit Vervolg van pag, 1 Klinisch centrum voor verslavingsziekten UNIEK WOORDENBOEK VOOR TUINBOUWERS Diefstal verdovende middelen berecht Egyptische invoer in handen van de staat Zij niet Onbegrijpelijk Radio's duurder in Duitsland Onafhankelijkheidsdag 923 doden FINANCIËLE OFFERS VOOR NW.-GUINEA Gigantisch winkelcentrum bij Frankfort vandaag 1 DE TOUR IN DE ETHER Spoorwegpersoneel wil langzaam-aan-actie T bekeken 1 vandaag 1 1 |ln tiet Kort] Donderdag 6 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Delftse politie-„held (tweemaal onderscheiden] JULI 1214 -_EN>QP 1 MEI 1961 .rethc Van een onzer verslaggevers OTTERDAM Minister Toxopeus heeft Nederland gerustgesteld. „Adjudant B. van de Delftse politie treft geen blaam", zo heeft hij geantwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Scheps en Bakker. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tweelingen uit alle de len van Nederland komen op 5 augustus het Rijnsburgse bloemencorso opluiste ren. Zij zullen op praalwagens en auto's, die met honderdduizenden bloemen ver sierd zulllen worden door de straten trekken, in de klederdrachten van hun geboortestreek. Die bonte optocht zal het hoogtepunt èn de afsluiting zijn van de zestigste verjaardag van de Leidse V.V.V., een feest dat bloemrijk wordt gevierd. In de Lakenhal richten bloemsierkun- stenaars een tentoonstelling van bloemen in, geïnspireerd op de schilderijen, die er hangen. In de hortus botanicus van de Leidse universiteit wordt een aqua rium- en terrariumtentoonstelling gehou den. Verder zullen er o.m. zogenaamde bloemenmarsen zijn en zullen op straat anjers worden uitgereikt. Zeventig mensen zijn verdronken aan de Oostzeekust van Polen als gevolg van zware stormen in de afgelopen vier dagen. Bij Lublin drukte de storm enkele spoorwagons uit de rails. „Er is kritiek geweest op het ver lenen van een koninklijke onder scheiding aan deze man", aldus mi nister Toxopeus, „maar daar is geen enkele reden voor." Men vergunne ons op te merken dat er wel degelijk zeer klemmende redenen voor waren. En zijn. Dat deze redenen niet ter kennis van minister Toxopeus zijn gebracht moet verklaard worden uit de om standigheid dat er geen werkelijk nader onderzoek naar deze affaire vanwege zijn departement kan zijn geweest. Wij geven nogmaals enige niet weersproken en niet te weerspreken citaten uit onze publikaties over deze zaak. „Het hele Delftse politiekorps wist tijdens de oorlog, dat B. niet tot de „goeden" kon worden gerekend", ver klaarde mevrouw A. J. van der Sloot- Van Meesen, weduwe van een gefusil leerde Delftse politieman. „Er is bij B. geen sprake geweest van een reflex-reactie. Hij heeft doel bewust willen voorkomen, dat de ge vangenen werden bevrijd", vertelde IN sommige plaatsen krijgen de werk nemers bij wijze van voorschot reeds tien procent meer uitbetaald. In Rotter dam heeft net bakkersbedrijf zich op het standpunt gesteld, dat het hogere loon na goedkeuring van de c.a.o. met terugwer kende kracht tot 1 juli zal worden uit betaald. In een andere gemeenten zal het personeel met ingang van zater- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Consultatiebu reau voor alcoholisme te Rotterdam wil in het pand Essenlaan 4 een klinisch centrum inrichten dat zal worden be heerd door een onlangs door het bestuur opgerichte stichting Kliniek voor ver slavingsziekten. In dit centrum zullen patiënten kun nen worden geobserveerd en uit inrich tingen ontslagen patiënten kunnen wor den opgevangen ter voorbereiding op hun terugkeer in de maatschappij. De kliniek zal een capaciteit van dertien tot vijftien bedden krijgen. Voor de aankoop van het pand in de Essenlaan en voor de inrichting van het klinische centrum heeft de stichting vijf tigduizend van de nodige 250.000 gulden beschikbaar. Het bestuur zal de ontbre kende twee ton trachten te dekken door een geldlening aan te gaan, waarbij een gemeentelijke garantie van gunstige in vloed kan zijn. B. en W. stellen de raad voor deze garantie te verstrekken. Het consultatiebureau behandelde ver leden jaar 1638 patiënten. In 1959 moes ten 133 alcoholisten in een psychiatri sche inrichting worden opgenomen. De nieuwe kliniek voor verslavingsziekten betekent besparing van verpleegkosten, en is vooral van belang voor patiënten voor wie de gewenning aan gestichtsmu ren steeds een ernstig gevaar betekent Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nederland heeft de wereld verrijkt met een tuinbouwkun dig woordenboek in acht talen, een unicum in de wereld. Het boek is uit gegeven door de directie van de tuin bouw van het ministerie van landbouw en visserij. Een zeventalige woordenlijst voor de tuinbouw (in het Nederlands, Engels, Duits, Frans, Zweeds, Deens en Spaans) was er al. Als achtste taal is er nu het wetenschappelijke Latijn bij gekomen. De woordenlijst met zeven talen ver scheen in 1955. In het achttalige boek zijn duizend nieuwe woorden opgeno men, waarmee de woordenschat van het werk is gestegen tot vierduizend. Het boek is zo ingericht dat men er mee kan werken, onverschillig van welke van de acht talen men uitgaat. Soortgelijke buitenlandse woordenboe ken zijn meestal tot vier talen beperkt. Brand heeft gisternacht voor honderd duizend gulden schade aangericht in de copieer- en stencilinrichting Kadimo te Sneek en de aangrenzende drukkerij De Motor. De brand brak om drie uur uit. Een straffe wind wakkerde het vuur aan. De stencilinrichting brandde uit. De druk kerij liep veel waterschade op. dag méér loon in het loonzakje aantreffen. Mag de loonsverhoging worden door berekend, dan zou een brood van acht honderd gram twee cent duurder worden. Woensdag zal minister De Pous zijn be slissing daaromtrent kenbaar maken aan vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het georganiseerd overleg en aan de Bakkerijstichting. Overleg Vrij algemeen heerst de mening in de bakkerswereld dat het hogere loon zal worden uitbetaald goedkeuring of geen goedkeuring. Over de eventuele invoe ring van broodloze dagen en het geven van zes vrije dagen dit jaar, die zouden moeten dienen om aan de drang naar ar beidstijdverkorting tegemoet te komen, is het overleg tussen werkgevers en werk nemers nog gaande. In tal van plaatsen wil het personeel van de bakkerijen door een broodloze dag tot verkorting van de arbeidstijd komen. De grotere bedrijven menen dit ook te kunnen bereiken door invoering van het ploegenstelsel. 9 of 10 uur? Bij het werken in ploegen zou het ver koopuur van brood bovendien tot 9 uur kunnen worden vervroegd. De kleine bakkers zijn hiertegen. Zij willen de ver- kooptijd van 10 uur gehandhaafd zien. Dan evenwel heeft het ploegenstelsel vrij wel geen zin, omdat dan het verschil in tijd tussen het gereedkomen van het brood en de verkoop te groot zou worden. Voor Den Haag wordt nog beraadslaagd over de voorgestelde zes vrije donderda gen. Ofschoon het streven daarbij is ge richt op een aaneengesloten opeenvol ging, ligt ook een voorstel ter tafel om nog deze maand twee vrije donderdagen te geven en de overige vier na de vakan tieperiode, maar vóór 31 oktober. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de diefstal van verdovende middelen uit een Amster damse apotheek berecht. De 26-jarige etaleur A. J. J. N. kreeg twee jaar ge vangenisstraf met aftrek overeenkom stig de eis. Hij had verklaard dat hij tot de diefstal was gekomen omdat hij de uitwerking van morfine wilde verge lijken met die van marihuana. Tegen de fotograaf G. L. (22), die had gezegd in het gebruik van verdo vende middelen de zin van het leven te vinden, sprak de rechtbank geen von nis uit, omdat hij inmiddels in een ge sloten inrichting is opgenomen. Wegens het smokkelen van marihua na in een mandfles legde de rechtbank de 26-jarige matroos F. V. een jaar gevangenisstraf met aftrek op, waar van vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. KAIRO (Reuter). De regering van de Verenigde Arabische Republiek heeft bepaald dat alle invoer in Egypte moet lopen via ondernemingen, die geheel in handen van de staat zijn. In de laatste jaren hebben deze staatsbedrijven een steeds groter aandeel genomen in de in- en uitvoerhandel. Het kan volgens de Egyptische minis ter van economische zaken niet worden toegestaan dat de invoer in handen is van bedrijven die winsten maken ten koste van 's lands economie. ons brigadier A. Post in Bloemendaal, tijdens de overval op het Delftse poli tiebureau aanwezig. „B. heeft niet menselijk gerea geerd. Hij heeft zich doelbewust tegen onze mannen verzet. Door het lawaai zijn wij niet in staat geweest ons werk te voltooien, wat tenminste één gevan gene het leven heeft gekost", zei ons de heer P. Doelman, in 1944 leider van de Westlandse K.P. (Knokploeg). Toen zag ik, dat B. naar zijn re volver greep. Ik sprong op hem af en sloeg hem tegen de grond. Hij was zo sterk als een beer. Hoewel we in enkele seconden met vier man bovenop hem zaten, wist hij ons van zich af te schud den en overeind te komen. Weer greep hij naar zyn revolver. Toen zijn we met z'n allen op hem afgesprongen en heb ben er op los geslagen. We hadden duidelijk bij onze binnenkomst gezegd: Handen op, we komen gevangenen be vrijden. Maar B. heeft als een beest gevochten om onze overval te doen mislukken", aldus de verklaring van Jelle Kramer uit Vlaardingen, die tij dens de overval B. heeft neergeslagen. „Hij werd door de overvallers overmeesterd, toen dezen uit een be weging van B. de indruk kregen, dat hij zich wilde verzetten. Het is dan ook niet juist, dat B. bij de overval gewa penderhand tegen de overvallers is op getreden", verklaarde minister Toxo peus. „Toen grepen B. en zijn mannen mij beet en sleurden mij in mijn onder goed de straat op. Ik stond op blote voeten op de straatstenen, voordat ik goed wist wat er gebeurde", vertelde de tachtigjarige heer Muihuizen, wiens twee zoons door B. op 22 juni 1941 wer den gearresteerd. „Adjudant B. treft geen blaam", verklaarde minister Toxopeus. Minister Toxopeus heeft bijna woor delijk de verklaring overgenomen, die burgemeester D. de Loor op 21 mei tijdens een overhaast bijeengeroepen persconferentie heeft afgelegd als reac tie op onze eerste publikatie over de zaak-Delft. De verklaringen van de oud-illega len, die na deze datum in ons blad zijn gepubliceerd, heeft de minister bulten beschouwing gelaten. Minister Toxopeus verklaarde, dat de voordracht tot de onderscheiding tot stand is gekomen op initiatief van de commissaris van politie in Delft. Hij verzuimde te vermelden, dat deze func tionaris na de oorlog twee jaren is ge schorst vanwege zijn activiteiten als politie-inspecteur in Den Bosch tijdens de oorlog. Minister Toxopeus beroept zich voorts op het veelbesproken rapport, dat na de oorlog over B. werd opgemaakt. Hij vermeldt als de opsteller de enkele jaren terug overleden burgemeester G. van Baren, maar vergeet in zijn ant woord aan de Tweede-Kamerleden de tweede opsteller van het rapport com missaris Van der Zee, die in 1941 in verkeerd begrepen plichtsbesef in op dracht van de bezetter op ondergedo ken communisten heeft gejaagd, en die eerst later in de oorlog tot een beter inzicht in zijn taak kwam en onder dook. De heer P. Doelman verklaarde ons gistermorgen, dat hij door geen en kele officiële instantie is gehoord over de kwestie-Delft. Wij hebben trouwens kunnen vaststel len, dat minister Toxopeus tot zijn ant woord aan de Tweede-Kamerleden is gekomen zonder dat hjj één van de by de kwestie betrokken oud-illegalen naar diens mening heeft laten vragen. Dat is voor ons volmaakt onbegrijpelijk. De heer P. Doelman beschouwt het antwoord van minister Toxopeus niet als een antwoord op het rekwest, dat hij met enkele andere oud-illegalen aan Prins Bernhard heeft gericht. Vele mensenlevens zijn mede door de oorlogsactiviteiten van adjudant B. om het leven gekomen, aldus hebben ons veel Delftenaren verklaard, die een of meer familieleden in de oorlog ver loren. „Adjudant B. treft geen blaam", ver klaarde minister Toxopeus. Of commissaris Van M„ die voor zijn oorlogsdaden in Den Bosch twee jaar werd geschorst en die het initiatief tot de onderscheiding nam. ook geen blaam treft, heeft minister Toxopeus niet verklaard. Of burgemeester D. de Loor, die pas na onze eerste publikatie kennis maak te met het roemruchte rapport en die tot dan toe was afgegaan op het getui genis van commissaris Van M„ niets valt te verwijten, heeft minister Toxo peus evenmin verklaard. Rotterdammer verongelukt ROTTERDAM De zeventienjarige matroos Andrew Robb Martin uit Glas gow is gisteren in de Waalhaven te Rot terdam om het leven gekomen door een val in het ruim van het schip Bemvor- lich. De matroos gleed uit bij het opleg gen van de luiken. Hij viel voorover het ruim in. Acht meter lager smakte hij met het hoofd op een tussendek. Hij stierf korte tijd later in het Ha venziekenhuis. Eigen Nieuwsdienst BONN. De prijzen van alle typen radiotoestellen zijn in West-Duitsland de laatste dagen geducht gestegen. De prijsverhoging is een gevolg van de grote verliezen die de fabrikanten van radio- en televisietoestellen hebben ge leden bij de afzet van televisie-appara ten. Een deel van deze verliezen willen zij goedmaken in de radiobranehe. De afzet van televisietoestellen is achteruit gegaan tengevolge van het uitblijven gedurende vele maanden van het tweede programma. Daarentegen vertoont de afzet van radiotoestellen een zeer gelijkmatige tendenz. Velen zijn er namelijk toe overgegaan zich een tweede toestel aan te schaffen, het zij voor de kinderen hetzij voor gebruik in slaapkamers. De prijsverhoging van radiotoestellen betreft zowel koffer- als tafelapparaten. Zij ligt tussen 20 en 60 mark per toe stel. NEW YORK (Reuter). De viering van Onafhankelijkheidsdag heeft 923 Amerikanen het leven gekost. Er stierven er 548 door verkeersonge lukken op de weg, 58 door botsingen tussen raceboten, 179 door verdrinking en tenslotte nog 138 door allerlei ande re ongelukken. Door de combinatie van een week einde, een paar vrije dagen en Onafhan kelijkheidsdag hadden de Amerikanen vrij van vrijdagavond tot en met giste ren. De eerste dage kwamer er ieder uur zes meldingen binnen van ongelukken waarbij doden vielen. In de loop van dinsdag daalde het gemiddelde tot drie per uur. Gisteren, toen de vakantiegan gers weer naar huis gingen, begon het weer te stijgen, DJAKARTA (Reuter) De Indone siërs zullen financiële offers moeten brengen om westelijk Nieuw-Guinea te kunnen winnen. Dat heeft de premier van Indonesië, dr. Djuanda, gisteren verklaard tegenover het parlement. Hij zei verder dat ondanks grote in terne economische problemen, ae finan ciële positie van Indonesië gezond is. De regering is van plan „geleid spa ren" in te voeren. De buitenlandse scheepvaartmaat schappijen kregen van de premier scherpe kritiek te verduren, omdat zij „op monopolistische wijze" de vracht prijzen zouden verhogen. Indonesië zal zijn eigen koopvaardijvloot opbouwen deelde Djuanda mee. BONN. Aan de rand van Frank fort zal op een terrein van tweehon derdduizend vierkante meter een groot winkelcentrum worden gebouwd, dat het eerste en grootste van een aantal soort gelijke centra in West-Duitsland zal zijn. Men denkt het begin 1963 in gebruik te kunnen nemen. Het winkelcentrum, dat aan de krui sing van twee grote autowegen in de richting Wiesbaden komt te liggen zal bestaan uit een groot warenhuis, twee confectiemagazijnen en twee „super markten", een klein warenhuis, een ca fé-restaurant, vijftig winkels en een ke gelbaan. Er zal verder een parkeerterrein voor 4500 auto's komen. Voor de kinde ren zal er een speelplaats worden aan gelegd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse schroot- handelaar L. Worms heeft voor het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een proces aangespannen tegen de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. Hij vraagt het hof vast te stellen dat hij door een fout van de Hoge Autori teit grote schade heeft geleden. Schade, die was ontstaan, nadat hij televisie DONDERDAG. Marcel Achard is geen onbekende naam op het Neder landse toneel, .maar op de televisie was er tot dusver nog geen spel van deze Franse schrijver geweest. Vanavond om negen uur begint de uitzending van zijn lichtvoetige komedie „De Water nimf". Dr. W. Drees heeft thuis van de te levisie bezoek gehad, omdat hij 75 is geworden. Om twintig over acht komt dit bezoek in de Nederlandse huiskamers. België Vlaams Van twee tot vijf vanmiddag de tenniswedstrijden van Wimbledon, 's Avonds neemt Brussel „De Waternimf" van de Nederlandse televisie over. De Tour de France om half negen. België Frans: De middaguren zijn gevuld met de reportage uit Wimble don (2.00). Na nieuws van de Ronde van Frankrijk (8.30) volgt een docu mentaire over Athene, (8.40). „Stormy Weather" is de hoofdfilm van vana vond. In de hoofdrollen Lena Horne, Bill Robinson, Fats Waller e.a. (9.20). Duitsland: Wimbledon van twee tot vijf. „Land dat mijn taal spreekt" is een spel van Michael Kehlmann. Het verhaal speelt in 1944: een joodse vrouw wordt door de Gestapo gezocht (8.20). Radio: Hilversum 2 zendt tussen 4 en 6 uur de directe reportage uit en om 6.30 de herhaling. De na beschouwing volgt om 7.40. Televisie: Filmverslag om 10.30. De N.T.S. zendt de volgende week drie rechtstreekse reportages uit van de Tour de France. Woensdag 12 juli krijgen de kij kers een verslag van de Pyreneeën- etappe van Luchon naar Pau (van 1 uur tot 1.30; van 3 uur tot 3.40 en van 4.15 tot 5 uur). Vrijdag 14 juli is er een repor tage van de rit tegen de klok die van Bergerac naar Périgueux voert (van 3.45 tot 4.40). Zondag 16 juli zijn de camera's aanwezig in het stadion Pare des Princes te Parijs voor de aan komst van de overgebleven ren ners aan de eindstreep van deze Tour de France. MAASTRICHT. Dr. mr. F. H„ ze nuwarts-psychiater in Den Haag, heeft door zijn advocaat, mr. M. Moszkowic te Maastricht, bij het hof in Den Bosch beroep laten aantekenen tegen het be vel tot gevangenhouding, begin van de ze week door de Maastrichtse recht bank tegen dr. H. afgegeven. Dr. H. was in het huis van bewaring opgesloten, verdacht van meineed in een echtscheidingsproces. Het Hof zal het beroep op 11 juli behandelen. Van onze rechtbankverslaggever DR. Servatius heeft gisteren weer krachtig gehamerd op het aanbeeld van Eichmanns onbeduidendheid. Met tal van docu menten, die hoofdzakelijk met de Hongaarse periode te maken hadden, illustreerde hij zijn standpunt dat er bij de jodenvervolging machten aan het werk zijn geweest, waarbij Eichmann volledig in het niet verzonk. De Obersturmbann fuhrer zelf heeft daar nog het zijne van gezegd: „Het zal wel ongelooflijk klinken, maar mijn rol in Hongarije was werkelijk niet belangrijk. Ik stelde de vervoersschema's op maar ik deed dat slechts in de hoedanigheid van assistent. Het initiatief voor de deportaties werd steeds genomen door de Duitse gevolmachtigde in Hongarije". De kaarten gaven, zoals ze gisteren op tafel kwamen te liggen, Eichmann nog gelijk ook. Documenten leverden het volgende beeld: Eichmann kreeg zijn instructies van het Reichssicher- heitshauptamt te Berlijn, d'at op zijn beurt bevelen accepteerde van het mi nisterie van buitenlandse zaken, dat handelde op aanbeveling van Veesen- mayer, Hitiers gezant in Budapest. Eigen nieuwsdienst De hele dag heeft dr. W. Drees gisteren gelukwensen in ontvangst genomen van talryke Nederlanders die hem kwamen feliciteren met zyn 75ste verjaardag. In de loop van de ochtend ging de minister president prof. dr. J. E. de Quay even bij hem aan. Hij werd verge zeld door de ministers Klompé, Cals en Zylstra. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Wilhelmina hadden te legrammen gestuurd. Dr. Korten- horst had dat gedaan namens de Tweede Kamer. Oud-minister Hel ders was naar dr. Drees gekomen om hem te feliciteren namens alle collega's uit het laatste kabinet- Drces. In het huis De drie stoepen, het voormalige volksgebouw in Den Haag- bood het bestuur van de Party van de Arbeid de jarige mi nister 's middfags een receptie aan. DRASTISCH Eichmann zei, dat de Hongaarse au toriteiten vooral de zaak drastisch wil den aanpakken: „Zij beseften niet, dat er een heleboel bureaucratie aan te pas kwam" klaagde hij. Het was een van hun klassieke uitlatingen van de dag, evenals de volgende: „Het was zo rustig in mijn bureau in Budapest. Mijn typistes hadden niets te doen". Eichmanns kleine ambtenaren-nijd richtte zich gisteren vooral tegen de figuur van Kurt Becher. Deze had in Hongarije huisgehouden en met een on gelooflijke vrijmoedigheid en hij kon zo maar bevelen van boven doorkrui sen. In feite was Becher veel machtiger dan Eichmann. Hij bleek zich niets aan te hoeven trekken van de hiër archie en hij had geweldige volmachten voor de roof van joodse bezittingen. Soms verzorgde hij op eigen houtje uitreisvisa, om zodoende vreemde va luta te krijgen. Dat zag hij als een rijksbelang. Eichmann: „Ik was niet bevoegd om zelfstandig uit te maken wat een rijks belang was, noch kon mijn chef Muel ler dat doen. Dit soort zaken moest hogerop worden beslist en daar liep zo maar een man rond die de kwestie zelfstandig uitmaakte. Ik was veront waardigd over het feit dat de emi gratie-zaken werden behandeld door iemand die niet tot de politiemacht behoorde. Het was mijn terrein en ik was expert en nu kwam daar een nieuweling die mij instructies probeer de te geven. Dat was teveel voor mij." JALOUZIE De jalouzie op Becher, zo zegt hij zelf, bracht Eischmann op het idee om een nieuw emigratie-plan te opperen. Hij moest iets doen om zichzelf te be wijzen. Het was Joel Brand, die hem de gelegenheid bood. „Ik zie hem nog zitten in mijn bu reau. Ik herinner me nog goed dat ik de aantallen 100.000 en 200.000 heb ge noemd voor de emigratie naar Pales tina. l'enslotte werd het een miljoen. Ik kon niet met kleine aantallen bij Mueller aangekomen, maar als het een miljoen was zou hij zeker de zaak in beraad nemen." Dat gebeurde ook, doch de transactie met Joel Brand ging maar ten dele door. zoals men weet. Brand kreeg wel een vliegtuig naar Turkije, maar hij slaagde er niet in om de Engelsen, die vrachtwagens zouden moeten le veren, te overtuigen. „EERLIJK" „Ik kan eerlijk zeggen dat ik alles heb gedaan om Brand te laten slagen," zei Eichmann gisteren. „Op een dag kreeg ik toestemming van boven en was de zaak in orde. Op de een of andere manier kregen we een vliegtuig van de luchtmacht om Brand naar Turkije te brengen. Ik was blij toen Brand hier voor het hof de ware gang van zaken beschreef. Er zijn echter een paar kleine détails die ik zou willen toevoegen. Toen de zaak in kannen en kruiken was voor zijn tocht, kwam toch uit Berlijn het be vel dat de deportaties moesten door gaan in overeenstemming met de ver voersschema's. Het is niet waar dat ik Brand heb verzekerd dat ik, zolang hij weg was, de dodenfabriek in Auschwitz zou stil zetten. Ik heb nooit zulk een verkla ring gegeven. De machinerie stop zet ten of hem op gang brengen was iets, dat ver buiten mijn bevoegdheid lag." Kurt Becher, wiens optreden in Hongarije Eiohmani. zo in zijn bureau- eratenijver heeft gegriefd, werd nog eens genoemd, toen dr. Servatius de Obersturmbannführer vroeg wat de uitdrukking „geheime vispartij" in een document betekende. „Er is geen twijfel aan of hiermee worden de activiteiten van Himmlers speciale afgezant Becher bedoeld", zo zei Eichmann. „Hfj was belast met het verzamelen van materieel voor de waffen-SS te velde. Hij zag kans een joodse eigenaar van een voorraden- fabriek uit te rangeren en hij werkte er een Duitse directeur in: zichzelf." VERSTEVIGD De rancune van Eichmann tegen Becher is weliswaar gevormd in de tijd, dat de tegenwoordige Bremense graanhandelaar hem in Hongarije de loef afstak, maar ze is verstevigd door wat Becher kortgeleden over Eichmann heeft verklaard. Hij heeft gezegd dat de Obersturm bannführer een felle anti-semiet was, dat hij Himmlers bevelen om kalm aan te doen saboteerde, en zo meer. Becher heeft ook verteld dat hij Himmler heeft aangeraden, Eichmann het ijzeren kruis te verlenen om hem een beetje tot rede te brengen. Alle maal verklaringen, die de man in de glazen kooi onwelgevallig moeten zijn Zijn verdediger heeft gisteren het getuigenis van Becher aan een uiterst kritische analyse onderworpen. Diens voorstelling van zaken vond hij on zinnig omdat die op geen enkele ma nier werd waar gemaakt door wat elders is gebleken. Maar, zei dr. Servatius sarcastisch, het is een mooi verhaal, dat van de kleine Eichmann die alles kon doen wat hij wilde, de atmachtigen aan de top ten spijt." (Gegevens ontleend aan de bericht geving van Associated Press.) DEN BOSCH. De groep spoorweg personeel van de Bossche afdeling van de Rooms-Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel heeft in een resolutie aan het hoofdbestuur gevraagd voor maandag en dinsdag een langzaam-aan- actie af te kondigen, indien de directie van de Nederlandsche Spoorwegen wei gert de secundaire arbeidsvoorwaarden verder te verbeteren. De spoorwegmensen in Den Bosch eisen verbeteringen met terugwerkende kracht tot 28 mei, of in plaats daarvan een uitkering ineens van honderdvijftig gulden, uit te betalen uiterlijk op 15 oktober van dit jaar. Door de harde wind is de 46-jarige heer H. Dorenspleet uit Amsterdam dinsdag op het Snekermeer van zijn kajuitjacht afgeslagen en verdronken. Aan de gevolgen van een val met zijn bromfiets is gisternacht de 49-jari- ge C. de Bar uit Amsterdam in het Naardens diaconessenhuis overleden. in 1957 aangifte van de schroot- fraude had gedaan. De verwijten van de heer Worms jegens de Hoge Autoriteit zijn drieërlei: IZij heeft niet van haar bevoegd heden gebruik gemaakt om het de heer Worms mogelijk te maken zaken te blijven doen, nadat hij de schroot- fraude aan het licht had gebracht. 2 De Hoge Autoriteit heeft verzuimd de boycot jegens hem te breken van schroothandelaren in Nederland. 3 De Hoge Autoriteit heeft de schrootaffaire niet met voort varendheid uit de wereld geholpen en heeft niet bevorderd dat de schuldigen werden gestraft. „Geruïneerd" In het rekest aan het hof worden deze feiten een onrechtmatige daad jegens Worms genoemd. Tevens leve ren deze feiten een dienstfout op van de Hoge Autoriteit voorzover zij zelf haar plichten heeft verzaakt en in haar taak ais overheid is tekortgeschoten, aldus staat in het rekest. Door deze dienstfouten, zo wordt verder gesteld, is Worms geruïneerd. De schade van de heer Worms wordt als volgt omschreven: Verlies van de scheepsloperij te Dordrecht en het handelskantoor te Rotterdam; gederfde inkomsten als schroothandelaar en als scheepssloperij te Dordrecht en het door mislukte transacties tengevolge van de boycot. Het hof wordt gevraagd een com missie van deskundigen te benoemen om de schade vast te stellen. Hij wil een geldelijke vergoeding tot de grootte van dat bedrag. kritisch In een duizelingwekkend tempo heeft Cruys Voorbergh gisteravond door Ken sington Palace en het London Museum laten zien. Een beroepsgids die in enkele minuten een gezelschap vreem delingen moet rondleiden, zou het hem niet hebben verbeterd. Het was dus wel een beetje vreemd om diezelfde stem zonder enige over gang uit de mond van Lord Melbourne te zien komen, die met koningin Vic toria (Maria de Booy) het probleem van het koninklijk huwelijk aansneed in de woorden van de dichter Laurence Housman. Net op het moment echter dat deze metamorfose ook in de geest was gelukt, stapte Cruys Voorbergh weer terug in zijn rol van gids. De laatste rondleiding door het London Museum was overigens het boeiendste deel van deze opgenomen uitzending uit Londen. MUZIEK VOOR U In „Muziek voor u" leidde Pi Schef- ler vervolgens een orkest van promi nente Nederlandse, musici, om de kij kers wat plezierig en pretentieloos amusement te verschaffen. De heren zaten er gemoedelijk in hun hemmetje bij en slaagden er wel in zich zelf en ons te vermaken. Het gastoptreden van Jan Mul, die wat bedremmeld tegen de lange Pi Scheffer opkeek, haalde het tempo er even uit, maar daarna werd er weer even fris van de lever verder gespeeld. Terecht had de samensteller-dirigent de voorkeur gegeven aan een recht streekse uitzending boven een beeld bandopname. De Engelse zangeres Lita Roze bleek voorzien van een aardig stemmetje en een kwajongensgezicht. Tas radio Vanavond om 20.05 gaat Mozarts ope ra „De Bruiloft van Figaro" over de zender Hilversum 2 de ether in. De voorstelling staat onder leiding van Carlo Maria Guillini. De figaro zin'gt Guiseppe Taddei en de rol van Cherubi- no, die in de voorgaande opvoering Te resa Berganza voor het voetlicht bracht, zal in deze uitzending gezongen worden door de al evenzeer beroemde sopraan Elisabeth Schwarzkopf. Over de andere Hilversumse zender wordt eveneens aandacht geschonken aan het Holland Festival. Om 8.40 's avonds is er gelegenheid naar de internationale improvisatie- wedstrijd te luisteren, die op het orgel van de Haarlemse St. Bavo wordt „uit gevochten". Het Holland Festival klinkt vanavond door de luidspreker met een concert door het Residentieorkest onder lei ding van Sixten Ehrling. De violisten Leonid Kogan en Elisaveta Gilels zijn solisten in Bachs dubbelconcert. programma's RADIO HILVERSUM I 402 M KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.35 Waterst; 9.40 Gram; 10.05 Gram; 10.35 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram; 11.50 Ais de ziele luis tert, lezing; 12.00 Middagklok - Noodklok; 12.04 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Amus muz; 13.45 V d vrouw; 14.00 Gram; 14.50 Kamermuz; 15.15 Gram; 15.30 V d zieken; 16.30 Zangrecital; 17.00 Boekbespr v d jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber; 17.45 Koorzang; 18.10 Rep Wimbledon; 18.20 Zij vormen één wereld met ons, klankb; 18.50 Regeringsuïtz: Emi gratiepraatje; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 19.30 Polit lezing; 19.40 Tour de France 1961; 19.50 Verz progr v d milit; 20.30 Metropole-ork en solist; 20.55 Tour de France 1961; 21.05 Gram m comm; 21.40 Jong - oud - eeuwig, Godsd gedachtenwis- seling; 21.55 Pianorecital; 22.25 Boekbe spr; 22.30 Nws; 22.40 Gram (23.10—23.20; Gehuwden en hun ruzies, lezing); 23.55— 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 V d vrouw; 9.30 Gram. VPRO; 10.00 Dit en het andere, gespr; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram; 10.30 Promena- de-ork en sol; 11.00 V d kleuters; 11.15 Kerkorgel; 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lich te muz; 12.20 Regeringsuitz: Uitz v d landbouw; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Openlucht klanken; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Metropole-ork; 14.00 Kamerork; 14.45 Voordr; 15.05 Liedjes en Koek en ei, hoorsp. VARA: 16.00 Gram; 16.30 V d zieken; 17.00 Madrigaalkoor; 17.20 Dansmuz; 17.50 Act; 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kleuters; 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gespr; 19.45 Op bezoek bij anderen, gespr; 20.00 Nws; 20.05 Boek bespr; 20.10 Literaire lezing; 20.20 Voor dracht v gedichten; 20.35 Onderwijs als basis, lezing; 20.50 Wereldfederalisten, le zing; 21.00 Gram; 21.55 Poëzie met comm; 22.15 Buitenl weekoverzicht; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.lt Muziek-revue; 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE „NTS- 14.00—19.05 Eurovisie; Tenniskamp Wimbledon; 20.00 Weekjourn en weeroverz KRO: 20.30 Filmkritiek; 20.45 Magazine de Paris; 21.10 Tour de France; 21.30 Epiloog; 21.40 Avondcollege Nederlands. NTS; 22.30-* 22.40 Filmverslag Tour de France.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5