Zeeland-dag op "Nu Breda 1961" gaat niet door Maldegem staat er boven Opname schade getroffen kwekers en landbouwers Eremedaille in zilver voor opzichter de Jong Zeeuwsch Dagblad Tijd van voorbereiding te kort: geen overeenstemming over de financiën IX Eerst dalen, dan stijgen t\ Wellevendheid te water Receptie te Hansweert Moeilijk voor te stellen T eelt ver gunning winterbloemkool Klok wordt omgegoten M X er van PARADISO 22 ct Gewestelijke Raad Landbouwschap: Ruim 900 blinden inMiddelburg Kanaal-gemeenten schuiven op Raad Oud-Vossemeer in beroep bij Kroon Bevolking Zeeland Bestuursvergadering Stichting Prot. Chr. Streekziekenhuis Vierde Schorrebloemrit op aanstaande vrijdag Veertig jaar bij Rijkswaterstaat Donderdag 6 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Bag. 3 Protestants-Christelijk JH Groningen worden de Vrije Uni versiteitsdagen gehouden. Dit feit geeft ons aanleiding de aandacht te vestigen op de situatie waarin de V.U. momenteel verkeert. In de laatste jaren maakt rij een stormachtige ontwikkeling door. Ieder weet dat ze elk jaar weer met nieuwe afdelingen wordt uitgebreid. In het afgelopen jaar waren dat de afde lingen geologie (aardkunde), culturele anthropologic (tak van wetenschap, waarvan de beoefenaren zich bezinnen op wezen en kenmerken van niet- Westerse beschavingen) en de geogra fie (aardrijkskunde). 0e bouw van het Academisch Zie kenhuis aan de Amstelveense weg, dat ruim 100 bedden zal tellen, en in 1903 gereed zal komen, vordert ge stadig. Evenals de bouw van de nieuwe wis- en natuurkundige facul teit, waarvoor in nov. 1960 minister Cats de eerste paal in de grond heide. Dan staan nog op het program de prae-klinische laboratoria, de ver- pleegstersschool, het studiecentrum met sportgebouw en sporthal. En niet te vergeten het hoofdgebouw waarin oa. de A-faculteiten en bibliotheek zullen worden ondergebracht en dat in 1970 gereed zal moeten zijn. Dat met dit gehele complex 250 millioen gulden gemoeid is, zal dan ook niemand verbazen. Het Rijk vergoedt hiervan 95 pro fent evenals van 'de straks komende exploitatieuitgaven. Uit eigen midde len zal dus 5 procent moeten worden bijgepast. Omdat verschillende uitga ven, vallende onder de exploitatie, niet voor subsidiëring in aanmerking komen, betekent dit dat van de ex ploitatiekosten 1 a 8% voor eigen re kening komt. Sinds 1958 is men daarom bezig om de vrijwillige bijdragen, komende van de vrienden 'der universiteit, op te voeren van 4 ton tot 7 ton per jaar. Een actie die nog niet geheel is ge slaagd. De jaarlijkse bijdragen zijn gestegen tot 580.000. Er ontbreekt dus nog 120.000 aan. Afgedacht van de busjesactie, door de dames gevoerd, die jaarlijks drie ton opbrengt. Maar deze busjesactie zal echter, om de nieuwbouw niet te laten stagneren, nog enige jaren buiten de exploi tatierekening moeten blijven. Het komt er dus op aan, dat het gereformeerde volksdeel gerefor meerd hier genomen in de ruimste rin des woords b 1 ij f t geven. Tot 1947 heeft men practisch alles zélf buiten de rijkssubsidie om moeten betalen. Daarom moet het nu mogelijk zijn lat zij die een christelijke wetenschaps beoefening op prijs stellen, zorgen dat deze 5 procent er komt. Want men kan zich moeilijk voor stellen dat de gegarandeerde geeste lijke vrijheid die deze universiteit onbelemmerd geniet, haar vrienden geen vijf procent waard zou zijn. MIDDELBURG De Zeeuwse dag, die voor vrijdag op het pro gramma stond van de nationale manifestatie van vrije-tijdsbeste- ding, hobby en zelf doen „N" Breda 1961", gaat niet door. De organisatoren zijn niet tot over eenstemming kunnen komen met de Zeeuwse Culturele Advies raad. Naar de heer A. L. A. Borst, secretaris van deze raad, ons meedeelde, zou de tijd te kort zijn geweest om voldoende voor bereidingen te treffen. Bovendien kon men in Zeeland zich niet ver enigen met het standpunt van ,,NÜ Breda 1961" met betrekking tot de financiële zijde. De Stichting Breda 1961 meende namelijk dat Zeeland zelf de dag zcu moeten bekostigen, iets waarmee de Zeeuwen niet akkoord konden gaan. Volgens de stichting zou het hier gaan om een bedrag van on geveer 5000 gulden. Het was oorspronkelijk de bedoeling geweest dat Zeeland enkele folkloris tische uitingen ten beste zou geven en in de Baroniestad zou verschijnen met een inzending Zeeuws goud. De Stich ting zou de dag wel organiseren, maar het geld moest uit Zeeland komen. „Dat nooit" zeiden de Zeeuwen, En daarmee was de kous voor Zeeland, dat pas een Antwerpse week achter de rug had, af. ANDEREN Merkwaardig: is dat andere provin cies met een min of meer eigen karak ter zoals Groningen, Gelderland en Limburg wel een eigen dag hebben gehad of nog krijgen. Deze provincies stemden in met liet verzoek van de stichting om een gedeelte in de kosten bij te dragen. Ook aan Zeeland werd dit gevraagd, maar de Zeeuwse Cultu rele Adviesraad was van oordeel dat ook een gedeelte niet redelijk zou zijn, waarbij tevens het accent werd gelegd op de factor tijd. Ondanks het ontbreken van Zeeuwse manifestaties zal er vrijdag in Breda heus wel wat te beleven zijn. Van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds zullen demonstraties op alle gebieden van handenarbied op achttien verschil* Erkende groentekwekers kunnen tot 1 aug. weer aanvragen indienen voor het verkrijgen van een bijzondere teeltver gunning voor de teelt van winterbloem kool. Dat moet gebeuren ten kantore van de prov. voedselcommissaris. De belangstelling voor de teelt van winter bloemkool is de laatste jaren in Zee land zeer groot en gezien de redelijke uitkomsten welke het afgelopen seizoen werden verkregen, mag worden ver wacht dat deze belangstelling zal blij ven bestaan of zelfs nog zal toenemen. Advertentie OUDELANDE. In de raadsverga dering kon worden meegedeeld dat van het Min. van OKW toestemming is ont vangen tot het omgieten van de gebar sten torenklok met behoud van oude randversieringen en opschriften. Zodra de machtiging van Ged. Staten is ver kregen tot het doen der uitgaaf (ge raamd op ƒ4500) kan de bestelling wor den geplaatst; waarschijnlijk kan dan nog dit jaar een nieuwe klok tegemoet worden gezien. Voor de Zuid Bevelandse Rundveefok- dag werd een bedrag van vijf gulden beschikbaar gesteld voor aankoop van een medaille. De leden der Commissie van Beheer Schoolartseadienst werden alle herkozen. Voor het gemeentepersoneel zal de vijfdaagse werkweek worden ingevoerd. De secretaris zal dan 's morgens een half uur vroeger geopend zijn. Ter voorziening in de vacature van onderwijzeres aan de o.l.-school was een herhaalde oproep geplaatst; uit de door B. en W. opgemaakte aanbeveling werd met algemene stemmen benoemd mej. Wisselink te Wolfaartsdijk, thans tijde lijk aan de o.l.-school te Hoedekensker- ke werkzaam. Besloten werd tot aankoop van enkele stroken zijkantweg, merendeels gelegen langs gedempte sloten in de bebouwde kom. Overeenkomstig het bepaalde in de Premieregeling woningbouw werd ga rantiestelling verleend voor de financie ring van de bouw van een woning voor de heer M. den Herder. SIGAREN |B/ SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 cc In doosjes van 5 en 10 stuks GOES In een vergadering van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft de raad zich zo uitvoerig mogelijk laten voorlichten over de toestand in de polder Schouwen, een klein gedeelte van Tholen en de Zak van Zuid-Beveland, en besloot na dere voorstellen aan het Dagelijks Be stuur van het Landbouwschap te doen met betrekking tot eventuele schadever goedingsregelingen. Met Instemming werd kennis genomen van het door de Minister van Landbouw en Visserij ge nomen besluit, zulks naar aanleiding van een verzoek van het Landbouwschap dat opname van de schade zal plaats hebben, zonder dat hieraan consequen ties mogen worden verbonden. De Raad bleek desondanks erkentelijk voor dit besluit, daar op deze wijze een juist beeld van de schade kan worden ver kregen, hetgeen voor de toekomst van groot belang kan zijn. Gezien het feit dat vele bedrijven met ernstige financiële moeilijkheden te kampen hebben, heeft het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij voorstellen bij de Gewestelijke Raad ingediend voor de instelling van een provinciaal hulpfonds, zulks naar aanleiding van de door de algemeen- voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geu ze, gedane suggesties, waarbij voor de dit jaar zo zwaar getroffen bedrijven Bezoek van een dag MIDDELBURG. Ruim negenhon derd blinden zijn gisteren met twin tig bussen de Westerschelde overge stoken om een bezoek aan Middel burg te brengen. Zij maakten een uitstapje nadat zij in Brugge het der de internationale concours van de bltndenkruistocht hadden bijgewoond. In Middelburg werden de gasten, be staande uit Fransen, Italianen, Bel gen, Luxemburgers, Duitsers en Ne derlanders, voor het stadhuis ontvan gen door loco-burgemeester A. J. Be renpas, die hen toesprak in hun eigen landstaal. De heer Berenpas ging nog even in op het doel van het congres in Brugge, namelijk het versterken van de vriend schapsbanden en een gezamenlijke in spanning om mede de vrede te helpen bewaren. Hij hoopte dat de kruistocht ertoe zal hebben bijgedragen de verbon denheid onderling sterker te gevoelen. De loco-burgemeester meende dat na het congres stellig .het hoogtepunt zou zijn het bezoek dat de blinden vandaag aan koningin Fabiola en koning Boude' wijn in Brussel brengen. aan een overbruggingsactie werd ge dacht. De Raad besloot tot volledige me- derwerking, zodat op korte termijn overleg met de landbouworganisaties zal plaats hebben voor naderen uit werking van de plannen. Onttrekking gronden Met belangstelling werd kennis geno men van de resultaten die werden ver kregen middels diverse onteigeningspro cedures en de medewerking van enkele gemeentebesturen. Naar de mening van de Raad wordt echter in deze door een groot aantal gemeenten een onjuiste po litiek gevoerd, zulks ten nadele van de betrokken landbouwers. Besloten werd de activiteiten op dit terrein voort te zetten, tot een voor de landbouw bevredigende oplossing zal zijn bereikt. Daar de terreinen vallende in het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente Axel t.z.t. vermoedelijk zullen worden bestemd voor opspuiting in het kader van de kanaalverbreding, werd besloten de in dit plan vallende eigena ren en pachters op korte termijn bijéén te roepen, ter bespreking van de conse quenties welke één en ander voor de landbouw met zich brengt. Benoemingen In de vacature C. J. v. d. Werff te Rilland-Bath is tot lid van de Raad be noemd F. de Groene te Wiihelminadorp met als zijn plaatsvervanger P. Schee- le-Blok te Kapelle-Biezelinge. Tot plv. lid werd benoemd J. Snoep te Noordgouwe in de vacature M. C Visser te Bur.gh. In de vacature P. Vink te Kuitaart is ter benoeming tot lid van de Raad voorgedragen P. M. Kenter te Goes. Hoger geclassificeerd TERNEUZEN. De sterke groei van de kanaalgemeenten is thans tot uitdrukking gekomen in de rang-orde van de gemeenteclassificatie. Het Col lege van rijksbemiddelaars heeft nl. besloten de gemeente Terneuzen in de derde en de gemeente Sas van Gent in de vierde klasse te plaatsen. Voor Sas van Gent betekent dit nauwelijks een verandering omdat de kopt reeds tot de vierde klasse be hoorde. Alleen de agrarische buiten polders schuiven dus een plaats op. Voor Terneuzen ligt dit anders. De stad zelf behoorde tot de vierde klasse en de tot de gemeente behorende pol ders tot de vijfde klasse. Thans wordt de gehele gemeente derde klasse. Deze classificatie is o.m. van belang voor de steunverlening aan werklozen, die thans dus hoger zal worden. Voorts heeft het consequenties voor het bepalen van de woninghuur en voor de toekenning van premies voor de bouw in de particuliere sector. Ten slotte zal ook de huurcompen- satie in de lonen een kleine wijziging ondergaan. Dit laatste geeft naar alle waarschijnlijkheid een merkwaardige situatie in Sluiskil, omdat daar twee fabrieken weliswaar vlak naast elkaar liggen, maar tot verschillende ge meenten behoren. De cokesfabriek hoort bij de gemeente Terneuzen en de '1 Azote tot de gemeente Axel. Voor beide fabrieken geldt eenzelfde c.a.o., nl. de regionale c.a.o. die voor diverse bedrijven in de kanaalzone van kracht is. Op het punt van de huurcompensatie zal nu een nauwe lijks merkbaar verschil optreden. Maar het is niet te verwachten dat hier reacties op zullen komen van de zijde van de werknemers, omdat het verschil slechts een kwartje in de week zal bedragen. lende plaatsen in de expositiehallen 'van ..Nu Breda 1961worden georganiseerd. In de avonduren zal er muziek, zang en toneel te genieten zijn. PRIJZEN Overigens is Zeeland toch nog: zijde lings betrokken bij de nationale mani festatie in de stad van de „baronnen", want twee Zeeuwen slaagden erin een prijs te bemachtigen, toegekend door de nationale jury van het evenement. Een derde prijs verwierf mevrouw C. H. Huser-WÊssing, Gortstraat 71, Mid delburg, met borduurwerk en een eer volle vermelding was weggelegd voor de heer J. de Jonge, Parallelweg 5, Kloetinge, voor zijn inzending brood- mesheften. OUD-VOSSEMEER. De raad van Oud-Vossemeer kwam in voltallige ver gadering bijeen. Van de aanvragen om subsidie werd die van het Stichting Kath. Mil. Vormingscentrum afgewezen; wèl kon men accoord gaan met een ver hoogd subsidie voor de Gymnastiek Vereniging „Spido", nodig geworden door de opleiding van voorturnsters' Het gemeentelijk subsidie komt daar mee van 100 op 250. Voor de Thool- se Fokveedag" stelde de raad 20 be schikbaar. Naast een aantal salaris maatregelen, waarbij de bezoldiging van het gemeentepersoneel wordt op getrokken aan die van het Rijk, besloot de Raad de uurloonvergoeding der Brandweerlieden van ƒ2 te verhogen tot 3,50. In principe verklaarde de raad zich bereid gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van drie borden, een nieuwe taal- en rekenmethode voor de Chr. Lag. School, totaal geraamd op 1916,65. Het Bestuur der Chr. School was met succes in beroep gegaan tegen het ge raamde bedrag exploitatieuitgaven Open bare School 1961 van 33,63. Ged. Sta ten stelden het bedrag op 47,50. Met deze beslissing konden b. en w. het niet vinden, met uitvoerig cijfermateriaal toonden zij aan dat met een iets ver hoogde vergoeding van 40 per leer ling kan worden volstaan. Met name keerden b. en vv. zich stérk tegen de mening van Ged. Staten dat uit inge komen ambtsberichten zou blijken dat de Openb. Lag. School „wel niet ge heel wordt verwaarloosd doch dat min der voor onderhoud wordt uitgegeven dan gebruikelijk is". Er is geen sprake van verwaarlozing. Een onderhoudspost van 600, zoals door Ged. Staten gewenst, is te hoog. Aan de Openbare School kan in 1961 met 160 worden volstaan. Tegenover de mening van de heren Mees en Droogers dat de plaatselijke vergoeding lager is dan het landelijk gemiddelde, stelden b. en w. dat Ged. Staten ten onrechte geen rekening hiel den met de plaatselijke behoeften; het argument van b. en w. dat berusting in het precedent der hogere vergoeding neerkomt op onnodig hogere vergoeding over volgende jaren gaf de doorslag. De raad besloot met algemene stem men bij de Kroon in beroep te gaan. Een rapport, bevattende drie moge lijkheden tot reorganisatie van de „Cen trale Dienst" Noord-Zeeland, gaf even eens aanleiding tot uitvoerige gedach- tenwisseling. Het meest werd gevoeld voor plan A, uitbreiding van de bestaande dienst met enig personeel, doch slechts onder voorwaarde dat in de plaats van de huidige directeur, die acht jaar aan spraak op wachtgeld maakt, in 1969 geen opvolger wordt benoemd, en de ge meente dan kan overgaan op reorgani satieplan C, waarin de gemeenten zelf in gemeentewerken voorzien en het Centrale Bouw- en Woningtoezicht blijft bestaan. Overigens achtte men dit Cen trale Bouw- en Woningtoezicht te kost baar opgezet. Mocht tijdelijke uitvoering van plan A niet nodig zijn, dan zou de Raad de voorkeur geven aan het plan C. Voor het meest-vèrstrekkende plan B. werd niet gevoeld. Tenslotte besloot de raad 225 M2 bouw grond aan de Bou-Kooijmanstr. te ver kopen aan L. de Wilde voor 8 per M2. MIDDELBURG Het'Centraal Bureau voor de Statistiek is zo vriendelijk regelmatig cijfers te publiceren over de bevolking van Zeeland. Dit gebeurt van maand tot maand. Uit het overvloedige cijfermateriaal van het CBS put ten wij de volgende gegevens: Op 1 januari van dit jaar telde de provincie Zeeland 283.912 zielen. Een maand later was dit aantal gezakt tot 283.797, maar op 1 maart 1961 was het zielental van Zeeland weer gestegen tot 2833.958, een aantal dus hoger dan op 1 januari. We zijn nu benieuwd hoeveel personen er op 1 april 1981 in Zeeland woonden. Zullen dit er weer minder zijn dan een maand tevoren.Dat is niet te hopen, want aan stuivertje wisselen heeft men niet veel. Niettegenstaande de te rugval in februari zit er toch weer groei in de Zeeuwse bevolking. Moge dit zo blijven. O ja, de bevolking van Vlissin- gen bedroeg op 1 maart 1961 29361. Advertentie BERGEN OP ZOOM. Door het be stuur van de Stichting Prot. Christelijk Ziekenhuis voor Bergen op Zoom en omstreken is in een bestuursvergade ring besloten deel te nemen aan de per manente contactcommissie waarin ver tegenwoordigers zitting hebben van het Algemeen Burger Gasthuis: de Stich ting St.- Elisabeth ziekenhuis en het Prot. Chr. Ziekenhuis. Van elke inrich ting zullen drie leden zitting hebben in deze commissie. Als zodanig zijn aan gewezen ds. A. G. v. d. Stoel, ds. Wis se en dokter Van Rossem. De afgevaar digden van de Stichting St. Elisabeth ziekenhuis waren deken Van Dijk, de heer C. Slootmans en Van Gent. Door het College van regenten van het A.B.G. zullen nog drie leden worden aangewe zen. In de vergadering is onder meer nog besloten het bestuur van de Stich ting Prot. Chr. Ziekenhuis uit te brei den waarbij men van het standpunt is uitgegaan dat men van iedere streek een vertegenwoordiger in het bestuur zitting zal geven. Het dagelijks bestuur is ongewijzigd gebleven De Stichting Prot. Chr. Ziekenhuis Bergen op Zoom zal zich ook aansluiten bij de landelij ke organisatie van diaconessenhuizen. Er waren drie plaatsen welke volgens B. en W. van Bergen op Zoom geschikt waren om er het ziekenhuis te bouwen en wel in de buurt van het landgoed Lievensberg, bij Ruytershove en aan de Moerstraatsebaan in de buurt van de inrichting Vrederust. Het bestuur zal onderzoeken welke van deze plaatsen het beste uitkomt. CADZAND. Vrijdag 7 juli a.s. wordt evenals vorige jaren de zo lang zamerhand traditionele 4e Schorre- bloemrit verreden. Deze rit betreft een oriëntatierit van ongeveer 45 km voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen, waarvan de organisatie berust bij de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer in samenwerking met de Zeeuws-Vlaam se Autoclub. De start is in Cadzand- dorp bij café Buitenlust om 18.30 uur en de finish is aan Cadzand-bad. GLADSTONE Booteigenaars zijn meestal zeer trots op hun bezit. Velen besteden heel wat vrije uurtjes aan de verzorging van hun geliefd vaartuig. Het is hun oogappel, en de gast bij een zeiltochtje kan zich niet méér verdienstelijk maken dan door wat respect te tonen voor al dat werk. Trek zachte schoenen aan om het dek niet te beschadigen! Bied de helpende hand bij het optuigen van de boot, met een open oor voor de vakkundige aanwijzingen! Laatste tip: op het water smaakt een sigaret zo nu en dan bijzonder goed. Welke neemt U mee om te presenteren? Gladstone natuurlijk. Want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoenine schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM Postduivenbericht CADZAND De postduivenvereniging „De getrouwe duif" te Cadzand nam zondag 2 juli j.l. met 42 oude en 223 jonge duiven deel aan een wedvlucht uit Arras, waarvan de uitslag luidt als volgt. Oude duiven: 1. J. J. Kools (hoogste snelheid 1304,7 meter g»r minuut), 2. A. P. de Putter; 3. A. J. uininck, 4. A. Vasseur, 5. J. van de Plas sen. Jonge duiven: 1. en 4. J. J. Kools (hoog ste snelheid 1276,4 meter per minuut) 2. J. Vasseur, 3. A. Vasseur, 5. A. P. Vasseur. HANSWEERT De heer J. de Jong, opzichter B, van Rijkswaterstaat bij het kanaal door Zuid-Beveland heeft gistermiddag een koninklijke onderschei ding ontvangen. Veertig jaar is de heer De Jong nu in dienst van rijkswater staat en tijdens de receptie, gistermid dag in zaal Thalia te Hansweert gehou den, speldde de heer ir. H. Wieringa, hoofdingenieur Rijkswaterstaat van het arrondissement Vlissingen hem uit waar dering voor zijn verdiensten de ereme daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de borst. Tijdens deze receptie voerden ver scheidene collega's van de jubilaris liet woord. Als eerste sprak zijn superieur, ir. Wieringa, die hem buitengewoon veel lof toezwaaide, ,,U hebt in die jaren naam gekregen als vraagbaak voor het kanaal". De heer Wieringa vertelde dat de heer De Jong, die in 1921 in Hansweert werd aangesteld, daar is ge boren en getogen. Nadat hem de on derscheiding was uitgereikt, sprak de heer J. Rus, waterstaatkundig hoofd ambtenaar, hoofd van de dienst Hans weert. Deze memoreerde de tijd van veertig jaar geleden. „Het kanaal ont wikkelde zich, maar de kunstwerken kwamen achter, zodat u steeds meer zorgen kreeg." De heer Rus wees er op, dat vele jongeren uit de rijke ervaring van de jubilaris hadden kunnen putten." Spreker besloot zijn toespraak met het overhandigen van een geschenk uit naam van de collega's. Voorts spraken nog wethouder Polder man van de gemeente Kruiningen, waar van Hansweert deel uitmaakt, de Bel gische consul van Hansweert, de heer F, V. de Groof, de heer A. van Oort, Rijkshavenmeester, en de heer A. Drenth, hoofdwerktuigkundige van de dienst Hansweert. De muziekvereniging „Scheldegalm" heeft gisteravond de heer De Jong, die veel betekent voor de gemeenschap Hansweert, een sere nade gebracht. De collecte voor de jaarlijkse reis van Ouden van dagen uit de gemeente 's-Heer Arendskerke heeft 1556,95 op gebracht. De verdeling over de onder scheidene dorpen is als volgt: Lewedorp 401,20. 's-Heer Hendrikskinderen 297,25, Nieuwdorp 457 en 's Heer Arendskerke 401,50. Het aantal deelne mers aan het uitstapje dat dit jaar naar de Belgische kust voert, bedraagt ruim 200. OAPNGE. Rietdekker Mal- degem heeft (letterlijk) een ruime blik als hij op de daken van de Zeeuwse boerderijen zit. Dat is het bijzonder aan trekkelijke van mijn beroep, zegt de heer Maldegem. Je ziet veel. Je ziet de mensen op het Walcherse land werken, praten en fietsen en, terwijl je op het dak bent met een bos riet, weet je boven al dat gewremel der mensen te staan Maar dat is natuurlijk slechts Met een ronde naald en ijzerdraad wordt het riet op de spanten van het dak vastgenaaid. Begrafenis Joh. de Waal BRUINISSE. Onder grote belang stelling vond de begrafenis plaats van de heer Joh. de Waal Cz. ouderling der Gereformeerde Gemeente. Tevoren vond in de kerk der Gerefor meerde Gemeente een rouwdienst plaats die werd geleid door ds. F. Mallan, predikant der Geref. Gemeente in Ne derland te Veenendaal, voorheen te Bruinisse. Ds. Mallan las bij het begin van deze dienst Joh. 14 vers 1 tot 20 een Schrift gedeelte waaruit de overledene de laat ste weken van zijn leven rijke troost had mogen putten. Aan de groeve richtte ds Mallan zich tot de vele genodigden en belangstellen den, waarbij hij er nogmaals op wees, hoe een mens alles moet verliezen, om zijn ellende te kennen en door die el lende heen Christus te mogen vinden. Ee woord van ernstig vermaan sloot zijn rede af. Een neef van de overledenen, de heer Hirdes uit Rotterdam dankte voor de belangstelling. in figuurlijke zin waar, want op de Walcherse rieten daken moet de boterham ook worden ver diend in het zweet des aan- schijns. De heer Maldegem was dertien jaar, toen men hem zei dat hij op het dak kon gaan zit ten Hij is nu veertig en hij is op de daken, evenzeer in zijn element als het paard van Sinterklaas. Je kunt zo ver kijken, zo heel ver en je ziet dat de wereld, vooral op Walcheren, mooi is. Aan het maken van een rieten dak op een Walcherse boerenschuur werkt de heer Maldegem ongeveer vier we ken, in zijn eentje. Het riet laat hij per auto uit de Biesbosch komen. Hij selecteert het nog eens na en legt het daarna in bossen. De heer Maldegem legt het riet ongeveer veertig centimeter dik op de daken, baan naast baan. Hij staat bij zijn werk op een plank, kol der genoemd, waarom, dat weet hij niet die met twee haken aan de dakspanten is vastgeklemd. Rietdekken is een secuur werk, dat vakmanschap vereist, want de be dekking moet zo worden gelegd, dat er geen lekken in het dak komen en dat vereist niet alleen een gelijkma tige verdeling van het materiaal, maar ook het op de juiste wijze vasthechten,van het riet. Dat gebeurt met een speciale ronde naald. Met behulp van ijzerdraad worden de riet- lagen op de' dakspanten vastgenaaid. Niet alleen op de daken van boer derijen en schuren oefent de heer Maldegem zijn beroep uit, ook moet hij van tijd tot tijd -een villa van een nieuw rieten dak voorzien. Voor deze daken heeft men een ander soort riet. dat iets duurder is dan het schu- renriet. Er zijn op Walcheren nog twee rietdekkers. Behalve de heer Malde gem oefent ook de heer J. Moelker uit Serooskerke dit handwerk uit. Rietdekken is een werk, dat alleen in de zomermaanden gebeurt, 's Win ters houden de rietdekkers het wat lager bij de grond: de heer Malde gem komt dan bij de boeren om varkens te slachten en de Serooskerk- se dekker houdt het dan bij eigen landbouwbedrijf je. Het riet wordt op het dak gebracht. De afdeling Nieuw- en Sint Joosland van de N.C.V.B. hield haar vergade ring onder leiding van presidente me vrouw Van Haarlem. Spreekster van de ze avond was mejuffrouw C. J. Augus tijn met als onderwerp: Van de wieg tot het graf. De bijeenkomst werd druk bezocht. Zaterdagmiddag is op het gemeente lijk sportveld te 's-Heer Arendskerke onder auspiciën van de Oranjevereniging een kinderfeest gehouden ter gelegen heid van de verjaardag van Z.K.H. de Prins. Ondanks de weersomstandigheden werd er door de schoolkinderen met en thousiasme gekampt in de verschillends wedstrijden, die er op het programm» stonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3