IBü GALVÉ SANSWICHSPREAD MEER ZEEUWSE STUDENTEN Invloed stichting prot. chr. en r.k. scholen FILMS Verkeersovertreders voor Terneuzens kantongerecht Gemeentehuis van Breskens heeft het laatste greintje representatie verloren Schoondijke niet in een hogere gemeenteklasse ABASIN Klaagzang van burgemeester Hoftijzer over curveprijs Zeemeeuwen- Pag. 4 Tenniskampioenschappen „oudere jeugd" in Goes Schieting St. Sebastiaan V oetbalwedstrij d in Kapelle UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAG KAARTEN TEVENS MAYONAISE LEPEL Jongetje aangereden SNAKKEND NAAR NIEUWE BEHUIZING Bij afbraak naar marechaussee kazerne Paar proppen papier Lamp met touwtje Op verzoek afwijzend beschikt Ringrij derij Gapinge Schuttersconcours Kerkdiensten voor vakantiegangers Orgelconcert kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Jeanne Demessieux met orgelconcert in Middelburg Bromfietser naar ziekenhuis Geslaagden Bergen op Zoom Postduivenbericht Mulo-examens Terneuzen Oostburg kijkt naar links WIK2-3 Schoolzwemmen MARKTBËRICHTEN i Woensdag 5 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD MIDDELBURG In vergelijking met vroeger is er sprake van een gezonde ontwikkeling bij de Zeeuwse deelname aan het hoger onderwijs. Niet alleen neemt de deelname in het algemeen toe, doch ook de keuze der studierichtingen wordt steeds meer die van een moderne geïndustrialiseerde samenleving. Duidelijk ziet men de invloed van de na-oorlogse vestigingen van confessionele mid delbare scholen. Behalve Noord-Zeeland hebben hiervan het gehele Zeeuwse platteland en Goes geprofiteerd. We mogen hopen dat de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs deze ontwikkeling niet zal doorkruisen. Tot deze conclusie komt drs. L. Turks- ma in een artikel over de Zeeuwse stu denten bij het hoger onderwijs in een artikel in het gisteren verschenen num mer van „Zeeuws Tijdschrift". De heer Turksma bespreekt in dit artikel de ge gevens van het centrale bureau voor de statistiek over het hoger onderwijs in het jaar 19581959. Deze cijfers noemt hij verheugend voor Zeeland. In de vier jaar tusssen 1954 en 1958 steeg het aantal Zeeuwse studenten van 411 tot 524. De Zeeuwse stijging was dertig procent tegen een landelijke stijging van 22 pro cent Per 10.000 inwoners van 18 tot 29 jaar telt Zeeland nu 116 studenten. De schrijver meent de invloed van het Zeeuws studiefonds hierin te kunnen onderkennen. De invloed van de na oorlogse scholen is te zien bij het hoger onderwijs, zoals blijkt uit het volgende staatje: '54/'55 '58/'59 Schouwen-Duiveland en Tholen Goes PlatteL Bevelani Vlissingen Middelburg Plattel. Walche W.Z.-Vlaanderen O.Z.-Vlaanderen Goes is Middelburg voorbij gestreefd met per 10.000 inwoners van 18 tot 29 50 48 4% 34 50 +47 67 80 19% 43 56 +30% 55 62 13 26 39 +50 50 63 +26% 86 126 +47% Liane, de blanke slavin Een vervolg op „Liane, het meisje van het oerwoud" is onder de titel „Liane, de witte slavin" in Electro, Middelburg te zien. Een schaars gekleed hoogblond meisje Liane hangt in het eerste gedeelte van deze kinderlijke rolprent gelukkig in het oerwoud in de lianen. Blanke man nen brengen haar naar de beschaving te rug en enige van hen hebben slechte be doelingen. Alles komt uiteraard goed en de sympathiekste van de luid Duits pratende mannen mag Liane in zijn armen sluiten. Een film die geschikt is voor kijkers met het bevattingsver mogen van twaalf jaar en jonger. De filmkeuring beslist echter anders: 14 jaar en ouder. Voor wien de klok luidt Ernest Hemingway's roman over de Spaanse burgeroorlog „Voor wien de klok luidt" is in een verfilming door Sam Wood in het Middelburgse City-theeater te zien. Gary Cooper speelt op gerouti neerde wijze de Amerikaan die ongewild de held van de historie wordt en Ingrid Bergman vervult op ietwat geforceerde wijze de rol van een jong meisje, dat verliefd wordt op Cooper. De film is knap gemaakt, heeft enige grandioze scenes, maar legt toch teveel het accent op het spectaculaire om waarlijk een oprecht beeld te geven van deze bloe dige strijd op het Pyrenees schiereiland. Tarzan's verbanning In Grand te Goes draait vanavond nog de avonturenfilm „Tarzan's verbanning" met in de hoofdrol Johnny Weismuller, die tal van krachttoeren ten beste geeft. Een film vol spanning en zonder grote problemen. jaar 214 studenten, Midelburg geeft een cijfer te zien van 190, W.Z.-Vlaanderen 153, O.Z.-Vlaanderen 128, Vlissingen 103, platteland De Bevelanden 88, platteland Walcheren 82, Noord-Zeeland 71. Het Zeeuwse contingent is het grootst in Delft (131). Utrecht 93, vrije universiteit 72, sted. universiteit, Amsterdam 58 Zeeuwse studenten. Relatief zijn de Zeeuwen het sterkst vertegenwoordigd aan de vrije universiteit met 3,2 procent. De oprichting van prot.-chr. en r.k. middelbare scholen in Zeeland heeft ge leid tot een stijging van het aantal Zeeuwse studenten. GOES. In Goes zijn de tennis, kampioenschappen gehouden voor meis jes en jongens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Door het wijzigen van de datum van de districtwedstrijden te Vlissingen was de deelname niet over weldigend, maar de beste spelers uit deze leeftijdklasse waren toch naar Goes gekomen om een beker te ver overen. Bij de meisjes bleek het vooral een Middelburgse aangelegenheid omdat de halve finale werd gespeeld door de dames T. Sanberg, M. Fukken en L. en M. Wolthers. T. Sanberg en M. Fukken kwamen in de finale met de uitslagen 97, 62, 108 en 63. Mejuffrouw Sanberg won ten slotte de finale van mejuffrouw Fukken met 64 en 63. Bij de jongens kwamen in de halve finale P. de Haas, W. Vermeer uit Goes, L. Parent uit Mid delburg en R. Klomp uit Vlissingen. In de eindstreep won P. de Haas van L. Parent in twee sets met 63 en 6 3. Dokter Scherphuis reikte namens het district Zeeland de bekers uit en dankte de tennisvereniging „Het halve maantje" voor de organisatie van dit tornooi, dat helaas te weinig belang stelling genoot door de districtswed strijden te Vlissingen. De districtsaf gevaardigde richtte nog een bijzonder woord van dank tot de heer W. A. Huysse, die dit tornooi voortreffelijk had georganiseerd waardoor ondanks de hoge temperaturen het gehele pro gramma vlot op een dag kon worden afgewerkt. Dit tornooi voor de oudere jeugd dat in de andere districten jaar lijks wordt gespeeld zal ook in de toe komst regelmatig in Zeeland worden gehouden. De nieuwe kampioen van Zeeland P. de Haas junior dankte de districtsafgevaardigde voor de vrien delijke woorden en de wedstrijdleiding namens alle deelnemers voor de goe de organisatie. TERNEUZEN. Ondanks de vele schietingen die in de naaste omgeving werden gehouden was de deelname aan de jaarlijkse schi-eting te Westdorpe, ge organiseerd door de handboogmij. ,,St Sebastiaan" goed te noemen. Vooral de Belgische schutters waren vertegenwoor digd. De uitslag is: hoogvogel R. V. Po- telberghe, Zuiddorpe., Zijvogels c. de Rijke Sluize (België). De andere werd niet afgeschoten. Kallen L de Blok, Zuid dorpe en Frits Verhelst, Westdorpe. KAPELLE. Op het gemeentelijk sportterrein zal a.s. zaterdag 8 juli om uur 's avonds een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van de v.v. „Kapelle" versterkt met een zestal gast-spelers van de voetbalver- eningingen „Kloetinge". „Wemeldinge", ..Yerseke" en een elftal vain Oud- Zeeuws elftal spelers. De opbrengst van deze wedstrijden zal ten goede komen aan de stichting „Sport Steunt Zonne veld"- De samenstelling der elftallen is als volgt: oud-Zeeuws elftal: doel: H. Versluys, Middelburg., achter: W. Struiwigh, Vlissingen en A. van Belzen (Vlissingen) midden: D. Mos, Goes., P. Barten Vlissingen., en P. Westrate (Vlissingen) voor: Th. Peeman (Goes)., A. de Smit (Vlissingen) J. v. d. Sluys (Goes) A. Carol (Middelburg) en L. Outermans (Middelburg). Gecombi neerd Kapelle-elftal: doel: M. Beenak ker (Kapelle)., achter: Dalebout (Kloe tinge) en J. Braam (Kapelle) midden: F. Duynhouwer (Kloetinge) D. Minnaar (Wemeldinge) en C. Nieuwenhuyze (Ka pelle) voor: J. Ridderhof (Yerseke) A. Kodde (Kapelle) M. de Wee (Yerseke) F. J. Kousemaker (Kapelle) en H. Houtekamer (Wemeldinge). Wedvlucht „De Reisduif" ST. PHILIPSLAND De uitslag van de wedvlucht van de P.V. „De Reis duif" te St. Philipsland vanaf Pt. St. Maxence luidt In concours 59 duiven. Snelheid van eerste duif 1015.23 m/men laatste 862.17. J. Zuidweg 1 en 2; C Verwijs 3 5 12 13 en 17; J C Verwijs 4; A Verwijs 6 8 11 en 19: Gebr. Fon- teijne 7 9 15 en 16: A Faasse 10; M Geuze 14 en 20; L Bakker 18. TERNEUZEN. Niet alleen dat de jeugdige chauffeur C. J. P. uit Middel burg, op 1 februari op de Tragel tus sen Hulst en St. Jansteen twee scho lieren aanreed. Hij vond het zelfs no dig hen de schuld te geven door te verklaren dat zij met drieën naast el kaar zouden hebben gereden. Uit de getuigenverklaring kwam vast te staan dat twee jongens naast elkaar en de derde voorop reed. P. die een paard en wagen voorbij reed, kwam teveel naar links. Mr. Van Schenkenburg van Mierop was van mening dat P. meer geduld had moeten hebben en eiste 75 sub 15 dagen. De kantonrechter, rar. Tichelman, was het hiermede eens. Door zijn manier van rijden was de chauffeur A. A. C. v. H. uit Rotterdam op .22 april toen hij met zijn vrachtauto over de Wilhelminastraat te St. Jan steen reed op de kruising Burgemeester Ysebaertstraat in aanrijding gekomen met een van rechts komende personen auto. Ondanks dat de chauffeur J. P. B. uit Koewacht Van H. trachtte vrij te pleiten, achtte de officier de on schuld van Van H. niet bewezen. Om nog andere getuigen te horen werd de ze zaak uitgesteld tot 1 augustus. Op de spitsuren staat er op het kruispunt Axelsestraat - Kerkhoflaan - Juliana- straat te Terneuzen een agent met een stop-klapbord. F. J. E. was op 6 juni van mening, omdat hij naar links af moest, dat voor hem het stopgebod niet van toepassing was. Om hem tot andere gedachten te brengen luidde de eis en uitspraak 10 sub 2 dagen. „De benzinepomp op de hoek Axelse straat - Van Steenbergenlaan staat op een ongelukkig punt, maar er mag ge tankt worden", zei mr. Van Schenken burg van Mierop. Maar omdat er daar een stopverbod geldt moet er op dit gevaarlijke punt direct weer worden doorgereden. Dit deed de chauffeur A. F. uit Oostburg op 9 juni niet, hij liet zijn auto zeker 5 minuten onbeheerd en A. Brevet met 66 str pnt. De neer staan en dit kostte hem 6 sub 1 dag. en mevr Verstraten kwamen in het be en hiervoor stond haar vader, als ver antwoordelijke, dinsdag terecht. Omdat Clementine twee nationaliteiten bezit was zij naar België ingeschreven en te Gent in dienstbetrekking gegaan. De officier bracht N. aan zijn verstand dat elke vreemdeling zich te houden had aan de wetten van het land. Het helpt niet of zij in Nederland is uitgeschre ven. Practisch heeft deze overtreding geen betekenis meer, omdat zij met september toch de school zou hebben verlaten, maar principieel heeft dit wel betekenis. De eis was 40 of 8 dagen De kantonrechter wilde rekening hou den met alle omstandigheden en ver laagde de geëiste boete tot 20 of dagen. Reeds twee jaar is de wagenmaker F J. F. de V. te Heikant (St. Jansteen) in het bezit van een t.v.-toestel. Dit is geen strafbaar feit, wel dat hij gedu rende die jaren geen kijkgeld heeft be taald. Voor de groene tafel staande verklaarde De V. dat de installateur zou hebben verklaard voor de aangif te te zullen zorgen. Dit had hij echter niet gedaan en nu moet De V. 15 sub 3 dagen hechtenis opbrengen, ,,'t Was een ongelukje en ik koop daar niet meer" deelde de verdachte de rechters mee. Advertentie CWP. 1100.U0.22U MIDDELBURG. De zesjarige H. R. uit Middelburg is op het Noord- poortplein, terwijl hij zijn bal die weg- ferold was wilde oprapen, aangereden oor een personenauto bestuurd door G. J. te R. te Middelburg. De automobi list had nog door krachtig remmen ge poogd een botsing te voorkomen. Het jongetje liep een hoofdwonde en schaaf wonden op. Zijn vader en verpleegsters brachten de knaap naar het ziekenhuis waar hij is opgenomen. TERNEUZEN. Voor de oriëntatie- rit die door de Z.E.V.A.C. werd georga niseerd was slechts matige belangstel ling. Ondanks dat er te Yzendijke en te Groede enkele moeilijkheden waren, had de rit een prettig verloop. De tocht van 70 km ging van Terneuzen naar Bier vliet, waar burgemeester A. P. Kons- tense in hotel „Van den Hemel" de prijzen uitreikte. Ie werden zr. De Jong- mevr De Groot met 21 strafpunten, 2e dhr en mevr Verstraten met 26 str pnt, 3e dhr en mevr Risseeuw met 27 str pnt, 4e dhr en mevr Van de Vijver met 28 str pnt, 5e de heren I. de Ruyser BRESKENS Het gemeente huis van Breskens is oud en der dagen zat zoals het ni officiële bewoordingen heet. Dit is genoeg zaam bekend en ook tot uitdruk king gekomen in een recent raads. besluit waarbij de knuppel in het officiële hoenderhok werd gewor pen. Breskens wacht op de rijks goedkeuring voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Dit zal op de plaats van het oude verrij zen, hetgeen overigens niet bete kent dat de grondoppervlakte van het nieuwe gebouw gelijk zal wor den aan die van het oude. Inte- gendeel. De woning die rechts van het huidige gebouw staat zal evenens onder de slopershamer beven en het onverwijld begeven. Maar ook het perceeltje grond dat weer daarnaast ligt zal ge deeltelijk worden opgeslokt. Intussen dtoet zich de vraag voor waar het „.gemeentelijk apparaat" moet blij ven als de slopers zich eenmaal hebben aangediend. Het oude wordt afgebroken en het nieuwe zal alleen nog maar op papier bestaan. Hoewel het nog lang niet zo ver is, valt het te begrijpen dat het gemeentebestuur zich thans reeds over het een. en ander heeft beraden. In eerste instantie is nu het oog gevallen op de voormalige kazerne van de mare chaussee. Zoals bekend' is de post Bres kens van de marechaussee per 1 juli opgeheven en de vrijkomende kazerne zou eventueel uitstekend als tijdelijk ge meentehuis kunnen worden ingericht. Een verzoek is reeds in zee, maar mocht dit afgewezen worden^ dan ziet het er niet zo fris uit want een geschikte zij het dan tijdelijke „bedrijfsruimte" voor d'e secretarie en aanverwante diens ten is in Breskens niet zo eenvoudig te vinden. Het huidige gemeentehuis heeft rond uit gezegd zijn roem overleefd. Dit wordt direct al duidelijk als men, binnengeko men een bescheiden klopje op het loket geeft. De ambtenaar van de burgerlijke stand komt naderbij en moet eerst een paar proppen papier tussen de sponnin gen vandaan peuteren voor hij het raam omhoog kan schuiven. Een verklaring hebben we maar niet gevraagd. We be grijpen het: op winderige dagen (zoals gisteren) is dat naargeestig gerammel bepaald geen arbeidsvitamine. Het gebouw heeft de laatste jaren ook het kleinste beetje representatie verlo ren. Reeds lang heeft men geredeneerd dat elke reperatie boter aan de glag zou zijn. In stilte heeft men gedacht: Waar om zouden we er geld tegenaan smijten? Over een paar jaar zitten we toch op rozen. Hoelang we die „paar jaar" in dit verband moeten schatten valt natuur lijk moeilijk te zeggen, maar zoveel is wel duidelijk dat men de handen in elkaar knijpt als nog dit jaar de eerste spade in de grond gaat. Dan zou het werkelijk voor honderd procent mee moeten zitten. Wie z'n ogen in het gemeente huis van Breskens de kost geeft ziet merkwaardige dingen. De kamer van de secretaris lijkt op een negentiende-eeuwse slaapka mer.. Aan het hoge plafond hangt een kale lamp die met een touw tje in de gewenste stand wordt gehouden. Een ontvangstkamer ontbreekt geheel. Eventueel be zoek is aangew'ezén op' een ruim te die toevallig vrij is. Maar als regel zijn alle kamers bezet. De gemeenteontvanger zetelt in de raadszaal. (Je moet toch ergens heen met je spullen.) Er zijn verschillende vacatures voor nieuw personeel. Waar die nieuwelingen ondergebracht moeten worden is een duister raadsel waarvoor de oplossing nog uitgevonden moet worden. Kortom: Breskens snakt naar een nieuw gemeentehuis, maar voor het zo ver is zal men zich nog vele maanden moeten behelpen In het oude hok en daarna zal men ruwweg geschat een jaar moeten kamperen in een tijdelijke be huizing. Een oud volksgezegde luidt: Het moet eerst slechter worden voor het be ter wordt. Scheidsrechterstornooi AXEL. In Axel vond het jaarlijkse tornooi der Zeeuwsche scheidsrechters plaats. De organisatie berustte bij de groep Oost Zeeuws Vlaanderen. Er werd deelgenomen door vier elftallen, name lijk uit Walcheren, Zuid Beveland, Schouwen en Duiveland en Oost Zeeuws Vlaanderen. Uitslagen: Oost Zeeuws Vlaanderen— Zuid Beveland 10. WalcherenSchou wen en Duiveland 2—0. Verliezersronde: Schouwen en DuivelandZuid Beveland 20. Finale: Oost Zeeuws Vlaanderen Walcheren 20. Eindstand: 1. Oost Zeeuws Vlaanderen; 2. Walcheren; 3. Schouwen en Duiveland; 4. Zuid Beve land. Na afloop der wedstrijden werden in het clublokaal de prijzen uitgereikt door de heer A. Mos. Veteranen voetbalden AXEL. Op het voetbalterrein aan de Watertoren werd een wedstrijd ge speeld tussen de veteranen der v.v. „Axel" en een elftal van Belgische ve teranen. Op het terrein heerste een tro pische atmosfeer maar speelden de .Axelse oudjes" een bijzonder aantrek kelijke en doelpuntrijke wedstrijd. Reeds na enkele minuten spelen na men de Belgen, geheel tegen de ver houding in de leiding maar na dit snel le openingsdoelpunt bleken zij al hun kruit verschoten te hebben. Na tien minuten spelen deponeerde A. Deij de gelijkmaker in de touwen en vanaf dat moment werd de voorsprong regelmatig opgevoerd tot een 51 rust stand door doelpunten van A. van de Velde, J. Jonkman en L. Jansen (2x). Na de rust werden de Belgen naar een zware nederlaag gespeeld en was het eigenlijk een spel van kat en muis. De stand werd opgevoerd tot 111 door doelpunten van A. van de Velde (lx), W. de Jager (lx) en L. Jansen (4x). SCHOONDIJKE In de ge meenteraad van Schoondijke is uitvoerig gesproken over de cur veprijs van woningwetwoningen naar aanleiding van een opmer king van het raadslid I. Vercruys- se (CHU), die vroeg of de woning wetwoningen al aanbesteed wa ren. Burgemeester J. C. Hoftijzer antwoordde dat dit laatste wel getracht is, maar gebleken is dat de aannemingsprijs ver boven de curveprijs van de regering lag. Het was de voorzitter intussen ook wel duidelijk geworden dat de curveprijs voor Zeeland veel te laag is gesteld.- Praktisch geen Voor het feit dat hij tijdens het tanken zijn wagen links had geparkeerd werd ƒ4 of 1 dag geëist. De uitspraak was conform de eis. De verpleegster mej. V. M. E. V. uit St. Jansteen had voor het berijden van haar scooter een oefenvergunning. Bij controle op 28 april bleek deze ver gunning echter te zijn verlopen. De of ficier gaf haar de goede raad te zor gen spoedig een rijbewijs te krijgen, omdat zij niet altijd op een oefenver gunning kan blijven rijden. Voor de overtreding eiste hij 5 of 1 dag. Mr. Tichelman verlaagde de geëiste boete tot 3 of 1 dag. Bij controle, op 27 april, bleek slager J. de K. te Axel 30 slagpatronen in voorraad te hebben, zonder hiervoor een vergunning te heb ben. De K. was pas verhuisd en ver geten een nieuwe vergunning hiervoor aan te vragen. Dit kostte hem 5 of 1 daS- Clementine, dochter van de fabrieks arbeider P. A. N. te Clinge kon op school niet goed mee. Zij verzuimde meerdere dagen naar school te gaan zit van de Z.E.V.A.C. wisselbeker, het echtpaar Van de Vijver kreeg de beker die door de Amstel brouwerij 'besc.uk- baar was gesteld. Karperviswedstrijd voor de jeugd WOLFAARTSDIJK. De visserij- en hengelsportvereniging „De Zandkreek" te Wolphaartsdijk hield een karpervis- wedstrijd voor de jeugd in de vijver achter het gemeentehuis. De belangstel ling hiervoor was zeer groot; 106 aspi rant-hengelaars namen deel. De uitslag was: 1. Wim Meulenberg; 2. Phil. Goet- heer; 3. Izaak Remijnse; 4. Johan Stroo; 5. Lou Schipper; 6. Peter Osse- waarde; 7 Frans de Witte; 8. Adri de Witte; 9. Adri van Loo; 10. Jan Goet- heer; 11. Jacob de Blaeij; 12. Wim v. d. Bliek: 13 Cor van Ruiten; 14. Kees van de Kreeke. Alle overige deelnemers kregen als troostprijs een padvinders- riem. GAPINGE. Uitslagen van ringrijderijen. Luxe prijzen. 1. H. Joosse 22 ringen. 2. C. Langebeeke 22. 3. C. Coppoolse 21. 4. Joh. Langebeeke 19. 5. D. Coppoolse 17. 6. F. Lan gebeeke 16. 7. Jac. Paauwe 15. 8. Jan Lange beeke 13. 9. Jac. Goedbloed 13. 10. H. Ridder bos 11. 11. H. Ton 10. 12. G. Koole 10. 13. D. Christiaanse 10 14. Joh. Wondergem 6. 15. V. Sipma 5. 16. Jac. van der Bosse 4. 17. Abr. Wielemaker Az, 4. 18. Jos. Oudenaar 3. Extra prijzen. 1. C. Langebeeke. 2. Joh. Lan gebeeke. 3. H. Joose. 4. C. Coppoolse. 5. D. Coppoolse 6. H. Ridderbos. 7. Jac. Paauwe. 8 Jac. Goedbloed. Bekerwedstrijden. 1. D. Coppoolse. (Beker burgemeester). 2. C. Lan gebeeke. 3. C. Coppoolse. 4. H. Joosse. 5. F, Langebeeke. 6. Joh. Langebeeke. 7. Jac. Goed' bloed 8. Jac. Paauwe. Pollepel: D. Coppoolse. KAPELLE. De handboogsoeiëteit „Willem Teil" te Kapelle organiseerde een concours op de staande wip waar aan werd deelgenomen door 36 schut ters. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: niet afgeschoten; le zij vogel L. de Ja ger, „Doel naar hoger" Wolfaartsdijk; 2e zijvogel C. Baart „Juliana" Oudelan- de. le hoofdkal W. N. van Liere, „Edele handboog", Oudelande; 2e hoofdkal P. Vermue „Jacoba van Beieren", Goes; le onderkal C. van Brussel, „Zeelan- dia" Ovezande, 2e onderkal P. Koens „Willem Teil" Ovezande; le klep H. Driedijk „Doel naar hoger" Wolfaarts dijk; 2e klep L. de Wilde „Juliana" Oudelande; 3e klep A. de Jonge „Wil lem Teil" Ovezande; 4e klep C. Baart Juliana" Oudelande. In Zuid-Limburg GOES. Ten behoeve van de vakan tiegangers in Zuid-Limburg maakt de kerkeraad der Gereformeerde kerk van Maastricht bekend dat iedere zondag tot de eerste zondag in september vier kerk diensten zullen worden gehouden t.w. 10 en 17 uur geref. kerk Sterreplein Maas tricht, 10 uur in de schouwburg te Val kenburg, 17 uur in de Prinses Irenekerk te Valkenburg. KAPELLE Liefhebbers van orgel muziek uit alle delen van Zeeland wa ren maandagavond naar de herv. kerk in Kapelle gekomen waar vanwege de Stichting Orgelcentrum Nederland een orgelconcert werd gegeven door de be kende organist Feike Asma. Zij heb ben daar volop kunnen genieten van bij zonder mooi spel. Uitgevoerd werden werken van Jan Zwart, George BÖhm, A. Corelli, G. F. Handel, J. S. Bach, F. Mendelssohn en Arie van Opstal. Voor al de sonate no. 1 in f moll van F. Mendelssohn, werd prachtig vertolkt en ook werd veel genoten van de koralen ,,God in de hoog", „Alleen zijn d'eer" en „Uit diepe nood roep ik tot U" van J. S. Bach. Advertentie MIDDELBURG. De beroemde or- ganiste uit Frankrijk Jeanne Demes sieux geeft zaterdagavond in de Nieuwe Kerk een concert. Zij heeft in het ka der van het Holland-Festival als jurylid in Haarlem gefungeerd bij een orgelcon cours. Dit is de reden dat zij in ons land geen concerten, wegens de weini ge tijd die haar nog overblijft, kan ge ven. Zij werd slechts bereid gevonden dit concert in Middelburg te verzorgen. Oorzaak ook dat het concert op een on gebruikelijke tijd, zaterdagavond, plaats vindt. Op haar programma staan werken van Bach, Clérambault, Mozart, Han del, Franck en improvisaties op een thema van Jan Rijn. THOLEN. Maandagavond om zes uur gebeurde op de Rondweg bij Tho len een ernstig ongeluk, waarvan de 16- jarige L. P. M. uit Tholen het slacht offer is geworden. M. reed op zijn bromfiets over de Molenvlietsedijk en stak toen plotseling de weg over. Op hetzelfde ogenblik kwam er een Goese autobus uit de richting Poortvliet, be stuurd door C. M. B. uit Scherpenisse. Een botsing was onvermijdelijk. M. werd op het fietspad geslingerd. Hij liep een schedelbasisfractuur en een dubbele beenbreuk op. Zijn toestand is ernstig. Hij is opgenomen in het Alge meen Gasthuis te Bergen op Zoom. Postduivenbericht TERNEUZEN. Door de duiven van de duivensportvereniging „De Een dracht" te Terneuzen werd deelgeno men aan de vlucht uit Arras. De snel heid van de eerste duif was 1264,9 me ter, die van de laatste prijswinnende duif 1070 meter. Oude duiven; 1, 4, 6 en 8 Meijer v. d. Berge, 2. J. Willemsen, 3 en 10 H. F. Koch, 5 en 7. J. A. de Smidt, 9. F. de Bakker. Jonge duiven: hier behaalde de eer ste duif een snelheid van 1230 meter en de laatste prijswinnende duif 941,6 meter. 1. en 8. M. Klaassen, 2. W. Harte, 3. J. de Kraker, 4. en 6. J. Wil lemsen, 5. J. Geelhoedt, 7. C. van Driel, 9. J. Buyze, 10. C. v. d. Bulck. BERGEN OP ZOOM. Aan de rijks H.B.S. te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen afdeling B. L. G. van Doorn uit Scherpenisse, M. Kake- beeke uit Rilland-Bath, Lize de Wilde uit St. Maartensdijk. BRUINISSE De Duivenhoudersver- eniging De Bruse Trekker nam deel aan de Wedvlucht uit Pont St Maxen- se. De duiven werden gelost om 10.30 uur, onbewolkt en bij zeer warm weer op zaterdag 1 juli. De uitslag was als volgt: Ph. Ste- ketee 1 en 6; C S Capelle Bru 2 5 8 9 en 10; A de Koning Bru 4 en 7: A J IJzelenberg Bru 3, P Zandijk Sir- i'ansland 11. le overduif Ph. Steketee 3ru; 2e overduif A S de Koning Bru; 3e Overduif P Zanddijk Sirjansland. TERNEUZEN. Voor het mulo-di ploma a en het middenstandsdiploma slaagde Klaas Poppe. Voor het diploma a. Ineke Meeuwsen en Tonny Frederik- sen. Piet de Doelder slaagde voor het mulo diploma b. Allen zijn leerlingen van de openbare u.l.o. te Terneuzen. In het Groene Kruisgebouw te Axel werden 250 kinderen voor de vierde maal en 125 voor de derde maal tegen pokken ingeënt. De collecte voor Noodlijdende Ker ken en Personen te Hoedekenskerke heeft 62.49 opgebracht. Herstel en Op bouw in de Herv. Kerk noteerde een bedrag van 81.20 terwijl de zendings busjes 62.30 als inhoud hadden. BRESKENSDe automo bilist die Oostburg passeert moet wel tot de conclusie ko men dat men daar links is ge oriënteerd. En we bedoelen met deze dubbelzinnige woorden geen steek onder de (politieke) tafel te geven, maar alleen te wijzen op een verkeerstechnisch slip pertjedat meer lastig dan merkwaardig is. De vijftig kilo- meter-borden, die ook in Oost burg de snelheidsbeperking aan geven, zijn n.l. op de uitvalswe gen verkeerd geplaatst. Waar schijnlijk uit zuinigheidsmotie ven, heeft men de borden „einde vijftig kilometer" op dezelfde paal gemonteerd als waarop men de plaatsnaam heeft aangebracht. De automobilist die Oostburg verlaat, heeft derhal ve niet alleen een panoramische vooruitgang nodig, maar ook een panoramische blik, want de bewuste aanduiding die hem toestaat zijn snelheid op te voeren vindt hij aan de over zijde van de weg in de (voor hem) aan de linkerkant gelegen wegberm. Voor zover ons be kend is dit voor Oostburg een primeurtje, maar we moeten er aan toevoegen: een zuinig pri meurtje. Een pover primeurtje.., Kon er echt geen extra paal tje af? Bijvoorbeeld aan de goede zijde van de weg? WESTERSCHOUWEN. Eveneens op het sportpark v Zuijen speelde Zee meeuwen de competitiewedstrijd tegen W.I.K. uit Kerkwerve. In een gelijk opgaande strijd, waarin het tempo wel wat laag gehouden werd, liet Zeemeeu wen zich in de laatste minuten verras sen. Zeemeeuwen had invallers voor en kele dames. Het begin was sensationeel want in de 1ste minuut krijgt M. v. Dongen uit een doorloopbal een pracht kans die hij niet onbenut laat. 1—0. De blauw-witten probeerden voortdurend om op dezelfde wijze de voorsprong te vergroten, doch de W.I.K.-verdediging was nu paraat. De aanvallen van de ploeg uit Kerkwerve waren in het ge heel niet van gevaar ontbloot, en de aanval, afdeling heren poogde met ver re schoten de korf te doorboren. Dit gelukte niet waardoor de stand gerui me tijd in het voordeel van Zeemeeu wen bleef, totdat 6 minuten voor rust Beppie Boot een hoge bat opving, zich omdraaide en inschoot. 11. Vlak na rust kreeg Bep Wijsman een goede kans om W.I.K. een voorsprong te geven en ze liet deze niet onbenut. 1—2. Aan deze voorsprong kon W.I.K. zich nog wat optrekken en de zee meeuwen- verdediging kreeg het kwaad door de felle W.I.K.-aan va Her. met ver re gevaarlijke schoten van v. d. Wek ken en Berrevoets. Doch de blauw-wit ten, tevens gealarmeerd door de ach terstand doen er nog een schepje op en H. Braam en P. Quaak hebben geen geluk met hun schoten. Zelfs een straf- worp wordt door H. Braam gemist, doch v(#k daarop maakt hij gelijk uit een doorloopbal 2—2. Als iedereen denkt dat de eindstand gelijk zal zijn, werpt Kort van de lijn de bal door de korf: 2—3. enkel gemeentebestuur is erin ge slaagd het woningcontingent aan te besteden. Zeer bevreemdend noemde de heer Hoftijzer het dat in Zuid-Holland de curveprijs voor woningwetwoningen ze ker 2500 hoger ligt en men daar dan ook geen moeite heeft met de aanbe steding. De gemeenten in Zeeland, al dus de raadsvoorzitter, hebben de wo ningwetwoningen broodnodig om de be volking vast te houden en menig col lege van burgemeester en wethouders in Zeeland heeft hierover al vele slape loze nachten gehad. Het gemeentebestuur van Schoondij ke, deelde de voorzitter mee, heeft zich voorts gewend tot het college van rijks- bemiddelaars, met het verzoek de ge meente Schoondijke in een hogere ge meente-klasse in te delen. Thans is Schoondijke ondergebracht in de vijfde klasse, terwijl de omliggende (maar grotere - red.) gemeenten Oostburg, Breskens en Sluis zijn ingedeeld in de vierde klasse. Als argumenten brengt het gemeentebestuur van Schoondijke naar voren: de geografische ligging, het huurpeil en het woonniveau. In middels is bekend geworden dat het college van rijksbemiddelaars op grond van statistische gegevens geen aanlei ding ziet aan het verzoek te voldoen, hetgeen de burgemeester onlrêvredlgend noemde. Hij zei dat op deze kwestie zal worden teruggekomen. Het bestuur van de praktijkschool voor de landbouw verzocht de raad om medewerking voor de uitbreiding van de logiesgelegeoheid van de school. Met ingang van 1 augustus a.s. zal gestart worden met praktijkcursussen voor on geveer 25 leerlingen en om dit grotere aantal onder te brengen zullen de slaap- en eetzalen groter moeten wor den. De raad besloot de nodige gelden te voteren die later weer in de huur verrekend zullen worden. Ondanks het reeds vergevorderd zwemseizoen besloot de raad het schoolzwemmen voor de hoogste klas sen van de lagere school in te voeren. De schooljeugd zal onderricht krijgen in het zwembad van Breskens. Vlot voteerde de raad de benodigde gel den. Reeds maandag a.s. zullen de leerlingen een duik nemen in het Bressiaanse nat. Volgend jaar zal het schoolzwemmen ook worden uitge breid tot de leerlingen van het vierde en vijfde leerjaar. Besloten werd voorts de vijfdaagse werkweek in te voeren volgens de njksrichtlijnen. Ook ging de raad ak- koord met de uitbreiding van de straat verlichting in Sasput. De heer I Ver- cruysse informeerde nog of naast een bovengronds net ook een ondergronds kon worden aangelegd. De voorzitter zei toe wat dit betreft met de PZEM over de kosten, te zullen spreken. lin^fwa^esTen f ToT-li bessen I 54,2056,60, II 54.3055,10, III 30" frambozen I 125—133, II 124—125; talisman li 95, senga sengana I 121. II 104; jucunda II wnn?™n?outot n„88: red Sauntlet II 77. Ge- vp po per oos: talisman I 34—43, II IÏ7t 9«™f g?"ntIet I 45-47, II 30; frambo- mLm tt :U,s„Pessen 23—28rode bessen I IÏ7 5~r23' per k": talisman n 65—90; Je. 10°' 11 70: mad nioutot II 50— 80 IT dQ bassen I 43—45; kruisbessen I 62— 80, II 49—70, rode bessen II 59—65; zoele morellen II 100—110; insp lohnis II 130—140- klerken I 160190, li 160170; krieken I 130- ïia47e^oUlmie1. 1 64—70; westfriesiapeer I 59', „tl' ?er sluk: Perziken II 16—25. III 12 ST. ANNALAND, 4 juli. Veiling- doré ïf, 0!? en '4.? doré gew 22,80—23.32; doré gew kriel a l- 78doré drielingen 12,20; doré kriel 4 eigenheimers gew 22,03—23 07- eigen heimers gew afw 19—21,43; eigenheimers" Jes gewnia83Sp^ntinS ,fonken 2'-39; bfnt- 1^-in V- 18,59, bintjes gew afw Ti qq "n10J.b™tie.?.dri®ïn.gen s.isl^öor allls p^ 100 kg aanvoer 135 ton. "-8^18 20!' poiêlTa aT^t" te eigenheimers 20.50—21.70, poters 1193 eer- FRunrlmiSr f0,0?1' groente en zwart» he. N<?' ,4Juh- Rode bessen 48, I^Bd tt p» 1'07' idem 11 89- frambozen lm aardbeien 45—87. 23ÏLmt^TEN?PIJK' 4 J"H- - P°re I ■50i„15em 11 20.50—22.47, bonken 27.11, hJnJ.„g 2o ei96, kricl 2'92' bintjes 16.70—17.84, 627.68. drielingen 6, eigenfiei- mers 20.0720.84, drielingen 2.92, voer 2i92 Aanvoer 3800 kisten. du^tr£BBrENDLJK?) 4 ,uB' - Aardbeien in- dustrte: Jucunda II 97—100; Senga Sengana afw it V°2:, talisman II 93; div aardbeien a™ 45. zwarte bessen: I 100—103; II 92—94- ui 63. rode bessenindustrie; I 58, 11 47 rodè £?SS?P per doos: jhr v Tets I 23—25- II 17_ 1 11 17-lfk aardbeien "Z doos: Talisman I 35—42, II 18—34- r»a Gauntlet II 27-32; aardbeien per kg- T?l?e man II 47-50; Red Gauntlet II 53: kruisbek Pfr doos I 22;: frambozen per doos- afw 15; Close III gr 50; Kr 33; val 22. GOES, 4 juli. Vlas. Voor vlas van A» I'S* oogst worden prijzen van 1500 t„t ƒ2000 per ha betaald, levering op auto Prijs voor ongerepeld vlas, uit de schHf leverd, bedraagt 17—21 cent per Lucernehooi. geperst uit de ruiter Pe,r ton' weidehooi idem 70_f 75 95 veldbeemd 35—40 Der ton. per ton. Eieren. VooP de eieren pnMt 30 prijs van 1.80—1.84 per kg. ttn

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4