Kleinfruitseizoen in volle gang, prijzen bessen zijn laag Nieuw gebouw Wereldraad van voor de kerken GEEF GOES EEN BAD Gereformeerde jeugd gaat evangeliseren Uitslagen van merrie- en veulenkeuring Oostburg Auto maakte buiteling i - J*' lit I Militaire trein veroorzaakte brand langs spoorlijn HOOFDBESTUUR VRIJZ, HERVORMDEN VALT BREED MODERAMEN AAN IN KWESTIE-PROF. DR. P. SMITS Hansweertse muziekvereniging organiseert groots festival Pag. 4 FLITSEN UIT DE TUINBOUW f Uit de kerken Prov. concours hippique te Heinkenszand Afschaffing van de zondagkermis Secretarie tijdelijk naar Dreischor Wat doet Den Haag? Roep Overdekt Getuigen met „Zon Feest in Kapelle „Onjuiste argumenten gebruikt Viering verjaardag Prins Bernhard Zon maakte ivegdek tot zachte brei Zaterdag 1 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD KAPELLE. De pluk van rode bes sen op Zuid-Beveland is thans in volle gang. Vooral in het Meinfruitcentrum Kapelle-Biezelinge komt men op het ogenblik handen tekort voor de ver schillende oogstwerkzaamheden; alles is nu tegelijk rijp. De pluk van aard beien is nog bezig, met de frambozen is het erg druk, de rode bessen zijn rijp en moeten worden geplukt en ook de pluk van zwarte bessen is begonnen. Alles wat werken kan en wil is inge schakeld om te plukken en op veel be drijven zou men graag meer mensen hebben, maar deze zijn eenvoudig niet beschikbaar. Een voorrecht is het voor de telers dat het zulk mooi weer is. Hierdoor verloopt weliswaar het rijpingsproces zeer snel maar er staat tegenover dat er ook hele dagen kan worden gewerkt en de kwaliteit blijft ook beter. Grote oogst Met uitzondering van de frambozen, geven de kleinfruitprodukten dit jaar op Zuid Beveland een grote oogst. De laat ste dagen heeft men op de veiling in Kapelle-Biezelinge regelmatig vijftig tot zestig ton rode bessen per dag. Wan neer men bedenkt dat het vorig jaar in het gehele seizoen de rode bessen aanvoer bij deze veiling 324 ton be droeg, dan wordt wel duidelijk hoe groot de oogst thans is en ook blijkt uit de grote aanvoer dat het areaal sterk is uitgebreid. Het aantal telers dat rode bessen heeft, is zeer groot. De pluk van het vroege bessenras Jonkheer van Tets behoort thans reeds ver tot het verleden maar met de Fays Prolific, altijd nog het meest geteelde ras in dit gebied, moet nog een begin worden gemaakt. De prijs van de rode «bessen is niet geweldig. De eerste kwa liteit noteerde eind vorige week nog rond 55 cent per kg, nadien is zij ech ter steeds terug gelopen en donderdag werd rond 46 cent per kg. 'betaald. Voor de telers is dat, ondanks de goe de opbrengst, een te lage prijs, omdat de plukkosten zeer hoog zijn, terwijl ook de andere cultuurzorgen veel geld vragen. Een produkt dat ook erg in prijs te leurstelt, is de zwarte bes. De laatste jaren sprak men dikwijls van het „zwarte goud" omdat er zulke hoge prijzen voor «werden «betaaTd. «Het vorig jaar lag de gemiddelde prijs van de zwarte bessen in Zeeland rond 2 «per kg. Op het ogenblik betaalt men voor de goede kwaliteit rond een gulden per kg. Het aard'beienseizoen gaat nu in Zee land reeds aflopen. De aanvoeren wor den dagelijks minder, wat gedeeltelijk ook wordt veroorzaakt door het feit dat Uitslag toelatingsexamens TE KNEUZEN. Geslaagd: Schakelklas: E. Dierikx, Aardenburg; J. Duijvenbode, C. Eekhout, C. van Driel, H. van Luyk, J. de Wolf en J. van Biezen, Axel; J Piessens Boschkapelle; D Jurry Hoek; J Sudeijn hoofdplaat; A van de (Berghen en R de Let ter, Koewacht; W v Puijvelde Lamswaar- de; A Coenen Nieuwe Namen; H Atobink, L Kaijser en A van Sorgen Oostburg; J. A Ibicher Philippine; P Inghels en R Troch Sas van Gent; G Peeters en P Valke St Jansteen: W Philipsen en J de Roos Sluis kil; W Allonsius Westdorpe; R van Opdorp IJzendijke; L van Doeselaar Zaamsiag. Eer ste klasse: T P Geerinck, H. Oggel en R Stoelinga Axel; Th Mei Boschkapelle; R Sta- dens Eede; W. de Bakker Hengstdijk; W As- selman Hulst; R van Kerckhoven Klooster- zande; J J van der Plasse Oostburg; J Ver schuren St Jansteen; J Dubbeldam, J Jonge- pier, W de Winne, Sluiskil; J Verwilghen en J Willemsen Terneuzen; R Daelman en E Voerman Westdorpe. Q Professor-Zeemanlyxeum te Zierlk- zee, eindexamen afd. hjb.s.-A. Geslaagd de dames E. W. Bouman te Nieuwer- kerk, J. C. Hanse en C. E. Tieleman te Zierikzee, J. M. de Vrieze te Haam stede en T. Westerhof te Nieuwerkerk en de heer J. van der Valk te Zierik zee. de prijs laag is en de telers, die het druk hebben met andere werkzaamhe den, de moeite niet doen het restant van de oogst te plukken. De prijs van de aardbeien voor de industrie is deze week teruggelopen. Het ras Senga Sengana heeft zich daar bij goed kunnen handhaven op ruim een gulden per kg. maar de overige rassen zonder dop kwamen niet hoger meer dan zeventig a tachtig cent op het eind van deze week. Voor deze prijzen tra den de pulpers in de markt. Voorheen gingen de aardbeien over het algemeen naar de industrie voor verwerking in blik of glas. Hoewel thans op het eind van het seizoen de prijs teleurstelt, is het voor de Zeeuwse aardbeientelers toch een gunstig seizoen geweest omdat over het algemeen behoorlijke prijzen zijn betaald en er een goede kilo-op brengst was. Minimumprijsregeling «De minimumprijs van aardbeien was 45 cent per kg. en deze is vrijwel nim mer bereikt. Doordraai van aardbeien heeft niet «plaats gevonden tot op heden, zodat het «minimumprijzenfonds van «het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen niet in werking «behoefde te tre den. Ten aanzien van deze minimumprijs regeling voor fruit «blijkt nog steeds misverstand te bestaan .bij sommigen. De mening leeft namelijk dat bet fruit, dat de minimumprijs niet haalt, wordt vernietigd. Dat is echter nief het geval «want wanneer de minimumprijs voor deze produkten niet wordt betaald op de veilingen, worden de produkten inge maakt voor rekening van «bet Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en wanneer later dit ingemaakte produkt wordt verkocht, «komt de opbrengst ten goede aan het minimumprijzenfonds. De bedoeling van deze regeling is een «bodem in de markt te leggen om ern stige «prijsverstoring te voorkomen. Reeds vele jaren wordt hiermede ge werkt en de resultaten zijn bijzonder gunstig. Door deze regeling kan markt- 'bederf worden voorkomen. Overigens is het zo dat de minimumprijs voor de teler «beslist te laag is om er voor te kunnen telen. De Nederlandse tuinbouw is ten zeer ste gediend met deze regeling en van onverantwoorde vernietiging van zacht fruit, ook in slechte tijden, is geen sprake. fiMIwlS ïfc NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt: J. W. de Bruin te Harderwijk; te Alkmaar, vac. G. C. Tromp: dr. C. v. Leeuwen te Eist; te Assen, wijkgem. N. (toez.) W. C. Ver stoep te Witmarsum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dokkum: G. Assies te Oostwold (Old.); te Ee (Fr.): G. Sinia te Spijk; te Slootdorp; kand. A. Ver doorn te Voorschoten; te Rotterdam-Hil- legersberg: B: G. Mees ten Oever te Wageningen. Bedankt voor Zuid-Beijerland: drs. A. Verschoor te Vlissingen. Examens: De classis Amersfoort heeft praep. geëxamineerd en beroep baar verklaard; C. W. Plooy, Hilde- brandslaan 10 te Soest, kand. a.d. V.U.. die terstond beroepbaar is. De classis Zeist heeft op grond van art. 6 k.o. (bijzondere gaven) praep. geëx. en be roepbaar verklaard: J. Rowaan, Louise de Collignyplein 28 te Zeist, die terstond beroepbaar is. De classis 's-Gravenhage heeft praep. geëx. en beroepbaar ver klaard: J. M. R. Diermanse, Daquerre- str. 28, Den Haag, tel. 323523 en A, J. L. Hoogkamer, Paul Gabriëlstr. 158, Den Haag, tel. 241759; beide kand. aan de V.U. Kand. Diermanse kan nog geen beroep in overweging nemen, kand. Hoogkamer is echter terstond beroep baar. CHRIST. GEREF. KEKKEN Beroepen te Nieuwe Pekela: P. N. Ribbers te Noordscheschut. DOOPSGEZ BROEDERSCHAP Aangenomen naar Veenwou'den-Zwaag- Westeinde-Buitenpost, J. C. Beekman, te Edam, cum ann. Beroepen V.E.G. te Winschoten, B. Sijl cand te Huizen; Examens: Aan te Theol. Hogeschool te Utrecht slaa«gden voor het cand exa men, de heer J. Y. Pijlman en B, Sijl cand te Huizen. Beiden zijn terstond be roepbaar. GER GEM. Beroepen te Veen, Terwolde, Rotter dam, Pendrecht, Ridderkerk, Woerden, Zaandam, L. Huisman cand te Zwijn- drecht. Drietal te St. Annaland en te Ridderkerk, L. Huisman, A. Kok te Rot terdam en G. Schipaanboord te Leiden. Beroepen te Amsterdam-C en Krab- bendijke L. Schipaanboord-te Leiden. HEINSKENSZAND. Op zaterdag 22 juli a.s. zal door de Gwwest. Bond voor Zeeland van Landelijke Rijverenigingen een groot provinciaal concourshippique worden georganiseerd waaraan 9 vereni gingen met ruim 80 paarden zullen deel nemen. Op deze dag zullen naast de verplich te dressuurproeven voor het kampioen schap van Zeeland verschillende spring concoursen worden verreden. Ook de jeugd zal op deze dag in de ge legenheid worden gesteld hun verrichtin gen aan het publiek te tonen, terwijl het middagprogramma zal worden afgewis seld met leuke attractienummers. Raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN. In de raads vergadering" van Brouwershaven heeft de heer J. J. Klaasse (prot.chr.) een vergadering afgelegd waarin hij zijn on genoegen uitspreekt over de kermis op eerste pinksterdag. In een volgende ver gadering zal een voorstel worden gedaan tot afschaffing van de zondagkermis in Brouwershaven. De secretarie zal tijdelijk naar Drei schor moeten worden overgebracht, om dat het raadhuis in Brouwershaven ge restaureerd moet worden. Het raadslid De Moor (Arbeid) verbaasde zich er over dat er een minderheidsvoorstel van B. en W. was om een nieuw raadhuis in Noordgouw te vestigen. In maart was volgens hem toch een definitief besluit genomen om Brouwershaven tot zetel van het gemeentehuis aan te wijzen. De raad besloot nog om het gemeentehuis te Zonnemaire te verkopen. Gistermiddag omstreeks half vier ontstond er een aanrijding op het kruispunt LangevielewegDe Ruyterstraat tussen een bestelauto en een personenauto. De bestelautobestuurd door de heer W. M. A. te s Hertogenboschmaakte een flinke buiteling en werd zwaar beschadigdDe andere auto, die bestuurd werd door mevrP. uit Middelburgliep eveneens linke schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De omge vallen wagen had zoals de foto laat zien grote belangstelling van dte jeugd. Geen zoutschadeherstel aan L.O.-school Bruinisse Door een verschil van mening tussen de Gemeente Bruinisse en de Overheids instanties, over de aard van de zoudscha de aan de Openbare Lagere School te Bruinisse, zal dit zoutschadeherstel niet plaats vinden. Door de betrokken Over heidsinstanties wordt schade die door de Gemeente als zoutschade wordt aange merkt, niet als zodanig erkend. Zeg mij eens, juffrouw, waer kan ik deze stad plezierig zwammen? Om tien over drie gistermiddag schreed een als vakantieganger ver klede voorname Haagse heer met zijn gade het komt ons onjuist voor in dit verband het alledaagse woord echt genote te gebruiken het informatie kantoor van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Goes binnen. De gemalin in kanten robe had zich nevens haar heer voor het loket ge plaatst en vragend, bijkans smekend, keken zij getweeën de informatrice van de V.V.V. aan. De transpiratie parelt op onze voorhoofden, waren de woorden, die ontvloden aan het vrouwelijk deel der echtvereniging. Zij bleken een vakan- tietocht te maken door de Benelux, Waer kunnen wij in deze stad gaan zwammen, herhaalde meneer eh.... nou ja, meneer van zus tot zo. Het vergaderseizoen is helaas voorbij, merkte de informatrice voor zichtig op, zich indachtig het parool van ons aller V.V.V.„Dienstbetoon' De heer legde beide handen op zijn buik en ging toen schudden van het lachen, Daarna hernam bij zijn kalmte en sprak: „Niet zwammen, maar zwam men, zwammen in het zwambad." Vervolgens mengde zich een ander, die ook op het kantoor van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer moest zijn, in het gesprek en wees de beide Benelux-partners op het water aan de diek" bij Kattendieke en de verkoe ling. die liet Goese Sas voorbij Wilhel- minadorp biedt. Het echtpaar heeft zic«h door een taxichauffeur vervolgens naar een van deze openluchtbaden laten verplaatsen. Het is te hopen dat deze zwammer en zijn gemalin grote invloed hebben in Haagse departementale kringen. Wij hebben een hoopje dat zij bij meer dan een hooggeplaatste en in vloedrijke hoofdambtenaar een refe rendaris of zo geregeld over de sa- lonvloer komen en dan zou het moge lijk kunnen zijn dat zij een goed woord spreken In het belang van de gemeente Goes, die nog steeds en dat in deze moderne «tijd geen be hoorlijk zwembad heeft, «sterker nog; Die niet eens een zwembad heeft. Wij hebben het Sas en wij kunnen ons wentelen in de breiïge klei van Ka«ttendijke. Wie een bad of een douche heeft, kan zich daarna thuis heerlijk kuisen van het slijk.... Goes heeft een zwembad nodig. Op warme dagen roept het centrum van de Bevelanden om een paar bassins met water ter verkoeling. De gemeenteraad houdt er zich al vele jaren mee bezig, doch het niet voldoende bezitten van het „aardse slijk" is de handicap om de stedelin gen en de mensen van de dorpen rond om «deze stad te vrijwaren van het aarde-slijk-der-kleistranden. Gelukkig komen de plannen nu iets dichter bij de verwerkelijking, want de gemeenteraad heeft woensdagavond een zwembadplan aanvaard en in prin cipe een bedrag voor de aanleg vast gesteld. Er is echter een maar; Het geld is nog niet beschikbaar. Het rijk moet een flinke bijdrage geven om het plan te kunnen uitvoeren. De rijksoverheid «heeft dat ook gedaan voor de aanleg van het bad in Terneuzen en daarom heeft men op het stadhuis van Goes nu eveneens goede hoop. De raadsleden durven zelfs te ho pen dat Goes een overdekt bad zal krijgen, waarin ook 's winters kan worden gezwommen en waarin wed strijden kunnen worden gehouden. Het wachten is op de subsidie uit Den Haag. Ondanks de warmte hopen alle Goe- «senaren en niet in het minst de moeders van jonge kinderen, die de zwemkunst nu niet kunnen leren zeer vurig dat het subsidieverzoek een goed onthaal zal krijgen. Middelburg en Vlissingen praten al enkele jaren over de mogelijkheid van de aanleg van een overdekt dubbelstad-bad. Zullen de raadsleden van de dubbelstad over een jaar in Goes een voorbeeld van een dergelijk bad kunnen bezich tigen? AMERSFOORT. De jeugd van de Gereformeerde Kerken gaat in de zomermaanden een grote evangelisatie-activiteit ont plooien. Op het ogenblik wordt een aantrekkelijk blad van 64 pagina's, dat gedeeltelijk in kleu ren wordt gedrukt, gereed ge maakt en het ligt in de bedoeling dat van 7 juli af de Gereformeerde jongeren van heel Nederland naar vrienden, kennissen en buren zullen gaan om, met dit tijdschrift in de hand, te getuigen van de blijde boodschap. Volgende week verschijnt „Zon", het zomernummer van de Bond van Gereformeerde Jeugdvereni gen, dat moet dienen om de buiten kerkelijke jeugd in contact te bren gen met het evangelie van Jezus. Christus. In de afgelopen maanden is gebleken dat er onder de Gereformeerde jeugd grote interesse bleek te bestaan voor de evangelisatie. De Bond van Gerefor meerde Jeugdverenigingen geeft schet sen uit -voor de behandeling van onder werpen op de jeugdverenigingen. Een van deze schetsen was ..Getuige zijn" en het was deze schets, die in zeer groot aantal door de jeugd van de Gere- Nu, in deze zomermaanden, krijgen de jongeren gelegenheid het op de vereni gingen besprokene in praktijk te bren gen. Met een bijzonder aantrekkelijk blad, dat niet is gedateerd en de hele zo mer kan worden gebruikt, kan men de straat op: naar de buren, naar de stranden, naar de kampeerterreinen, men kan het bij de kapper in de salon leggen, in de trein achterlaten kortom, overal, waar mensen zijn en waar jeugd is kan men ,,Zon" kwijt en het is de be doeling, dat het niet bij verspreiding van het blad blijft, maar dat gepoogd wordt bij of naar aanleiding van de uitreiking gesprekken te voeren. De leden van de jeugdverenigingen kunnen individueel exemplaren van het blad bestellen, maar de verenigingen kunnen dat ook BERGEN OP ZOOM. Vrijdag middag moest de vrijwillige brand weer van Bergen op Zoom uit rukken voor enkele brandhaarden die langs de spoorlijn Bergen op ZoomWouw waren ontstaan. De brandweer was gewapend met een motorspuit. Ook personeel van de spoorwegen van de lijndienst trok naar de bedreigde plaatsen. Weldra bleek dat van een militaire trein met bestemming Vlissingen een rem was vastgelopen die gloeiend was geworden. Door de vonkenregen was de grasberm in brand geraakt. Met vereende krachten slaagde men erin het vuur te doven. De trein was op het sta tion van Bergen op Zoom opgehouden waar de schade aan de reminrichting werd hersteld. Met enige minuten ver traging kon de militaire trein daarna naar Vlissingen vertrekken. gezamelijk en eventueel in samenwer king met kerkeraden, groepen van J. en E. doen en het is voorts mogelijk cm inlegvellen met adressen, bijv. van de plaatselijke kerk, in het blad te leggen. Met ziet echter nog veel meer moge lijkheden. De jongeren kunnen bijv. gespreksgroepen vormen, of bijeenkom sten organiseren voor buitenkerkelijken. «De Geefor.meerde jeugd ontvangt het blad niet gratis. Het kost twintig cent per exemplaar en de jeugd moet zelf «beoor delen of men „Zon" gratis wil versprei den of wil verkopen. Dat de leden van de Gereformeerde jeugdverenigingen in deze zomermaan den aan het evangelisatiewerk gaan deel nemen, bete'kent niet het is o.is ten overvloede nog eens medegedeeld dat er sprake is van een koersverande ring bij het jeugdwerk der Gereformeer de Kerken. Het doel van dit werk blijft studie en 'bezinning. De activiteit met „Zon" een blad, waarin niet ge camoufleerd wordt dat het afkomstig is van de Gereformeerde jeugd moet men als incidenteel beschouwen. To echter in de afgelopen maanden bleek u de bestellingen van het werkmateriaal voor de jeugdverenigingen, dat er voor al belangstelling bestond voor schetsen over de evangelisatie, heeft het bonds- bestuur gemeend de jeugd te moeten sti muleren tot het getuigen van de blijde boodschap, de boodschap van de Zon der gerechtigheid. Zomeravondconcerten in Bruinisse BRUINISSE. De Muziekvereniging ,,Nu met Hope" te Bruinisse zal ook het komende zomerseizoen weer Zo meravond concerten organiseren op de Muziektent. Het eerste van deze reeks concerten wordt zaterdagavond 1 juli gegeven door de Muziekvereniging Oefe ning en Uitspanning te Nieuwerkerk. Aanvang half acht. Programma: Sambre et Meuse, mars P. Bisselink, 3. Lentedroom ouverture P. H. Boddaer. 4 0 de Bornhof ouvertu re P. P. Bisselink 5. Beatrice Mars Cor- tique Alfred Delbecq, 6 Ralleije Mrs A. Kriek, 7. Dans suite Gerard Boudijn, 8 Allette ouverture, Alfred Delbeque, 9. Een volksfeest Fantasie Fr. Jakma, 10 Ria Defileer mars C. M. Mellema. fMmÈm, Dit is de maquette voor het nieuwe gebouw van de Wereldraad van kerken. Vorige week is de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van dit oecumenische centrum te Genève, dat bijna negen miljoen gulden gaat kosten. De wereldraad is zijn werk, voor de oorlog reeds, begonnen in een villa aan de Route de Malagnou. Het werd een rijtje villa's waar op den duur de typistes uitpuilden, ook toen in de tuinen houten barakken het ruimteprobleem moesten helpen oplossen. Het nieuwe gebouw komt aan de noordwestkant van het Meer van Genève en zal 250 kantoren bevatten. Het ligt vlak bij het oude vol kenbondsgebouw en de gebouwen van andere internationale instellin gen. De ingangspartij is twee verdiepingen hoog. Het omvat een hal, een kapel, ruimten voor het secretariaat-generaal, een grote en drie kleine conferentiezaleneen tentoonstellingsruimte en een kantine. Vanuit dit centrale gebouw wijzen vleugels met drie, vier en vijf verdiepingen in verschillende richtingen. Daarin worden behalve de kantoren van de wereldraad en zijn afdelingen ook ondergebracht de Lutherse wereldfederatie, de Presbyteriaanse (gereformeerd) we reldbond en de Internationale commissie van de broedergemeenten. Achter het gebouw ligt in de tuin een bibliotheekgebouw dat ontwor pen is op een capaciteit van 30.000 delen. Daar komen leeszalen en studiezalen HANSWEERT. Op 30 september zal het 75 jaar geleden zijn dat de Hansweertse muziekvereniging „Schel- degalm" werd opgericht. Dit feit zal echter op 15 juli a.s. worden gevierd met muziek en show en met medewer king van in de omtrek bestaande zus terverenigingen. Omdat altijd bij een muziekfeest een zg. festival wordt ge houden dat bestaat uit ontvangst van de deelnemende verenigingen, rond gang en daarna concerteren, wil „Scheldegalm" proberen hierin eens verandering te brengen. Het ligt in de bedoeling dat er een muzikale «show wordt vertoond «met me dewerking van de zusterverenigingen van Kruiningen, Kraibtoendijke, Rilland, Yerseke, Wemeldinge en Terneuzen. Deze verenigingen zullen op het dorps plein bij het verenigingsgebouw „Kaj Munck", gezamenlijk marsen en an dere muziek ten gehore brengen onder leiding van de directeuren van de deel nemende «korpsen. Om 14.00 uur is er een ontvangst in het verenigingsge bouw „Kaj Munck". Om 15.30 uur zal een drumbandiwedstrijd worden gehou den. Om 16.30 zullen concerten worden gegeven door „Scheldegalm", „Con af- fezzione" uit Kwa-den-damime en „Con Amore" uit Hoedekenskerke. De twee laatstgenoemde verenigingen zullen niet deelnemen aan de avondsho«w. Om 18.30 uur zullen de «gezelscha«ppen uit Kra«b- bendijke en Rilland worden «ontvangen aan het gemeentelijk sportpark Hans- KAPELLE. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard is het donderdagavond feest geweest in Kapelle. Het initiatief hiervoor was ge nomen door de plaatselijke oranjevere niging en vele verenigingen van deze gemeenten werkten er aan mee. In de muziektent aan de Van der Biltlaan wer den volksdansen gehouden door de volks dansgroep van de plattelandsvrouwen. Het mannenkoor „Zang en Vriendschap" en het plattelandsvrouwenkoor zongen enkele liederen. Voorts werd medewer king verleend door een kinderballetgroep onder leiding van Mevr. Broekhuizen, de gymnastiekvereniging „Olympia" liet haar kunnen zien en voor de vrolijke klanken werd gezorgd door de muziek vereniging „Ons Genoegen". De belangstelling voor dit alles was bijzonder groot. DEN HAAG. Het hoofdbe- Smits aangegrepen werd o«m terug te komen op het in februairi 1961 geno- stuur van de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden heeft een verklaring uitgegeven naar aan leiding van het besluit van het breed moderamen van de Generale Synode om aan prof. dr. P. Smits met ingang van 21 juni 1961 de be voegdheden als van een emeritus predikant te ontnemen. Het «breed moderameu heeft het niet in «strijd met de waardigheid van de kerk geoordeeld, aldus de verklaring, om aan zijn «besluit argumenten ten grondslag te leggen, die in een aantal opzichten strijdig zijn met voorheen ge nomen beslissingen. Het hoofdbestuur wijst met name op de tegenstelling «tussen het thans geno men besluit en dat van enige maanden geleden. Blijkens de verklaring van de Generale Synode van 7 februari 1961 had het breed moderamen toen beslo ten om, na een aantal met prof. Smits gevoerde gesprekken, niet over te gaan tot het hem ontnemen van de bevoegd heid als van een emeritus-predikant. Het thans genomen besluit wil het ech ter doen voorkomen alsof de beslissing van februari slec«hts een voorlopig ka rakter had. Verontrust Het hoofdbestuur voelt zich verontrust door het feit, dat het breed modera men het niet strijdig: heeft geoordeeld met de belangen van de kerk om in een aangelegenheid, die, boven het hoofd van prof. Smits uit, de positie van de Vrijzinnige Hervormden in het algemeen raakt, een besluit te nemen, dat in zijn effect gelijk is aan een der zwaarste maatregelen die in een leer- tuchtprocedure kunnen worden genomen. Het hoofdbestuur stelt dat de enkele inhoud van een recente brief van prof. men besluit. Deze reactie is van dien aard, aldus de verklaring, dat men zich moet afvragen of dat besluit niet in wezen inhoudt, dat het breed modera men een type theologie, zoals tot uit drukking komt in de artikelen van prof. Smits, uit de ruimte van de kerk wil weren. Met te meer klem moet deze vraag gesteld worden omdat het breed mode ramen blijkbaar geen acht heeft willen slaan op het voorstel vaci het hoofd bestuur, gedaan hij brief van 12 juni 1961, om onomwonden te verklaren dat de procedure tegen prof. Smits als beëindigd werd beschouwd en vervol gens een gesprek te bevorderen over de kernpunten van het belijden, die geza menlijke studie behoeven. Nu ook op deze sugestie niet werd ingeaan meent het hoofdbestuur in het tegen prof. Smits genomen besluit een verkapte uit oefening van leertucht te moeten zien. Het hoofdbestuur spreekt de hoop uit dat het breed moderamen naar wegen zal zoeken om het effect van dit on juiste besluit weg te nemen, zulks ter wille van de waardigheid en de beian- van de kerk. De verklaring is namens het hoofd bestuur ondertekend door prof. mr. A. Mulder, voorzitter, en ds. D. J. Mie- dema, secretaris. HANSWEERT. Ter gelegenheid van de 50e verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft de Hansweertse Oranje Vereniging „Prinses Beatrix" donderdagavond een gezellige avond ge houden in zaal „Zeelandia". Deze avond werd op een gezellige ma nier verzorgd door Het Zeeuwsche Ca baret „Kamilion". weert-O, vanwaar met muziek naar Hansweert-W wordt gegaan. Om 19.00 uur aankomst van de gezelschappen Kruiningen, Wemeldinge, Yerseke en Terneuzen aan de „Hoek van Luijck", (begin van de be;bouwde kom) vanwaar ook met muzie«k het dorp wordt inge gaan. Om 20.00 uur is het «opstellen voor de show. Om 22.00 uur afmars van uitreiking der p«rijzen. Zoals men ziet is het programma no«g- al uitgebreid en moet „Scheldegalm" maar hopen op prachtig weer. zodat vele inwoners van de omliggende dor pen ook naar Hansweert kunnen komen om van dit muziekfeest, dat weer eens iets anders is dan een festival, te kun nen gemeten. VLISSINGEN. De zon die gisteren ook in Vlissingen haar volle kracht ont wikkelde is een geducht tegenstandster geworden van Gemeentewerken. Nauwe lijks is het asfaltdek op Vlissingens meest geprezen wandelweg, de Boule vard De Ruyter, op verschillende ge deelten hersteld of de felle zon deed het tracee tot een zachte brei worden. De vele loodzware toeringcars deden de rest. Spoedige voorzieningen zullen da;i ook noodzakelijk zijn, daar het openge reten wegdek een niet te onderschatten gevaar voor tweewielige voertuigen (fietsen én bromfietsen) betekent. De afdeling Geersdijk van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van mevr. «E. Kastelein-Heystek. Ds. Koole uit Wissenkerke sprak over „Onze le vensstijl". OOSTBURG. De uitslag van de gehou den veulenkeuring, georganiseerd door de Vereniging van Paardenfokkers in West- Zeeuws Vlaanderen „Rust-Roest", in samen werking met' de Afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging ,,Het Nederlandsche Trekpaard", luidt: Rubriek jonge merrieveu lens, geboren in 1961: Maike van 't Balhof W. A. v. d. Slikke, IJzendijke IA; Viola van Aardenburg A. P. Blondeel, Aardenburg IB; Gracieuse d'Amice A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat 2A; Josephine van Zelden- rust Em. Mullaert, Biervliet 2B; Dhalia van de Rijskeet Ars. Bonte-Bonte, S. Kruis 2C; Hersa van Bea O. A. Blondeel, Aardenburg 2D; Lucie Ch. Ryckaert, Hoofdplaat 3. Ru briek oudere merrieveulens, geboren in 1961: Bea Stallen de Dobbelaere, IJzendijke IA; Gazelle d'Amice A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat IB; Nora Em. Thomaes, Hoofd plaat IC; Cockie van Groede P. Cysouw- Haartsen, Groede 2A; Clara Kinderen de Hul- lu, Cadzand 2B; Jenny van de Clarapolder E. Pielaet, Philippine 2C; Paula A. J. Catse- man, Biervliet 2D; G. de Badts, Schoon- dijke 3. Rubriek jonge hengstveulens, gebo- GOES 30 juni. Export en Industrieveï- ling. Zwarte bessen I 92, II 74. Rode bessen I 42.40—43,50, II 40—40,20, III 31. Frambozen I 119—122, II 113. Senga Sengana I 83, II 70, Jucunda I 76, II 76. Mad. Moutot II 70. Talism II 62. Regina II 62. Juspa II 45. Red Gauntlet II 45.Gewone veiling, per doos; Talisman I 24—31. II 19—30, afw. 14. Red Gauntlet i 28 34, II 23—26, afw. 15. Rode bessen I 16—20, II 12—15. per kg: Senga Sengana II 55. Talis man I 90—110, II 70—90, afw. 45. Red Gaunt let II 85. afw. 60. Rode bessen I 4154, II 40. Markiezen I 147—174, II 115—137. Zoete Morellen II 95133. Zwarte kersen I 115140, II 123. per stuk: Perziken I 20—40. Pruimen I 1619. per kg: Kruisbessen I 7585 Fran- kenthaler I 340—380. Groenten, per stuk: Bloemkool A II 22—34, BI 16, Bil 12—23, afw. 11—18. Kropsla I 6—8, II 47. Komkommers A 2234, B 17—29, C 13. per bos: Wortelen 53—59. Kroten 10—15. Uien 9—16. Seldei'ij 10 per kg: Tomaten A 7577. B 7778. Rabarber 25—26. Tuinbonen 1317. Dubb. pr. bonen 130—150. Stoksnijbonen 110—-120, II 95. Uien Postelein 18. Doperwten I 1732, Groe ne sav. kool 9. Aardappelen bonken 23—24, grote 19—23, drielingen 1315, kriel 4—9. THOLEN, 30 juni. Doré bonken 26.07— 28.57, gewone 21.0021.58, blok 2 16.2920.00, poters 12.00, kriel 2.60, eei-stelingen gewone 20.21—20.35, potei's 12.00, bintjes bonken 27.8228.42, gewone 17.1419.05, poter 7.02, witte eigenheimers 22.8523.75, poters 11.02, aanvoer 76 ton. GROENTEN EN FRUIT BERGEN OP ZOOM, 30 juni. Aardbeien 7585, kersen 561.44, frambozen 801.17, zwarte bessen 6091, rode bessen 3087, wit te bessen 36—44. 'kasperzik 1027, kaspruim 7—16, andijvie 7—24, sla 3,5—9, bospeen 28 —47, waspeen 1039, bloemkool 1045. stamb dubb prins 1.121.45, peulen 6696, erwten 8—52, krombek 3758, komkommer 10—38, spitskool 13—22, tomaten 20—71, tuin bonen 10—15, boskroten 13—28, snijbonen 80 —1.50, aardappelen 1229. ST. MAARTENSDIJK. 30 juni. Doré I 21.50—21.80, idem II 18,1119.44, bonken 27.51 —27.31. driélingen 12.61—12, eigenheimers 23.67—21.69, drielingen 7.99, bintjes 18.99— 20.10, drielingen 2.59—2.47. Aanvoer 3350 kis ten. VISMIJN COLIJNSPLAAT, 30 juni. Export gai*- nalen 894 kg. 3.10—3.56, schar 8 kg. bot 34 kg., tong 100 kg, paling 1 kg, rog 5 kg, tarbot 6 kg, onges. vis 3 kg. GROENTEN MIDDELBURG, 30 juni. Aardappelen: bonken 2629, grote 20—23, drielingen 813, kriel 48. Fruit: aardbeien per doos Talis man 16—38, Sengana 14—28, Red Cauntled 1930; rode bes 1126: frambozen 2641; kaspruimen per stuk 613: kasperzik 934; tietmeloen 74166; aardbeien per kg: Talis man 52—95, Sengana 45—94, Madam Moutot 45—69, Cambridge 6178, Frankenthaler 344 360; rode bes 3074; tomaten A 6382, b 6079, c 53—66. Groenten: andijvie 711; ra barber 10—18; postelein 416; spinazie 10— 20; spitskool 17—28; rode kool 1214; kom kommers groen a 20—31. b 14—31, c 1117; komkommers wit a 26—36, b 2129. c 2128; sla 3.5012; bospeen 4462; boskroot 411; waspeen 61—82; doppers 48—66: peulen 78— 81; tuinbonen 1014; dub princ 118161; snij bonen 74—139; bloemkool 4 st per kist 3049. idem 6 st 2538, idem 8 st 1223, idem 10 st 11—16. GROENTEN EN FRUIT TERNEUZEN, 30 juni. Per 100 st in cen ten: sla 3.5011.20. Per stuk in centen: bloem kool a2 38—52, b2 21—31, c2 12—16, afw 10— 30; komkommers groen b 18—24, b2 10—20, c2 12—18; witte komkommers b2 20—24. cl9— 20, c2 12—16. Per bos in centen; selderij 11 19; peen 4550; kroten 6; uien 512; sjalot- ren 1931: Gargon d'Amice A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat IB; Gudo F. P. de Sutter, St. Kruis 2A; Ludwig van Dorpzicht Alb. v. Waes-Goesens, IJzendijke 2B; Bernard Stal len de Dobbelaere, IJzendijke 2C. Rubriek oudere hengstveulens, geboren 1961 Gaillard van Sluis A. Wemaer, Sluis IA; Herseur van Astrid O. A. Blondeel, Aardenburg 1B; Brillant Stallen de Dobbelaere, IJzendijke 2A Brillant Abr. Risseeuw, Schoondijke 2B; Bayard Stallen de Dobbelaere, IJzendijke 2C Als beste merrieveulen werd aangewezen: Bea Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. Als beste hengstveulen werd aangewezen: Gail lard van Sluis A. Wemaer, Sluis. De uitslag van de merriekeuring luidt: 2-jarige merries, geboren 1959, kleine maat: Successe van Hersa 215691 Gebr. A. en J. Haverbeke, IJzendijke 1; Gonda van 't Hoekje 215120 A. Dellaert, IJzendijke 2; Car- la van Dorpzicht 215703 Alb. v. Waes-Goos- sens, IJzendijke 3. 2-jarige merries, gebo ren 1959, grote maat: Ella 215665 P. E. de Backere, St. Kruis 1; Liza van Slapersha ven 215652 Iz. Verplanke, Waterlandkerkje, post Oostburg 2; Tosca van de Blindeweg 215700 F. D. Haak, Biervliet 3. 3-jarige merries, geboren 1958, kleine maat: Cora K.59693 Joz. Schijve, Zuidzande 2. 3-jarige merries, geboren 1958, grote maat: Oda van Sluis K.59700 A. Wemaer, Sluis 1. 4-jarige merries, geboren 1957, kleine maat: Jenny van Aardenhof K.58555 A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat 1. 4-jarige merries, geboren 1957, kleine maat: Jenny van Aardenhof K.58555 A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat 1. 4-jari- ge merries, geboren 1957, grote maat: Astrid van Bea K.58599 O. A. Blondeel, Aardenburg IA; Elly van Jentjeshof K.58598 P. E. de Backere, St. Kx-uis IB. 5-10 jarige merries, geboren 1956-1951, kleine maat: Costause K. 54483 R. J. en A. E. de Milliano, Oost- burg IA; Prinses van Nieuwenhof K.57416 A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat IB; Jenny van Dorpzicht K.57540 A. v. Waes-Goossens, IJzendijke 2; Selma K.57402 Joz. Schijve. Zuidzande 3. 5-10 jarige merries, geboren 1956-1951, grote maat: Coquet van de Melo K.56292 A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat IA'; Wilma K.57410 Stallen de Dobbelaere, IJzen dijke 1B; Frida van Sluis K.53837 A. We maer, Sluis IC: Una K.55041 Stallen de Dob belaere, IJzendijke ID: Sadie K.52540 Stallen de Dobbelaere. IJzendijke 2. Merries ouder dan 10 jaar: Bertha van de Melo K.49990 P. E. de Backere, St. Kruis 1; Quitta K.49956 Stallen de Dobbelaere 2A: Mia van Nieuwen hof K.41009 A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat 2B. Vergadering Groene Kruis RORSSELE. Onder voorzitterschap van dr. Kiviet hield het Groene Kruis te Borssele een vergadering, welke de laatste drie jaren niet was genouden wegens te weinig opkomst van leden. In kas bleek te zijn 647,54. Hst re servefonds bestaat uit 1145,47. (De heer J. Walhout werd tot bode herbenoemd, terwijl aan de financiële commissie één persoon werd toege voegd nl. dhr. L. van Koeveringo. Besloten werd voortaan jaarlijks te vergaderen. ten 4: peterselie 5; aardappelen per 100 kg: eerstelingen grof 30—31, 1. 19—27, 2 13—20, kriel 3—9, doré 1. 20, barima 1. 20—21, 2. 16, bintjes 1. 18, 2. 1015, 3. 3. Groenten per kg andijvie 7—8; prins.bonen 1.42—1.62: sabo 1.43; tuinbonen 10—18; rode kool 10—16; spits kool 79; peulen 401.05; savoyekool 713; rabarber 31—42; tomaten a2 73—78, b2 80—82, c2 5063, cc 54; uien 6; doperwten 35—37; aardbeien per doos: Talisman 1. 22—28, 2. 13, Paul Waul Baum 2. 12, Sengana 1. 22—23. 2. 14; rode bessen per doos 1. 15—22, 2. 1720: frambozen per doos 28—31: kruisbessen per kg 2752: rode bessen per kg 1. 4250. 2. 33 36, 3. 3136; aardbeien per «kg 2. 45—63; zwar te bessen per kg 1. 89—92, 2. 7880. KAPELLE, 30 juni. Frambozen in kratten 122—124, II 116, Rode bessen A 56, I 43,30— 44.50, II 43.60—43.90, III 33. Zwarte bessen I 93, II 78. Aardbeien z. dop: Sengana I 87, II 73. Talisman I 75, II 73 Red Gountlet I 61, II 53. Regina II 67, Juspa II 67, Jucunda II 75, Moutot II 72, Diverse afw. 45. Kersen p. kg. Markiezen I 166—180, II 143—164. II 142. Mei kersen I 124—126, II 94. Morellen I 114126, II 9399, III 2843, Varikse Zwarte I 131, II 105—130, Inspect. Lhones I 129, II 113—115, Aardbeien p. d.: Talisman I 26—33, II 18—27, Red Gountlet I 26—40, II 1624. Sengana I 24 II 18—19. Cambridge I 26—28, II 20. Juspa I 26. Aardbeien m. dop p. kg. II 58—92, afw. 5456, Rode bessen p. doos I 1324, II 10 14. Witte bessen p.d. I 15, Laganbessen I 15 —22, II 14. Kruisbessen p.d. I 26, II 19. Kas- perzike p. st. IA 23. I 16. II 8, III 4. Aardappe len I 20—24, bonken 23, II 19, driel. 12—15, kriel 2. Kropsla 3V24J2, Bloemkool 11—34, ra barber 9—16, Bosuien 17, Komkommers 11— 35, Dubb. Bonen 144—153, Tuinbonen 15, Bos- selderij 12. A

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4