EICHMANNS DRAAIERIJEN STUITEN OP ONGEDULD „ik was niet bevoegd om dit te beslissen99 Nasution als pleiter in tv-interview FILM ALS WAARDIG ARCHIEF Engeland wil Irak onder druk zetten Irak zoekt nog steeds zijn plaats in de wereld Bonn zal kleur moeten bekennen VERSCHILLENDE STATEN OM STEUN VERZOCHT Koeweit hoeft nog niet bang te zijn Meer toerisme naar Amerika Diefstal uit postzak in rijtuig van RTM ARTS VERDACHT OMDATeen wereld vol licht en kleur u lief is, omdat de zon u niet mag plagen met hinderlijk geschitter, daarom Echtpaar gedood bij botsing GD ZONNEBRILLEN Agent veroordeeld wegens plegen van ontucht TWIJFEL IN KWESTIE AKV Zedenpolitie doet goede inval SCHERPE AANVAL OVER AFGEWEZEN VERZOEK TOT VRIJLATING VAN NEDERLANDSE PROFESSOR MEIJERS Weer Globke Hachelijk document Voorzichtiger Ontmaskerd Troepen aan grens Rijkste land Niet" vrij Eind Duitser in Den Haag tot één jaar veroordeeld Zaterdag 1 juli 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 10 Van onze rechtbankverslaggever JERUZALEM Dr. Servatius heeft gisteren nog geen ander half uur stilgestaan hij de jodenvervolging in Nederland. Maar al was het een korte spanne tijds, Eichmann heeft benauwde ogenblikken beleefd. Rechter Halevi attaqueerde hem scherp over een door hem ondertekende brief, waarin een verzoek om vrijlating van de Leidse hoogleraar prof. Meijers werd afgewezen. Relaties hadden 150.000 Zwitserse franks over voor zijn vrijheid, maar Eichmann weigerde op de ruil in te gaan omdat het hier ging om een intellectueel. ressorteerde toch niet onder zijn af deling? Neen, luidde het antwoord, normaal niet, maar in dit .geval Rechter Halevi: „Bent u ook niet naar Denemarken gegaan om de schul dige voor de mislukking te vinden?" Eichmann: „Neen, zeker niet. An ders had d'e vertegenwoordiger van buitenlandse zaken in Kopenhagen daarover zeker ambtelijk bericht". Rechter Halevi: „Heeft u in Dene marken volgens de verklaringen mel ding gemaakt van de woede van Hitier en Himmler over de mislukking? Ze schuimbekten, zegt de gezant met een beroep op u." Eichmann: „Dat is niet juist. Ik kon dat niet weten, want daarvoor was mijn positie te gering." Zo ging het verder de hele dag door. „Ik herinner het me niet meer; het blijkt niet uit de stukken; ik besliste niets", enzovoort, enzovoort. De laatste dagen is in de rechtszaal de naam van dr. Hans Globke, Adenauers rechterhand, niet meer ge noemd. Gisteren is dr. Servatius in de behandeling van de episode-Griekenland blijven steken. Het is mogelijk dat hij maandagochtend bij de voortzetting dr. „Kunt u dat nader toelichten?" vroeg rechter Halevi. Eichmann: „Waarom het verzoek af gewezen werd, kan ik me niet meer precies herinneren". Rechter Halevi: „Ja maar, dat staat toch in de brief er staat: omdat hij een intellectueel is". Eichmann: „Ja, dat staat er. Blijk baar hebben mijn chefs mij bevolen het verzoek niet in te willigen omdat hij een intellectueel was." Rechter Halevi: „Dat is duidelijk, maar ik wil weten waarom het feit dat hfj een intellectueel was een aan leiding was om hem vast te houd'en." Eiohmann: „Ik neem aan dat men dacht dat hij het Rijk schade kon be rokkenen in het buitenland, en dat dit de reden is geweest. Ik had niet de bevoegdheid' dit te beslissen. Zoals uit de akten is gebleken had ik niets zelf te beslissen, maar werd alles van bo venaf bevolen." De toon waarop dr. Halevi zijn vra gen stelde, verried stijgend ongeduld met de draaierijen van de Obersturm- bannführer. Na d'iens laatste antwoord: leunde de rechter gelaten in zijn zetel terug, en hij zei: „Goed. goed, goed". Dr. Servatius heeft de verklaring van Harster, de „Befehlshaber der Sicherheitspolizei" en van de SD in Nederland over het onderhoud tussen Eichmann en Seyss-Inquart niet in de besprekingen betrokken. Zoals men weet zegt Harster dat Eichmann in in 1943 tegenover Seyss-Inquart en hem heeft ontkend dat er zoiets als een uitroeiingscampagne aan de gang was. Een hachelijk document, dat zeker aanleiding Zou zijn geweest tot een ondervraging door een van de rechters. De leden van het hof worden in dit opzicht steed's actiever. Hun vragen worden met de dag kritischer. Ze blij ven ijzig beleefd, maar passen er ken nelijk voor' om Eiohmann de indruk te guhnen dat ze zich laten bedotten. Misschien is dit voor Eichmann een reden geweest om te 'besluiten tot een wat voorzichtiger verdedigingstactiek. Zijn antwoorden word'en korter, en hij komt niet meer uit eigen beweging met allerlei uiteenzettingen aandra gen. Hij heeft gisteren gezegd dat hij in feite niets te maken heeft gehad met de opruiming van het joodse krank zinnigengesticht in Apeldoorn. Bij de stukken bevinden zich verklaringen van Harster, waarin wordt gezegd dat Eichmanin persoonlijk het bevel daar toe heeft gegeven. Eichmann ontkende gisteren ooit een order te hebben uit gevaardigd. Hij had, zei hij, aleen maar op bevel van meerderen voor vervoer van. de patiënten naar Auschwitz te zorgen, en dat was alles wat hij had gedaan. Dr. Servatius heeft in grote trekken het gekonkel over de Nederlandse jod'en geschilderd, dat zich in de hoog ste regionen van „Das Reich" heeft afgespeeld: brieven van Seyss-Inquart aan Bormann, Hitiers secretaris, brie ven van Rauter aan Himmler etc. etc. De notulen van een 'bespreking van Eichmann in Den Haag ontlokten aan dr. Servatius de vraag: „Waarom moest u persooolijk naar Nederland?" De Obersturmbannfiihrer kon het zich niet meer herinneren: „Het enige wat me vaag bijstaat is dat er moei lijkheden waren over joodse diamant bewerkers. Daarover was heel wat te doen, en ik geloof dat ik me ter plaat se moest overtuigen over de gang van zaken". Alweer de vraag: Was dït een op dracht voor iemand, die zich alleen maar met het samenstellen van het vervoersysteem moest bezighouden? De leugen in dit verweer werd giste ren nog eens duidelijk ontmaskerd, toen Eichmanns rol in Denemarken werd geschilderd'. Daar mislukte, zoals bekend, de Duitse camoagne tegen de joden vrijwel totaal. Eichmann werd er heen gestuurd om, zoals hij het gisteren voorzichtig uitdrukte, van de toegebrachte schade zoVeel mogelijk teniet te doen. In welk opzicht, wilde rechter Halevi weten. De slechte indruk tegenover het buitenland, meende Eichmann. Het buitenland? Wat had Eichmann met het buitenland' te maken? Dat Van onze correspondenten LUNTEREN. Op rijksweg 24 bij Ede zijn gisteravond de 36-jarige W. Jongs- ma uit Ede en zijn 37-jarige vrouw om het leven gekomen, toen zij met hun motor in volle vaart tegen een mili taire vrachtauto botsten. De wachtmeester K. van K. uit Apeldoorn stuurde zijn wagen bij de Otterloseweg plotseling naar links. De heer Jongsma zag daardoor zijn weg geblokkeerd. In volle vaart reed hij op de vrachtauto. De 68-jarige P. G. Cornelissen uit Tiel kwam op de Stationsweg in Ech- teld om het leven. Hij wilde met zijn bromfiets de weg oversteken en werd aangereden door een bestelauto. De driejarige Gerardje Maathuis uit Hengelo werd gistermiddag vlak bij zijn huis doodgereden. De kleuter was plotseling de weg opgelopen. De be stuurder van een bestelauto kon hem niet meer ontwijken. De Indonesische regering en de grote meerderheid van het Indonesische volk willen niets liever dan herstel van nor male en dus vriendschappelijke betrek kingen met Nederland. Aldus verklaarde generaal Nasution gisteravond in een gefilmd interview voor de Nederlandse televisie. Generaal Nasution had het interview met de heer J. Simons. Het werd door Vara en V.P.R.O. uitgezonden tijdens de pauze van de Kaukasische Krijtkring. Voor ons beider internationale positie, aldus de heer Nasution, is het van groot belang dat wij elkaar terugvinden. U doet ons met Irian onrecht en u grieft dieper dan u beseft. Wij menen het zeker goed met de bevolking van Irian. Wij willen haar regionale rechten erkenen op grond van ons devies: verscheiden heid in eenheid. Dit is ook in Ambon in wording. Laat ons samen in onderling vertrouwen een oplossing zoeken in het belang van beide landen en als uw volk bereid is dit te doen, zal Indonesië zich haasten u de hand toe te steken. De heer Nasution sprak in het begin van zijn interview over het onderwijs in zijn land en over een economisch acht- jarenplan, dat ruimte zal bieden voor buitenlandse industrieën en investerin gen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tijdens een rit van Hellvoetsluis naar Rotterdam is in de bagageruimte van een rijtuig van de R.T.M. een postzak opengesneden. Een bedrag van 7450 gulden werd gestolen. Samen met de rijkspolitie stelde de recherche van dg P.T.T. een onderzoek in en dat leidde tot aanhouding van de 25-jarige Hongaar K. N. uit Hellevoet- sluis, een machinist van dg R.T.M. Aanvankelijk ontkende deze iets van de roof af te weten. Een huiszoeking leverde niets bezwarends tegen hem op, maar N. kon niet ontkennen dat hij met zijn bromfiets in de bagageruimte waarin de diefstal was gepleegd naar Rotterdam was gereisd. Kort na N.'s aanhouding deed zijn schoonvader een vreemde ontdekking: in de voering va neen lederen renvest, eigendom van de jeugdige Hongaar, zaten 260 biljetten van 25 gulden oftewel 6500 gulden. Hij liep er meteen mee naar de politie. Toen de machinist met deze vondst werd geconfronteerd legde hij een vol ledige bekentenis af. Globke weer op het tapijt zal brengen. Want er bestaat een verklaring van een Westduitse advocaat, Merten, die zegt dat de tegenwoordige staatssecre taris de vrijlating van een groot aantal Griekse joden heeft verhinderd. Merten was tijdens de oorlog in Griekenland, en had daar met de deportaties te maken. De Oostduitse jurist prof. Kaul, officieus waarnemer van de regering van de DDR, heeft dezer dagen hier documenten overgelegd, die illustratief zijn voor de activiteit van dr. Globke gedurende de Hitlertijd. Eén daarvan toont aan dat hij in zijn wetgevend werk verder ging dan de oorspronkelijke bedoelingen van Hitier. Zo wilde Hitier een wet, waarbij het joden onmogelijk werd gemaakt om namen van Germaanse oorsprong te dragen. Dr. Globke maakte een ontwerp, dat niet alleen een verbod om deze namen te dragen inhield, maar tevens een ge bod bevatte om typisch joodse namen aan te nemen: Sarah en Israël. De wet is ingevoerd. Dr. Globke gaf als motivering dat joden gemakkelijk gebruik zouden kun nen maken van namen die oorspron kelijk uit het Hebreeuws stammen, maar die in de loop van de eeuwen in Duitsland gemeengoed waren geworden: Johannes, Maria etc. Om dit te verhinderen was volgens hem de verplichting om joodse namen aan te nemen nodig. MAASTRICHT. In het Maas trichtse huis van bewaring is de Haagse zenuwarts mr. dr. F. M. H. H. opgesloten. Hij wordt ervan be schuldigd voor de Maastrichtse rechtbank meineed te hebben ge pleegd in een proces over een schei ding van tafel en bed. Zijn in bewaringstelling was gelast door de rechter-eommissaris. De rechtbank zal dezer dagen be slissen over zijn opsluiting. Mr. dr. H. is veel als psychiatrisch des kundige opgetreden in rechtszaken. Eichmann en het derde rijk" ROTTERDAM Terwijl Eichmann in 'de rechtzaal van Jeruzalem zijn verantwoordelijkheid voor de moord op zes miljoen mensen met laffe uitvluch ten poogt af te schuiven, werd gister avond in Rotterdam en Den Haag de première gegeven van een documen taire over de jodenuitroeiing en Eich manns trieste rol daarbij. De film is een waardig document, strikt gebaseerd op officieel bewijs bare gebeurtenissen en beslissingen. De aanklacht die in de afgrijselijke beelden is vervat, wordt bijna ondrage lijk wanneer men tussen de barbaars heden van het derde rijk telkens de cy nische Eichmann in de beklaagdenbank van Jeruzalem ziet zitten: goed ge voed, verzorgd gekleed en met zorg zijn woorden kiezend voor een rechts college dat aandachtig naar hem luis tert. Naast de botte bruutheid van Eich mann en zijn trawanten ontdekt men in de Jeruzalemse rechtzaal de hoog ste vorm van menselijke rechtspleging en menselijke zelfbeheersing. Deze film over Eichmann heeft his torische betekenis omdat zij speciaal gewijd is aan het lijden der joden en met een bijna koele drang naar het to nen van enkel feiten werd samenge steld. In dezelfde geest is 'het Neder landse commentaar op de film door dr. L. de Jong geschreven en uitgesproken. Het geheel is een waardig antwoord op het gekrijs van krankzinnigen, die twintig jaar geleden over Europa heersten. Advertentie P. LORILLARD NEW YORK I.-per20 LONDEN (Reuter) Terwijl ten minste vier Britse oorlogs schepen volle kracht opstoomden naar de Perzische Golf kwam gistermiddag het Britse kabinet in Londen bijeen om verdere hulp aan het bedreigde sjeikdom Koeweit te bespreken. Na afloop werd bekendgemaakt dat de Britse regering aan een aan tal staten had gevraagd, Irak onder druk te zetten opdat het niet zou trachten met geweld zijn aanspraken op Koeweit te verwezenlijken. Mocht dat nodig zijn, dan zullen ook Britse troepen per vliegtuig naar Koe weit worden overgebracht. In Kenia wordt de 24ste infanteriebrigade in gereedheid gehouden. Zij kan binnen een etmaal in haar geheel naar het Midden-Oosten worden overgevlogen. Voor het eerst sinds, bijna een week geleden, de Iraakse dictator Kassem bekend maakte dat hij Koeweit wenste te annexeren, wordt er melding ge maakt van concentraties van Iraakse door Louis Sinner DE zouden ongetwijfeld minder felle reacties zijn gekomen op Iraks plan om Koeweit in te -®-1 lijven, als Koeweit niet het rijkste land van de wereld was geweest en als Irak in de afgelopen I tientallen jaren een duidelijke buitenlandse politiek had gevoerd. Nu heeft praktisch iedereen zich tegen Iraks eis gekeerd en het laat zich aanzien, dat Irak zijn voornemen reeds heeft opgegeven. I Koeweit is een sjeikdom, dat in oppervlakte een derde kleiner is dan Nederland. Het was eeuwen- Iiang door de Turken bezet en wist ongeveer twee eeuwen geleden de zelfstandigheid te verkrijgen. De I vorige eeuw zocht het nauwe aan sluiting bij Engeland, hetgeen tot resultaat had, dat het in 1899 een I Engels protectoraat werd. Enge land zag toen slechts politieke mogelijkheden in het kleine landje, I dat als een blinde darm aan Irak I hangt; door het protectoraat Koe- Iweit werd het onder meer Duits land onmogelijk gemaakt om in het begin van deze eeuw de Bag- Idadspoorweg tot de Perzische Golf door te trekken. In 1938 kon Engeland rijke vruch ten plukken van de bescherming, die Ihet Koeweit vijftig jaar lang tegen Turse en arabische agressie had ver leend. In dat jaar werd m Koeweit Iolie aangeboord. Engelse en Ame rikaanse ondernemingen zorgden voor de exploitatie en de sjeik kreeg 1de helft van de winst; hierdoor heeft hij thans een inkomen van een mil jard gulden per jaar. I Hoewel Koeweit door de olie het rijkste land ter wereld is geworden en er slechts een kwart miljoen men- Isen wonen, is de welvaart er niet erg groot De levensstandaard ligt er iets hoger dan in de buurlanden, maar de burgers van Koeweit kunnen de I rijkdom van hun land slechts ont dekken bij de pompeuze praal van de hofhouding van hun sjeik. Toen enkele weken geleden het Engelse protectoraat over Koeweit eindigde, meende Irak met een kloe ke stap zijn economie een flinke steun te kunnen verschaffen door Koeweit op te eisen. De reactie van alle omliggende landen is nogal in drukwekkend geweest De houding van Engeland was zowel economisch als politiek geïnspireerd; de ant woorden uit de arabische landen op Iraks eis sproten uit zuivere poli tieke motieven voort orde van de dag waren. In dit licht gezien is het begrijpelijk, dat Irak in de laatste wereldoorlog anti-Engels was. Na een aanvankelijke neutrali teit, keerde het land zich in 1941 tegen Engeland, hetgeen voor het slecht uitgeruste Engelse woestijn- leger een extra zorg betekende. Bin nen het jaar echter was Engeland met behulp van Jordaans-arabische troepen de toestand in Irak meester; er volgde weer een revolutie in Irak en in 1942 verklaarde de nieuwe rege ring Duitsland en Italië de oorlog. Na 1945 heeft Irak politiek nooit een duidelijke plaats ingenomen. Het land streed tegen Israël, zocht aan sluiting bij het Westen, lonkte naar Egypte en de Verenigde arabische republiek, en aanvaardde steun uit Rusland. Niemand vond in Irak een trouwe bondgenoot, noch de arabie ren, noch het Westen, noch Rusland. troepen aan de grens van Koeweit. Deze grens is nauwelijks afgebakend, zod'at het, nu de troepen van Irak en Koeweit tegenover elkaar staan ge makkelijk tot gevaarlijke incidenten zou kunnen komen. Britse tanks en personenauto's, be mand door onderdanen van de sjeik, patrouilleren langs de grens. De sjeik heeft nog geen beroep gedaan op de Britse regering om militaire steun te verlenen, maar de Britse re-gering vreest dat het al te laat z-ou zijn wan neer een dergelijk -beroep haar be reikte. Daarom heeft zij reeds nu maategelen genomen om Koeweit tegen een inval van Iraakse troepen te beschermen. De Amerikaanse regering heeft gis teren d'e Iraakse ambassadeur in Washington opgedragen zijn regering ervan in kennis te stellen dat de Ver enigde Staten wensen dat Irak zijn aan spraken op het grondgebied van Koe weit slechts met vreedzame middelen zal proberen te verwezenlijken. De Amerikaanse regering meent redenen te hebben om te vrezen dat Irak inderdaad overweegt het kleine sjeikdom binnen te vallen. Irak heeft op de grens van Afrika en Azië altijd een onduidelijke plaats ingenomen, die niet vrij is van op portuniteit. In de oudheid droeg Irak de trotse naam Mesopotamië en volgens de Bijbel moet de ge schiedenis der mensheid in deze streek tussen de Eufraat en de Ti- gris zijn begonnen. Na de opkomst van het mohamme danisme bezetten de Turken het land en een eeuwenlange dikwijls uiterst wrede bezetting verloor begin vorige eeuw aan invloed, toen Engelse en Duitse kolonisten het land dienst baar gingen maken aan hun econo mie. Na de eerste wereldoorlog ver dwenen de Turken voorgoed uit Irak en de Volkenbond stelde het land onder Brits mandaat. In 1925 werd ook in Irak olie ge vonden en spoedig daarna kreeg de economie van het land een geheel ander aanzien. Aanvankelijk ging Engeland bijna geheel met de olie winsten strijken en dit ontlokte felle nationalistische reacties in het land. Hoewel Irak in 1930 zelfstandig werd, bleef de winst van de olie voor een groot deel naar Engeland gaan, waardoor opstanden in Irak aan de Aan deze kleurloosheid scheen op 14 juli 1958 een einde te komen, toen een groep militairen een staatsgreep waagde, waardoor generaal Kassem de macht in handen kreeg. De poli tiek werd geheel op Rusland gericht. Toch kon en kan men Irak I geen communistische satellietstaat noemen, want de banden met het Westen en met de V.A.R. werden I niet verbroken; in de laatste tijd I wendt het land zich weer van Rus- land af en zoekt weer meer contact met de andere machtsgroeperingen. De economie, die helemaal op olie drijft, is gericht op de welvaart van de bevolking bijna zes miljoen inwoners in een land dertien maal zo groot als Nederland. Door de olie van Koeweit had Irak een welva rend land kunnen worden, maar door het dualisme, dat het land al vele jaren in zijn politiek demon streert, vond het op het moment van de greep naar welvaart, bij geen enkel blok steun. Rusland hield zich afzijdig; de arabische wereld en En geland sprongen voor Koeweit in de bres of gaven hun bereidheid daar toe te kennen. De olie van Koeweit zal dus niet via Irak gaan stromen. Advertentie AROID WASHINGTON (Reuter) De stij gende welvaart in vele Europese landen heeft er toe geleid dat er het vorig jaar 275.000 Europeanen een bezoek hebben gebracht aan Amerika, zeventien pro cent meer dan in 1959. De Europese bezoekers gaven met el kaar 970 miljoen dollar uit in Amerika. Bovendien betaalden zij 110 miljoen dollar aan Amerikaanse luchtvaart- en scheepvaartmaatschappijen voor hun vervoer. De Amerikanen die reizen naar het buitenland maakten gaven echter veel meer uit, n.l. 2,6 miljard dollar. Dat is met inbegrip van betalingen aan bui tenlandse vervoersmaatschappijen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Wegens het plegen van ontucht met een zeventienjarige ar restante en het bevorderen van ontucht heeft de Amsterdamse rechtbank gis. teren de vijftigjarige agent G. C. ver oordeeld tot acht maanden met aftrek De agent was op 18 februari als cel lenwacht de cel van het meisje binnen gegaan om haar aldus zijn verklaring te kalmeren. Het bevorderen van ontucht bestond daaruit, dat verdachte de cel deuren had geopend, waardoor de arres tante in de cel van een andere arres tant kon komen. De officier van justitie had een jaar Van onze economische redactie TAEN HAAG De Westduitse regering staat weliswaar niet sympathiek tegenover de actie van enkele vroegere Duitse aandeelhouders van de AKU. Maar het valt niet te verwachten dat Bonn op korte termijn- openlijk kleur zal bekennen. De voor de Duitsers ongunstige stand van de Ameri kaans-Duitse onderhandelingen over de m beslag genomen Duitse goederen en meer nog de a.s. Bondsdagverkiezingen zouden het de regering- Adenauer eenvoudigweg niet toestaan ten deze de beslissende en nood zakelijke stap te ondernemen. Als gemeld zal de staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. H. R. van Hou ten, woensdag naar Brussel of Bonn gaan voor overleg over deze kwestie met de Westduitse ambassadeur dr. R. Lahr. Laatstgenoemde is de man die de slotfase van de onderhandelingen over het Duits-Nederlandse verdrag aan Duitse kant heeft geleid. Van hem wordt verwacht dat hij zich, evenals de vroegere Duitse onderhandelaar prof. Kaufmann, vierkant tegen de actie der voormalige aandeelhouders zal plaatsen. De inzet van de moeilijkheden om de aandelen van de AKU vormt een pak ket aandelen van de Vereimgte Glanz- stoff-Fabriken te Wuppertal-Elberfeld. De beurswaarde hiervan is circa DM 600.000, dat is goed 540.000. De AKU bezit reeds jaren 76% van de aandelen van Glanzstoff; de rest was voor de tweede wereldoorlog in handen van Duitsers. Tijdens de oorlog breidde dit Duitse AKU-bezit zich onregelmatig uit tot 60%! Onteigend Dit Duitse vermogen is na de oorlog, in overeenstemming met geallieerde wetten, onteigend. Het diende mede als vergoeding van door ons land geleden oorlogsschade. De Westduitse regering heeft de geallieerde onteigeningen er kend en zich tegenover de gealli eerden verplicht de onteigende Duitsers schadeloos te stellen en wel in het z.g. Überleitungsvertrag van 5 mei 1955. De Nederlands-Duitse verdragen, die thans in de Tweede Kamer in behandeling zijn en reeds te Bonn zijn goedgekeurd, willen op basis van dit überleitu-ngs- vertrag een streep onder het verleden zetten. Nederland ontvangt daarbij o.m. een bedrag van DM 280 miljoen voor de slachtoffers van het naziregiem en als restitutie van uit ons land wegge voerd bezit. Thans staan èn het überleitungsver- trag èn dus de Nederlands-Duitse verdragen op losse schroeven door een AMSTERDAM. De Amsterdamse zedenpolitie heeft bij een inval in een tijdsehriftenmagazijn aan de Rozen gracht in Amsterdam een karrevracht pornografische boeken, tijdschriften, foto's, films en filmstrips in beslag genomen. De 36-jarige tijdschriftenimpor teur E. L. F. had achter zijn winkel een opslagplaats met een grote ver scheidenheid aan pornografische ge schriften, afkomstig uit België en Frankrijk. De verhaaltjes waren in het Engels, het Frans of het Vlaams gedrukt. F. is voor de officier van justitie geleid en zal worden vervolgd wegens het verspreiden van voor de eerbaar heid aanstootgevende geschriften. De politie is twee dagen bezig ge weest met de ontruiming van het magazjjn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Conform de eis heeft de Haagse rechtbank de achttienjarige Duitse winkelbediende H. T. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. T. was met een vriendje naar ons land gekomen, nadat hij in Keulen op heter daad bij een inbraak was betrapt. In Den Haag had het tweetal vier in braken gepleegd. De laatste keer was het bij een poging gebleven, omdat de jongens door een nachtwaker waren ge snapt. Het vriendje van T., die nog steeds voortvluchtig is, had de nacht waker bewusteloos geslagen. arrest van het hoogste Westduitse ge rechtshof te Karlsruhe. Dit hof erkent nl. de Nederlandse onteigening van aan delen in Nederlandse NV's niet ten vol le slechts in zoverre als deze NV's vermogen in Nederland hebben, In de praktijk zou dit kunnen neerkomen op een onttrekken aan bijv. de AKU van het in Duitsland gelegen vermogen van deze onderneming. Dit vermogen zou dan moeten worden teruggegeven aan de Duitsers, wier aandelenbezit-AKU na de oorlog onteigend werd. Omslaan Daardoor zou de Westduitse finan ciële schadevergoeding aan ons land ter grootte van DM 280 miljoen omslaan in een veel grotere Nederlandse beta ling aan Duitsers ter grootte van DM 600 miljoen Hetgeen resulteert in een soort schadevergoeding door één der overwinnaars van de oorlog aan de grote verliezer Niets duidt erop, aldus de A.K.U. dat de Westduitse regering deze ontwikke ling van de Duitse jurisprudentie niet betreurt. Immers, de Duits-Nederlandse verdragen, die door Bonn toch zijn toegejuicht, komen door het arrest van het hoogste Duitse hof en wellicht binnenkort door een nieuwe uitspraak in een proefproces over deze zaak, op losse schroeven te staan. Van de zijde van de AKU verwacht men dan ook, dat Bonn zal blijven staan op de nale ving van het überleitungsvertrag en van de Nederlands-Duitse verdragen. Helaas valt, zoals hierboven meege deeld, niet te verwachten dat Bonn de enige juiste stap op korte termijn zal nemen. Die stap houdt in de toevoeging van een aanvullend verdrag aan de Ne derlands-Duitse verdragen, dat niet door het Bondsgerechtshof te Karlsruhe aan te tasten zal zijn. Bonn zou daar mee de z.g. Spaltungstheorie, die ten grondslag ligt aan het genoemde ar rest, voor wat Nederland en ook België Frankrijk en Amerika aangaat, over boord zetten. Afgesplitst Volgens die theorie wordt het in Duitsland gelegen vermogen van een Nederlandse NV, door de onteigening der Duitse aandeelhouders „afgespitst" en toegewezen aan de vroegere Duitse aandeelhouders. Voor wat in commu nistisch Oost-Duitsland gelegen bedrij ven aangaat, acht men algemeen deze theorie aanvaardbaar Voor wat Neder land, België, Frankrijk en Amerika aangaat is deze theorie in krasse te genspraak met het überleitungsvertrag van 1955, dat weer het fundament vormt van de Nederlands-Duitse ver dragen van 8 april 1960. In de Destduitse pers is dezer dagen gezegd dat Nederland „weer eens wij zigingen in de verdragen" wenst. Dat is kwaadsprekerij. Van het overleg tus sen de heren Van Houten en Lahr hoopt de AKU zelf dat de gewenste ophelde ring door de Duitsers zal worden ge geven. De vrees is evenwel gerecht vaardigd dat het voorlopig bij een Duitse platonische liefdesverklaring voor de verdragen van april 1960 zal blijven. Gerechtvaardigd ook, omdat de regering-Adenauer in december 1960 de Spaltungstheorie omarmde; „beide partijen (Nederland en Duitsland) be houden zich over het in beslag geno men Duitse vermogen alle rechten voor", schreef Bonn toen. Dit acht de AKU een „slip of the pen". In feite ging Bonn hiermee echter ver over de schreef en spotte de Duitse regering daarmee met de begrippen van goede trouw aan de verdragen met ons land. Ziet de regering te Bonn geen kans een aanvulend verdrag op tafel te leg gen, dat het arrest van het Bondsge rechtshof te Karlsruhe en een mogelijk vonnis in het aanstaande proefproces doorbreekt dan blijft de AKU niets anders over dan naar het Euroese Hof te Straatsburg te gaan. Voor het zo ver komt dreigt in ieder geval reeds een aanzienlijke vertraging bij de behan deling door de Tweede Kamer van de Nederlands-Duitse verdragen, die reeds opgeschort is.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 10