CYNISME 'VAN EICHMANN BEREIKT HOOGTEPUNT Amsterdamse haven in ban van wilde staking Glairyn VERLAMD MEISJE (10) UIT POLEN NAAR TEHUIS IN ARNHEM Rechters raken duidelijk geïrriteerd 1 Antwoorden stichten alleen verwarring99 Hospita forummiddag dreigde te kapseizen bruin gezond +ga naar de drogist Coöperatieve beweging stelt reorganisatie uit OORLOGSSCHEPEN NAAR KOEWEIT OPROEP IN ROTTERDAM HAD WEINIG RESULTAAT Met één raket 3 kunstmanen om de aarde Tsjombe prijst en laakt OORLOG IS FEITELIJK VOORBIJ Straatsburg geen politiek secretariaat Geen verplicht overwerk bij P.T.T. Bussum Negen jaar voor ex-SS-kapitein Nasution op t.v. Vrijdag 3© juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Optietermijn Borgward verlengd tot 6 juli Motorblokken, honden en koffers langzamer Alleen erkende „Geen tijd" Drink a/sïjo»3e" moet zfr/ Eén middag *ga zéker eens per week! President de Gaulle: Artefacten gevonden EIGENBELANG Matroos verdronken Van onze rechtbankverslaggever JERUZALEM. Luisteren naar Eichmann is in zeker opzicht erger dan het aanhoren van de gruwelen over de vernietiging. Er steekt zó'n cynisme in deze mens, dat er geen behoorlijke afweerhouding tegen te vinden is. Er komt over de toehoorder een zekere gelatenheid, machteloos heid ook. De rechters raken duidelijk geïrriteerd. Gisteren heeft de president Eichmann er weer herhaaldelijk op gewezen dat zijn antwoorden niets ver mogen duidelijk te maken, en alleen maar verwarring stichten. Eichmann zegt dan steeds correct: „Jawohl", maar als zijn verdediger even latex- een nieuw document ter bespreking aanbiedt, blijkt hij zich van de aan merkingen niets te hebben aangetrokken. Hij is alleen kort van stof als zijn positie hachelijk wordt. Dan wil hij nog wel eens met een kort ja of nee antwoorden. Meestal is het nee, want de stereotiepe vraag bij een lastig bewijsstuk is: „Mijnheer de getuige, heeft u met deze zaak iets te maken gehad'?' Het cynisme van de Obersturmbann- führer beleefde gisteren een hoogte punt, toen hij door zijn verdediger werd geconfronteerd met een docu ment, dat na de oorlog is vervaar digd door het Zwitserse Rode Kruis. Het vertelt over een gesprek op een terrasje in Praag, anno 1945, gevoerd tussen een vertegenwoordiger van het Rode Kruis en Adolf Eichmann. Men had net een bezoek aan het kamp Theresienstadt achter de rug, en de vermoeienissen van de dag moes ten met een verversing worden wegge spoeld. Eichmann begon aan een al gemene uiteenzetting over het joden probleem. Volgens zijn gesprekspart ner zei hij: „Himmler is de laatste tijd geneigd om wat meer humane methoden toe te passen, maar ik ben het daar niet mee eens. Ik zal echter, zoals het een goed soldaat betaamt, zijn bevelen uitvoeren." TROTS Gisteren vroeg dr. Servatius zijn cliënt of de weergave van het gesprek correct was. Eichmann trok een na denkend gezicht, en legde toen uit dat in grote lijnen het rapport wel juist was. „Inderdaad heb ik mijn inzich ten over het jodenvraagstuk in Praag op het terras uiteengezet maar opmer kingen over Himmler etc. kan ik niet hebben gemaakt. Ik heb het mij nim mer veroorloofd om tegenover een buitenlander mijn meerderen te kriti seren." Geen ontkenning dus van het aan hem toegeschreven inzicht, maar trots op zijn eer van trouwe ondergeschik te. Er is geen kruid tegen gewassen. De rol van redder van de joden, die Eichmann zich met een beroep op brokstukken uit het documentenmate- riaal in de afgelopen dagen scheen te willen aanmeten, heeft hij gisteren met geen mogelijkheid over het voet licht kunnen brengen. Het was een en al directe beschuldiging wat uit de stukken sprak. Het onbegrijpelijke hiervan is, dat het Eichmann zelf is, die op de produktie van het belastende materiaal staat. Het lijkt wel of hij zichzelf alvast een kruisverhoor af neemt, om zodoende de openbare aan klager een voorproefje te gunnen van wat hem straks aan antwoorden te wachten staat. De hoofdschotel was Frankrijk, met daarbij een voorgerecht uit Nederland, Eichmann heeft met de „Endlösung' in Frankrijk heel wat te stellen ge had. Er bestond nl. nogal wat tegen werking, en bovendien lagen de proble men staatsrechtelijk niet zo gemakke lijk. Alles moest via de Duitse gezant lopen, omdat de Duitsers zich in Pa rijs geen zgn. „Zivilverwaltung" had den gepermitteerd. Gisteren leek deze gezant hem een BONN. Het gemeentebestuur van Bremen heeft de gisteren afgelopen op- tietermiin van dr. Carl Borgward ver lengd. Hij heeft nu tot 6 juli de gele genheid zijn fabriek terug t» kopen. Het daarvoor benodigde bedrs# is 62,5 mil joen mark groot. De stad Bremen heeft enige maanden geleden wegens de financiële moeilijkhe den van de Borgward automobielfa briek ingegrepen en de Borgward N.V. met een kapitaal van vijftig miljoen mark opgericht. Later zijn nog eens vijf miljoen mark gefourneerd. De optietermijn is verlengd omdat de onderhandelingen met de British Mo tor Corporation, die zich voor de Borg- ward-fabriek schijnt te interesseren, nog niet zijn afgelopen. yEEL Eigen nieuwsdienst VAN WAT tot nu toe ex- presgoed was, zal vrachtgoed moeten worden. Auto-onderdelen zullen voortaan niet meer als ex- presgoed worden aangenomen op de stations, hetgeen voor dealers en ga ragehouders, maar vooral ook voor toeristen met pech een fikse streep door een vakantierekening kan wor den. Levende dieren, die voorheen ge rieflijk als expresgoed reisden, moe ten het van maandag af als vracht goed doen. De hondehazen zullen verzending van hun dieren waar schijnlijk nu wel uit het hoofd laten, omdat de vervoersvoorwaarden zeg gen, dat vrachtgoed ten hoogste drie etmalen onderweg mag zijn. Koffers moeten van maandag af ook als vrachtgoed worden verstuurd. De ge volgen daarvan voor het reizend pu bliek zijn duidelijk genoeg. BUENOS AIRES (Reuter). Hon derden studenten voor en tegen standers van de Cubaanse premier Fidel Castro hebben in het gebouw van de universiteit in de Argentijnse hoofdstad twefe uur lang gevochten, daarbij gebruik makend van pistolen en traangas. Er viel een groot aantal gewonden. De universiteit werd zwaar beschadigd. De politie zag geen kans het gebouw binnen te komen. schitterend alibi, maar er bleef niet veel van over. Zonneklaar lagen de bewijzen op tafel dat hij, of zijn ge volmachtigden, zich regelrecht met de deportatie van de Franse joden had den bemoeid. Eichmann reisde zelfs eens naar Parijs om een bijzonder be vel van Himmler over te brengen. Dat was in 1941. Tot dat ogenblik was het aantal joden, dat moest worden weggevoerd, beperkt geweest. Nu had Himmler bevolen dat allen weg moes ten. En Eichmann werd mèt het over brengen van het bevel belast. Een opdracht voor een onbeduiden de beambte, die met tegenzin het werk voor zijn meerderen opknapte? Het lijkt er niet op. Er was vrijwel geen bevel tot trans port van joden, of Eichmann had het ondertekend. Alles op last van boven natuurlijk, niets op eigen initiatief/ En als een document ter sprake kwam waaruit zou kunnen worden afgeleid dat hij wel degelijk naar eigen goed dunken had gehandeld bijv. de tele fonische order om een transport van duizend kinderen te laten „rollen" dan heette het: „Dit is uit zijn ver band gerukt". WILLI ZÖPF Vandaag zal Nederland vermoede lijk aan de beurt komen. Gisteren werd aan het eind van de zitting een telegram voorgelezen, dat door Eich- manns plaatsvervanger Günther was gestuurd aan o.a. de „Judenberater' in Den Haag, Willi Zöpf, tegen wie nu in München een proces wordt voorbe reid. Het drong aan op geheimhouding van de plaats van bestemming van een transport naar Auschwitz. Die naam had reeds in het begin van de oorlog zo'n onheilspellende klank, dat er onder de „geëvacueerden" grote onrust ontstond. En dat, zo luidde het telegram, wilde men in Auschwitz zo veel mogelijk vermijden, omdat er alle belang bij was om daar alles zo vlot mogelijk te laten verlopen. MAATREGELEN Eichmann werd gevraagd of hij over het telegram iets naders kon zeg gen. Hij begon met een wijdlopige uit eenzetting, waarin hij het werkwoord vergassen" zorgvuldig vermeed. Hij sprak over door het commando van Auschwitz te nemen „maatregelen", maar hij werd door een van de rech ters tot meer concrete mededelingen aangespoord. En toen volgde wat men in Nederland nog wel eens kan horen aanduiden met het aan het Hebreeuws ontleende begrip „Godspe" een brutaliteit zonder weerga: „Mijnheer de rechter, ik zou hier liever niet ver der op in willen gaan, omdat ik onder ede geen onwaarheden wil zeggen.1 Van onze Amsterdamse redactie A MSTERDAM Vrijwel de hele Amsterdamse haven was gisteren in de han van de wilde staking. In de loop van de dag hadden ongeveer 4.500 havenarbeiders het werk neergelegd. Naar algemeen wordt verwacht, zal de staking vandaag worden voortge zet. Verreweg het grootste deel van de nachtploegen is gisteravond niet meer aan het werk gegaan. Een poging tot overleg met de werkgevers is mislukt. Terwijl de hoge kranen gistermorgen in de stille haven doelloos tegen de zonnige lucht afstaken en tientallen schepen ongelost langs de kaden lagen, kwamen ruim tweeduizend arbeiders tegen elf uur voor het Havengebouw samen. Tevoren? waren de bussen met buiten de stad wonende havenarbeiders door de stakers tegengehouden. Vrij wel iedereen toonde zich solidair met de staking. In de gelederen van de arbeiders kwam enige spanning toen het actie comité van zes leden van de E.V.C.'58 zich in de hal van het Havengebouw aandiende. De heer C. Heijt, inderhaast tot voorzitter van het comité gekozen, vroeg een onderhoud aan met de direc tie van de Scheepvaartvereniging Noord. Een secretaris stond hem te woord. Namens zijn directie deelde deze mee, dat het bestuur weigerde de stakings leiders te ontvangen. „Wij staan op het standpunt, dat u zich via de normale kanalen tot ons kunt wenden," aldus de secretaris en hij voegde daaraan toe: „Wij willen alleen spreken met de er kende vakorganisaties." Hierop verwijderde het comité zich. Voor het gebouw sprak de heer Heijt de samengestroomde mannen toe. „Blijft rustig", maande hij de mahnen. „We laten ons niet provoceren. Van middag houden we een openluchtmee ting op een terrein aan de Oude Hem- weg." Daar werd besloten om delegaties te sturen naar de directies van de ver schillende bedrijven. Hangende dit overleg werd besloten de staking ook vandaag nog voort te zetten. Advertentie WASHINGTON (Reuter) Met één raket zijn gisterochtend van Cape Canaveral af drie kunstmanen in een baan om de aarde gebracht, waarin zij naar verwachting zeker een halve eeuw zullen blijven cirkelen. In een van de satellieten, die ongeveer tach tig kilogram weegt, is een kerngene rator aangebracht van ongeveer twee kilo. Naar later werd meegedeeld werkt de generator en worden er van alle drie satellieten radioseinen op gevangen. Het plutonium-238 van de kerngene- rator bevindt zich in een zwaar metalen omhulsel. Proeven op de grond hebben aangetoond dat als de satelliet onver hoopt mocht vergaan er geen ïadio- actief materiaal kan vrijkomen. De kerngenerator dient voor de energie voorziening van de twee zenders en de andere apparatuur in de transit-4a sa telliet. De beide andere satellieten zijn een achttien kilo wegende injun-satel- liet voor onderzoek van het noorderlicht en de stralingsgordel van Van Allen, en een 25 kilo wegende greb-satelliet voor het meten van de röntgenstraling van de zon. De kunstmanen wentelen in een af zonderlijke maar bijna gelijke baan om de aarde. De satellieten maken elke 104 minuten een kring om de aarde. De Amerikaanse marine noemde het de „succesrijkste lancering die we tot nu toe hebben volbracht". Een gestencilde oproep van het On afhankelijk Verbond van Bedrijfsor ganisaties (O.V.B.) die gisteren tijdens het schaftuur aan de arbeiders in de grootste Rotterdamse havenbedrijven werd uitgereikt, had maar weinig re sultaat. Ongeveer driehonderd haven arbeiders legden het werk neer, van wie er 's middags een honderd naar Odeon in de Gouvemestraat gingen, de traditionele plaats voor betogingen ge durende stakingen. De organisatoren betoogden er dat het kleine aantal bezoekers van de ver gadering geenszins betekende dat aan de oproep maar weinig gehoor was ge geven. De arbeiders op de Linker Maas oever hadden geen tijd gehad om naar Odeon te komen. Vele pendelaars wa ren al naar huis getrokken, zo heette het voorts. Doel van de vergadering vlas het on derstrepen van de solidariteit van de Rotterdamse havenarbeiders met de stakers in Amsterdam. De Rotterdamse „staking" zou daarom alleen maar gis termiddag duren. De eisen van de Am sterdammers zo betoogde de voor zitter van de afdeling Rotterdam van het O.V.B. weken enigszins af van die van de Rotterdammers, maar de grondslagen waren dezelfde. Omdat er te weinig mensen op de vergadering waren zouden er overigens geen in grijpende besluiten worden genomen. De vergadering verliep ordelijk. De politieagenten buiten behoefden slechts enkele verkeerszondaars terecht te wij zen, die op hun bromfiets de Gouveme straat, waar éénrichtingverkeer is, van de verkeerde kant kwamen inrijden. ELISABETHSTAD (Reuter) President Tsjombe van Katanga heeft gisteren op een persconferen tie in Elisabethstad verklaard, dat hij in Leopoldstad alleen maar een economisch akkoord had gesloten, dat bovendien nog door het Katan- gaanse parlement zou moeten wor den goedgekeurd. Hij sprak het be richt tegen als zou de Katangaanse munt opgaan in de Congolese munt en als zou er enige pressie op hem zijn uitgeoefend. „Ik ben geen zwakkeling", zei Tsjombe zelfbe wust. Over de centrale regering van premier Ileo en president Kasavoe- boe sprak Tsjombe met nauw ver holen minachting: „Ileo is de man die doet of hij premier is." Kasavoeboe had hij tijdens zijn ge vangenschap in Leopoldstad één keer gezien, maar deze had toen over niets anders willen praten dan de kwestie van de 40.000 vluchtelin gen uit Angola. „De enige" De Katangaanse leider verklaarde voorts in principe een delegatie te hebben toegezegd voor de komende nationale parlementszitting in Leo poldstad, maar het leek hem beter dat er eerst een conferentie van alle Congolese leiders wordt gehouden. Over generaal Moboetoe, die hij gisteren voor zijn soldaten vijfhon derd sloffen sigaretten had laten sturen, had Tsjombe weer niets dan lof. „Hij is de enige bekwame man m het huidige Congolese bewind en hij bezit feitelijk alle macht. Hij moet eigenlijk niets hebben van de centrale regering en heeft al eens zijn ontslag aangeboden." President Kasavoeboe had hem dit echter ge weigerd. Tsjombe gaat vandaag voor een maand met vakantie. WELS (AP). De 46 jaar oude ge wezen SS-kapitein Egon Schönpflug is gisteren tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de massamoord op Poolse en Russische Joden in 1941. In het vonnis van de rechtbank te Wels (Oostenrijk) werd gezegd dat niet nauwkeurig kon worden vastge steld hoeveel personen door het „Ein- satzkommando" van Schönpflug waren gedood. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Op het kantje af is de hospita-forummiddag die het Utrechtsche studentencorps als lus trumfeest in zijn sociëteit aanbood, voor de ogen van honderd dames en enkele heren jammerlijk gezon ken. Een snelle doeltreffende red dingsactie van de voorzitter, Max Dendermonde, hield het schip, maar de averij was er al en viel moei lijk' te repareren. Een van de honderd aanwezige hos pita's schoot in alle eenvoud en over tuiging een torpedo af met een inter ruptie: „"Wij vinden uw praatjes hele maal niet interessant en of de heren er nu maar mee op willen houden. Nog meer vragen? Maar dan fatsoen lijke", zo hield de vrouw aan. De stad van de Nederlandse Radio Unie keek bezorgd naar de schoen punten. Het forumlid Henri Knap streek na afloop met een fijngevoelig excuus nog even een verfkwast over de beschadigde plek, maar de lachers, de „gillers" van voor de pauze wa ren niet meer teruggekomen. De eerste brief waarop het forum antwoordde, bracht al enige rimpels in het gladde, soms aandoenlijk glad de hospitawater. „Ik heb drie doch ters van achttien tot drieëntwintig jaar, ik ben verplicht kamers te ver huren, hoe moet ik de meisjes bescher men?" De eetzaal van de sociëteit stond bol van hilariteit die antwoorden wekten als: „een moeder krijgt doch ters om hen In gevaar te laten ko men" (Godfried Bomans) en: „dit on derwerp is zo belangrijk dat het niet aan deskundigen kan worden overge laten" (Henri Knap). Het publiek, door de heren achter de tafel wat studentikoos en libertijns gepeild, gaf zelf steeds windstoten, met steeds riskanter varen, dat wel. Met de vraag van een hospita over „een heldere student, die steeds in het bad zit als ik erin wil", kwam Godfried Bomans in vijandelijk water, waarop prompt de torpedo volgde. Doorberekening van huurverhoging aan studenten stopte het lek dat schip en stemming bijna deed kapseizen. De verdere middag werd achter de groene tafel opvallend voorzichtig ge navigeerd. Advertentie BAR-LE-DUC (Reuter) De oor log in Algerije, die zeven jaren heeft geduurd is feitelijk achter de rug, heeft president de Gaulle verklaard. Hij deed een beroep op de twee grote bevolkingsgroepen, de Franse en de mohammedaanse, om een einde te maken aan terreur en bloedvergie ten opdat de twee gemeenschappen verder in vrede samen zouden kun nen leven. Terwijl de president te Bar-le-Duc hartstochtelijk betoogde dat Frank rijk niet anders zou kunnen doen dan Algerije verdelen wanneer de natio nalisten de uitgestoken hand zouden weigeren te grijpen, werd er in Pa rijs een lauw debat gevoerd over Al gerije. Er waren maar iets meer dan honderd kamerleden aanwezig. Het opvallendst was nog de toe spraak van de zeer rechts-georiën- teerde afgevaardigde le Pen, een voormalig parachutist, die betoogde dat het nu wel duidelijk was gewor den dat Algerije opnieuw voor grote rampen staat. De Algerijnse politiek van de re gering werd voornamelijk aangeval len door afgevaardigden van rechts en door kamerleden die afkomstig zijn uit de Algerijnse departementen. Guy Mollet, de leider van de socia listen keurde het regeringsbeleid goed, maar kon zich niet in alle op zichten met de gevolgde methoden verenigen. Het idee van een deling van Algerije vond hij verwerpelijk. Daar er zo weinig kamerleden aan wezig waren kon er gisteren niet over de Algerijnse politiek worden gestemd. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL.Een toestel van de K.L.M. bracht gisteren uit War schau Eva Kaczmarczyk naar ons land. Een steward droeg haar in zijn sterke armen heel voorzichtig het grotë vliegtuig uit. Een stewar- des volgde met de krukken van het meisje. Eva Kaczmarczyk, die tien jaar is, lijdt aan kinderverlamming. Ne derlandse dokters gaan proberen haar althans gedeeltelijk te gene zen. Hef trieste verhaal van het Poolse meisje begon goed vier jaar geleden, toen zij op een dag klaagde over pijn in de benen en armen. Enkele weken later waren haar benen en rechter hand verlamd. In de vier jaren die volgden, bleek het niet mogelijk het kind in Polen de verzorging en be handeling te geven die zij nodig had. De weinige revalidatiecentra in Polen waren overvol en de geneesmiddelen die moesten worden gebruikt, waren voor haar vader zelf een invalide niet te betalen. In zijn wanhoop schreef de man om hulp aan de Poolse Caritas, een cha ritatieve instelling van in Nederland wonende Polen. Zij begonnen een ac tie om het geld voor de overkomst van het meisje naar Nederland en de behandeling hier bijeen te brengen. Gisteravond" op Schiphol zei de heer E. Sadowski van de Poolse Caritas: „Die actie heeft ruim tienduizend gul den opgebracht. Wij zijn bijzonder dankbaar voor de spontane hulp die duizenden Nederlanders ons hebben geboden." In een rolstoel luisterde Eva met een ernstig gezicht naar de woorden die zij niet verstond. Toen liet zij zeggen dat zij er vast van overtuigd was in ons land te zullen genezen. Zij klemde de pop tegen zich aan, die twee meisjes van de St. Christoffel- sehool in Rotterdam haar hadden aan geboden. Om halfelf gistermorgen was Eva door haar ouders van haar woon plaats Tczew naar Warschau gebracht. Daar werd zij om iets over drieën in het vliegtuig gedragen. Alleen hoofdpijn Over de ï-eis die zij alleen maakte, vertelde zij: „Ik heb alleen maar een beetje hoofdpijn gehad, voor de rest was het allemaal heel gewoon." Veel meer te zeggen had zij niet. Zij keek al die vreemde Nederlanders om haar heen maar eens aan, lachte een beet je en zat stilletjes te wachten op de dingen die komen gingen. Een auto bracht Eva Kaczmarczyk wat later op de avond naar de Jo- hannastichting in Arnhem. Dit revali datiecentrum voor kinderen zal het komende jaar haar thuis zijn. Een thuis in een ver en vreemd land. Van onze correspondent ROERMOND. In de gemeente Luyksgestel ten zuiden van. Eindhoven zijn opnieuw belangrijke archeologische vondsten gedaan. Bij de opgravingen die sinds enige dagen in dit gebied worden gedaan zij enkele honderden stenen werktuigen, zg. artefacten ge vonden die erop wijzen dat hier vijf eeuwen voor onze jaartelling reeds men sen moeten hebben gewoond. Dr. Bohmers van het Biologisch Archeologisch Instituut van de rijksuni versiteit te Groningen heeft een bezoek gebracht aan het terrein waar de op gravingen plaatsvinden. Hij zei bij zijn bezoek van mening te zijn dat deze op gravingen voor de wetenschap van groot belang beloven te worden. Op de armen van een steward kwam gisteren het verlamde Poolse meisje Eva Kaczmarczyk aan in Nederland het land waar zij her stel hoopt te vinden en het land waar haar landgenoten geld voor haar overkomst en verpleging heb ben ingezameld. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De wijziging van de structuur van de coöpera tieve beweging in Nederland is met een jaar uitgesteld. Het doel was oorspronkelijk op 1 januari 1962 de „Co-op Nederland" te laten bestaan uit nog slechts vijftien grote streek- coöperaties; op het ogenblik zijn er 152 kleine. Deze opzet stuitte op fel verzet van ongeveer een zesde deel der leden, die zelfs met uittreding dreigden. LONDEN (Reuter) Het sjeik- dom Koeweit heeft zijn grenzen met Irak gesloten als gevolg van de an nexatieplannen van generaal Kas- sem, de Iraakse dictator. De bevol king' demonstreert voortdurend te gen Irak en wacht vol geestdrift af of Kassem het zal wagen Koeweit binnen te vallen. De kans daarop leek gisteravond STRAATSBURG (ANP). Het Europese parlement te Straatsburg repte gisteren in een met grote meer derheid aangenomen resolutie met geen woord over de wenselijkheid van een politiek secretariaat voor Europa, gelijk de Franse regering dat wil. Wel sprak het parlement zich uit voor periodieke bijeenkomsten van de rege ringsleiders of ministers van buiten landse zaken van de zes landen van de Europese gemeenschappen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, Bel gië en Luxemburg). Het parlement verbond aan zijn in stemming met het periodieke Europese topoverleg echter vier voorwaarden. In de eerste voorwaarde wordt geëist dat de bestaande gemeenschappen (de Europese economische gemeenschap, de Europese atoomgemeensehap, de Euro pese gemeenschap voor kolen en Europese gemeenschap voor kolen en staal) op geen enkele wijze mogen wor den aangetast. In de tweede wordt ge zegd dat de uitvoerende organen van deze gemeenschappen betrokken moe ten worden bij elk overleg dat voor hen van belang is. In de derde voorwaarde verklaart het Europese parlement dat de regeringen minstens een maal per jaar verslag moeten uitbrengen over het topoverleg. Tenslotte moet dit overleg, aldus de laatste voorwaarde van het parlement te Straatsburg, bijdragen aan het tot stand komen van directe verkiezingen voor het Europese parlement, aan de samenvoeging van de uitvoerende orga nen der drie gemeenschappen en aan de oprichting van een Europese universiteit. niet groot omdat het toen duidelijk was geworden dat de Britse regering een gewapend conflict niet uit de weg zal gaan bij de verdediging van Koe weit. Uit Afrika zowel als uit het Ver re Oosten waren Britse oorlogssche pen onderweg naar de Perzische Golf. Het fregat Loch Ruthven verliet gis teravond overhaast Mombassa, waar het tot maandag had zullen blijven en stoomde weg in noordelijke richting. In de loop van vandaag nog wor den twee Britse fregatten te Koeweit verwacht. Uit Hongkong zijn twee fregatten plotseling vertrokken naar Singapore. Ook zij hebben de Perzi sche Golf tot bestemming. Spanning Ook zouden Jordanië en Saoediseh Arabië reeds troepen naar Koeweit hebben gebracht die nu posities aan de grens met Irak hebben betrokken. In Koeweit neemt de spanning langzaam toe. Er zijn bloedige botsin gen gemeld tussen in Koeweit wonen de onderdanen van Irak en demon strerende bewoners van Koeweit. Ira kezen die verdacht werden van sabo- tageplannen aan de olieraffinaderijen zijn gearresteerd. Een incident van ernstiger aard deed zich gisteren voor toen Iraakse patrouilleboten het vuur openden op Perzische vaartuigen die goederen ver voerden tussen Abadan en Koeweit. Van onze correspondent BUSSUM Het Bussumse personeel van de P.T.T. is niet meer verplicht overwerk te verrichten. Op 29 maart had de directie van het Bussumse postkan toor besloten dat het personeel overwerk moest doen om het mogelijk te maken dat het personeel deze zomer de normale vakanties zou kunnen opnemen. De vakbonden hadden tegen het ver plicht stellen bezwaar gemaakt. Voortaan zullen de mensen van de P.T.T. in Bussum alleen nog vrijwillig overwerken. De streefdatum voor de voltooiing van de structuurwijziging is nu 1 ja nuari 1963, zo werd gisteren op de laaste van de drie congresdagen van de „Co-op Nederland" te Rotterdam besloten. De dan gevormde vijftien streekcoöperaties zullen gezamen lijk hun beleid bepalen via een raad van deelgenoten. Op uittreding uit de organisatie staat dan een boetebeding van vijf procent van de gemiddelde jaaromzet per coöperatie. De „Co-op Nederland" heeft 380.000 leden; haar jaarlijkse omzet heeft een waarde van 138 miljoen. Men be sloot gisteren van het overschot, na af trek van belastingen en afschrijvingen, in de toekomst tenminste 480.000 per jaar te reserveren voor het bedrijf. De bedoeling hiervan is om te grote reserveringen binnen de „Co-op Ne derland" te voorkomen. Voorts wil men uit het overschot 'de financiële positie der deelgenoten versterken. Het toetreden tot een coöperatie wordt tegenwoordig meer bepaald door verstandelijke beweegredenen dan door traditionele en gevoelsoverwegingen, zoals voor de tweede wereldoorlog het geval was. Dit blijkt uit het te Gorkum bekend gemaakte resultaat van een uitgebreid onderzoek, dat in opdracht van de „Co-op Nederland" door het sociologisch instituut van de rijksuni versiteit te Utrecht is verricht. Zestig studenten ondervroegen hierbij ruim zeshonderd Arnhemse huisvrouwen. Uit het onderzoek blijkt verder dat het eigenbelang bij de huisvrouwen, meer dan bij de mannen, aanzienlijk de overhand heeft b'öven andere motie ven voor toetreding tot een coöperatie. De sociale invloeden en het idealisme speelden vroeger een veel grotere rol. Het idealisme komt thans zelf op de laatste plaats. De plaatselijke coöperaties, zo deelde drs M. van de Vall, die het onderzoek heeft geleid, te Gorkum mee zijn zich de nieuwe ontwikkeling niet altijd be wust. Hun producten, outillage en dienstverlening zijn vaak nog op het verouderde consumententype gericht. Eigen nieuwsdienst IJLST. De matroos L. Medenblik (25) uit Saaksumhuizen is gistermiddag in IJlst van de Groningse kustvaarder Mimosa in het water gevallen en ver dronken. De matroos kon niet zwemmen. op HILVERSUM. In een gezamenlijk televisieprogramma van de Vara en de V.P.R.O. wordt vanavond, in de pauze van het toneelstuk „De Kauka sische Krijtkring", een interview oi filmband uitgezonden, dat de journa list Joop Simons in Parijs heeft gehad met de Indonesische minister van de fensie, generaal Nasution. Het onderwerp van dit vraagge sprek, opgenomen tijdens het recente bezoek van Nasution aan Parijs, is het vraagstuk Nieuw-Guinea. Aan hetzelfde onderwerp is de dis cussie gewijd, die een forum van en kele vooraanstaande Nederlanders van verschillende overtuiging maan dagavond 3 juli eveneens in een ge zamenlijk programma van de Vara en de V.P.R.O. voor de televisie zal voeren. Wie de vooraanstaande Nederlan ders zijn, die voor dit televisiedebat worden uitgenodigd, kon de regisseur, Ben Klokman, ons gisteravond no» niet zeggen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5