c/e&e zome* <-Uy&reldt>eroe*nde Raad Terneuzen stelde uitbreidingsplan vast Krediet van een miljoen voor jachthaven en bungalowterrein Verdachte Baarlander geen vriend gemeente-ambtenaar EERSTE PORTUGESE OESTERS IN ZEELAND Lezers grijpen naar de pen i#e pr^ó Meer dan 110 miljoen machines in 110 jaar! hu- voor cFUgeJzeitd ia Vrijdag 30 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Spoorivegpersoneel uitte zijn grieven Bijbels museum Vroede vaderen niet voetstoots akkoord DISCUSSIE OVER PLATTE EN SCHUINE DAKEN Geslaagden Chr. Lyceum Begin aanleg van zwembad 4 juli RAAD KORTGENE AKKOORD MEDEDELING Wijziging dienstuitvoering Telefoondistrict Breda Met ingang van 1 juli a.s. zaterdag gesloten Bejaarden tehuizen Ondernemers Mammoettand uit Wester schelde Mijnenveger „Axel" brengt bezoek „Temeuse/i" won het W atertorenembleem Carillonspel in Veere Woningcontingent Zuidzande 1961 aanbesteed Renesse voor de radio POLITIERECHTER MIDDELBURG Rug Aanbesteding werken uitbreidingsplan Carillonspel met hindernissen Onder deze kop werd in uw krant van woensdag 20 juni jl. verslag uitgebracht van de vergadering van de drie erkende vakbonden van het spoorwegpersoneel, afdeling Goes en omstreken. Niettegenstaande onze erkentelijkheid dat een en ander zo uitvoerig en waar heidsgetrouw, zoals we van uw blad ge woon zijn, werd weergegeven, stellen wij er toch ten zeerste prijs op te ver klaren dat de zinsnede: „Het is heus niet zo, aldus de inleider, als zouden de treinvertragingen van de laatste tijd te wijten zijn aan de krappe tijden in de nieuwe zomerdienstregeling" en wat er nu gebeurt is zuiver een uiting van de grote heersende ontevredenheid. Het spoorwegpersoneel is het wachten meer dan beu", niet geheel juist is weergegeven. Door de inleider werd namelijk over dit onderwerp woordelijk gezegd: „Het zou van kortzichtigheid blijk geven als zou de ontevredenheid onder het perso neel enkel en alleen voortspruiten uit het niet invoeren van de vijfdaagse werkweek bij de N.S. met ingang van de zomerdienstregeling, of het moeten rijden van een te krap opgezette dienst regeling. Deze ontevredenheid dateert reeds van veel vroegere datum en be rust niet op opgekropte verlangens naar alleen verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden, maar naar die van de primaire." Het verslag zou bij de lezers de indruk kunnen vestigen dat de trein vertragingen op de Zeeuwse lijn in de hand zouden worden gewerkt door het aldaar gevestigde personeel. Dit is aller minst het geval. Dit zou ook lijnrecht in tegenspraak zijn met de woorden van de inleider, die o.a. opmerkte dat de directie gehoorzaamheid, plicht en dis cipline eist, waartoe het personeel ook bereid is. De vertegenwoordigende besturen van N.B.V., P.C.B., St. Raphael. Geachte redactie, De vrije-tijdsbesteding vormt voor ve len een probleem, terwijl in de vakan- tietijd de vraag kan rijzen: waar zullen tve heengaan? Bij een bezoek aan Am sterdam zijn de mogelijkheden legio en een ervan noemen wij hierbij: een kijk je, ja méér dan dat, een bestudering van de bijbels-archeologische collecties in het BIJBELS MUSEUM VAN OUD HEDEN (Hemonylaan 19a). Dit is een nuttige en aangename be zigheid, die ongetwijfeld voldoening zal geven, aan jongeren en ouderen! Over het verleden en heden van Is raël kan men zich uitstekend oriënteren door middel van de grote modellen van de gouden Tabernakel, de Tempel en de huidige Tempelberg te Jeruzalem, als mede door vondsten van opgravingen (Sichem en Hazor). Over de godsdienst en de cultuur van het oude Egypte en Babylonië „vertellen" u de verzamelin gen mummies, lijkvazen, beelden, aar dewerken kleitabletten. Ook gebruiks voorwerpen betr. de vroegere en heden daagse Joodse eredienst, alsook van het dagelijks leven, doen de bijbelse sfeer voor u leven en duidelijker worden. Voor bezoek in groepsverband inlichtin gen bij het corr.adres: Stadhouderskade 137, Amsterdam-Z., tel. 020—726410. Advertentie MODERNE SINGER ZIGZAGS Doe nu uw voordeel en koop direct! Alleen door de enorme vraag over de hele wereld naar Singèr zigzags is deze fantastische aanbieding mogelijk. Singer is nu al meer dan 110 jaar met ruim 110 miljoen verkochte machines een begrip voor kwaliteit en service. Stel nu niet langer de aankoop uit van een moderne Singer zigzag machine. Doe het nu Zelfs bij deze gunstige aanbieding geldt nog het gemakkelijke betalingssysteem. Winkels en agentschappen in elke plaats. Zij lichten u ook gaarne in over de waarde van uw verouderde machine. Aan Singer Maatschappij N.V., Kalverstraat 60-62, Amsterdam. Zend mij s.v.p. gratis brochure over uw Singer zigzag naaimachines. II Naam: Adres Woonplaats Geen rechtstifc machine meer, nu zo'n voordelige SINGER zigzag! SINGER GOES. Op grond van het eind examen der afdeling gymnasium aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland verkregen een getuigschrift-alfa: de dames A. J. van Heiningen uit Goes, C. M. Stouthamer uit Ellewoutsdijk, M. A. Kloosterman uit Wolfaarts-dijk en de heren J. G. van Strien uit Goes, J. H. Kluiver uit 's-Gravenpolder, G. W. Smallegange uit Wolfaartsdijk. Het ge tuigschrift-bèta werd uitgereikt aan me juffrouw N. K. Paauwe uit Goes en de heren R. van der ïjjeij uit Goes en C. W. Vette uit Yerseke. Twee kandidaten werden afgewezen. TERNEUZEN. De gemeenteraad van Terneuzen heeft gisteravond na ampele besprekingen met algemene stemmen vast gesteld het plan van uitbreiding in onderdelen voor de gronden gelegen in het plan „Zuid-West", met de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften, en de partiële herziening van het uit breidingsplan in onderdelen „Zuid". De raad gaf zich niet voetstoots gewonnen. Met name werd er uitgebreid gediscussieerd over de vraag of er woningen moesten komen met uitsluitend platte daken of dat er ook huizen mogen worden gebouwd met schuine daken. Wethouder M. de Vos werd bestormd met vragen, omdat hij naar hij zei „in tijdnood" verkeerde. De heer M. van Langevelde 1AR) bond de kat de bel aan. Hij vroeg of er ook schuine daken mogelijk waren. Wethouder De Vos antwoordde van neen. Daarop informeerde de heer D. Waverijn (CHU) naar de bouw van be jaardenwoningen. Opnieuw zei de heer De Vos: „Neen". „Maar", hernam de heer Waverijn: „Twee woningen op el- •KORTGENE. De gemeente raad van Kortgene heeft gister avond onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit be sloten een krediet van 1.080.000 te verlenen voor het baggeren en profileren van het jachthaven bassin, het bouwrijp maken van een bungalowterrein te Kortgene en het inrichten van de jacht haven. De kosten voor het bun galowterrein zullen volledig ge dekt kunnen worden door uitgifte prijs van de percelen in erfpacht te geven grond. De kosten voor het bouwrijp maken van het bungalowterrein werden ge raamd op 650.000 die ten laste blij ven van de gemeente, voor het bagge ren en profileren van het jachthaven bassin op 80.000 en de ten laste van de gemeente blijvende kosten wegens aanleg en inrichting van de jachthaven op 175.000. Twee gemeentewerklieden werden benoemd. Dit waren de heren L. van Liere en I. Lanse, beiden te Colijnsplaat. De heren H. M. Schot, hoofd van de openbare uloschool en P. J. de Jong hoofd van de openbare lage re school, werden op hun verzoek eer vol ontslagen. Het weegbrughuisje te Colijnsplaat werd voor 1000 door het weegbrugbestuur gekocht. Voor 250.- per jaar werd het aan Rijkswaterstaat verhuurd. Een krediet van 35Q werd verleend aan de uloschool te Kortgene voor de aanschaf van atletiek benodig- heden. Aan de bijzondere school te Co lijnsplaat zal een voorschot worden toe gekend van 4400. Advertentie zullen het telefoondistrictsbureel te Breda, Oude Vest 4, alsmede de kantoren van de technische dienst te Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Oostburg, Terneuzen en Zierikzee op zijn. 's Zaterdags kunnen op het telefoonnummer 004 (administratie) geen inlichtingen worden ingewonnen. kaar bieden daartoe toch wel de moge lijkheid". „Dit is te overwegen", zei wethouder De Vos weer. Het bevreemd de de bewindsman overigens dat terwijl het plan wekenlang ter visie heeft ge legen, nu pas de wensen die er hier en daar leven, kenbaar worden gemaakt. Misschien dat na overleg met de stede- bouwkundige ir. Gouwetor het plan nog gewijzigd kan worden en er ruimte kan worden geschapen voor bejaardenwo ningen. Wethouder De Vos zei zelf geen voor stander te zijn van „bejaarden-bij el kaar". Hij zag hen liever verspreid wo nen in de stad. De heer P. J. Huijbrecht (arbeid) meende dat huizen met schui ne daken meer bergruimte bieden dan woningen met platte. „Kan best zijn", verklaarde wethouder De Vos, „maar wij hebben ons te houden aan de bebou wingsvoorschriften. De heer W. J. We- terings (KVP) meende evenwel dat er ook nog een esthetisch facet aanwezig was. Hij voelde niets voor het vastleg gen van uitsluitend platte daken. De woningbouwvereniging wordt daardoor voor een fait accompli gesteld. Nadat de heer B. Hol (arbeid) nog had gevraagd of er in uitbreidingsplan ook grondmechanica zou worden toege past en wethouder De Vos had geant woord: „Dat zal de aannemer zeker wel doen", werd het plan aanvaard. In de rondvraag vroeg mevr. E. Dooms-Ortelee (arbeid) aandacht voor een vervelende kwestie. Zij had verno men dat ondernemers weigerden te be graven anders dan met auto's ook al woont men nog zo dicht bij het kerk hof. De tarieven zijn dan ook flink ver hoogd. „Mijn fractie", aldus mevrouw Doorns, „neemt met deze dictatuur geen genoegen". Voordat de socialisti sche fractie met een voorstel zal komen het begraven en alles wat daarmee ver band houdt aan de gemeente te trekken, zou zij toch graag een nader onderzoek van B. en W. willen zien.y De heer M. van Langevelde (A.R.) deelde dezelfde bezwaren De heer P. J. Huijbrecht (arbeid) meende dat de ondernemers misbruik maakten van hun monopoliepositie. „Veel mensen die ver zekerd zijn komen met de gelden niet toe. Het gaat er dan ook op lijken dat de overledenen op afbetaling worden begraven". De heer R. Vrieling (VVD) zou nog graag overleg met de onder nemers willen plegen. Bij monde van burgemeester mr. H. Rijpstra verklaar den B. en W. op deze kwestie later te rug te komen. De heer R. Hol infor meerde nog hoever het stond met de plannen voor de bouw van de openbare ulo, gelet op de grote toeloop van leer lingen in het nieuwe schooljaar. De voorzitter antwoordde dat de plannen in Den Haag liggen. Hij hoopte op spoedige goedkeuring. De heer P. Fijn van Draat (VVD) merkte op dat er nog steeds niet was gedaan aan het zwembad. Hij kreeg van wethouder De Vos ten antwoord dat men op 4 juli hoopt te beginnen. „Wij komen inmiddels wel erg in tijdnood". Over de omgeving van het zwembad zei de voorzitter, dat er vermoedelijk een landschapsarchitect zal worden in geschakeld. De raad ging akkoord -met de volgen de voorstellen: aankoop perceel Dekker straat 47; verkoop perceel grond op ge meentelijk industrieterrein aan de heer A. G. v. d. Wege; verkoop perceel grond aan de Oranjestraat aan de heer A. de Jong; verlenen van medewerking inge volge art. 72 der l.o.wet 1920 t.b.v. het bestuur van de vereniging voor Chris telijk onderwijs te Sluiskil. Bij de aanvang van de vergadering deelde de burgemeester mee een tele gram te hebben gezonden aan prins Bernhard. ELLEWOUTSDIJK. Gisteren is opnieuw een belangrijk fossiel opge vist, nu echter uit de Westerschelde en bij toeval. Nadat de conservatoren van het Rijksmuseum voor Geologie en Mi neralogie, woensdag hun speurtocht op de Oosterschelde met de vondst van een mastodont, de melkkies van een olifant uit de ijstijd, zagen bekroond, heeft het visserijonderzoekingsvaartuig „P. C. Hoek" merkwaardigerwijs de tand van een mammoeth opgevist. Het anderhal ve meter lange stuk been werd opge haald ter hoogte van Ellewoutsdijk, toen het vaartuig proeven aan het nemen was met een sleepnet. De mammoeth- tand is overgebracht naar het labora torium van de bioloog van het Visserij- onderzoek, dr. Drinkwaard te Wemel- dinge. Contact is reeds opgenomen met drs. G. Kortenbout van der Sluys en drs. C. J. Overweel, die de leiding heb ben van de fossielenjacht aan boord van de Zierikzeese mosselkotter Z.Z.8. AXEL. Uit betrouwbare bron ver nemen wij dat de mijnenveger „Axel" van 7 tot en met 10 juli een bezoek aan de Zeeuwse stad van diezelfde naam zal brengen. De oorlogsbodem zal lig plaats kiezen aan de kade te Sluiskil. Wijziging uren van postzegelverkoop voor Goese verzamelaars GOES. Aangezien de openstelling van de P.T.T.-kantoren vanaf 1 juli 1961 des zaterdags zal worden beperkt, zal het zegelloket voor verzamelaars, dat op het postkantoor iedere 3e zaterdag van de maand was geopend, in het vervolg worden opengesteld op de 3e dinsdag van iedere maand van 15.30 16.30 uur. TERNEUZEN. In het Zuidersport park werd de finale gespeeld om het Watertorenembleem. Deze ging tussen Terneuzen en Hontenisse. Eerstgenoem de club won met 42. VEERE.Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de vereniging „Vrienden van Veere", zal het carillon van -het raadhuis worden bespeeld 's morgens van tien tot twaalf uur en niet, Zoals per abuis werd vermeld, van vijf tot zes uur. Op het programma staat een compositje van één der le den van bovengenoémde vereniging, de heer W. Abeleven. Het is het lied „Ont worsteld" uit het gelijknamige open luchtspel van genoemde auteur. 's Avonds van acht tot negen uur wordt dan het gebruikelijke zomer- avondbeiaardconcert gegeven, dat be gint met een Praeludium van E. Niel sen, bekroond op een compositiewed strijd van de beiaardschool te Meche- len. Beide bespelingen worden verzorgd door de stadsbeiaardier van Veere en Vlissingen, Piet Broerse. ZUIDZANDE. Zuidzande is de eer ste gemeente in West-Z-VIaanderen die er in is geslaagd de toegewezen wo ningwetwoningen van het contingent 1961 aan te besteden, waarbij een ac ceptabele prijs, die niet boven de Rijks- curveprijs uitkwam, uit de bus is ge komen. De minister heeft bereids toe- stemening tot gunning verleend. Het is de aannemer van Poucke uit IJzendij- ke, die de twee woningwetwoningen voor 26.550 zal bouwen exclusief 200 aansluitkosten. Dit deelde burgemeester H. P. Everwijn de raad mee tijdens een raadsvergadering. Hij zei, dat de gemeente zich hierom gelukkig mag prij zen. De vijfdaagse werkweek werd inge steld. De handwerklieden zullen nu 46 in plaats van 48 uur per week werken dag. Het administratieve gemeenteper- soneel gaat nu 41 uur en 15 minuten per week werken of acht uur en een kwartier per dag. De bestaande veror dening regelende de tijden van open stelling van het bureau van de burger lijke stand werd ingetrokken. Deze ver ordening dateerde van 1922. Een nieu we verordening werd vastgesteld, welke afgestemd is op de vijfdaagse werk week. Zo kunnen de ingezetenen van maandag tot en met vrijdag van negen tot twaalf uur terecht op de burgerlij ke stand, 's Zaterdags van negen tot twaalf uur, maar dan op verzoek van betrokkenen waarbij dient te worden aangetoond, dat de te verrichten han deling geen uitstel gedoogt. Voorzitter zei, van de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland bericht te hebben ontvangen, over zijn herbenoeming ingaande 1 mei als bur gemeester van Zuidzande, deze herbe noeming geschiedde bij K.B. van 12 april j.l. Voorz. bracht dank aan H.M. de Koningin voor zijn herbenoeming en aan haar adviseurs, die hem hebben willen voordragen. Voorzitter zei de af gelopen ambtsperiode heel prettig en op goede zakelijke manier met de raad te hebben samengewerkt. Er is weinig tastbaars gedurende die periode tot stand gekomen, terwijl ook geen schok kende gebeurtenissen plaats vonden. Hij hoopte dat de reeds ingegane nieuwe periode op dezelfde prettige wijze mocht verlopen. De heer J. Risseeuw (Ge meente Belang) sprak de burgemeester naar aanleiding van zijn herbenoeming op hartelijke wijze namens de raad toe en feliciteerde hem en diens gezin met de herbenoeming. Ook hij hoopte op een zelfde prettige zakelijke samenwerking. Adhaesie werd betuigd aan de motie van de raad van Axel, gericht tot de gereging en de Staten Generaal inzake de totstandkoming van een vaste oever verbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland en Nederland. Hoewel B. en W. van mening waren, dat de motie van de gemeente Axel nu juist niet de aangewezen manier is, omdat deze aangelegenheid beter via de gro te ontwikkelingscommissie had kunnen worden gespeeld, toch tot adhaesiebetui- ging te willen adviseren omdat anders bij de instanties een verkeerde indruk zou kunnen worden gevestigd. Besloten werd een gemeenteschuur te bouwen en de eventueel hiervoor beno digde grond aan te kopen. De raad vo teerde voorlopig hiervoor 2.500. De begroting 1960 onderging de eindwijzi« ging. De post voor onvoorzien is thans nog 49,01 groot. Tijdens de rondvraag bracht de heer Iz. Cappon (A.R. - C.H.) de electrifica- tie van de onrendabele gebieden in de gemeente aan de orde. Hij vroeg of reeds nadere bijzonderheden bekend ge worden zijn. Dit bleek het geval te zijn. Enige dagen geleden namelijk heeft de gemeente een schrijven van de P.Z.E.M. ontvangen waarin een voorstel tot vol ledige electrificatie van de onrendabele percelen in de gemeente, een z.g. hon derd procents electrificatie-plan. De voorzitter zei, dat het een vrij ingewik kelde materie was en dat B. en W. het voorstel nog ter dege dienden te bestu deren om de konsekwenties die hieruit voor de gemeente konden voortvloeien te kunnen overzien. -RENESSE. De VARA zendt van avond een streefcuitzending uit vanuit Renesse van half tien tot kwart over tien 's avonds, onder het motto „Op stelten". Dit is een veertiendaags pro gramma dat elke keer vanuit een wil lekeurig dorp of stadje van één van de provincies wordt uitgezonden. Burgemeester R. J. H. Q. Roëll zal een toespraak houden, het fanfarecorps „Luctor et Em-ergo" treedt op evenals het kerkkoor van de Nederlands Her vormde Kerk. Eveneens zullen een vertegenwoordi ger van de V.V.V. en de fruitteelt geïn terviewd worden. De radioreporter Henk van Stipriaan zal natuurlijk ook nog enkele typische dorpsfiguren voor de microfoon halen, zodat vanavond heel Renesse waar schijnlijk voor de radio zal zitten. MIDDELBURG. Een Baarlander drama werd bij de politierechter uit de doeken gedaan. Een inwoner van dat kortgeleden veelbesproken Zuidbeve- landse dorp stond terecht omdat hij on aangename woorden tegen een ambte naar ter gemeentesecretarié had gezegd. C. H. J. van O.'s vrouw moest foto's voor haar rijbewijs inleveren en kreeg van de ambtenaar, de heer Van R., te horen dat deze niet aan de gestelde ei sen voldeden. Van O. belde de ambtenaar op en er vielen toen al woorden, die tenslot te de ambtenaar deden besluiten de hoorn op de haak te leggen. Van O. liep toen bij de -secretarie langs en voegde de heer Van R. Woorden toe als „kwajongen" en „ik pak je bij je donder". De nieuwe wethouder van Baar land, de heer De V. was toevallig aan wezig en vermaande Van O. zich in zijn uitlatingen te matigen. Van O. repliceer de: „Ik heb met jou geen bliksem té maken." Van R„ die net als de wethouder als getuige aanwezig was, zei dat hij er werk van had gemaakt, omdat hij al eens moeilijkheden met een oud-wethou der van Baarland had gehad. „Dat heeft met deze zaak niets uit staande", merkte de politierechter, mr. B. S. Sieperda, op. Conform de eis werd Van O. tot 25.- of vijf dagen veroor deeld. „Nozem" Een flinke straf kregen twee jongens, A. F. G. en G. C. van D„ die in Vlissin gen pogingen hadden gedaan 's nachts in auto's te breken om daarmee praal- ritten te gaan maken. Een politieagent betrapte hen, maar beiden wisten te ont komen. Daarbij nam de agent een da mesrijwiel in beslag. Een van de jon gens deed daarna op het politiebureau aangifte van de diefstal van de fiets, niet vermoedend dat deze op het bureau stond. De politieman had toen weinig moeite beide jongens bij hun kraag te vatten. Beiden werden conform de eis tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld met twee jaar proef tijd en 100.- boete of twintig dagen. De aangehouden zaak tegen de Vlis- singse stoffeerder K. M. L. resulteerde in een week. voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en 50.- of tien dagen. De officier van justitie, mr. H. M. Schen- kenberg van Mierop, had een week on voorwaardelijk geëist, omdat L. een der tienjarige jongen had mishandeld door hem in zijn gezicht te slaan. Deze liep met zijn vriendje achter L. en zijn kor nuit en voegden elkaar de benaming „no zem" toe. L. dacht dat het voor hem was bedoeld en gaf een der jongens er van langs. Advertentiën <JLjU^ClfW' SIGAREN Geniét er van caprino 3ict. Ook aangehouden was de zaak tegen de jeugdige E. H. C. uit Oostburg, die een jong meisje had geschopt op een plaats, waar de rug gemeenlijk van naam verandert. De officier vond dat het meisje zelf aanleiding had gegeven en eiste 12.- of drie dagen. Vonnis con form. Onder invloed op een brommer reed de landbouwer A. J. van O. uit Hoofd plaat in IJzendijke tegen een hem passe rende auto aan. Hij viel en moest zes weken met een hersenschudding in het BERGEN OP ZOOM. —'Ten burele van de directeur van gemeente-werken te Bergen op Zoom werd in het open baar aanbesteed het uitvoeren van grondwerken en het aanleggen van ver hardingen en bijkomende werken in het uitbreidingsplan Oost te Bergen op Zoom. Er waren zes inschrijvingen bin nen gekomen: aannemersbedrijf v. d. Corput N.V. 74.500, Moerland en Zn. St. Annaland ƒ87.900, Aug. van Dijck Petit, Bergen op Zoom ƒ89.800, fa. Hu- bert de Bilt ƒ91.000, A. Klippel, Stave- nisse ƒ96.000, aannemersbedrijf Zee land N.V. Middelburg ƒ98.800. De be groting bedroeg ƒ78.900. Over de gun ning zullen B. en W. nader beslissen. YERSEKE. De Nederland se kustvaarder Annie F is gis teren uit Portugal met Portu gese oesters te Yerseke aange komen. De totaal 300.000 kg. oesters, die in mandjes en kis ten waren verpakt, zijn door middel van kranen gelost, zo dat ze spoedig kunnen worden uitgezaaid. Binnenkort zal een tweede lading arriveren. De resultaten van de kweek van deze nieuwe soort zullen moe ten worden afgewacht. Op de foto: De Annie-F wordt gelost. ziekenhuis worden verpleegd. Conform de eis luidde het vonnis 75.- of vijftien dagen. Eenzelfde straf kreeg P. V., fa brieksarbeider uit Koewacht. Hij had op Tweede Pinksterdag onder invloed van sterke drank een brommer bereden. Bij verstek kreeg de Zeeuws-Vlaming A. M. de B. een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, 40.- of acht dagen en toewijzing van een civiele vor dering van 64,10, deze laatste te beta len voor 1 september. Alles conform de eis. Hij had gebrek aan een vervoermid del om naar huis te gaan, ontdekte een bromfiets, wilde deze gebruiken, maar ontstak in woede, toen hij merkte dat het vehikel op slot stond. Voor hem was dat een reden om de brommer in elkaar te slaan. Een fiets beschadigd had de fabrieks arbeider C. J. van den B. uit Sas van Gent. Hij had ruzie met zijn zwager en diens echtgenote om een familiekwestie, werd het huis uitgezet en schopte toen in drift de kettingkast van het rijwiel van de dochter des huizes kapot. De eis was 20.- of vier dagen en toewijzing van een civiele vordering van 6,75. Het vonnis werd gesteld op een tientje minder met de toewijzing. BERGEN OP ZOOM. Ook dit jaar zullen weer een aantal Nederlandse en Belgische bei aardiers in het kader van de zomeravondbeiaardconcerten de Julianabeiaard in Bergen op Zoom bespelen, te weten Leen van 't Hart, stadsbeiaardier van Delft, Amersfoort, Leiden en Rotterdam, Piet Broere, stadsbeiaardier van Vlissingen en Veere, Chr. van den Boom, stadsbeiaardier van Bergen op Zoom en Frans Vos, stadsbei aardier van Mol. Het is echter te hopen dat de andere beiaardiers niet mee zullen maken wat Frans Vos op de toren van Bergen op Zoom beleefde. Toen hij hoog en droog in de beiaardkamer zat en zijn mooi programma begon met het preludium en menuet van Jef van Hooff, kon hij niet vermoeden wat er boven zijn hoofd hing. Het tweede nummer bestond uit een drietal volksliedjes maar toen hij een van deze speelde kreeg hij begeleiding van de trommel van het uurwerk. De monteur van de gemeente had vergeten deze af te zetten. Frans Vos snelde naar de trom melkamer en nadat hij enkele knoppen en schakelaars had omgedraaid kreeg hij tenslotte de goede te pakken en hield de ongewenste begeleiding op. Het programma zou worden voortgezet met „Variaties voor Beiaard" van G. Ferretnans, maar toen hij de eerste tonen speelde, kreeg hij weer een be geleiding, nl. van de harmonie Concordia, die een serenade kwam brengen aan een gouden paar in de Kerkstraat, vlak on der de grote kerktoren. Terwijl Vos het intermezzo uit Cavalleria Rusticana speel de, klonk in de Kerkstraat het „Lang zullen ze leven" en ter wijl daarna Vos de Romance uit de Parelvissers vertolkte, speelde Concordia lustig ver schillende Carnavalsliedjes. Het werd nog erger. Concor dia blies met heel veel gehoem- pa Grootvaders Klok" en bo ven de grootste klok van de stad zat Vos te transpireren op een exotische dans van Van den Broek. De liederen uit de vreemde landen waren niet meer te ho ren want harmonie en juichen de feestvierders van het gouden paar hosten en sprongen van je weiste. Toen de grote klok van de to ren zijn negen slagen over de stad liet klinken kwam Vos naar beneden gestapt. Nog nooit had hij een dergelijke teleurstelling meegemaakt. Maar de Belgi sche beiaardiers hebben, als zij in Bergen op Zoom optreden al tijd pech, laat hem dit een troost geweest zijn, zij het dan een schrale.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3