Raad van Goes is zeer gesteld op een overdekt zwembad Ambtenaren moeten met klachten bij college van B. en W. komen Bru voor tijdens schepen spitsuren gesloten? LUCHT IN ZIERIKZEE THANS GEZUIVERD Badstrand Westkapelle aan VVV onderverhuurd Vertegenwoordiger paste niet op de bocht Onderzoek reorganisatie van diverse diensten Donderdag 29 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwscli Dagblad Brug Ondanks concurrentie 1960 gunstig jaar Bezoek Verplaatsing van bodeterrein Wethouder Visscher in gemeenteraad SUGGESTIE IN SOUBURGSE RAAD [Cr O Aanslag oesterbroed Vervoer Zeeuwse veren toegenomen Stad kreeg rioolzuiveringsinstallatie Aanwijzingen voor de scheepvaart Kanaal van Terneuzen Slimme Schouwenaren lieten minister langs de grachten rijden Spoorwegpersoneel eist verbeteringen Spoorlijn naar het industrieterrein oostelijk centrum? polder Walcheren B. en W. Bergen op Zoom bereid tot garantie leningen ziekenhuis KANTONGERECHT MIDDELBURG Protestvergadering belastingpersoneel Nieuw gebouw voor Groene Kruis in Sint Laurens TERNEUZEN t een bestuurscrisis Vereniging voor Veilig Verkeer Jongen door bromfiets gegrepen BEJAARDENMIDDAG Eindexamens HBS Raadsvergadering Tholen Wakkere IJzendijker raadsleden om acht uur 's morgens present MULO-EXAMENS Pag. 3 Protestants-Christelijk IJ EET zit het provinciaal bestuur van Zeeland niet mee met de plannen voor de bouw van een brug over de Oosterschelde. Provinciale Staten hebben een bedrag beschik baar gesteld voor het uitwerken van de plannen en was alles gegaan overeenkomstig de verlangens van GOES. De gemeenteraad Gedeputeerde Staten, dan zou men j heeft zich gisteravond akkoord nu reeds met de bouw van de brug verklaard met een voorstel van zijn begonnen. Men heeft echter de toestemming van de minister van financiën nog niet eens. het college van B. en W. voor de aanleg van een zwembad en sprak hierbij, nadat de heer M. Het "statenlid A. H. S. Stemerding Loeve dit had gesuggereerd, uit, heeft in de dinsdag gehouden zitting!dat men het meest gesteld is op van Provinciale Staten gevraagd j een overdekt zwembad, waarin hoe het op het ogenblik staat met ook 's winters wedstrijden kun- het plan en gedeputeerde Van der nen plaats vinden. Dat de raad Weel heeft hem geantwoord, dat de met het voorstel van B. en W. ak- minister van fmancien alvorens zijn j betekent intussen niet fiat te geven, adviezen wil hebben, i j op financieel en economisch gebied. binnenkort de eerste spad Deze adviezen moeten worden ver- voor het bad in de grond zal kun- strekt door rijkswaterstaat en nu nen gaan. blijkt dat rijkswaterstaat wat betreft B en w kunnen niet. met de be. de te verwachten verkeersstroom, slissing van de raad in de hand naar die gebruik zal maken van de brug, de diverse instanties gaan teneinde te andere gedachten heeft dan het pro- pogen een zo hoog mogelijke subsidie vineiaal bestuur van Zeeland ,e verkrijgen, waarbij men het er gis- vinciaai ocstuur van Zeeland, dat teravond over eens was dat de huidige de prognose over het verkeer heeftsituatie op de arbeidsmarkt het niet ge- ontvangen van het Economisch Tech- makkelijk zal maken uit de pot voor i aanvullende werken een bedrag te krij gen, zodat meer werk mechanisch zal moeten worden verricht en daarvoor is nologisch Instituut. De cijfers van het provinciaal bestuur zijn name- lijk hoger dan die van rijkswater- geen subsidiebedrag beschikbaar, staat. Zover is men dus thans, dat men tot de conclusie is gekomen dat er een opmerkelijk verschil isRoose de aandacht uitsprak de voor- De raad besloot voorts over te gaan j tot de aanleg van sportvelden waarbij men en daarop vestigde de heer wat betreft het te verwachten ver keer. Gedeputeerde Staten verwach ten nu volgende maand met rijkswa terstaat over deze cijfers te kunnen praten. Ze zijn voor de exploitatie- opzet uiteraard van grote betekenis. In het algemeen verlopen bespre kingen over bouwwerken, tunnels zeer moeizaam en vragen in de re gel veel tijd. Wij menen echter te weten dat reeds tal van maanden geleden be kend was dat er verschil van in zicht was over de prognose van het te verwachten verkeer. Nu zal men er volgende maand over gaan spre ken. Wij vragen ons echter af of dat nu niet eerder had gekund. We kunnen ons voorstellen dat heel veel mensen het enorm druk hebben, j maar men heeft in de afgelopen' maanden toch heus wel een keur te geven aan prioriteit voor de aanleg van een halfverhard veld. Dat zal men namelijk op kortere termijn in gebruik kunnen geven dan een ander veld. Reorganisatie Uitvoerig heeft de raad ook van ge dachten gewisseld over de wenselijkheid van reorganisatie der administratie, waarbij men 'besloot een onderzoek te doen instellen naar de wenselijkheid van verbeteringen in de financiële ad ministratie ter secretarie en de reorga- Nutsspaarbank Middelburg MIDDELBURG. Het jaar 1960 kan paar worden gekenschetst als het jaar van dagen kunnen vinden om deze ver- toenemende concurrentie staat te lezen Cm lw, t Trn.cln jv o.tnM Ain nnvÏAflil .TOM d A lin het verslag over die periode van de Middelburgse Nutsspaarbank. Ofschoon de geruststellende noot, daaraan toege voegd luidt: hoewel I960 gunstig was voor onze instelling. De concurrentie kwam aanvankelijk vooral van de zijde TAE Z.L.M.-dagen, die in Kortgene va" |e" van de handelsbanken die XJ -meende te moeten overgaan tot het aan zijn gehouden, zijn uitstekend ge-trekken van spaargelden door middel slaagd. De organisatoren hebben van het propageren en uitgeven van gesproken van een enorme belang- „«nte-boekjes", een terrein dat van- -- - louds tot dat der bondsspaarbanken bc- I hoort. Hoewel het effect van deze .actie di rect nauwelijks merkbaar was, valt niet te bepalen hoe het verloop van het aantal inleggers en dat van het tegoed zou zijn geweest, indien deze „rente boekjes" niet in het leven zouden zijn geroepen, Een andere concurrent om de gulden van de spaarder kondigde zich in sep tember aan toen een agrarische crediet- coöperatie, voorafgegaan door een ac tieve propaganda, een bijkantoor in Middelburg opende en zich als „spaar bank" aandiende. Bij ons hoofdkantoor", aldus het jaarverslag, „werd hierdoor een ver sterkte opvraging merkbaar, die echter dank zij een goede echelonnering der beleggingen op geen enkele wijze leidde tot een liquiditeitsverkrapping." On danks de concurrentie was 1960 een gunstig jaar voor de Middelburgse Nutsspaarbank. Het inleggerstegoed overschreed in februari de zestien mil joen gulden en door de rentebijschrij ving werd het zeventiende miljoen vol- gemaakt en zelfs ruim overschreden. keerscijfers te bespreken. stelling: 30.000 bezoekers. Dat getal imponeert misschien ve len wel, maar naar onze mening is het alleen voor Zeeuwse begrippen vrij hoog. In het algemeen is bezoek van 30.000 personen aan een mani festatie van het soort, dat de Z.L.M. heeft georganiseerd, eerder aan de lage dan aan de hoge kant. Gelet op het inwonertal van de pro vincie Zeeland kan men echter wel van een zeer grote belangstelling spre ken. In andere provincies had men echter voor een dergelijk gebeuren meer dan het dubbele aantal bezoe kers getrokken. Hiermede willen wij beklemtonen dat het in een provincie met een vrij gering inwonertal uiterst moeilijk is grootse dingen te organiseren. Daar is veel moed en durf voor nodig. Ge lukkig bleek het daaraan in de kring van de Z.L.M. niet te mankeren. nisatie van de administratie van het grondbedrijf en de dienst gemeentewer ken. De heer Roose meende dat ook de administratie van het gemeentelijk wo- ningbezit in het onderzoek zou moeten worden betrokken. maar het college van B. en W. stelde zich op hét stand punt dat men niet teveel zaken tegelijk onderhanden moet doen nemen, terwijl men voorts overwoog dat het in de be doeling ligt in de toekomst andere we gen te bewandelen wat betreft het be heer en de exploitatie van de woningen van de gemeente. Men is hierover in onderhandeling met de woningbouwver enigingen. Wat betreft de middenstands- woningen is wel eens overwogen deze woningen van gemeentewege over te doen aan bijv. huurders of beleggers. De raad ging akkoord met verkoop van grond aan de Polderweg aan de heer Chr. Sinke van de 's-Heer Hendrikskin- derenstraat. GOES. Het ligt in de bedoeling het bodeterrein, dat thans gevestigd is bij de Grote Kerk te verplaatsen naar de De Ruyterlaan. Dat heeft burgemeester No- teboom medegedeeld in de gisteravond gehouden raadsvergadering. Met de diverse bodes is men reeds tot grote ma te van overeenstemming gekomen en de raad zal binnenkort een voorstel ontvan gen. Herv. mannen vergaderen GOES. De jaarvergadering van de Hervormde mannenorganisatie „In dienst der kerk" -zal op 1 juli a.s. in Got* worden gehouden. De bondsvoor zitter, ds. C. Lébbing uit Amsterdam, hoopt te spreken over „Onze problemen van nu". Voorts zal o.a. worden gespro ken over de mogelijkheid van het orga niseren van een Zeeuwse toogdag. GOES. De heer J. S. Visscher, die sedert enkele maanden wethouder van de gemeente Goes is, heeft in de gis teravond gehouden vergadering van de gemeenteraad medegedeeld dat hem xion-activiteits-verlof is verleend als rijksambtenaar. De heer Visscher is nu in staat al zijn tijd te geven aan de behartiging van de belangen van de ge meente. De wethouder ging voorts met enkele woorden in op' de moeilijkheden die bij verschillende diensten van de gemeente zouden bestaan tussen het personeel. Hij verklaarde dat geen enkele ambte naar bij het college van B. en W. is gekomen met klachten en hij wees er met nadruk op, dat het college alleen dan bereid is een onderzoek in te stel len als er vooraf concrete klachten zijn geuit. Hij deelde mede dat het college een open oor zal verlenen aan ambte naren, die menen zich te moeteii bekla gen en burgemeester Noteboom voegde daar nog aan toe, dat na het ontvangen van klachten een onderzoek zal worden ingesteld, waarbij men zonder aanzien des persoons te werk zal gaan. De heer M. Loeve merkte bij de rond vraag op dat de heer Molenaar, beton- fabrikant, meent dat hij meer heeft moeten betalen voor de aankoop van grond op het industrieterrein, dan hem aanvankelijk was toegezegd. De heer SOUBURG. De heer W. Huson (A.R.) merkte tijdens de rondvraag van een gistermiddag gehouden gemeenteraadsvergade ring op of het niet aanbeveling verdiende een verzoek tot Rijks waterstaat te richten om in het zomerseizoen op enkele uren van de dag (spitsuren) de brug over het Kanaal door Walcheren in Souburg voor de schepen gesloten te houden. Hij vond dit noodzake lijk omdat er zich vele malen de situatie had voorgedaan dat enkele passerende plezierjachten of zeil scheepjes een ernstige verkeers stagnatie op de weg hadden ver oorzaakt. Ook vond hij nodig dat maatregelen moesten worden getroffen bij de ver keerssituatie bij de brug in kwestie, omdat het verkeer van O. Souburg ko mende (dat voorrang heeft door een gesloten spoorwegovergang wordt ge dwongen zijn voorrang kwijt te geven, aan reeds op de brug zijnd verkeer. Voorzitter A. H. S. Stemerding ant woordde dat het weinig uit zou maken met Rijkswaterstaat te gaan praten over sluiting van de brug voor sche pen op spitsuren, omdat deze instantie op het standpunt staat dat alle scheep vaartverkeer voorrang heeft. Over de verkeerssituatie bij de brug zei hij, dat de politie hierin een taak had. maar door de kleine bezetting van het korps ook niet de hele dag bij de brug kon staan. De diverse pullten gingen vlot onder de hamer door. Slechts bij de behande ling van een dertiende wijziging van de gemeentebegroting 1960 had de heer G. J. Janse (CH) enkele opmerkingen. Hij zei verbaasd te zijn dat zulke lage be dragen waren uitgetrokken voor on derhoud van drie kapitale gebouwen. ,.Daar kan je nauwelijks een gewone woning voor onderhouden," zei hij. ,,Wat gaat daar dan nog meer af?" Hij zei het onbegrijpelijk te vinden dat in 1960 slechts 9.49 was besteed aan onderhoud van de oude gymnastiek zaal. ..Een gemeentewerkman hoeft daar nog geen vier uur voor te wer ken," zei hij. ,.Die kosten moeten toch veel hoger liggen." Hij zei dat een der gelijk beramingsniveau niet kon worden gehandhaafd en dat daar verandering in moest komen. De heer Stemerding antwoordde dat hij gedeeltelijk eens was met de heer Janse. Wat het bedrag voor de 'gym. nastiekzaal betrof, achtte hij een ver gissing in het spel en zei dat sommige posten mogelijk nog niet waren ge boekt. Hij zei verder dat overigens nieu we kosten voor dit lokaal niet nodig wa ren. Wat de onderhoudsuitgaven voor de twee scholen betrof, leken hem de bedragen aannemelijk. De heer Janse repliceerde dat hij het een scheve verhouding vond. Voor de Pieter Louwersesohool was 720 be groot, maar slechts 387 besteed. Hij opperde de mogelijkheid dat de bedra gen mogelijk kunstmatig laag werden gehouden. Voorzitter Stemerding bestreed dit ten stelligste. Hij vond dat dat een utv faire manier van handeling zou inhou den van het gemeentebestuur en de be trokken ambtenaren. De heer Huson vond het daarom aan het eind van de discussie gewenst dat de zaken op de materie betrekking hebbende, eens na der werden bekeken. YERSEKE. Het aantal oesterlar ven is in de afgelopen dagen belangrijk toegenomen en thans worden 1500 lar ven per honderd liter water aangetrof fen. Het aantal grote larven beweegt zich in stijgende lijn. De eerste broed- jes kunnen thans vallen. De watertem peratuur was maandag zeer gunstig voor de ontwikkeling der larven en als de temperatuur niet te snel daalt en daar ziet het niet naar uit dan kan in de loop van de volgende week een belangrijke aanslag van oesterbroed worden verwacht. Benoemingen bejaardenhuis 'S-GRAVENPOLDER. Tot penning- meester en administrateur van het in aanbouw zijnde bejaardentehuis van de Ned, Herv. kerken Zuid-Beveland-West zijn resp. benoemd de heren A. Dub belman en Th. de Klerk uit 's-Graven- pold'er. Tot directrice is benoemd mej. M. J. Schout te Winterswijk. Loeve vroeg het college van B. en W. terzake een onderzoek in te stellen. Wet houder Dijkgraaf zegde dit toe. Voorts werd nog gewezen op het feit dat de mensen van de zomeravondcom petitie, die een veld hebben toegewezen van de gemeente, niet weten welke huur zij moeten betalen. De heer Van der Brugt uitte zijn waardering voor het feit dat wethouder Visscher non-activiteitsveriof heeft aan gevraagd. De heer Heijboer vestigde er de aandacht op dat de jeugd vernielin gen pleegt op het sportveld aan de De ■Ruyterlaan en B. en W. zegden toe hier aandacht aan te zullen besteden. MIDDELBURG. Zowel het passagiersvervoer als het auto vervoer is op alle veerdiensten van de Provinciale Stoombootdiensten gestegen. In mei werden in totaal vervoerd 398.713 passagiers tegen 309.809 in mei van het vorig jaar. In mei van dit jaar werden 86.477 auto's vervoerd tegen 72.843 in mei 1960. Interessant is het wellicht kennis te nemen van de cijfers uit 1938. Toen werden in de maand mei met de veerdiensten in totaal 39.887 personen vervoerd en 5.598 auto's. TERNEUZEN. De Rijkswater staat maakt bekend dat de scheep vaart door de Westelijke arm van het Kanaal van Terneuzen rekening dient te hoüden met twee naast elkaar liggen de persbuisleidingen op ongeveer drie meter diepte in die Kanaalarm op plus minus 375 meter ten Zuiden van de Westsluis. Voorts wordt gewezen op een zuigbuis van een pompinstallatie die is omgeven door palen en geplaatst is eni ge meters uit de oever ongeveer 440 meter ten Zuiden van de Westsluis. De buisleidingen zijn aan weerszijden van de kanaaloever door de voorgeschreven ,,Z"-borden waarneembaar en de plaats van de buis door een rode vlag en des nachts door een rood licht. Eén en an der houdt verband met werkzaamheden ZIERIKZEE De bewoners van de Zierikzeese Zoutegracht zijn gisteren van een vies luchtje verlost. De nieuwe rioolzuive ringsinstallatie van de Schouwse „hoofdstad" is namelijk door bur gemeester mr. F. Th. Dijckmeester officieel in gebruik gesteld. Hij deed dit in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden en geïnteresseerden. Wethouder H. Koevoets herinnerde er nog eens aan hoe het oude stedenschoon van Zierikzee wijd en zijd bekend is. Maar dit bezitten van oude monumen ten heeft ook nadelen, want de stad is onder de grond zeker zo oud als er boven. De gemetselde kanalen die men indertijd heeft aangelegd vertonen veel gebreken. Vooral na de ramp van 1953 kwamen deze aan het licht. Er moest voor dit euvel een oplossing worden gevonden. In overleg met het RIZA werden in lichtingen ingewonnen, maar de eerste plannen (het maken van een ringriool rondom Zierikzee) waren dermate kost baar dat aan verwezenlijking voors hands niet kon worden gedacht. Met ter verbetering van het Kanaal van de bouw van drie persgemaaltjes werd Terneuzen. intussen begonnen. Men paste daarbij de methode toe die al eeuwen was ge volgd: het afvalwater werd geloosd in „de groene gordel van smaragd" (de grachten) van Zierikzee. De grachten de gradeerden daardoor, zei de heer Koe voets, wethouder van openbare werken, tot open riolen. Ommetje Een lichtpunt kwam er tijdens het bezoek van de minister van binnen landse zaken en de commissaris der Koningin aan Zierikzee. Het doel van dat bezoek was een gesprek over de herindeling van Schouwen, maar slim meriken als Zierikzeeërs zijn lieten zij de bewindslieden en passant nog even een ritje maken langs de grach ten. De heren Toxopeus en De Ca- sembroot moeten daarbij de onwel riekende geuren hebben opgesnoven, want korte tijd later kwam de goed keuring af om met de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie te mogen star ten. De wethouder dankte ten slotte allen die aan de totstandkoming van de in stallatie hadden meegewerkt, in het bijzonder oud-wethouder De Boer en de Centrale dienst voor Bouw- en Woning toezicht Noord-Zeeland, welke laatste in stantie reeds in 1947 en 1951 met plan nen rondliep om de afvoer van het af valwater in andere banen te leiden. Nadat burgemeester Dijckmeester een bepaalde afsluiter had geopend gaf ir. H. Burger nog een technische uiteen zetting van de werking van de instal latie. Het gezelschap bezichtigde daar na de tanks en de motoren. GOES. De vergadering van spoor wegpersoneel op de Zeeuwse lijn in Zuid-Beveland, waarover wij reeds in ons blad van gisteren berichtten, mondde uit in de volgende resolutie, die ter kennis gebracht zal worden van de hoofdbesturen van de diverse spoorwegbonden: de leden van de N.B., P.C.B., en St. Raphael, afd. Goes en omstreken in vergadering bijeen te Goes op 27 juni 1961: stellen vast, dat de ontstemming en ontevre denheid onder het personeel, die met de dag toeneemt, te wijten is aan het niet voldoen aan de redelijke verlan gens van het spoorwegpersoneel: a. het invoeren van de 45-urige werk week voor dit personeel per 28 mei j.l.; b. de steeds groter wordende achter achterstand in de beloning met name in de primaire sfeer; c. het steeds toenemende personeelste kort bij de N.S., dat een gevolg is van deze achterstand en d. het personeelstekort, dat mede oor zaak is van de niet uitvoerbaarheid van de zomerdienstregeling, die uiter aard ook te krap is opgezet; vrezen, dat bij het niet spoedig reali seren van de redelijke verlangens van het personeel, dit personeelstekort nog groter zal worden; menen, dat d.e directie van de N.S. en de overheid onvoldoende begrip tonen voor de steeds moeilijker wordende omstandigheden, waaronder het spoor- wegpersorieel dient te werken: verwerpen het standpunt, dat de invoe ring van de verbetering van de se cundaire arbeidsvoorwaarden eerst met de invoering van de arbeidstijd verkorting bij de N.S. kan plaats vin den omdat hierdoor het spoorwegper soneel wederom wordt benadeeld en verder achterop geraakt bij de werk nemers in het overige bedrijfsleven; eisen belangrijke verbeteringen, niet al leen in de secundaire maar ook in de primaire arbeidsvoorwaarden in de meest algemene zin, welke zullen wor den ingevoerd met terugwerkende kracht van 28 mei jl. en een behoor lijke compensatie bij het niet invoe ren van deze verbetering per 28 mei jl. en een uitkering per 15 juli 1961. Het spoorwegpersoneel, dat te Goes bij een was, besloot haar resolutie met elke verantwoording voor verdere ont wrichting van het bedrijf van zich af te wijzen. GOES. In de gemeenteraad van Goes is gisteravon4 medegedeeld dat met rijkswaterstaat en met andere in stanties contact zal worden opgeno men betreffende de mogelijkheid de spoorlijn, die men van het industrieter rein bij de haven wil leggen naar de Zeeuwse lijn, te doen lopen ten westen van de stad. Tot op heden zijn de gedachten steeds uitgegaan naar een spoorlijn ten oosten van de stad, doch hierbij zou men ge bruik moeten maken van grondgebied van Kloetinge en het gemeentebestuur van Kloetinge heeft over het tracé iet wat andere inzichten dan B. en W. van Goes. Bovendien is rijkswaterstaat er pertinent op tegen dat de spoorlijn in schuine richting de rijksweg kruist. Ter wijl besprekingen over deze aangele genheid werden gevoerd, werd de sug gestie gedaan de lijn ten westen van de stad te leggen en B. en W. achten het van belang naar deze mogelijkheid een nader onderzoek in te stellen. De A.K.F, is in principe bereid bij aanleg van de lijn een jaarlijks bedrag bij te dragen in de exploitatie. TV/TenAi+cmiclvtMTilr" vanider meer voor bungalowbouw. Door de .^lTXclU/IlLcIllloJJX lllJv V dll gemeente zal een perceel weiland aan- 1 gekocht worden t.b.v. het uitbreidings- WESTKAPELLE. Noodgedwongen is de gemeente Westkapelle er toe overgegaan het badstrand, gehuurd van de polder Walcheren, onder te verhuren aan de VVV Westkapelle voor de som van 500 per jaar. De huurovereen komst was afgesloten op 31 december 1960 en de huurprijs was tot die datum 25 per jaar. De polder Walcheren mo tiveerde deze verhoging, door te wijzen op de hogere onkosten als afrastering, aanstelling duinbewaker en overgangen. Ondanks alle moeite die de voorzitter gedaan had was het niet gelukt deze pachtprijs lager te krijgen, zodat er niets anders opzat dan genoegen te ne men met deze verhoging. Wethouder Gabriëlse vond de houding van het pol derbestuur weinig bewonderenswaardig. Alle argumenten aangevoerd door de polder Walcheren hebben weinig zin. In dien het strand niet geëxploiteerd zou worden door de VVV, zouden de vakan tiegangers toch van het strand gebruik maken en gelet op de financiële posi tie van de WV vond hij de verhoging wel wat drastisch. Er zit echter niets anders op dan de polder ter wille te zijn. „We kunnen hier spreken van machtsmisbruik", aldus de wethouder. De grondprijs voor het bouwterrein gelegen aan de Jac. Brasserstraat werd vastgesteld op 20 per m2. Er bestaat veel belangstelling voor deze grond, on- BERGEN OP ZOOM. De stichting Protestants-Christelijk ziekenhuis te Bergen op Zoom en omstreken heeft aan het gemeentebestuur het verzoek plan Noord. Vanaf 1 juli a.s. zal voor het gemeentepersoneel een 5-daagse werkweek ingaan. Ged. Staten hebben goedgekeurd de presentie-gelden te ver hogen met resp. 8,en 10,per vergadering met terugwerkende kracht van 1 januari 1961. Op een verzoek van de heer S. Peene, om een gemeente woning aan de Jac. Brasserstraat te mogen kopen, werd afwijzend beschikt. Het gemeentebestuur is van mening dat deze woning voor de huisvesting van het onderwijzend personeel behouden dient te blijven. Besloten werd om tot wederopzeging aan het Kon. Wilhelmi- nafonds één cent per inwoner per jaar subsidie te geven. Aan de stichting Katholiek militair vormingscentrum zal een subsidie worden gegeven. De raad sprak bij monde van de heer J. van Rooijen zijn ongerustheid uit over het lange uitblijven van de res tauratie van de enige Westkappelse windmolen, die in een zeer slechte toe stand verkeert. De voorzitter zei reeds alle mogelij ke moeite gedaan te hebben om de res tauratie te bevorderen. Het ziet er naar uit dat deze niet lang meer op zich zal laten wachten. MIDDELBURG Een reeks onvoor zichtige weggebruikers werd gistermid dag voor de kantonrechter schuld ver weten aan botsingen in het verkeer. De Middelburgse vertegenwoordiger L. S. maakte op 24 januari in zijn woon plaats op de hoek SeiswegSeissingel een bocht zo scherp, dat zijn auto links op de weg reed. Dit was noodlottig voor een scooter, die prompt tegen de auto aanreed. Het echtpaar, dat de scooter bereed, was voor het afleggen van getuigenverklaringen aanwezig. De duopassagiere verklaarde dat de wagen plotseling links door de bocht kwam, dat haar echtgenoot nog tracht te naar links uit te wijken, maar dat dit was mislukt. Zij liep een diepe vleeswond aan het been op en kneuzin gen aan arm en been. „Ik heb er acht weken mee moeten zitten," zei zij. „En ik heb er nog last van." Ook was zij niet te spreken over verdachtes han delwijze na het ongeluk. Hij had baar in het ziekenhuis ook niet opgezocht. S. zei dat hij had voorgesorteerd, maar de kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, wees er op dat in het verbaal stond, dat hij naar links zwenkte om een botsing te vermijden. De officier van justitie, mr. T. Lebret, vond dat S. behoorde te weten dat het punt in GOES. De Zeeuwse leden van de Algemene bond van personeel bij 's Rijks belastingen zijn opgeroepen om deel te nemen aan een massale protest vergadering, welke gehouden zal wor den op zaterdag 8 juli a.s. te 's-Gra- venhagc. Deze protestvergadcring zal zo moge lijk voorafgegaan worden door een pro testmars door de residentie. Ook de A.B.V.A., de Arka en de N.C, B.O. treffen voorbereidingen om op de- gericht om garantie voor geldleningen, ze dag in Den Haag grote protestver- aan te gaan voor de financiering van de bouw en inrichting van een zieken huis te Bergen op Zoom. Ook vroeg zij medewerking bij de verwerving van bouwterrein. Aanvankelijk wilden B. en \V. dit stuk in handen van henzelf stellen ter fine van pre-advies, maar later stelden zij voor adressante te berichten con form een concept-brief. Daarin staat dat B. en W. zich in principe bereid verklaren de rente en aflossing van de ten laste van deze stichting te sluiten geldleningen tot een totale som van maximaal 7.500.000. door de gemeente te garanderen. Met betrekking tot het verzoek om reservering van een voor de bouw van dit ziekenhuis geschikt bouwterrein delen B. en W. de stich ting mee dat zij aan dit verzoek zo mo gelijk gaarne eveneens het door de stichting gewenste gevolg zullen geven, dit onder nader overeen te komen voorwaarden. gaderingen te houden. De Algemene Bond heeft inmiddels aan deze andere bonden verzocht op deze vergaderingen als een gesloten front op te treden: Hier op hadden deze bonden tot op heden nog geen beslissingen genomen. Vast staat in ieder geval, dat de Hofstad op 8 juli a.s. overstroomd zal worden door onte vreden werknemers van de fiscus. Naast het uitblijven van een salarisverhoging voelen deze werknemers zich vooral ge griefd door het feit. dat de directeur- generaal van financiën in het begin van dit jaar zelf met alleszins aanlokkelijke voorstellen kwam tot een massale bevor dering bij het belastingpersoneel. Toen echter in de vergadering van het ge organiseerd overleg van 20 juni jl. het puntje bij het paaltje kwam bleek, dat het ministerie van binnenlandse zaken, dat over deze bevorderingen het laatste woord heeft, tot deze bevorderingen geen toestemming gaf omdat men stel de. dat er tot 1 januari 1962 volledige rust diende te heersen in de ambtenarensa larissen. kwestie gevaarlijk was en eiste 35 boete of zeven dagen hechtenis. Met toewijzing van een civiele vordering van 62,40. Aldus werd gevonnist. Ook conform luidde het vonnis voor de Goesenaar W. L. H. die op 4 janu ari in Arnemuiden op de rijksweg, door te weinig afstand bewaren, een aanrijding had veroorzaakt. Hij zei: „Maar het wegdek was glad," wat mr. Van Vloten de opmerking ontlokte: „Dat wist u toch?" Hem werd 15 of drie dagen opgelegd. Aangehouden voor onbepaalde tijd werd de zaak tegen de Vlissinger J.A.L. die op 20 januari in Lewedorp met zijn motorfiets een vrachtauto Inhaalde. Dit gebeurde op een kruising van de rijks weg en omdat de vrachtauto wilde af slaan, ontstond een botsing. L. zei, dat het niet zijn bedoeling was in te halen. Volgens hem sloeg de vrachtauto te plotseling af, had niet voorgesorteerd en had zijn richtingaanwijzer niet uit gestoken. De officier eiste 50 of tien dagen. Mevr. M. R.-van O. uit Vlissingen reed in Middelburg op 28 maart tegen een andere wagen. Zij was ook niet in het bezit van een rijbewijs. Weliswaar had zij iemand naast zich, die toezicht uitoefende, maar daar was de auto niet op berekend. Het kostte haar, con form. de eis, resp. 20 of vier dagen en 30 of zes dagen. Opnieuw kreeg de metselaar W. de K. uit Oostkapelle een boete omdat hij een pensionhouder terwille was geweest en een bord met aanwijzingen voor het vinden van het pension in kwestie op zijn bouwland had laten plaatsen. Om dat hij enige tijd geleden een hotelhoud ster op een dergelijk wijze had gehol pen, was dit aanleiding voor de offi cier 25 of vijf dagen te eisen. De kantonrechter zei: ,,U had even naar de politie moeten stappen en toe stemming vragen." Het vonnis was 20 of vier dagen. SINT LAURENS. Reeds lang be stond bij de vereniging „Het Groene Kruis" van Sint Laurens-Serooskerke grote behoefte aan een nieuw consul tatiebureau. Nadat de Christelijke school waarin zij vroeger onderdak vond, verbouwd werd, werd er geen toestemming meer gegeven om een van de lokalen te gebruiken. Sindsdien zwerft de vereniging van het ene ge bouw naar het andere en gebruikt nu tijdelijk de vergaderzaal van de ge meente. Omdat de kosten voor een ste nen consultatie-gebouw vrij hoog lig gen werd hij de gemeente een aan vraag ingediend tot verhoging van de subsidie van 500 gulden tot 1500 gul den. Tijdens de raadsvergadering van woensdag die onder voorzitterschap van burgemeester W. Baas werd ge houden, werd deze aanvraag goedge keurd echter op voorwaarde dat de bouw door een aannemer uit de eigen gemeente zal worden uitgevoerd. Reeds eerder werd een plan gemaakt voor een houten gebouw, doch dit werd niet goedgekeurd door de geneeskundig in specteur, dr. J. R. v. d. Borgh. Hier door ziet de vereniging zich genoodzaakt de veel hogere uitgaaf te doen voor een stenen gebouw. De subsidieverho ging zal tot twintig jaar na de inge bruikname gelden. Daar de gemeente ook de grond dicht bij het sportter rein in erfpacht geeft is het wach ten nu nog slechts op de goedkeuring van G.S. Voorts werden enkele aanvullende sa larismaatregelen t.b.v. het gemeente- personeel goedgekeurd om deze sala rissen aan te passen en die van het rijkspersoneel. Voor een goede uitvoe ring van het nieuwe uitbreidingsplan was het noodzakelijk een perceel grond aan te kopen eigendom van de heer L. Hollebrandse. Voorts ging de raad ak koord met de verkoop van een perceel bouwterrein aan de fa. L. P. in 't Veld te Middelburg gelegen aan de Van Cit- tersstraat, waarvan de prijs indertijd werd vastgesteld op 8,02 per vierkan te meter. De leden van de commissie woonruimtewet werden herkozen, even als de commissie van beheer school- artsendienst voor Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Tijdens de rond vraag deelde de burgemeester mee dat per 1 juli de vijfdaagse werkweek zal worden ingevoerd voor het gemeente- personeel. TERNEUZEN. De moeilijk heden die bijna een bestuurscrisis hadden teweeggebracht in de Ver eniging voor Veilig Verkeer te Terneuzen werden tijdens de jaar vergadering, die in „Des Pays Bas" werd gehouden, opgelost, zodat de betrokken heren nl. de voorzitter, de heer J. F. Denie, de secretaris, de heer E. Russchen en de pen ningmeester de heer C. J. Udo be sloten zich bij de bestuursverkie zing weer herkiesbaar te stellen, en opnieuw gekozen werden. Even eens de heren B. A, Schelstraete en A. de Waart werden herkozen. Als tweede secretaris werd benoemd de heer A. Verm a ire. Uit het jaarver slag bleek -dat het aantal leden steeg tot 718. In het afgelopen jaar werd In Terneuzen de jeugdverkeersbrigade in dienst gesteld. Bij d'ê verkeersexamens kwam de Christelijke School te Sluis kil voor de tweede maal in het bezit van de wisselbeker. Nu het verkeersonderwijs op de scho len verplicht is rijzen er bij de betrok ken onderwijzers direct moeilijkheden, want het is te verwonderen dat ze niet allen experts zijn op dit gebied. Bij de examens was dan ook direct te merken dat het practische gedeelte niet meer door de politie wordt gegeven want niét minder dan vijfendertig leerlingen zak ten voor het examen. Bij de rondvraag werden de verkeersproblemen bespro ken op het kruispunt Axelsestraat Oranjestraat. Als begin augustus het eerste gedeelte van de invalsweg klaar zal zijn, zal op dit punt een geheel -an dere situatie ontstaan. Tenslotte werd voorgesteld de vereni ging met een stand1 te vertegenwoordi gen op de grote middenstandstentoon stelling die deze zomer te Terneuzen wordt gehouden. VLISSINGEN. Doordat het achtja rig jongetje T. van R. uit Vlissingen in de Badhuisstraat van achter een perso nenauto komende, plotseling de rijweg overstak, werd hij door een aankomen de bromfiets gegrepen. De bromfietsbe rijder, A. C. uit Wagenberg, die geen kans meer had gezien het jongetje te ontwijken, kwam er wonder boven won der goed van af. T. van R. liep echter een ernstige hoofdwond op en moest ter verpleging in het St. Josephzieken- huis worden opgenomen. COLIJNSPLAAT. De bejaarden kwamen in de zaal boven de voormalige kleuterschool bijeen onder leiding van mevr. S. de Waal-Moerman. Een zang kwartet, bestaande uit dames van het Hervormd Kerkkoor „Harpe Davids", verleende medewerking. Besloten werd om op woensdagmiddag 19 juli a.s. een rijtoer te maken naar de nieuwe dijk te Kamperland. MIDDELBURG.,Voor het eindexa men HBS-B slaagden aan de Chr. HBS te Middelburg 22 candidaten: De dames C. M. Poelman en C. J. Vermen- .te Middelburg. De heren P. Adriaanse. J. A. Cornelisse, A Matthijsse, D. M. de Muynck, A. Olyslager te Middelburg, G. J. Hommes, G. J. A. Kooiman, A. T, Kraan, H. J. Krietemeyer, D. van Mourik, C. J. l. Sanderse te Vlissingen, D. Rootte te Arne muiden J. M. Commelin te Veere, J. Koo- man te Oostkapelle, J. de Korte te Melisker- ke, M. Matthhysse, D. van Soelen, A. Verha- ge te Souburg, J. Wattel te Gapinge en W. Zwemer te Kamperland. THOLEN. Vrijdagavond wordt in de gemeente Tholen een vergadering van de raad gehouden. Punten van be handeling zijn o.a.: Overdracht van de aan C. Duine verleende vergunning aan de Shell; toekenning ener uitkering in eens 1961 aan gemeentepersoneel; vast stelling bouwterreinbelastingverorde- ning. IJZENDIJKE. De raadsleden van de gemeente IJzendijke waren ondanks het vroege uur van vergaderen om acht uur 's morgens present in het gemeen tehuis, waar burgemeester J.Ficq de bij eenkomst van de raad opende. Het be stuur van de R.K. Jongensschool ver zocht de raad medewerking ingevolge art 72 van de lager onderwijswet voor de aanschaffing van nieuwe methodes voor rekenen, geschiedenis, aardrijks kunde en Nederlandse taal. Met deze aanschaf is een bedrag van 1700,— gemoeid. De voorzitter zette uiteen, dat gewoonlijk de aanschaf van nieuwe boekjes bestreden moet worden uit het beschikbare bedrag per leerling per jaar. Daar het hier echter gaat om de gehele vernieuwing van de aanwezige zeer verouderde methodes, stelden B. en W. voor thans op deze wijze de be nodigde gelden beschikbaar te stellen. Na een toelichting van het raadslid en oud-hoofd van de R.K. Jongensschool, de heer J. Cornelis, ging de raad met bet voorgestelde accoord. De begro ting 1961 werd gewijzigd. Tijdens de rondvraag bracht wethou der A. Termote de dank over van de accordeon-vereniging Flandria voor de van de gemeente ontvangen steun voor de reis naar Stuttgart, waar de vereni ging in een internationaal concours optrad. De vereniging, aldus de wet houder, heeft van dit optreden in een buitenlands concours bijzonder veel ge leerd. Hij bracht de totaal andere om standigheden waaronder Flandria moest repeteren en werken ter sprake en gaf de raad de verzekering dat het be schikbaar gestelde geld zuinig was ge bruikt. De burgemeester zei bijzonder tevre den te zijn, dat Flandria in dit inter nationale gezelschap een vierde prijs had weten te veroveren. De heer J. van Cadzand maakte be zwaren tegen het bijeenroepen van de raad 's morgens om acht uur. De voor zitter zegde toe hiermede zo veel mo gelijk rekening te zullen houden in de toekomst. GOES. Voor het te Goes gehouden ~uJ?"axamen' diploma A slaagden: de dames; D M C Kloote, M J Boone, J C van Es en J D Sinke, Yerseke, H Padmos, Dreischor. J C van Driel (M) en A J van Es, Axel, P I Melis (M), Oostkapelle, P d Swennen (M>, Biggekerke, M F van Bloois, Ternezen, P M Melis (M) en N P Lievense (M), Zoutelande M. van IJsseldijk, Middelburg, M E Tas Sluis en M C J Vasseur (M), Cadzand. Eén kandidate werd afgewezen. De heren: J c Bolkenbaas en H C v d Bijl, Zierikzee, P Salverda, Kruiningen, J Moens, Chr. P F Malgo, H J van Loenen fj1 J D de Ruijter, Vlissingen, J Walhout en P Melis, Borssele, A P van Meurs (M) en H Mieras. Axel en F K de Bree (M), Hoek. M inclusief middenstandsdiploma. De in Cadzand gehouden collecte voor de samenwerkende kinderbescher- 200^25^^^^^^^^^ heeft opgebracht

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3