GESTEUND DOOR JUBELEND EIGEN PUBLIEK Drie Belgen troonden in Charleroi op ereplaatsen ORANJE-EQUIPE GAAT ZICH AANPASSEN Buchly: Nu moeten ze het niet tè gek maken... «i— Nederlanders namen dapper deel aan bombardement op Franse stelling Uitslagenlijst Hoog tempo stelt hoge eisen Kersten - achtste - weer Leste Nederlander Heus, ik ga nog niet naar huis [&J AKKERTJES Nederlanders in de aanval Woensdag 28 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD étappa TOUR DE FRANCE Prins opende kegelbaan DERDE ETAPPE ALG. KLASSEMENT BERGKLASSEMENT PLOEGENKLASSEMENT ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT door Ru de Grood Nederland-F rankrijk op 17 april 1963 In de slag En nu? Fout Vanaf de start Zivaarder geschut Op leven en dood Noodlot Pag. 7 DEN HAAG Prins Bernhard heeft gisteren met het rollen van een „gou den" bal in het voormalige Casino de Paris in Scheveningen de eerste Neder landse banen geopend, waarop de Ameri kaanse versie van het Nederlandse ke gelspel kan worden gespeeld. Deze versie onderscheidt zich van het moederspel doordat er meer kegels tien in plaats van negen worden ge bruikt en doordat de kegels door een machine worden ópgezet. Toegewijd houdt Stablinsky de ijzeren kettingen onder de spoorboom omhoog om zijn heer en meester, de gele-truidrager Anquetil, te helpen bij het kruip-door-sluip-door, een spel dat ook bij de Tour hoort. 1. Daems (België) 5.00.51 (met boni- ficatie 4.59.51); 2. Aerenhouts (België) 5.00.53 (met bonificatie 5.00.23); 3. Van Aerde (België) 5.00.56; 4. Brug- nami (It.); 5. Darrigade (Fr.); 6. Jun- kermann (Duitsl.); 7. Gainche (W-Z-W); 8. Kersten (Nederland); 9. Robinson (Gr. Br.); 10. G. Groussard (W-Z-W); 11. Oldenburg (Duitsl.); 12. Massignan (It.); 13. J. Groussard (Fr.); 14. Claes (B); 15. Fischerkel- Ier (Duitsl); 16. Pellegrini (It); 17. Pauwels (B); 18. Anquetil (Fr); 19. Perez-Frances (Sp); 20. Viot (P-N-O): 23. Adriaenssens (B); 25. Ptet van Est; 27. Elliott (Gr. Br.); 29. Gelder- mans; 30. Carlesi (It); 36. Gaul (Zw- Lux); 41. Wagtmans; 43. Wim van Est; 46. Battistini It); 48. Anglade (Fr); 49. Vanderveken (België, allen .in dezelfde tijd als Van Aerde: 5.00.56); 58. Hoevenaers (B) 5.01.23; 61. Niesten z.t.; 66. Van der Steen 5.01.44; 71. Enthoven 5.06.43; 88. La- haye 5.15.30; 89. Damen 5.15.53: 91. Westdorp z.t.; 94. De Haan 5.15.57. De Engelsen Moore, O'Brien en Simpson staakten de strijd. Hun landgenoot Ryall arriveerde na het sluiten van de controle en werd uit de strijd genomen. Nog twee Engelsen, Laidlaw en Brittain, die eveneens te laat arriveerden, zullen weer mogen starten. 1. Anquetil (Fr.) 14.27.32; 2. J. Groussard (Fr) 14.32.18, op 4.46; 3. Carlesi (It.) 14.32.54, op 5.22; 4. El liott (Gr. Br.) 14.32.59, op 5.27; 5. Pe rez-Frances (Sp.) 14.33.00, op 5.28; 6. Darrigade (Fr.) 14.33.28, op 5.56; 7. Gainche (W.-Z.-W.) 14.33.44, op 6.12; 8. Pellegrini (It.) 14.34.08, op 6.36; 9. Minieri (It.) 14.34.28, op 6.56; 10. Fa- laschi (It.) 14.34.42, op 7.10; 11. Pau wels (B) 14.34.58, op 7.26; 12. Aeren houts (B.) 14.35.19, op 7.47; 13. Bat tistini (It) 14.35.29, op 7.57; 14. An glade (Fr.) 14.35.33, op 8.01; 15. Bou- vet (Parijs N.O.) 14.35.34, op 8.02; 16. Daems (B.) 14.35.39, op 8.07; 17. Gaul (Zwits.-Lux.) 14.35.45, op 8.13; 18. Jun- kermann (Did.) 14.35.48, op 8.16; 19 Mastrotto (Fr.) 14.35.53, op 8.21; 20. Le Menn (C.-Z.) 14.36.08, op 8.36; en Massignan (It.) zelfde tijd; 23. Gfcl- dermans 14.36.11, op 8.39; 38. Wim van Est 14.37.32, op 10.00; 42. Piet van Est 14.37.52, op 10.20; 46. Niesten 15.38.29, op 10.57; 63. Van der Steen 14.41.17, op 13.45; 66. Kersten 14.41.31, op 13.59; 67. Wagtmans 14.41.32, op 14.00; 81. De Haan 14.52.51, op 15.19; 85. Damen 15.54.17, op 26.45 88. Ent hoven 14.55.13, op 27.41; 90- Westdorp 14.56.30, op 28.58; 91. Lahaye 14.56.32, op 29.00. De premie voor de strijdlustigs te renner werd toegekend aan de Belg René Vanderveken. De doorkomst op de Muur van Ge- raedsbergen, die meetelt voor het berg- klassement (derde categorie) was als 1- Pauwels (België) 3 punten; l' pt 2 PU 3. Cazala (Fr.) ,,1' ^elgië. (Daems, Aerenhouts en Van Aerde) 15.01.10; 2. Ex aequo al- le andere ploegen, waaronder Neder land (Kersten, Piet van Est en Gel dermans) 15.02.t8, met uitzondering van Spanje dat m 15.05.20 elfde en laatste werd. 1. Frankrijk, 3 punten, 2. België 1 punt. De overige equipes zijn nog zonder punten. CHARLEROI De Nederlandse renners beginnen bij te komen. „Ze zijn nog wat stijf; ze zijn nog niet ingereden", zei Buchly mij. Nu ge loof ik dit maar ten dele. Het is wel zo dat de Nederlanders kennelijk tijd nodig hebben om zich aan de sfeer van de Tour en aan het rijden van deze wedstrijd te wennen. Met uitzondering van enkelen (Gelder mans, De Haan, Niesten, Wim en Piet van Est) hebben zij dit jaar nog geen van allen in grote internatio nale wedstrijden lang genoeg geze ten en de sfeer en de hardheid zijn zodanig, dat men eraan moet wen nen, wil men tot prestaties komen, wil men zelfs mee kunnen gaan met het peloton, dat ook gisteren weer op record-snelheid lag. Deze zware heuvelachtige etappe leverde een gemiddelde op van bijna veertig km! LOF 0 Nu, op de derde dag, schijnen en kelen zich hieraan te hebben aange past. Lof voor Kersten, die met de dag beter begint te rijden. 0 Lof ook voor Piet van Est, die over de vermoeienissen van Dauphiné Liberé heen schijnt te zijn en gisteren tweemaal in een scherpe aanval mee ging. Geldermans houdt zich voorlopig nog stil en doet weinig anders dan An quetil volgen. Kennelijk zit hij te wach ten op een kans of tot het ogenblik, dat Anquetil niet meer volledig kan HEUVELS. HEUVELS! 4e etappe 28juni —237 km. antwoorden op geforceerde aanvallen. Hetzelfde geldt voor Niesten. MOREEL 0 De Haan, die tot nu toe nog niets opmerkelijks heeft laten zien, leed gis teren een groot verlies als gevolg van een dubbele pech. Buchly werd in de Muur van Geraardsbergen opgehouden door een gesprongen spaak, die het ver snellingsapparaat van Damen verwoest te. De reparatie duurde lang en omdat De Haan een lekke band kreeg, juist nadat Damen zijn pech moest verwer ken, was De Haan wel verplicht zijn eigen band te repareren, wat vier mi nuten kostte. Toch had ik de indruk dat zijn achterstand te Charleroi geen kwartier had behoeven te worden; de deceptie had ongetwijfeld de overhand gekregen over de wil om te trachten zijn achterstand zo klein mogelijk te houden. Van de jongeren valt Enthoven mij tegen, is Van der Steen kennelijk nog niet op dreef en is Westdorp slechts middelmatig. Lahaye zal ongetwijfeld binnen enkele dagen wel wat laten zien. Hij rijdt zeer goed, maar het ontbreekt hem aan initiatief. RESERVES? 0 Wim van Est en Wagtmans, de twee ervarenen, reserveren hun krach ten kennelijk voor de eerste bergen en zullen daarna wel zien wat zij verder kunnen doen. Aan de andere kant ben ik bang, dat deze voorzichtigheid hun binnen enkele dagen zal opbreken. Het veld is namelijk zeer nerveus en er staan gekke dingen te gebeuren CHARLEROI. De oorlog is verklaard aan Anquetil en zijn Franse troepen en een eerste verschrikkelijke aanval is reeds gelanceerd. Al mag deze eerste aanval dan zijn positie ongeschokt en zonder het geringste verlies hebben gelaten, de drievoudige overwinning, die de Belgen te Charleroi behaalden met Daems, Aerenhouts en Van Aerde, brak in de eerste plaats de hegemonie van de Franse ploeg, brak in de tweede plaats de ban waarin vele ploegen door de kracht van de Franse ploeg ge vangen schenen te zijn, opende in de derde plaats nieuwe perspec tieven voor de onmiddellijke toekomst van de Ronde van Frankrijk. de aanvalsacties van Piet van Est, Kersten en van de anderen hadden allure en waren voor ons even opwek kend als de teruggekeerde zonneschijn, die haar vergezelde. CHARLEROI \Gougnies JStave 18.5 km nRosee iGochenee 0»Givet43 km jBeouraing Bouillon 96 km *-,nFlorenville DEN HAAG (ANP). De Franse voetbalbond heeft het voorstel van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond om op woensdag 17 april 1963 de inter land NederlandFrankrijk te spelen, geaccepteerd. Voor de eerste maal verkeerde Marcel Bidot werkelijk in moeilijk heden tijdens deze rit en hij moest op een zeker ogenblik zijn vooruit geschoven verdedigingsposten terug nemen om een front rond Anquetil te vormen, wilde de gele trui juist op deze dag niet zijn eerste verlies lijden. Zei ik het u gisteren al niet, dat dit in de allernaaste toekomst mijn verwachting was? Maar ik sta er zelf verrast van, dat het zó spoe dig zou gebeuren Het scheen zelfs de Nederlanders te inspireren, want voor de eerste maal namen zij een actief aandeel in het bombardement van de Franse ploeg, een bombardement dat veel van zijn kracht verloor toen wij op de Muur van Geraardbergen Damen uit het peloton verloren, terwijl bovendien het defect, dat de fiets van Damen opliep zodanig was, dat ten slotte De Haan er de dupe van werd. De Haan kreeg namelijk even over de Muur een lekke band en omdat Buchly bezig was een nieuwe fiets voor Damen te componeren, moest De Haan zelf zijn handen vuil maken om een schone band op te leggen en dit kostte zoveel tijd, dat hij niet an ders kon doen dan met tranen in zijn ogen het peloton nawuiven, dat hij niet meer zou terugzien voor Charleroi. Hij, en degenen die op hem gewacht hadden: Lahaye, Westdorp en Damen. De anderen hadden zich niet alleen in de kracht van het sterk gereduceer de peloton kunnen handhaven, maar fl WGerouville ■V«fwirton149knr irton149km {Ruette^. LongOyon \LUX. Boismont- CHARLEROI. Het verschijnen van het Franse sportblad l'Epuipe zette gis teren voor de start de Nederlandse ploegleider Buchly in het middelpunt van een sensationele belangstelling. Het blad meldde namelijk dat Buchly in een interview met een van de men sen van l'Equipe beweerd had, dat hij naar huis zou gaan als de Nederlandse renners niet beter zouden gaan rijden. „Dat heb ik nooit gezegd", zei Buch ly mij, „het enige wat ik gezegd heb is, dat, als bepaalde renners hun best niet zouden doen of zich oncollegiaal zouden gedragen, ik ze naar huis zou sturen. Hoe kan ik ooit naar huis gaan zolang er nog Nederlandse renners in de Tour zitten?", zo voegde 'hij er ver ongelijkt aan toe. Hij vroeg mij aan Jean Bobet, die het interview had afgenomen, te ver tellen. dat hij er in het vervolg beter aan deed om, indien hij een interview van hem wilde hebben, Nederlands te gaan leren. „Als hij mijn Frans niet verstaat kan ik het niet helpen, maar ik doe in ieder geval mijn best om Frans te leren. Als er dergelijke misverstan den uit ontstaan geef ik in het vervolg alleen maar interviews in het Neder lands." Cazala opdracht om zich uit de aanval terug te trekken en op het peloton met Anquetil te wachten, dat toen ongeveer anderhalve minuut achter lag. Met de Belgische grens op slechts 2 km van ons vandaan had ik er alle kapitalen onder willen verwedden in Roubaix, dat de Belgen van start af een groot offensief zouden opzetten. Aangezien ik te Roubaix echter geen liefhebbers voor deze weddenschap vond, accepteerde ik de aanval, die door Aerenhouts in de smerige buiten wijken van Roubaix werd geprodu ceerd als iets vanzelfsprekends. Deze aanval was zorgvuldig voorbereid, want Aerenhouts landgenoten Pauwels, Hoe- venaars en Planckaert hielden hem ge zelschap en Bidot had slechts Stablin- ski om als vooruitgeschoven verdedi- gingspost tussen deze aanvallers te plaatsen. Nu was deze aanval overigens weinig anders dan een schijnaanval, die de bedoeling had de Fransen uit hun tent te lokken om te zien hoe Bidot met zijn gereduceerde ploeg wilde trachten zijn grote winsten te verdedigen. Daarom werden ook niet meteen de zwaarste Belgische troeven op tafel gelegd. Na 5 km was dit alles bekeken en de jongens keerden terug naar hun basis. De tegenwoordigheid van Sta- blinski als enige maakte het duidelijk genoeg, dat de Fransen hun troepen wilden sparen voor een zwaarder of fensief, een offensief waarin Anquetil werkelijk in gevaar zou komen te ver keren. Daarom was deze inleidingsfase slechts kort en van een betrekkelijke betekenis. De tweede fase ontwikkelde zich op precies dezelfde wijze, ongeveer 10 km na de start. Nu zette België iets zwaarder materiaal in: Van Aerde, Daems met Pauwels en Aerenhouts. Opnieuw liep Stablinski mee, maar ook Cazala, en toen Piet van Est, Picot en Gaudrillet de Belgen een zeer harte lijke hand toestaken, werd het voor Anquetil toch wel wat benauwd. Tot ieders verwondering ging Anquetil zelf tot de tegenaanval over met zijn trou we luitenant Anglade. Dan mocht hij door de Belgen Adriaenssens, Van Ge- neugden en Hoevenaars voor de voe ten worden gelopen, dan mocht hij niet de steun ontvangen van de Neder landers Wim van Est en Wagtmans, waarop hij heimelijk had gerekend, evenmin als van Donicke en Milesi, de afstand tussen hem en de vluchte lingen was zo gering, dat hij de sprong van nauwelijks dertig seconden ge makkelijk alleen kon maken. Hij maakte de sprong en daarmee was een uitermate pijnlijke situatie ontstaan. Emile Daems glijdt met een brede lach over de eindstreep. Het karwei is volbracht, de eerste Belgische overwinning is binnen. lijk met het schrappen van de kansen van Geldermans, en aangezien men beloofd had Geldermans te steunen voor een mogelijke overwinning, kón men niet anders. 70 werd een tegenoffensief geor.gani- seerd' dat ongetwijfeld een van de hoogtepunten werd van deze bewogen etappe. Precies 15 km duurde üeze achtervolging, waarin Anquetil met de zijnen aan de ene, Gaul, Massignan en Geldermans met de hunnen aan de andere kant welhaast een gevecht op leven en dood uitvochten. Een gevecht, waarin Gaul niet ge hinderd werd door de partisamen van Anquetil, omdat van de vijf- overge blevenen er twee Everaert en Ros- tollan niet de .gelukkigste dagen van hun leven beleefden in verband met de ongelukken van eergisteren. Na 15 km van woedende gevechten moest Anquetil capituleren en daarmee was de tweede fase ten einde. De derde begon op een van die merk waardige Belgische heuvels, die de naam heeft gekregen uit de Vlaamse wielerwedstrijdten en die thans de Ede- lare-beng wordt genoemd. Daar lan ceerde de Vlaming onder de Belgen, Pauwels, de derde Belgische aanval. Met hem ging de onverwoestbare Piet van Est mee met de Fransman Cazala. Meteen sprong ook de Duitser Juncker- rnann met toen mee, vergezeld' van Hoevenaars en Picot, die eveneens aansluiting zocht, moest zich het gezel schap van Vanderveken laten welge vallen. Ten slotte kon ook Novak nog juist mee en dit groepje van acht kreeg toen gezelschap van Kersten, Carlesi en Viot. Daarmee was de aanval com pleet. AAN DE VOET van de Muur van Geraardsbergen had dit groep je al een voorsprong van 1 min. 20 sec. -op het peloton. Piet pan Est, die grote plannen had met deze Muur moest hiervan tot zijn grote verdriet afzien op het ogenblik dat de ketting van zijn fiets liep. Zo kwam Pau wels als eerste boven, gevolgd door Viot en Cazala en daarna de ande ren. Hier was het dat het drama voor de vier Nederlanders met Damen en De Haan zich zou afspelen, een dra ma. waarover ik u reeds heb verteld. Maar met het peloton en met de ach terblijvers kunnen wij ons voorlopig niet bezighouden. In de ravitaillering te Braïne-le- Comte zag Bidot zich verplicht iets te doen wat meteen de zwakte van de huidige Franse ploeg openlegde. Daar Everaert en Rostollan geen deel meer uitmaakten van het .in stukken ge sprongen peloton, omdat Forestier ge vallen was en Groussard hem had moe ten opwachten, zat Anquetil in het pe loton met slechts vier man te zijner be schikking, hetgeen te weinig zou zijn in geval van nood. Daarom gaf Bidot TOEN hadden de Belgen een kans van hun leven om Anquetil te distan tiëren, maar toen maakten zij ook hun enige fout in deze etappe. In plaats van hun krachten te bundelen en de aanval te verzwaren, ging Pauwels alleen weg met nog ruim 70 km te rijden. Hierdoor verzwakte hij zichzelf, ver zwakte hij ook het groepje. Zo was het voor Anquetil en de Fransen en al de genen, die hem wilden helpen, al heel gemakkelijk om 65 km voor het einde dit groepje terug te halen. Pas toen Geldermans, die ongeveer 70 km voor het einde een pijnlijke maar niet nood lottige val deed, met de hulp van Niesten, Enthoven, Wim van Est en Wagtmans in het peloton was terugge keerd, was deze derde fase eveneens ten einde. De laatste fase leidde rechtstreeks tot de ontknoping. De jonge Vanderveken, die juist gisteren 24 jaar werd en deze verjaardag met een overwinning wilde vieren zoals hij naar huis had ge schreven trok er alleen op uit. Hij kwam weg, maar zou later worden in gelopen door Beuffeuil en de Italiaan Zamboni en een kleine 30 km voor het einde had dit groepje al een vrij ze kere overwinning in de zak: een voor sprong van 3 min. 40 sec. op het pelo ton. Toen sloeg het noodlot toe. Beuffeuil kwam te vallen, kwam weldra weer te rug, maar daarmee was de cadans uit het groepje. Het peloton voelde dit en snelde op de drie dapperen toe. Tien kilometer voor het einde hadden de drie nog veertig seconden voorsprong, vtff kilometer voor het eind nog dertig seconden. En toen klommen wtf naar Charleroi en daar klante de weerstand van de vluchtelingen ineen. Zij werden overspoeld door een pelo ton en de kennis van de wegen bleek de halve overwinning waard te zijn. In het doolhof dat naar de eindstreep leidde, kenden Daems, Aerenhouts en Van Aerde zo goed de weg dat zij geen moeite hadden om als eersten aan de voet van de klim, die naar de eind streep leidde, te arriveren. Het waren juist deze straatjes en steegjes over hobbelige heuvels en ge vaarlijke afdalingen, die snippers van het peloton afsloegen. En tot deze snip pers behoorde ook de uitgeputte Ent hoven, behoorden Van der Steen en Niesten, die allen met enige achter stand arriveerden. De wereldkampioen boksen in het vlieggewicht, de Thailander Pone King- petch, heeft te Tokio met succes zijn ti tel verdedigd tegen de Japanner Mitsu- nori Seki. Pone Kingpetch won op pun ten. Dertien landen, te weten Rusland, Denemarken, Frankrijk, Zwitserland, Polen, Hongarije, Oostenrijk, Zweden, Roemenië, Tsjechoslowakije, West-Duits- land, Oost-Duitsland en Nederland (Wim Maarse) nemen van 1723 juli voor de kust van Rostock deel aan het Europese zeilkampioenschap in de FinnjollenMas- se. Advertentie Er 2ijn 1000 wegen naar een prettige vakantie... maar pas op, dat pijn en kou geen kans krijgen. Neem "Akkertjes" mee op reis. Ze helpen direkt. FIJN DAT ER Ol 4 ZIJN! VOOROP zat Anquetil met drie van de zijnen te midden van zeven Bel gen, drie Nederlanders en nog wat anderen. Wat moest er nu gebeuren? Moesten de Belgen Anquetil meenemen naar een nog grotere voorsprong op zijn concurrenten? Want opnieuw had den Gaul, Massignan en Geldermans de boot gemist en zij lagen nu meer dan vijftig seconden achter. Moesten de Belgen, om zich te verzekeren van de hulp van hun tegenstanders bij ko mende offensieven deze aanval laten lopen? Zij besloten tot het eerste. Immers, zo redeneerden zij als wij met Anquetil optrekken, dan ontdoen wij ons tegelijkertijd niet alleen van Gaul en alle andere groten, maar bo vendien verwerven wij de uitstekende posities van waaruit wij daarna ons alleen maar op Anquetil behoeven te storten om later de Ronde van Frank rijk te kunnen winnen. Gaul had overigens precies dezelfde gevoelens en riep de hulp in van Mas signan met zijn Italianen, omdat hij op de Zwitsers niet meer kon rekenen. Ook de Nederlanders móésten met hem wel meedoen. Natuurlijk was het leuk om drie mensen onder de vluchtelingen te hebben, maar een nederlaag van het tegenoffensief van Gaul stond ge- Jaap Kersten, Carlesi, Vander veken en Piet van Est vooraan bij een groepje weglopers in de van Nederbrakel.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7