-Proces tegen valsemunters MILDE EISEN IN Drie jaar tegen Michel is geen politieke KOEL strafzaak" REQUISITOOR en twee jaar tegen Sal S. RENNIES RUMOERIG SLOT VAN INCIDENT KINDERBIJSLAG IN DE TWEEDE KAMER Israël verdient fraai brevet beschaving van BOSCH *oe/*a®^n JUSTITIE INDERDAAD INGELICHT DOOR B.V.D. CONSTANT INDUS UFORDbe^tefi'lm „Schande" roept woedende Sal. S. Vergadering van Europees parlement Werknemers willen langer rusten Noodlanding van straaljager: piloot gewond Hot mmt u&ikockJfe mj&ik/ ÏM, Eujiopo, R. Conflicten Geheimzinnig Tegenstrijdigheden Ontkenning Gewetensovertuiging Geen grote strafzaak Maak 'n einde aan dat gemartel met die laaiende zuurbrand Overtollig maagzuur temt 17 op slag met Reünies! Raadsman Spierenburg vraagt dossier op Vervolg van pag, 1 Keurige mensen Vervolg van pag. I U bent twéé keer als U en Bezwaren GAGARIN EN SHEPARD OP POSTZEGEL f ERUZALEM (maandag)Israël reikt zichzelf in deze dagen een schitterend brevet van beschaving uit. De manier waarop de mensen hier over het algemeen reageren op het optreden van Adolf Eichmann als getuige in eigen zaak, is eenvoudig ongelooflijk. Bij nagenoeg iedereen die men spreekt ontmoet men een vermogen om zich van het emotionele te distantiëren, en volle aandacht te geven aan wat er eventueel allemaal aan twijfel rond het standpunt van de vervolging zou kunnen rijzen. Jl Woensdag 28 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft gisteren aan het einde van zijn marathon-requisitoir, dat inclusief de vertaling in het Frans ruim zes uur vergde, met een bijzonder milde eis voor een soort anticlimax in het proces van de F.L.N. gezorgd. De Griekse ingenieur Michel R. wenste hij drie jaar gevangenisstraf met aftrek te zien opgelegd en tegen de stenograaf Sal S. requireerde hij een gevangenisstraf van twee jaar, eveneens verminderd met de preventieve hechtenis. De officier achtte alle te last gelegde feiten wettig en overtuigend be- bewezen. Hij toonde zich een felle tegenstander van de opvatting, dat een beroep op de gewetensbezwaren van verdachten tot straffeloosheid of strafvermindering zou kunnen leiden. Het was mede door de kracht van zijn minutieus opgebouwde aanval, dat men zijn eis als nogal licht kon be schouwen, temeer omdat de officier geen enkel woord besteedde aan de omstandigheden, die hem tot het vaststellen van deze strafmaat hadden gebracht. Advertentie In zijn conclusie, die volgde op het lange, hekelende betoog, stelde mr. Van Renesse vast dat hij Michel R. beschouwde als de motor van de straf bare handelingen. R. verplaatste in 1958 zijn domicilie var Parijs naar Amster dam. De eerste valse identiteitskaarten werden hierna gedrukt. Zijn vele reizen naar het buitenland en meer dere, in het dossier aanwezige brieven wijzen erop, dat de Griek ook in Enge land bepaalde activiteiten ontplooide. Daarnaast was hij bezig om in Dene marken een filiaal voor wapenleveran ties te vestigen. „Hoewel S. hem bij afwezigheid volledig verving en met alle facetten van de zaak op de hoogte was, vraag ik mij af of S., indien Michel R. zich niet in Nederland had gevestigd, wel tot het plegen van een strafbaar feit zou zijn gekomen", aldus de officier. Hij nam het R. bovendien kwalijk dat deze misbruik heeft ge maakt van de, overigens niet officieel verleende, gastvrijheid in ons land. De officier vond dat verdachten zich schuldig hebben gemaakt aan zeer ernstige strafbare feiten. Een duide lijke afwijzing van hun handelingen is noodzakelijk, zo meende hij. Anders zie ik het bepaald niet denkbeeldige gevaar ontstaan, dat Nederland een centrum van illegale activiteiten zou kunnen worden, zowel van pro- als antigroeperingen. De zich buiten onze rechtsgemeenschap afspelende conflic ten zouden dan leiden tot een regel matige verstoring van de Nederlandse openbare orde en rust", aldus mr. Van Eenesse. De officier had zijn requisitoor, dat de hele vierde zittingsdag vulde, in drie hoofdstukken onderverdeeld: een juridisch en chronologisch overzicht van de voorgeschiedenis en de redactie van de dagvaarding, de vermeende provocatie en de rol van de B.V.D., een beschouwing over de drie in de dag vaarding genoemde strafbare feiten, alsmede de politieke achtergrond van deze zaak. De voorgeschiedenis gebruikte hij als verdediging voor het dertien maan den durende voorarrest van verdachten. Bij de confrontatie met O. en Sch. Vaals hadden S. en R. hardnekkig tegengewerkt Ze weigerden vragen te stellen aan hun in Duitsland gearres teerde medewerkers. Het uitwisselen van verscheidene stukken met Frank rijk had eveneens veel tijd in beslag genomen. Uitvoerig stond de officier stil bij de houding van verdachten na hun arrestatie. Bij vele belangrijke vraag punten eindigde hun antwoord altijd bij een of meer geheimzinnige figuren, van wie zij de naam niet konden of wilden noemen. Daardoor ontstond een ware burgerlijke stand van onbe kenden en niemand is er achter ge komen wie nu eigenlijk een Pedro, een Victor, een Robert, een Pierre of een Wim was. Nog ingewikkelder werd het, als S. zoals herhaaldelijk is gebeurd,' een poging in het werk stelde om zijn medeverdachte R. te beschermen en vrij te pleiten. S. en R. hebben steeds de opvatting gehuldigd, dat de in Osnabrück ver oordeelde O. een pathologische leuge naar is. Inderdaad kloppen zijn Ver klaringen niet altijd, maar dat kan zijn veroorzaakt door zijn emoties direct na de arrestatie en doordat deze man overwerkt was. In de verklaringen van S. en R. duiken eveneens tegenstrijdigheden op. Mag O. zich dus niet en mogen deze verdachten zich dan wel vergissen? Volgens mr. Van Renesse durfden S. en R. bij de confrontatie in Vaals het duel niet aan. Sterker nog, er was waarschijnlijk geen duel mogelijk om dat O. de waarheid sprak. De officier wond er geen doekjes om, dat de justitie in deze affaire is ingelicht door de B.V.D. Daar zit niets vreemds en onbehoorlijks in. Het is de consequentie van een wetsartikel, waarbij wordt bepaald dat openbare colleges of ambtenaren, die kennis hebben genomen van een strafbaar feit met de opsporing waarvan zij niet zijn belast, verplicht zijn daarvan onver wijld aangifte te doen. Doelend op de eventuele provocatie, meende de officier, dat men zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat de justitie er is om misdrijven te voor komen en niet om ze te laten gebeu ren. Er is dus met ingrijpen opzettelijk niet gewacht tot er bankbiljetten klaar waren. Wel moest er aanvankelijk wor den gewacht omdat de eerste inlich tingen zeer summier waren. Ook bij getuige Hompe was volgens de officier geen sprake van provocatie. De getuige kon verdachten immers niet beïnvloeden, hij was wat de politie een tipgever noemt, die slechts passief meewerkte aan het misdrijf. Vast staat, dat verdachten op grond van hun inzichten in het politieke con flict niet uit eigen belang hebben ge handeld. Dit nu is door iedereen aan vaard als een vaststaand feit, waar voor het oproepen van een groot aantal getuigen a décharge werkelijk niet no dig was. Als de officier nogmaals de rol van O. onder de loep neemt en zegt, dat er tussen de activiteiten van O. en Sal S. niet zo heel veel verskillen bestaan, komt het tot een incident. Ver dachte S. verliest plotseling zijn zelf beheersing. Met een gepijnigd gezicht springt hij uit de verdachtenbank en schreeuwt met overslaande stem: „Dat is een schande, dat neem ik niet. O. is een provocateur". De president maant hem tot rust, maar de geheel buiten zichzelf geraakte S. roept wederom schande. „Als de officier dat nog een maal zegt, ga ik de zaal uit". „Als u niet doet wat ik u zeg, moet u de zaal uit," antwoordt de president hem. „Dan ga ik nu maar meteen," zegt S., maar zijn verdediger, mr. Smeets, weet hem tot bedaren te bren gen. Nadat mr. Van Renesse met verwij zingen naar de tientallen verklaringen en de in beslag genomen paperassen de telast gelegde feiten (falsificatie van waardepapieren, medeplichtigheid aan een poging tot het drukken van valse bankbiljetten en overtreding van de Vuurwapenwet) de revue heeft la ten passeren, richt hij zijn aanval op wat zeker het kernpunt van de ver dediging zal worden: de politieke ach tergrond van het proces. Moet men dit proces als een poli tieke strafzaak beschouwen, zo vraagt hij zich af. De staande magistraat komt tot een nadrukkelijke ontkenning. „Het is mij zonder meer duidelijk, dat velen met de politieke inzichten van ver dachten sympathiseren. Hoe begrijpe lijk en menselijk dit ook is, daarmee is niet bewezen, dat genoemde gevoe lens van sympathie en bewondering juist zouden zijn." „Het komt mij voor", zo vervolgt mr. Van Eenesse, „dat slechts van een poli tieke zaak kan worden gesproken in dien personen, die geen enkel straf baar feit hebben begaan, van him vrij heid worden beroofd en worden ver volgd. Van een politieke strafzaak kan slechts worden gesproken wanneer men een dergelke zaak politieke redenen opblaast; met andere woorden: wan neer men een strafrechtelijke stok ge bruikt om een politieke hond te slaan". echten mank, zo vindt hij. Aan twee vragen wijdt de officier een uitvoerige, juridisch-filosofische beschouwing: Handelden verdachten op grond van een onoverkomenlijke gewetensovertuiging en mag deze overtuiging als een strafverlichtende omstandigheid worden gezien? De Nederlandse rechtspraak blijkt tot 1950 in feite geen plaats in te ruimen voor het geweten. Uit geen enkel arrest dat later volgde, kan worden opgemaakt, dat de Hoge Raad bereid is aan het handelen uit gewe tensovertuiging straffeloosheid te ver binden. Mr. Van Renesse geeft toe, dat op dit punt de deur op een kier is gezet, maar hij gelooft niet, dat deze deur nog eens geheel open zal gaan. Daar ik van mening ben, dat deze verdachten bij de vorming van hun overtuiging te kort zijn geschoten en bovendien de conflictsituatie, waarin zij zich bewogen, zeer gemakkelijk hadden kunnen vermijden, verwerp ik de strafverlichtende omstandig heden. Ik meen zelfs verder te moe ten gaan en als mijn overtuiging te moeten uitspreken, dat om de zelfde .reden de mate van schuld bij deze verdachten zo groot is, dat een be paald element van strafverzwaring aanwezig is. Voor de strafmaat zie ik echter een groot verschil tussen beide verdachten", aldus mr. Van Renesse. Wanneer de eis is gevallen vertaalt Sal S. deze snel voor de in alle kalmte naast hem zittende Michel R. De Griek knikt slechts even. Zijn aan dachtig op de officier gerichte blik verraadt niet of de eis hem is mee- of tegengevallen. Men denkt onwillekeurig nog even aan de woorden van de officier, die heeft gezegd, dat dit feitelijk geen grote strafzaak is, maar een zaak, groot gemaakt door de houding van verdachten en de politieke invloed van buitenaf. „Ik zal pogen de zaak te ontdoen van alle fantasieën en ge heimzinnigheden", heeft mr. Van Re nesse daar nog aan toegevoegd. Zijn koele requisitoor heeft de hele vierde zittingsdag in beslag genomen. In het kamp van de drie advocaten werden stil en ijverig notities ge maakt. Vandaag zal het hun dag zijn. Dan zullen mr. Cammelbeeck, mr. Smeets en mr. Worst zich even lang en uitvoerig tegen het openbaar mi nisterie teweerstellen. STRAATSBURG (A.N.P.) De advocaat van de heer D. Spierenburg, vicevoorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft een brief geschrevne aan mr. Kroon, raadsman van mr. W. Dobe van der Kuil, waarin hij verzoekt het dossier, waaronlangs sprake van is geweest tijdens een kort geding in Den Haag, ter beschikking te stellen. De heer Worms heeft onlangs in een kort geding geprobeerd te bewerkstelli gen dat dit dossier ter beschikking van de justitie zou worden gesteld. De heer Worms achtte dit dossier nodig voor een onderzoek van zijn beschuldigingen aan het adres van de heer Spierenburg, die een aanklacht wegens laster tegen Ontelbare mensen in alle hoeken van de wereld vonden en vinden er baat bij. Dank zij Rennies - die ze als goede gewoonte steeds bij de hand houden - hebben ze eigenlijk geen weet meer van brandend maagzuur. Want bij de eerste zweem of aanwijzing bezweren ze die opkomende laaiende pijn al in z'n oorsprong. Steek ook steeds Rennies bij U, ze zijn één voor één hygiënisch verpakt. tegen brandend maagzuur Advertentie ken waarin was meegedeeld, dat de Hoge Autoriteit niet meer in de werkgroep die het sehrootrapport onderzoekt, zou verschijnen. Dit om een mogelijke ontmoeting tussen de heer Spierenburg en de heer Van der Goes te voorkomen. „Wij hebben de brief ingetrokken", zo luidde de nadere verklaring, „om dat er toch geen kans was op een ontmoeting met de heer Van der Goes van Naters in de werkgroep". Deze uitlating heeft meer kwaad „Er is geen enkele gegronde reden aan te voeren om juist in het geval van S. en R. de motieven vóór de daad te stellen, dat wil zeggen het woord „politiek" vóór het woord „strafzaak" te plaatsen. Doet men dit wel, dan legt men het accent verkeerd en sug gereert men, dat de politiek de hoofd zaak is en de strafzaak bijkomstig. Strafbare feiten, gepleegd uit politieke motieven, blijven in bet licht van de handhaving van de rechtsorde, strafbare feiten. Buiten de rechtszaal kan men daar best een andere mening over heb ben, maar het Wetboek van strafvorde ring geeft een uniforme regeling, waar in geen plaats is ingeruimd voor een aparte behandeling van niet-eriminele verdachten". De officier beschouwt verdachten overigens los van deze strafzaak als keurige, nette mensen, die hebben ge handeld uit hoofde van hun subjec tieve, politieke overtuiging. De ver gelijking met onze illegaliteit gedu rende de Tweede Wereldoorlog gaat Het middagdebat was saai en kwam traag op gang. De communist De Groot had het ontwerp afgewezen, omdat hij het een kwalijk riekende kapitalistische constructie van de.K.V.P. vond en de pacifist Van der Veen zag er eigenlijk alleen maar Haagse bluf in. De liberaal Corver zorgde voor wat levendigheid door vagelijk aan te geven wat zijn fractie wel zou willen: Een sociaal gerechtvaardigde en niet te schriele regeling voor de zelfstandigen met een inkomensgrens zowel voor het ontvangen van bijslag als voor het be talen van premies, een aantal vrijstel lingen van premiebetaling door onge- huwden en als algemene stelregel kin derbijslag van het derde kind af, dus ook voor de loontrekkenden. Dit bete kende dat de fractie van de V.V.D. het regeringsvoorstel geheel afwees. Het was voor de afgevaardigde Corver so ciaal onaanvaardbaar dat zelfstandigen en loontrekkenden in één regeling zouden worden opgenomen. De a.r. woordvoerder Smallenbroek die blijkbaar wilde aantonen dat dit echt geen schijndebat was, bracht de zaak pas goed op gang. Advertentie draagt! Monogram-, Sier- en Steenringen; in moderne en klassieke uitvoe ring. Dames- en Herenhorloges in goud, doublé en chroom. Op de seconde nauwkeurig! Uw juwelier 2al U gaarne adviseren bij Uw keuze. Hij was de eerste die in het algemeen met het voorstel mee ging en hij deed dit kennelijk van ganser harte. Zijn fractie zou voorstemmen, zo kondigde hij meteen krachtig aan, met uitzon dering van twee leden. Hij noemde de namen niet, maar het was gisteren al bekend dat dit de afgevaardigden Aan- tjes en Meulinik zijn. Het eerste doelgerichte schot werd ook door deze a.r. woordvoerder ge lost: Voor de zelfstandigen zal de kin derbijslag ook bij het eerste kind moe ten beginnen. Van ongelijke behande ling tussen loontrekkenden en zelfstan digen mag geen sprake zijn. De heer Smallenbroek stelde daarom voor dat Kamer en minister daar maar eerst eens rustig over zouden praten en bekijken hoeveel de schatkist zou kunnen bij dragen in de premie, al mocht dat dan niet in de honderden miljoenen lopen. Ook de c.h. woordvoerder Kikkert vond dat het sociaal niet te aanvaarden zou zijn als de loontrekkenden wel, maar de zelfstandigen geen kinderbij slag bij het eerste kind zouden ont vangen; maar zijn uitgangspunt was toch wel anders dan dat van de andere protestants-christelijke fractie. De heer Kikkert was er namelijk van over tuigd dat men zeker niet staat te trap pelen om een regeling zoals de rege ring nog altijd aanhoudt. Vakbeweging, overheidspersoneel, middenstandsorganisaties en werkge versverbonden hebben en bezwaren tegen. De zelfstandigen is, volgens hem, niet duidelijk te maken waarom zij wel premie moeten betalen, maar, in tegen stelling tot de loontrekkenden, pas bij slag bij het derde kind zullen ont vangen. Hoewel hij veronderstelde dat er met „amenderen en uitspellen" nog wel jets van dit ontwerp te maken zou zijn, liet de heer Kikkert gisteren al weten dat hij er ernstige bezwaren tegen had, met andere woorden en onder het bekende c.h. voorbehoud dat men eerst nog wil horen wat de mi nister ervan zegt: de c.h. fractie is tegen. Het was de vierde fractie die zich gisteren reeds tegen dit ontwerp uitsprak, maar alles bq elkaar bete kende dit om negen uur gisteravond nog maar 41 stemmen tegen. In de veenkoloniën Eigen nieuwsdienst VEENDAM De werknemers en de werkgevers in de landbouw in de Gro ninger en Drentse veenkoloniën zijn het niet eens geworden over een nieu we c.a.o. De werkgevers hebben een werkweek van 46% uur en een rusttijd van an derhalf uur per dag voorgesteld. Tot dusver is een rusttijd van een kwarier in de morgen en in de middag en een pauze van een uur of anderhalf uur tussen demorgen en de middag gebrui kelijk in de landbouw. De vertegenwoordigers van de werk nemers wilden met de voorstellen van van de werkgevers niet akkoord gaan. Het wachten is nu op heta fkondigen van een bindende loonregeling. kwaad bloed gezet, dan de kwestie zelf. De Belgische socialist Bohy noem de deze uitlating een aanslag op de bevoegdheden van het parlement, om dat de aanvankelijke „doodverklaring" van de heer Van der Goes van Naters daardoor toch gehandhaafd bleef. De Italiaan Malvestiti zei dat het sadistisch zou zijn geweest de heer Spierenburg te verplichten samen met de heer Van der Goes van Naters in de commissie te verschijnen, nadat de ze zulke insinuaties had geuit over het gedrag van de heer Spierenburg. Nog was Malvestiti niet uitgesproken of de voorzitter van de werkgroep, de Fransman Poher, vloog overeind. Het hele onderzoek naar de schroot- fraude dreigt te mislukken door een ongelukkig persoonlijk conflict, waar de werkgroep niets mee te maken heeft, zo riep hij. Olie op golven Er werd olie op de golven gestort toen de heer Van der Goes van Naters nadrukkelijk zei, dat hij zelf geen ge loof had gehecht aan de mededelingen over het gedrag van de heer Spieren burg, die hem waren gedaan. Hij meen de evenwel, dat hij het volste recht had dergelijke mededelingen met zijn politieke vrienden te bespreken. Daar mee wilde hij niet als beschuldiger optreden. Het is volgens de heer Van der Goes zijn politieke plicht zelfs de meest oncontroleerbare geruchten te bespreken. Alles leek weer pais en vree toen opeens een nieuw misverstand ont stond uit een taaimoeilijkheid. Het Franse lid van de Hoge Autoriteit interrumpeerde onstuimig, omdat hij meende dat de heer Van der Goes van Naters had gezegd, dat nieuwe instel lingen evenzeer aan corruptie bloot staan als nieuwe staten. Hij noemde de Nederlandse afgevaardigde onwaar dig deel uit te maken van het Euro pese parlement. Dat zag er onheilspellend uit, totdat bleek dat hier een misverstand in het spel was. De heer Van der Goes van Naters legde uit, dat geenszins de Hoge Autoriteit op het oo ghad gehad. Het nieuwe incident tussen de Hoge Auto riteit en de heer Van der Goes liep daarna met een sisser af. Het hele conflict ebde weg toen de Belgische professor Coppe, collega van de heer Spierenburg, vaststelde dat de heer Van der Goes van Naters dus kennelijk niemand persoonlijk heeft willen beschuldigen. Daarmee ver dween het persoonlijke element uit de kwestie. De heer Spierenburg hield zich bui ten de debatten. Na afloop toonde hij zich er tevreden over, dat het--incident nu definitief uit de wereld is. PARAMARIBO De postaöministra tie van Suriname brengt op 3 j-uli twee postzegels in omloop ter ere van de ruimtevaarders Joeri Gagarin en Alan B. Shepard. De vijftien cent (rood, licht- en donkerblauw en groen) ver toont Gagarin in zijn ruimtecapsule en de aardbol; de twintig cent (geel, rood, grijs, licht- en donkerblauw) het por tret van Shepard, de Redstone Mercu- ry-raket en de aardbol. De zegel-s zijn gedrukt op twee minia tuurvelletjes, die elk twaalf zegels be vatten. De velletjes dragen het op schrift ..Man in space Major Yuri Ga garin USSR, April 12, 1961 Gomman der Alan B. Shepard Jr., USA, May 5, 1961". Langs de randen zijn aangebracht een Wright-tweedekker, de eerste bal lon, Columbus' schip „Santa Maria", het eerste zweefvliegtuig, de eerste Ford-automobiel, Lindbergh's vliegtuig „Spirit of St. Louis", het atoomem bleem en een neuskegel van een raket. De ontwerpen zijn van de Fransman Claude Bottiau. Van onze rechtbankverslaggever Er moet melding gemaakt worden van enkele negatieve reacties op de uiterst beleefde manier, waarop de rechters in Beth ha'Am Eichmann be handelen. Maar die beïnvloeden de bereidheid om als het ware met de ver dediging mee te denken niet. En dat in een land, waar bijna ieder huis de herinneringen herbergt aan de ver schrikkingen van de Duitse tijd. Het oude verdriet en de stille woede ver hinderen de mensen niet om te stre ven naar het naleven van de beste be ginselen. Weest dapper De reacties van de wereld die hen omringt, die van de Verenigde Arabi sche Republiek en de daarmee ver bonden landen, staan hiertegenover in een wel heel erg schrijnende tegen stelling. Daar is het optreden van Eichmann aanleiding geworden tot een hernieuwde campagne, waarvan de trivialiteit eenvoudig met geen pen te beschrijven is. In de, laatste weken, toen zij die de hel overleefden hun getuigenissen gaven, hebben de Arabische kranten en radiostations zich in zwijgen gehuld. Het ging blijk baar zelfs hen te ver om de lijdens verhalen te doorkruisen met politieke zwadderijen. Maar Eichmanns optre den was nog niet in zicht of de scheld partijen begonnen opnieuw. De Jor daanse Jerusalem Post riep de Ober- sturmibannfii'hrer toe: „Weest dapper en vertrouw er op dat dit proces zal uitdraaien op een liquidatie van de overgebleven zes miljoen." In een Damasceens blad verscheen een spotprent waarop Eichmann stond afgebeeld, zeggend: „Velen vin den dat ik de doodstraf heb verdiend omdat ik niet alle joden heb ver moord." Radio Kairo leverde deze bijdrage: „Israël zou nooit zijn ontstaan als men niet de leugen van de vervolging verbreid had. Door deze zionistische legende is de staat Israël in het leven geroepen". Nieuwsgierig In Israël wordt op deze dingen vrij wel niet gereageerd. Het standaard commentaar luidt: och, dit is al zo lang aan de gang, als het proces-Eich- mann er niet was geweest hadden ze wel iets anders gevonden. Wat de Israëli meer interesseert is de manier, waarop vooral in Europa over de zaak wordt gedacht. Men is bijzonder nieuwsgierig naar de aan dacht, die de kranten aan het proces besteden, en men wil weten of som mige verklaringen ook politieke con sequenties hebben gehad of zullen heb ben. Zoals bv. de mededelingen van Joel Brandt over de houding van de Engelsen, de documenten over Edens weigering om de spoorlijn naar Ausch witz te laten bombarderen en de pa perassen, waarin de naam van dr. Hans Globke, Adenauers rechterhand, wordt genoemd. De discussie met joden buiten Is raël, die huiverig staan tegenover het proces, is nog steeds levendig. Bijzon dere aandacht is kort geleden be steed aan de publikatie van een En- gelsjoodse uitgever, Victor Gollanez, die als stelling heeft verkondigd dat Israël niet het recht heeft om over Eichmann te oordelen, omdat het oor deel aan God toekomt, en niet aan de mens. Dit standpunt vertoont ver wantschap met dat van een kleine groep uiterst orthodoxe joden in Is raël zelf, die menen dat de staat een onding is, omdat ze niet gegrondvest is door de Messias. De gemiddelde Is raëli gaat aan deze redenering met een schouderophalen voorbij, en zou misschien voor Victor Gollanez niet veel meer hebben overgehad, ware het niet dat prof. Toynbee zich in het debat had gemengd. Wandelende nazi Deze historicus, die zich nog niet zo lang geleden grote verontwaardiging op de hals haalde door te beweren dat wat Israël jegens de Arabieren heeft gedaan van hetzelfde gehalte is als wat de Duitsers de joden hebben berokkend, heeft zich in zekere zin aan de zijde van Gollanez geschaard. Hij deelt weliswaar diens religieus- juridische inzichten niet, maar hij is het wel met hem eens dat het proces tegen Eichmann niet in Israël had mo gen worden gevoerd. Een internatio naal tribunaal ware beter geweest. Toynbee heeft zich ook uitgelaten over de straf, die volgens hem Eichmann toekomt. Hij mag niet ter dood wor den gebracht, maar het moet hem worden opgelegd zijn gehele leven on der ware identiteit te slijten een soort wandelende nazi dus. De we derwoorden, die men in Israël op de ze hooggeleerde, doch in sommige kringen invloedrijke, dwaasheid heeft geleverd, waren bijzonder scherp. Voor het ogenblik echter is de alge mene interesse weer meer gericht op wat zich binnenslands aan discussies over net proces ontwikkelt. Joel Brandt, getuige over de „bloed-voor- goederen-overeenkomst", neemt daar bij een centrale positie in. Hij heeft zeer onlangs de leiders van de joden in het toenmalige Engelse mandaatge bied Palestina publiekelijk ervan be schuldigd dat zij niet adequaat hebben gereageerd. Hij zegt er zeker van te zijn dat zij lang voor dat hij via Tur kije het voorstel van Eichmann bracht, op de hoogte waren van de vernieti ging, en dat zij hebben nagelaten om al de hun ter beschikking staande middelen te mobiliseren. Volgens hem was de naam van Eichmann, in clusief alles wat daarmee verbonden was, al in 1942 bij de joodse leiders bekend. Topfiguur Degene die het meest door Brandt wordt geattaqueerd is Mosje Sjarett, vroeger minister-president van de staat Israël, thans voorzitter van de executieve van de Jewish Agency. Sjarett was degene, met wie Brandt op zijn missie namens Eichmann het eerst contact legde. Brandt zegt dat Sjarett geen interesse heeft getoond in zijn mededelingen en dat hij hem min of meer in de handen van de Engelse geheime dienst aan zijn lot heeft overgelaten. Mosje Sjarett heeft de voorstelling van zaken, die Brandt geeft, van de hand gewezen. Erg uit voerig was echter zijn verweer niet. Dat de zaak in het voorspel van de verkiezingen, die in augustus wor den gehouden, een rol zal spelen, wordt wel verwacht. Tenslotte is Sjarett één van de topfiguren van het grote aantal Europese joden, dat thans via de regeringspartij Mapai m Israël het heft in handen heeft. Het blad van de Heroet, de rechtse groepering in het Israëlische staatkun dige leven (oppositie uiteraard), heeft inmiddels aangedrongen op een offi cieel onderzoek naar de houding van de joodse leiding in Palestina tijdens de tweede wereldoorlog. Advertentie VENLO. Gedwongen door een motorstoring heeft de piloot van een Duitse straaljager gistermorgen een noodlanding gemaakt in een weiland achter een boerderij in het gehucht Castenray onder Venray. De piloot werd vlak bij het toestel, dat vrij ernstig werd beschadigd door toe snellende boeren aangetroffen. Hij had een arm en een been gebroken en verwondingen aan het hoofd opge lopen. Hij is naar een ziekenhuis in Venray overgebracht. De piloot van de straaljager maakte een oefenvlucht. Op ongeveer tien kUo- meter afstand van Venray kreeg hij motorstoring, zodat hij uitkeek naar een geschikte plaats voor een noodlanding Boeren die op het land in Castenray werkten zagen het toestel plotseling op nog geen tien meter hoogte boven de toppen van de bomen van de rijksweg Horst—Venray verschijnen. Even later landde het in een akker met gerst, vlak aqhter *de boerderij van de heer J Rambagh. De 55-jarige landbouwer H. J. Pampier- mole uit Winterswijk is daar gisteren bij het oversteken onder een vrachtwagen gefietst en gedood. Advertentie Alleenvert. N.V.Willem ven Rijn, Amsterdom-W. - Postbus 8005

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5