WUVE SMMWICHSPRËADI V Bouw nieuwe Chr lagere school in Koudekerke in drie fasen FILMS Meisjes reiken fruit uit aan voorbijgangers Kerkelijke informatiedienst voor Gereformeerde Kerken Raad Zierikzee verleent medewerking aan bouw van woningwetwoningen Zierikzeese bom gedemonteerd Uit de kerken Publieke verkoping van schoolgebouw Raad Arnemuiden Wijziging route van rondwandeling Voetbalwedstrijd tussen Zierikzee en Middelburg Idee van Goese middenstanders Voorstel aan Generale Synode TEVENS MAYONAISE LEPEL Lijk opgehaald Koninklijke Harmonie bestaat 120 jaar Na discussie over type huizen Programma Onmogelijk Sleutel Woensdag 28 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 NIEUWDORP. In de buitengewone ledenvergadering van de Chr. school is besloten over te gaan tot publieke verko ping van het oude schoolgebouw met onderwijzerswoning. Het ligt in de be doeling deze verkoping te doen plaats vinden in de tweede helft van juli zo wel in percelen als in massa. In een buitengewone ledenvergadering, die t.z.t. zal worden gehouden, zal worden ge sproken over de bouw van een nieuwe onderwijzerswoning. KOUDEKERKE. De bouw van een nieuwe Christelijke lagere school in Koudekerke zal in drie fasen geschieden. De nieuwe school zal komen te liggen op de plaats waar nu het oude verenigings gebouw staat op de hoek van de Tramstraat en Ghittershill. Het hoofd van de school woont in een gedeelte van het verenigingsge bouw en krijgt nu een nieuwe woning, die precies op de hoek, los van de nieuw te bouwen school, zal komen te staan. Met de bouw van deze nieuwe woning zal aller eerst worden begonnen. Daarna wordt het verenigingsgebouw ge sloopt en op die plek verrijst dan in de tweede fase van het plan de nieuwe school. De derde fase omvat de sloop van de huidige school, waarna aan de bouw van een rijwlelbergplaats-tuinschuur, behorend bij de nieuwe school, wordt begonnen. Deze bergplaats komt aan de achterzijde te liggen, gedeeltelijk op de plaats van de huidige school. De nieuwe school heeft drie klassen en er is reke ning gehouden tot een mógelijke uitbrei ding met een vierde lokaal. De ingang van het gebouw leidt in een vestibule, die weer toegang geeft tot de kamer van het schoolhoofd en een lange gang, waaraan de drie klassen grenzen. Ver der is er een kleedcabine voor het schoolonderzoek en een ruimte voor de centrale verwarmingsketel. De school wordt verwarmd door een volautomati sche oliestookinrichting. Voorts zijn er vier toiletten. Vóór de school komt het speelterrein, afgebakend door een groenstrook aan de straatzijde. Achter het gebouw is een ruimte uitgespaard voor het houden van lichamelijke oefeningen. De woning van het schoolhoofd heeft benedenvloers een woon- en een werkkamer alsmede een keuken, aangebouwde schuur en een toi let. Boven zijn er vier slaapkamers, een w.c. en douche en een balkon. De boujv voor de school en het woonhuis wordt 14 juli aanbesteed. Rijksgoedkeuring hier voor is reeds ontvangen. ARNEMUIDEN. De gemeenteraad van Arnemuiden vergadert op vrijdag 30 juni des avonds om half acht. En kele agendapunten zijn: voorstel pre mieverlening woningverbetering, aan vraag gelden voor stichting bijzondere school, verlenen optie op bouwgrond, vaststelling salarismaatregelen, verle nen ontslag onderwijzer, invoering vijf daagse werkweek voor de gemeente werklieden, wijziging verordening rege lende de openstellingsuren van het kan toor van de ambtenaar van de burger lijke stand, aankoop krotwoningen in het saneringsplan, aanvraag steun uit 's rijks kas voor de bouw van vier wo ningwetwoningen, verpachting viswa ter, bespreking ontwerp recreatieplan, wijziging algemene politieverordening, garantiebesluiten. investeringen visserij. Z1ERIKZEE De enkele dagen ge leden in Zierikzee aangetroffen bom is gedemonteerd. Dit gebeurde door des kundigen van de mijnopruimingsdienst. Voor alle zekerheid had de politie de rijksweg afgezet en het verkeer omge legd. De bewoners moesten in hun hui zen blijven. MIDDELBURG. In de reeds eer der in dit blad vermelde route van de muzikale rondwandeling op donderdag, 29 juni a.s., ter .gelegenheid van de vijftigste verjaardag van Z.K.H. Prins Berhhard, is een kleine wijziging aan gebracht. Deze wijziging bleek noodza kelijk teneinde de sfeer van hêt „klank en lichtspel" van 21.00 tot 22.00 uur in de Abdijgebouwen met te storen. Inplaats dat van de Korte Noodstraat over het Hofplein enz. naar de Markt gemarcheerd wordt, zal nu de Lange Noordstraat tot de Markt gevolgd wor den. De tweede opvoering van het spel zal die avond geen doorgang vinden. De te houden taptoe zal niet voor 22.07 uur -aanvangen. Zomeravondvoetbal Rayon Vlissingen: PVS—SBLV 2—2, VAW 2—Uiterton 2 1—3, SSVV—GPC 0—11, PZEM 2—Zeemacht 0—10, VAW 3—PVS 2 4—3, BW -GPC 2 0—1, SBLV—SSW 2—3, PZEM— GPC 5—0, UitertonCoal 06. Rayon Sas van Gent: ONACNA 3—0. Rayon Terneuzen: De HoopHKC 20, PTTAdvendo 24, ScheepswerfPZEM 0 0 en Rijkswaterstaat 2—De Hoop 0—4. ZIERIKZEE. Zaterdagavond om halfzeven wordt te Zierikzee in -het kader van de actie „Sport steunt Zon neveld" een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de plaatselijke club van die naam en de hoofdstedelijke tweede klasser „Middelburg". Aan het Petrus Hondius lyceum te Terneuzen slaagde de heer J. Meer- mans uit Axel voor het diploma HBS A. Aan de School met den Bijbel te Souburg is met ingang van 1 septem ber als onderwijzeres benoemd mej. H. van Donk te Vaassen (Gld.). GOES. Het ligt in de bedoeling op drukke dagen tijdens de fruitweek door een aantal meisjes in Goes op straat kleine zakjes fruit te doen uitreiken. Elk zakje zal worden genummerd en op elk honderdste zakje, dat wordt uitgereikt wordt een prijs beschikbaar ge steld. Tegen inlevering van het lege zakje kan de prijs, die bijv. kan bestaan uit een mooie schaal met fruit, worden afgehaald. Dezefruit- uitdeling gaat uit van de drie plaatselijke middenstandsverenigingen te Goes, die van mening zijn dat tijdens de fruitweek de winkeliers zo groot mogelijke activiteit moeten ontplooien. Elke winkelier uit Goes, die 25 gulden stort in het actiefonds van de drie gezamenlijke middenstandsverenigingen, kan er op rekenen dat tijdens de fruit week 25 zakjes fruit worden uitgereikt, voorzien van zijn firmanaam. Wie meer strot in het actiefonds, krijgt niet alleen voor elke gulden een zakje meer op straat, maar kan bovendien een gelijk aantal zak jes tegen de kostprijs van twintig cent per zakje bestellen en door de fruitmeisjes doen uitdelen. Middenstanders, die tijdens de fruit week deelnemen aan de actie zullen een raambiljet in hun etalage hangen. Van een medewerker AMSTERDAM. Het door de Gene rale Synode van Utrecht benoemde De- putaatschap voor Publiciteit heeft on der de titel ,,de Kerk in liet Vizier" een rapport samengesteld, waarin aan de Generale Synode van Apeldoorn ge adviseerd wordt om over te gaan tot het instellen van een kerkelijke infor matiedienst. Een dergelijke dienst func tioneert reeds bij sommige andere kerk- formaties en oecumenische raden zo wel in binnen- als buitenland. Deputa- ten zijn echter van mening dat een der gelijke dienst niet vraagt om een uitge breid bureau, zoals elders wel gevon den wordt, doch dat volstaan kan wor den met een bescheiden opzet. De dienst zou kunnen worden uitgeoefend door een contactpersoon die in volledi ge dienst der Kerken zou staan. Deputaten zijn voorts van mening dat in de eerste plaats voor de bezetting van deze dienst gezocht zal moeten worden in bijvoorbeeld de publiciteits- vvereld, omdat deskundigheid een be langrijke vereiste is. Ook zal de be wuste persoon het vertrouwen moeten weten te winnen en het gereformeerde leven moeten kennen, terwijl als verde re belangrijke vereisten een uitgebrei de ervaring en een goed inzicht in de plaats van de Kerk in de wereld ge noemd worden. De bedoelde contactper soon, die naar de mening van deputa ten het best met „directeur" kan wor den aangeduid, zal in zijn werk terzij de gestaan moeten worden door een deputaatschap samengesteld uit perso nen, die meer direct betrokken zijn bij de communicatie-arbeid èn uit perso nen, die zeer direkt betrokken zijn bij bet kerkelijk leven, waarbij een zekere AcLverzenue GOES. Beursbericht markt Goes 27 juni. Vlas: Voor vlas van de nieuwe oogst bestaat toenemende belangstelling tegen prijzen van 1.500 tot 2.000 per ha. levering op auto. De prijs voor ongerepeld vlas, uit de schelf geleverd, bedraagt 1620 cent per kg. Hooi: Lucernehooi, geperst uit de ruiter 90—97.50 per ton. Weidehoo, idem 72.50 77-50 per ton. Veldbeemd en andere beemd soorten (in voorkoop) 37.50 per ton. Rood- zwenk en raaigrassen (in voorkoop) 30 per ton. Eieren: Voor de eieren geldt een prijs van 2—2.04 per kg. GOES, 27 juni. Export en Industrievei ling. Zwarte bessen I 113, II 100, rode bes sen I 49—51, II 4748,50, III 42, frambozen in kratten I 125130, II 116, frambozen v. d. industrie I 60,50, sengana I 109114, II 91, Mad. Moutot II 91, Jucunda I 89, II 89, Ta lisman II 89, Red Gauntlet II 80, Regina II 91, Juspa n 89, Mach. Frühernte II 89, div. aardbeien afw. 48. Gewone veiling. Per doos: Sengana I 24, II 20. afw. 12, Talisman I 24—28, II 21—22. afw. 12—15, Red Gauntlet I 25—29, II 17—22, Re gina I 25, rode bessen I 24, II 1723, fram bozen I 25, II 2128. Per kg: Sengana II 55, afw. 55, Talisman I 8085, II 6080, afw. 45 55, Mad. Moutot II 80, Red Gauntlet II 55 65, rode bessen II 6167, br. bruine II 140 150, markiezen I 170—180. II 110—180, III 95—110. GROENTE- EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM. 27 juni. Kersen 51— 1.32, aarbeien 451.05, frambozen 601.20. rode bessen 3072, zwarte bessen 1.11 witte bessen 41—50, kas. perzik 421. ST. ANNALAND. 27 juni Doré bonken 29.03; gewone 27.4629.94; gewoon afwijkend 25.60—29 04; drielingen 17.57—18.20; kriel 13.99—15.00: Eigenheimers gewone 25.53 26.88: drielingen 16.40; Bintjes bonken 30.07: gewoon 23.8523.07; gewoon afw. 20.4920.96; drielingen 14.77; Alles per 100 kg; Aanvoer 105 ton. SCHERPENISSE. 27 juni. Doré bonken 27.36; gewoon 28.42—29.07; gewoon afwijkend 25.36—27.87; drielingen 17.23; kriel 12.49: Eigenheimers gewoon 26.27Alles per 100 kg. Aanvoer 38 ton. ST MAARTENSDIJK. 27 juni. Doré 1. 28.21—27.30; idem 11. 23. 1924.40; bonken 28.49—27.18: drielingen 17.92—17,25: kriel 15,09; eigenheimers 24,2523,89; drielingen 13,52: bintjes 23,1024,53: drielingen 13.63; bonken 30,27; kriel 9,89; aanvoer 2400 kisten. THOLEN. —27 juni Doré bonken 28,27; gewone 27,21—27.91; blok 2. 25,0226,23; po ters 18,2418,52: kriel 13,60; eerstelingen ge wonnen 25.3825,62: poters 18,20; bintjes 21— 22.95; poetrs 14.81: witte eigenheimers 24,01 —24,53: poters 15,53; aanvoer 43 ton. KRABBENDIJKE. 27 juni. Zwarte bes sen industrie: I 119, II 107, rode bessen in dustrie I 64. II 49, III 36, aardbeien industrie Jucunda I 93, II 90, Senga Sengana I 107, II 100, Juspa I 83, Mach. Frühernte II 68 Mad. Moutot II 68, aardbeien afw. 45, aard beien per doos: Talisman I 1924, II 1221, Red Gauntlet I 22, II 13—19, Talisman I 69, II 46—65, Red Gauntlet II 54. Rode bessen per doos: Prolific I 1924, II 1620, jhr. v. Tets I 20—26. II 17—22.- COLIJNSPLAAT. Vismijn 27 juni. Export garnalen 957 kg 3.273.67, schar 26 kg, bot 52 kg. tong 204 kg, paling 13 kg, rog 20 kg, griet 1 kg, ongesort. vis 101 kg. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 26-6 Adine, 27-6 Spoorsingel, Vlissingen vertrokken 26-6 Adine, Borgholm, 27-6 Spoorsingel. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 26-6 Ambulant, Abbekerk. Reliable, Hennie J. 27-6 Holland, La Paloma. Gepasseerd naar zee (Ned. sche pen) 26-6 Hector, Sinon, Amyntas. Janny, Areas. Eagle, 27-6 Eijes, Dinkel, Egbert Wa genborg. De verkeerde man Als vierde in de rij Hitchcock-reprises, die het Middelburgse Electro-Theater vertoont, is deae week „De verkeerde Man" (The Wrong Man) te zien. Ons inziens een van zijn allerbeste rolpren ten, die afwijkt van zijn geliefkoosde thrillers en ons het tragische verhaal van de verkeerde man doet meeleven. Alle humor, waarmee Hitchcock vele van zijn spannende producten lardeert, ontbreekt nu volkomen. Het zou trou wens niet passen in deze geschiedenis die verhaalt van een eerzaam, wat schuchter burger (een voortreffelijke rol van Henry Fonda), die voor de da der van roofovervallen wordt aangezien. Daarmee beginnen een aantal tegensla gen die hem ten slotte in vertwijfeling om helemse bijstand doet vragen: De bewijzen stapelen zich tegen hem op, financiële draagkracht komt van familie en kennissen en zijn vrouw moet gees telijk gestoord in een inrichting worden opgenomen. Alles komt ten slotte toch goed, maar dat laat het eind van deze sfeervolle, perfect gebalanceerde film niet meer zien. Avontuur in Hongkong Kitsch van een serieuze aard is met ponden verwerkt in „Avontuur in Hong kong", in City, Middelburg. Orson Wel les is de zwaarlijvige kapitein van een ferryboot tussen Hongkong en de Chine se vastewal en vervoert uiteraard passa giers van zeer uiteenlopend ras en ka rakter. Tussen hen bevindt zich een aan de drank verslaafde zwerver (Curd Jur- gens) die noodgedwongen zijn domicilie aan boord heeft, omdat zowel China als Hongkong niets van hem moeten heb ben. Een orkaan steekt op, zoals er al leen een in de Gele Zee kan woeden en dan blijkt wie de werkelijk sterke man aan boord is. Sylvia Sims zorgt voor de onmisbare vrouwelijke charme in dit zeer bedachte verhaal. ,,'s Nachts kwam de duivel" Hoe ongerijmd het ook mag klinken, bij deze Duitse film wordt men onweer staanbaar herinnerd aan de rolprent „Die Brucke" die kortgeleden in Zee land rouleerde. Naar de inhoud is er be halve het feit dat men ook hierin ver plaatst wordt in de laatste en wanhopige periode van het naziregiem geen over eenkomst. In de opzet vertonen beide films echter hetzelfde patroon. Ook in deze productie, een rouwe schildering van de naakte feiten, ontdaan van elk sentiment en eerlijker dan men zou mo gen verwachten, ,,'s Nachts kwam de duivel" is een niets ontziende uitbeel ding van het demonische karakter van het nazibewind, corruptie, misdaad en rechtsverkrachting die bij de S.S. aan de orde van de dag waren worden hier zonder commentaar aan de openbaar heid prijsgegeven. Er is geen spoor van verdoezeling. De Duitse producent treft de oorlog in het hart en projecteert de massale wreed heid onverbloemd op het witte doek. Als zodanig zijn deze films documenten: Hard om te zien maar aangrijpend en eerlijk. In Grand te Goes. UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAG KAARTEN CWP. 1100.110.220 TERNEUZEN. De Terneuzense po litie werd gistermorgen gewaarschuwd dat er in het kanaal ter hoogte van het bedrijf van de gebroeders Van Wijk een lichaam dreef. Het -bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 53-jarige ver tegenwoordiger K. M. J. M. uit Den Bosch. Het lijk werd overgebracht naar het Juliana-ziekenhuis, waar men kon- stateerde dat M. door verdrinking om BIERVLIET De Koninklijke Har monie te Biervliet herdenkt op zater dag 8 juli a.s. haar 120-jarig bestaan. Het zal dan de eerste keer zijn dat ten geschenke gegeven uniformen zul len dragen. Om geld bijeen te krijgen voor de festiviteiten zal er zaterdag a.s. een bliksemloterij worden gehou den met een vet varken als hoofdprijs. In de vergadering van de Zendings commissie te Sint-Annaland is de heer Anth. A. van Luijk benoemd tot voor zitter, in de plaats van ds. P. West- land, die als zodanig bedankt heeft in verband met zijn vertrek naar Groot- Ammers. ZIERIKZEE. Zoals te ver wachten was heeft het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de bouw van 46 woningwet woningen in de gisteravond ge houden raadsvergadering van Zierikzee nogal beroering gewekt. Niet het voorstel als zodanig, maar wel het type van woningen dat zal worden gebouwd. Deze zouden weer worden als de andere woning wetwoningen in het uitbreidings plan Maltha. Het was vooral de heer J. Rameijs (Arbeid), die hierover zijn teleurstel ling uitsprak. Volgens zijn zienswijze moest het toch mogelijk zijn om voor dezelfde prijs en met hetzelfde materi aal een wat vlotter type woning te bou wen. Nu krijgt het uitbreidingsplan langzamerhand het aanzien van een blokkendoos, merkte hij op. De heer J. G. L. Simmers (KVP) toonde zich ont stemd over de plaats waar de nieuwe woningen zullen moeten verrijzen. Zijns inziens moeten eerst de open plaatsen in de binnenstad worden volgebouwd en de krotten worden opgeruimd. „An ders wordt het oude Zierikzee langza merhand ontvolkt en is er over enkele jaren sprake van een satellietstad". Me vrouw J. P. v. d. Werve-Schouls (Ar beid) informeerde naar de bouw van 29 premiewoningen. Zij had hierop enke le aanmerkingen. De heer J. W. v. d. Doel (Prot. Chr.) merkte op dat het in verband met de curveprijs mogelijk is individuele woningen te bouwen en ver weet de heer Simmers dat hij in elke bespreking weer terugkwam op .de kwestie van de sanering. Curveprijs De voorzitter, mr. F. Th. Dijckmees- ter, wees erop dat het in verband met de curveprijs onmogelijk is een vlotter type woningen te bouwen. Hij betreur de deze gang van zaken ook, maar: „er is weinig aan te doen". Er is bij de aan nemers zo weinig animo om voor deze prijs te bouwen, dat zelfs het toegewe zen contingent van vorig jaar niet eens kon worden verwezenlijkt. Daarom is het ook niet te vermijden in het uit breidingsplan te bouwen. Verder bevin den de open plaatsen zich grotendeels in dat gedeelte van de stad waarvoor een saneringsplan moet worden vastge steld, zodat het onmogelijk is om daar te bouwen alvorens dit plan is goedge keurd. Wethouder M. C. Vcrheyen wees er nog op dat de kleine aannemers veel meer voelen voor particuliere bouw en onderhoudswerkzaamheden, terwijl de grote aannemers dicht bij huls te kust en te keur woningwetwoningen in veel grotere aantallen kunnen bouwen, zo dat Zierikzee voor hen helemaal niet aantrekkelijk is. Spreker zal blij zijn indien de bouw van dit type woningen voor deze prijs zal kunnen worden ge realiseerd. De heer Rameijs zei daar op dat het goed was dat de raad zich eens over deze zaken uitsprak. Het voor stel werd daarna met algemene stem men aangenomen. Wethouder H. Koevoets uitte vervol gens zijn grote waardering voor het jaarverslag van de schoolartsendienst en adviseerde dit ook aan de schoolbestu- Van een onzer verslaggevers LISSINGEN.—In 1295 wordt het Walcherse stadje Veere voor het eerst in de geschied bronnen vermeld als vissers vesting; sedertdien is er zoveel gebeurd, dat men er een lijvig boek over zou kunnen schrijven, dat nooit verveelt: zo menselijk is het verhaal van glorie en verval, zo onmenselijk de roman tiek van dit stadje, zo inspi rerend de - middeleeuwse sfeer waarin zich de gebeurtenissen tot op heden hebben afgespeeld. A.D. 1385 met stadsrechten begun stigd (de Veerse markt was hèt centrum voor de vishandel in de Lage Landen), in 1555 door Karei V zelf bij wijze van laatste regerings daad tot markiezaat (van Maximi- liaan van Bourgondië) verheven en in de achttiende eeuw van bijzonder bloeiende, vooral door Schotten en Duitsers bevolkte handelsplaats (vis, fruit, wol, wijn) verlopen tot wat lagere scholieren anno '61 leren: Veere is een dode stad. nieuw genre activiteit ren toe te zenden. Aan de speeltuinver eniging werd een krediet van 500 ver leend voor herstel van de speeltuin. De Zierikzeese Oratoriumvereniging ontving eenzelfde bedrag als subsidie in het te kort van het laatstgehouden concert. In de rondvraag vroeg de heer M. C. Doeleman (WD) of het waar was dat de raad in een vorige vergadering kre diet heeft verleend voor de aankoop van een nieuwe rekenmachine voor de secre tarie, terwijl deze machine reeds was aangekocht. De voorzitter zei dit te zul len onderzoeken. Op een vraag van de heer G. v. Duin (Prot. Chr.) over de jachthaven antwoordde de voorzitter dat de plannen nader worden uitgewerkt, maar dat Gedep. Staten reeds mede werking hebben toegezegd voor de bouw van een jachthaven. De ruim duizend inwoners zagen ook de laatste, bijna tot cultureel niveau verheven, verdienste: de visserij, met lede ogen naar de overkant (Colijns- plaat op Noordbeveland) verdwijnen de uitoefening ervan werd onmogelijk gemaakt door de sluiting van de dam door het Veerse Gat, einde eerste fase van de Deltawerken. Bij de plechtige uitvaart van de schuiten, 7 april, zwaaide de burge meester wenend met een witte zakdoek en kunstacademie-studenten stelden bij wijze van protest werkjes ten toon, die Veere gaven zoals een iegelijk het zich had ingeprent: de uiteraard „pittoresk" genoemde haven met vissersschepen en de majestueuze middeleeuwse huizen (waarin veel vermoeide randstadbe woners, o.m. de uitgever Bert Bakker) waarvan er een decennium geleden nog werden afgebroken omdat ze toch leeg stonden en er een gat in de dijk bij Westkapelle moest worden gedicht. Veere, dat de enige tijd terug myste rieus overleden kunstschilder Dirk Koets voortbracht (voor wiens „Paar den" gigantische bedragen werden geboden), was doder dan ooit. Wat Veere bleef was vooral de her innering aan Veere, voordat in april 1961 de vissersvloot vertrok, tevens titel van een pas verschenen fotoboek, uitgegeven door burgemeester Den Beer Poortu- gael zelf en met foto's van zijn zoon. De belangrijkste bijdragen echter zijn van de Vlissingse persfotograaf Anton Slagboom, die in artistiek niet altijd geslaagde platen een sferisch en docu mentair niettemin afgerond beeld van het stille, het bezige, het besneeuwde, het zonnige, het oude Veere oproept. Van Veere rest echter meer dan een herinnering. Want deze tijd, waarin de auto's op Walcheren vorig weekend bumper aan bumper naar eivolle stranden en duinen tuften, biedt meer en modernere mogelijkheden dan de visserij: het toerisme. Niet lang na het afscheid van de vissersboten voer een ander soort scheepjes het haventje binnen: luxe motorboten, zeiljachten. Duitsers, Bel gen, Denen, Brabanders allen die in het kersve(e)rse meer een verrukkelijk vaarwater zien, aan alle kanten om zoomd door strand en duin. Lang liet ook de Veerse burgerij (en zeker de middenstand) er geen zeegras over groeien: in Veere begon een nieuw genre activiteit, de voorbereiding om van deze „dierbre plek voor ons op aard" een geweldig recreatiecentrum nuancering naar verschillende taken van kerkelijke arbeid aanbeveling zou verdienen. Het werk van de directeur van de in formatiedienst zal voornamelijk het vol gende moeten omvatten: 1. Het onderhouden van contacten met de verschillende media op pu- bliciteitsgebied: 2. Het in nauw overleg met de ver schillende kerkelijke colleges be kendmaken van wat zich op het kerkelijk erf afspeelt, in zoverre dit aanspraak kan maken op alge meenheid en noodzaak van doorga ve; 3. Het geven van gevraagde informa ties, mede dóór voorhanden zijnd materiaal, of het verwijzen naar de daarvoor in aanmerking komende colleges of personen; 4. Het verzorgen van een bulletin na mens de Kerken; 5. Kortom het verrichten van alles wat met behoud van eigen plaats en in nauw overleg met de ver- schillende kerkelijke instanties, kan gebeuren om te komen tot een ver betering van de communicatie van de Kerken. Als plaats van vestiging denken de putaten zich Utrecht, waarbij het ide aal zou zijn onderbrenging te zoeken in het Algemeen Kerkelijk Bureau, in de hoop dat dit ook hulpdiensten zou kun nen verrichten. Tussentijds advies Behalve het bovenstaande advies aan de Generale Synode van Utrecht heb ben deputaten gemeend aan het mode- ramen van de Utrechtse Synode te moe ten adviseren om: 1. de ter beschikking te stellen rappor ten automatisch toe te zenden aan de kerkelijke pers binnen de Gerefor meerde Kerken in Nederland; 2. voor de daarvoor in aanmerking ko mende dagbladpers en eventueel de kerkelijke pers buiten de eigen Ker ken de mogelijkheid te openen de be wuste rapporten op aanvrage te ver krijgen. Waarbij het wenselijk is dat meer dan voorheen aandacht besteed wordt aan de vormgeving van de rapporten. Dit advies is voornamelijk gegeven omdat in 1959 besloten werd om in be paalde gevallen de mogelijkheid te ope nen rapporten vooraf ter beschikking te stellen van de pers, welk besluit echter niet vergezeld ging van richtlijnen voor de praktijk. Ook acht men het gewenst dat een speciale commissie voor formu lering van besluiten benoemd wordt, opdat de besluiten aan helderheid en leesbaarheid winnen mogen. Heeft de officiële synodebesluiten en de daarbij behorende overwegingen de laatste (de bekendmaking van) jaren reeds verbetering ondergaan beslui- tenboekje toch lijkt het deputaten gewenst dat een officiële verslaggeving van de zijde der synode op korte ter mijn noodzakelijk is. Voorstel Op grond van het bovenstaande en andere in het rapport genoemde over wegingen stellen deputaten voor de publiciteit aan de Generale Synode voor het volgende te overwegen en te besluiten: De generale synode, overwegende, dat de informatie over en namens de kerken onvoldoende verzorgd is; dat de Kerken eeh roeping hebben in eigen kring en daarbuiten, in ei gen land en over de grenzen, een zo goed mogelijke informatie te geven; besluit; a. in overeenstemming met het door deputaten voor de publiciteit uitge brachte rapport over te gaan tot het instellen van een kerkelijke in formatiedienst; b. bij de verschillende kerkelijke ver gaderingen er op aan te dringen deze arbeid zoveel mogelijk te steunen; c. de verschillende deputaatsehappen op te dragen hun berichtgeving zo veel mogelijk via deze informatie dienst te laten geschieden; d. deputaten te benoemen voor de kerkelijke informatiedienst; e. deze deputaten te verzoeken, met inachtneming van het onder a ge noemde, nog aan de zittende syno de te rapporteren over een defini tieve vormgeving en een te benoe men directeur voor te dragen. NED. IIERV. KERK Beroepen te Vollenhove, vac. J. van Woudenberg: C. B. Schuurman te Baardwijk. Benoemd tot .bijstand in het pastoraat te Oudewater, voor Hekendorp: J. J. Timmer, em. pred. te Woerden. Aangenomen naar Hengelo Ov. (toez.) P. Verdam te Beetsterzwaag; naar Utrecht, als universiteitspred.: dr. J. M. Hasselaar te Utrecht. Bedankt voor Vierhouten, tweede pred.ol. voor Uddel: G. M. van Dieren te Ede. Be roe nl).a a r stelling: mr. C. B. Post humus Meyjes, theol. kand. te Rotter dam, is thans beroeDbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Dokkum, vac. H. Hogen- huis: G. Assies te Oostwold (Old.) en J. E. Hendriks te Winterswijk. Beroepen te Nijkerk. vac. H. Tien: J. Koppe te Zeist; te Schiedam, vac. E. J. Oomkes: N. H. Heiner te Heinkenszand; te Zaltbommel, H. Olde, kand. te De- demsvaart. Losgemaakt; de classis Meppel heeft ds. I. Groenenberg te Nieuweroord los gemaakt van zijn gemeente. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden, tweede pred.pl.W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Zwolle: A. Hilbers te Leeuwarden. Beroenen te Haamstede-Kerkwerve: A. W. Dreehsler te Vlissingen UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Stavoren; J. Bouritius te 2de Exloërmond. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Drietal te Amsterdam-C: L Huis man, kand. te Zwijndrecht, A. Kok. kand. te Rotterdam en G. Schipaan- boord, kand. te Leiden. te maken, met bungalows, café's, hotels, campings en wat er meer voor de nieuwe, Westeuropese manier van vakantievieren komt kijken. Veere is dood, leve Veere dat is duidelijk. Dat ook is de sleutel tot de docu mentaire over „De toekomst van een oude stad", samengesteld door de tekstschrijver Hans Redeker en de regisseur Harry Hagedorn, vanavond om half negen in het televisiepro gramma van de Avro. De makers van de film stonden, wilden zij waardevol werk doen, zeker niet voor een ge makkelijke opgaaf; velen van hun vele voorgangers struikelden over het cliché dat iets rustieks als Veere in de hand (i.e. de camera) werkt. Als zij er werkelijk in geslaagd zijn een rond en overtuigend portret te schilderen zullen zij de vele facetten van Veere en de recente gebeurtenissen met ge voel voor ironie in hun juiste proporties hebben moeten terugdringen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4