GEEN GEHEIMZINNIGHEID VERSCHRIJVINGEN ,OVER Axel wil een nieuw sportveldencomplex SPOORWEGPERSONEEL UITTE ZIJN ONTEVREDENHEID Zeeuwse staten in een dwangpositie houdt minister vertrouwelijk? Waarom rapport Douwe Egberts ZWARE SHAG Huidige sportaccomodatie beslist onvoldoende 't Is lekker roken van (pè G.S. schrijven brief Divangpositie BEL 'M EVEN Onbevredigend Nieuw statenlid Nieuwe commissieleden Provinciale Staten Strandboulevard nog dit jaar klaar Verzoek ENKELE WONINGEN BESCHIKBAAR VOOR VISSERS IN COLIJNSPLAAT Betere vergoedingen voor de brandweer in handige plastic tabakszak! Altijd soepel en vers tot de laatste draad! Spanningen op de Zeenwse lijn Emotionele vergadering in Goes Vakbonden Basisionen Zoulelande houdt rekening met regendagen Raadsagenda van Kortg ene Plannen voor Zeeuws museum nemen vastere vorm aan D.E.L. sprak over doelstelling Woensdag 28 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Uag. .1. MIDDELBURG. Alle leden van Provinciale Staten vinden het onjuist, dat de minister van Binnenlandse Zaken het rapport van de Algemene Rekenkamer over de verschrijvingen in de gemeente Goes en bij de Provinciale Waterstaat, vertrouwelijk houdt. In de gisteravond gehouden zitting van Provinciale Staten werd er bij Gedeputeerde Staten metgrote klem op aangedrongen de minister te verzoeken zo spoedig mogelijk het vertrouwelijke karakter van het rapport op te heffen. Het betreft hier een publieke zaak, aldus de statenleden, en deze aangelegenheid moet in het publiek worden besproken. De leden van Provinciale Staten voelden zich gehandicapt door het vertrouwelijke karakter van het rapport. Men zou er nu in het openbaar slechts vaag en zeer onvolledig over kunnen spreken en dat achtte men niet juist met betrekking tot een affaire, die in de provincie Zeeland en in heel het land zeer veel deining heeft ver oorzaakt. Gedeputeerde Staten deelden mede dat de Algemene Rekenkamer een rap port had opgesteld over de verschrijvin gen dat ter vertrouwelijke kennisname lag. Men had dit rapport voor kennis geving kunnen aannemen, maar daar voelden de leden van Provinciale Sta ten niets voor. Men was unaniem van mening dat over een aangelegenheid, die zoveel deining heeft veroorzaakt als de verschrijvingen, niet kan worden gezwegen. De heer L. P. van Oorschot, de frac tievoorzitter van de socialisten, stelde dan ook voor de mededeling van Gede puteerde Staten in de afdelingen van Provinciale Staten te behandelen. In de afdelingen kunnen dan opmerkingen wor den gemaakt en vragen worden ge steld, waarop Ged. Staten kunnen ant woorden. De rapporten van het afde- lingsonderzoek zijn openbaar. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) vroeg zich echter af of het wel zin heeft in de afdelingen van gedachten te wis selen over de mededeling van Ged. Staten, omdat het rapport vertrouwe lijk is. Over vertrouwelijke zaken kun nen geen vragen worden gesteld en ge beurt het toch, dan kunnen Ged. Sta ten geen antwoord geven. De heer Stemerding zei het uitermate te betreuren dat het rapport vertrouwe lijk is. Het geldt hier een publieke zaak en door de houding van de minister komen de staten in een dwangpositie, waardoor zij zelfs gedwongen kunnen worden in een besloten vergadering over de materie te spreken. De heer Ste merding beschouwde een geheime ver gadering als een laatste noodoplossing. De-heer D. Kodde (S.G.P.) was voor behandeling van de verschrijvingsaffai re in de afdelingen van de staten en hij stelde voor dat intussen gepoogd zal worden de vertrouwelijkheid op te hef fen. De gang van zaken is buitengewoon onbevredigend, merkte de heer J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.) op. Inder tijd zijn ernstige beschuldigingen aan het adres van de provincie geuit met betrekking tot de verschrijvingen. Dat is in het openbaar gebeurd en nu moet de zaak verder in het geheim worden behandeld. Waarom moet er geheimzin- De Zeeuwse statenleden heb ben gisteren uitvoerig van ge dachten gewisseld over het ver trouwelijke karakter van het rapport van de Algemene Re kenkamer over de verschrij vingen, die in Zeeland zijn ge pleegd. Men wilde de vertrou welijkheid opgeheven zien ten einde in het openbaar over de verschrijvingen te kunnen spre ken. Het verlossende woord moet echter door de minister van Binnenlandse Zaken worden gesproken. Gedeputeerde Staten zegden toe de minister te zullen schrij ven. Enkele statenleden wilden echter wel onmiddellijk weten of de geheimhouding kon wor den opgeheven. De heer C. F. van der Peijl (tevens lid van de Tweede Kamer) merkte op: Bel de minister even. Hij zit nu waarschijnlijk toch op het departement." Mevrouw Van den Broecke: „Stuur een telegram". Het col lege van Gedeputeerde Staten voelde er echter niet veel voor subiet naar de minister te bel len. Laten we een brief schrij ven", zei gedeputeerde Van der Weel, waarop de heer Kodde constateerde: „Het college is te bescheiden om „zo-maar" een minister op te bellen..." „Een brief is echt het beste", merkte de Commissaris op. WANDELTOCHTEN IN DRIEWEGEN DRIEWEGEN. Op zaterdag 22 juli zullen in Driewegen wandeltochten wor den georganiseerd over tien, vijftien en twintig kilometer. De start vindt plaats op het gemeentelijk sportterrein aan de Smitsweg. nigheid blijven bestaan? Hij stelde voor evenals mevr. van de Broecke (soc.) de minister telegrafisch te ver zoeken de vertrouwelijkheid op te hef fen. De staten spraken daarna vrij uit voerig over deze aangelegenheid, waar bij men meermalen herhaalde wat reeds eerder was gezegd. Gedeputeerde Van der Weel deelde mede dat het de wens van Gedeputeer de Staten is, dat zo groot mogelijke openbaarheid wordt verkregen. De mi nister heeft echter geen toestemming gegeven het rapport openbaar te ma- GEDEPUTEERDE VAN DER WEEL brief schrijven ken. Het rapport kan uiteindelijk voor kennisgeving worden aangenomen, maar zou men dat zonder meer doen, dan zou dat voor het publiek niet bevredi- MIDDELBURG. De heer C. A. Kammeraad is in de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten toe gelaten en beëdigd als lid van dit col lege. Hij volgt de heer C. A. L. Horst- mann op, die naar Twente is vertrok ken. De Commissaris der Koningin sprak met waardering over het enthousiasme, dat de heer Horstmann toonde bij de behartiging van de belangen van de provincie Zeeland. De Commissaris sprak er gisteren voorts zijn vreugde over uit dat het sta tenlid Berenpas en de griffier, de heer Pilaar,^na ongeval en ziekte weer inde gelegenheid waren de statenzitting bij te wonen. MIDDELBURG. In verband met het vertrek van de heer Horstmann uit Zeeland is door Provinciale Staten in de commissie van bijstand m.b.t. de ontwikkeling van Zeeland gekozen de heer B. A. Hesselink en in de contact commissie stoombootdiensten de heer P. Heering. Plaatsvervanger van de heer Heering is de heer C. A. Kamme raad. RAAD BRESKENS Advertentie BRESKENS. B. en W. van Bres- kens hebben tenslotte toch de toestem ming van het Ministerie van Econo mische Zaken kunnen loskrijgen voor de spoedige aanvang met de bonw van de strandboulevard. De subsidie die bij uitvoering in D.A.C.W.-verband 88 pro cent zou hebben bedragen, zal nu 85 procent worden. B. en W. vroegen en verkregen van de Raad toestemming om deze werken aan te besteden. Dit is dan de tweede fase in de volledige realisering van de strandboulevard. De derde zal de aanleg van een kunstma tig duin zijn, wat echter nog niet kan doorgaan omdat Rijkswaterstaat nog niet alle grond in eigendom heeft. Daar de gemeente verleden jaar bij de aanbesteding van woningwetwonin gen niet bepaald prettige ervaringen heeft opgedaan,vroeg B. en W. de raad machtiging de toegewezen vieren dertig woningwetwoningen naar be vind van zaken, hetzij onderhands het zij in het openbaar in massa of in per celen aan te besteden. Deze machtiging werd verleend. Op de secretarie wordt een nieuwe adjunct-commies aangesteld. Tevens zal het personeel worden uit gebreid met een tweede gemeente-op zichter. Tot slot werden nog enkele nieuwe straatnamen vastgesteld, die o.a. zullen heten: Promenade, Singel, Sportlaan, Parklaan, Wulpenlaan en Plevierlaan. De vijfdaagse werkweek wordt inge steld per 1 juli, overeenkomstig de door I Hert Rijk gegeven richtlijnen. DE HEER A. H. S. STEMERDING dwangpositie gend zijn. De heer Van der Weel stel lingen over de zaak spreken en vragen stellen over aspecten, die niet onder het vertrouwelijke karakter vallen en Gedeputeerde Staten kunnen onderwijl pogen de vertrouwelijkheid opgeheven te krijgen. In het uiterste geval zullen Ged. Staten een geheime vergadering kunnen voorstellen. De heer Stemerding achtte het moge lijk dat de leden van de Staten-Gene- raal een ander rapport hebben gelezen dan de leden van Prov. Staten, doch de heren Kodde en Sehorer die te vens kamerleden zijn spraken dat te gen. De heer J. Hommes (A.R.) vroeg ten slotte concreet van Gedeputeerde Sta ten om, onafhankelijk van de gang van zaken bij de behandeling van het rap port in de afdelingen van de staten, aan de minister (op zeer korte termijn) te vragen de vertrouwelijkheid op te hef fen. Gedeputeerde Staten zegden dit toe. De Staten hebben daarop over de ver schrijvingen en over tal van andere zaken in de afdelingen gesproken. Op 1 augustus wordt de volgende de voor dat de statenleden in de afde-1 Statenvergadering gehouden, MIDDELBURG. In de gisteren ge houden vergadering van Provinciale Sta ten van Zeeland heeft de heer A. Schuit (soc.) er zijn spijt over uitgedrukt, dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de woningtoewijzing aan de provincie Zeeland niet heeft willen verhogen, gelet op het feit dat tengevolge van de uitvoering van rijks werken meer huizen nodig zijn. De heer Schuit had het oog op de wo ningen, die gebouwd moeten worden ter vervanging van de huizen die worden afgebroken i.v.m. de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen en de woningen, die in Colijnsplaat nodig zijn voor de uit Veere afkomstige vis sers. Gedeputeerde Van der Weel merkte op dat gepoogd is, met steun van Rijks waterstaat, een extra contingent wonin gen te krijgen ter vervanging van de huizen die langs het kanaal m Zeeuwsch-Vlaanderen worden afgebro ken. Het is niet gelukt. De woningen, die de provincie bij de tweede toewij zing heeft gekregen, zijn bovendien pre miewoningen, terwijl men met name in Colijnsplaat woningwetwoningen nodig heeft. De heer Van der Weel sprak de hoop uit dat ruiling van premie- voor woning wetwoningen mogelijk is. Hij deelde me de dat Ged. Staten nog een gering aan tal woningen in reserve hebben gehou den, waarmede men vissers, die zich in Colijnsplaat willen vestigen, hoopt te kunnen helpen. Raad Hoek bijeen HOEK De raad van Hoek heeft gis teravond besloten tot wijziging van de vergoedingen aan de leden van het brand weerpersoneel. Er waren te grote ver schillen in de bezoldiging van de com mandant en de ondercommandant en die van de manschappen. De heer J. v. d. Peijl (arbeid) informeerde of een wijziging wel billijk was tegenover de manschappen. Bij monde van burge meester A. F. Hanssens deelden B. en W. mee dat het voorstel is overgeno men van de brandweerinspecteur de heer G. Kostes. Alle salarissen van. het brandweerpersoneel in Zeeuws- Vlaanderen zullen in de toekomst ge lijk worden gemaakt. Bovendien, aldus dè heer Hanssens, moet zowel de commandant en de ondercommandant veel besprekingen en cursussen bijwo nen. Dit alles is in de vergoedingen mee gecalculeerd. De raad besloot voorts tot verkoop van een woningwetwoning aan de heer J. C. Michielsen. De heer L. F. Jan sen (CHU) meende te weten dat in een vergadering van B. en W. gespro ken was over de verkoop van twee woningwetwoningen. Uit de toelichting bleek dat voor de tweede woning nog geen schriftelijk verzoek was binnen gekomen. De raad nam het principe besluit ook deze tweede woning te verkopen, waarna de voorzitter op merkte de verkoop van woningwetwo ningen in zijn gemeente zoveel mo gelijk te zullen bevorderen. Naar aanleiding van een wijziging van de begroting 1960 betreffende een subsidie aan het recreatiecentrum De Braakman vroeg de heer J. Leunis (soc.) waarom de drie raden van de bij de Braakman betrokken gemeen ten nog steeds niet hun voorgenomen vergadering hadden gehouden. De voor zitter zei hierover contact te zullen op nemen met zijn collega's van Biervliet en Philippine, maar een van de raadsle den drong op spoed aan. ,,U bent zelf voorzitter, u kunt zelf het tijdstip be palen". Burgemeester Hanssens zwicht te voor de aandrang om de vergadering in de tweede helft van juli te doen plaatsvinden. Mej. S. C. I. Catseman uit Oostburg werd met algemene stem men benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school. In de rondvraag maakte de heer D. Haak (WD) het college erop attent dat van het doodlopende stukje weg naar de tweede Hoekse kreek een aantal kei en was verdwenen. Hij vroeg hoe dit kwam. De voorzitter toonde zich zeer verbaasd en de raad kwam weldra tot de conclusie dat de keien gestolen moes ten zijn. De heer J. v. d. Peijl (soc.) vroeg nog naar de arbeidstijdverkorting. Per 1 juli zal deze in Hoek worden inge voerd, antwoordde de voorzitter. AXEL. Binnen enkele maan den zullen de raadsleden van Axel worden geconfronteerd met' omvangrijke plannen die inhouden de stichting van een bescheiden, maar doelmatig sportveldencom plex achter het concoursterrein van de VVZF. Dit deelde de bur gemeester M. K. van Dijke mee in de gisteravond gehouden raads vergadering in antwoord op vragen van de raadsleden A. H. v. d. Lee (Gem. Bel.), K. Hamelink (Ar beid) en D. J. Oggel (GPV). Deze leden hadden de aandacht van het college gevraagd voor de slechte toestand waarin de sportterreinen in Axel zich bevinden. Ook werd gewezen op het geringe aantal velden. iDe heer Van Dijke deelde mee dat de gehele kwestie de volledige aandacht van het college heeft, dat reeds enige tijd geleden met de gedachte speelde edh nieuw sportcomplex aan te leggen. Op het ogenblik wordt een enquete on der de sportverenigingen gehouden om te weten te komen hoeveel velden er nodig zouden zijn en voor hoeveel elf tallen. Het zou in de bedoeling liggen om een complex te stichten van negen a tien sportvelden, die niet alleen voor voetbal bedoeld zullen zijn, maar ook voor volleybal, tennis, enzovoort. De voorzitter gaf toe dat ook het ter rein van AZVV niet aan de eisen vol doet. Dit veld is eigenlijk alleen maar geschikt voor sehoolvoetbal. Dat de vierde-klasse-zaterdagmiddagclub AZVV er speelt is zuiver een noodoplossing. Ook de voetbalvereniging „Axel"' wacht nog steeds op een beter terrein. In de ze behoeften zal een nieuw complex kunnen voorzien, aldus burgemeester Van Dijke. Bij de ingekomen stukken bevonden zich de notulen van de algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuws- Vlaanderen" te Terneuzen. De heer E. Advertentiën GOES. In niet mis te versta ne bewoordingen heeft dinsdag avond de heer J. Barnouw, op tredend als gespreksleider op een spontaan belegde vergadering te Goes van het spoorwegpersoneel op de Zeeuwse lqn, aangesloten bij de drie erkende vakbonden, de Prot. Chr. Bond van Vervoers- personeel, de Ned. Bond van Ver- voerspersoneel en de Kath. Bond van Ver voer sper soneel St. Ra phael, uiting gegeven aan de grote ontevredenheid die momen teel onder het spoorwegpersoneel heerst. Een ontevredenheid die zich reeds manifesteerde in de diensten die de N.S. aan het rei zend publiek verleent. Het is heus niet zo, aldus de heer Barnouw, als zouden de treinvertragingen van de laatste tijd te wijten zijn aan de krappe tijden in de nieuwe zomerdienst regeling zoals de directie der Ned. Spoorwegen via de pers ter kennis van het publiek hebben gebracht. Wij hebben in verschil lende achter ons liggende strenge winters wel voor hetere vuren gestaan als deze nieuwe zomer dienstregeling, zo vervolgde de heer Barnouw. Wat er nu gebeurt is zuiver een uiting van de grote heersende ontevredenheid. Het spoorwegpersoneel is het wachten meer dan beu. De treinvertragingen waren merk waardig genoeg ook van invloed op deze vergadering. Aan het begin werd nl. bekend gemaakt, dat de trein van tien over acht uit de richting Roosen daal veertien minuten vertraging had, waardoor de collega's uit de richting Krabbendijke etc. niet tijdig ter verga dering konden zijn. De heer Barnouw ging in op hetgeen nu door de perso- neelsraad in, samenwerking met de di rectie betreffende verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden ter goedkeuring aan het college van rijks bemiddelaars is voorgelegd. Toch was bespreking van deze punten niet het hoofddoel van de vergadering. Wij moe ten, aiuus oe gespreksleider, komen tot verbetering van de primaire arbeids voorwaarden en daarbij nauw verwant de arbeidstijdverkorting voor het spoor wegpersoneel. Veel kritiek bleek er ook te bestaan op het werk van de spoorwegvakbon den. De personeelsraad, spreekbuis van het personeel tot de directie, blijkt meer bescherming te verlenen aan de directie dan aan het personeel, welks belangen zij moet behartigen. Over de arbeidstijdverkorting bij de N.S. zei spreker o.a.. dat men bijvoorbeeld in het district Breda reeds op 9 maart 1961 de herziene dienstroosters, die in voering van de arbeidstijdverkorting in O., u—lTiui mogenjK moesten manen, kon voorleggen aan de directie van de N.S. Toch wordt dit voorrecht, dat tal lozen in Nederland reeds bezitten, het spoorwegpersoneel nog onthouden tot 1 okt. a.s. De hoofdreis van het spoorwegperso neel is echter: verhoging van de basis- lonen. Wij moeten, aldus de heer Bar nouw, de voorgestelde verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaarden, hoe aanlokkelijk voor sommige groepen misschien dan ook, niet aannemen. Het wordt hoog tijd, zo vervolgde spreker, dat wij weer trots kunnen zijn op ons loonzakje. Een loonzakje waaruit vooral tot uitdrukking moet komen bet gemis van een normaal gezinsleven, dat de spoorwegman veelal moet getroosten. De directie eist van ons gehoorzaamheid, plicht en trouw aan het spoorwegbe drijf, maar dit mag niet leiden tot een vernedering zoals deze de laatste tijd ons deel is geweest. De heer Barnouw stelde aan de ver gadering voor de diverse bonden door middel van resoluties te verzoeken het voorstel tot verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden niet te aan vaarden of deze aanneming vergezeld te doen gaan van de eis, dat alsnog wordt overgegaan tot openbreking van het thans geldende reglement dienst- voorwaarden, terwijl als derde moge lijkheid nog overblijft te trachten een compromis te vinden. De vergadering werd vervolgens geschorst om de aan wezige bonden gelegenheid te geven hun standpunt nader te formuleren, waarna overgegaan kon worden tot het opstel len van een resolutie die ter kennis van de diverse hoofdbesturen zou worden gebracht. In een volgende editie hopen wij nader op deze resolutie terug te ko men. ZOUTELANDE. De Gereformeer de Evangelisatiecommissie besloot we derom in het hoogseizoen een bibliotheek voor badgasten in te stellen. Deze bi bliotheek is geopend op maandagavond, woensdagavond en vrijdagavond van ze ven tot acht uur. Het leesgeld bedraagt slechts tien cent per boek. De eerste avonden werd reeds druk gebruik ge maakt van deze gelegenheid. KORTGENE. B. en w. stellen de gemeenteraad, die donderdagavond ver gadert, voor aan de volleybalvereniging DVV des zaterdagsmiddags het gymnas tieklokaal ter beschikking te stellen voor de training van haar leden. Voor. het benoemen van twee gemeen tewerklieden hebben b. en w. de raad de volgende niet alphabetische voor dracht doen toekomen: 1. L. van Liere te Colijnstraat, 2. C. J. Versluis te Kam perland, 3. I. Lamse te Colijnplaats, 4. C. van der Maas te Colijnsplaat. Onderwijs De heer K. M. Schot, hoofd van de openbare ulo te Kortgene heeft i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd eervol ontslag gevraagd in gaande 1 september a.s. B. en W. stel len de raad voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen met dankbetuiging voor de grote diensten, die de heer Schot de gemeente heeft bewezen. De heer P. J. de Jong, hoofd van de openbare lagere schooi te Kortgene heeft per 1 september a.s. eervol ont slag gevraagd i.v.m. zijn benoeming tot leraar aan de afdeling r.h.b.s. en de daaraan verbonden rijks.m.m.s van het openbaar lyceum te Goes. B. en W. stellen de raad voor het ontslag eervol te verlenen met dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. B. en W. stellen de raad voorts voor 350 gulden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van atletiekbenodigahe- den voor de ulo te Kortgene. De heer A. J. Westerweel heeft ver gunning gevraagd voor het aanleggen van een terras voor zijn hotel. Hiervoor heeft hij een strook trottoir ter breedte van een meter en ter lengte van zijn gevel nodigi B. en W. stellen de raad voor de vergunning te verlenen en het jaarlijks recognitie te bepalen op tien gulden. Voor duizend gulden willen B. en W. de gemeenteraad het gebouwtje van de voormalige weegbrug te Colijnsplaat doen kopen van de weegbrugvereniging. Het gebouwtje is in huur bij het rijk, dat de huur wil voortzetten. Concert Arne's genoegen ARNEMUIDEN. De muziekvereni ging „Arne's genoegen" zal a.s. donder dagavond om half acht een concert ge ven in de muziektent aan de Noordwal. A. Maas (KVP) vroeg naar aanleiding hiervan naar de hoge representatiekos ten. De vertegenwoordiger van de ge meente Axel, het raadslid D. J. Oggel, antwoordde dat deze veroorzaakt wer den door het afscheid van de heer Truf- lino, dat van ir. Dikötter en met het oog op het jubileum van de maatschap pij dat volgend jaar gevierd wordt. Vandalisme In verband met de vernielingen van plantsoenen stelde de heer J. den Doel- der (Gem. Bel.) voor een onderhoud aan te vragen met de hoofden van scholen >en een wandeling langs de plantsoenen te maken. Het college zeg de toe dit in overweging te nemen. Bur gemeester Van Dijke merkte nog op dat het hier een kwestie van opvoeding betrof. De raad ging verder accoord met o.m. de volgende voorstellen: aankoop wo ning Oudewijk 27 van de erven M. Die- leman te Axel. het Verlenen van mede werking op grond van artikel 72 der l.o.wet 1920 aan. het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs ten behoeve van de Chr. Ulo- School, verkoop van een perceel bouw grond aan de heer A. C. Rin, verkoop van bouwgrond aan de heer J. J. Steel te Axel, aankoop van een perceel wei degrond van mevrouw wed. A. Meirlaan te Gent (België) voor de aanleg van nieuwe sportvelden, aankoop van het pand Gentsevaartstraat 7 en 9 ten be hoeve van de openbare dienst van mej. H. v. d. Heijden te Den Haag, verho ging vergoeding wegens vakonderwijs aan de christelijke ulo-school te Axel. MIDDELBURG. Ter gelegenheid van de opening van de jubileumtentoon stelling van werk van de kunstschilder Louis Heymans door de Commissaris der Koningin op 2 september 1960 over handigde de heer Heymans aan jhr. de Casembroot een bedrag van tweedui zend gulden. Hij deed daarbij het ver zoek dit bedrag voorlopig te willen aan- vaarden als een eerste bijdrage ten be hoeve van een modern geoutilleerd Zeeuws museum voor beeldende kunst. De heer Heymans sprak de hoop uit dat het bedrag zou mogen uitgroeien tot een belangrijk door de Zeeuwse burgerij bijeen te brengen museumfonds. Ter be reiking van dat doel was evenwel een actie nodig. Velen in de provincie heb ben zich bereid verklaard de actie te steunen en te ondersteunen, onder wie de Commissaris der Koningin. Voorts hoopt de heer Heymans de schooljeugd op een daartoe geëigende wijze bij die actie te kunnen betrekken. Nu de plan nen vaste vormen hebben aangenomen wil de heer Heymans nadere medede lingen verstrekken in een bijeenkomst die hij vandaag hoopt te beleggen. De voorzitter van het bestuur van de Zeeuw se museumstichting, mr. dr. A.J.J.M. Mes te Heinkenszand zal daarbij aanwe zig zijn en enkele bijzonderheden over de taak en de mogelijkheden van die stichting in de naaste toekomst medede len. GOES. In Restaurant „De Opril" is de ledenvergadering gehouden van het suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten". Uit de jaarrekening bleek dat in 1960 de ontvangsten en uitgaven bijna gelijk waren. Een klein voordelig saldo werd aan de reserve toegevoegd. Het jaarverslag maakte melding van een nog altijd stijgend ledental. De pro pagandist, de heer C. van Winkelen te St.-Annaland, werkt weer nadat op de statutenwijziging de koninklijke goed keuring was ontvangen. Tijdens de vergadering werd de vraag gesteld in welke verhouding het fonds staat tot de „Stichting Vrederust" en wat na de statutenwijziging het doel van het fonds is. Duidelijk werd gemaakt dat het fonds niet moet worden verward met de Stichting daar men hiervan geheel los staat. Het doel van het fonds is naar arti kel 3 en 4 van de statuten het moreel en financieel steunen van onze leden en hun gezinnen bij opname in inrichtin gen voor geestes- en zenuwzieken, in tehuizen voor blinden, doofstommen e.d., alsmede hulp aan chronische patiën ten, indien de lasten die zij zelf moe ten dragen voor hen te zwaar zijn. Ook voor bijv. kindertehuizen, waar bepaalde noodzakelijke dingen die de patiënten nodig hebben, om een of an dere reden niet verstrekt kunnen worden is het mogelijk om door het fonds ge holpen te worden. Geen voorrang verleend Jongetje aangereden AXEL. Op de hoek Evertsenstraat- Kanaalkade ontstond gisteren omstreeks half twee in Axel een aanrijding tus sen een personenauto bestuurd door J. S. uit Maartensdijk en de wielrijder M. I. M. uit Axel. De fietser verleende geen voorrang. Zijn rijwiel werd aan zienlijk beschadigd. M. kwam r met lichte verwondingen en enkele bloeduit stortingen af. De auto werd licht be schadigd. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3