Raad Breskens stemde voor uitbreidingsplan E TOERISTEN LEGDEN DELTAWERK STIL WAT EEN BEKER! Taptoe op verjaardag van Prins Bemhard B en W.: „recreatie vraagt een vooruitziende blik'' UTS Vlissingen ziet verlangend uit naar nieuw schoolgebouw Chefarine 4 Radiotip duur betaald Janine Dacosta: virtuoos Frans wonderkind Zeeuwsch Dagblad Struikelblok I Struikelblok II Bezwaren van pro t.-christelijke zijde ILFORD be"tef'lm Leraren moeten veel improviseren Voorzitter L. Cnossen hamerde raadslid af Overplaatsingen Bromfietsers botsten N0AD verloor met 74 van Brouwershaven Krachtige bestrijding van pijn of griep MONUMENT BIJ SCHELPHOEK WANDELAARS OP DRIJFZAND Op Abdij plein in Middelburg Zomergasten letten goed op inbrekers Gezamenlijk optreden van hoofdstedelijke muziekkorpsen Veel belangstelling voor brandweer wedstrijden Krediet restauratie R.k.-kIeuterschool Provinciale schietkamp Vrouw levensgevaarlijk gewond bij aanrijding Kind van verdrinkings dood gered Zwemster redde jongetje Schouwen op het witte doek Dinsdag 27 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 3 Protestants-Christelijk AMANDA AG beginnen de debatten in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal over een wettelijke regeling inzake binderbijslag voor iedereen. Hoe dit debat zal aflopen weet nie mand. Het schijnt dat er afspraken zijn gemaakt inzake een compromis, maar het is allemaal erg vaag. Zo lang er nog over een minderheid en een meerderheid in een fractie wordt gesproken kan nog van alles gebeu ren. Wij willen niet vooruitlopen op wat als volksmening door de volks vertegenwoordigers te berde zal wor den gebracht. Het is echter een alge meen bekend feit dat de meningen inzake een algemene kinderbijslagre geling zeer verdeeld zijn. Allereerst is daar de K.V.P. met een uitgesproken mening voor. Het is zelfs een pro grammapunt van deze politieke partij. Het platteland van Limburg en Bra bant telt nog vele grote gezinnen, waarvan in de agrarische sector vele zelfstandigen die financieel niet sterk zijn. Dat de K.V.P. iets voor deze groep wil doen is alleszins te begrij pen. De Protestants-Christelijke par tijen verkeren in een geheel andere positie. Ook zij hebben veel aanhang op het platteland en onder de agrari sche bevolkingsgroep. Deze groep kent echter veel minder het grote gezin en ook de materiële positie is veel be ter. Bovendien is de instelling van de stoere, zelfstandige calvinist 'n ande re dan die van de R.K.-zandboer. De aandrang om een algemene kinder bijslagregeling te treffen is in pro testants-christelijke kring dan ook veel kleiner, ja er is zelfs weerstand te bespeuren. Met name in Christe- lijk-Historische kring is het tegenge luid sterk. De liberalen, om tenslotte de laatste regeringspartner te bezien, zijn tegen. Hoewel, de liberalen van thans zijn ook geen liberalen meer van vroeger. Daarom is het te begrij pen dat zij, gezien hun belang bij het voortbestaan van deze regeringscom binatie, tot een compromis bereid zijn. Of het in liberale kring erg ge waardeerd zal worden wagen wij te betwijfelen. En de oppositie? De so cialisten zijn voor. Maar zij zullen, in dien zij daarmee de regering naar huis kunnen sturen, ongetwijfeld te gen stemmen. Zo liggen ongeveer de kaarten. Wat de verschillende groe pen als troef achter de hand hou den is nu nog onbekend. Het is niet helemaal denkbeeldig dat het komende politieke debat me de zal worden beïnvloed door de Nieuw-Guineapolitiek van het kabi net De Quay. Het is een wonderlijke politiek. Niet overdragen werd op een cocktailparty omgezet in wel over dragen. Toen prof. De Quay „uit-ge- cocktaild" was, was het regerings standpunt onveranderd. Nu is er geen cocktailparty maar een zekere Groep-Rijkens. Het schijnt dat de oude toestand is weergekeerd en het ministerie van buitenlandse za ken weer een tweehoofdige leiding heeft. Nu niet Luns en Beyen, maar Luns en Rijkens, waarbij Rijkens dan nog weer een groep voorstelt. Prof. Duynstee, alweer een minister zon der portefeuille, onderhandelt ook al met generaal Nasoetion. Al met al een beetje vreemde geschiedenis die het kabinet De Quay zeker niet ster ker maakt. In ieder geval gaan we op politiek terrein spannende dagen tegemoet. De algemene kinderbij slagregeling en de Nieuw-Guinea-po- litiek, het een zowel als het ander, kon wel eens het struikelblok zijn waarover deze regering ten val komt. BRESKENS De raad der gemeente Breskens heeft zich gisteravond met acht tegen drie stemmen geschaard achter de zienswijze van B. en W. met be trekking tot het ontwerp uitbrei dingsplan in hoofdzaak en de in deling van het recreatieterrein Voor de heren M. de Boer (prot. Chr.), Th. P. Cambier (vrije lijst) en A. Leenhouts (vrije lijst) wa ren te veel bezwaren aan de plan nen verbonden om hun stem aan het voorstel te geven. Op 19 december 1960 bepaalde de raad dat een herziening- van het uit breidingsplan in hoofdzaak ook voor het gehele gebied der gemeente buiten de bebouwde kom in voorbereiding was. In overleg met de vijf samenwerkende kustgemeenten werd een zgn. structuur plan opgemaakt, in welk plan voor de gemeente Breskens het gehele terrein ten Westen van de nieuwe Veerhaven is opgenomen. De in voorbereiding ge nomen wijziging van het uitbreidings plan werd op dit structuurplan afge stemd. Om nu tot een plan in hoofdzaak voor het gehele gebied te geraken en tot een plan in onderdelen voor de re creatieterreinen behoefden B. en W. het fiat van de raad op het door hem voor gelegde ontwerp inzake de indeling van de recreatieterreinen. De stedebouwkun- dige zou dan opdracht gegeven kunnen ■worden de plannen nader te preciseren en uit te werken. B. en W. gingen er van uit het kampeerterrein bij deboer- derij van de heer A. Cappon aan de Nieuwesluis in het plan in hoofdzaak op te n$men. De heer M. de Boer noemde een uitbreidingsplan een ,,zeer moeilijke materie". Het wordt door velen toe gejuicht dat er veel toerisme langs de kust komt, maar er zitten ook na delige kantena an, namelijk dat zes tig hectaren van de beste landbouw grond van de boer wordt afgepakt. Sommige landbouwers worden hier door in hun bestaan bedreigd. Te groot? Spreker ging dieper in op het te niet gaan van de rechten vastgelegd in de wet vervreemding landbouwgronden,als deze landerijen opgenomen worden in uitbreidingsplannen. Voorts meende hij dat deze plannen vaak te groot opge zet worden. De heer De Boer was van oordeel dat dit plan eveneens te groot was op gezet. Hij zou zich niet met het ont werp kunnen verenigen zonder dat overleg is gepleegd van het Landbouw schap, wat een onvriendelijke daad is ten van de scnap. Hij zei aan ook tegen het voor stel te moeten stemmen. De heer Th. P. Cambier kon zich vol- Advertentie VLISSINGEN. De gemeentelijke UTS te Vlissingen heeft nog geen goe de huisvesting gevonden, maar de school heeft in ieder geval een dak bo ven haar hoofd. Maar het blijft een afgekeurd gebouw, reed£ in gebruik ge nomen door gemeentewerken. Dit lezen we in het jaarverslag van de UTS over 1960. Inmiddels is echter reeds met de bouw van een sem«-permanent school gebouw aan de Edisonweg begonnen. Een industriehal, waarin de UTS voor lopig een goed en veilig onderkomen zal vinden. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat de outillage van het huidige ge- Raad Krabbendijke KRABBENDIJKE. De heer M YVeststrate (Vrije Lijst) werd door voorzitter L. Cnossen in een gehouden raadsvergadering abrupt afgehamerd. Dit gebeurde bij de behandeling van punt acht van de agenda: een voorstel van B. en W. tot het onderhands aanbe steden van de aanleg van een gedeelte van de Blinkertstraat alsmede het ma ken van een riolering voor de som van 5350.- aan de Fa. F. Duynhouwer Zn. te Goes. De heer Weststrate vroeg wanneer de afbraak van de ULO-school, die aanlei ding vormde voor de aanleg van de straat, zou geschieden. Voorzitter Cnos sen antwoordde dat dit niet aan de or de was, waarna de heer Weststrate weer repliceerde dat hij een heel ande re mening er op na hield. Daarna viel de plotselinge hamerklap. Bij de ingekomen stukken kreeg de heer Weststrate het aan de stok met de heer Markusse (Arbeid). Hij stem de tegen het verleggen van de kermis dagen in Hansweert, waarna de heer Markusse opmerkte dat de heer West strate beter in de raad van Kruiningen thuishoorde en daar moest proberen de kermis te laten vervallen. Voor het eindigen van de vergadering deelde de voorzitter mede da; na afloop ervan een bespreking plaats zou vinden over de stichting bejaardentehuis, waar na hij de heer Weststrate verzocht na de openbare vergadering de zaal direct te willen verlaten. De raad ging accoord met de invoe ring van de vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel en de twaalfde wijziging van de begroting 1961. 'bouw aan de Glacisstraat zich beperkt tot datgene wat beslist onontbeerlijk is. De leraren moeten veel improviseren. Moderne hulpmiddelen bij het verzor gen van de lessen ontbreken. Over het hulpgebouw aan de Edi sonweg, bestaande uit vijf industrie hallen van elk ongeveer 60 bij 17 mc ter, zegt het jaarverslag nog dat het totale complex een oppervlakte be slaat van ongeveer 6000 m2. In de hallen worden ondergebracht de werkplaatsen voor de afdeling bouw kunde en werktuigbouw, alsmede de montage- en meetafdeling voor de electrotechniek. Diametraal ten opzichte van deze werkplaatsen bevinden zich zéven theo rielokalen met twee tekenzalen en ruim ten voor materiaalonderzoek. Een van de theorielokalen wordt gebruikt voor oatuurscheikundelokaal met het prak- tikum. Alle lokalen bevinden zich op de begane grond, de daken zijn vlak, waarbij lichtkappen voor het nodige licht moeten zorgen. Tussen de beide vleugels praktijk rechts, theorie links liggen overblijflokaal, centrale garderobe, toiletten, directeurskamer en conciergekamer, leraren- en administra tiekamer. De huidige schoolbezetting bestaat voor bijna driekwart deel uit leerlingen afkomstig van de L.T.S. en ruim een kwart der leerlingen is af komstig van andere vormen van voort gezet onderwijs. De belangstelling voor de U.T.S. van leerlingen van U.L.O. kringen en dergelijke vormen van voortgezet onderwijs is in andere delen van het land groter dan in Vlissingen. De leerlingen zijn afkomstig uit geheel Zeeland. komen verenigen met het standpunt van de vorige spreker. De heer J. W. Ca- rels (vrije lijst), zei dat het hem zou spijten te moeten vernemen dat er geen overleg is gepleegd met het Land bouwschap. Hij verzocht de raad zijn goedkeuring aan de plannen te geven. ,,Wij willen immer allemaal de recrea tie stimuleren." Verwondering Burgemeester J. A. Eekhout was ver wonderd over de bezwaren van de heer De Boer. De raad zelf heeft de stoot gegeven tot de voorbereiding van het ont werp. Hij vond het plan niet te groot opgezet, temeer niet omdat men reke ning moet houden met de snelle ont wikkeling van de recreatie. De heer De Boer sprak overd e wijze waarop de grond van Hedenesse te beschikking is gekomen, terwijl hij ook het geval van het Manneke aanhaalde, waarbij de grond in onderling overleg bij minne- lij ker egeling door de gemeente kon worden aangekocht. Hij meende dat de betrokken landbouwers in het recreatie gebied zeker tot een minnelijke oplos sing zou kunnen worden gekomen. De voorzitter antwoordde dat de pro cedure bij de wet is vastgelegd. De AXEL. Met ingang van 1 juli 1961 is de heer M. Walraven, werkzaa mbij de veldpostdienst Axel der douane over geplaatst naar Terneuzen. De heer R. Rammeloo werkzaam bij dezelfde dienst is eveneens overgeplaatst naar Terneuzen, doch met ingang van 1 au gustus. AXEL. Op het rijwielpad bij de Kinderdijk te Axel ond zondagnacht omstreeks twaalf uur een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers. Het wa ren de heren K. uit Axel en de U uit Koewacht. De heer K. kwam bij deze botsing zo ongelukkig te vallen dat hij een gebroken sleutelbeen opliep. De heer de U liep geen noemenswaardig le;sel. De oorzaak is onbekend. heer De Boer wii het paard achter de wagen spannen. Wethouder W. C. v. d'Hooft merkte op dat de heer De Boer de landbouwer en het Landbouwschap op de stoelen van de raad wil doen zit ten. De heer Carels zei het nog vreemd te vinden dat; toen de raad het aan vankelijke plan van 300 ha niet kon aan vaarden en B. en W. gevraagd werd een kleiner plan te ontwerpen, de heer De Boer niet met de bezwaren is ge komen die hij thans te berde brengt. Het ontwerp werd tenslotte met acht tegen drie stemmen aanvaard. Advertentie Korfbal op Schoutven DREISCHOR. Dat NOAD als ben jamin in de eerst klasse van de SDKB haar meerdere moest erkennen in het veel hoger geklasseerde Brouwershaven I werd volledig- bewaarheid en Brouwers haven won ten slotte met 7-4 Het begin was zeer sensationeel Reeds in de eerste munuut schoot Cor- rie van der Linde van NOAD raak, doch de scheidsrechter annuleerde dit doelpunt. Brouwershaven had toen het heft volledig in handen en scoorde na een kwartier door PLatteschorre het eerste doelpunt (O-l). Ab van den Hoek voegde hier al spoedig een tref fer aan toe. (0-2). De volgende aanval van Brouwersha ven was nog gevaarlijker dan de eer ste. Kees Wurth een zeer goede schutter bij de nazaten van Jacob Cats schoot tweemaal raak het geen 0-4 betekende. NOAD had hierop geen ant woord klaar al slaagde Jan Smits Jr. er toch spoedig in om de hatelijke nul weg te werken. (1-4). Nog in de eerste helft bracht M. v.d. Weele de stand op 1-5 voor de Brou- wenaren. In de tweede helft was NOAD met de beste voornemens bezield en drukte dit ook in doelpunten uit. Nadat Peter van Hatteim de stand op 2-5 had ge bracht leefden de blauw-witten op. Lenie de Later bracht de stand uit een vrije schietkans op 3-5 waarna aan voerder Jaap Slager zelfs een vierde treffer wist te plaatsen. (4-5). Verder liet Broutw er shaven het echter niet ko-1 men en via Kees Slager liepen de wit ten weer uit tot 4-6. In de resterende tijd moest de Brouwspeler van der Wee le zich wegens een botsing nog later ver vangen waarna Kees Wurth de ein- stand op 4-7 bracht, waarmede de Brouwenaren uiteindelijk loon naar wer ken kregen. zonder de maag van streek te maken! ledar tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Cftefarox en dient In het bijzonder om de maag ta beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. tf BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij pijn, griep of ,.landerig" gevoel zorgt een enkel labiet, dat U met ptaier Uw werk kunt doenKoker 20 tabletten 0.90. SEROOSKERKE (SCH). Tijdens een excursie van de gemeenteraad van Westerschouwen is meegedeeld dat thans serieus aandacht zal worden ge schonken aan het reeds enkele jaren bestaande plan om bij Schelphoek on der Serooskerke (Sch) een monument op te richten ter nagedachtenis aan de watersnood van- 1953, Vijftig jaar getrouwd VROUWENPOLDER. De wer kers van de Rijkswaterstaat Delta dienst hebben veel last van de toeristische belangstelling voor de dyk, de caissons en het prachtige uitzicht dat men daarop heeft. Allemaal zeer begrijpelijk die be langstelling, maar „het hindert ons het werk", zo zeggen de noestere arbeiders. Zelfs is het een keer voorgekomen dat op een zaterdag middag zeshonderd belangstellende Nederlanders, alleen of in groepen, van beide kanten de caissons kwamen opgewandeld. De werkers hebben toen maar enige uren het werk gestaakt. En de rijkspolitiemannen van Vrou wenpolder en Kamperland hadden COLiJNiSPLAAT. Het echtpaar A.ïhet zeer druk met bekeuringen uit Verburg-Korsuize hoopt donderdag 29 t e delen. Want het is nog steeds inm a ,c noTvLomlrzar-i rlof "Wtvf ivf! iaarl juni a.is. te herdenken dat het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. ten strengste verboden zich op de HAAMSTEDE. Men neemt aan dat de inbraken in de westhoek van Schou wen zijn gepleegd met het doel huis vesting voor één nacht te vinden. Over de daders van deze inbraken is nog niets bekend, hoewel de politie zeer attent is. Op twee plaatsen aan de Strandweg is weer ingebroken, namelijk in de bungalows van dr. J. Veen en ir. G. M. Key De inbrekers hebben in deze huizen een maaltijd genuttigd en een nacht geslapen. Dat de bewoners van de strandhuizen waakzaam zijn, is de politie duidelijk gebleken. Toen mannen van de rijkspo litie 's nachts een tocht maakten door het Oostenrijkse dorp stond men in een nog onbewoonde bungalow plotseling tegenover een zomergast, die een kar wats ophief om een harde klap te ge ven. De man had namelijk licht zien branden in de bungalow en was op on derzoek uitgegaan, niet wetend dat de politie surveilleerde. Nog juist voor de politiemannen een rake klap zouden krijgen, konden zij de zomergast waar schuwen. MIDDELBURG. De Koninklijke Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk", het Chr. muziekgezelschap A.N.D.A." en het Chr. tamboers- en pijpenkorps „Juliana" zijn, in gezamen lijk overleg en samenwerking, voorne mens om ter gelegenheid van de vijf- stigste jaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard op donderdag, 29 juni a.s. een muzi kale wandeling te organiseren. Aan het eind daarvan zal op het Abdijplein een taptoe gehouden worden. Dit laatste is mogelijk doordat alle betrokken autoriteiten hun medewerking verleenden. Hoewel vermoedelijk door afwezigheid daartoe niet in staat, hoopt de Commissaris van de Koningin in Zeeland van zijn belangstelling persoon lijk blijk te zullen geven. De te maken route is als volgt ge dacht: Vertrek Singelstraat om 21.00 (9) uur. Koepoortstraat, Molenwater, K-Noordstraat, Hofplein, Wagenaar- straat, Balans, K-Burg, Groenmarkt, N- Burg, Markt, Langeviele, Beddewijk- straat, Vlasmarkt, Markt, Plein 1940, Gortstraat, Varkensmarkt, Gravenstraat, Markt, L-.Delft, K-(Delft, Dam, L-Gist- straat, St. Pieterstraat, Balans. Het programma van de ta.ptoe ver meldt: (Band) Cavalerietaptoe, (ONDA) Wilt heden nu treden, (Pijpers) Blijf bij mij Heer. (Band) Junal Dokia-mars. (ONDA) Black Diamond-mars (pij pers) Naerebout-mars, (Band) Marge- ret Blues (OMDA), de Casembroot- mars, (Pijpers) Ruitermars. (Band) Hoornsolo. (ONDA) Koraalmuziek, (Pij pers) Wilhelmus. Ongetwijfeld zullen velen het weer is uiteraard van grote invloed door hun aanwezigheid in de Abdij van hun gevoelens voor ons Vorstenhuis willen getuigen. Het kan voor de stad Middel burg als een evenement aangemerkt willen getuigen. Het kan voor de stad Middelburg als een evenement aange merkt worden, dat de stand der res tauratie van de aibdij-gebouwen het mo gelijk maakt, dit alles in deze histo rische omgeving te doen plaats vinden. Een verzoek aan het publiek om tijdens de rondwandeling de formatie van de stoet niet te doorbreken geven wij gaar ne door. RETRANCHEMENT. Begunstigd door stralend zomerweer werden zater dag te Retranchement de jaarlijkse brandweerwedstrijden van de kring West Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Nadat des morgens de juryleden en genodigden, door burgemeester J. A. Leenhouts ten gemeentehuize waren verwelkomd, namen des middags twaalf vrijwillige brandweerkorpsen aan de wedstrijd deel. Als object was gekozen de landbouw- schuur van de heer Van Cuijck, aan de rand der gemeente. Verondersteld werd dat in deze schuur een begin van brand was ontstaan, waarbij zich in het pand nog een jongen bevond, die in veiligheid moest worden gebracht. De aanwezigheid van zeer brandbare stoffen maakte de opgave nog enigs zins ingewikkelder. De meeste korpsen kweten zich vrij goed van hun taak, zodat met spanning werd uitgezien naar de uitslag, die door burgemeester J. A. Leenhouts in café De Zon werd bekend gemaakt. Hierbij bleek, dat de betse prestatie was gele verd door Schoondijke, op de voet ge volgd door de P.T.T. en Zuidzande, wel ke corpsen eveneens een eerste prijs behaalden. Een tweede prijs was voor Waterland kerkje en Oostburg. Een derde prijs voor Sluis, Aardenburg, Breskens, Bier vliet, Hoofdplaat, Retranchement en Groede. De bevelvoerder van de P.T.T. behaalde de eerste prijs voor de bevel voering; de tweede individuele prijs was voor de bevelvoerder van Water landkerkje. De troostprijs, zijnde een beker, werd toegekend aan Retranche ment als waardering voor het werken i een charmant, maar oppervlakkig ba- De heer A. M. Oele, lid ran de sociëteit Ons Genoegente Oudelande is kampioen geworden bij de provinciale schieting te 's-Heerenhoek. Hij won de beker van de gemeente 's-Heerenhoek. HOLLAND FESTIVAL 1961 MIDDELBURG. De jonge Franse pianiste Janine Dacosta, die op de Middelburgse muziekliefhebber enige tijd geleden met een interpretatie van Liszt's Eerste Pianoconcert (in een concert van de Instrumentale) al zo'n grote indruk had achtergelaten, ver stevigde gisteravond haar in Zeeland reeds uitstekende reputatie met een recital, die in het kader van het Hol land Festival 1961 door de gemeente Middelburg, in samenwerking met de Z.V.U. in de Burgerzaal van het stad huis werd gegeven. Janine Dacosta is in de eerste plaats een virtuoze hebben wij geconstateerd. Zij heeft een meer dan verbluffend goe de techniek en speelt met de brilliance van een in zijn kunstuiting vergrijsde concertpianist. (Overigens heeft zij met haar jonge jaren al een indrukwekkende reeks concerten en recitals achter de rug; Zij debuteerde op tienjarige leef tijd, een wonderkind dus). Helaas heeft zij ons minder kunnen overtuigen in en kele gedeelten van haar recital, die minder om virtuositeit en brilliance dan om lyriek en zangerigheid vroegen. Een kunst, die met het verstrijken van de jaren ongetwijfeld zal komen. Voor de pauze waren een paar briljant gespeel de studes van Chopin (Opus nr. 5 in Ges en Opus 25 nr. 1 in As) een bescheiden hoogtepunt. Zij 'zette haar recital in met onder moeilijke omstandigheden. Aan diverse korpsen werd het groepsvaar- digheidsdiploma uitgereikt. De jury bestond uit de heren C. van Dyen te Vlissingen, L. W, Hamelink te Zaamslag, D. TAekema te Goes, A, L. de Vin te Terneusen en Chr. Janse te Souburg Tiidens de massale koffiemaaltijd werd het woord gevoerd door burge meester Leenhouts, inspecteur Kortus, adjunct-inspecteur De Roos, namens de iury door de heer Van Oven en na mens de wedstrijdcommissie door de heer P. de Kramer uit Zuidzande. rokmuziekje van Bach's Franse tegen hanger Rameau, waarna zij naast de reeds genoemde etudes ook een ballade (de vierde in f) speelde. De snoate in G opus 22 van Schumann was ons in ziens een kleine anticlimax. Het werk is veel te breedvoerig en maakt soms een langdradige indruk. „Dit „concert zonder orkest" heeft door zijn vier de len een symfonische structuur. Na de pauze was de charmante jonge kunstenares volledig in haar element. Want dit tweede concertdeel was volle dig aan het impressionistische gewijd. Debussy en Ravel met drie composities gaven haar volkomen de vrije hand in enige zeer moeilijke werken. Voorag „Masques" van Debussy vergt het ui terste van aan technische vaardigheid van de interpreteur, en daar beschikte Janine Dacosta in ruime mate over. De overvolle zaal beloonde met een zo'n stormachtig applaus, dat zij enige malen moest terugkomen en ten slotte een toe gift speelde: een sonate van Scarlatti. Raad Rilland-Bath RILLAND-BATH. De raad van Ril land-Bath heeft gisteravond een krediet verleend van 14.500 voor de restau ratie van de r.k. kleuterschool en van 7.900 voor de inrichting van deze school. Zodra Gedep, Staten hun goed keuring hieraan hechten zal met de werkzaamheden worden begonnen. Op dat de school zo spoedig mogelijk weer door de kleuters betrokken kan wor den. Het rijk neemt het grootste deel van de kosten voor zijn rekening, de ge meente de rest. Eveneens keurde de raad goed het voorstel tot vaststelling van een nieuwe legesverordening. De in deze verordening genoemde tarieven zijn bij de prijsstijgingen van de laatste ja ren belangrijk achtergebleven. Een her ziening van de verordening was met het oog op de gemeentelijke financiën dan ook dringend noodzakelijk. De voorzitter, de heer J. C. W. Jobse, deelde mee dat de uitkering uit het gemeentefonds aan de gemeente Rilland-Bath voor 1961 was verhoogd en nu ongeveer 5. a 6.000 be draagt. Aan de stichting gezinszorg voor Goes en omstreken zal een subsidie wor den verleend. 'sjHEERENHOEK. Voor de der- tiende achtereenvolgende keer werd het Provinciaal kampioenschap voor Kei zers en Koningen van de staande wip verschoten en deze anaal te 's-Heeren hoek. Veertig Keizers en Koningen na men aan de schieting deel, dertig uit Zuid-Be veland en tien uit Zeeuws-Vla an deren. Zuid-Beveland heeft veel Keizers omdat er veel verenigingen zijn met weinig leden, waardoor de Keizerstitel makkelijk te behalen is. Iedere deelne mer had dnie schoten naar de alleen staande vogel. Deze werd driemaal af geschoten en wel door J. Boonman te 's-Heerenhoek; L. Vermue te Heinkens- zand en A. Oele te Oudelande. Er moest worden gekampt. Deze strijd was zeer spannend, omdat er vele goede schoten vielen. De overwinnaar was de heer A. Oele te Oudelande, die daar mee de titel van Provinciaal Kampioen heeft behaald. Hij ontving hiervoor een wisselbeker, een medaille en een geld prijs. Hierna volgde een schieting waar iedereen aan kon deelnemen. Er waren zeventig schutters; d'e uitslag was: hoogvogel R. Begheyn, Terneuzen, zij- vogels P. Rentmeester, Yerseke. Deze schoot ook de andere zijvogel eraf. Gro te kallen: P. Rentmeester, Yerseke en L. Vermue, Heinkenszand. Kleine kal len: J. de Rijke, Aardenburg en P. de Baar, Graauw (na loting). caissons te begeven, toeristische belangstelling of niet. Trouwens de dagjesmensen interesse werd gestimuleerd door een tip, die in een zondagochtend programma van een radiouitzen ding zou zijn gegeven en luidde dat het zo'n prachtige wandeling was over de in aanwording zijnde Deltadijk van Vrouwenpolder op Walcheren naar Kamperland op Noord-Beveland. Vele reacties waren dan ook: „Een bon? Maar de radio zei Een voor de toeristen vervelende bij komstigheid was dan nog dat diverse van de borden „Verboden toegang. Ar tikel 461b Wetb. v. Strafr." waren weg gespoeld. Dat kan gebeuren met de zee vlak bij. Ook het tegen de Deltadijk in wor ding gespoten strandje verkeert in een voor de toeristen nog ongezonder be langstelling. Is de wandeling op de caissons slechts verboden, een prome nade op het strandje is daarbij nog uitermate gevaarlijk. Want bet zand heeft verraderlijke eigenschappen door het vele water, dat het bevat.... het is drijfzand. Er is dan ook al een keer voorgekomen dat een argeloze wande laar tot zijn middel wegzakte..,. Luchtbedden Van -de juridische maas in het net van de politieverordening, betrekking hebbende op badgasten op luchtbedden in zee, heeft de rijkspolitie weinig last. Het is immers zo dat om het gevaar, ontstaan doordat mensen, die niet of slecht zwemmen en zich op een luchtbed veilig wanend te ver in zee wagen en in moeilijkheden raken, tegen te gaan, men een politieverordening in het leven heeft geroepen, die verbied „zich met luchtbedden in zee te begeven". Over mensen, die zich met die bedden in zee bevinden, zwijgt echter de ver ordening... De rijkspolitie aan het Walcherse strand heeft weinig last van de lucht bedberijders. Ofschoon het seizoen nog jong is en men de dag niet moet prij zen voor het avond is. BERGEN OP ZOOM. Op de grote verkeersweg van Hoogerheide naar Put te, ter hoogte van het Putse molentje, is zondag een ernstig ongeluk gebeurd. Mevrouw Meeuws van de Putse straat weg kwam met haar fiets aangereden en wilde bij het café de weg naar Os- sendrecht inslaan. Zij lette daar,bij ech ter niet op het achteropkomende ver keer. De vrouw werd door een auto, bestuurd door de heer J. uit Hooger heide gegrepen. De heer J. heeft nog geprobeerd mevrouw M. te ontwijken, maar inplaats daarvan schepte hij de vrouw en reed vervolgens met zijn wa gen tegen een langs de weg staande boom. De wielrijdster werd levensge- vaarlijk gewond. Zij liep een dubbele beenbreuk, inwendige kneuzingen en een aware hersenschudding op Per ziekenauto werd zij naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zij verkeert nog steeds in le vensgevaar. Van de inzittenden van de auto werd niemand ernstig gewond, wel werd de wagen zwaar beschadigd. Advertentie Het eerste elftal van de voetbalver eniging Kapelle speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen Kloetinge 1, welke wedstrijd door Ka.pelle met 5 3 werd gewonnen. BERGEN OP ZOOM. - Het ander- halfjarig dochtertje van de familie De Kok uit de Distelstraat in Bergen op Zoom is door de 12-jarige Thea Borre- mans uit de Maaslaan van de verdrin kingsdood gered. Het kleintje was aan het spelen op de heide. Met een em mertje zat zij in een plas water Op een gegeven ogenblik zag Thea het meisje niet meer, wel het emmertje v Pp™het water dreef. Onmiddellijk begaf Thea zich naar de plaats waar de kleine het laatst had gezeten. Zij vond het kind dat onder water was ge- raakt en reeds buiten bewustzijn was. De kleme werd op het droge gebracht waar ouderen de drenkelinge weer bij kennis brachten. De ouders van de peu ter, die het hoe onbegrijpelijk maar een „grappig gedoe" vonden, za gen de ernst van het feit blijkbaar niet m. Thea kreeg als beloning een... pe permuntje. BERGEN OP ZOOM. Het elfja- ng zoontje van de familie Jungbeker uit de Zuidmolenstraat te Bergen op Zoom gleed spelenderwijs de glooiing Bij de Zeelandhaven af en geraakte te water Hoewel verschillende wande laars hem passeerden durfde niemand m te grijpen. De zwemster Mary Zand- °P we§ was naar zwemwed strijden m het gemeentelijk bad, be- efroM k echLer niet lan§' Ze gooide direct haar schoenen uit en dook ge kleed m het water. Het jongetje was toen juist voor de derde keer kopje onder gegaan. Vlug wist Mary de knaap te grijpen en op het droge te bren- 5 ^renk™ng toonde ziin dank- i ff kt door Mary een Prachtig boe- brengenSmen m een d°°S cilocolade te HAAMSTEDE. De bekende dia-serie en de film, die ook in voorgaande jaren grote belang stelling en bekendheid kregen worden deze week weer ver toond in Renesse en in Haam stede. Elke dinsdagavond hopen de heren J. F J. v. d. Berge en J. f. Boot, resp. kameraman en commentator de film Schou- wens Westhoek in het Dorpshuis te Renesse te brengen. Elke woensdagavond kunnen de gas ten en de bevolking genieten van de dia-serie Ons Schouwse land die vertoond wordt in Tavenu van hotel bom i Haamstede ue donderdagavond is bestemd voor de film in Haamstede. Ook in Hotel Bom. Beide attracties zijn weer geheel herzien en er zijn veel nieuwe opnamen. Door de stichting orgelcentrum zal maandag 3 juli '<s avonds om acht uur een concert worden gegeven op het or- gel van de Ned. Herv. Kerk in Kapel- Ie. Dit concert zal worden verzorgd door de bekende organist Feike Asma.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3