ANQUETIL GROTE MAN IN DE EERSTE ETAPPE RESULTATEN UIT TOUR Nederlanders lieten zich domweg verrassen Geldermans in tijdrit slechts tiende START ONDER DRUKKENDE HITTE Sport in het kort Goede bedoelingen faalden Maandag 26 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 ^étappe TOUR DE FRANCE piet vak est doet vrrgeef.se uitval- poging i VERSAILLES De zweep Nieuwe aanval Defect Tegen uurwerk TELLEGRIN HUI ART PAUWELS EHBERTRAHD- 'RANADES LUIDEN AANVAL} IN "'AANVAL VANn t AN^uetil, DARRICADE, GROUSSARD EN ANDEREN CAULEN S.GEiDER/AANS" GAAN TOT i TeSmAANVAL> OVER oy SLECHTS -?Q SECONDEN VAN DE KOPGROEP k /NISLUKT TEGEN- OFFENSIEF ft "RAVITAILLERINSDE VOORSPRONG PASSEERT X£ TWEE AWNUTEN HU/ART) PERE2 FRANCES EN bPÊUIGRINI /MAKEN IN DE SPRINT EEN SPECTACULAIRE U>0iWEUNG rr- tpl DARRIGADE KLOPT DE KOPGROEP \LOUVlERS -27 .S~kM PACy.SUR-EURE S$5 Kn THOlRy c{6Kn ■i3é,sKh door Ru de Grood PARIJS. „De Tour de France is gereden en voorbij", fluisterde men gisteren met trieste gezichten in Versailles. „Anquetil kan met de voorsprong die hij heeft, niet meer worden geklopt, zeker niet meer door degenen, die als zijn belangrijkste tegenstanders genoemd werden: Gaul, Geldermans, Massignan en Battestini." Dan moge dit alles erg pessimistisch klinken Anquetil is overigens ook maar een gewone jongen, hoewel een sterke wielrenner ik kan geen duidelijker beeld vinden om tevertellen van de verpletterende wijze waarop de jonge Frans man zijn directe tegenstanders zowel in de etappe van Rouaan naar Versailles als in de tijdrit in de buurt van deze laat ste stad een opstopper heeft verkocht, die aan een knock out grensde. Nooit is het in de Ronde van Frankrijk althans in de moderne editie daarvan gebeurd dat een zo grote favoriet ongetwijfeld gelijkwaardige tegenstanders op een dergelijke wijze heeft afgemaakt; een winst van bijna vijf minuten in de etappe; een winst van ten minste drie minuten in de tijdrit, die gezamenlijk een voorsprong in het algemeen klassement van meer dan acht minuten be tekenden Jacques Anquetil, de in Frankrijk aangebeden jeune-premier, was onmeedogend gisteren. Hij wist dat Gaul sterk van de ongenadige hitte had te lijden, hij wist dat Geldermans slechts bij verrassing genomen kon worden, dat de Italianen niet meer de eenheid vormden van weleer met de nieuwe ploegleider, die sterker geporteerd is voor de jeugd dan voor de ouderen en daarenboven het inzicht mist van de doorgewinterde Binda. Daarop had hij zijn aanvalsplan gebouwd, een plan dat volledig slaagde en een groter succes werd dan iemand durfde hopen; een succes, dat mogelijk het begin van deze Tour nog wel eens kwaad zou kunnen doen, vooral gezien de hitte, waarin prestaties geleverd werden die boven de macht van bepaalde renners ligt. En de Nederlanders? Het spijt mij dat ik u voor vandaag moet teleurstellen. Geldermans liet zich verrassen en verloor het duel in de tijdrit met Anquetil, waarbij de lekke band, die hij tijdens deze rit kreeg, misschien wel zijn tijd, maar niet zijn prestatie nadelig beïnvloedde. Hij kreeg immers die lekke band juist op het ogenblik dat hij 15 km voor het einde van de 28,5 km lange rit door Anquetil werd ingelopen, zodat hij op dat ogenblik al anderhalve minuut aan zijn tegenstander was kwijtgeraakt. De andere Nederlanders, die 's ochtends in het peloton geëindigd waren, reden allen zonder uitzondering een tijdrit, die zij later heus niet aan hun kindskinderen zullen vertellen als zij de hoogtepunten uit hun wielercarrière zullen op sommen. OVERMATIG heet was het gisterochtend, toen vroeger dan gewoonlijk in verband met de tijdrit in de middag de zoals altijd rommelige plech tigheid van de start van een verse Ronde van Frankrijk van stapel liep. Het was suf, ver moeiend weer dat in Rouaan nog enkele frisse impulsen kreeg door de bescheiden zeewind, die de Seine opstoomde. Maar nau welijks hadden wij ons door de eerste moeilijke tien kilometers heengewerkt of de loomheid daalde op de karavaan neer. Desondanks deden de renners uitermate opgewekt. Onder druk van de Franse ploeg, die Anquetil zo spoedig mogelijk in •Versailles wilde hebben, lag het tempo van deze eerste kilo meters vrij hoog. Waarom An quetil zo vroeg in Versailles moest zijn? Wel, in de voorjaars- wedstrijd GenuaRome had hij reeds de ervaring opgedaan met een gesplitste etappe, met een tijdrit in de middag. Het tempo was die ochtend niet al te hoog geweest zoals bij de meeste Italiaanse wedstrijden en kort voor de eindstreep was men zo gaan jagen, dat men zowel te laat als vermoeid arriveerde. Anquetil, die niet zo snel van een grote inspanning herstelt, i was met lome benen aan de start voor de tijdrit gekomen en was 1 daarin door niet minder dan vijf renners geklopt. „Dat nooit meer", had hij uitge- roepen. „Kijk", zo had hij gisteren voor de start geredeneerd, „als het tempo van de etappe hoog ligt, heeft elke renner evenveel te lijden en ik iets minder omdat ik een geboren temporijder ben. Tussen de wielen van de Franse ploeg kan ik mij naar Versailles laten rijden. Wij arri veren vroeg en zo heb ik dan de gehele middag om uit te rusten, voorat omdat ik als laatste in deze tijdrit vertrek." Daarom legde de Franse ploeg me teen de zweep over het peloton, dat weliswaar even begon te steigeren, maar daarna gedwee volgde. Deson danks probeerde een aantal over- moedigen zich onderscheidingen aan te meten, in de hoop dat hieraan een kleine rente verbonden zou zijn. Het waren Lebuhotel, onze even vurige als rode Piet van Est, het was vooral de kleine Franse regionaal met zijn Hongaarse naam Novak, die op deze eerste dag al wilde laten zien. dat het de moeite waard was geweest hem 24 uur voor de start als invaller te con tracteren. Hij lanceerde de ene aan val na de andere tot groot plezier van zijn grote Franse broeders, die geen gelegenheid misten om hem tot groter enthousiasme op te zwepen. Nu eens was het Cazala, dan weer Forestier, maar omdat enkele Italiaanse favo rieten, zoals Massignan, dit enthousias me verkeerd begrepen en het af en toe gevaarlijke allure verschafte, ble ven de Fransen in hoge mate waak zaam. Een gerechtvaardigde houding want toen de regionalen kennelijk op zoek waren naar nieuw kruit, namen de Spanjaarden (Iturat) en de Belgen (Claes) het bombardement over en met de Belgen ging o.m. onze Van der Steen mee. Niet dat de Fransen een overmatige schrik voor hem had den. maar wc-1 voor de hun onbeken de Italiaan Minieri, die zij onmiddel lijk achterna gingen. Nu was dit alles niet zo verschrik kelijk moeilijk. Als het peloton im mers 44 km per uur rijdt wat in het eerste uur het geval was dan reiken de sprongen niet zo ver en de ver rassingen zijn dan vooral met kleine groepjes vrijwel uitgesloten. Een nieuwe aanval, na 42 km, had zonder meer in de archieven van deze etappe kunnen worden weggeschoven, ware het niet dat hij in feite de spring plank vormde voor de beslissende slag. Pellegrini, die snelle, maar ver der vrijwel ongevaarlijke Italiaan, had de kuiten genomen en met hem een zekere Huiart, een onbekende re gionaal, de Belg Pauwels en een nieuwe Spaanse vertegenwoordiger, Bertran-Panades; een groepje waar voor men gewoonlijk de schouders op haalt en eens minzaam lacht. Wat dan ook gebeurde. Onmiddellijk sprongen de gezichten weer in de plooi, want Gaul had een lekke band gekregen en deze lekke band vormde het begin van een drama. Zoals ik al gezegd heb was het weer loom en de dag zwaar. Ondanks het hoge tempo waarden de slaap en de slapheid door het peloton en onder normale omstandigheden zou Gauls lekke band op het peloton slechts wei nig effect hebben gehad, nu was er toevallig één, die klaar wakker was, die slechts op dit soort dingen scheen te wachten: Jacques Anquetil, de hope van geheel Frankrijk. Voor hem klonk het leeglopen van de Luxemburgse band als een Roelands horen in de oren en meteen opende hij de aanval, zoals Bobet dit eens in Italië had gedaan toen Gaul zich de wellevendheid genomen had om datgene tegen een boom te doen wat .wielrenners gemeenlijk op de fiets plegen te doen. Het effect was in beide gevallen hetzelfde. Met de steun van zijn ploegmaats Darrigade en invaller Joseph Grous- sard, met de Italianen Carlesi, Minieri en Falaschi, met de Spanjaarden Aio- mar en Perez-Frances, met de Belg Aerenhouts, de Ier Elliott en de Duit ser Donike, gesteund ook door de re gionalen Gainche en Gaudrillet, bouw de hij meteen een speerpunt op, die door de verschrikkelijke wijze 'waar- op hij deze hanteerde, diep, welhaast dodelijk in de lichamen van zijn groot ste concurrenten drong. Zij vlogen op het viertal af, dat reeds een kleine dertig seconden op weg was naar winst en sleepte hen mee in een alles ver woestende aanval. En de concurrenten? Rusteloos zaten zij om zich heen te kijken waar' hun hulptroepen bleven. Gaul brieste en schreeuwde dat zijn band niet snel ge noeg gemaakt werd, riep om zijn ge hele ploeg om meteen tot een tegen aanval over te gaan en pas toen Anque til reeds 45 seconden van de anderen verwijderd was, vonden Geldermans en Gaul elkaar. De twee grote verslagenen. Meteen organiseerden zjj een tegenaanval, een offensief dat zeer liard scheen door te slaan. Nog scheen er niets verloren te zijn. Zichtbaar liepen zij op Anque til in, zichtbaar verminderde hun achterstand. De Nederlandse en Zwit sers-Luxemburgse helpers zwoegden als slaven aan de riemen van een gal- Iei, waarbij Geldermans en Gaul de meesters waren. Inderdaad liep de gal let steeds meer in. De hoop, een grote nederlaag te kunnen ontgaan, her leefde Totdat Marcel Bidot, de Franse ploegleider, die dit alles met verdrie tige ogen had gezien, zich boos maakte. Hij slaagde erin om tussen de getrou we roeiers enkele saboteurs te infil treren. enkele Fransen. Later deden dit ook de Italianen en de Spanjaar den. Op het ogenblik dat de tegenaan val scheen te slagen, op het ogenblik dat slechts twintig luttele seconden de aanvallers van de verdedigers scheidden, begonnen de saboterende Anquetil op weg naar glorie. De frêle Franse renner reed een tijdrit, die hem op flinke afstand van zijn belagers bracht. DWARS DOOR NrFRANKRUK. 2e,etappe 2Sjuni —230 km. Darrigade tweede van rechts) schreef het eerste deel van de openingsrit op zijn naam. De Fransman stoof in Versailles als winnaar over de eindstreep. roeiers uit alle kracht terug te slaan. Even bleven de beide galeien in even wicht en toen zagen Geldermans en Gaul tot hun ontzetting hoe de galei van Anquetil terrein begon te winnen, aanvankelijk enkele seconden en toen steeds meer. Nog even joegen zij hun roeiers op en toen moesten zij zich bij het onherstelbare neerleggen. Het verschil groeide naar mate de deceptie zich van de verlie zers en de vreugde zich van de over winnaars meester maakte. Na 75 km was het duidelijk dat Anquetil de slag had gewonnen. Weliswaar verloor hij onderweg nog de Spanjaard Alomar met defect ma teriaal, sloeg Donike tegen een hoge golf overboord, maar zijn bemanning was sterk genoeg om ongestoord door te blijven gaan en de voorsprong tot bijna onherstelbare gaten te vergroten. Met nog tien km voor de boeg was deze reeds meer dan vijf minuten, op de eindstreep bleek bet peloton met een uiterste krachtsinspanning nog 22 seconden afgeknabbeld te hebben. De Nederlanders kwamen allen met dit peloton over de streep en reden BE LGIE .--ROUBAIX AWL(Roobeke) V V Seclin Carving Lenstr Liévihfl 184.5 km| Arras-» Ve'Vi-i Conloy Sa illyy r Amiens 109k Hebecourt 1 Breieuil Frossy67km Beauvais 49 km Ressons LMeru 8La Chapelle PONTOISE PARUS (J) Ravitaillering Grens De uitslag van het eerste gedeelte van de eerste etappe Rouaan—Versailles (136,5 km) luidde: 1. André Darrigade (Frankrijk) 3.15.16 (met bonificatie 3.14.46); 2. Minieri (Italië) 3.15.16 (met bonificatie 3.15.01); 3. Gainche (West-Zuid-West) 3.15.16; 4. Groussard (Frankrijk); 5. Elliott (Groot Britannië); 6. Aerenhouts (België); 7. Gaudrillet (Parijs-Noord-Oost); 8. An quetil (Frankrijk); 9. Carlesi (Italië); 10. Pauwels (België); 11. Bertran (Spanje), allen in dezelfde tijd als Darrigade: 3.15.16. 12. Falaschi (Italië) 3.15.21; 13. Huiart (West-Zuid-West) 3.15.31; 14. Pe rez Frances (Spanje) 3.15.39; 15. PeUe- grini (Italië) z.t.; 16. Cloarec (West-Zuid- West) 3.20.04; 17. Le Buhotel (West-Zuid- West); 18. Iturat (Spanje); 19. Kemper (Duitsland); 20 Le Menn. (Fr.); 21. Jo de Haan (Ned.); 33. Wim van Est (Ned.); 34. Piet van der Steen (Ned.); 39. Dick Enthoven (Ned.); 45. Jaap Kersten (Ned.); 46. Jan Westdorp (Ned.); 61. Gaul (Zw.-Lux.); 70. Piet van Est (Ned.); 72. Ab Geldermans (Ned.); 75. Sjef Lahaye (Ned.); 79. Piet Damen (Ned.); 93. Missignan (It.); 110. Wagt- (Nederland); 86. Coen Niesten (Neder- mans (Ned.), allen in dezelfde tijd als Cloarec: 3.20.04. Tijdrit De uitslag van de tijdrit over 28,5 km luidde 1. Anquetil (Frankrijk), 39 min 43 sec. (met bonificatie 39,13); 2. Bouvet (Parijs- Noord-Oost) 42.15 (met bonificatie 42.00); 3. Battistini (Italië) 42.22; 4. Anglade (Frankrijk) 42.26 5. Gaul (Luxemburg) 42.38; 6. Junkermann (Duitsland) 42.41; 7. Mastrotto (Frankrijk) 42.46; 8. Planc- kaert (België) 42.48; 9. Massignan (Italië) 43.01; 10. Geldermans (Ned.) 43.04; 11. Adriaenssens (België); 43.07; 12. Otano (Spanje) 43.11; 13 Stablinski (Frankrijk) 43.12; 14. Ruegg (Zwits.-Lux) 43.24; 15. Kemper (Duitsland) 43.35; 16. Robinson (Groot Britannië) 43.38; 17. Lebuhotel (West-Zuid-West) 43.39; 18. Le Menn (Centraal-Zuid) 43.42; 19 Brugnai (Italië) 43.43; 20 Ernzer (Zwits.-Lux.) 43.49; 31. Hoevenaers (België) 44.11; 34. Wim van Est (Nederland) 44.25; 37. Car lesi (Italië) 44.38; 38. Elliott (Groot Bri tannië) 44.40; 39. De Haan (Nederland) 44.43; 40. Ex aequo o.a. Piet van Est (Nederland) 44,45; 47. Niesten (Neder land) 44.55; 81. Damen (Nederland) 46.13; 102. Wagtmans (Nederland) 47.13; 104. Darrigade (Frankrijk) 47.20; 106. Van der Steen (Nederland) 47.22; 108. Ent hoven (Nederland) 47.31; 120. Westdorp (Nederland) 48,26; 121. Ex aequo o.a. Kersten (Nederland) 48.27; 127. Lahaye (Nederland) 48.51. Alg. klassement Het Algemeen klassement luidt na de eerste dag: X. Anquetil (Frankrijk) 3.54.29; 2. Groussard (Frankrijk) 3.59.15, op 4 min. 46 sec; 3 Carlesi (It.) 3.59,54, op 5.25; 4. Elliott (Gr. Brit.) 3.59.56, op 5.27; 5. Perez-Frances (Sp.) 3.59.57, op 5.28; 6. Gainche (West-Zuid-West) 4.00.41, op 6.12; 7. Pellegrini (It.) 4.01.05, op 6.36; 8. Falaschi (It.) 4.01.12, op 6.43; 9. Minieri (It.) 4.01.25, op 6.56; 10 Pauwels (België) 4.01.55 op 7.25; 11. Bouvet (Parljs-Noord- Oost) 4.02.04 op 7.35; 12. Darrigade (Frankrijk) 4.02.06, op 7.37; 13. Battis tini (It.) 4.02.26, op 7.57; 14. Anglade (Fr.) 4.02.30 op a.01; 15. Bertram (Spanje) 4.02.35, op 8.06; 16. Gaul (Zwit- serland/Luxembugg 4.02.42 op 8.13; 17. Junkermann (Duitsland) 4.02.45, op 8.16; 18. Aerenhouts (België) 4.02.49, op 8.20; 19. Mastrotto (Frankrijk) 4.02.50, op 8.21; 20. Planckaert (België) 4.02.52, op 8.23; 21. Massignan (Italië) 4.03.05, op 8.36; 23. Geldermans (Nederland) 4.03.08, op 8.39; 24. Adriaenssens (België) 4.03,11, op 8.42: 44. Hoevenaers (België) 4.04.15, op 9.46: 46. Wim van Est (Nederland) 4.04.29 op 10.00; 49. De Haan (Nederland) 4.04.47, op 10.18; 50. ex aequo o.a. Piet van Est (Nederland) 4.04.49 op 10.20; 57. Niesten (Nederland) 4.04.59 op 10.30; 86. Damen (Nederland) 4.06.17, op 11.48; 105. Wagt mans (Nederland) 4.07.17, op 12.48; 107 Van der Steen (Nederland) 4.07.26, op 12.57; 109. Enthoven (Nederland) 4.07.35, °P 13.07; 118. Westdorp (Nederland), 4.08.30, op 14.01; 119. ex aequo o.a Kers ten (Nederland) 4.08.31, op 14.02: 126. Lahaye (Nederland) 4.08.55, op 14.26 daarna met gebogen hoofden weg, wat - uiteraard geen prettig gezicht was. Darrigade herstelde inmiddels een Franse traditie, die het vorig jaar ver loren dreigde te gaan, door voor de vijfde maal de eerste etappe te winnen. Maar zijn baas Anquetil vertrekt van daag in de gele truizoals de Fransen gehoopt hadden, maar niet durven voorspellen. De tijdrit was daar de oorzaak van. De tijdrit, wat moet ik er u feitelijk van vertellen? De moordende hitte op het lastige, slingerende, stijgende en dalende parcours gaf geen enkele in spiratie. Daar kwam nog bij dat zelfs toen Anguetil, die als laatste was ge start, reed, de hitte nauwelijks ver flauwde en de lichte bries nog niet aangewakkerd was. De omstandighe den waren daarom voor alien gelijk. Als ik u vertel dat Anquetil zijn tijd rit won met het lage gemiddelde van net 43 km en met een voorsprong van 2% minuut op de tweede aankomen de Bouvet, en reeds een voorsprong had van bijna 3% minuut op nummer tien, Geldermans, dan kan men na gaan hoe de andere onder de heersen de omstandigheden gereden moeten hebben. Alleen Anquetil wist hoe hij deze tijdrit moest rijden. Hij was er zaterdag zelfs even voor van Rouaan overge komen om het parcours te verkennen en zijn rit in te delen. Hij startte an derhalve minuut na Geldermans, die hij na ruim tien km reeds in de verte zag. Hij fietste zonder meer naar hem toe en passeerde hem toen Gelder mans met een triest gezicht naast zijn fiets stond, als slachtoffer van een lekke band. Hij zou daarna echter nog eens ruim anderhalve minuut op Anquelit verspelen. In het algemeen deelden de Neder landers hun tijdrit vrij slecht in en de tijden in de tweede helft gemaakt wa ren in verhouding tot die van de uiter mate regelmatig Anquetil zeer slecht. VERSAILLES. Vlak voor de start te Rouaan vertelde Klaas Buchly mij dat de Nederlanders het eens waren geworden: allen zouden zij rijden voor een moge lijke overwinning van Geldermans. Iedereen, De Haan en Wim van Est incluis. „Uiteraard houd ik De Haan als tweede en Wim van Est als derde kopman in reserve, want alles op een kaart zetten brengt een te groot risico met zich mee. Wat het pret tigst is, is dat de jongens zelf dit plan naar voren hebben gebracht en dat het geheel in overeenstem ming was met hetgeen ik er zelf van gedacht had." Wel, als dit alles zo is, dan moet het mu werkelijk van het hart, dat de goede bedoelingen vóór de start be- De Brabantse zwemkampioenschap- pen worden qp 15 en 16 juli te Uden gehouden. SVH houdt zaterdag en zondag te Hillegersberg een jeugdwaterpolotour- nooi met ENT (Tourcoing), KAZC (Ant werpen), Merwede, HZPC. De Robben en SVH. langryk beter waren dan de toepas sing daarvan tijdens de eerste rit. Als wq onze aantekeningen van deze rit nagaan, dan komen wij in een waterval van aanvalsacties in de eerste helft van deze rit slechts driemaal de naam van een Nederlander tegen: als eerste Piet van Est, die na 14 km een schot in de ruimte loste, hopende dat het met een vette eend zou terugkeren. Het schot verdween in de ruimte en bleef daar hangen. Dan was het na 40 km Van der Steen die met een klein groepje wegsprong; een sprong, die slechts een eenheid aan het grote aantal uitvallen toevoegde. T egenoffensief Dan was het na ongeveer 60 km Geldermans, die een wanhopig tegen offensief in samenwerking met Gaul en met de in de rit smeltende Duit sers inzette tegen de uitval van Anquetil; een offensief, dat door de hulp van enkele Nederlanders (Wim en Piet van Est voornamelijk!) en van enkele Luxemburgers succes scheen te zullen hebben. Na een aanvankelijke achterstand van driekwart minuut in een prachtig samenspel tot bijna twin tig seconden gereduceerd te hebben, grepen de Franse. Italiaanse en Spaan se troepen hardhandig in. Ziende, dat het verrassingsoffensief van Anquetil dreigde weg te smelten méér door de hitte van het gevecht dan door de on genadig schroeiende zon die overi gens in tegenstelling tot de gevechts- hitte, voor allen gelijk was stormde Marcel Bidot met zijn jeep op naar de felle branding van het storm lo pende peloton. Hij joeg zijn discipelen op om te trachten deze branding te kalmeren en ried de ploegleiders van

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7