Eialf zwaar Nederlaag voor Nederlands zwem-en waterpoloteam dubbel lekker Ondanks goede tijden en record van Bontekoe: Westduitsers stonden tegen fel verweer STORMACHTIG BESLUIT VAN KIELER WOCHE BUDD LIEP SEC. 9,2 Sparta won na goede strijd met 4-1 van Tasmania KHFC, Xerxes en SC Emma staan gelijk bovenaan Verlies mede door slechte leiding Groot met vijfde plaats beste Nederlander Krachten verdeeld in volle Flying Dutchmanklasse Yamanaka zwom wereldrecord Maandag 26 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Geen sfeer Record Verrassing „Brons" Korte vreugd Beslissingswedstrij den Goede tijden van Joke Bijleveld en Ellen Ort OP DE WESTEINDER Ook Feijenoord zeer goed in Zweden Men ziet mijn haar met ~^nt liaarcrème mag het gezien worden Advertentie DOBBELMANN (dubbel) LEKKER MAN! door Herman van der Spek OBERHAUSEN. Het is op nieuw een nederlaag voot de Nederlandse zwemploeg geworden, de tweede van dit seizoen. In de zwem- en water- poloploeg van West-Duitsland heb ben de leden van onze equipe met 114 tegen 109 punten hun meer dere moeten erkennen, na op de eerste dag, evenals te Cardiff tegen Engeland, één punt voorsprong te hebben gehad. Een nederlaag dus, maar ondanks dat een nieuw Nederlands record op de 400 metqjr vrije slag van Johan Bontekoe, en tijden van Adri Laste- rie, Kia van Velzen en Betty Heu- kels die hen hoog op de wereldrang lijst brachten. Daarnaast de geweldi ge verrassing van de heren estafet teploeg wisselslag, die de Duitse equi pe met 0,8 sec. verschil versloeg, een verrassing echter die door een onverdiende nederlaag van het wa- terpolozevental verbleekte. Men had in Oberhausen voor deze interland slechts weinig belangstelling. Langs het kanaal, op honderd meter van het zwembad, lagen duizenden in en naast het water van de zon te ge nieten. Daartegenover vulde slechts een handjevol toeschouwers de enorme tri bunes van het zwembad. Sfeer was er daarom weinig rond deze interland te bekennen. Wat er nog aan sfeer was moest voornamelijk komen van de Ne derlanders zelf, met als factoren daar voor de onderlinge strijd om de Neder landse suprematie tussen Mensonides en Kalkman op de schoolslag, Ria van Vel zen en Korrie Winkels op de rugslag en Adria Lasterie en Cockie Gastelaars in de sprint. Het onderlinge verschil bleek nog meer te zijn afgenomen, vooral tussen de beide rugslagzwemsters, ook al bleek Ria van Velzen nog steeds niet in een rechte baan te kunnen zwemmen. Hoe wel zij enkele malen de touwen raakte, was haar tijd van 1.11.1 evenals die van de Groningse (1.12.2) nog veel te snel voor de beide Duitse zwemsters. Zo was het ook tussen het duo Lasterie-Gaste- laars en de Duitse zwemsters Ursula Brunner en Jutta Olbrisch. De Neder landse meisjes joegen elkaar behoorlijk op, waarbij Adrie in haar persoonlijke beste tijd van 1.03.8 nog juist iets snel ler bleek dan de toekomstige sportleid- ster. voor wie 1.04.2 werd afgedrukt. Oo de vlinderslag mocht Tineke La- gerberg dan wei oppermachtig zijn, het ontbreken van Marian Heemskerk en Atie Voorbij scheelde Nederland in eik geval een tweede plaats. Ada Kok, die in deze ontmoeting debuteerde, zwom met 1.16.6 wel een uitstekende race, maar kon de beide andere zwemsters niet doen vergeten. De eindsprint van Mensonides mid den in het eindexamen H.T.S. en Kalkman heeft hun op de 200 meter schoolslag niet gebracht wat zij er ken nelijk van verwachten. Mrazek en Frö- ger bezweken niet, ook al was het ver schil bii aankomst met 0,1 sec. zo klein mogelijk. Een volkomen leesrgezwommen Bonte koe mocht na de 400 meter vrije slag als eerste de gelukwensen van Leo Ver- burgt in ontvangst nemen. Het nationa le record op dit nummer, door Verburgt te Waalwijk in 1959 met 4.39.4 geves tigd, was door de Heemstedenaar met precies een halve seconde omlaag ge haald tot 4.38.9, een tijd die door de Duitser Hetz met een glimlach werd be keken. Op zijn gemak was de Duitser naar 4.35.5 gezwommen, zonder zicli tot het uiterste in te spannen. Een uitgesproken verrassing was za terdag de zege van de heren wissel- slagnloeg waardoor de Hagenaar Men sonides de basis legde. Toen hij als tweede zwemmer te water ging had hij ruim een meter achterstand, die ont staan was door Jan Jiskoot op de rug slag. Mensonides trok er zo hard aan op de schoolslag dat hij gelijk met Pirtz- nik aantikte. Een eveneens uitstekend zwemmende Korteweg (1.13.0 op de vlinderslag) slaagde er daarna in Klein enkele decimeters achter zich te laten, waarna Kroon in de laatste baan met 56.7 revanche op zichzelf nam voor het prijsgeven van de zege in de persoon lijke nummers. Betty Heukels geeft haar voorgang ster Ada den Haan steeds meer reden tot lachen. De tijd van de kleine Eind- hovense, die door Ada getraind wordt, zou gisteren zelfs goed geweest zijn voor een bronzen medaille in Rome: 2.53.6. En dat zo vroeg in het ..buiten seizoen". Met deze 2.53.6 plaatste zij zich vijfde op de wereldranglijst 200 me ter schoolslag van dit jaar. Haar over winning kwam met een regelmaat tot stand ,,van kop af". In haar kielzog trok zij Gretta Kok met zich mee, maar op de laatste meters moest Gretta haar tweede plaats prils geven, voornamelijk omdat zij óver de finishwand op de bassinwand uitdrijvend aantikte. Dat JOHAN BONTEKOE record scheelde haar zeker enkele decimeter. Het overwicht van Adri Lasterie en Corrie Schimmel op de 400 meter vrije slag was zeer groot. Reeds op de eer ste vijftig meter was er een voorsprong die in de laatste baan bijna tot twmti_ meter was aangegroeid. Haar beste per soonlijke prestatie (4.57.5) betekende voor de Hilversumse nu een vijfde plaats op de wereldranglijst. In Rome zou het, achter Tineke Lagerberg, een vierde plaats geweest zijn. Onze topsprinter Kroon verraste met een tijd van 26.3 op de eerste baan van de 100 meter vrije slag, maar zakte van die 26.3 terug naar 57.3, wat voor hem een derde plaats betekende. Korteweg vlinderde zich in 2.33.0 eveneens naar een derde plaats. Bewondering was er opnieuw, evenals in Cardiff drie weken geleden, voor Jo han Bontekoe. De Duitser Gerhard Hertz trachtte hem door een groot aantal tus- sensprints murw te zwemmen, maar de Heemstedenaar zwom, in fraaie stijl zijn eigen wedstrijd. Totdat de Duitser in de voorlaatste baan nog met een enorme frisheid ruim tien meter van de Neder lander wegzwom. Jimmy Richards, on ze debutant op dit door hem goed ge zwommen nummer, moest eveneens pas op de laatste baan zijn geringe voor sprong op Blank prijs geven. Maar hij bleek met 19.54.3 toch onder de 20 mi nuten. De leden van de Nederlandse spring- ploeg konden niet voor een verrassing zorgen. Een tweede plaats van Thea Dupon werd verwacht. Niet verwacht werd echter dat Harry Meelhuizen na de eerste vijf sprongen bij de heren op de eerste plaats zou staan. De hoop bleek echter ijdel te zijn, want enkele halfmislukte sprongen deden he-m naar een derde plaats tuimelen. Na afsluiting van de Interland ont moeting speelde het waterpolo zevental nog een vriendschappelijke wedstrijd te gen de Duitse ploeg. De eindstand werd ditmaal 33, door drie treffers van Fred van Dorp, maar opnieuw werd het be tere spel van de Nederlanders niet be loond. Opnieuw heeft het Nederlandse water- polozevental, evenals alle wedstrijden in het vijflanden tornooi te Leipzig, met het geringst mogelijke verschil een nederlaag moeten accepteren. Het voor de landenwedstrijd meetellende duel ging met 21 tegen de Westduitsers verloren, een ondergang die niet nodig was. De pupillen van een steeds maar roepende Cor Braasem hadden in de eerste plaats het nadeel van een be droevend zwak leidende scheidsrechter Dirnweber, die de geringste overtreding van de Nederlandse spelers meestal strafte, maar bij Duitse fouten kenne lijk meer belangstelling voor de aan trekkelijke badjuffrouw had. Desondanks wist Nederland, dat door een uitstekend werkende Kniest in het doel een achterstand had weten te voor komen, in de eerste speelperiode de lei ding te nemen. Een van de paal. door Haro Ran ingeschoten, terugspringende bal ging rechtstreeks naar de Duitser Honig. Listig ontnam Bram Leenaarts de Duitser het rode leer, plaatste pre cies op de hand van Fred van Dorp en met een ziedend schot betekende dat de openingstreffer. De tweede speelperiode bood slechts moedig pogen van beide kanten veran dering in de stand te brengen, waar bij de Duitsers het voordeel hadden dat zij duidelijk wisten te profiteren van de zwakke leiding. Het uit het water sturen van Aalbers en de Duitser Stras- ser vertraagde het tempo even, maar toen in de derde speelperiode ook ach terspeler Stam de bank moest opzoeken, profiteerde Kleimeier listig van de nu merieke meerderheid (1—1). In de be slissende periode is het Nederlandse ze vental, voornamelijk het slachtoffer ge worden van scheidsrechter Dirnweber. Hij mocht Aalbers dan wel een straf-, worp laten nemen, dat was echter ken nelijk een tegemoetkoming voor de fout, toe te staan dat Strassen op grove wij ze Duitsland kort te voren de leiding had kunnen geven. Het Nederlandse team leefde nog even op toen Vriend een scoringskans kreeg, maar zijn schot raakte de paal. De oranjespelers moes ten zelfs een nederlaag accepteren toen Honig achterspeler Leenaarts eerst met twee armen boven water klemde, bij het ontvangen van de bal de Neder lander met twee benen ver weg trapte, om daarna, enkele seconden voor tijd, de winst naar Duitsland te halen. Coach Cor Bra asem had de volgende spelers in het water: Kniest (1), De Wit (2), Wouda (3), Ran (4), Leenaarts (5), Vriend (6), Van Dorp (7), Stam (8), Van der Linden (9),, Aalbers (10) en Wagenaar (11). De uitslagen waren: 200 meter vlinderslag heren: 1 Blank (W- Dld) 2.30.4; 2 Korteweg (N) 2.33.-; 3 Zippelius (D) 2.35.-; 4 Sitters (N) 2.38.3. 400 meter vrije slag dames: 1 Adrie Laste rie (N) 4.57.5; 2 Corrie Schimmel (N) 5.04.4; 3 Olbrisch (D) 5.27.1; 4 Heierlein (D) 5.41.3. 100 meter vrije slag heren: 1 Klein (D) 56.7; 2 Jacobsen (D) 57.-; 3 Kroon (N) 57.3; 4 Van Spingelen (N) 59.6. 200 meter schoolslag dames: 1 Betty Heukels (N) 2.53.6; 2 Feuer- 9tack (D) 2.57.-: 3 Ada Kok (Ni 2.57.3 4 Hoff mann (D) 2.57.5. 1500 meter vrife slag heren: 1 Hetz (D) 18.56.4; 2 Bontekoe (N) 19.06.6; 3 Blank (D) 19.52.2; 4 Richards (N) 19.54.3. 4 x 100 meter dames: l Nederland 4 min 24.- sec (Ording 1.06.8, Terpstra 1.06.5, Gaste laars 1.04.3, Lasterie 1.06.4); 2 Duitsland 4.32.8 (Olbrisch 1.07.-; Grosse 1.10: Brunner 1.07.-; Heierlein 1.08.8). 4 x 100 meter wissel slag heren: 1 Nederland 4.19.3 (Jiskoot 1.06.-; Mensonides 1.13; Korteweg 1.03,-; Kroon 56.7); 2 West-Duitsland 4.20.1 (Küppers 1.04.6; Pietr- zik 1.14.8; Klein 1.04,-; Jacobson 56.7). Waterpolo: West-Dutsland—-Nederland 3—2 (0—1, 0—0, 1—0, 2—1). Doelpuntmakers waren Van Dorp (N) 0—1, Kleimeister 1—1, Strasser 2—1, Aalberts (N) 2—2, Honig 3—2. 100 meter vrije slag dames: 1 Adri Lasterie (N) 1.03.8; 2 Cockie Gastelaars (N) 1.04.2; 3 Brunner (D) 1.06.1; 4 Olbrich (D) 1.06.6. 400 meter vrije slag heren: 1 Hetz (D) 4.35.5; 2 Johan Bontekoe (N) 4.38.9 (nieuw Nederlands record); 3 Klein (D) 4.48.6; 4 Verburgt (N) 4.51.1. Schoonspringen dames: 1 Hellwig (D) 123.22 pnt; 2 Thea Dupont (N) 107.20 p; 3 Liebschner (D) 106.04 p; 4 Gita Kuiler (N) 86.11 p. 100 meter rugslag dames: 1 Ria van Velsen (N) 1.11.1; 2 Corrie Winkel (N) 1.12.2; 3 Schmidt (D) 1.16.-; 4 Schulze (D) 1.17.3. 200 meter rugslag heren: 1 Küppers (D) 2.21.8 (nieuw Duits record); 2 Jiskool (N) 2.25.3; 3 Freitag (D) 2.28.8; 4 Weteling (N) 2.32.4. 100 meter vlinderslag dames: 1 Tineke Lagerberg (N) 1.14.4; 2 Hustede (D) 1.15.8; 3 Ada Kok (N) 1.16.6; 4 Brunner (D) 1.17.4. 200 meter schoolslag heren: 1 Mrazek (D) 2.42.4; 2 Troeger (D) 2.43.2; 3 Mensonides (N) 2.43.3; 4 Kalkman (N) 2.44.2. Schoonspringen heren: 1 Jennert (D) 124 - p; 2 Jennessen (D) 111.47 p; 3 Meelhuizen (N) 109.62 p; 4 Mussert (N) 102.83. 4 x 100 meter wisselslag dames: 1 Nederland 4.55.5 (Ria van Velsen 1.12.9 Betty Heukels 1.22.2; Tineke Lagerberg 1.15.-; Cockie Gastelaars 1.05.4); 2 West-Duitsland 5.08.4 (Schmidt 1.17.8; Hoffmann 1.23.4; Hu- stede 1.20.3; Olbrich 1.06.9). 4 x 200 meter vrije slag heren: 1 West-Duitsland 8.46.6 (Maesel 2.15.5; Jacobson 2.11.4; Hetz 2.07.-; Klein 2.12.7); 2 Nederland 8.55.- (Van Spingelen 2.14.-; Korteweg 2.14.-; Verburgt 2.15.-; Bontekoe 2.12). i Eigen nieuwsdienst KIEL. De laatste twee zeildagen van de Kieler Woche waren zowel voor zei lers als de wedstrijdleiding bijzonder moeilijk. Zaterdag besloot men na lang beraad de draken en de starklasse in het geheel niet te starten. Op de jollen- baan liet men evenwel de finjollen, fly ing dutchmen, sharpies en piraten wel zeilen. Natuurlijk wekte dit bevreemding bij de zeilers. Het was o.i. juister geweest wanneer de grote jachten gevaren hadden op de jollenbaan en men de kleine jachten had binnen gehouden. Er waren nu wer kelijk onverantwoordelijke dingen zoals de afwezigheid van voldoende hulp aan omgeslagen boten aan de lijton. De to tale schade van het slagveld van vrijdag bedroeg naar schatting een goede veer tigduizend D.M. Het beste Nederlandse resultaat was voor Cor Groot met als bemanning Jan Bol en Gerard Lautenschutz, die in de drakenklasse op de vijfde plaats in het totaalklassement eindigde. Een mooi be sluit vormde de tweede plaats van Allert Warnes. Wij zagen dus op zaterdag alleen de finjollen en de 12 M2 sharpies, waarin Nederlanders startten op het woeste wa ter tijdens een wedstrijd, waarin de zuid westenwind zo nu en dan tot kracht 8 kwam. Een werkelijke wedstrijd was het niet te noemen, meer een strijd om boven water te blijven. Koos de Jong en Dick Wayboer verschenen niet aan de start in de finjollen. Zekerheid Rinze Koopman en Hans Willems voe ren uitsluitend op zekerheid. Hoewel zij beiden toch nog omsloegen zetten zij door en wisten zij toch nog plaatsen te berei ken, waarmee zij in de prijzen vielen: Koopman werd achtste en Willems tien de. De winnaar van de race was de bij zonder goed zeilende Zuidafrikaan C. B. Me Curraeh. In de 12 M2 sharpies had Wim Guldemond weer pech met zijn lenspomp, maar wist toch nog als derde te eindigen achter E. Düring (Duitsland) en A. Kramer (Duitsland). Ook zondag zeilde Mc Curraeh weer meesterlijk in een stijl die sterk aan die van de vier voudige Olympische kampioen Paul Elv- ström doet denken. Na het kruisrak ging hij in een razende plané de ruime rak ken in, achter hem stoof Koopman letter lijk over de golven. Het leek er op dat beide zeilers eenzaam voor het veld om de leiding zouden gaan vechten. Doorvechten Kooman kenterde jammer genoeg even later, maar weer toonde hij de goede fighting spirit. Ondanks grote moeilijk heden vocht hij door, richtte zijn schip op en eindigde als dertiende, een presta tie, waarvoor men onder deze omstandig heden respect moet hebben. Als zeven en acht eindigden Dick Wayboer en Hans Willems, die uitsluitend op zekerheid had den gevaren. Winnaar werd Mc Curraeh, die ook royaal in het totale klassement zegevierde. Hans Willems was de beste Nederlander met een zevende plaats in de totale puntentelling. Koopn^werd negende gekwalificeerd en Wayboer tien de. Wim Guldemond wist zijn tegenstan der E. Düring in de sharpies niet voor bij te komen en bleef tweede, ook in het totaalklassement. De laatste drakenwed- strijd werd gevaren bij een wind die zeker varieerde tussen kracht 6 en 7. Het was de Duitser Hans Ravenborg die in het eerste rak de leiding nam voor de Deen H. Jensen, de leiders in het klas sement, H. Twelkmeyer (Duitsland) en Allert Warnes. Als elfde kwam Ltz. I. A. Visser door en als veertiende drs. J. Bier. Cor Groot was niet best uitgeko men en rondde als 24e het merkteken, maar in het eerste kruisvak van de twee de ronde had H. Jensen (Denemarken) de leiding van Ravenborg overgenomen. Bij het ingaan van de laatste ronde slaag de Allert Warnes er in bij het ronden van het merkteken door een handige manoeuvre twee plaatsen te winnen en als tweede achter Jensen de laatste rakken in te gaan. Hij kon zich toen als tweede handhaven. Naar voren Intussen had Cor Groot zich behoorlijk opgewerkt tot voor Jan Bier, die echten door goed spinakkerwerk op de laatste ruime rakken toch weer enkele plaatsen won, waardoor Groot als negende ein digde. A. Visser bezette de 17e plaats, eerste luitenant der mariniers T. Nolles 23e en Ltz. I. D. C. de Jong 26e. In het totale klassement was H. Jen sen royaal eerste voor R. Harmstorf (Duitsland), J. Gahde (Duitsland) en H. Ravenborg. Groot beztte de vijfde plaats in het totaal, A. Willems de zevende, J. Bier elfde, A. Visser dertiende, T. Nolles 24e, J. C. de Jong 32e, C. Lepanje (Ita lië) was met zeven eerste plaatsen hoofd prijswinnaar in de 5.5.m-klasse, de Ame rikaan Stenley Ogilvy won in de star- klasse vóór de Duitser Bruno Splieth. Opmerkelijk is het dat de zeilers in de starklasse het zo zeer betreuren dat deze klasse in Nederland niet meer tot leven komt, hoewel wij toch zeilers als Bob Maas bezitten.- NEW YORK (ANP) 's Werelds snelste atleet is op het ogenblik de 21- jarige Frank Budd van de universiteit van Villanova. In de finale van de 100 yards, op de eerste dag van de Ameri kaanse atletiek kampioenschappen, ver beterde hij het wereldrecord met een tijd van 9,2 sec. Het oude record stond met 9,3 sec. op naam van twaalf atleten, die tesamen maar liefst achttien keer deze tijd ega liseerden. De Amerikaan Mei Patton was in 1948 de eerste man, die 9,3 sec. liep. Budd, die dit jaar nog geen enkele wedstrijd verloren heeft, had geen goe de start. Na 25 yards kwam hij echter zo hevig opzetten, dat hij langzaam maar zeker uitliep op zijn concurrenten. DEN HAAG Voor de voetbalwed strijden tussen De Vole wijekers en Elinkwijk voor een plaats in de ere-divi- sie en van Wilhelmina en E.D.O. voor een plaats in de eerste divisie zijn de volgende data en plaatsen vastgesteld: vrijdag, Olympisch Stadion te Amster dam: De Volewijckers-Elinkwijk, woens dag 4 juli, Utrecht: Elinkwijk-De Vole- wijekers, zondag 2 juli, Den Bosch: Wilhelmina-E.D.O., zondag 9 juli, Haar lem: E.D.O.-Wilhelmina. AMSTERDAM. Onder bijzonder goede weersomstandigheden zijn zondag op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam nationale atletiekwed strijden gehouden, waaraan door de beste Nederlandse atleten werd deelge nomen. Een in het oog springende ver richting was ongetwijfeld de prestaties van Joke Bijleveld en Ellen Ort op de 100 m dames. Joke zegevierde maar de tijd voor beiden, 11.8 sec, was van goed gehalte. De Amsterdamse Loes Boling, Neder lands recordhoudster discuswerpen met 48.86 m, moest voor de tweede keer in successie in Corrie Huygen haar meer dere erkennen. Corrie Huygen zegevier de met een worp van 46.75 m voor Loes Boling met 45.24 meter. Bij het kogelstoten en discuswerpen heren was Cees Koch ongenaakbaar. Hij won beide nummers zonder tegenstand van betekenis met respectievelijk 15.56 m. en 52.52 m. Eigen nieuwsdienst ALSMEER. Het eerste weekeinde van de lustrumzeilwedstrijden op de Westeinder pias werd gehouden onder ideale weersomstandigheden, dus veel zon en veel wind. De flying Dutchman klasse, die door zijn snelheid altijd weer de bijzondere aandacht trok, was zeer sterk vertegenwoordigd: 26 van.de ze schepen verschenen aan de start. Het was daarom geen wonder dat de krachten zeer verdeeld waren en dat bleek wel duidelijk uit de uitslag, B. Kraan had zaterdag met de harde wind zijn weertje en na het eerste kruisrak was hij niet meer te houden. F. Kamerling en J. Stenhuis waren in druk gevecht gewikkeld om de tweede positie, maar zij verloren daarbij Wim Verhagen totaal uit het oog. Deze greep de gelegenheid aan en verzekerde zich van een goede tweede plaats. Als derde kwam D. H. Bellinga binnen vóór F. Kamerling. Zondagmorgen had Verhagen het bij zonder moeilijk om zich van U. de Vries en P. Jager vrij te maken. Ver hagen, die weer in zijn oude Daisy" voer, wist zijn plaats echter goed te handhaven en hij werd ruim eerste vóór De Vries en Jager. De middag wedstrijd leverde een verdiende over winning op voor Jager, die echter da nig in het oog werd gehouden door Bart Kraan. NOG MEER Liefst 35 deelnemers telde de vrij heidsklasse, waarin Bouw van Wijk als van ouds weer domineerde. Aanvanke' lijk lag Van Wijk zondagmiddag in vierde positie, maar na de ruime rak ken wist hij met de harde wind uit zijn schip te halen wat er in zat. Kort voor de finish en laatste kruisrak kwam hij door een goede slag vóór De Jong en belandde hiermee op de eerste plaats. De Jong werd tweede, gevolgd door P. S. van Walbeek en J. L. Jaspers. Ook zondagmorgen was de zege voor Van Wijk. Van Walbeek eindigde als tweede, De Jong werd derde en J. L. Jaspers vierde. In de middagrace had aanvankelijk J. C. de Winkel de leiding met J. F. Kesting vlak achter zich. De Jong, die tot nu toe in derde postitie lag, nam in het kruisrak de leiding vóór W. Graafland, die snel op kwam zetten. Bouw van Wijk moest zich na een slechte start door het veld worstelen en kwam na een zeer spannende finish als derde over de streep. J. Romke de Vries werd met miniem verschil vier de. Het bestuur van de Engelse voet balbond heeft besloten zijn secretaris, sir Stanley Rous, voor te dragen als voorzitter van de Internationale voetbal federatie. De krachtsportbond heeft een nieu we voorzitter: de heer J. W. de Jong werd met 602 van de 603 stemmen geko zen. Eigen nieuwsdienst Op Spangen is het zaterdagavond voor de intertotocompetitie tussen Spar ta en Tasmania (Berlijn) een bijzonder aantrekkelijke en spectaculaire voethal- wedstrijd geworden, die blijkens het en thousiasme van de achttienduizend toe schouwers erg in de smaak is gevallen. Sparta speelde een uitstekende wed strijd, won met 41, en heeft bijna voortdurend het initiatief in handen ge had. Vooral aanvallend was er veel te ge nieten, waarbij speciaal linksbuiten Van Miert een doorlopend gevaar bleek. De Rotterdammers speelden in een hoger tempo dan de gasten, wier positiespel soms wel aardig was, maar voor het doel vrij ongevaarlijk bleek. Aanvankelijk kon de verdediging met behulp van de buitenspelval de Spar taanse aanval bedwingen, maar toen er 27 minuten gespeeld waren en een fraaie combinatie tussen Van Ede, Hos selaar en Van Miert door de laatste met succes bekroond werd, volgden binnen zeven minuten nog twee treffers, we derom na uitstekend samenspel ge scoord door Verhoeven en Van Ede. Nog voor de rust slaagden de gasten erin door middenvoor Fiebach tot 31 in te lopen. Ook na de hervatting had Sparta een groot overwicht, doch dank zij het pri ma werk van doelman Basikow. die harde schoten van Daniels en Verhoe ven uitstekend stopte, duurde het tot halverwege de tweede helft voordat Sparta deze meerderheid in een doel punt van Doesburg kon uitdrukken. De ze speler was na de rust ingevallen voor Janssen. In de resterende tijd gin gen aan weerszijden vele kansen verlo ren, zodat de strijd een overwinning met 41 voor Sparta opleverde. Goede eerste helft Met linksbuiten Moulijn en midden voor Temming als grote animators ging de voorhoede van Feijenoord tegen IFK Gotenburgvan start met een aantal flit sende aanvallen, uit een waarvan in de 17de minuut de score werd geopend door Moulijn. De Zweden speelden even on geïnteresseerd verder als zij begonnen waren en mede daardoor liep de score regelmatig op. Temming zorgde na 25 minuten voor 20, zeven minuten later bracht rechtsbuiten Bennaers het ver schil op drie doelpunten en na 41 minu ten zette rechtsbinnen Schouten de man OSAKA (ANP) Tijdens zwemwed strijden in Osaka (.Tapan) heeft de Ja panse Thuyoshi Yamanaka het wereld record op de 200 meter vrije slag ver beterd en gebracht op 2 min. en 1,2 sec. Het oude record stond sinds 26 juli 1959 met 2 min. en 1,5 sec. op zijn naam. In Moskou heeft de Rus Leonid Koles- nikov het Europese record 200 meter schoolslag verbeterd -en gebracht op 2 min. en 37,3 sec. Het oude record stond sinds 19 juni 1960 op naam van de Oost duitser Egon Henniger met 2.37,4. Kolesnikov is met 1 min. en 11,4 sec. ook Europees recordhouder op de 100 meter schoolslag. 4 De Hans Sachs-wegwedstrijd voor amateurwielrenners over 220 km in de buurt van Schweinfurt is gisteren ge wonnen door de Duitser Kortecm in 5 uur, 45 min en 55 sec. De Nederlander Schuuring werd in 5.50,12 derde en zijn landgenoot Van Smirren finishte als twaalfde. De Westduitse heren-hockeyploeg ze gevierde gisteren te Essen over België met 3—1. aan het scorebord voor de vierde maal aan het wrk: 40. Na de hervatting kreeg de strijd een ander karakter. IFK Gotenborg stelde energieke pogingen in het werk de sco re een ander aanzien te geven. Dit re sulteerde reeds na twee minuten in een tegendoelpunt van rechtsbinnen Ohlsson. Daarna was het woord weer aan Feijen oord, dat door toedoen van Temming tot 5—1 uitliep, doch dit was voorlopig het laatste wapenfeit van de Nederlan ders. De gevaarlijke Ohlsson passeerde doelman Pieters Graafland zeventien minuten voor het einde voor de tweede maal (52) en toen kort daarop mid denvoor Ekloef het derde doelpunt voor o Zu'eden scoorde, scheen Feijenoord zowaar nog in gevaar te komen. De dreiging werd evenwel tijdig afgewend en Bennaers maakte in de voorlaatste minuut aan alle twijfel een einde: 63. Het geluk was na de rust aan de zijde van Feijenoord want Goteborg heeft in deze periode twee strafschoppen gemist. Geen sloom spel Zesduizend toeschouwers waren naar de Venlose Kraal gekomen om WV de eerste thuiswedstrijd te zien spelen in de intertotocompetitie tegen Oergryte uit he Zweedse Gotenburg. Ondanks de hitte is het geen sloom voetbal gewor den, tenminste de eerste helft niet. De Venlonaren namen *hl spoedig de leiding door Sleven, maar zij hadden daar niet lang plezier van. De beste speler van de Gotenburgers was rechts binnen Wetterlind, die ook al spoedig voor de gelijkmaker zorgde. Maar weer namen de Venlonaren na een kwartier van verdeeld spel de leiding en ander maal hadden zij daar maar een paar minuten plezier van. De tweede helft was van aanzienlijk mindere kwaliteit dan de eerste. WV had kennelijk geen moed meer en of schoon de Zweden ook niet meer tot hun superieure spel van voor de rust kwa men, waren zij nu de gevaarlijkste ploeg. Scorebeloop: 4 min Sleven 10, 7 min Wetterlind 11, 22 min De Meulemees- ter 2—1, 25 min Wetterlind 2—2. Keepers op dreef Ajax heeft voor ruim 4000 belangstel lenden met 11 gelijk gespeeld tegen Malmö. De ruststand was 00. Beide ploegen lieten zowel voor als na rust herhaaldelijk scoringskansen onbenut, terwijl aan beide kanten door de doelverdedigers enige fraaie reddin gen werden verricht. Na dertien minu ten spelen in de tweede helft wist links binnen Keizer de Zweedse doelman, die te laat was uitgelopen, met een boogbal te passeren. In de negentiende minuut maakte Malmö uit een strafschop gelijk. De uitslagen luiden: Groep 1: Wiener HC— Odra Oppelen (O.-DId.) 4—1, Slovan Bratis lava (Tsj.Sl.)Vorwarts (Oost-Berlijn) 21; Groep 2: VFL Osnabrück (W.-DId.)—Grazer AK (Oost.) 6—2. Motor Jena (O.-Dld.)—Banik Ostrava 2—2; Groep 3: Gornik Zabü (War schau)—Wiener SK 2—5; Dynamo (O. Berlijn) Spartak (Tsj. si.) 1—1; Groep 4: Vienna— Oilenbacher Kickers (W.-Dld.) 5—2, Tatran Preslow (Tsj.sl.)Lokomotiva Leipzig 31; Groep 5: Chaud de Fonds (Zw.)Schalke 04 (W.-Dld.) 32, IFK GotenburgFeijenoord 3—6; Groep 6; FL Pirmasens (W.-Dld.)—FC Zürch 2—1. Malmö—Ajax 1—1; Groep 7: Bo- russia Neunkirchen (W.-DId.)—Grenchen (Zw.) 20, VVVOergryte Gotenburg 22; Groep 8: SpartaTasmania (Berlijn) 41, Elfsborg Boras (Zweden)—FC Basel 2—1. In het weekeind van 1 en 2 juli zullen voor de verschillende groepen van de intertoto competitie de volgende wedstrijden worden gespeeld: Groep 1: Slovan BratislavaWiener AC, Vorwarts BerlinOdra Oppelen: groep 2: Grazer AK—Banik Ostrava, Motor Jena—VFL Osnabrück; groep 3: Spartak Hradee-Kravola Wiener Sportclub, Gornik ZabrzaDynamo Berlin; groep 4: Vienna—Tatran Piresow, Lo komotiva LeipzigOffenbacher Kickers groep 5: FC Schalke '04—Feijenoord, FC Chaux de FondsIFK Gotenborg; groep 6: Ajax—FC Zürieh, FK Pirmasens—Malmö FF; groep 7: Oergryte Gotenborg—FC Grenchen, Borussia Neunkirchen—VVV; groep 8: Spar ta—IF Elfsborg Boras, Tasmania Berlin—FC Basel. Van Ede schoof zaterdag het derde doelpunt langs de doelman van Tas mania, die later nog eenmaal gepas seerd zou worden. Eigen nieuwsdienst Op het voetbalveld van Xerxes te Rotter dam, waar een temperatuur heerste als in een woestijnvlakte, werd het Groningse Ve locitas definitief uitgeschakeld voor de lands titel hij de amateurs. Dat gebeurde met 21, dezelfde cijfers als de vorige week te Groningen. Er was nog een overeenkomst en wel „jn de persoon van de midvoor van Xerxes, de Surinamer Johnson. Opnieuw vroeg hij weer zeer sterk de aandacht, zij het deze keer in gunstiger zin. De hitte die iedere speler teis terde deed hem niets. Johnson was zeer ac tief en beweeglijk en overal waar zich maar een kans zou kunnen voordoen, was hij te vinden met het instinct van een. ervaren strijder. Doelman Doornbos had veel moeite hem op afstand te houden. Dat gelukte tot het moment, waarop linksbinnen Krisch zijn mid voor van een uitstekende pass bediende. Het schot dat Johnson losliet was voor Doornbos te machtig. Velocitas, dat bijzonder moeilijk en stroef combineerde, moest tot de rust het antwoord schuldig blijven, ofschoon midvoor Smit en jniksbuiten Roozeboom met iets meer be heersing en met een zuiver schot in de be nen gemakkelijk voor andere cijfers hadden kunnen zorgen. In de tweede helft werd Velocitas naar 20 geschoten, alweer door Johnson na knap voorbereidend werk van Rijshouwer. De Gro ningers waren aangeslagen dacht iedereen, maar Velocitas had toch nog geheel andere bedoelingen. Naar voren, werd het devies en drie minuten later werd een aanval over links met succes afgerond door Roozeboom. Het slot werd zeer onprettig, ook al door vreemde beslissingen van de scheidsrechter. Moe, bezweet en met wankele knieën bereik ten Xerxes en Velocitas ten slotte de douches, di^ iedereen hard nodig had, met de cijfers Velocitas heeft protest aangetekend tegen het tweede Rotterdamse doelpunt, dat vvol- gens de Groningers in buitenspelpositie "zou zijn gescoord. Zowel de scheidsrechter als de neutrale grensrechters hebben nu reeds verklaard, niets van een dergelijke overtre ding te hebben geconstateerd. In Haarlem zijn KHFC en Sportclub Em ma zo verstandig geweest eerst om zeven uur van start te gaan. De zuidelijke ploeg beleefde een dag, waaraan het nog zeer lang en met veel genoegen zal terugdenken. Met de triomf van 20 kon het in opgewekte stem ming naar Treebeek terugkeren. Zonder aan de prestaties van de overige spelers van Emma ook maar iets te kort te willen doen, verdient doelman Van der Kuyt in het licht van de volle belangstelling geplaatst te worden. Op weergaloze wijze ver dedigde hij zijn doel en dat alles in een stijl die de grote klasse van deze doelman ken merkt. Achtduizend bezoekers hadden her haaldelijk zijn naam op de lippen en zij hebben van hun grote bewondering dikwijls blijk gegeven. Voor de rust speelde de voorhoede van Emma de verdediging van KHFC één keer met opvallend gemak open en midvoor Ke rens voltooide deze aanval. Rust 0—1. Ook hierna stuitte de aanval van de Haarlem mers op de fantastische doelman Van der Kuyt. Heel Emma werd dolgelukkig toen Lempers de stand op 02 bepaalde, waar- mej ieri s^°^e °°k het einde kwam, ook al omdat doelman Van der Kuyt tot het laatste fluitsignaal zijn uitstekende vorm bewaarde. Xerxes, Sportclub Emma en KHFC heb- ans a^e drie vijf punten uit vier wed strijden. Zaterdag a.s. spelen KHFC en Xer xes tegen elkaar en een dag later vindt de returnontmoeting plaats. Emma speelt nog twee keer tegen Velocitas. Advertentie fantastisch FORSE TUBE F 1.75 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6