BRIELS DIRIGEERT VOOR NEGEN EUROVIS1ELANDEN Z.L.M.-manifestatie kreeg imposant slot „AANSLAG" OP DE ZEEUWSE STRANDEN Si de goochelaar* I Stichting Zeeland moet bij de gemeenten aankloppen Bom gevonden te Zierikzee Badgasten en vissers Ai Centimeter eelt Werkers op de l°'n m in WIN! jemtv halve Ziïftw! achtergrond Nijpend parkeervraagstuk op Walcheren en Schouwen imon Dit jaar geen rijwieldriedaagse Industrieterrein aan Hollands Diep De Roo tweede in Brugge Maandag 26 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Raad Westkapelle bijeen PERSONEELSLASTEN STIJGEN verhoging van subsidie Bcroep aan opvolger van ds. Elseman Brok dynamiek Onvergetelijk ALLEEN NOG HET NAPRATEN Handen Ds. Bons bevestigd als zendingspredikant Rustig bezoekje Besproeid gesprek Internationaal Verkeersongevallen Bergen op Zoom Landbouwer vond mammoettand Raad Souburg bijeen ZIERIKZEE. Bij graafwerkzaamhe den ten behoeve van de bouw van een opslagplaats is men te Zierikzee op een bom uit de laatste wereldoorlog van een meter lengte en 30 cm doorsnee ge stuit. Reeds eerder in 1959 werd een bom van een dergelijke grootte gevon den in de buurt van het terrein, waar nu weer een bom is aangetroffen. Dit oorlogstuig is afkomstig van een bom bardement dat in 1944 werd uitgevoerd op een munitieopslagplaats. Vandaag zal de mijnopruimingsdienst trachten het projectiel onschadelijk te maken. Di rect gevaar voor de omwonenden is niet aanwezig. WESTKAPELLE. De gemeenteraad komt donderdag 28 juni in een vergade ring bijeen. Op de agenda staan de huur van het badstrand van de Polder Walcheren en door verhuur ervan aan de VW Westkapelle, herziening salaris sen gemeentepersoneel en de aankoop van een perceel weiland ten bate van het uitbreidingsplan Noord. MIDDELBURG. In verband met steeds hogere personeelslasten heeft de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk zich tot de Provincie gewend ter verkrijging van een aanzienlijke subsidieverhoging. Blijkens de overgelegde begroting zou deze subsidie voor het jaar 1962 weder- „Diminuendo die muziek nog zachter Van een onzer verslaggevers KAMPERLAND. De Z.L.M. landbouwdagen 1961 zijn zaterdag beëindigd met een imposante herhaling van het spel van Carel Briels. Overtuigender dan de dag tevoren dirigeerde Briels zaterdag middag, ten aanschouwe van duizenden televisiekijkers uit negen Eurovisielanden, zijn orkest van straaljagers, tractoren, soldaten en kinderen. DE LAATSTE DAG van de tentoon stelling is het hoogtepunt geworden, niet in de laatste plaats door het stra lende zonnetje dat in de morgenuren al grote aantallen bezoekers liet transpi reren. Was de eerste dag een dag van zakelijkheid, de laatste stond geheel in het teken van het spel. Sportwedstrij den van de leerlingen van de landbouw- huishoudsehool, een modeshow van de meisjes waarin ze paradeerden in zelf gemaakte kleding, een concours-hip- pique van de Zeeuwse rijverenigingen, en het optreden van Noord-Bevelandse muziekkorpsen, boden de toeschouwer een maximum aan hoor- en kijkgenot. Namens vele mensen moe van het rondsjouwen een zonnebad, ongewild kwam een stofbad als toegift. Want het was heet en stoffig. Vooral de kij kers naar de parade van de Zeeuwse ruiters zullen wel met een laagje zand overtogen huiswaarts zijn gekeerd: de paardehoeven wierpen grijze wolken op. De eigenaar van de consumptie tent voer daar echter wel bij. „Mijn heer", zei hij, ,,het is geweldig ik kan nog niet een schatting maken van de hoeveelheden limonade en bier die ik de mensen door hun dorstige kelen heb kunnen spoelen maar in ieder geval zijn het vrachtauto's 'vol geweest" Op het overvolle tentoonstellingster rein liepen we zaterdagmiddag ook nog de heer G. M. F. Bom, voorzitter van de organiserende Kring Noord-Beveland van de Z.L.M. tegen het lijf. Desge vraagd verklaarde hij buitengewoon te vreden te zijn over het verloop van de tentoonstelling. „We zijn tevreden zon der meer, want als een kleine gemeen schap een dergelijk groots provinciaal gebeuren organiseert, met zulk mooi weer, dan kunnen we ook niet anders dan tevreden zijn. ..De heer Bom voeg de er aan toe dat het totaal aantal be- BERGEN OP ZOOM. Door de Ker- keraad van de Ned. Herv. Gemeente is in een gehouden vergadering met alge mene stemmen een toezegging van be roep gedaan aan. Ds. A. van Santen te Drachten. Indien hij het beroep zal aan nemen wordt hij de opvolger van wij len ds. O. Elseman. Ds. P. Westland, Nederlands-her vormd predikant te Sint-Annaland, hoopt zondag 2 juli a.s. des avonds om zes uur afscheid te nemen van zijn ge meente, in verband met zijn vertrek naar Groot-Ammers, waar hij in de morgendienst bevestigd zal worden door ds. J. de Lange. In de namiddagdienst hoopt hij dan op 9 juli zich te verbin den aan zijn nieuwe gemeente. zoekers nog niet bekend was. Wie er nog meer redenen tot tevredenheid moet hebben gehad? Carel Briels, de regisseur van de manifestatie „Einde Delta Eerste Fase". Was het vrijdag zo, dat niet alles even vlot verliep, zaterdag trok hij alle registers uit van zijn showorgel en liet de volle akkoorden van zijn re gietalenten bruisend horen. De heren van de N.T.S. die hem geen enkel fout je zouden hebben kunnen vergeven, omdat half Europa er getuige van was, zorgden er dan ook voor dat het een perfecte uitzending werd. Onze grote Carel verdeelde zijn ac tiviteiten zaterdagmiddag over meer dan een terrein. Zijn energie was on uitputtelijk en het leek soms alsof ze hem hete naalden in de tenen prik ten, zo sprong hij heen en weer van de televisiewagen naar de regiecabine en van de regiecabine naar buiten om een snelle blik te kunnen slaan op de moni tor, een miniatuur t.v. toestelletje, dat elke vergissing zou hebben verraden. De 23-jarige boerenzoon, Huib van der Maas, die hem bij de organisatie van het evenement terzijde stond liet hem ook geen moment in de steek. Samen met de heer Briels sloeg ij de duinen, en de plaats waar het «spel zou gaan gebeuren, nauwlettend gade opdat er zich geen ongerechtigheden zouden bevinden. Er waren enkele mi nuten voor het begin van de manifesta tie overigens nog onverlaten die op de duintoppen het decor verstoorden. ,,Kijk daar nu weer eens", riep re gisseur Briels gramstorig uit, terwijl hij met een adelaarsblik vanuit de regie cabine het toneel overzag. Er moest een politieman met een schel fluitje en een motoragent om hen te verjagen, aan te pas komen. De scenes volgden dit keer vlot ach ter elkaar, hoewel het leger zich nog niet vlug genoeg formeerde. „Vlug, het défilé", steunde Carel Briels, zich het zweet van het voorhoofd wissend, met tekstboeken wuivend, tegen een ver bindingsman van de commandotroepen, die met walkie-talkie de groepen op riep. De groene baretten van de ver bindingsdienst weken tijdens de mani festatie trouwens niet van zijn zijde en zaterdagavond kwamen ze op uitno diging van hun „baas" een bezoek brengen aan zijn caravan in de dui nen. „Weg die kerels, snel weg „Waar blijft nou de folklore?!" net van verbnidingen door Carel Briels „in de hand" werden gehouden. Naast Huib van der Maas was er zaterdag middag nog iemand die met recht de „rechterhand" van Briels mocht heten! We zagen een heer voor de regiecabine die hem ieder gewenst moment zijn brandende sigaret aanreikte èn vast hield. Want Briels had zijn handen no dig en dirigeerde: een dynamisch man. De heer Bom zei: „Briels is een groot regisseur en wat hij met amateurs heeft bereikt, is bewonderenswaardig". Vermelden wij nog dat de zoons van Carel Briels hem doeltreffend ter zijde stonden. Zijn oudste zoon bediende zelfs de geluidsinstallatie. Einde Delta Eerste Fa- vergeten. En de Noord- Zeeland zal se" niet licht Bevelanders zullen nog lang napraten over de onvergetelijke driedaagse in vasie van landbouwend Zeeland, een evenement nog nooit op hun voormalig eiland vertoond. Zaterdagavond begon onmiddellijk na de sluiting, omstreeks zes uur, de afbraak. Een triest beeld: lege flesjes, proppen papier, half ingezakte tenten en een verlaten parkeerterrein. De 150 tractoren van de manifestatie spoedden zich huiswaarts over de Noord-Beve landse wegen en in elk dorpje zaten de mensen, op bankjes voor hun hui zen, te kijken naar de files auto's: voor het eerst in de geschiedenis. En in de duinpan is de rust nu weerge keerd, zoals de tekst van het spel luidt: „Stilte, stilte tussen de duinen en het zeegetij, stilte over 't rijke Zeeuwse land achter de Deltadijk, stilte over de blonde Oosterschelde.... Stilte.... Advertentie N.V. TabaksfabriekJ.Gruno-Nijkerk Evenals vrijdag werden de kijkers weer geboeid door het schouwspel van de stuntvliegers, die via een ingenieus MIDDELBURG. In de Nieuwe Kerk werd gisteravond ds. P. Bons be vestigd als zendingsprediSkant van de Ned. Herv. Kerk. De nieuwe zendings predikant werd na te zijn bevestigd door dr. E. Jansen, directeur van (het zen- dingsbureau te Oegstgeest, afgevaardigd door de classis Middelburg en Yzendij- ke als zendingspredikant in de classis Sarmi op Nieuw-Guinea. In zijn toepsraak zei ds. Jansen dat het getuigen van Jezus Christus een pu blieke zaak is. Dit is niet beperkt tot binnen een kerkgebouw of gemeente. Steeds weer zijn er nieuwe discipelen tot aan het einde van deze wereld. De predikant noemde dit de apostolische successie met een reformatorische in slag. De gemeente behoeft in dit apos tolaat niet passief te zijn, zij mag hier in actief deelnemen. Hierna volgde de bevestiging van ds. Bons, onder handoplegging van een groot aantal predikanten uit de classis. Met een preek over Johannes 12 46 deed ds. Bons zijn intree. „Wij zijn als christenen het licht der wereld en onze opdracht is te getuigen van onze le vende Heer. De opdracht voor U die hier blijft en voor ons in Nieuw-Guinea is precies dezelfde." Ds. L. H. W. Theunissen uit Aagte- kerke vaardig de de nieuwe predikant, namens de classis af naar zijn werk- terrin in Nieuw-Guinea. ..Dit is voor ons een dag van grote blijdschap." Deze dienst werd ook bijgewoond door ds. Baars uit 's-Heer Arendskerke, die vroeger in de classis Sarmi zenl'ngs- predikant is geweest. D. Boss volgt ds. Baars als zodanig on. Velen maakten na afloop van de dienst gebruik van de mogelijkheid om nader kennis te maken met ds. en mevrouw Bons. Vol gende maand 7'' het echtpaar Bons met hun beide kinderen via India naar Nieuw-Gu n-a vertrekken. O Aan het Dr. Moller Lyceum te Ber gen op Zoom slaagde voor het eindexa men H.B.S. A Bonny Rennes uit Oud Vossemeer. KAMPERLAND. Nu het groot spektakel in de duinen bij Kamperland achter de rug is en iedereen over de Noord Bevelandse weggetjes naar huis is gehobbeld, zullen de organisatoren, en alle Z.L.M.-ers die iets met de ten toonstelling te maken hebben gehad een luchtledige ruimte zijn binnengestapt. Maanden van intensief diplomatiek verkeer tussen Noord Bevelandse boe ren, berookte beraadslagingen, die tot diep in de nacht voortduurden, ratelen de telefoons en 't activistisch gesjouw van hot naar her, zijn plotseling afge broken. Een vuurpijl, die langzaam en schitterend zijn baan naar het zenith trok, is plotseling uiteengebarsten in een ontzaggelijke kleurenweelde. Briels heeft voor een knetterend, dovend slot gezorgd. Alleen de vonken dansen op ons netvlies na. Men moet de leegte die volgt niet onderschatten. Voor de dravers is het een moeilijk te verteren stilte. De persoonlijke banden, die zo nauw waren aangetrokken, zijn plotse ling gevuld met napraten. Dergelijke gesprekken zijn gedoemd als een nacht kaars uit te gaan. Maar nu alles mee heeft gezeten zal er niettemin een grote voldoening zijn. De organisatoren, die maandenlang in de schijnwerpers van de publiciteit heb ben gestaan, zullen het ons niet euvel duiden dat wij in de stilte die nu is ge volgd aanleiding' vinden het „parade front" te verlaten en een rustig bezoek je af te leggen bij de stille werkers op de achtergrond. Dat wij ook hier moe ten volstaan met een zeer onvolledig beeld kan ons moeilijk kwalijk worden genomen. Maar wij vinden het om een keus te doen de moeite waard het leger tje mannen op de voorgrond te plaatsen dat zich een centimeter eelt in de han den heeft gewerkt in de dienstverlenen de sector om het maar eens plech tig uit te drukken. De installateur Flikweert uit Kamper land b.v. is met randjes onder zijn ogen in bed gedoken. De laatste da gen voor de tentoonstelling heeft hij letterlijk dag en nacht gewerkt. En toen de hoofdopzichter J. C. Quist van de Nederlandse Heidemaatschappij op een gegeven moment reeds om zeven 's morgens op het terrein verscheen, was Flikweert al druk in de weer. ,,Je bent er vroeg bij", zei Quist. Vroeg?, antwoordde Flikweert, laat zul je bedoelen. Hij was niet naar bed geweest.... Het is dan ook geen kleinigheid om voor alle standhou ders de electrische aansluitingen te verzorgen. Trouwens, de Nederl. Heidemij. heeft zich niet onbetuigd gelaten. De heren ir. R. J. Koopmans en J. C. Quist heb ben ons in een rijkelijk met limonad besproeid gesprek een boekje open ge daan over de voorbereidende werk zaamheden. Het was overigens een ge sprek met hindernissen, want het was daar in de gele keet van de Heidemij een komen en gaan van relaties, waar bij menigmaal van stoeltje werd ver wisseld. Maar de cijfers kwamen er uit, en die spraken boekdelen. U moet niet vergeten dat we 1200 rijplaten in het zand hebben gelegd zei de heer Koopmans. Tezamen betekent dit zes kilometer rijplaat, maar omdat ze dubbel liggen is er dus drie kilometer bereidbare weg aangelegd in het zand^ In totaal is hiervoor 150 ton staal versleept waar voor we een vijftien tot twintig keer een zware vrachtwagen moesten la ten rijden. Om nog even in de cijfers te blijven: Er zijn 1500 palen voor afrastering en voor rijwielstalling geslagen. Daar naast 250 palen voor de bevestiging van vlaggen of voor de electrische lei dingen. Drie weken van tevoren is men be gonnen. Er werden dagen gemaakt van zeven uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Dan nog een bespreking tot elf uur, en daarna de rit naar huis. Wilt U nog meer cijfers? De veiling Goes stelde tienduizend kisten beschikbaar voor de manifesta tie in de duinpan. Ga ze maar eens verslepen! Volledige medewerking werd verleend door de gemeenten Kortgene en Wis- senkerke, door het waterschap Noord Beveland, de n.v. Dijksbouw, de Rijks waterstaat, de P.Z.E.M. en de water leidingmaatschappij. En nu hopen we dat we geen instan tie vergeten zullen zijn, hoewel die hoop wel ijdel zal blijken. Er zijn egalisatie-werkzaamheden uit gevoerd, duintjes werden geschoond, tenten moesten worden opgezet en lichtkabels aangelegd. In feite te veel om op te noemen. De P.Z.E.M. stelde een halve kilomei ter electriciteitskabel ter beschikking. Deze kabel kon in de Banjaard worden aangesloten. De medewerking was niet zelden loyaal dat het gevraagde er voor het tijdschema was. „Voortreffelijk", zeg gen de mensen die er bij waren. De rijkswaterstaat stelde richtingborden beschikbaar, de Heidemij. plaatste ze. Bij zo veelomvattende werkzaamhe den wordt aan de planning bovendien een zeer hoge eis gesteld. Maar het is voor elkaar gekomen. En de duizenden bezoekers hebben kunnen controleren hoe het voor elkaar is gekomen. Men is eenstemmig van oordeel dat de driedaagse veldtocht van Kamper land de geschiedenis ingaat als een kras staaltje van gecoördineerde beid, een arbeid die duidelijk met suc ces is bekroond. MIDDELBURG „In mijn achtjarige loopbaan hier op Wal cheren heb ik het nog nooit zo druk gezien als dit weekend". Dat vertelde ons de adjudant van de rijkspolitie te Westkapelle, wiens ressort zich uitstrekt van Vrou wenpolder tot Zoutelande. „Het was abnormaal druk op de Zeeuw se wegen. Vooral veel Belgen, daarnaast ook Duitsers en Ne derlanders". De adjudant is met zijn personeel dan ook bijna twee dagen lang in touw geweest om het verkeer op de Walcherse we gen in goede banen te leiden. Dat deed ook trouwens zijn collega met als standplaats Souburg. De nieuwe Vlissingseweg is vermoe delijk nog nooit zo druk bereden door toerist en als gisteren. Over dit laatste kan ook do Middel burgse politie meepraten. Zondag van vijf uur in de middag tot half negen 's aVonds heeft de Hermandad van de Zeeuwse hoofdstad voor een kracht proef gestaan- die in het verleden haars gelijke niet heeft gekend. Wie om ze ven uur vanaf de veelomstreden sta- tionsbrug in de richting Koudekerke reed 0ste, dat hij dit ongestoord kon doen), zag niets dan auta's en dezelfde ervaring kon men opdoen op de Nieuwe Vlissingseweg tot Souburg. In een straal van vier kilometer rondom Mid delburg stuwden de personenauto's op de brug aan (zo langzamerhand vermoe delijk de meest verwenste „flessennek': van Nederland). Maar pet af voor de Middelburgse politie, die ten koste van veel transpiratiedruppels de files kon „verwerken". Gerust kan men zeggen dat er in het afgelopen weekeinde een aanslag op de Zeeuwse stranden is gedaan. Van Cad- zand tot aan Haamstede (uiteraard ook naar het zuiden en het noorden) krioel de het van de badgasten. Een interna tionaal hadfestijn. Tussen de talrijke schaars geklede uitgaanders bevond zich ook nog een aantal sportvissers, dat ondanks de door de toeristen ver oorzaakte woeling in het water toen nog een visje poogde te verschalken, Ondanks al die drukte zijn er toch Q 7 7 |°m een forse stijging dienen te ClCll Z6LQÏL j ondergaan. Gedeputeerde Staten nemen ten aanzien van deze ver zoeken voorshands een aarzelende houding aan. In de toelichting die G.S. geven, me moreren ze de financiële geschiedenis van de Stichting. Hieruit blijkt dat de subsidie, die in 1951 nog 15.000 gulden bedroeg, geleidelijk is gestegen tot 45.000 gulden in 1958. Thans wordt ver zocht om een verhoging tot 63.000 gul den, waarbij men mag verwachten blijkens de overgelegde papieren dat dit bedrag in 1962 tot 73.000 -gulden zal moeten stijgen. G, S. vragen zich thans af of de Pro vincie wel het aangewezen lichaam is om steeds maar weer de tekorten van de Stic'iting te dekken. Naar de mening van G.S. is in de Stichting een samen- werking belichaamd tussen rijk, pro vincie en gemeenten. De rijkssubsidie groeit als gevolg van het systeem, n.l. toekenning van een bepaald percentage in de subsidiabele lasten met de toene ming van die lasten. Naarmate de te korten groter werden heeft ook de pro vincie, onder de drang van de om standigheden, haar subsidie aanzienlijk verhoogd. De subsidies van de gemeen ten zijn echter sinds de oprichting van de stichting in 1947 nagenoeg gelijikge- bleven. Dit achten G.S. onjuist. Het moet redelijk geacht worden aldus G. S. dat de drie participanten hier alle drie aan te pas komen. Daarom zo schrijft het college ware het van het bestuur van de Stichting taktvoller ge weest, indien het, voordat tot uitbrei ding van het personeel werd overge gaan, eerst een onderzoek had ingesteld naar de vraag of de drie participanten gezamenlijk bereid zouden zijn de ge volgen daarvan te dragen. Na ernstig beraad meent het college thans te moeten voorstellen de subsidie verhoging te beperken tot een bedrag van 12.000 gulden. betrekkelijk weinig ongelukken gebeurd. Ongevallen waarbij ernstig persoonlijk letsel ontstond zijn in het geheel niet voorgekomen. Het grote probleem voor de mannen van het gezag was wel de vraag waar al die auto's, die in onaf gebroken rijen richting kust reden, moesten worden geparkeerd. Op Wal cheren was er zondagmiddag bepaald sprake van een hijpend parkeervraag stuk. Men wist niet meer waar de auto kwijt te kunnen. Ditzelfde deed zich voor in de Westhoek van Schou wen. Op Noord-Beveland en in West- Zeeuws-Vlaanderen (Cadzand) was het probleem minder groot. De veerdiensten in Zeeland hebben de invasie kunnen opvangen. Het veer Vlissingen-Breskens maakte er zondag gewoon een uurdienst van, maar no teerde geen wachttijden. Dat deed wel het veer Anna Jacobapolder-Zijpe, waar zondagmorgen de weekendgan- gers drie tot drieeneenhalf uur geduld moesten hebben voordat zij de over tocht mochten aanvaarden. In de mid dag werd met twee boten gevaren. Toen bleven de wachttijden beperkt tot anderhalf a twee uur. KAMPERLAND. Men spreekt altijd over mosterd na de maal tijd als een bijzonder onfris des sert. En terecht. Er is niets zo zielig als een uit elkaar gerukt diner, waarbij de coteletten geserveerd worden bij de vruchtenpudding en het mous serend wijntje een half uur na het vette middendeel. Een dergelij ke situatie kan ontstaan als de ge rant van een hotel een organisa torische blunder heeft gemaakt en als de hele situatie uit zijn hand is gelopen. Het een en ander kan van de organisatie in Kamperland niet gezegd worden. De zaak mar cheerde, enkele kleinigheden daargelaten. En al hebben de or ganisatoren als een soort vliegen de brigade liters zweet verloren, al hebben ze hun benauwde ogen blikken gehad, dat neemt toch niet weg dat hun activiteiten in de grote lijn een algemene waarde ring en een doorwrocht respect hebben afgedwongen. Dit alles mag dan gemeenplaats zijn, maar we zijn nu eenmaal niet origine ler. Eén man is er die duidelijk ge goocheld heeft. Die man is Simon van Langeraad. Hij was overal tegelijk. Wij weten het, dit laatste heeft een onwaarschijnlijk accent, maar het blijft nochtans waar. We zijn duizenden en nog eens duizenden mensen tegengekomen. Een menigte waarin de bekende speld in de bekende hooiberg een belangrijke rol heeft gespeeld. Het laat zich dan ook verstaan dat hele families elkaar bij de rok hielden. Ze flaneerden zogezegd „roksgewijs" door de drukte, boertig en leutig gestemd, maar voortdurend op de hoede om el kaar niet kwijt te raken. Robbie!, roept een zenuwach tige moeder. Ze stoot ongedul dig tegen de schouder van haai man en zegt: Waar is Robbie nou Na zes en dertig minuten speurwerk wordt het jong terug gevonden. Bij de walkie-talkie- specialisten van het Nederland se leger. Allicht, waar zou hij anders zitten.. Iedereen was onderhevig aan het potentiële gevaar om gewoon zoek te raken. We zijn zelfs men sen tegengekomen die zichzelf kwijt waren. Dés te onwaarschijnlijker was het dat de grote Simon nooit zoek was. Deze goochelaar moet zich in tien afzonderlijke delen ge knipt hebben want hij was overal tegelijk. Hoewel dit laatste ge woon strijdig is met de natuurlij ke orde, moeten we verklaren dat de uitspraak berust op controleer bare waarnemingen. Er zijn slechts drie mogelijkheden: Of Si mon heeft een uitnemend stel cheld, of hij is een snelle loper, chelf, of hij is een snelle loper. In dat laatste geval mogen we veronderstellen dat hij de komen de dagen, als een echte boer, vroeg in de veren zal duiken. Zoals gezegd: Er was geen mos terd na de maaltijd. Het vette middenstuk van de tentoonstel ling, die als een enorme lap door regen spek in het zand lag, werd keurig begeleid door het mousse rende wijntje van een gevarieerd muziekje. En de vruchtenpudding die Briels in de duinpan serveerde was precies op tijd. Op het stuk van de organisatie: Geen klachten. Nogmaals, wie over kleinighe den valt is een kniesoor. BERGEN OP ZOOM. De (bekends Rijwieldriedaagse, die elk jaar door de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer Bergen op Zoom werd georganiseerd (vorig jaar voor de twaalfde maal) gaat niet door. Het (on),geluksgetal 13 ■had hier niets mee te maken vertelde de directeur 1 van de V.V.V., de heer Sliepen, maar gezien het nadelige saldo vorig jaar 1200) was het niet meer verantwoord deze tocht te organiseren. De dertiende maal.heeft het dus niet mogen zijn. Na zeer veel besprekingen en onderling beraad heeft het bestuur van de V.V.V. besloten deze bekende rijwieldriedaagse niet meer door te laten gaan. Met veel pijn in het hart werd dit besluit geno men omdat dit een grote attractie was voor de jeugd van Bergen op Zoom en omgeving en als een van de evenemen ten ,gold. De belangstelling van de vreemdelingen was de laatste jaren te rug gelopen tot niet meer dan tien pro cent van de deelname. De kosten die er aan waren verbonden, waren niet meer te dragen. Deze bedroegen voor de jeugd 3.75 en 4.50 voor boven de zestien jaar. Om de tocht gezien de onkosten door te laten gaan zou dit bij een deelname van driehonderd wielrij ders 3 per persoon omhoog moeten gaan. De organiserende ploeg onder leiding van de heer A. Broekmans heeft altijd verdienstelijk werk gedaan en de in vestering zou dan van andere zijde moe ten komen. Ook op het kantoor van de V.V.V. vergde de regeling van deze tocht in het (hoogseizoen een grote druk te. Men heeft nog getracht te komen tot een organisatie die de tocht ter'hand zou nemen. Het bestuur .hoopt dat het vol gend jaar deze rijwieltocht alsnog 'gere den kan worden. KLUNDERT. Onder de naam „Sa menwerkingsorgaan de Roode Vaart- Moerdijk" hebben de gemeentebesturen van Klundert, Zevenbergen en Hooge en Lage Zwaluwe een plan gelanceerd tot de aanleg en exploitatie van een in dustrieterrein buitengaats aan het Hol lands Diep. Dit hondervijftig hectaren groot terrein is gelegen tussen de kop van de Roode Vaart en de haven van Moerdijk. Het is de bedoeling alleen grote industrie hier aan te trekken. Het samenwerkingsorgaan stelt zich voor binnenkort opdracht te geven tot het maken van een structuurplan voor dit gebied. Hieruit zal moeten blijken welke mogelijkheden er zijn. Verder zal ook een onderzoek worden ingesteld naar de technische en financieei-econo- mische mogelijkheden. Uitvoering van dit plan zal vooralsnog moeten wachten op het afsluiten van het Haringvliet in 1967 of 1968. Rotterdam en Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben voorts hun in stemming met dit plan betuigd. Al in 1957 liet de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam zich uit ovër de .zeer gunstige ligging van het gebied rond de Roode Vaart. BERGEN OP ZOOM. Op de hoek Parallelweg. Antwerpsestraatweg had een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door J. van der B. uit Den Haag en een auto, bestuurd door A.S. D. uit Zuidzande. Deze laatste kwam over de Parallelweg gereden en ver leende aan de Hagenaar, die over de Antwerpsestraatweg reed geen voor rang. Beide wagens werden flink be schadigd maar geen der inzittenden ge wond. Ter hoogte van de Stalenbrug op de Antwerpsestraatweg had eveneens een verkeersongeval plaats. J. de W. uit Anna Jacobapolder kwam met een auto aangereden en opende plotseling het lortier zonder uit te kijken of er ver teer aan kwam. Juist wilde B. K. uit Bergen op Zoom op zijn brommer pas seren en reed tegen het portier op. Hij viel en liep enige kneuzingen en ont vellingen op terwijl de brommer zwaar werd beschadigd. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend kon K naar huis worden gebracht. In de Williamstraat kwam W. M. J. N. uit Bergen op Zoom in aanrijding met zijn brommer met J. T. B. uit Tho- len omdat N. geen voorrang verleende. Ook B. had een verkeersfout gemaakt. Beide liepen verwondingen op en hun brommer en fiets werden vernield. TERNEUZEN. De landbouwer J. v. d. Vijver uit Braakmanpolder heeft naar thans bekend is geworden enkele dagen geleden vlak bij een der kreken in de Braakman een mammoettand ge vonden. Burgemeester A. F. Hanssens van Hoek, die de tand ten geschenke kreeg, zal hem doen ophangen in het binnenkort gereedkomende kampge bouw van de recreatie Braakman. BRUGGE. Jo de Roo is aan het eind van vorige week tweede geworden m een wegwedstrijd in Brugge Hij werd in de eindsprint geklopt door de Belg De Wolff die voor de 160 km een tijd nodig had van vier uur 49 min. Rent meester werd vierde. De minister van economische zaken heeft de heer R. v. Grimbergen te Ter- neuzen aangewezen als rijksgecommit teerde voor de examens ingesteld door de vakraad kappersbedrijf. Raad St. Maartensdijk Onderhandse aanbesteding restauratie gemeentehuis ST. MAARTENSDIJK. De gemeen teraad van St. Maartensdijk komt dins dagmorgen om tien uur in openbare vergadering bijeen om een agenda van negentien punten af te werken. Een van de te behandelen punten is een voorstel van B. en W. tot onderhandse aanbeste ding van de restauratie van het gemeen tehuis. In een vorige vergadering had de raad zich in meerderheid uitgespro ken voor openbare aanbesteding, maar Monumentenzorg kon zich met het laat ste niet verenigen. Zij stelde voor de restauratie onderhands te doen aanbe steden aan het aannemersbedrijf D. Huurman jr. NV te Delft. B. en W. me nen dit advies te moeten overnemen. Het aanbestedingsbedrag bepaalden zij op 356.500. Beswaren tegen verlenging werktijd gemeentepersoneel AXEL. De centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenaren zaken vergaderde ter bespreking van de door burgemeester en wethouders sa mengestelde regeling van de dienst- en werktijden voor het gemeentepersoneel in verband met de invoering per 1 juli van de volledige vijfdaagse werkweek. Voor de werklieden gaat deze invoering gepaard met een verdere verkorting van de werktijd tot 46 uur per 1 janua ri 1962 tot 45 uur; voor het administra tieve personeel met een verdere verlen ging van de wekelijkse werktijd tot 41 en een kwart uur. De commissie stemde in met invoe ring van de volledige vijfdaagse werk week. Tegen het doen samengaan hier van met een verdere verlenging van de werktijd van het administratieve perso neel werden verscheidene ernstige be zwaren geuit. Hierbij werd er op gewe zen dat de werktijd voor dit personeel ook vorig jaar reeds is verlengd en voorts dat de zaterdaguren ook reeds op de overige dagen van de week moe ten worden ingehaald. Ook werd het thans niet het psychologisch juiste mo ment voor verlenging van de werktijd geacht. Ten aanzien van de werklieden werd directe verkorting van de werktijd tot 45 uur bepleit, inplaats van pas per 1 jan. De vergadering kwam niet tot een overeenstemmig advies en besloot, de geuite gevoelens ter kennis van B. en W. te brengen. SOUBURG. De raad der gemeente Oost- en West-Souburg komt woensdag 28 des middags om twee uur bijeen. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot vast stelling van de partiële uitbreidingsplan nen, herziening plan Middenhof en West; voorstel tot verkoop van grond aan de T -mdreglstraat aan de heer P. de Wolf.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3