Behalve schelpdieren zeehond slachtoffer van de Deltawerken Breskens mag aanleg van Strandboulevard ter hand nemen Inbrekers sliepen in het echtelijk bed Dronken Belgische chauffeur op Hulster Bierkaai gevat Drankzucht debet diefstal portemonnee van grijsaard DIEREN WORDEN „VERDREVEN" Middelburgs bad thans gezuiverd Kinderdrama voor kantongerecht Voor tweeduizend gulden ontvreemd Gemeente Groede schaft „AOW" af Vrijspraak voor veroorzaken van aanrijding De Roo en Rentmeester onder deelnemers? Swift sterker dan Soubnrgse combinatie4-9 Maatregelen tegen verhuur „zomerkrotten" MINISTER GAF TOESTEMMING B. en W. stellen voor weg over kunstduin Promenade te noemen West-zeeuws-viaamse kustgemeenten Kantongerecht Oostiburg Slachtoffer van verdovend middel? Onbekenden sloegen slag in Haamsteedse villa DFC in Souburg nagenoeg volledig Tern. Boys-AZVV 1-7 Trompettercorps in Zoutelande ONDO kan de titel bemachtigen POLITIERECHTER MIDDELBURG Twee huisvrouwen op winkeldievenpad Ongeveer 450 Grote belangstelling voor nieuwe ambachts school te Goes Jeugddienst te Goes Wandeltocht A.S.V. Brouwershaven Bejaarden op reis Westerschelde Vertrekken Vrijdag 23 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. aantal ontwerpen gemaakt die de raad zal moeten goedkeuren, waarna een op dracht tot verdere uitwerking kan wor den verleend. r-, Destijds is overleg gepleegd met om te komen tot een gezamenlijk struc BRESKENS De gemeente Breskens heeft van de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, de verblijdende medede ling gekregen dat men de werken aan de strandboulevard ter hand mag nemen. De minister voegde eraan toe dat het rijkssubsidie 85 pet. zal bedragen. Als eis werd evenwel gesteld dat de werken nog dit jaar voltooid moeten zijn. Aanvankelijk had de bewinds man verklaard dat het gigantische karwei met het oog op de spannin gen op de arbeidsmarkt niet in DACW-verband kon worden uit gevoerd. B. en W. van Breskens hebben zich daarna over deze kwestie tot de minister gewend, waarbij uiteindelijk de bewinds man toestemming verleende dat de werken zouden mogen worden uitgevoerd op dezelfde wijze als die van de eerste fase, in casu in de vrije sector. Ook kreeg de gemeente Breskens be richt van de ministers van binnenland se zaken en van financiën dat voor het uitkeringsjaar 1960 de uitkering uit het gemeentefonds verhoogd is met 1,33 per inwoner, waardoor het bedrag ge bracht is op 21,71 per inwoner. Dit is gebeurd ten behoeve van de aanleg van de strandboulevard. Uitbreidingsplan De gemeenteraad van Breskens zal maandagavond om halfacht bijeenko men om zich te buigen over voorstellen die verband houden met het uitbreidings plan. In een van de vorige raadsver gaderingen is bepaald dat een herzie ning van het uitbreidingsplan in hoofd zaak voor het gehele grondgebied der gemeente voorzover buiten de kom ge legen, zal worden voorbereid. De stede- bouwkundige van de gemeente heeft een MIDDELBURG. Er is een tijd ge weest dat de Middelburgers nergens anders in wilden zwemmen dan in zout water. En toen er aan -de Poelendae- leweg een nieuw zwembad werd ge bouwde—in 1954 toen moest het water zout zijn. De loco-burgemeester, de heer A. J. Berenpas heeft gister avond in de zweminrichting evenwel verklaard, dat dit nu niet meer moge lijk is, omdat het water van het zwem bad volstrekt zoet is geworden. Zoet, terwille van de hygiëne en van de vei ligheid. Daartoe moest een zuiverings installatie worden gebouwd, waarvoor de raad een krediet van f 112.000, had uitgetrokken. Geen klein bedrag. De heer Berenpas was de raad dan ook dankbaar dat hij deze som beschikbaar stelde. Temeer, omdat een dergelijke installatie beslist noodzakelijk was geworden. Het zoute water kon niet worden gezuiverd. Dat wil zeggen technisch wel, maar het ont brak de gemeente in 1954 aan de nodi ge middelen. De gezondheid van de zwemmende gemeenschap liet echter langer uitstel niet toe. Er moest tot zui vering worden overgegaan. Het voltallige college van B. en W., een groot aantal raadsleden en andere belangstellenden heeft gisteravond de zuiveringsinstallatie in ogenschouw ge nomen en in werking gezien. Zij is ge baseerd op het beginsel van communi cerende vaten. Terwijl aan de ene zijde van het bad het vuile water wordt weg gezogen, stroomt aan de andere kant van het bassin het schone-gezuiverde-wa- ter weer binnen, zodat het waterniveau op peil blijft. De heren P. A. Bouwense en L. Soe- ting waren de eerste die gisteren een duik in het „nieuwe" zwembad waag den. Het water had een temperatuur van negentien graden. OOSTBTJRG. De landbouwer-vlas ser P. J. S. uit Aardenburg moest donderdag voor het kantongerecht Oostburg verschijnen omdat zijn 13-ja- rige dochter van januari af de r.k.- school te Eede niet meer had bezocht. Geëmotioneerd zette S. uiteen dat zijn dochter doodsbang is voor de onder wijzer. Dit was er niet beter op ge worden toen het kind in september in de vijfde klas is blijven zitten. Aanvankelijk had de vader getracht het meisje op de huishoudschool in Aar denburg te plaatsen, maar dit was niet mogelijk omdat zes jaren lagere school daarvoor vereist zijn. Thans gaat de dochter in Maldegem op school waar zij in de zesde klas is geplaatst. Noch van de school, noch van het kind zijn klachten binnengekomen. ..Drama's hebben we met het meisje beleefd. Moet ik die nu weer gaan krij gen?" riep de vader uit. De kantonrech ter. mr. H. v. d. Belt, wees S. erop dat de leerplichtwet voorschrijft dat Ne derlandse kinderen die binnen de lands grenzen wonen onderwijs moeten genie ten op een Nederlandse school. Aan de andere kant toonden de kantonrechter en de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, wel zoveel be grip voor de situatie dat zij unaniem verklaarden van mening te zijn dat de strafzaak niet mag prevaleren boven het belang van het kind. De zaak werd aangehouden om na der overleg te kunnen plegen met de vader en het gemeentebestuur van Aardenburg teneinde een oplossing voor deze kwestie te zoeken. tuurplan. In dit plan is voor de gemeen te Breskens het gehele terrein begrepen ten westen van de nieuwe veerhaven. Het plan in hoofdzaak heeft betrekking op het gehele gebied, het plan in onder delen op de typische recreatiegronden. In het plan in hoofdzaak zal ook het kampeerterrein van de landbouwer A. Cappon in Jong Breskens worden opge nomen. De raad van Breskens zal eveneens moeten beslissen over de bouw van de woningwetwoningen die onlangs wer den toegewezen. Gelet op de moeilijk heden die er bestaan om deze wonin gen tegen de zgn. curve-prijs aanbe steed te krijgen vragen B. en W. machtiging van de raad naar bewind van zaken de woningen- ondershands of in het openbaar in percelen of in mas sa aan te besteden. Voorts stellen B. en W. de raad voor de gemeentelijke diensten uit te breiden wat het personeel betreft. Deze uitbrei ding komt de gemeente op 6000 per jaar te staan. De raad wordt ten slotte nog gevraagd zijn goedkeuring te hech ten aan de naamgeving van een aantal straten. B. en W. stellen voor de weg over het kunstduin „Promenade" te noe men, de weg onderlangs van het veer haventerrein vanaf de boulevard tot aan het viaduct in de Langeweg de Singel en de rechte weg vanaf de Lange Weg van het in aanleg zijnde sportterrein tot aan de tennisbaan de Sportlaan. OOSTBURG. De landbouwer A. de H. uit Schoondijke veroorzaakte op 21 februari van dit jaar met zijn auto een ernstig ongeluk toen hij van Oostburg komende op de rijksweg naar Schoon dijke halverwege de inrit naar zijn boer derij wilde inslaan. Hij had zich ver gist in de afstand van de tegenligger die met een snelheid van 100 km per uur de auto van De H. in de flank ramde. Om het nog ingewikkelder te maken botste van Oostburgse zijde nog een andere wagen op het vervoermiddel van de Schoondijkenaar. Gisteren moest De H. zich voor het kantongerecht te Oostburg verantwoorden, omdat ver scheidene mensen tengevolge van dit on geluk ernstig werden gewond. De H. was erg onder de indruk van het gebeurde. Op de vraag van de kan tonrechter, mr. H. v. d. Belt, zei ver dachte dat hij zich volkomen misrekend had op de afstand van de tegenligger. Alle schade is inmiddels vergoed. De eis luidde 75 boete; het vonnis 60. De confectionnair P. v. V. uit Aalter (België) geraakte op 31 maart jl. door onbekende oorzaak met zijn auto van de rijweg, reed met enorme snelheid bij de Draaibrug links door de bocht, kantelde, vloog door een haag en kwam ten slotte weer op het rijwielpad terecht. De wagen werd totaal vernield. Na een korte toestand van bewusteloosheid slaagde Van V. erin via het dak on gedeerd naar buiten te kruipen. Verdachte gaf als mogelijke oorzaak voor het ongeluk op dat hij in slaap was gevallen als gevolg van het ge bruik van verdovende middelen (lumi nal). De kantonrechter geloofde dat de verdovende middelen sloegen op alcohol, mede omdat Van V. weigerde zich aan een bloedproef te onderwerpen. Verdach te stond in zijn woonplaats bij de poli tie bekend als onhandelbaar. De eis luidde honderd gulden boete; het von nis 75. POLITIERECHTER MIDDELBURG HAAMSTEDE In de nacht van dinsdag op woens dag hebben tot nog toe onbe kenden op gewelddadige wijze zich toegang verschaft tot de grote villa „De vluchthaven" in Haamstede. In de villa die eigendom is van de heer W. A. de Jonge uit Eindhoven werd na het inslaan van een ruit alles overhoop gehaald. Toen de werkster later de ravage overzag bleek dat de inbrekers voor ongeveer tweeduizend gulden aan spullen hadden meegenomen. Vermist werden een fototoestel, een fotoalbum, een radio, een pick up, windjacks van de meisjes, kos tuums van de eigenaar van de villa, en badmantels. De onverlaten schij nen er nog een heel feest van te hebben gemaakt, want verscheidene wijnflessen waren opengebroken. De werkster konstateerde dat de inbrekers ook nog in het echtelijk bed hadden geslapen. Het zilver werk had men echter laten staan. Onmiddellijk na het ontdekken van de inbraak vlogen de heer en mevrouw De Jonge per vliegtuig van Eindhoven naar Haamstede om de schade op te nemen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Voor alsnog tast zij in het duister om trent de identiteit van de daders, In dezelfde nacht braken even eens onbekenden in badhuisjes op het Haamsteedse strand bij de vuur- SOUBURG. De eerste-divisleclub D.F.C. uit Dordrecht, die zaterdagavond om zeven uur te Souburg als tegenstan der van het Zeeuws KNVB-elftal zai uitkomen, komt nagenoeg met het volle dige competitie-elftal binnen de lijnen. De samenstelling is als volgt: doel: H. Hentenaar; achter: v.r.n.I.: K. v.d. Bos en J. Sindorf; midden: F. Bellaard, F, Los en J. Brand; voor: H. de Vos, J. van Linstee, A. Schoon, F. v. Rosmalen en W. de Kreek. Aan de start van de wielerwedstrijd, die zaterdagmiddag (2.15 uur) in het ka der van de Souburgse sportweek wordt gehouden, zullen zowel bij de amateurs als onafhankelijken (30 in totaal) enke le prominente renners verschijnen. Bij de categorie onafhankelijken treffen wij o.m. aan de bekende renners N. Dek kers (Amsterdam), Piet van As (Roosen daal), Jac. Anraad (Oud Gastel), C. Paaymans (Tilburg) en M. Roks (Bos- senhoofd). Bij de amateurs behoren H. de Waal (Axel), G. F. Degens (Kapel- Ie), P, Kooremans (Breda) en G. Dij- kens (St. Willebrord) tot de sterksten. In dit selecte gezelschap starten even eens de Zeeuwse renners J. Moerdijk (Lewedorp), S. J. van Hoeve (Goes), F. Boonmans Cs Heerenhoek), P. Verschu- re (Hansweert), J. Dagevos (Kattendij- ke) en D. Tolhoek (Yerseke). Bij K B. is m.i.v. 1 september 1961 benoemd tot directeur van en leraar aan de afdeling rijkshogereburgerschool en de daaraan verbonden rijksmiddel- bareschool voor meisjes van hel open baar lyceum te Goes: G. Sieben, thans ieraar aan de rijkshogereburgerschool en de daaraan verbonden rijksmiddelba- reschool voor meisjes te Lochem. De collecte voor de A.V.O. heeft in Kruiningen opgebracht 154,55. GROEDE. De gemeente Groede gaat de „AOW" afschaffen. Dat wil zeggen de wijken A, O. en W. in het dorp zuilen officieel gaan verdwijnen. In de volks mond zullen zij als zodanig nog wel blijven aangeduid, maar op de secreta rie en ook op het postkantoor gaat men indien althans de raad met het voor stel van B. en W. akkoord gaat de straatnummering invoeren. Woonde tot nu toe de heer Jansen bijvoorbeeld op nummer O 4, in de toekomst zal hij bij wijze van spreken gehuisvest zijn in het pand Zeeuws-Vlaamse Straatweg 15. Op vrijdag 30 juni des avonds om zeven uur zal de raad hierover beslissen. Drumbandconcours Rilland RILLAND-BATH. De drumband van de muziekvereniging Rilland geeft zaterdag 3 juli een concours voor drum bands. Dit concours loopt vooruit op het grote concours. Medewerking verlenen: Riliandia, Hoogerheide, Hansweert, Hal steren en Steenbergen. toren in. Zij kwamen in de hokjes door het dak eraf te lichten. Ver scheidene badpakken en tentzeiltjes werden ontvreemd. „Gisteren werden maar liefst drie meldingen gedaan bij de rijkspolitie van inbraken die de vorige nacht weren ge pleegd. In een paviljoen van de heer A. Gillijanse, dat op het vuurtorenstrand staat werd snoep en limonade ontvreemd. Dat het in dit geval dus jeugdige da ders betreft, kan zonder twijfel worden gezegd. Daarna constateerde men dat er was ingebroken in het in aanbouw zijnde Deltahotel. Helaas kon niet wor den gezegd, of er iets was gestolen, De inventaris van het hotel is nog niet op gemaakt. Ook in Burgh waren inslui pers 's nachts aan het werk geweest. Met name in het meisjeskampeercen- trum ,De Trek'." TERNEUZEN. Bij de voetbalwed strijd in de verliezersronde van het watertorentournooi was de belangstel ling beter dan het spelpeil. Dit laatste kwam misschein daarvan dat de ploe gen van de Terneuzense Boys en A.Z.V.V. uit Axel beiden met invallers in het veld kwamen. De rust ging in met een achterstand voor de Boys van 13. Na de hervatting waren de Ter- neuzenaren finaal uitgespeeld en of schoon A.Z.V.V. twee strafschoppen miste, eindigde deze wedstrijd met 1 7. ZOUTELANDE. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van Prins Bernhard zal het Trompettercorps der Artillerie uit Breda een rondwandeling door het dorp maken onder leiding van wachtmeester eerste klas A. Kleinepier. De plaatselijke muziekvereniging „Luc- tor et Emergo" zal met nog enkele an dere Verenigingen ook medewerking verlenen. Om negen uur 's avonds wordt een taptoe gehouden door het Trompet tercorps. MIDDELBURG. „Alle portemon nees lijken op elkaar," zei mr. W. H. Vermaas, raadsman van de Dordtenaar W. M. van G. Deze bevond zich in Mid delburg in voorlopige hechtenis voor het wegnemen van een portemonnee met in houd. Hem werd ten laste gelegd de beurs, nadat deze door een ander was verloren, te hebben opgeraapt en in eigen zak te hebben gestoken. Een ge tuige had gezien dat hij de beurs in de handen had gehad en later was de beurs op een plek teruggevonden, waar de eigenaar zich nimmer had bevonden. Van G. zei in Vlissingen op een boot te hebben gewerkt en dat hij op weg was naar het station. Hij verklaarde in zijn eigen beurs te hebben gekeken. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, vond de feiten bewezen en eiste een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek. Mr. Vermaas verzocht om vrijspraak, omdat hij de bewijzen te zwak vond voor een schuldigverklaring. De politierech- Kantongerecht B. op Zoom BERGEN OP ZOOM. J. B. uit Middelburg stond voor het kantongerecht terecht omdat hij op 8 mei met zijn truck met oplegger over de Antwerpse straatweg in Bergen op Zoom had ge reden, rechtdoor de Prins Bernhardlaan was ingereden en toen geen voorrang aan het verkeer van rechts had ver leend. Op de wegsplitsing naar de stad had hij aan een bestelauto, die over de Antwerpsestraatweg van de richting stad kwam gereden geen voorrang verleend. B. vertelde dat het nogal mis tig was geweest. Hij had op de weg splitsing wel gestopt en toen hij nie mand aan had zien komen, was hij rechtdoor gereden. Toen hij echter hal verwege de straatweg was gekomen, kwam er plotseling uit de mist een be stelauto opdoemen en reed tegen de wa gen van B. op. Er werden enkele ach terinzittenden van de bestelauto ge wond. Hoewel hij fout was, door geen voorrang te verlenen, kwam hij er zon der straf af, omdat er een fout in het geen hem ten laste werd gelegd, stond. Wegens gebrek aan de ten laste leg ging vroeg de officier van justitie vrij spraak. J. B. uit St. Annaland had op 10 april in de Arnoldus Asselbergsstraat in Bergen op Zoom een aanrijding ver oorzaakt met een militaire auto. Hij was op het midden van de weg gaan rijden, omdat hij links af wilde zwen ken. Conform de eis werd hij veroor deeld tot 15 of drie dagen. Korfbalcompetitie GOES De overgangscompetitie, die de Z.K.B. in de afgelopen, maanden heeft georganiseerd ter overbrugging van de tijd die ligt tussen het einde van de zomercompetitie van het vorig jaar en het begin van de eerste win tercompetitie in september a.s. is bij na afgewerkt. Voor zaterdag staan er echter nog en kele interessante wedstrijden op het programma. Vooral is dit het geval in' klasse 2a. Togo 2, dat tot nu toe uitste kend voor de dag is gekomen en mo menteel de tweede plaats bezet achter Ondo 1 uit St. Laurens, krijgt zaterdag middag bezoek van deze ploeg, die aan een gelijkspel voldoende heeft terwijl To go 2 zal moeten winnen om het nog tot een beslissingswedstrijd te kunnen bren gen. Een voorspelling omtrent de uit slag van deze wedstrijd is zeer moei lijk te maken. In klasse 2b krijgt W.K.V. tegen Tjoba 2 nog een kans om de laatste plaats te verlaten. Het Wemeldingse twaalftal zal zich ongetwijfeld volledig geven om dit resultaat nog te kunnen bereiken. In 3b meg Togo 3 tegen Tjoba 3 geen misstap maken en wordt Dos 55 waarschijnlijk door Blauw wit 2 defini tief naar de laatste plaats verwezen. In de Walcherse avondcompetitie wordt op 29 juni a.s. gespeeld Veüo 3Zuid westers 3 en Animo 4KVL en op 30 juni KVLAnimo 5. Het programma voor de adspiranten luidt: B: NoadSwift snel; C; Vedo Animo c; D: Swift lenigKVL; E: Tjo ba aElto a; G: Blauw witVios; pu pillen: TogoDos 55. MIDDELBURG. „Een diefstal van het bedenkelijke soort," noemde de of ficier van justitie, mr. J. L. Andreae, het feit waar de Middelburgse havenar beider VV. R. voor terecht stond. Hij had op 6 februari in zijn woonplaats een portemonnee met f 200 inhoud van een zeventigjarige man gestolen. De oude heer herstelde fietsen en R. kwam een rijwiel afhalen. Hij wist eerst de grijsaard 12.50 afhandig te maken door een niet op waarheid berustend verhaal op te hangen over een lamp, die zijn vrouw zo van node had. Daarna volgde de diefstal. Al dat geld ging grotendeels op aan drank, die R. in de winkel kocht. Want in de Middelburgse café's staat hij op de zwarte lijst. De officier zei dat be halve de oude man ook verdachtes ge zin het slachtoffer was van diens drank zucht. De tijd voor een voorwaardelijke straf achtte hij voorbij en hij eiste twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het consultatiebureau voor alcoholisme. Het vonnis was tien weken, waarvan acht weken voorwaardelijk met het toe zicht. Mr. A. W. Rosingh, die het openbaar ministerie van zijn collega overnam, zei daarna tegen de jongens R. K. van der Y. en C. J. P.. resp. monteur en koopman uit Middelburg, „wat hebben jullie dom gehandeld. Was toch met de politie meegegaan, dan was er niets ge beurd." Beide jongens waren met de auto van Van der Y.'s vader in Vlissin gen. Een agent vond dat de negentien jarige Van der Y. er wel wat jong uitzag en vroeg hem naar zijn papie ren. Deze kon hen niet tonen, waar na de agent vroeg of Van der Y. met medeneming van zijn voertuig, hem naar het politiebureau wilde ver gezellen. Daarop antwoordde de jon geling: „Dat verdom ik, daar werk ik niet aan mee." Ophitsen Toen wilde de agent hem meenemen naar het bureau, maar stootte op het verzet van de jongen. Een vechtpartij volgde. Kameraad P. stond het even aan te zien en begon toen pogingen te doen het publiek tegen de agent op te hitsen met kreten als „Dat is toch te gek, laten we 'm samen op z'n donder slaan," waaraan het publiek, gelukkig voor de agent, geen gehoor gaf. Inte gendeel, men overmeesterde Van der Y. en bracht hem naar het bureau. „Was toch even meegegaan, dan had men je vader kunnen bellen en was het waarschijnlijk met een kleine boete voor het vergeten van de papieren afgelo pen," zei mr. B. S. Sieperda, de poli tierechter. De officier eiste tegen Van der Y. een week onvoorwaardelijk en tegen P. f 50 of tien dagen. De laatste werd conform veroordeeld, zijn vriend werd een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een soortgelijke boete opgelegd. Glibberig „Winkeldiefstallen in zelf bedieningsza ken zijn aan de orde van de dag," zei mr. Rosingh, toen mevr. P. voor het hekje kwam te staan. Met haar vrien din beiden woonden in Vlissingen die niet was verschenen, was zij het glibberige pad van de winkeldievegge opgegaan. In totaal driemaal hadden zij kruidenierswaren meegenomen zonder te betalen. De politierechter las de jonge vrouw, moeder van twee kinderen, ernstig de les en aldra kwamen de tranen. De of ficier zei: „Het wordt de mensen tegen woordig ook wel gemakkelijk gemaakt." Hij merkte verder op dat de andere ver dachte, mevr. Van der K., al eerder voor een dergelijk vergrijp was veroordeeld en eiste tegen beiden drie weken voor waardelijk met twee jaar proeftijd en 50 of tien dagen. Het vonnis was con form. ter zei, na te hebben geaarzeld, dat hij i het met de raadsman eens was en sprak Van G. vrij met de lastgeving van on middellijke invrijheidstelling. De Belgische verzekeringsdireeteur P. L. L. de M. uit Aalst maakte het op 7 mei in Zeeuws-Vlaanderen nogal bont. Hij was de grens met zijn auto overge komen om in Walsoorden te gaan vis sen. Het weer was zeer slecht en De M. besloot, in plaats van vissen, enige glaasjes sterke drank te verschalken. Hij bezocht diverse café's en ving de terugweg aan. In Hulst op de Bierkaai stond de politie hem op te wachten, die vele klachten had ontvangen over het gedrag van een dronken autobestuur der die De M. bleek te zijn. Hij werd in Hulst ingesloten. Een bloedproef wees een alcoholper centage aan van 2.30 promille. „U was stomdronken", zei mr. Sieperda, de po litierechter, tegen de Belg. Hij vond het feit zeer ernstig en wees op de zeer lange lijst van veroordelingen, die De M. in zijn geboorteland had. Conform de eis veroordeelde hij hem tot een maand onvoorwaardelijk en een jaar ontzetting nit de rijbevoegdheid voor motorvoertuigen. De Vlissingse zeeman L. W. reed op 27 april in zijn woonplaats onder invloed op een bromfiets. Hij had, volgens zijn zeggen, negen flessen bier in café's in Vlissingen en Souburg gebruikt. De bloedproef wees een alcoholpercentage van 1,40 aan. De officier eiste 75 of vijftien dagen en twee maanden ontzet ting. De politierechter legde slechts de boete op. Ronde van Kruiningen KRUININGEN Op 1 juli zal voor de 21ste keer de ronde van Kruiningen worden gereden en voor de zesde keer zullen de beroepsrenners de strijd voor de hoogste eer en de grootste verdiensten aanbinden. Sinds 1933 wordt ieder jaar in Kruiningen een wielerronde ver reden, uitgezonderd de jaren 1940—1945 en 19531954. In 1939, toen voor het eerst de profs in Kruiningen startten, was het de toendertijd veelbelovende Kees Pellenaars, die met de erepalm ging strijken. Toen in 1949 weer de profs aan de start kwamen, was het de toenmalige wereldkampioen Theo Middelkamp, die won. In 1950 werd gezegevierd door de outsider Fr. van de Zande. Het duurde tot 1959 voor de profs weer naar Krui ningen kwamen en het was Wim van Est, die toen triomfeerde. Vorige jaar was het een „bijzondere" overwinnaar. Hoewel reeds meermalen Belgen aan de start waren verschenen, hadden deze het toch nimmer tot een overwinning weten te brengen. Maar Paul Martens pres teerde het de Nederlandse kampioen Bas Maliepaard in de sprint te verslaan. Hoe zal het nu 1 juli worden. Op de deel nemerslijst prijken nog niet veel bekende namen, ofschoon daar toch wel serieuze kanshebbers bij zijn. De organiserende vereniging „Rentoc" rekent erop dat nog een aantal bekende renners hun contract zal inzenden. De deelnemers aan de Torn de France zullen natuurlijk niet aan wezig zijn, maar er wordt toch ernstig meegerekend dat de „plaatselijke" favo rieten Jo de Roo uit Schore en Piet Rent meester uit Yerseke, nu bekend is, dat zij niet naar de Ronde van Frankrijk zullen gaan, in Kruiningen hun kunnen zullen tonen. Tot nu toe hebben een 25- tal renners zich aangemeld. De bekend- sten onder hen zijn Joop Capteijn, Wer ner Swaneveld, Piet van As, Ab Sluis, Piet van Steenvoorden, Ab van Egmond, Jan Rol, Geurt Pos en Cees Lute. Sportweek Souburg SOUBURG. De sportweek bleef ook gisteravond gezegend met zeer goed weer. Er stond een zoet briesje, dat echter noch voor de sportmensen noch voor het talrijke publiek hinderlijk was. Korfbal stond gisteravond op het pro gramma. De complete eerste ploeg van het Middelburgse Swift (alleen Bert de Vries was niet van de partij) bond de strijd aan met een combinatie van Animo en Zuidwesters. De Middelburgers waren in deze snel le en aantrekkelijke wedstrijd technisch beter en hun schieten was veel beter verzorgd dan van de combinatie. De Souburgers waren in het veld niet min der maar aan de afwerking van hun aanvallen mankeerde nogal het een en ander. Zij schoten ook van te grote af stand op de korf. Swift wist zijn over wicht al snel in een serie doelpunten uit te drukken. Met de regelmaat van een klok werd de weg naar de Sou burgse korf gevonden. Bij de rust stond het dan ook 15. Na rust was de combinatie iets meer in het offensief en liep de achterstand in tot 4—7; waarna Swift in het laat ste kwartier nog even aan bod kwam en twee doelpunten scoorde. Eindstand: 49. Daarvoor had de Swift a. ploeg zonder veel moeite met 10—2 van een adspirantencombinatie van Animo en Zuidwesters gewonnen. Bij de rust ston den de Middelburgers, die beter op el kaar waren ingespeeld dan hun tegen standers, al met 5—0 voor. Raad Domburg: DOMBURG De heer Jac. de Visser Lzn. (A.R.) uitte gisteravond tijdens een raadsvergadering zijn angst voor de, vol gens hem, onbeperkte macht van B. en W. op het gebied van de bouwverorde ning van de gemeente. Tot deze krasse woorden kwam de heer De Visser, toen de voorzitter, burgemeester IV. J. E. Crommelin, een wijziging voor deze ver ordening voorstelde, die hij als een aan vulling za.g om de verschillende misstan den bij de verhuur van te kleine onder komens voor zomergasten te keren. Dit vond de burgemeester noodzakelijk om de goede naam van de gemeente, die door de „zomerkrotten" wordt geschaad, te handhaven. De heer De Visser was echter in eerste instantie fel gekant tegen het voorstel en kwam tot zijn uitspre king van zijn vrees voor de „onbeperkte macht" van het gemeentebestuur bij aan vaarding van deze. De burgemeester be streed de mening van het raadslid en wees er nogmaals op dat het uitsluitend in de bedoeling van B. en W. lag om ergerlijke toestanden te voorkomen. Na een uiteenzetting van wethouder A. Pas- senier sloot de heer De Visser zich toch aan bij het accoord van de overige leden voor dit voorstel. Het voormalige tram emplacement met woningen en garage van de streekvervoer Walcheren werd voor 25.^50.r*-. ~yTEERE. De Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft gereageerd op het bericht in de dagbladen over de zee honden in het Veer se Gat. Dit bericht luidde zoals men zich nog wel zal herin neren ongeveer als volgt: „Door de afsluiting van het Veerse Gat is voor vijf zee honden de terugtocht naar het open water onmogelijk geworden. Voor de henge laars betekent de aanwezig heid van zeehonden een ern stige concurrentie omdat een volwassen zeehond per dag zestien kilo vis consumeert." De diergaarde begint aller eerst met vast te stellen dat de zeehondenkenner bij uit nemendheid, dr. B. Havinga, in een jarenlang durend on derzoek precies heeft uitge zocht wat en hoeveel een zee hond nu eigenlijk eet. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat dit maximaal 5 tot 7 kilo is, vooral platvis. Hoe staat het nu eigenlijk met de zeehonden in de Zeeuwse stro men en wat zal er met hen ge beuren na de uitvoering van de Deltawerken? De Zeeuwse en Zuidhollandse stromen herberg den tot voor kort een aantal van ongeveer 450 zeehonden, althans gedurende een gedeelte van het jaar. In de wintermanden treft men slechts enkele dieren in de mondingen aan. Begin maart ko men de eerste dieren naar bin nen. Van mei tot juli ontdekt men grote aantallen jonge dieren en volwassen mannetjes op de banken in mondingen aan. terwijl GOES. Nadat vorige week donder dag de opening van het schoolgebouw plaatsvond, hebben de leerlingen van de school vrijdagmiddag genoten van een voor hen belegde feestmiddag. Zaterdagavond j.l. werd een reünie voor oud-leerlingen gehouden, waaraan ruim 400 personen deelnamen. Maan dag en dinsdagavond bezochten ruim 1100 ouders de voor hen belegde feest avonden, tevens bedoeld als contact avonden met de leraren van de school. Woensdagmiddag en avond was het gebouw voor het publiek opengesteld. De belangstelling hiervoor was overweldi gend. De volledige brandweer van Goes, onderscheiden verenigingen, met bus sen naar Goes gekomen, en tal van an dere belangstellenden bezochten de school. In totaal ruim 2000 personen. GOES. Op zondag 25 juni a.s. 's morgens om 9 uur wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehou den, waarin Wika Wasterval van „He- denesse" zal spreken over het onder werp: „Is het geloof een suggestie?" BROUWERSHAVEN. Zoals reeds gemeld organiseert de Algemene Sport vereniging „Brouwershaven" op zater dag 24 juni a.s. haar jaarlijkse wandel tocht, waarvoor ook nu weer' enige honderden deelnemers hebben inge schreven. Volledigheidshalve volgt hier de te lopen route: 15 KM-route: BROUWERSHAVEN (Markt), Noorddijkstraat, Schouwsedijk, DEN-OSSE, Blankersweg, Dreversweg, Kerkweg, Loo- perskapelle, Kloosterweg. Elkerzeeseweg, Scharendijke (dorp), Gedeelte Langedijk. Kerkweg, Dreversweg (gedeeltelijk) BROU WERSHAVEN. 25 KM-route: BROUWERSHAVEN (Markt), Noorddijkstraat, Schouwsedijk, DEN-OSSE, Blankerseweg, Dreversweg, Kerkweg, Loo- perskapelle, Kloosterweg, Elkerzeeseweg, Scharendijke, langs het Koepeltje, gedeelte Strand, Overgang bij het Klokje, (rustplaats), Rampweg, rechtsaf naar Ellemeet, Kuijer- damseweg, Wuissestraat, Schelpweg, Delings- dijk, BROUWERSHAVEN. Het te wandelen parcours zal door middel van pijlen duidelijk worden aangegeven. 's-GRAVENPOLDER. Traditiege trouw zullen de bejaarden van 's-Gra- venpolder weer hun jaarlijkse trip gaan maken met daarvoor door particulieren beschikbaar gestelde auto's. De reis gaat via Oostelijk Zuid-Beveland naar het pompstation van de waterleiding maatschappij Zuid-Beveland te Ossen- drecht. De terugtocht gaat via Wemel- dinge en Kattendijke naar Noord-Beve land met als doel de bezichtiging van de afsluitdijk in het Veerse Gat. golfplatengarage zal worden afgebroken en de grond toegewezen voor de bouw van drie bejaardenwoningen. De nieuwe gemeenteontvanger kan zijn woning be trekken, aldus een mededeling van de voorzitter. Ten slotte ging de raad accoord met een vaststelling van een uit keringsverordening en de aanschaf in Drincipe van behoeften voor de nieuwe de wijfjes zich diep naar binnen ophouden en daar in juli hun jon gen ter wereld brengen. In au gustus en september ontmoeten beide groepen elkaar halverwege de monding en de binnenste banken en gaat het bruidsseizoen in. Worden de zeegaten straks af gesloten dan betekent dit vooral dat de dieren de kraamkamers, op de veilige, voor storm en zeegang beschutte binnenbanken, niet meer kunnen bereiken. Ze zullen buiten de nieuwe zeewerin gen moeten blijven. Men zal moeten afwachten of de vorming van nieuwe platen buiten die zee weringen aan de zeehonden ge schikte levenskansen zal geven. Veel hoop heeft men niet. Daarop wijst hetgeen met de Brielse Maas gebeurde. Voor de nieuwe dam komen geen zeehon den meer en ook de ligplaats aan de zuidpunt van De Beer is zo goed als verlaten. Er zal alleen in de Wester- schelde nog voor onze zuidelij ke zeehonden een toeulucht overblijven, maar deze immen se rivier is nooit erg rijk aan zeehonden geweest. Het is er te onrustig en vermoedelijk zijn ook de visgronden te arm De dieren zullen dus wel naar elders moeten verhuizenWaar heen is niet duidelijk. Nog steeds weet men namelijk niet of er een uitwisseling tus sen de dieren van de Waddenzee en die van het Zeeuwse gebied bestaat en evenmin of onze die ren de Noordzee overzwemmen en zich bij de Zuid-Britse dieren aansluiten. Van de trek van de zee-olifan ten weet men alles haarfijn, van een zo bekend dier als onze ge wone zeehond nog nauwelijks iets. Men is de laatste tijd begonnen jonge dieren te' mérken en dat is de eerste stap om iets over de seizoenverplaatsingen te weten te komen. De zeehonden in het Veerse Gat zullen, wanneer men hen tenminste met rust zou laten, heus wel vertrekken. Toen de zuiderzee was afgesloten bleef het bekende groepje van de Val van Urk ook binnen de dijk. Bij de verzoetingg van het water en het uitblijven van de Zuiderzee- haring vonden ze de tafel echter al spoedig te weinig gedekt. Ze hobbelden dus de afsluitdijk over en plomten de Waddenzee in. Op de rijweg over de afsluit dijk werden in-die tijd enkele ke ren jonge dieren gevangen, van wie de wieg op de Val van Urk had gestaan. De Rotterdamse diergaarde vindt het jammer dat de dijkslui- ting wel, steeds in het seizoen zal vallen waarin juist de drachti ge wijfjes of de wijfjes met de jongen binnen de dijk in aanleg zijn, zodat juist deze belangrijke dieren in moeilijkheden zullen ko men. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen vertrokken 21/6 Ned Democraat. Gepasseerd naar Antwerpen Ned. schepen 21/6 Eems, Kora 22/6 Delta, Merak, Whit- sun. Gepasseerd naar zee Ned. schepen 21/6 Metropole, Alnitak, Overijssel, Energie, Laar- derkerk, Eagle, Muphrid N, Capri, Tasman, 22/6 Njord, Venus, Lizard. Groente- en fruitveiling Bergen op Zoom. 22 juni. Aardbeien 45—1.14, kersen 46—1.38, frambozen 60—1.17, rode bessen 34—64. Aspergeveiling Bergen op Zoom. 22 juni. Aanvoer 8000 kg aa extra 2.60, aa 1 extra 2.80, a 1 1.50, b extra 2.70, b 1 2.00, c extra 1.70, c 1 1.60, d 1 1.15 e 1 0.60. e 2 0.30. 1 0.45, stek 0.50. Marktberichten veiling Kapelle, 22 juni Aardbeien zonder dop regina 1 128, 2 121—125, sengana l 139, 2 133, mad. moutot 1 en 2 102, jucunda 1 en 2 109—Hl, juspa 1 en 2 109—110, mach. frühernte 1 en 2 107— 110, talisman l en 2 107, red cauntled 1 en 2 107, Cambridge vigour 1 en 2 ïóo, div. afw 71, rode hessen per kg a 56—65, 1 55. 2 49. 3 43, frambozen in dozen per kg: 1 130—138. 2 122, kersen per leg markizen 1 148—161, 2 121—122, 3 28, hollanders 2 112—131, meikersen 1 108, 2 8896, 3 2731, vroege van werdes 2 90—105, 3 31—34, early rivers 2 92—97, 3 45, aardbeien met dop per kg: 1 88, 2 60—72, afw. 58—62, zwarte bessen per kg: 1 100, aardbeien per doos van 2,5 ons: talisman 1 2530, 2 17—25, sengana l 25—27, 2 15—19, red caunt led 1 26—33, 2 17—22, regina 1 25, 2 14—17, juspa 1 25—27, 2 16, Cambridge 2 16—18, 1 2328, div. afw. 1215, rode bessen per doos van 2.5 ons: 1 17—23. 2 13—16, 3 8—11. Veiling Tholen. Doré bonken 30, gewone 25.36—25,82, blok V2 23,33—24,64, poters 20,59, knel 17.73, eerstelingen gewone 23,60—24,61, poters 20,12, aanvoer 37 ton. Veiling St. Maartensdijk. Doré 1 24,09 —24.56, Idem 2 23.05—23,24, bonken 29,52, drie lingen 19,88—19,77, kriel 17,06, aanvoer 1100 kisten. Beursbericht. Tarwe 28—33, gerst 24—25, haver 23—24, groene erwten 22—28, schokkers 22—29, bruine bonen 15—38, blauw maanzaad 60—70. St. ANNALAND, 22 juni, Doré gewone 23.26—24.64, doré gewone afwijkende 21.48— 21.69, doré drielingen 18.70—19.99, doré kriel 17.0017.40, doré bonken 28.75, eigenheimers Sewone 21.1122.13, eigenheimers gewone afwijkende 19.57, eigenheimers drielingen 15.53, alles per 100 kg, aanvoer 75 ton. SCHERPENISSE, 22 juni. Doré gewone 24.4324.65, doré gewone afwijkende 22.00— 22.61, doré drielingen 19.56, doré kriel 17.24— 17.46, doré bonken 28.20, alles per 100 kg, aanvoer 29 ton. Vismijn Colijnsplaat. Export garnalen 845 kg 2,71—3,14, schar 262 kg, bot 201 kg, wijting 16 kg, tong 542 kg, rog 7 kg, paling 36 kg, schol 3 kg, krab 3 kg, kabeljauw 2 kg, onges. vis 47 kg. SCHERPENISSE,— De L.J.G. en de C.P.M. voor Tholen en St. Philipsland organiseert op 1 juli een oriëntatierit voor auto's, motoren en scooters die oht zes uur in S etter penisse start. Het par cours is z°sti-r hn en de cem'idelde snel* "t.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4