TENTOONSTELLING GEOPEND ONBEHAGEN OVER TOESTAND IN EUROPA EN DE LANDBOUW Het zonlicht trilde en twee vlaggen gingen omhoog: Minister Korthals geestelijke uitdaging aan Zeeuwse bevolking Geluidsmensen beheersen tentoonstellingsterrein L. E. van Popering verlaat raad van Bruinisse Ir. Geuze roert groot aantal problemen aan Een legende ontmaskerd REEDS 1500 BEZOEKERS ZIJ WERDEN LID VAN VERDIENSTE Pag. 3 Eerste Zeeuw die zilveren anjer kreeg Spoedig voltooid Problematiek Organisatie kwam gisteren op gang Verrassing Diner in Kortgene Stadsivijnkelder Haanstra andermaal naar Zeeland Komt de Koningin naar Zeeland Feest bij Van der Have Toerisme Toekomst Geslaagden Chr. Lyceum Vrijdag 23 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD KAMPERLAND. Het zonlicht trilde en enkele meeuwen wiekten gistermiddag boven het witgeti(e)nte tentoonstellingsterrein te Kam perland. Twee vlaggen gingen langzaam omhoog: de vlag van Zeeland en de vlag van de Z.L.M. Toen burgemeester J. van Halst van Wissen- kerke zijn vlag intop had, en ir. Geuze de Z.L.M.-vlag had gehesen, was het zover. Het langverbeide ogenblik was daar: de Z.L.M. mani festatie 1961 was geopend. „Hiermede verklaar ik de grootste tentoon stelling aan landbouwwerktuigen ooit in Zeeland geweest voor ge opend". zei ir. Geuze. „Delta einde eerste fase" was begonnen. Begonnen met het hijsen van twee vlaggen om half twee gistermiddag. De eerste Z.L.M. landbouwtentoonstel ling op Noord-Beveland, het einde van de eerste fase van de Deltawerken be klemtonend, maar tevens een begin. Het was drs. H. A. Korthals, minister van verkeer en waterstaat, die gister middag in zijn toespraak tot de vier honderd leden van de Z.L.M. op de al gemene vergadering in de grote con sumptietent de toehoorders dit besef bij bracht. Hij wees, vooral in het laatste gedeelte van zijn rede, op de grote geestelijke veranderingen die de uitvoe ring van het Deltaplan in Zeeland zal bewerkstelligen. De heer Korthals noemde dit een uit daging aan de Zeeuwse bevolking. „Het antwoord op de uitdaging van de wa tersnood van 1953 is door Nederland ge geven: Het uitvoeren van de Deltawer ken". „Het antwoord op de geestelijke uitdaging zal Zeeland zelf moeten ge ven". Het begin van een uitdaging die minister Korthals ziet in een met res pect tegemoet treden van de ander, in dit geval andere bevolkingsgroepen als de toeristen, echter met het behoud van het eigene en de hoogste levenswaarden. Het eerste godeelte van de toespraak van minister Korthals was meer vak technisch gericht, want hij ging in op MINISTER KORTHALS uitdaging ten- KAMPERLAND. Nadat de toonstelling om half twee gistermiddag was geopend stroomden grote aantal len bezoekers het terrein op. Het se cretariaat van de Z.L.M. deelde ons desgevraagd mede dat al 1500 kijklusti- gen de tentoonstelling gistermiddag be zochten. P. van Beveren, Zierikzee ZIERIKZEE. De Zierikzese stadsarchivaris Piet van Beveren heeft gisteren uit handen van Z.K.H. Prins Bernhard, de zilveren anjer ontvangen. Deze plechtigheid geschiedde in Amsterdam, waar de heer Van Beveren deze bijzon dere onderscheiding ten deel viel. Prins Bernhard overreikte hem de onderscheiding in zijn functie van regent van het Anjerfonds. De heer Van Beveren (voor vele Zie- rikzeenaren Piet) is de eerste Zeeuw die een dergelijke onder scheiding in ontvangst mocht ne men. Verdere aanwezigen waren de Com missaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee. dr. P. Glazema, directeur van de rijksdienst voor geologisch bodem onderzoek en prof. I. M. van der Vlerk, directeur van het geologisch museum in Leiden. De bekroning van een levens wens van de heer Van Beveren kan deze onderscheiding worden genoemd. Im mers hij is reeds tientallen jaren in het gehele land bekend om zijn geologische en archeologische onderzoekingen op zijn geboortegrond. Volgens zijn zeggen is alles uit liefhebberij ontstaan. Hem intrigeren vooral de twee vragen: waar komen wij vandaan en waar gaan wij naar toe? Heel lang geleden is de heer Van Beveren, die geen uitgebreide op leiding heeft genoten, in het klein be gonnen en zijn hobby is nu gegroeid tot het levenswerk van nu. Zijn grote ken- Boomdiik zal nog niet worden vastge ■de moeilijkheden die voor vele bevol kingsgroepen in Zeeland door de uitvoe ring van de Deltawerken zijn gerezen. Ook noemde hij de overwegingen die tot de uitvoering van het Deltaplan de stoot gaven, zoals het probleem van de oeverval en de verzilting. Daarna ging hij in op de situatie die voor gedupeerden, zoals de vissers is ontstaan. Hij zette uiteen dat de Delta wet hierop het antwoord zal geven en dat deze wet zeer spoedig voltooid zal zijn. ,,En ook is een nieuwe water schapsregeling in voorbereiding." Drs. Korthals besloot zijn toespraak met: ,,Moge dit het begin zijn van een scho ne toekomst voor Zeeland." De voorzit ter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze be antwoordde zijn rede met te zeggen dat de minister nog wel geen opzienbaren de mededelingen had gedaan, maar dat dit geen kritiek doelde te zijn. De heer Geuze had er begrip voor dat zijn ex cellentie nog niets kon vertellen over een wetgeving, waar nog aan gewerkt wordt. Voordat de Minister van verkeer en waterstaat aan het woord kwam, had ir. Geuze zijn traditionele magistra le rede gehouden. Dit nadat hij om streeks half twee samen met burge meester Van Halst door het hijsen van vlaggen bij de ingang van het terrein de tentoonstelling had geopend. Hij heette talrijke autoriteiten welkom op de algemene vergadering en deelde mede dat de Commissaris der Koningin was verhinderd. Voordat de voorzitter van de Z.L.M. echter zijn rede uitsprak, een rede die men elders in dit blad vindt, voerde de heer C. Philipse, lid van G.S. het woord. De heer Philipse zei blij te zijn de pols slag van de landbouw op Noord-Beve land zo krachtig te horen slaan, maar hij verheelde niet dat de boeren ook met zorgen te kampen hebben. Hij stip te aan de problematiek van de aanleg Een beeld van het tentoonstellings terrein in Kamperland. Landbouw werktuigen, tenten en een zee van vlaggen geven de (feestelijke) toon aan. van wegen op Noord-Beveland en wees op de gevaren die verbonden zullen zijn aan de opheffing, in 1963, van de wet vervreemding landbouwgoederen. For meel zal deze wet 1 januari 1963 n.l. aflopen. Zijn betoog kwam er op neer dat sommige landbouwers in de groot ste moeilijkheden zullen raken wanneer deze wet zal worden opgeheven. Vurig deed de heer Philipse voorts een beroep op de overheid om steun aan de land bouw. Dezelfde geluiden kon men ook beluis teren in de rede van ir. Geuze, hierna, die echter nog enige verrassende mede delingen deed. Na zijn mededelingen vorige week, dat er een noodfonds voor hulp aan de getroffen fruittelers en landbouwers op Schouwen-Duiveland in voorbereiding was, was er op de hoofd bestuursvergadering van gistermorgen al 4500 gulden van diverse zijden voor dit doel toegezegd. De heer Geuze zei verder dat dit noodfonds een blijvend karakter zal dragen. De actie zal ech ter wel via het landbouwschap worden gevoerd. BRUINISSE. In de woensdagavond gehouden spoedeisende vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse was de heer de Koning (v.v.d.) met kennisge ving wegens werkzaamheden op de Waddenzee afwezig. De voorzitter deelde mede, dat aan de gemeenteraadsleden binnenkort gelegen heid zal worden gegeven de Deltawer ken op de Krammerplaat te bezoeken. Verder kon hij tot zijn genoegen me dedelen dat hij overeenstemming heeft bereikt met de heer M. Jumelet, be treffende de bouw in Plan West, zodat een onteigeningsprocedure hier niet no dig zal zijn. Alle leden toonden zich verheugd over deze oplossing. Naar aanleiding van het besprokene in een vorige Raadsvergadering willen vier personen die een gemeentewoning bewonen, deze kopen. Door een drietal taxateurs in onderling overleg te benoemen zal de waarde van de woningen worden bepaald, waarbij de Raad dan opnieuw in de verkoop zal worden gekend. Mochten er nog meer gegadigden zijn om het door hen bewoonde huis te ko pen, dan wordt aangeraden spoedig een aanvraag in te dienen. De voorzitter vroeg en verkreeg toe stemming van de Raad om de riolering in Plan West aan te besteden. Verder deelde hij mede, dat aanbeste ding van de herbestrating van de Dorpsweg spoedig te wachten is en dat met de machinefabrieken is afgespro ken dat zij eventuele steigers in de re- paratiëhaven te bouwen, zelf zullen be kostigen. De Lange Dam zal worden af gegraven tot 31/2 meter plus N.A.P. Het zoutschade herstel van de Open bare Lagere School zal vrijdag 23 juni worden aanbesteed. In verband met de bouwvakantie, zal de vakantie van de Openbare Lagere School worden ver vroegd. De eerste opleveringstijd van het werk is 6 weken. De voorzitter richtte zich vervolgens tot de heer L. E. van Popering, die voor het laatst de vergadering als Raadslid bijwoonde. Namens de Raadsleden sprak het oud ste lid de heer L. Hoogerheijde, die in Van Popering een prettige collega zag vertrekken. Als voorzitter van de Sociale Dienst nam wethouder Van Gilst afscheid van de heer Van Popering waarbij ook hij ge waagde van de prettige samenwerking in deze dienst. Wegens ziekte van Van Popering was hij niet in de gelegenheid geweest deze afscheidswoorden in een vergadering van deze dienst zelf te spre- ken. Als medelid van de Partij van de Ar beid sprak vervolgens wethouder Van den Berg. De heer Van Popering zei getroffen te zijn door de waarderende woorden tot zijn adres gericht. Bij de rondvraag zou de heer Jume let op de Boomdijk graag een bord zien. waarop de maximumsnelheid in de ge meente staat aangegeven en voor het naleven van de bepaling van de maxi mumsnelheid in het dorp zelf vraagt hij de aandacht van B. en W. De begrinding voor de woningen op de nis van Zierikzee en het eiland Schou wen-Duiveland deden hem reeds jaren geleden lid worden van de ouheidkun- dige bond van Nederland. Verschillende artikelen van zijn hand verschenen over zijn geboortegrond en zijn enige gebon den werkjes uitgegeven. Wie het stede lijk museum van Zierikzee betreedt, ■wordt met grote kennis van zaken dooi de trotse bezitter van de eerste Zeeuwse zilveren anjer rondgeleid. legd met een bitumenlaag, hoewel dit indertijd door de waterbouwkundige wel was beloofd. Verondersteld wordt dat hij vergeten heeft het in het bestek Te zetten. Een der tuintjes in de brandpad tus sen Lange Ring en Prinses Margriet- straat wordt door slager De Gruijter keurig onderhouden, maar het andere niet, hiervoor vraagt Jumelet de aan dacht van B. en W. evenals voor het prikkeldraad ter plaatse waaraan kinde ren hun kleren scheuren. De heer Kik vroeg naar het contract met de HeideMij, nu de heer Van Pope ring als onderhouder der plantsoenen in dienst komt, terwijl over de noodzake lijkheid verschillende bomen te bespui ten tegen rupsaantasting enige tijd werd gediscussieerd. KORTGENE. Het bestuur van de Z.L.M. heeft gisteravond een diner aan geboden in de Stadswijnkelder te Kort gene, waarbij we onder de genodigden o.m. opmerkten de Minister van verkeer en waterstaat, Z.E. drs. Korthals, die was vergezeld van zijn echtgenote en voorts de heren C. Briels, A. van Kam pen en M. Flipse. Deze maaltijd, die in een gezellige informele sfeer verliep, was voor de tafelpresident, ir. M. A. Geuze, voldoende aanleiding om enkele pittige grapjes ten beste te geven, zulks in tegenstelling tot de ernstige en door wrochte rede die hij 's middags op de grote vergadering had gehouden. Ver schillende illustere leden van het ge zelschap hielden korte tafelspeeches. Marinus Flipse daarentegen uitte on der luide aanmoedigingen zijn gevoe lens op de piano. Al met al een geslaagd festijn dat een luchtig slot vormde van een in alle opzichten bevredigende eer ste dag. KAMPERLAND. Naar wij verne men zou het in de bedoeling van Bert Haanstra liggen om van de manifestatie op Noord-Beveland filmopnamen te ma ken. Bezoekers die morgen een helicop ter zien, kunnen derhalve met zekerheid aannemen dat Haanstra andermaal zijn activiteiten op Zeeland richt. Blijkbaar heeft het grote spel, dat door Carel Briels is geregisseerd en dat door An thony van Kampen werd geschreven tot ver over de provincie-grenzen de aan dacht getrokken. Bij K.B. is m.i.v. 1 september 1961 benoemd tot directeur van en leraar aan de rijkshogereburgerschool te Vlis- singen: A. F. J. Jacobs, thans leraar aan de rijkshogereburgerschool te Leeu warden. In de ark te Rilland wordt de jaar lijkse bazar gehouden. KORTGENE. Een goed ver staander heeft doorgaans aan es- half woord genoeg. Wij ontvangen namelijk bericht dat op Noord-Be veland vandaag 22 marechaussees worden verwacht. Wij willen er onze lezers opmerkzaam op maken dat het juist de marechaussee is die gewoonlijk de escorte verzorgt voor de leden van het koninklijk huis. Het lijkt dus waarschijnlijk dat de grote manifestatie die van daag in de duinpan bij Kamper land wordt gehouden zelfs konink lijke belangstelling zal trekken. KAMPERLAND In de algemene ver gadering van. de Z.L.M. las de voorzitter, ir. Geuze, gistermiddag de volgende na men voor van hen die wegens meer dan 50 jaar lidmaatschap lid van verdienste zijn geworden. Dit waren de heren K. Steur, Renesse; J. Klompe, Sehudde- beurs; K. A. van Langeraad, Kamper land; K. J. Hanse, Oud-Vossemeer; A. J. Hage en C. G. Hage, St. Maartensdijk; C. G. Doeselaar, Terneuzen; L. de Witte, Aagtekerke en T. Mesu te Veere. De heer A, Jumelet Lz. te Bruinis se zal op 29 juni a.s. 25 jaar in dienst zijn als controleur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, afd. Kantoor voor Mosselzaken. De heer Jumelet be gon als controleur te Philepine, waar hij 10 jaar werkzaam was, vervolgens 5 jaar te Tholen en sedert 1951 op zijn geboorteplaats Bruinisse. Van een onzer verslaggevers KAMPERLAND. Zes en een hal ve ha. expositie-terrein laten zich niet beschreeuwen. Dat is zon der meer wel duidelijk en het leek ons dan ook een interessante zaak om eens een duik tc nemen in de technische beslommeringen die zich aandienen bij de vraag hoe een goed functionerend verbindingssys teem wordt opgebouwd. Ais stand houder A., die een kilometer van de directie-tent afzit, met spoed opge roepen moet worden omdat er een telefoontje voor hem binnengeko men is, wat doet men dan? Als leek en buitenstaander kun je dan makkelijk zeggen: Oh, dat is heel eenvoudig, je legt een serie luidsprekers aan en je zet een ke rel achter de microfoon die alle gewenste mededelingen omroept. Nou, zo is het dan ook gebeurd. Maar op een schaal, en met een .perfectie die respect afdwingen. De organisatoren hebben wat dat betreft in elk geval een grote, wui vende pluim op hun hoed verdiend. Ze hebben een vooruitziende blik ge had en met name ot> dit terrein niets aan het toeval overgelaten. De gehele geluidstechniek heeft men uitbesteed aan de fa. Tukker uit Driebergen en dat men hiermee een goede greep heeft gedaan, mogen de bezoekers zelf controleren. De technische staf, die in een soort rijdende keet is ondergebracht, heeft voor tienduizenden guldens aan apparatuur meegebracht. Op het eigenlijke tentoonstellingster rein staan alleen al 41 klankzuilen. Op het voorterrein nogmaals vijf, en in de „duinpan van Carel Briels" ook nog eens een stuk of zeven. In totaal dus ruim vijftig klank zuilen, die per stuk vier tot zes luidsprekers bevatten. Een 250 luid sprekers tetteren dus over het gehe le terrein en zorgen er voor dat al les op een geoliede manier verloopt. In de technische centrale komen de mensen van het secretariaat even binnenlopen. „Mijnheer Hils- heimer, wilt U even de heer Ko van Dijk oproepen, er is telefoon voor hem". Even later dendert de stem over het terrein, voor iedereen ver staanbaar. Maar die technische dienst moet van alle markten thuis zijn. Op een gegeven moment wipt de heer Sinke even binnen; Zeg Hols- heimer, nou is er een vriendelijke vent geweest die heeft de telefoon op het gasstel gezet. Het ding doet mets meer! Dat laatste is uiteraard niet zo verwonderlijk, want de P.T.T. pleegt nog geen vuurvaste telefoons in de handel te brengen. Maar de tech nische dienst schaft raad. Bandrecorders In totaal heeft men een viertal bandrecorders in gebruik. En niet zo maar een bandrecordertje die men overal in de huiskamers aan treft. Nee, het zijn apparaten waar elke amateur het water van om de tanden loopt. Er staat voorts een mengversterker die niet eens in de handel is omdat het ding meer dan tienduizend gulden zou moeten kos- ten. De technische dienst heeft de be schikking over een hele serie ver sterker s, waarvan de grootste er een van 10000 watt is. Voorts heeft men een groot radio toestel opgesteld, waardoor de mo gelijkheid ontstaat om op het ten toonstellingsterrein het radio-tijdsein te laten horen en ook de weerbe richten. die voor de standhouders van overwegend belang zijn. Met het weer staat en valt een hele boel. Dat merkten we ook aan de heer Sinke. die met open hemd, en rustig als altijd even binnenwipte. Met een bezorgd gezicht keek hij naar de werkende lucht en zei; „Ik weet niet wat het worden gaat". Maar de heer Holsheimer kon geen raad schaffen. Hij had zich gistermorgen verslapen en op die manier de weerberichten gemist. Intusen wordt in de technische centrale hard gewerkt aan een com plete reportage. Men heeft verschil lende delen van het concert opgeno men, men heeft verschillende he ren van het tentoonstellingscomité geïnterviewd en zelfs zullen enkele delen van de buitengewone leden vergadering op de band worden op genomen. Het geheel wordt gemon teerd en in de loop van vandaag en morgen in de vorm van een reor- tage uitgezonden. Het publiek en de chocoladebruine vakantiegangers die over het terrein flaneren kunnen op die manier de hoogtepunten van het feest nog eens herbeleven. Stunt Als grootste stunt hebben de jon gens van de electronica het plan om radio-verbinding tot stand te bren gen met de straaljagerpiloten, die de vliegende figuranten van de heer Carel Briels zullen zijn. Gisteren scheerden deze meteoren al gedurig over het terrein om de nodige ervaring op te doen voor de grote manifestatie. Enkele leden van deze vliegende brigade hebben gisteren reeds een bezoekje gebracht aan het terrein om met de grote Carel dé laatste finesses te bespre ken. Het feest is in volle gang. In de nacht van woensdag op donderdag hebben de standhouders practisch de gehele nacht doorgewerkt onder het licht van felle schijnwerpers. Maar het resultaat is verbluffend. De heer Sinke verklaarde in een kort bliksem-interviewtje dat géén enkele klacht is binnengekomen, en kele onbenulligheden buiten be schouwing gelaten. Ruim 145 stand houders hebben zich geïnstalleerd en er is geen onvertogen woord geval len. De organisatie was meer dan af. Het tentoonstellingsterrein, afge paald met honderden vlaggen biedt een fleurige aanblik. Er worden hier en daar zuchten geslaakt. „Tot zover marcheert de zaak". KAPELLE. De personeelsleden van de n.v. D. J. van der Have in Kapelle vierden feest omdat het nieuwe gebouw van het bedrijf in gebruik was genomen. Bij deze gelegenheid speldde burgemees ter H. G. van Suylekom drie veteranen in dienst van de firma de eremedalje, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau op de borst. De heer J. L. van Wil ligen kreeg deze in het zilver wegens vijftigjarige dienst. De heren L. Klap en A. Zoetewey kregen bronzen onderschei dingen, omdat zij „slechts" veertig jaar hun beste krachten in dienst van hun werkgever hadden gegeven. Namens de directie voerde ir. D. J. van der Have het woord. Mejuffrouw S. J. Riemens te Ter- neuzen slaagde voor onderwijzeres. KAMPERLAND Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., heeft gistermiddag in zijn openingsrede van de algemene vergade ring een groot aantal problemen aangeroerd. Een belangrijk deel van zijn toespraak was gewijd aan de internationale toestand. Zo wees hij op de, vooral economisch, kwetsbare positie die het Westen inneemt, het gebrek aan constructief denken aan de Westerse zijde, en de mislukking van de E.E.G. „Over de E.E.G. niets dan slechts", merkte ir. Geuze zelfs op. Wat betreft de binnenlandse situatie van de landbouw was spreker pessi mistisch gestemd. Hij zei dat de teruglopende resultaten in de landbouw in het algemeen een gevoel van onbehagen veroorzaken op het platteland. „De situatie voor Zeeland is mijns inziens zo dat de gemiddelde bedrijfs- inkomsten de laatste vier jaar dalende zijn. Dit in tegenstelling tot de alge mene conjunctuuropgang in Nederland." De heer Geuze ontmaskerde echter de legende dat de boerenstiel alleen maar een slechte stiel zou zijn. Hij be sloot zijn rede n.l. met te zeggen: „Wie straks op een goede basis van landbouwonderwijs een kansgevend be drijf kan aanvaarden en boer wil zijn in leven en werken, tot die jongeman zeg ik: ,,'t en sal waerachtigh wel gaen!" Sprekend over de internationa le situatie, zei ir. Geuze dat de stem ming zo is geworden dat men al blij moet zijn wanneer consolidatie gelukt. Kwetsbaar Het vermaterialiseerde Westen is in zijn economische positie zeer kwetsbaar en het gecentraliseerde communistische systeem ware niets liever dan slechts het economische zwaard te hanteren om het labiele evenwicht dat ieders econo mie in het bijzonder de westerse op een zo hoge top eigen is, ineen te doen storten, met alle gevolgen van dien. Er is ons inziens te weinig begrip voor de ze gevaren en te weinig eenheid in kon- kreet en constructief denken aan Wes terse zijde. De heer Geuze noemde en kele voorbeelden uit de agrarische sec tor, met name de suikerovereenkomst tussen Cuba en de Sovjet Unie en de verkopen van tarwe door Canada aan China. Hij vond dat het grote gevaar aanwezig is dat likwidatie van agrari sche produktie-overschotten een poli tieke achtergrond hebben, zodat het gevaar bestaat dat deze als een boe merang op eigen hoofd terugkeren. Omdat economische bundeling nood zakelijk is betreurde spreker het voor al dat er zo weinig werkelijke voort gang is tussen de Zes en de Zeven. Wat de agrarische sector betreft be steedt de voorzitter van de Z.L.M. al lereerst aandacht aan het grillige weersverloop van de laatste jaren. „De natuurlijke factor, het weer, slaat hem alle pogingen uit handen." Oubehag'oii De schade die thans optreedt in Zeeland, heeft in de polder Schouwen en in de Westhoek een rampachtig karak ter aangenomen. Overigens veroorza ken de teruglopende resultaten in de landbouw een gevoel van onbehagen op het platteland. De situatie voor Zeeland, is naar het oordeel van de heer Geuze zo, dat de gemiddelde bedrijfsuitkomsten de laat ste vier jaren dalende zijn. De arbeids- investering legt een grote investerings- druk op de bedrijven, waar mechani satie meer dan ooit noodzakelijk blijkt. Bij dalende inkomsten is een zwaardere investeringslast echter moeilijk te verwezenlijken. De heer Geuze gaf vervolgens een samenvatting van de landbouwpolitiek van de Nederlandse regering sinds 1948. Hieruit bleek het wisselend beleid en de bevroren steun die de landbouw thans ondervindt. Spreker deed een beroep op de over- IR. M. A. GEUZE onbehagen heid voor meer begrip en medeleven. Voor het individuele bedrijf betoogde hij: ,,ik heb geen standaardrecepten voor u klaar, dan zult u naar de kwak zalver moeten. Maar er is allerlei asperine onder vele namen: produkti- viteitsverhog'ing, kostenverlaging, ra tionalisatie, mechanisatie, specialisatie enz. Voorts zal niets nagelaten moeten worden om ook in de technische hoek de perspectieven voor de landbouw te verbeteren. In het kader van de socia le ontwikkeling merkte hij over de vrije zaterdag op dat de toestand niet zo mag en moet worden, dat voor te weinigen in de week zoveel werk te doen blijft dat zelfs de ene bijzondere rustdag gevaar loopt- Het welvaartspeil alom in onze kon- treien heeft de toeristenstroom binnen Zeeland gedreven, aldus de heer Geu ze. De bestedingen van de toeristen be liepen in 1959 ƒ41,3 miljoen, waarvan f33,5 miljoen door buitenlanders werd uitgegeven. Hij schatte dit bedr&g op 10 pet van de gehele agrarische bruto produktie- waarde in Zeeland. Mits verstandig aangepakt zal ook op het gebied van de public relations wel winst te boeken zijn. Ik verwerp het standpunt dat de landbouw, die inder daad aan dit terrein tot nog toe veel te weinig aandacht geschonken heeft, als de minderheid het liefst de autori teiten en de rest van Nederland, zoals wel wordt gesuggereerd, maar naar de mond moet praten, aldus spreker. Ten aanzien van de public relations wees Ir. Geuze op de verschillende aktivitei- ten van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, die in de kringen van deze Maatschappij in de laatste jaren zijn ondernomen. Hij noemde daartoe twee voorbeelden. In de eerste plaats de ont vangst door de kring Schouwen-Duive land van de leerlingen van het Eras- muslyceum vorig jaar. In de tweede plaats de ontvangst door de beide kringen in Zuid-Beveland van 150 leer lingen van „Nijenrode". Aan het slot van zijn rede stond de heer Ir. M. A. Geuze stil bij de toe komst van onze boerenjeugd. Steeds meer hoor ik van verschillende kanten dat de jongens thuis de vraag stellen: moet ik nog wel boer worden, het is met de landbouw immers niets meer. Er bestaat aldus spreker, de legende, door de boeren vooral dan de oudere generatie, zelf in het leven geroepen en levendig gehouden, dat de boeren stiel de slechtste stiel is van al die er bestaan. Ook wees spreker op de nega tieve stemming die zelfs in de leringen van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst heerst. Boer worden betekent, besloot de heer Geuze, het aandurven van het avontuur van het vrije onder nemerschap. De nadruk is nu meer dan vroeger komen te liggen op bedrijfs leiderschap en kapitaal en minder op arbeict. In Groede en Nieuwvliet Onrendabele percelen worden aangesloten GROEDE-NIEUWVLIET. De ge meenteraad van Nieuwvliet komt op dinsdag 27 juni des avonds om zeven uur bijeen om een voorstel van B. en W. te behandelen over de volledige aan sluiting van de gemeente op het elektri citeitsnet. In Nieuwvliet bestaan nog zestien onrendabele percelen, die de PZEM wil aansluiten voor 5.000 per perceel. Van dit bedrag neemt de ge meente 20 pet. voor haar rekening, de provincie 10 pet. en de PZEM 37 pet. Er blijft voor de belanghebbenden dus over een percentage van 33 pet., dat de gemeente Nieuwvliet zal moeten garan deren, als ook de betaling van de stroom- welke zou zijn gebruikt vanaf het tijd stip van aansluiting tot het moment waarop de bewoner die zich tegen aan sluiting verzet van mening verandert. B. en W. stellen de raad voor met de ze gang van zaken akkoord te gaan en een krediet van 16.000 uit te trekken. De gemeenteraad van Groede heeft een soortgelijk voorstel onder de ogen gekregen. Hij behandelt dit op vrijdag 30 juni des avonds om zeven uur. Het betreft hier 23 percelen, waarvoor de zelfde percentages en garanties gelden. In de Groedese raadsvergadering ko men verder nog aan de orde subsidie aanvragen, die B. en W. echter met het oog op het voeren van een zo zuinig mo gelijk financieel beleid willen afwijzen. Verder zal nog gesproken worden over een vijfdaagse werkweek voor het ge- meentepersoneel. Dit laatste doet ook de raad Nieuw vliet, welke raad bovendien nog een voorstel van B. en W. krijgt te verwer ken om bepaalde gronden niet aan te kopen. Het departement van volkshuis vesting en bouwnijverheid had de huizen en ODstallen op deze grond oppervlak te 450 m2 geschat op zesduizend gul den. B. en W. vinden dit bedrag erg hoog en zijn er voorts niet zeker van dat er iemand op deze grond wil bouwen. Zij adviseren de raad dan ook niet tot aan koop over te gaan. Examens kleuteronderwijs MIDDELBURG. Bij de aan de op leidingsschool voor het christelijk kleu teronderwijs afgenomen examens slaag den voor de akte van hoofdleidster de dames: H. J. Lodder te Vlissingen, P. Louwerse te Vrouwenpolder, C. M. Pa- rent te Middelburg, C. K. Polderman te Terneuzen, J. L. Schooft te Sluiskil en E. Vinke te Hoofdplaat en W. Duve- kot te Vrouwenpolder. GOES. Bij het op ,19, 20, 21 en 22 juni gehouden eindexamen van de afdeling hoge reburgerschool-B aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland slaagden de dames A. C. Du- vekot uit Goes, E. A. Dubbelman uit 's-Gra- yenpolder, T. op 't Hof uit Kapelle, M. E. Scheele uit WisSenkerke en de heren A. D. Bakker, C, J. Beye, H. A. A. Carpentier, S._ Geluk, S. Memdersma. M. F. A. van Muis- winkel, G. M. van der Slikke allen uit Goes, J. M Deurwaarder uit 's-Heer Arendskerke. C. M. de Jager uit Kapelle, P. M. bij de vaate uit Krabbendijke en M. de Jager uit Nieuwdorp. Geen der kandidaten werd afge wezen. GOES, 22 juni. Export- en Industrievei- A ZTWca,rterobelse?i IJ25' 11 90rode bessen A 6b, I 51:>6, II 47; frambozen I 1135, II 116 Hegrna I 128.11 116; Senga Sengana I 136, P inn JVJL I 105. II 100; Talisman AS?' l1 ï°2} Jucunda ,116, II ,108; Juspa I 105; Ked Gauntlet I 105, II 83; Mach. Fru hernte I 100, II 92; div. aardbeien afw. 52 Gewone veiling: per doos: Regina I 26—34.' II '18; Senga Sengana I 28, II 23—26; Talis man I 28—36, II 1928; Mad Moutot II ;16 afw. ,17: Red Gauntlet I 28—32. II 23—25-' rode bessen I 18—21. n ,io,16. III ft—8- Kaülboï.en 1 'ï?-83' 11 P" ks: Regina r? o?Sengana II 75; Talisman I 90. II 8095; Mad. Moutot II 7585, afw 45' Red Gauntlet II 7085; Hollanders n 'MO-- 150; meikersen I 400; Br. bruine I 140 II 140; markiezen I 150—,170. II 480.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3