Vijfduizend kilo roomboter per wagon naar Belg ie Bezoldigd functionaris nodig voor Goese sport Onderzoek kleinfruitteelt onderwerp van bespreking Kiespijn deed seheepssloper richting kwijt raken Laatste klap op eerste paal K VIJF MAANDEN VOOR HVLSTENAAR AARDAPPELEN BEDEKTEN DE SMOKKELAAR R.C.S. klopte Ambonnezen 5-3 Nieuwe wethouder benoemd in Grijpskerke 3^rló kraö door eeiand Extra-diensten naar het Delta-concert Portugese oesters voor Zeeland Pijlen brachten douane op idee V ertegenwoordigers voetballen voor liet zieke kind brandweerkorpsen „op de spuitin Retranchement Atletiekwedstrij den in Souburg Avondvierdaagse Tholen Postduivenberichten Verduistering, diefstal en heling V erkeer sexamens Zomeravondvoetbal BEGUNSTIGERSDAG PROEFTUIN KANTONGERECHT TERNEUZEN Woensdag 21 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. MIDDELBURG Een bijzon der geraffineerde wijze van bo tersmokkel noemde de officier van justitie gisteren tijdens de zitting van de economische poli tierechter de laakbare handel wijze van de Hulster transport arbeider L. C. V. Deze had op 30 januari van dit jaar kans gezien 5000 kg roomboter via een goede renwagon van de Spoorwegen over de Belgische grens te bren gen, waarbij hij poogde te doen uitkomen alsof per trein niets dan aardappelen en. per vrachtauto haverpellen werden vervoerd. De douane rook echter lont en reken de V. in België in. De economische politierechter, mr. P. v. Empel, schilderde V. ter zitting nog eens de juiste toedracht. De verdachte hoorde hem rustig aan en antwoordde af en toe op de vragen van mr. Van Empel bevestigend. Hij gaf toe de in de tenlastelegging genoemde feiten te hebben gepleegd. Pijlen Op 25 januari ontmoette V. op de markt in Sint Niklaas iemand die hij wel van gezicht maar niet van naam kende. Deze vroeg hem of hij een voor raad Nederlandse boter naar België kon smokkelen. V. dacht van wel. Hij stel de zich in verbinding met een kennis in Friesland, die regelmatig een wagon pootaardappelen naar het Vlaanderen- land liet rijden. De aardappelen werden dan naar Roosendaal gebracht, waar zij werden overgeladen in een andere wagon die via de grenspost Esschen verder naar het zuiden reed. V. zou wel kans zien onopgemerkt onder de zakken aardappelen boter te doen ver voeren. Een zekere P. A. kon- V. direct 5000 kg boter leveren. Deze werden door een onbekende vrachtauto met chauffeur naar het Bildt in Friesland getranspor teerd, waarna V. handelaar A. prompt 16.000 betaalde. In het hoge noorden werd de boter verpakt in tweehon derd dozen netjes op het station van OOSTKAPELLE Evenals vorig jaar zullen de „vertegenwoordigers" van Walcheren en Zuid-Beveland hun steentje gaan bijdragen in de actie „Sport steunt Zonneveld". Dit zal ook nu geschieden door het spelen van een voetbalwedstrijd annex verloting van door de 'heren zelf be schikbaar gestelde prijzen. Het eerste voetbalduel zal vrijdagavond 23 dezer des avonds halfacht plaatsvinden op het terrein aan de Baskenburgseweg te Vlissingen. De toegang is gratis. Om 7 uur wordt vertrokken met een stoet au-- to's vanaf de Zeilmarkt. De tocht naar het wedstrijdterrein zal, geheel belan geloos, muzikaal worden opgeluisterd door St. Caecilia (met zijn drumband). Na afloop van d'e wedstrijd, die 2 x 14 uur duurt, is de trekking van de verlo ting in het clubhuis van Zeeland Sport. Op 7 juli volgt de revanchewedstrijd in Goes. Sportweek, Souburg SOUBURG De derde klasser RCS heeft gisteravond in het kader van de sportweek in Souburg in een zeer aan trekkelijke wedstrijd van een Zeeuws Ambbonnezenelftal gewonnen. De Sou- burgers lieten een prima partijtje voet bal zien en trokken zich op aan hun goede tegenstanders. De Ambonnezen technisch goed, maar hun spel was te kort en improduktief van aard. RCS daarentegen profiteerde van elka kans die het kreeg. In de twintigste minuut opende Kar- mat uit een corner de score, waarna vijf minuten later Vader alleen voor de Am- bonnese doelman verscheen. Zijn schot werd gestopt, maar daarna werkte Van de Berge de bal toch in het doel. Een minuut na rust schoot Rosevelt de bal ineens in het Ambonnezendoel. J. Lopu- lala verkleinde na zestien minuten deze achterstand met een uitstekend doelpunt (3-1). Van de Berge bracht de stand op 41, waarna in de 25ste minuut deze speler de hattrick verrichtte. Door doelpunten van V. Parunusa en Malawau werd de nederlaag nog dragelijk voor de Ambon nezen. Zelfs ontsnapte het RCS-doel nog aan doorboring toen Lopulala tegen de paal schoot. De volleybalsters van Zuidwesters en het Vlissingse Marathon bekampten el kaar in een spannende wedstrijd en bij ideaal weer. Er was grote publieke be langstelling. Tenslotte zegevierden de Souburgse dames met 3—2. De tussen standen waren 7—15, 15—13, 1510, 12 15 en 15—13. RETRANCHEMENT. Als volgende zaterdag te Retranchement brand zou uitbreken bestaat er veel kans dat deze met „grote stadssnelheid" zou worden geblust, omdat dit bescheiden dorpje dan niet minder dan twaalf brandweerkorp sen herbergt, die behoren tot de kring West-Zeeuwsch Vlaanderen. Hier wordt nl. de jaarlijkse wedstrijd gehouden. Ergens in de gemeente is een object waarop de korpsen hun vakken nis moeten botvieren. Een deskundige jury, bestaande uit brandweercomman danten van elders, zal de prestaties be oordelen en de prijzen toekennen. Het gemeentebestuur zal de brandweerauto riteiten ontvangen en een vijftiental ge nodigden een lunch aanbieden. De orga nisatie berust bij een commissie ge- - vormd door de brandweer van Retran-jeen wedstrijd, die voor het clubkam- chement, Zuidzande en Sluis. Na afloop pioenschap meetelde. De prijswinnaars is er een gezellige broodmaaltijd in ca-1 waren: 1. W. Vinke. 2. A. Fleunis. 3. Ié „De Zon". C. Roose. Vrouwenparochie van de vrachtauto in de aardappelenwagon geladen. Vage pij len gaven de plaats aan waar de boter zich moest bevinden. Verstopt Op het station van Esschen kreeg de douane, fijntjes gealarmeerd door de vreemde strepen op de wagon, argwaan. De kommiezen deden echter of hun neus bloedde, maar verstopten zich in de wagon om, aangekomen op het be wuste Belgische stationnetje, V. in de kraag te grijpen. Daar stond toen een vrachtauto, waarin aan de achterzijde haverpellen waren opgestapeld. De overdracht behoefde echter niet meer te geschieden. V. had inmiddels reeds 500 aan T. in Friesland gegeven. De economische politierechter: „Een vaardig onderzoek van de Belgische en Nederlandse douanebeambten leidde tot een goede slag. Een dergelijke smok kelmethode hebt u wel tien keer toege past". Dit laatste werd evenwel door verdachte ontkend. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, meende dat een geraffineerde manier van smokkelen op even inge- SOUBURG In het kader van de Sportweek Souburg organiseert de At letiekvereniging „Dynamo" uit Middel burg op vrijdagavond op het gemeente lijke sportterrein te Souburg atletiek wedstrijden, die alleen loopnummer< omvatten. Op het programma staan voor heren 80 meter, 100 yards, 1000 meter en 3000 meter. Voor junioren o.a. 600 -meter en 1500 meter, voorts nog diverse sprintnummers. Van de organiserende vereniging zul len o.a. aan de start verschijnen Hans Bostelaar, Piet Zwartepoorte en Piet Versluijs, terwijl van Marathon Bram de Rijke en Peter v. d. Schraaf zuilaft uitkomen. Tot heden zijn ,pim. 65 inschrijvingen binnengekomen. Atleten van A.V. ê?6 uit Goes, Marathon en Zeeland Sport uit Vlissingen en Dynamo uit Middel burg zullen met elkaar de strijd aan binden. Voor niet K.N.A.U. leden, dus voet ballers, scholieren enz. bestaat de gele genheid ook deel te nemen. Zij kun nen inschrijven voor de aanvang der wedstrijden vanaf half zeven. Voor jon gens geboren in 1944 en 1945 is er 100 yards en 600 meter voor jongens gebo ren in 1942 en 1943 100 yards en 1500 meter, voor ouderen 100 yards en 1500 meter. De wedstrijden beginnen om half acht. nieuze wijze aan het licht was gebracht. De officier wist niet precies in wiens opdracht V. werkte, wel was hij over tuigd van de schuld van de verdachte, die overigens niet eerder voor smokkel veroordeeld is. Hij eiste ten slotte te gen V., die reeds twee maanden ge detineerd is in het Huis van Bewaring, zes maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf met aftrek. In zijn pleidooi bestreed mr. J. J. v. d. Weel, V.'s raadsman, de kwalificatie geraffineerd smokkelen. Volgens hem was V. eerder kinderlijk dan geraffi neerd te werk gegaan. Want door de pijlen werd de douane het speuren toch eigenlijk wel veel gemakkelijker ge maakt. Voorts is het initiatief tot deze onderneming van iemand anders uitge gaan. Pleiter vroeg een lagere onvoor waardelijke straf. De economische politierechter meende dat een ernstige straf hier toch wel op zijn plaats was, omdat hier sprake was van een schakel in de ketting van knoeierijen. Mr. Van Empel bepaalde ten slotte het vonnis op vijf maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek. THOLEN. Met de drumband en de Kon. muziekvereniging „Concordia" voorop werden de deelnemers aan de vierdaagse avondwandeltochten in Tho len ingehaald. Na een défilé langs een aantal geno digden werden ze voor het stadhuis toe gesproken door de heer J. v. d. Lans, bestuurslid van de kring West-Brabant van de Kon. vereniging voor lichame lijke oefening. Hij hoopte, dat dit niet de laatste avondvierdaagse zal zijn, die in Tholen wordt gehouden. Aan de oudste deelnemer de 69 jarige J. Ha genaars uit Halsteren werd een extra prijs aangeboden bestaande uit een be kertje, dat beschikbaar was gesteld door de heer S. Westdorp. Door het gemeentebestuur werd het erecomité en de verschillende mede werkers ontvangen. Het deed wethouder Jansen genoegen, dat deze vierdaagse avondwandeltochten op het eiland Tho- len waren georganiseerd. Hij gaf de verzekering, dat het ge meentebestuur steeds de volle mede werking aan deze sport zal geven. AXEL. De duivensociëteit „De ver wachting" hield een wedvlucht van Ar ras. De uitslag-w-as: A. Verschu ren. 3. Th. Borghstfjn. 4". M. Dieleman 5. Q. van Dorsselaar. 6. Em. Pieters. 7. J. Wesepoel. 8. P. Deij. 9. K van Herman, 10. D. Dieleman. CADZAND. De Postduivenvereni ging „De Getrouwe Duif" te Cadzand nam 18 juni met 276 jonge en met 57 oude duiven deel aan een wedvlucht vanuit Arras, waarvan de uitslag luidt als volgt: Jonge duiven: 1, 4, J. A. Vasseur; 2. J. J. Visser; 3. A. P. J. Mabeiis; 5. H. van de Walle; 6. W. van Akker; 7. J. Vasseur; 8. M. P. Provo; 9. A. J. de Groote; 10. A. Vasseur. Oude duiven: 1, 6, 9, A. P. de Put ter; 2. en 10. P. C. de ü«eij: 3. I. P. Porreij; 4. M. P. van Kee; 5. A. Vas seur; 7. A. P. J. Ma-belis; 8. A. J. Dui- ninc-k. TERNEUZEN. Van de vlucht uit St. Denis was de uitslag voor E. M. M. te Terneuzen: 1, 2. D. Deurwaar der; 3. P. Gerreman; 4. W. de Vos 5. P. Verberkmoes; 6, 8, G. Hamelink; 7, 9, 10 W. van der Linde. De eerste 'duif haalde een snelheid van 1476 me ter, de laatste prijswinnende duif 14-29 THOLEN. Uitslag wedvlucht van de „Trouwe Duif" te Tholen uit St-Denis: 1. Joh. Deurloo; 2. M. Vogel: 3. F. Koppen- hol; M. Moeliker; 5. G. Soomers. meter. OUD VOSSEMEER De uitstag van de wedvlucht van de P.V. de Zwaluw luidt als volgt: concours St. Denis, 17 juni. 1. A. Lind- hout, 2. A. Rijnberg, 3. J. Tholenaar, 4. M. v. d. Zande, 5. J, v. Meer. GOES De uitslag van de P.V. De Rode Doffer luidt als volgt: St. Denis 17 juni. 1. D. Kloosterman, 2. J. Dubois, 3. D. de Hond, 4. D. Kloosterman, 5. D. Kloosterman. GRIJPSKERKE Met alge mene stemmen werd tijdens de raadsvergadering, die dinsdag werd gehouden, de heer A. Francke gekozen tot wethouder in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer P. Ton. De voorzitter, waarnemend burge meester A. W. Cevaal, feliciteer de de heer Francke met zijn be noeming. Overigens was dit niet de enige mutatie in het bestuur, want eveneens bij deze gelegen heid werd als nieuw raadslid toe gelaten en bevestigd de heer A. Geschiere SPzn. Beide heren aanvaardden hun benoe ming. Op de agenda, die dit keer een zeer miniem aantal punten vermeldó'e. stond voorts een verzoek van de reg'elings- eommissie van de negende fokveedag voor Walcheren die op 7 september te Middelburg wordt gehouden, om een bijdrage te leveren in de vorm van een prijs of een medaille. De raad stelde hiervoor een bedrag van 7.50 gulden beschikbaar. Tenslotte werd medegedeeld dat Sint Laurens aceoorö' -ging met de voorge stelde wijziging in het uitbreidingsplan van GrijpSkenke, voorzover dit in ver band staat met deze gemeente. Arrestaties in B. op Zoom BERGEN OP ZOOM. Door de re cherche van de gemeente-politie van Bergen op Zoom werd in samenwerking met de spoorwegrecherche een inwoner uit Bergen op Zoom, J. G., aangehou den die zich schuldig had gemaakt aan een verduistering van 500,--. Tijdens het onderzoek kwam vast te staan dat G. zich in dienstbetrekking aan nog meer verduisteringen had schuldig gemaakt. Hij had zich onder meer nog toegeëigfend een zevental transistor-radio's en een hoeveelheid si garetten, rolfil-ms en een. bandrecorder. Toen hij aan de tand werd ge.voeld, bleek dat hij de goederen in en buiten Bergen op Zoom aan diverse -personen had verkocht. Daarna werden nog terzake diefstal en heling aangehouden P. V. en W. O., beiden uit Halsteren. V. bleek ook nog drie radiotoestellen te hebben gestolen en een tentuitrusting, terwijl ook G. een tentuitrusting en textielgoederen had gestolen. Nagenoeg alle goederen konden worden achterhaald. Vermoede lijk zullen nog enkele processenverbaal volgen tegen personen die deze van mis drijf afkomstige goederen hebben ver kocht. Mej. M. van der Linde te Terneu zen slaagde voor het examen kleuter, leidster. TERNEUZEN. Door 272 leerlingen van de hoogste klassen der lagere scho len werd deel genomen aan het park- tische verkeersexamen. Bij het schrif telijk examen waren reeds elf leerlingen afgewezen. Vier leerlingen behaalden het cijfer tien, het waren: Lucy Pieters van de R.K. meisjesschool, J. G. Scheele en A. de Blaeij van de Christelijke school aan de Jozinastraat, F. van Os van de Openbare school aan de Watstraat. In totaal slaagden vijftien leerlingen met lof. De uitslag per school was: 1. Chris telijke school Jozinastraat; 2. R.K. jongensschool „St. Willebrordus"3 Christelijke school Sluiskil; 4. Christe lijke school Driewegen; 5. Openbare school Walstraat; 6. Hervormde school Leeuwenlaan; 7. Christelijke school op Gereformeerde Grondslag; 8. Christe lijke school voor B.L.O.; 9. Openbare Zuidlandschool; 10. R.K. meisjesschool; 11. Openbare school te Sluiskil; 12. R.K. school St. Antioniusstraat te Sluiskil. GOES. De werkcommissie, gekozen door de Goese sportverenigingen en ge ïnstalleerd door burgemeester dr. Note- boom heeft, zoals wij gisteren meldden, maandagavond een bespreking gehad met vertegenwoordigers van de Goese sport verenigingen over de ontwerpstatuten voor het formeren van de stichting sport- belangen Goes. Voorzitter Janssens las een ingezonden stuk Voor van de oud-voorzitter stichting Goese sportbelangen, dp. P. K. de Haas, dié- beklemtoonde dat-- een bezoldigde kracht aan het stichtingsbestuur dient te worden toegevoegd om het veel omvat tende werk van een goed functionerende sportstichting kundig ter hand te kunnen nemen. Dit omdat hij bevreesd is dat bij het niet aanwezig zijn van een dergelijke functionaris het een herhaling zal worden van dë oude stichting sportbelangen, die niet altijd bevredigend kon werken. Ver volgens gaf de voorzitter puntsgewijs de ontwerpstatuten in behandeling. De heer Wijnands, voorzitter van de V.V. Goes, informeerde naar de moeilijkheden die gerezen waren tussen leden van de werk commissie en het college van B. en W. De voorzitter gaf hierna een duidelijke uit eenzetting van dit misverstand. Vervol gens stelde de heer Wijnands de vraag of de thans ter tafel liggende statuten ontworpen waren door de werkcommis sie of door een ambtenaar van de ge meente. De voorzitter antwoordde dat dit laatste het geval was, nadat enkele voor gaande ontwerpen door de werkcommis sie als onaanvaardbaar waren afgewezen. In grote lijnen konden de afgevaardig- GISSINGEN Uiterton—PZEM 3—4, ZeemachtVAW 3 80, Rayon Sas van Gent: ONA—SVG 6—2; CNA—CBS 5—4. Rayon Ter- neuzen: PTT BundeltouwHoek verteranen 24; MistrappersAdvendo 04; Spadella— RWS 2 3—1; RWS—PZEM 2—3; Scheepswerf —De Meyer 1—3. Rayon Zierikzee: PZEM CWS 5—0, Her veka veling—Rijkswater staat 0—4. 0 Met ingang van 16 juli is de assistent van 's rijksbelastingen te Rotterdam inv. en ace., W. B. J. Kuijs, verplaatst naar het stationnement der dir. bel. inv. en ace. te Heinkenszand. 0 De uitslag van de vlucht uit Arras van „De Endracht" te Terneuzen was als volgt; Oude duiven; 1. A. Faas, 2. Meijer en v. d. Berge, 3. J. A. Smidt, 4-9. F. de Bakker, 5. J. Oppeneer, 6. H. F. Koch en Zn., 7. H. van Deijzen, 8. J. Willem- sen. 10. M. A. de Roo. Jonge duiven: 1. Houcke-Oppeneer, 2. M. v. d. Akker, 3. P. Hamerling, 4. F. Kegels. 5. A. Verpoorte, 6. J. Dieleman, 7. J. Willemsen, 8. J. C. Rouw. 9. Ge broeders van Meir, 10. A. de Smidt. De collectebusjes voor de Hemava te Hoedekenskerke bevatten over het eer ste halfjaar 19661 ƒ42,70. De collecte voor noodlijdende kerken en personen in de Herv. kerk 61,49. De verjaardags bussen bevatten 81,36. Zomeravondvoetbal Terneuzen H.K.C. De Hoop 0-2. 0 Dé Rode Kruis collecte te Sint Lau rens heeft opgebracht 308.35 gulden. Het schoolbestuur van de R.K. jon gensschool „Sint Willibrordus" te Ter neuzen kreeg toestemming van het mi nisterie van Onderwijs tot het benoe men van een zesde leerkracht. Hiervoor is met ingang van 1 september benoemd de heer W. van Alphen te Terneuzen. 0 De heer H. Haagsma, hoofd der K. Schilderschool te Bedum heeft «en be noeming aanvaard als leraar bij het Nijverheidsonderwijs te Bruinisse. 0 De V.V.V. van Westkapelle zal op 12 augustus de traditionele ringrijdérij houden. Naast diverse aantrekkelijke prijzen wordt weer gereden om de wis selbeker die momenteel in bezit is van de heer L. Minderhoud, de Zeeuwse kampioen. 0 In het wijkgebouw van het Groene Kruis te Tholen werden 64 kinderen te gen de polio ingeënt. Twintig kinderen kregen de derde injectie en 44 de vierde prik. 0 De hengelsportvereniging „Geduld overwint alles" te Axel organiseerde 0 De heer Hagoort te Gouda is be noemd tot onderwijzer in tijdelijke dienst aan de Chr. school (Doelweg) te Tholen. 0 In de Nederl. Herv. kerk te Tholen zal woensdag a.s. een orgelbespeling plaats hebben door de bekende organist Feike Asma. 0 De jaarlijkse collecte voor het Ne derlandse Rode Kruis heeft in Retran chement opgebracht de som van 134,75 gulden. 0 De heer D. de Feijter uit Retran chement, besteller bij de PTT, wordt per 1 augustus bevorderd tot besteller 0 De bestellers der P.T.T. te Hein kenszand, de heren A. Hannewijk en Joh, Huissoon, zijn bevorderd tot be stellers eerste klasse. 0 De collecte voor de A.V.O. bracht in Zoutelande ƒ41,26 op. 0 Mej. S. Dekker uit Zoutelande slaagde voor het vakbekwaamheidsdi ploma in het kruideniersbedrijf. 0 Op het terrein van WZF te Axel vond een wedstrijd plaats tussen meis jes van de Landbouwhuishoudschool en de Chr. U.L.O. De eersten gingen met de overwinning strijken. 0 De heer P. Dieleman te Apeldoorn, vroeger wonende te Axel, is met ingang van 1 juni bevorderd tot marechaussee tweede klasse. 0 Vanavond vindt in de raads zaal van het stadshuis een vergadering plaats van de Oranjevereniging te Axel. Op het programma staat o.m. bespreking te organiseren feestelijkhe den. 0 De afd. Veere van de N.C.V.B. ver gaderde voor de laatste maal in het sei zoen. Ds. B. Zoodsma van Nieuwdorp sprak over „geestelijke verzorging in de militaire dienst". De volgende verga dering wordt gehouden op 12 septem ber. 0 De heer Anth. de Wilde uit Slnt- Annaland is gekozen tot lid van het da gelijks bestuur van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij Putters- hoek, 0 Mej. A. Dieleman, leerlinge van de muziekschool in Terneuzen speelde met zo'n succes proef voor het nationaal jeugdorkest, dat zij het komende sei zoen hierin zal meespelen. den van de Goese sportverenigingen zich akkoord verklaren met de ontwerpstatU' ten, zoals die thans ter tafel lagen. Met algemene stemmen stelden de afge vaardigden zich achter het schrijven van de oud-voorzitter van de stichting Goese sportbelangen, dat een bezoldigd functio naris een onmisbare figuur is in dit ap paraat. De voorzitter zegde toe een en an der met het college van B. en W. te zui len opnemen en sprak de hoop uit, dat het college begrip zou tonen woor de wen sen van de Goese sportgemeenschap. Hij zei te rekenen op de vlotte afwerking waarop de Goese sportlieden al zoveel jaren hebben gewacht. Aldus een pers communiqué dat het bestuur van de werkcommissie gisteravond heeft ultge reikt. KAPELLE. De eerste begunstigers dag, gehouden vanwege het landelijk Proefstation voor de Fruitteelt in Wil helminadorp, was geheel gewijd aan de vraagstukken rond de teelt van klein- fruit. Er werd een overzicht gegeven van hetgeen op dit gebied door de onder zoekers wordt gedaan ter verbetering en stimulering van de teelt en in de middaguren werd een bezoek gebracht aan de proeftuin voor de kleinfruitteelt aan de Dljkwelse weg in Kapelle. Daar konden de deelnemers aan deze dag zich op de hoogte stellen van de vele ras- en cultuurproeven welke op deze proeftuin zijn aangelegd. De leiding berustte bij de rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, die zei dat het Proefstation het vorig jaar is begonnen met het werven van begunstigers. Thans heeft men er reeds 130 ingeschreven. Het doel is, hen op geregelde tijden bij een te roepen om met hen te spreken over het onderzoek dat wordt verricht. In augustus of september hoopt men een begunstigersdag voor de telers van hard fruit te houden. Het onderzoek dat op het landelijk proefstation in Wilhelminadorp wordt gedaan, is voor een groot deel gericht op de praktijk. Ir. B. Roelofsen was de eerste spreker in de morgenvergadering. TERNEUZEN. Vele verkeersover- treders stonden tijdens de zitting van het kantongerecht terecht en hoorden in sommige gevallen fikse boetes tegen zich eisen. Verstek werd verleend tegen de niet verschenen chauffeur A. L. uit St. Jansteen. Hij reed op 5 april met een bestel-auto over de Hemelstraat en had bij het veranderen van richting naar links een achter hem rijdende auto gehinderd. De bestuurder van de ze auto had nog .getracht een aanrijding te voorkomen door krachtig remmen en door zijn stuur om te gooien. Alles zou goed zijn gegaan als niet van achter de bestel-auto de wagen van een arts uit Hulst, zou zijn gekomen. Hiermee kwam L. in botsing waarbij aan beide auto's grote schade ontstond. De officier, mr. A. W. Rosingh, noemde deze manier van richting veranderen zeer gevaarlijk en eiste een boete van 50 of tien dagen. Mr. van der Belt vonniste conform de eis. „Met permissie, ik verrekte die dag van de kiespijn en was op weg naar de tandarts", zei P. W„ .seheepssloper uit Zaamslag die terecht stond omdat hij in de Noordstraat te Terneuzen had gere den in verboden richting. „Ik ben nogal gemakkelijk en let er dan niet zo op." De officier vond het beter dit toch wel te doen, omdat W. anders wel eens niet bij de tandarts maar in het ziekenhuis zou kunnen komen. De eis was een tientje, de uitspraak 6 of een dag. Op 18 mei bleken de remmen van de vrachtauto van E. M„ molenaar te Koe wacht niet in orde te zijn. Hij reed met een te grote snelheid over de verkeers weg te Terhole, Enkele dagen ervoor had M. de wagen na laten zien, maar moest terugkomen omdat de remvoering niet voorradig was. Mr. Rosingh nam hem dat hoogst kwalijk en eiste daarom een boete van 75 of 15 dagen. De kanton rechter wilde rekening houden met alle omstandigheden en verlaagde de boete tot 60 of 12 dagen. De aardappelhan delaar P. J. v. B. uit Axel moest op 5 mei bij een boer in Zaamslag zijn. De provinciale weg is voor vernieuwing reeds maandenlang voor het verkeer af gesloten. Van B. had reeds langs een tweetal wegen geprobeerd de boerderij te bereiken, maar het was hem niet ge lukt. Daarom reed hij over het afgeslo ten gedeelte en toen hij nog enkele tien tallen meters moest rijden werd hij aan gehouden door een ambtenaar van de provinciale waterstaat. Deze overtreding kostte Van B. 12,50 of 3 dagen. In de avond van de 4e maart reed de veever voerder A. W. de J. uit Axel zijn vee- auto achteruit van een parkeerterrein en beschadigde hierbij een achter de vee wagen staande personenauto. Mr. Van der Belt informeerde of de J. deze auto niet had zien staan. „Nee, want het is daar hardstikke donker." Deze donkerte nam niet weg dat de J. nu een boete kreeg van 20 of 4 dagen. Omdat de landbouwer J. W. zo afgelegen in de Braakmanpolder woont heeft hij een bij zondere machtiging om een dubbelloops jachtgeweer te mogen hebben. Deze machtiging moet elk jaar, in januari opnieuw worden aangevraagd. Dit jaar was W. dit vergeten te doen en bij con trole op 12 mei kon hij dus geen geldi ge machtiging tonen. W. is reeds 34 jaar in het bezit van dit jachtgeweer, een ge schenk van zijn grootvader, en daarom zou het hem spijten als het in beslag genomen geweer niet terug werd gege ven. Om W. in de -gelegenheid te stel len alsnog een machtiging te krij gen werd deze zaak aangehouden tot 18 juli a.s. ,,Ik was wel dronken, maar niet zo dronken", verklaarde de fabrieksar beider A. P. M. uit Bassevelde (België), Hij was op 11 mei onder invloed aange troffen op de Sirjansdijk te Westdorpe. Hij had verschillende biertjes op, maar de borreltjes, ja, daar was hij de tel van kwijtgeraakt. Voor de tweede keer in een jaar stond hij voor dronkenschap terecht, desondanks wilde de officier het ditmaal nog bij een geldboete laten van 50 of 10 dagen hechtenis. De uit spraak was conform de eis. Het geen voorrang verlenen op het kruispunt te Axel aan een voor hem van rechts ko mende auto, kwam de scheepstimmer man I. A. V. uit Breskens duur te staan. V. en zijn verloofde werden bij de aan rijding vrij ernstig gewond en de motor waarop zij reden vrijwel geheel ver nield. V. was op weg naar een verze keringsagent om een verzekering voor de motor af te sluiten. Nu komt de ge hele schade circa 1300 voor zijn reke ning. Omdat zowel de officier als de kantonrechter hiermede rekening wilden houden, luidde eis en uitspraak 10 of 2 dagen. MIDDELBURG. Mevr. L. Maljers-Koole was verantwoordelijk voor de laatste klap op de eerste paal van het nieuwe complex van de Fa. F. Maljers aan de Achter de Houttuinen, direct naast het oude militaire hospitaal. Na enige kleine mislukkingen slaagde zij erin de stoommachine op de juiste wijze te bedienen, waarna, met een flinke klap de zeventien meter lange houten paal helemaal de grond in ging. Op deze paal komt dan nog drie meter paal, maar dan van beton. Het hele complex heeft tweehonderd van deze palen nodig. Wel een bewijs dat de nieuwe vestiging van het bedrijf niet op een metertje oppervlakte kijkt. Aan de voorzijde verrijst een flink kantoor, dat 46 meter breed is en een oppervlakte van 560 vierkante meter, verdeeld over twee étages. Het daarachter liggende magazijn beslaat maar liefst 2500 vierkante meter. De af en aan rijdende vrachtwagens kunnen via de iets doorge trokken Looierssingel achterom het magazijn komen. Naast het complex van de firma Maljers zijn de vestiging van een brandweergarage en ee?i politiebureau gepland. MIDDELBURG. Ten gerieve van de toezoekers van het Delta-con cert zijn er enkele extra -busdien sten ingelegd, of lijnen doorgetrok ken naar het tentoonstellingsterrein. Voor .het eiland "Walcheren vertrekt woensdag om 18.30 een bus van het Betje Wolffplein die om 18.55 op Plein 1940 in Middelburg aankomt. Deze bus sluit aan op ttvee bussen uit Westkapelle en Domburg die al lebei om 18.20 in de beide plaatsen starten. Van Middelburg gaat deze bus naar Veere, waar ze om 19.05 aankomt. Van Veere vertrekt om 19.10 een rondvaartboot die om 19.25 in Kamperland aankomt. Bij de steiger staat een -bus van de A.M.Z. die om 19.30 vertrekt, en om 19.50 op het tentoonstellingsterrein aankomt. Autobezitters behoeven niet de omweg over Goes te ma ken, want zij kunnen hun auto par keren bij de Kampveerse toren en verder gebruik maken van de rond vaartboot. Voor de terugreis ver trekt om 22.30 een (bus van het ten toonstellingsterrein, die eveneens weer aansluiting biedt op de bus sen naar Westkapelle en Domburg. Van Schouwen-Duiveland vertrekt een boot om 17.10 van de Val die om 17.45 in Kats aankomt. De A.M.Z.-bus vertrekt van Kats om 17.52 en gaat regelrecht naar het terrein waar ze om 18.35 aankomt. Voor de terugreis is een extra dienst ingelegd die om 22.30 van de tentoonstelling vertrekt eh in Kats aankomt om 23.15. Er vaart dan nl. een extra boot om 23.30, die om 23.55 aan de Val aankomt. Autobezitters wordt aan geraden hun auto aan de Val te la ten staan om moeilijkheden op de boot te voorkomen. Voor Zuid-Beveland rijdt een bus van Goes om 18.35 regelrecht naar het terrein. De aankomst is om 19.25. Er gaat een extra dienst te rug die om 22.30 vertrekt en in Goes aankomt om 23.15. Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen die over een eigen vervoermiddel beschikken kunnen terug met de de laatste boot van Kruiningen Perkpolder om 23.20. YERSEKE. Op 30 juni komt de kustvaarder Annie F. in Yerseke aan- met een lading van driehonderd top- Portugese oesters. Op -het ogenblik ver blijft de kustvaarder in Portugal en wordt geladen met de oesters, waarvan er duizend in vijftig kg gaan. De prijs is veertig cent per kilo. De dag na de aankomst in Yerseke worden de oesters overgeladen en gezaaid. Hij gaf een algeheel onderzoek van de verschillende proeven die worden gedaan op het gebied van de kleinfruitteelt. Hij. is de coördinator van het landelijk on derzoek in deze sector. Alle proeven welke worden genomen hebben tot doel een verhoging van de kwaliteit en een verlaging van de kostprijs. Een middel hiertoe is de schaalvergroting, dat wil zeggen het streven om de teelt van kleinfruit in groter verband te doen plaats vinden dan tot op heden gebeur de. Zeer uitvoerig ging spreker in op Al les wat verband hield met de aardbeien- teelt. Landelijk gezien zijn de aardbeien verreweg het belangrijkste produkt van de kleinfruitkwekers. In Limburg is het vorig jaar een begin gemaakt met de teelt van aardbeien onder plastiek kap pen. In Zeeland is men dit jaar hier mede ook begonnen en de resultaten." hiermede zijn hoopgevend. Ten aanzien van de aardbeienrassen zei ir. Roelofsen dat de Senga Sengana. op het ogenblik zeer goed voldoet eh dat Voor de vollegrondsteelt ook de ras sen Talisman en Red Gauntlet goede perspectieven bieden. Nieuwe veelbelo vende rassen zijn Vola en Gorella. Nieuw is op het ogenblik het onder zoek naar het bewaren van aardbeien- planten in koelcellen bij een tempera tuur van één graad onder nul. Hierdoor wordt het mogelijk op elk gewenst tijd stip aardbeien te planten. Het is ge bleken dat aardbeien welke omstreeks eind juni werden geplant, eind augustus nog een oogst gaven. Het streven is er in de aardbeiensec tor op gericht zo vroeg mogelijk aard beien aan de markt te krijgen en hier mede zo lang mogelijk te blijven komen. Om de oogst te vervroegen heeft men dit ja-ar zeer goede resultaten opgedaan met belichting van aardbeien in kas sen. De produktie leed niet onder deze belichting en de oogst begon elf dagen vroeger als in niet belichte kassen. Ook frambozen, zwarte bessen, rode bessen en bramen werden door de heer Roelofsen besproken en het bleek dat men vele proeven heeft lopen. Ten aan zien van de teelt van kruisbessen was ir. Roelofsen van mening dat de tijd er-' van voorbij is. Ten behoeve van dit pro dukt worden geen onderzoekingen meer verricht. Over de mogelijkheden van bestrijding van rondknop en bol-adbesse galmug in zwarte bessen sprak de heer M. van de Vrie, onderzoeker van het I.P.O. in Wa- geningen, gedetacheerd bij het Proef station in Wilhelminadorp. Deze gaf een interessant overzicht van de leefwijze van deze parasieten die de zwarte bes- senproduktie belangrijk kunnen reduce ren en was ook in staat een -goed bs- s-trijdingsadvies te geven. Het middel Thiodaan heeft zeer goeéle resultaten te zien gegeven. Opgemerkt kan nog worden dat in één zwarte bes- senknop tegen het begin van het voor jaar 3.000 tot 8.000 galmijten van de rondknop kunnen zitten, terwijl om streeks half maart het aantal is toege nomen tot ongeveer 20.000 mijten per knop. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 18-6 Democraat, 19-6 Scaldis met Ned. Sirius; Gepasseerd naar-Antwerpen (Ned. Schepen) 18-6 Marne Lloyd Adonis, 19-6 Lizard; Gepasseerd naar Zee (Ned, Schepen) 18-6 Marian-H, Albatros, Triumph, 19-6 Korendyk, Vlissingen aangekomen 19/6 Gele Zee, 20/6 Windsorbrook, F. H. Kockum. Vlissingen vertrokken 19/6 Gele Zee met Saturnus, Ja gersfontein, Lanekrïg, 20/6 Windsorbrook. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) Laarderkerk, Atlas, Alnitak, 20/6 Njord, Capri, Helena, Leendert Broere, Helen Nobel, Eagle, Egbert Wagenborg, Over- ijsel. Gepasseerd naar Zee (Ned. schepen> 19/6 Diogenes, Chiron, Europa, Gazelle, Paris, Dintelborg, Sommelsdijk, Archimedes, Ado nis, 20/6 Prins Casimir. BERGEN OP ZOOM, 19 juni. Aardbeien 631.36, kersen 401.85, frambozen 601.42, rode bessen 44—1.48, kas perzik 736, kas pruim 7—21. Andijvie 22—34, sla 3fó—-.11%, bospeen 2545, boskroten 1316, bloemkool 11 60, postelein 46—60, stamboon dubbel prin- cessen 1.66, erwten 3549, peulen 1.331.48, tuinbonen 2941, spinazie 1846, rabarber 2031, snijbonen 11.53, krombekken 6877, spitskool 45, tomaten 5571, savoye kool 27 34, komkommers 1046, rode kool p. stuk 30—33. BERGEN OP ZOOM, 19 juni. Aanvoer 15.000 kg. AA extra 2.45, AA I 2.10, A extra 2.55, A I 2.05, B extra 2.55, B I 2.10, C extra 1.90, C I 1.50, D I 1.30, E I 0.90, E II 0.40, F I 1.85, stek 0,70. GOES, 20 juni Kruisbessen exp 32, aard» beien zonder dop: Regina I 109113, II 96 113, Jucunda I 94, II 78, Mad Moutot I 104, II 104, Mach Frühernte I 78, II 78, Sengana I 96—113. II 96—113, Red Gauntlet I 78, II 78, Talisman I 78, II 78, Juspa I 78, II "78, div aardbeien afw 49, Frambozen in kragen I 116123, II 95.Gewone veiling: per doos: REegina I 2932, II 1721, afw 15; Sen ga Sengana I 2732,11 2024, Talisman I 28—35, II 19—28, afw 15—17, Mad Moutot II 15, afw 15, Red. Gauntlet I 30—38, II 20 25, Rode Bessen I 1424, II 10—16, Fram bozen I 29—30, II 24; per Kg: Regina II 70 85, afw 45, Senga Sengana II 7075, Talis man I 110, II 75—100, Mad Moutot I 95, II 5580, afw 4560, Red Gauntlet II 80, Rode bessen I 48—57, II 3644, Hollanders I 130— 150, II 100—120, Meikersen I 100, II 85, Br Bruine II 120140, III 85, Markiezen II 130 150. MIDDELBUR.G Marktbericht 19 juni. Aardappels. Aanvoer 25 ton. Bonken 3032, groten I 2730, drielingen I 2427, kriel' X'6-, 15—23. Fruit. Aardbeien per doosDeuts Eveïh 2234, Senga Sengann 2836, Talisman 31 38, Red Gauntlet 2940, Regina 2235, rode bessen p. doos 28—41, frambozen p. doos 31 50, tomaten p. kg, A-B 841.04. Aardbeien per kg. Deuts Evern. 1.14—1.19, Senga Sen gana 891.36, Talisman 1.141.29, Red Gauntlet 1.191.29, Regina 1.031.22, rode bessen p. kg. 711.10, perziken p, stuk 9*^- 39, kaspruimen p. kg. 1.231.47, kersen p. kg. 1.72. 'Groenten. Asperges 1.082.96, sla 414, andijvie 722, spinazie 1026, poste lein 942, rabarber 3646, spitskool 1119, savoyekool 516, tuinbonen 2125, glassnij bonen 901.36, dub. princessen 1.581.96, peulen 1.472.16, doppers 7188, bloemkool 4 st. p. kist 26—52. 6 16—38, 8 14—22, 10 1016, komkommers A groen 1540, B 12 34, C 13—25, A wit 31—42, B wit 26—42. C wit 2132, bospeen 3876, boskroten 1019, waspeen 4490. Rode bessen aanvoeren in kistjes van 5 kg. netto. KRABBENDIJKE. 20 juni. INDUSTRIE- AARDBEIEN: Jucunda I 105, II 100; Senga Sengana I 110—123, II 100; Juspa I 95, II 85; Mach. Frühernte I 105, II 100; Regina I 108, II 100). AARDBEIEN PER DOOS: Talisman I S0 —37, II 18—33; Senga Sengana II 18—27; Re# Gauntlet I 31—37, II 15—30; Mach. Frühernte I 26—28, II 12—26; Regina II 18—24. AARDBEIEN PER KG: Regina II 7176,f Talisman II 83—96. RODE BESSEN PER DOOS: Jhr. V. TetS I 22—31, II 13—24. ST. ANN ALAND, 20 juni. Doré gewone 24.66—24.97; gewoon afwijkend 23.61—29.66; drielingen 17.50—18.20; kriel 16.21—16.85; eigenheimers gewone 24.07; alles per 100 kg", Aanvoer 2000 kisten. SCHERPENISSE, 20 juni. Doré gewone 24.3624.44; gewoon afwijkend 19.8822.69; drielingen 16.61; kriel 15.70—16.24; alles per 100 kg. Aanvoer 1000 kisten, zo vlogen de duiven VEILING ST. MAARTENSDIJK. Do- re 23.43 23,21, idem 2e soort 21,40 21,01 bonken 28,96, drielingen 71,21, Kriel 15 97 kriel 15,97, kriel 15,97 15,50 beentje le soort 18,-. aanvoer 900 kisten. VEILING THOLENDore bonken 27, ge wone 22,64—23,01, 2. 19,67—21,90, poters 16— 18,55, kriel 16,61, eerstelingen gewone 21,03 21,70, poters 18,30, aanvoer 30 ton. ASPERGEVEILING TE BERGEN OP ZOOM: aanvoer 8000 kg: AA extra 2,65, AA 1 1,90, A extra 2,75, A 1 2,20, B extra 2.80, B 1 2,10, C extra 2, C 1 1,80, D 1 0,95, E 1 0,70, E 1-1 0.85, F 1 1.40, stek 0,50. GROENTE EN FRUITVEILING TE BER GEN OP ZOOM: aardbeien 46—1,35, kersen.' 37—1,46, frambozen 61—1,08, rode bes 40— 1,12, kasperzik 216. VISMIJN COLIJNSPLAAT exportgarna len 165 5 kg 2.87—3,42, schar 218 kg, bot 199 kg. tong 534 kg paling 71 kg rog 28 kg, griet 1 kg, onges. vis 17 kg, doongedr vis 202 kg. f

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5