Minister opent metselt eerste steen bedrijfshal en SNOOD Zonnig gebeuren op Kapels bedrijf Excellentie op de bok FILMS Ferdy Meulenfaerg doet ook mee op watersides Luchtmacht komt met 24 straaljagers 1981 SHODtt Jubileum-receptie van vijftig-jarige Z.V.T.M. ZEELANDS HISTORIE BOVEN WATER? Binnen E.E.G.: aanpassing zaai- zaadspelregels Woensdag 21 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Vakkundig E.E.G. ontwikkeling Kwekersrecht St. Caecïlia op muzikale pad Overplaatsing Voorbereiding Goese fruitcorso Officier tekent appèl van in zaak-O. Dader inbraak Hansweert gevat Auto onder hooi bedolven Fietser licht gewond Aanrijding op Jaagpad VROUW WAS INBREKER Einde Delta eerste fase" Meer R.K. bibliotheken in Zeeuwsch-Vlaanderen een openharing ZIJN PRIJS MÉÉR DAN WAARD Hogè onderscheiding voor directeur en oud-boekhouder Russisch hout naar Middelburg Mis van Mozart in R.K. kerk Goes ONDERZOEKINGEN NAAR OER-ZEEUW Raad Middelburg BADHUIS WEER SPOEDIG OPEN Uit de kerken Van een onzer verslaggevers RAPELLE-BIEZELINGE De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gistermorgen vakkundig de eerste steen gelegd van het nieuwe laboratorium, en op originele wijze de nieuwe bedrijfshallen geopend van het Koninklijk Kweek- bedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V. Nadat mr. Marijnen en ir. D. J. van der Have hadden gesproken, liepen zij gezamenlijk van het spreekgestoelte naar de uitgang van de hal. De hoofden van de genodigden rekten zichen daar reden de Minister en ir. Van der Have op de hok van een oude Zeeuwse boerenwagen, beladen met zakken zaaizaden, de bedrijfshal weer binnen. Achter hen aan marcheerde, met slaande trom en lustig blazend, de fanfare „Ons genoegen". Zo werden de nieuwe bedrijfshallen met een oppervlakte van 5000 m2 gisteren in Kapelle geopend. Omstreeks tien uur gistermorgen vertrok het gezelschap genodigden van ruim tweehonderd personen in vier autobussen van het station van Rilland- toath naar de Fredericapolder waar Minister Marijnen de eerste sieen. zou leggen van het laboratorium. Aanwe zig waren o.m. de commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, met echtgenote, tal van autori teiten uit de land- en tuinbouwwereld, vertegenwoordigers van 'het bedrijfsle ven en het voltallig gemeentebestuur van Kapelle-Biezelinge. De president- commissaris van het bedrijf, ir. W. A. Ochtman, heette hen welkom op het kweekbedrijf in de Fredericapolder hij zei o.m. dat mede aanleiding was geweest tot 'het organiseren van deze dag, het feit, dat de F.A.O., de wereld voedselorganisatie, 19S1 tot Wereld- zaaizaad- en pootgoedjaar heeft uitge roepen. Nadat de heer Ochtman enke le facetten van de ontwikkelingsge schiedenis van het bedrijf had ge schetst nodigde hij mr. Marijnen uit tot het symbolisch plaatsen van de eerste steen. De Minister metselde de steen, tot vrolijkheid van de toeschouwers, bui tengewoon vlot en vakkundig op zijn plaats. Eigenhandig liet hij de takel vieren, en ir. Van der Have merkte op dat Zijne Excellentie, evenals Winston Churchill, het metselenals liefhebbe rij zou kunnen gaan beoefenen! Na een bezichtiging van de proefvelden in de Fredericapolder reden de bussen naar Kapelle en nam het gezelschap plaats in een der nieuwe hallen. Om geven door bloemstukken en palmen richtte het oudste directielid, ir. D. J. van der Have, het woord tot de geno digden. Hij gaf een overzicht van de groei van het bedrijf en vertelde iets over 'heden, verleden en toekomst van het kweekbedrijf. De heer van der Have, stipte o.m. aan dat de eerste direkteur, D. J. van der Have, reeds vóór 1900 aan al zijn afnemers gratis controle van het door hem geleverde zaaizaad aanbood, te verrichten door 'het Rijks Proefstation voor Zaadcon- tröle te Wageningen. De periode tus sen de twee wereldoorlogen was de tijd waarin het keuringswezen tot ont- Spreker vestigde er de aandacht op dat het percentage van de omzet dat aan wetenschappelijk onderzoek wordt besteed tussen 1940 en 1961 is verdrie voudigd. Hij toonde aan dat het par ticulier bedrijf, hoewel de onderzoe kingen van de Wageningse instituten Op de Foto: Minister Marijnen manoeuvreert de steen op zijn plaats. op prijs worden gesteld, op dit gebied grote resultaten heeft bereikt. ,,Ook voor de komende decennia zal de kwaliteitszorg voor ons op de eerste plaats blijven staan." Wat de toekomstige ontwikkeling be treft betoogde de heer Van der Have dat in de E.E.G. en E.V.A.A. gebieden de „zaaizaak en pootgoedspelregels" aan elkaar zullen moeten worden aan past. „Als kweker voelen wij de nood zaak, met het "oog op de E.E.G. ont wikkeling, vooral in de nieuwe zaai zaad- en pootgoedwet opgenomen te krijgen, dat de tijdsduur die een kwe ker krijgt toegemeten om zijn ras zelf in eigendom te kunnen exploite ren, minstens op vijf jaar zal moeten worden gesteld." De heer Van der Have verleende hierna het woord aan mr. Marijnen, De Minister wees er op dat de Over heid, direct na de oprichting van het Instituut voor Veredeling van Land bouwgewassen in 101'2, al ruimte heeft gegeven aan het particulier initiatief, Hij was er van overtuigd dat het kwekersrecht met het oog op het ontwerp van een nieuw zaaizaad en pootgoedwet in moet houden dat de kwekers arbeid rechtvaardig wordt be loond. Wat het internationale verkeer be treft, protectionisme kan, in de vorm van nationaal-technïsche voorschrif ten, inderdaad internationale regelin gen doorbreken. Binnen de^ E.E.G. zal echter naar overeenstemming moeten worden gezocht. Sprekend over over heidsbemoeiing merkte de heer Marij nen op dat er problemen zijn die be ter centraal kunnen worden aange pakt dan door ieder bedrijf afzonder lijk. Hij memoreerde dat het na de oor log in het leven geroepen Instituut ten dienste van Particuliere Kwekers alles wat zij tot stand brengt, overdraagt aan het particuliere bedrijf. „Het stemt tot voldoening", zo besloot de Minister, „dat deze verhouding over- 'heid-particulier bedrijf heeft kunn«i leiden tot een ontwikkeling als die in het' bedrijf van N.V. Van der Have." Hierna bood mr. Marijnen directie en commissarissen zijn gelukwensen aan en opende hij de bedrijfsgebou wen symbolisch door samen met ir. Van der Have, gezeten op een boeren wagen de hal binnen te rijden. Na de lunch werd gelegenheid gegeven tot bezichtiging van het bedrijf. Verven militaire gebouwen Walcheren aanbesteed BERGEN OP ZOOM Op het Genie Bureau te Bergen op Zoom werd door de eerstaanwezend ingenieur der genie in het openbaar aanbesteed het verven van militaire gebouwen en werken te Middelburg en Vlissingen. Er waren zes inschrijvingen binnengekomen welke lui den als volgt: Laagste A. K. Weijsters Bergen op Zoom 13.880,-, W. van Broekhoven Steenbergen 13.900.-, Cas per Wouters Schijndel 15.500.-, Fa. P. van Joolen Hontenisse 16.975.-, N. D. de Hamer Vlissingen 17.657.-, G. Buite laar idem 19.450.-. Minister Marijnen rijdt op de de bedrijfshal binnen. bok VLISSINGEN. De harmonie St. Caecilia heeft een tweetal muzikale wan delingen door de stad gemaakt, afgeslo ten mete en serenade, ditmaal niet om een plechtigheid luister bij te zetten, maar om een tweetal eigen medewer kers te eren. De heer C. van Erck kreeg een muzikale dankbetuiging voor het feit, dat hij vijftig jaar actief aan de vereniging heeft meegewerkt, de laat ste jaren als voorzitter van dit bloeien de muziekgezelschap. Tamboer-maitre Vuyck, nauwelijks teruggekeerd van een tweejarig verblijf in Nieuw-Guinea, kreeg eveneens een muzikale groet. Vrijdagavond maakt St. Caecilia nog maals een mars, Ditmaal ten bate van de actie Sport steunt Zonneveld. Start op de Zeilmarkt, eindpunt Sport terrein aan, de Baskenburgseweg. ST. ANNALAND. De wachtmeester eerste klas der Rijkspolitie, de 'heer H. Duine uit Sint-Annaland is met in gang van .15 juni overgeplaatst naar Hoofdplaat. (West-Zeeuws-Vlaanderen). De legioenen van de Nijl „Legioenen van de Nijl" geeft een, ove rigens vervalst beeld van de liefde tus sen Cleopatra en Marcus Antonius en de strijd tussen de Romeinse legioenen en Egypte. Het is een kleurrijk en soms boeiend schouwspel geworden. Men moet er echter niet heen gaan om een juist beeld te krijgen van de historische wer kelijkheid. In het Grand Theater te Goes. U spreekt met uw moordenaar Het Middelburgse Electro-theater brengt voor een derde maal in korte tijd een Hitchcock-reprise. Na „De Maniak" en Ik beken" nu het macabere „U spreekt met uw moordenaar". Als een toneelstuk heeft deze intrige over de cynische moor denaar, die via een ingenieus bedacht systeem waarin de telefoon een grote rol speelt zijn vrouw tracht te ver moorden. reeds groot succes gehad. Hitchcock's versie is zo mogelijk nog in dringender en beklemmender. Hij heeft het vermogen de kijker in een web van spanning te wikkelen en hem niet meer los te laten. Ray Milland als de moorde naar laat voortreffelijk spel zien. De ideale vrouw De Duitse actrice Ruth Leeuwerik ver vult in legio films van Germaanse oor sprong altijd dezelfde stereotiepe rol: die van de aantrekkelijke vrouw van middel bare leeftijd. Soms is zij daarbij nog moe der. In elk geval heeft zij groot succes bij het andere geslacht. Veel om het lijf hebben die Duitse films niet en ook „De ideale vrouw" (in City, Middelburg) is geen hoogvlieger. Maar bij liefhebbers van de enigszins zoetsmakende romantiek zal deze film ongetwijfeld wel aftrek vinden. De misdaad op het eiland Op dit eiland is een opleidingsschool vpn de Amerikaanse marine gevestigd. Hier gebeuren vreemde dingen en vooral bij de ontgroening gaat het er wild toe. Eens wordt er zelfs een jongen gedood, wat voor de vader van de knaap aanlei ding is een kijkje te gaan nemen op het verboden eiland. Hoe hij tenslotte de ben de, die deze school terroriseert ontmas kert, ziet u in deze film, die weliswaar de nodige spanning biedt, maar overigens geen enkele positieve waarde heeft. In Luxor te Vlissingen. GOES Op uitnodiging van de stich ting Fruitcorso te Goes kwamen èen aan tal deelnemers van vorige corso's en verdere geïnteresseerden bijeen. Tijdens deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van de waarnemend voorzitter van het corsobestuur, de heer H. D. Meulen- berg te Goes, konden de aanwezigen kennis nemen van een groot aantal ont werpen van praalwagens. Bovendien wer den kostenbegrotingen van de diverse ontwerpen verstrekt. De veelal zeer ar tistieke en smaakvolle ontwerpen waren vervaardigd door de heren J. Evers, A. D. Jopse en P. de Dreu te Goes en door mej. E. Snepvangers uit zundert welke laatste ook steeds haar medewerking verleent aan het bekende bloemencorso aldaar. Binnenkort zullen door de orga nisatoren van het Goese fruitcorso nadere mededelingen worden verstrekt over de komende fruitmanifestatie. De heer J. W. G. JaJnsen te Terneuzen slaagde aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor het kandidaats-examen ge neeskunde. MIDDELBURG De officier van jus titie bij de Middelburgse rechtbank heeft besloten hoger beroep aan te tekenen in de zaak tegen de directeur van gmeen- tewerken te Goes, de heer J. O. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zaak in september dienen voor het Haagse ge rechtshof. Kort geleden heeft de Mid delburgse rechtbank de heer O. veroor deeld tot 50, boete wegens het aanne men van een geschenk. De rechtbank sprak de heer O. vrij van valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd, het geen hem door de officier van justitie ten laste was gelegd. HANS WEERT. De Belgische schip* per van het motorschip „Monique" die in de nacht van zondag op maandag van bijna al zijn spullen werd beroofd pa een brutale inbraak in zijn schip, heeft zijn eigendommen weer terug, werd de dader in Antwerpen gevat. Het dat na een onderzoek de gevonden spo ren wezen naar België en in samen werking met de Belgische rijkswa werd de dader in Antwerpen gevat. Hij was een twintigjarige Belgische ma troos van de motortanker „Achimont" die op de bewuste- nacht naast de „Mo nique" had gelegen. De matroos werd aan de tand gevoeld en viel na verloop van tijd door de mand. Hij had in die nacht aile eigendommen van de schip per naar zijn eigien schip versleept. Hij werd ingesloten en de gestolen goede ren werden in helsag genomen. De schip per van de „Monique" was op doorreis naar Brussel en kon in Antwerpen zijn eigendommen weer in ontvangst ne men. RILLAND. Een merkwaardige verkeerssituatie ontstond gistermiddag in de Rillandse Stationsstraat toen de lading van een truck met oplegger be gon te schuiven en op straat terecht kwam. De truck van een firma uit Water landkerkje reed door Rilland, toen de chauffeur werd gewaarschuwd d'at zijn lading op de oplegger begon te schuiven. ■Het was toen al te iaat. De lading pakken hooi hadden reeds de Stations straat ibezaaid'. Een personenauto werd zelfs helemaal ibedolven en licht be schadigd. Het duurde geruime tijd voort het merkwaardige verkeersobsta kel werd opgeruimd. TERNEUZEN. Een inwoner van Terneuzen werd licht gewond bij een val, die hij op de Axelsestraat maakte. De wielrijder J.A.L. uit Axel haalde de eveneens een fiets berijdende A.M.H. in en raakte vermoedelijk diens stuur. Bei den kwamen ten val, waarbij H. werd gewond en zijn bromfiets en kleding werden beschadigd. VLISSINGEN. Op het Jaagpad heeft een aanrijding plaats gevonden tussen de 'bro,mfietsbestuurder J. M. en de wielrijder I. B. De 'bromfietser kwami zo ernstig te vallen dat hij het bewust zijn verloor. Hij moest ter verpleging in 'het St. Josephziekerahuis worden op genomen. De wielrijder liep verwondin gen aan het gelaat op. Beide vervoer middelen werden beschadigd. De poli tie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de aanrijding in. BERGEN OP ZOOM. Na knap speurwerk van de recherche in samen werking met de Rijkspolitie van Wouw, zijn de inbraken van vorige week in een serie woningen aan de Moerstraatse- baan tot klaarheid gebracht. Hoewel het vermoeden b'estond dat hier een dagjesman, een inbreker zonder veel routine, aan het werk was geweest, kwam men tot de verrassende ontdek king dat het een vrouw was geweest die de insluipingen en diefstallen had gepleegd. Het was mej. G. B. uit Moer straten, gemeente Wouw. De heer A. Versluis, besteller van de P.T.T. te Kamperland is met ingang van 1 mei jl. besteller eerste klas ge worden. De heer Versluis is al 15 jaar besteller te Kamperland. GOES. Onder leiding van Carel Briels is gistermiddag een repetitie gehouden van de mani festatie „Einde Delta eerste fase" die vrijdagmiddag om half vijf zal worden opgevoerd in de bekende duinpan te Kamperland. Naast de massale medewerking van leger, marine en tal van Zeeuwse vereni gingen zal ook de Koninklijke luchtmacht aan de show deelnemen met 24 straaljagers, die een uit beelding zullen geven van het bom bardement van de dijk van Wést- kapelle. Gistermiddag zijn vier straaljagers bezig geweest te repeteren. Ook Ferdy Meulenberg, de bekende Zeeuwse wa- TERNEUZEN. De Katholieke Openbare uitleenbibliotheek heeft, blij kens mededelingen die tijdens de jaar vergadering werden gedaan, plann f. om nieuwe filiaalbibliotheken in Zeeuws- Vlaanderen te openen. Als plaatsen die hiervoor in aanmerking komen werden genoemd Sas van Gent, Axel, Philippi ne en Westdorpe. terskieër heeft zich bereid verklaard aan de manifestatie mede te werken. Hij zal met waterskies voorbijstul- ven, de vlaggen van Europa, Neder land en Zeeland met zich mee voe rend. AI met al ziet het er naar uit dat in het kleine Kamperland de grootste manifestatie plaats gaat vinden ooit in Zeeland vertoond. Advertentie Omdat hij voor zo'n interessante prijs zo verrassend veel biedt: ruimte voor vijf reiscomfort (sponsrubber kussens, slaapbanken, verwarming, airconditioning) vertrouwde degelijkheid (stalen carrosserie, onverwoestbare motor) luxueuze uitvoering enorme levensduur. Geheel compleet f 5495, H. ENGLEBERT N.V. Verkoop en' werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* MENSELIJKE BIJENKORF AXEL-DRIESCHOUWEN. De centrale remise van de Z.V.T.M. had gistermiddag veel weg van een menselijke bijenkorf. In de oude locomotievenloods, waarin de machtige stalen T-balken langs de zolder herinneren aan het dik wijls geïdealiseerde stoomtijd perk van weleer, heerste een tem peratuur die in feite meer dan aangenaam was. Een monotoon gegons van menselijke stemmen deed reeds van verre vermoeden dat er iets bijzonders aan de hand was. Bijzonder was het inderdaad. Directie en commissarissen recipieerden ter ge legenheid van het vijftig-jarig bestaan van de maatschappij. Hoogtepunt van deze receptie was de toespraak van de directeur-generaal van het verkeer, mr. C. J. G. J. Vinkesteyn, die meedeelde dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd de directeur van het bedrijf, ir. J. F. Denie te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bovendien kon hij de heer M. C. Dees, die veertig jaar in het bedrijf werkzaam is geweest, en die thans nog steeds actief is als secre taris van het pensioenfonds, de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst spelden. Het een en ander werd met een hartelijk ap plaus begroet. De heer Vinkesteyn stond, nadat hij zijn hartelijke gelukwensen had aange boden, uitvoerig stil bij het verleden van de maatschappij, dat vele ups en downs heeft gekend. Onder meer omdat het be drijf ook de verbindingen met België verzorgt, vervult de Z.V.T.M. een mooie functie aldus de heer Vinkesteyn. Het verleden is wel eens duister geweest, VLISSINGEN Kort na de aanvang van het nieüwe houtseizoen, dat elk jaar begint, na het weer toegankelijk worden van de Noordelijke havens, zijn in Middelburg, de Zeeuwse houthaven bij uitstek, een tweetal schepen voor lossing gearriveerd. Het grootste gedeelte van deze eerste aanvoer wordt voor rekening genomen van het Duitse vrachtschip „Borgwall" dat 475 standaard Russisch hout naar de hoofdstad heeft gebracht. De Neder landse kustvaarder „Hoogvliet" doet daar 257 standaard Zweeds hout bij. Een opmerkelijke gebeurtenis in de Zeeuw se havenactiviteiten is ook de lading mozaïekstenen die het Duitse vracht schip „Greetsiel" uit Oporto heeft ge haald voor de dijkwerken. Deze lading werd gelost in Wemeldinge. Vlissingen kreeg ten slotte gisteren een bijzonder groot schip voor lossing binnen haar ha venmonding. Het was de' ruim 22.000 ton metende Zweedse tanker F. H. Kockum die een lading stookolie voor het bedrijf van de Steenkolen Handelsvereniging aanvoert. GOES. Ter opluistering van bet 40-uren gebed zal onder de Plechtige Hoogmis a.s. zondag, aanvang negen uur, de Missa Brevis K.V. 194 worden uitgevoerd. De Mis, die speciaal vocï jongensstemmen is geschreven, zal wor den gezongen door het knapenkoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool .in samenwerking met het parochieel man nenkoor. ZIERIKZEE. Een maand lang zullen twee geologen van het Leidse rijksmuseum iedere dag met hun vis- sersboofje de Zierikzeese haven verla ten om Zeelands geschiedenis boven water te halen. Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden heeft een oliemaatschappij deze haast-expeditie mogelijk gemaakt door een subsidie van tien mille beschikbaar te stellen, een prijs, die de maatschappij ieder jaar voor een wetenschappelijk doel uitgeeft. De twee Leidse geleerden, de heren C. J. Overweel en G. Kortenbout van der Sluijs, zullen met hun sleepnet de zeebodem afzoeken op zoek naar fossie len uit de weinig bekende ijstijd, die ook Zeeland miljoenen jaren geleden in zijn greep had. Tien jaar lang worden deze onderzoekingen al door geologen verricht, maar, zo vermeldt het dag blad „De Rotterdammer", nu de af sluiting van de zeearmen voor de deur staat, wordt haast gezet achter het werk om te voorkomen dat slib de te vinden voorwerpen zal overdekken. Dat er vondsten zullen worden gedaan, daarvan is men wel overtuigd. De vo rige onderzoekingen hebben fossiele botten van dieren, die duizenden jaren geleden in onze provincie hebben ge leefd, boven water gebracht. Dieren die al sin'ds onheuglijke tijden niet meer in onze streken leven of zijn uitgestorven, zoals mammoets, grottenhyena's, nijl paarden en neushoorns. Zelfs de masto dont, een olifantensoort uit het tertiair, werd als fossiele rest gevonden. Trouwens niet alleen dierenresten, maar de onderzoekingen hebben uit gewezen dat in de grijze oertijd Zee land door mensen werd bewoond. En kele voorwerpen, zoals de z.g. vuist bijlen, bewijzen dit onomstotelijk. Of schoon fossiele mensenschedels (nog) niet werden gevonden. Hoe zag onze provincie er In de ijs tijd uit? Een vraag die door de geolo gen maar ten dele kan worden beant woord. Het is een periode geweest met afwisselend zeer koude tijden en eeuwen, waarin een subtropisch kli maat heerste. De onderzoekingen heb ben daarvan een zeer vaag beeld gege ven. De vele hiaten, die er nog zijn in de resultaten van het onderzoek, moe ten deze maand door de dagelijkse expedities worden gevuld. Tenminste dat hopen de beide geologen. maar thans loopt het bedrijf naar wens. „Maar als een bedrijf goed gaat, vraag ik me af hoe dat komt. En als antwoord op die vraag kom ik dan bij de leiding terecht," zo zei hij. Hij deed daarna de verheugende mededelingen aan het adres van de directeur, ir. J. F. Denie en aan de heer M. C. Dees. Vervolgens sprak mr. dr. K. P. van der Mandele, presi dent commissaris van de Z.V.T.M. die allereerst verklaarde dat de beide on derscheidingen wel dubbel en dwars wa ren verdiend. Hij sprak dan ook zijn bij zondere waardering uit voor het beleid van de directie. En wie zou dat beter kunnen beoordelen dan de heer Van der Mandele, die reeds vanaf de oprichting van de maatschappij als commissaris is opgetreden. Dit laatste feit was dan ook voor ir. Denie aanleiding om enige aar zeling uit te spreken omtrent de vraag wie de eer tebeurt moet vallen. „Alleen insiders weten wat u voor het bedrijf heeft betekent", zo zei hij tot de -heer Van der Mandele. Intussen sprak de heer Denie zijn dank uit aan Hare Ma jesteit de Koningin, en ook aan de spre kers voor hun hartelijke woorden. Ook de heer Dees voerde het woord en gaf uitdrukking aan zijn gevoelens van dankbaarheid, „Een complete ver rassing, dat ik, die in feite al niet meer tot het personeel behoor, op deze wijze nog de waardering mag onder vinden. Namens de West Vlaamse toeringcar- federatie werd tenslotte ook een felicita tie uitgesproken door de heer R. Tange uit- Roesselaere. Tijdens de morgenuren van deze jubi leumdag was reeds een aandeelhouders vergadering geweest. Besloten was daar wederom vjjf procent divident uit te ke ren. Naast de goedkeuring van de jaar stukken werden bij de stemming de he ren ir. G. van Loon, Edg. Lippens en H. A. baron Collot d'Escury als commissa rissen herkozen. Na afloop van de ver gadering werd namens de directie en de commissarissen een jubileum-lunch aan geboden. MIDDELBURG. lil de gisteren gehouden raadsvergadering besloten de Middelburgse vroede vaderen in de voor rijkssubsidie in aanmerking komende restauratiekosten voor herstel van kerk en orgel de Evangelisch-Lutherse ge meente een subsidie te verlenen van twintig procent tot een maximum van 19.200. Tevens werd aan financierings middelen eenbedrag van 48.000 be schikbaar gesteld. Mr. P. van Empel OC.H.U.) sprak van ■een indrukwekkend bedrag en pleitte voor meer inschakeling van heit ongel op de wijze van het kunstwerk in de Nieuwe Kerk. Wellicht dat ook aan de Br eestraat orgelconcerten kunnen worden georga niseerd. De heer P. H. M. Adlriaansens (K. V. P.) sloot zich volkomen hij de heer Van Empel aan. Loco-burgemeester A. J. Berenjpas verklaarde dat deze suggestie het college sympathiek in de oren klonk. In de rondvraag informeerde de heer Adriaansens naai* het badhuis, d'at on langs werd gesloten. Loco-burgemees ter Berenpas antwoordde dat het bad huis binnenkort weer zal worden geopend en wel op donderdag, vrijdag en zaterdag van twee to-t negen uur De heer A. Maas (A.R.) vroeg aan dacht voor de slechte toestand van het rijwielpad bij de Kleverskerkseweg en de heer A. J. Schot (S. G. P.) hoorde van d'e wethouder Kaland dat het bruggetje naar het park Toorenvliedt voor 1 september klaar zal zijn. In antwoord op de vraag van d'e heer Schot deelde wethouder Kaland mede, dat B. en W. zich niet konden vereni gen met de vormgeving van een nieuw gebouwde gevel aan de Lange Delft. De bouwpolrtie heeft proces-verbaal opgemaakt en d'e rechter zal binnen kort beslissen. De heer B. A. Hesselink (V. V. D.) wilde nog weten of er moge lijkheden waren de schooljeugd in mei, juni of juli een vrije zaterdagmorgen te geven, maar wethouder Hoek ver klaarde d'at voorshands nog geen vrij stelling kan worden gegeven- NED. HERV. KERK Beroepen te Beek L. (centrale gemeen te mijnstreek)J. C. Mulle, zendings- pred. te Oegstgeest; tot predikant voor bijzondere werkzaamheden (studiesecre taris Ned. Prot. Convent)dr. C. A. de Ridder te Gennep. Aangenomen naar Biezelinge: A. Sie- ders te 's-Gravenhage; naar Middelburg: D. van Boven te Tricht, die bedankte voor Lunteren (Herv. minderheids groep) Bedankt voor Bleskensgraaf T. Lange- rak te Vinkeveen. Beroepbaarstelling. G. F. H. Keiling, vicaris te Dreischor, is thans beroep baar. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuid-Beijerland: A. Ver schoor te Vlissingen: te Krabbendijke: A. Verdoorn. kand. te Voorschoten; te Oudega W. en Bruchterveld: W. Stolte, kand. te Alblasserdam; te Andel, H. Ol- de, kand. te Dedemsvaart. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen slaagde voor het prop. exa men de heer J. Blokland te Mortsel (Antwerpen). Aan de Johannes Calvijn Academie te Kampen slaagde voor het doet. examen theologie de heer J. H. Ro berts te Pretoria (Z.-A.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwe Pekela: P. N. Rib- bers te Noordscheschut en K. J. Vele- ma te Hoogeveen. Beroepen te Den Helder: T. Brienen te Mussel; te Kerkendam: F. Bakker te Driebereen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zeist: A. J. Buurman te l's-Gravenhage.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3