Landbouwschap in Westerschouwen: NEEM GETROFFEN BEDRIJVEN OP IN RECREATIEGEBIED JrT Wandel- en muziekfestijn in Axel op 24 juni Middenschouwen krijgt nachtverlichting meer OPRICHTING VAN ZEEUWS ORKEST IN DISCUSSIE HUUR EEN KOELKAST Tezamen met Duitse jongelui op het oorlogspad Julianaziekenhuis Terneuzen maar voor 90 procent hezet Pag. Nieuwe bedrijven in IJsselmeer? Contact met minister Zinkstuk van nylon en kippengaas botobc. Veere Opperwachtmeester Bos groepscmdt. Tholen Een onverkwikkelijke situatie Examens rijkskweekschool geniet er van)! LUGANO km Diploma-uitreiking aan de handelsavondschool Fruitteelt grond voor recreatie? Dodelijk ongeval in 's-Gravenpolder Komische kleurenfilm 's AVONDS TAPTOE OP DE MARKT Roode-Kruisdrumband en fanfarekorps LUWA luisteren sportevenement op Voormalig gemeentehuis in twee woningen verbouwd Bijeenkomst in Goese raadszaal Pessimistische geluiden Examens Chr. Kweekschool Afloop verkoping Eind juni begin mosselseizoen Protestanten waren niet present Donderdag 15 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Advertentie ZIERIKZEE. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap" heeft gisteren, onder leiding van de voorzitter, de heer A. W. Bie- wenga, een oriënterend bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Wat de schade voor de fruitteelt in de Westhoek betreft heeft het Landbouwschap 't standpunt ingenomen dat de getroffen eigenaars en pachters in hoofdzaak gebaat zullen zijn met het doen opnemen van hun bedrijven in het recreatiegebied. Het laatste uiteraard on der voorbehoud dat overeenstemming kan worden bereikt tussen eigenaars en pachters. slecht is en tot ernstige moeilijkheden kan leiden. In tegenwoordigheid van de bestuurs commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap en de Kringvoorzitters van de Z.L.M. en C.B.T.B. werd eerst een bezoek ge bracht aan een der zwaar getroffen fruitteeltbedrijven in Haamstede, waar door de voorzitter van de afdeling Schouwen Duiveland van de N.F.O. een nadere uiteenzetting werd gegeven over de toestand in het betrokken fruitteelt gebied. Daarna werd een rit gemaakt door de polder Schouwen, waarbij het gezel schap werd geconfronteerd met de moeilijkheden die voor vele bedrijven zullen ontstaan indien hulp achterwege blijft. Met het gemeentebestuur van Wester schouwen is reeds een bespreking aangevraagd ter verwezenlijking van de bestaande plannen. Voorzover nood zakelijk zal een beroep op de over heid worden gedaan voor het verkrij gen van enkele nieuwe fruitteeltbe drijven in en der IJsselmeerpolders. Het dagelijks bestuur was met de Gewestelijke Raad voor Zeeland van mening, dat de schade in de landbouw op korte termijn dient te worden geta xeerd, zonder dat op dit moment ver wachtingen mogen worden gewekt Vaststelling van de schade is echter dringend gewenst, teneinde een zo vol ledig mogelijk beeld te kunnen verkrij gen. Aan de betrokken instanties zal der halve worden verzocht een spoedige ta xatie van de gewassen te willen bevor deren. Met de minister van landbouw en vis serij zal door het dagelijks bestuur van het Landbouwschap contact worden op genomen, teneinde zijne excellentie te wijzen op de noodzaak tot het treffen van maatregelen voor deze bij herha ling getroffen bedrijven. Het dagelijks bestuur van het land bouwschap bracht een bezoek aan het eiland om zich op de hoogte te kunnen stellen van de situatie in de polder Schouwen, waar tengevolge van een groot aantal factoren de stand van de gewassen op de bedrijven abnormaal BRUINISSE. Door de Deltadienst ls nu ook het onbestrate deel van het havenplateau ingebruik genomen, dat zich uitstrekt van de reparatiehaven naar de Vissershaven. De bedoeling schijnt te zijn, het maken van een zinkstuk, waarbij kippengaas en nylon de voornaamste bestanddelen zijn. Het betreft een zinkstuk, dat slechts tijde lijk een dekking aan een bepaald ob ject moet geven. Intussen is dinsdag 13 juni weer een zinkstuk van nylon te water gelaten om de drempel van de toekomstige Grevellngendam te beschermen, waar op volgend jaar de caissons zullen wor den geplaatst. Vorig jaar werd het eerst met deze nylondoeken geëxperimen teerd, de resultaten daarvan hebben een opnieuw gebruik maken van deze methode gewettigd. Natuurlijk gaat ook het maken van de traditionele zink stokken van rijshout ononderbroken door. De werkers die de cursus voor rijswerker hebben gevolgd, konden vo rige week als volwaardig rijswerker worden ingezet. De belangstelling voor dit grote werk, dat iedere week beter op gang gaat komen neemt ook van buitenlandse zij de steeds toe. Vorige week hebben en kele Japanners op de verschillende fa cetten van het werk menige filmrol verschoten. Volgende maand zullen een Italiaan en een Spanjaard, als prakti- kant, enige maanden, de werken van nabij volgen en evenals hun Neder landse collega's alle voorkomende wer ken verrichten, waartoe hun kennis en kunde aanleiding geeft. Veertig jaar verpleger op Vrederust BERGEN OP ZOOM. De heer W. de Smidt, eerste verpleger van pavil joen 2 op de inrichting Vrederust, hoopt zaterdag 1 juli a.s. zijn veertigjarig dienstjubileum te vieren. De heer De Smidt heeft in zijn lange verplegers- loopbaan veel ups en downs meege maakt. Een dieptepunt vormde uiter aard wel de bezettingstijd, toen hij zijn patiënten in de jeugdherberg ,,De Kla vervelden" moest verplegen. De jubila ris heeft voorts in het verenigingsleven eveneens zijn sporen verdiend. Hij is o.m. reeds 36 jaar lid van de zangver eniging Euphonia, waarvan 25 jaar als secretaris. Ook van de verplegersvereni ging vervulde hij lange jaren het secre tariaat. t Het nieuwe kerkgebouw van de Ge rei. Kerk (vrijgemaakt) te Terneuzen zal op zondag 18 juni in gebruik wor den genomen. De gemeentelijke badinrichting te Terneuzen werd in de maand mei door 2077 personen bezocht. In de voorgaan de maand bedroeg dat aantal 2572. THOLEN. Opperwachtmeester Bos te Tholen wordt met ingang van 1 juli a.s. groepscommandant in de kring Tho len. Tegelijkertijd wordt hij bevorderd tot adjudant. Het muziekgezelschap „Wilhelmi- na" te Colijnsplaat gaf onder leiding van haar dirigent de heer M. C. Steke- tee een concert in de muziektent. „VEERE". Zo luidt de titel van een fotoboek over Veere met tekst vooraf, dat zojuist van de pers is ge komen. Het is een uitgave van de bur gemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael. De foto's werden ge maakt door T. Slagboom en jhr. W. L. den Beer Poortugael en de tekst werd geschreven door Kees Wiese. De volle dige titel van het boek luidt: „Veere, voordat in april 1961 de vissersvloot vertrok". De opzet van het fotoboek is zeker geslaagd. Men krijgt een duidelijk beeld van het kleine stadje, dat zich tot voor kort nog kon verheugen in het bezit van een rijke vissersvloot. Jammer is ech ter dat niet alle foto's volledig tot hun recht komen doordat zij niet zijn afge drukt op het meest gewenste papier. Ook ontbreekt de nummering op de foto's, waardoor lezer en kijker genood zaakt zijni telkens de verklaring achter in het boek te raadplegen en bladzij voor bladzij steeds weer te tellen. Be- KAM'OXGEK ECHT MIDDELBURG MIDDELBURG. Hoogst on verkwikkelijk noemde de officier van justitie, mr. T. Lebret, het feit dat W. J. H. uit Vlissingen in gezelschap van enkele Duitse jongelieden op het oorlogspad was gegaan. Een van de slacht offers van hun agressiviteit had hierbij zelfs een kaakfractuur opgelopen. De officier eiste 75 gulden of vijftien dagen plus een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter mr. J. Kolkman vonniste zestig gulden, subs, twaalf dagen, plus een week voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een overtreding die bijna dagelijks wordt begaan, en die door bijna nie mand als zodanig wordt aangemerkt, bezorgde de scholier W. J. J. P. uit Middelburg vijf gulden boete. Hij had namelijk over een afstand van 200 me ter over de straatweg gelopen inplaats van op het trottoir. Een flinke straf hoorde de landbou wer V. D. M. uit Kortgene tegen zich uitspreken omdat hij op de Dubbelweg bij Kruiningen een verkeersinstallatie had omver gereden. De heer v. d. M. bleek namelijk zo intensief carnaval te hebben gevierd dat hij vierentwintig uur lang geen slaap had gekregen. Bij Krui wagen overviel den dommel hem. met genoemd gevolg. De kantonrechter von niste conform de eis met 250 gulden boete. De officier eiste een straf van 75 gul den tegen P. d. M. uit Middelburg, die op de Seisweg in botsing was gekomen met een hem tegemoetkomende auto bestuurd door M. V. De -heer d. M. was juist een viertal kinderen gepasseerd en wilde in zijn spiegeltje nog even ach teruit kijken. Hierbij bleek dat deze stuk was. In reflexbeweging draaide hij hierop het hoofd om, lette even niet op het stuur en reed tegen de auto van de heer M. V. De kantonrechter vonniste zestig gulden iboete. Bij de gehouden examens voor de aanteke ning nuttige handwerken slaagden de navol gende leerlingen van de Rijkskweekschool: Mej. A. Ballintijn, Middelburg; mej. A. I. Hendrikse. Vlissingen; mej. E. Lammers, Vlissingen; mej. T. Schipppers, Kortgene; mej W. Wisselink, Oud-Sabbinge; mej. M. v. Geel. Vlissingen; mej. H. Kuyper, Yerse- ke; mej. F. Rijkse, Goes: mej. N. van Veen, Vlissingen, én mej. M. Witte, Vlissin- gen. De navolgende leerlingen slaagden reeds eerder voor het staatsexamen nuttige hand werken: Mej. S. Catsman te Oostburg, mej. N. van Gijzen te Vlissingen, mej. J. Mijns- bergen te Goes mej. A. Pairoux te Goes en mej. L. ten Wolde te Middelburg. Afgewezen 2 candidaten. Scheepvaart Vlissingen VLISSINGEN Aangekomen 13-6 Ned. Cor ale, 14-6 Zwe. Porjus, Dts. Greetsiel, Dts. Burgwall, Yoe. Bihac. Vlissingen vertrokken 13-6 Ned. Cora- le, 14-6 Ned. Waverstroom, Dts. Greet siel, Ned. Gazelle. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 13-6 Pacific, Aagtedijk, Stad Schiedam (Gent), Karimata, Triton, 14-6 Aardyk, Jozef Swenden, Rial, Kit ty, John-V, Koningin Juliana, Idanel, Bloemgracht. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 13-6 Wymers, Rifo-An, 14-6 Odile-RL, Ar- noudspolder, Prins Willem V, Kora. doosjes van en 10 stuks vacantievreugde illlilpl- steeds terugkerende vreugde voor de ware sigarenkenner 'ter was het geweest op de tegenoverge stelde pagina's de verklaring te geven. De tekst beantwoordt aan de verwach tingen, die men in het kader van dit boek daaraan mag stellen. De schrijver heeft zich terecht laten leiden door de gedachte dat Veere's grote dagen uit iet verleden hun stempel hebben ge drukt op het markiezenplaatsje, dat de grootheid niet meer heeft teruggekre gen maar de historische schatten nog altijd als een gouden servies heeft be waard. MIDDELBURG. Naar wij ver nemen zijn op het ogenblik plan nen in voorbereiding voor het brengen van een gedeelte van het fruitteeltgebied in de omgeving van Haamstede en Burgh in het streekplan. Dit zou kunnen betekenen dat de grond, waarop thans fruitbo men staan, na verloop van tijd be nut kan worden voor de recreatie. Op het ogenblik is dit niet mogelijk, mede niet door het feit, dat er erf pacht op deze grond zit. Op een deel van deze voor fruitteelt gebruikte zand grond zijn de laatste maanden tal van bomen gestorven en het ziet er naar uit dat nog meer bomen zullen afster ven. Men overweegt nu aan de thans voor fruitteelt gebruikte grond een an dere bestemmingsmogelijkheid te ge ven, waarbij de gedachten uitgaan naar de recreatie. Men deelde ons mede dat het land bouwschap niet afwijzend tegenover dit plan staat. GOES. In het schoolgebouw van de chr. u.l.o. te Goes vond woensdag avond de uitreiking der diploma's plaats aan de leerlingen van de 3-jarige handelsavondschool, die dit jaar met gunstig gevolg eindexamen deden. In en daartoe belegde bijeenkomst van leraren, leerlingen en een aantal genodigden heette de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. J. van Heel, alle aanwezigen van harte welkom. Zich tot de geslaagden richtend, sprak de heer Van Heel er zijn waardering over uit, dat, waar deze handelsavond school geen'bemoeienis meer heeft met de Leerplichtwet, de geslaagden geheel uit vrije wil het onderwijs aan deze in richting hebben gevolgd. U gaf, aldus spreker, hiermede uiting aan uw wil om uw kennis te verrijken. Alhoewel momenteel de baantjes let terlijk voor het opscheppen liggen heeft het nu behaalde diploma toch nog wel degelijk grote waarde omdat, volgens de heer Van Heel, er ook een tijd zal komen, dat men meer op de capacitei ten zal letten. D bent meer „allround dan anderen" aldus de voorzitter der school. De directeur van de school, de heer L. C. Velthuijzen, wenste de geslaag den mede namens de leraren, veel ge luk met het door hen behaalde succes. De heer Velthuijzen noemde dit succes een dubbel succes, omdat het behaalde diploma vrijstelling geeft voor het mid denstandsdiploma. Spreker wekte de ge slaagden op het niet bij dit diploma te laten en niet op de lauweren te gaan rusten. Uw geest, zo vervolgde de direc teur, is nog jong en fris. Beschouw de nu gevolgde opleiding slechts als een basisopleiding voor verdere stu die. Hij feliciteerde de leerlingen vooral ook met het feit, dat zij zo veel wilskracht hebben getoond om wekelijks gedurende drie lange avon den, het onderwijs aan deze avond school te volgen en daarbij overdag ingeschakeld te zijn in het arbeids proces. De heer Velthuijzen deelde vervolgens nog mede, dat er dit jaar goede kansen aanwezig zijn om de goedkeuring van de regering te verkrijgen tot het omzet ten van de 3-jarige cursus in een 5-jari- ge. Hij nodigde de geslaagden uit zich reeds nu bij hem aan te melden tot het volgen van de 2-jarige vervolgcursus, welke dan eventueel gegeven kan wor den. Alvorens, tot de uitreiking der di ploma's over te gaan, deelde de heer Velthuijzen nog mede, dat van de 15 kandidaten er 11 het diploma hebben behaald. Namens de leerlingen sprak vervol gens de heer A. J. Blankenburgh te Nieuwdorp woorden van dank aan het adres der leraren voor het genoten on derwijs waarna mej. Leni Slabbekoorn alle docenten een attentie overhandigde. Namens de gemeente Goes bracht de heer H. C. v. d. Vreugde, hoofd van de afdeling onderwijs, de felicitaties over, waarbij hij aan de leerlinge, mej. J. A. Harthoorn te 's-Heer Arendskerke, die bij het examen met het beste gemiddel de uit de bus kwam, namens het ge meentebestuur een boekenbon toezegde. Als laatste spreker voerde de heer J. Germing namens de Zeeuwse Kamer van Koophandel het woord, waarbij hij naast de gelukwensen aan de geslaagden uiting gaf aan de waardering van de Ka mer van Koophandel voor het particulie re initiatief dat het mogelijk maakt, dat het onderwijs aan deze handelsavond school ieder jaar weer zulke goede re sultaten weet te boeken. Ook hij gaf de geslaagden de raad hun studies voort te zetten. De volgende leerlingen behaalden het di ploma: A. J. Blankenburgh te Nieuwdorp, L. J. de Coninck te Goes, mej. T. Goedegebure te Kapelle, Fr. Harinck te Goes, mej. J. A. Harthoorn te 's-Heer Arendskerke, C. M. La- ban te Yerseke, mej. W. A. Meyer te Kapelle, M. Sinke te Goes. mej. Slabbekoorn te Ka pelle, C. v. d. Vrie te Kapelle en J. E. de Witte te Goes. In de maand mei werd in de spaar bank van de Coöperatieve boerenleen bank (Raiffeisenbank „Goes" geves tigd te 'sHeer Arendskerke gestort f 426376,16. Door de spaarders werd in totaal opgevraagd f 313153,77, zodat een toename van het tegoed resulteert van 113222.39. Het spaartegoed van de gezamenlijke inleggers bedraagt op het ogenblik ruim 12 miljoen gulden. In 1961 werden al 140 nieuwe spaar ders ingeschreven. 's GRAVENPOLDER. De negen enzestig-jarige landbouwer Joh. van Lie- re uit 's-Gravenpolder is gistermorgen aangereden en na aankomst in het zie kenhuis overleden. De heer Van Liere reed op zijn bromfiets vanaf de zaai- dijk bij de „Vier Linden" de Goese Straatweg op toen een auto met grote snelheid naderde. Hij verleende echter geen voorrang aan déze volkswagen be stuurd door A. de W. uit Hoedekens- kerke. Een aanrijding was het gevolg. Nadat de heer van Liere naar het Oost- waltziekenhuis te Goes was vervoerd, bleek hij kort na aankomst te zijn over leden. De C.F.A, Middelburg en omstreken vertoont een alleraardigste kleuren film van de Duitse regisseur Helmut Kautner, getiteld „Mijn vriend de vij and". Hoewel het onderwerp, de Frans- Duitse oorlog van 1870 dit eigenlijk niet zou doen vermoeden wordt het publiek voor de meest kornische verwikkelingen gezet, doordat een Franse en een Duit se soldaat, die elkaar bij het zwem men ontmoeten, per ongeluk eikaars uniform aantrekken. Een aardige en pretentieloos verhaal, dat de toeschou wer enkele uurtjes van onbezorgd ple zier verschaft. Kloosterweg, Dreischor gedeeltelijk afgesloten DREISCHOR. Nu de aanleg van de nieuwe Kloosterweg in Noordgouwe in volle gang is, heeft de Provinciale Waterstaat zich genoodzaakt gezien om een gedeelte van de Kloosterweg n.l. tussen de Noordgouwsedijk en de Hane- weg voor alle verkeer te sluiten. Het verkeer uit de richting Dreischor wordt nu geheel geleid over het erbarmelijk slechte gedeelte bezuidwesten de hofste de van de heer A. M. Geluk te Schudde- beurs. AXEL. Zaterdag 24 juni orga niseert de afdeling Axel van het Ned. Roode Kruis voor de vijfde keer haar wandeltochten. De mi litairen lopen de grootste afstand (30 km), de overige deelnemers naar gelang de leeftijd 25, 15, 10 of 5 km. Het doel van deze wandel tochten, die een grote bekendheid genieten, is uiteraard propaganda maken voor het Ned. Roode Kruis. De organisatoren verwachten een gro tere deelneming dan voorgaande jaren, temeer omdat de wandeltochten dit jaar een lustrumfestijn betekenen. De route loopt voor de langere afstanden via Zuiddorpe, Overslag en Koewacht terug naar Axel; de kortste afstanden zijn uit gezet in de naaste omgeving van Axel. Voor alle wandelaars, vooral voor hen die van buiten Zeeuws-Vlaanderen ko men, vormen deze tochten een prachti ge gelegenheid om (al of niet her nieuwd) kennis fe maken met het fraaie Zeeuws-Vlaamse landschap en de Belgi sche grensstreek. CACHET Aan deze lustrumtochten wordt een bijzonder cachet gegeven. Het geheel wordt namelijk opgeluisterd door de Roode-Kruisdrumband uit Den Haag en SCHARENDIJKE. De raad van Middenschouwen heeft besloten de ver bouw van het voormalige gemeentehuis te Ellemeet tot twee woningen onder hands aan te besteden. Het architec tenbureau Giljam te Ellemeet heeft het plan al bestedingsklaar gemaakt. Op voorstel van B. en W. werd voorts be sloten te Kerkwerve tot het plaatsen van een lichtpunt aan de Vroonstraat over te gaan en het aantal nachtbran ders van drie op vier te brengen. In Scharendijke zullen zeven nachtbranders en in Ellemeet vier nachtbranders wor den geplaatst. De heer W. J. de Vrieze achtte een lichtpunt aan de Moolweg t.h.v.de wo ning van de heer D. P. Steenland ge wenst, met het oog op het verblijf van vakantiegangers in het werkkamp. De voorzitter meende dat lichtpunten op an dere plaatsen voorrang verdienden. In afwachting van het instellen van een mo gelijke ophaaldienst voor de gemeenten Westerschouwen en Middenschouwen zal een voorlopige ophaaldienst voor Scharen dijke en omgeving in het leven wor den geroepen. Aan de heer C. P. de Vlie ger zal een perceel bouwgrond aan de Vroonstraat te Kerkwerve worden ver kocht voor het bouwen van een bun galow. Door Gedeputeerde Staten van Zee land werd goedgekeurd het raadsbesluit van 29 maart jl. tot onderhandse aan besteding van het herstel van de zout- schade aan het complex van 4 woning wetwoningen te Looperskapelle. Geen be denking bestaat bij genoemd college te gen de vastgestelde verordening regelen de de bezoldiging van de gemeentewerk lieden en van de gemeentebode. De voorzitter bracht verslag uit van de bijgewoonde vergaderingen van de raad van advies van het Rode Kruis Zieken huis en van het algemeen bestuur van de Centrale Werkplaats Schouwen-Duive land. Met betrekking tot het rapport van de commissie van toezicht op de centrale dienst „Noord-Zeeland" over de organisatie van deze dienst was de raad met de voorzitter van mening, dat handhaving van de bestaande regeling, met wijziging van de bestuursvorm en met geringe personeelsuitbreiding (op lossing A) voor de gemeente Midden schouwen de aangewezen weg is. De voormalige gemeenten Duivendij- ke, Eikerzee en Ellemeet waren toege treden tot de gemeenschappelijke rege ling inzake de verdeling van de kosten van de Zeeuwse Muziekschool. De raad besloot thans, dat deze toetreding zal gelden voor de gemeente Middenschou wen in haar geheel. GOES. De dirigent van de Vereniging voor instrumentale muziek te Middelburg, de heer Jan Out, heeft in een op initia tief van burgemeester Noteboom gister avond in de raadszaal gehouden verga dering van amateurs en in muziek ge- interesseerden een plan uiteengezet om te komen tot de oprichting van een Zeeuws Philharmonisch orkest. Dit naar aanleiding van een opdracht hem vorig jaar door G.S. verstrekt om de mogelijkheden te onderzoeken voor een semi-beroeps Zeeuws kamerorkest. De heer Out gaf gisteravond echter als zijn mening te kennen dat een orkest dat gebaseerd zou zijn op gedeeltelijk be roepsmusici en amateurs ten ondergang zou zijn gedoemd. Beroepsorkest Derhalve bepleitte hij vurig de op richting althans de voorbereidingen om tot oprichting te komen, van een Zeeuws Adv er tenue Door ons verhuursysteem kunt U nu direct een gloednieuwe koel kast in Uw keuken hebben. Huur- tarief vanaf f 9.15 per maand met recht van koop. Keuze uit alle merken. Een koelkast in huis betekent: ZUINIGER LEVEN GEZONDER LEVEN SMAKELIJK ETEN Vraagt inlichtingen bij: BREDA: Ginnekenstraat 61 Telefoon 34850 WAALWIJK: Grotestraat 281, Telefoon 3062 BERGEN OP ZOOM: Kremerstraat 4, Telefoon 3068 beroepsorkest. Naast amateurs zou in Zeeland, evenals in andere provincies een orkest van beroepsmusici moeten kunnen worden gerealiseerd, aldus de heer Out. Wat de financiering betreft, ingeval de provincie 50 procent subsidi eert zal, volgens de subsidiëringsregeling O. K. en W. de resterende 50 procent op brengen. Voor de oprichting zal een aan- vangskapitaal van maximum 300.000 gul den nodig zijn. Vandaar dat de heer Out van mening is een beroep op het bedrijfs leven te moeten doen voor een bijdrage van 100.000 gulden. Alvorens de plannen te gaan realiseren stelt de heer Out echter een onderzoek in naar de wenselijkhid en de mogelijkheid van een dergelijk orkest. De mogelijkheid zal hieruit moeten blij ken dat een „Vereniging van vrienden voor een Zeeuws orkest" gesteund door de Zeeuwse industrie een ton als aan- vangskapitaal op zou moeten brengen en ten behoeve van de exploitatie bovendien nog jaarlijks 30.000 gulden. Uit gesprek ken met vertegenwoordigers uit het be drijfsleven was hem gebleken dat men wel sympathiek hier tegenover staat. Ge wacht wordt evenwel op definitieve plan nen. Pessimistisch Na de uiteenzetting van de heer Out gaven verscheidenen stemmen uit de ver gadering als hun mening te kennen dat er door een gebrek aan belangstelling van de zijde van de bevolking, gebrek aan concertzalen en financiën de mogelijkheid van een verwerkelijking van dit plan onder ogen moet worden gezien. „Waar moeten wij de mensen vandaan halen die de concertzalen moeten bezoeken", merkte o.a. de heer Wijnsbergen van de Z.V.U. op. In het algemeen waren de aan wezigen zeer pessimistisch ge stemd. Slechts enkele wezen er op dat met het oog op de toe- mkost de openlegging van Zee land ondanks eventuele moei lijkheden koste wat het kost een Zeeuws orkest moet worden ver wezenlijkt. MIDDELBURG. Bij de aan de Chr. Kweekschool te Middelburg afgenomen examens slaagden voor onderwijzeres de dames M. J. Nieuwenhuijse te Mid delburg en J. J. Bruijnzeel te Goes. Voor onderwijzer slaagden de heren H. Lobbezoo te Bergen op Zoom, F. J. Meijaard te Wemeldinge, M. C. Nieu- wenhuize te 's-Gravenpolder, A. M Quaak te Kruiningen, J. J. Sturm te Goes, en D. Bolier te Middelburg, Twee kandidaten moesten worden afgewezen. De examens worden voortgezet. het fanfarekorps van de luchtdoelartil lerie uit Ossendrecht. De drumband, die uit 35 man bestaat, geniet boven de „Moerdijk" een grote vermaardheid. Voor het optreden van de band heeft Axel de primeur voor Zeeuws-VIaande- ren. Stellig zullen velen inwoners uit dit gedeelte van Zeeland de verrichtingen van het korps, dat onlangs het kam pioenschap van Nederland voor drum bands behaalde, willen gadeslaan. Oor spronkelijk zou het op 24 juni in Haar lem acte de présence geven, maar spon taan besloot men het programma te wijzigen en Axel de eer te gunnen, een sportieve geste van de Haarlemmers. Het ligt in de bedoeling dat het fam- boerkorps van de LUWA omstreeks half twee in Axel zal arriveren. Het marcheert dan vanaf de Nieuwendijk naar de startplaats voor de marsen, de jeugdherberg „Blije Haghe". Daar star ten de wandelaars om half drie. Zij worden door het korps naar de Markt begeleid voor het officiële défilé. Na het eerbetoon maakt het muziekkorps een rondwandeling door de Axelse straten. Omstreeks half zes arriveert de Roode- Kruis-drumband, waarna onmiddellijk wordt begonnen aan een mars door de stad. De terugkomst van de tippelaars is als volgt geraamd: 5 km tussen 15.45 en 16.00 uur, 10 km tussen 16.45 en 17.00 uur, 15 km tussen 17.45 en 18.00 uur, 25 en 30 km tussen 19.15 en 19.45 uur. De groepen en de individuele deel nemers op de 25 km worden 's avonds in de Polenstraat door de verscheid ne drumbands opgewacht. Ook de al ter- der aangekomenen stellen zich daar op om daarna gezamenlijk naar de jeugd herberg te marcheren. TAPTOE Na de bekendmaking van de jury reikt de burgemeester van Axel, de heer M. K. v. Dijke, in tegenwoordig heid van het erecomité, de prijzen uit. Aan het einde van de feestelijkheid zul len de Roode-Kruisdrumband en het tamboerkorps op de Markt een taptoe verzorgen. De Axelse neringdoenen droegen een steentje bij tot het stellig welslagen van deze dag door een groot aantal fraaie prijzen beschikbaar te stellen. Zojuist vernemen wij nog dat van het Korps Commandotroepen uit Roosen daal toezegging is ontvangen dat met drie peletons ter sterkte van ongeveer honderd man aan de wandeltochten zal worden deelgenomen. Hoogstwaar schijnlijk zal ook een detachement van Koninklijke Marine uit Vlissingen aanwezig zijn. Door deze toezeggingen is het aantal deelnemers gestegen tot vijfhonderd. Jonge Belgen probeerden bromfietsen te stelen BERGEN OP ZOOM. De heer Van A., die aangifte deed van de vermis sing van zijn bromfiets, moet wel tot de conclusie gekomen zijn dat de Ber gen o-p Zoo-mise politie dergelijke din gen voortvarend weet aan te pakken. Hij kon zijn karretje direct weer mee nemen. Het bleek dat twee Belgische jongens, de 20-jarige A. K. uit Kalmpt- hout en de 15-jarige R. D. uit Antwer pen op een wel zeer naieve manier de boefjes-paden hadden betreden. Ze 'had den eerst de bromfiets van de heer H. L. proberen te stelen, maar toen ze daarbij door de eigenaar werden ge stoord, probeerden ze het prompt bij een tweede bromfiets. De inmiddels gealarmeerde politie wist de knapen in te rekenen. MIDDELBURG. Mr. P. W. Mey- link, notaris te Middelburg, heeft dins dagmiddag in het café „Tramzicht" te Domiburg publiek verkocht: het woon huis met erf en tuin aan de Roosjesweg 3 te Domburg, groot 4.19 are. Koper werd A. Louws te Domburg voor 19995.-- Bevorderd tot besteller eerste klas se der P.T.T. de heer J. de Voogd te Oostkapelle. BRUINISSE. Naar wij uit betrouw bare bron vernemen, bestaat het voor nemen het mosselseizoen 1961/'62 reeds 26 juni aanstaande te laten beginnen. De goede kwaliteit mosselen op een deel v^n de Waddenzee schijnt aanlei ding te zijn voor dit wel heel voege begin. Momenteel is het grootste deel van de Zeeuwse vloot nog bezig met een strook van de Waddenzee volgens het plan Korringa. De jaarlijkse schoonmaakbeurt, die de schepen anders om deze tijd van het jaar krijgen, zal er hij hen die di rect kunnen leveren, waarschijnlijk in moeten schieten. bij TERNEUZEN. Het Julianazieken huis heeft een fraai verzorgd jaarver slag uitgegeven. Uit het verslag blijkt dat het bezettingspercentage in 1960 niet 100 pet., maar 90,2 pet. is geweest. Het percentage zou hoger zijn, indien alle protestanten bij voorkomende on derzoek-, behandel- en opnamenoodzaak van de diensten van het Julianazieken huis gebruik wilden maken, aldus het verslag. Benadrukt wordt dat het jam mer is, dat dit niet het geval was. „Met name denken wij hier aan Axel. De protestantse bevolkingsgroep is ongeveer 214 pet. maal zo groot als die van Hoek. Maar het percentage patiënten is nauwelijks hoger". De ver deling van het aantal patiënten over de diverse gemeenten is als volgt: Terneu zen 52 pet., Axel 9,7 pet., Zaamslag 9,2 pet., Hoek 7,8 pet., overige gemeen ten en zeelieden 11,5 pet. Wat het personeel betreft wordt ver meld dat C. Verboom, arts te Zaam slag, als narcotiseur aan het zieken huis werd verbonden. Ondanks het be kende tekort aan verpleegsters was er in 1960 toch een redelijk aantal zusters aanwezig die door gezamenlijke inspan ning het werk nog hebben kunnen ver richten. In de samenstelling van het bestuur deden zich in de loop van het jaar enige mutaties voor. De heer H. H. Westhof, penningmeester, zag zich wegens vertrek genoodzaakt te bedan ken. De heer J. Scheele trad op als waarnemend penningmeester. Per 31 december 1960 besloot de heer C A van Fraaijenhoven te Terneuzen af te treden als bestuurslid. Voor zijn vele verdiensten bood het bestuur hem 10 februari 1961 het erelidmaatschap van de Stichting aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3