Met 7 benzinemeisjes IN DE KLAS DE NATUUR P.W. RUSSEL'S Jacobs: 40 vriendinnen programma's KAPPIE EN DE SLAAPSLAVEN Last van zenuwen? Donderdag 15 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 'mm NOTEREN ZO MOET HET GEEN TORENTJES ROEWEN O rn .G I I S torentje". Vijftien met nylons wereldreis als weddenschap Vijftal kraakj es in en om uw huis "TkEN HAAG. Meisjes aan de benzinepompen in Nederland! „Morgen meneer, volgooien met super maar? En hoe is het met de olie? Aha, u bent aan verversen toe. Dat doe ik even voor u in drie minuten. Zullen we maar meneer? Banden en water nog goed? Dan zal ik even een zeempje over de ruit halen. Zo, dat was dat: 18,50 bij elkaar. Dank u wel. Goede reis meneer en tot ziens". Zo zou liet kunnen zijn en als die ochtend de zon nog schijnt ook, rijdt de automobilist fluitend weg. Weet u hoe het soms ook is? „Morge. Super of gewoon? Voor een tientje? Bonnetje? Ja, merci." En daar willen ze in Den Haag nu iets aan doen. Gisteren zat ik er. in een klaslokaal tussen zeven jonge vrouwen. Er was er een uit Ulvenhout met de zachte G en er was er ook een uit Wieringer- werf, zonder die G. Ze kregen les in olie en in bandenspanning, in etaleren en in benzine tanken. Rappe, slanke meisjeshanden schreven op vellen van blocnotes en ik las mee op de blocnote van Lia Gijssen uit Zaandam die noteerde hoe men te werk dient te gaan met twee mensen aan een pomp wanneer er een klant komt. Bediende A. zorgt voor: 1. ontvangen en begroeten, 2. tanken, 3 en 4. water en olie, 6. bandenspanning en 7 afrekenen. Bediende B. neemt intussen punt 5 voor zijn rekening: ruiten zemen en assisteren. „Zijn" rekening. Ja, ja, zo is het nog doorgaans, maar over niet te lange tijd zal het bij heel wat benzinestations „haar" rekening zijn. ,.Er is ook bij de service-stations gebrek aan mannelijk en vooral ook aan betrouwbaar personeel", werd me verteld door een meneer van Shell, waar de lessen werden gegeven. „We kregen van onze wederverkopers verzoeken of wij hun vrouwen, dochters en nichtjes niet konden opleiden voor dit werk en zo zijn de cursussen ontstaan". ..Leraar" W. P. J. van Rooyen stond voor de klas en het onderwerp „etaleren" was aan de beurt. ,.Een hele kleine etalage bij een benzinestation is nooit een excuus om er niet iets leuks van te maken", zei hij, C „Maar probeert u eens in groepjes te denken bij de opbouw van een etalage. Het hoeft allemaal niet veel te kosten: een rolletje nylondraad, plakband, wat kubusjes en gekleurde plankjes, een bloemetje erbij en misschien een gekleurde lap er doorheen getrokken. Maar vergeet u eens dat bouwen van torentjes met blikken olie. Overal worden almaar torentjes van die blikken gemaakt. Haal ze wel van de grond door ze op f I een verhoginkje te zetten, maar geen WEINIG mannen zullen kunnen zeggen, dat ze zo'n veertig vriendinnen hebben. Maar de Rotterdamse heer Cornells Jacobs (39) heeft ze wel en ze wonen ver spreid over de hele wereld. Op Ha waï is het een huisvrouw, in Enge land een meisje dat op een textiel fabriek werkt, in Roemenië een ty piste en gaat u zo maar alle vrou wenberoepen af. En in Rotterdam woont hij met zijn eigen vrouw en twee dochters. Een vriendelijke hand stopte ons een nummer van de (in Israël verschijnen de) „Jerusalem Post" toe en daarin stond in enkele regels iets over de heer Jacobs: Hij correspondendeert in het Engels, Duits en Nederlands en heeft via zijn correspondentie vrienden ge maakt in vele landen. Dat stond er. „Ik correspondeer nu met mensen uit 65 landen," vertelde h\j ons gisteren. „Het zün voor het merendeel vrouwen en ze wonen tot in India en Zuid-Ame- rika toe. In 1945 ben ik ermee begonnen omdat ik ruim een half jaar op bed moest liggen. Ik wilde toen wat te we ten komen over andere landen en ik ben begonnen met Engelse tijdschrif ten uit te pluizen met een woorden boek in de hand om op die manier mijn Engels weer op te frissen." Aangezien er moeilijk aan tijdschrif ten was te komen schreef scribent Ja cobs naar de redactie van een Londens tijdschrift en vroeg of ze hem niet wat gelezen tijdschriften konden bezorgen. Zijn verzoek werd afgedrukt en binnen een paar maanden stonden er een kleine 35 postzakken naast zijn bed, waar be halve tijdschriften, kauwgom en derge lijke in 1945 begerenswaardige zaken, ook brieven bij waren. 7 a 8 BRIEVEN Ze werden geschift en een aantal brieven werd beantwoord. Zo groeide de correspondentie en de heer Jacobs houdt er nu een groot boek van bij, waarin hij zorgvuldig alle brieven op naam en plaats bewaart, compleet met foto's van zijn correspondentie-vrien den. „Ik haal ook veel namen en adressen uit tijdschriften en zes maanden gele den schreef ik naar de „Jerusalem Post". Naar aanleiding van het be richtje hoop ik weer nieuwe contacten te leggen." Iedere week gaan er tussen de zeven en acht brieven de deur uit en iedereen krijgt binnen een maand antwoord van correspondent Jacobs. „Via de brieven wil ik te weten komen hoe de mensen in een bepaald land leven en om de twee jaar ga ik ze opzoeken of ze komen hier bü mU lo geren. Op die manier dring ik ook echt in het huiselijk leven van de mensen binnen en dan zie ik vaak de meest op merkelijke dingen." Daarom weet die huisvrouw op Ha waï nu, dat niet alle Nederlanders op klompen lopen en weet de heer Jacobs, dat er op Hawaï ook nog iets anders wordt gedragen dan strooien rokjes. En dat weet u dan nu toch ook maar weer. Op deze donderdagochtend. Mejuffrouw Los uit Rijsoord maakte druk aantekeningen en mevrouw Pop- pelaars uit Ulvenhout was het er hele maal mee eens, dat zo'n gekleurde doek dwars ttTssen de olie blikken door wonderen kon doen en^ze werd ge woon enthousiast toen eep en ander in de praktijk werd gebracht. Drie dagen hebben de zeven jonge vrouwen les gehad in Den Haag en gis teren was de laatste dag. Gisteravond, zo kunt u het zeggen, zwaaiden ze af en acht andere meisjes gingen al vooruit, van cursus nummer één, zodat ons land nu vijftien getrainde en op- Zo zaten ze gistermiddag in Den Haag „in de klasnaast elkaar en als u links begint dan ziet u eerst mejuf frouw A. M. Los uit Rijsoord. dan mejuffrouw G. Zwartjes uit Hazers- geleide pompbediendes-met-nylons telt. Ik geloof, dat Shell dat hahdig beke ken heeft, met die opleiding van meis jes voor die benzine-stations. Want als een gezellig gezicht u aankijkt en een vriendelijke stern vraagt: Volgooien met super maar, meneer?", dan zegt u allicht ,,Ja", terwijl het. plan was geweest „voor een tientje gewoon" te nemen. En als dat op een heleboel plaatsen in Nederland gebeurt, dan zijn dat weer idem zoveel liter meer van een hogere prijs. wonde, mevrouw A. M. Pappelaars uit Ulvenhout en mejuffrouw A. ,v. d. Kreeke uit Wieringerwerf. En achteraan, daar staat „de leraarde heer W. P. van Rooyen. 75 „Ja. het ligt helemaal aan U of we nog een punt winnen" zei Abel met een ontwapenende glimlach terwijl de verslaggevers zich om hen heen verdrongen. ..Goed, die bretels kunnen jullie krijgen op voorwaarde dat jullie me direct een paar nieuwe bezorgen! Ik moet mijn waardigheid toch op houden?" De champagne vloeide rijkelijk en de atmosfeer scheen echt Parijs.' Ter wijl de directeur van France-Soir zijn bretels ruilde tegen een paar dat Bertrand voor de zekerheid al vast had meegebracht, ploften de flitslampjes. Bertrand die bij deze gelegenheid als woordvoerder van het trio optrad, meende dat een toespraakje hier wel op zijn plaats zou zijn. Daarom releveerde hij een paar details van de reis die door de groep met goed keurend gelach werden begroet. Intussen stopten Mare en Abel de bretels van Lazareff die, naar ze op merkten, yoorzien waren van dé hand tekening van Jacques, zorgvuldig weg. En Bertrand noteerde triomfante lijk nóg een kostbaar punt. Maar hoe moest het met die schedel? Léon, met wie ze contact hadden gezocht Voor ze San Francisco ver lieten, had alles keurig voor elkaar. Hij had van de hoofdcommissaris van politie vergunning gekregen de Cata comben die dag speciaal voor het trio te openen. Bij Fouquet bespraken ze de de tails van dit ietwat lugubere punt voor ze op weg gingen. „Als jullie misschien denken dat je wel stiekum een paar schedels kunt meenemen, vrees ik dat dat niet zal lukken," waarschuwde Léon. „Niet alleen zal de hoofdwaker vlak achter jullie lopen, maar ik weet uit goede bron dat zelfs hoge pieten wor- den gefouilleerd door de politie voor dat ze de Catacomben verlaten!" „Dat komt er dus op neer dat ze waarschijnlijk onze zakken zullen doorvoelen. „Juist, zoiets." Opeens smaakten de appetijtelijke soles meunières net als oud bordpa pier. De volgende middag drie uur het stortregende maar weer eens v.v:V.\\\ stond de hoofdbewaker van de Cata comben hen op te wachten bij ae hoofdingang. Hij had een lantaarn in de hand. De bezoeker, die zich zestig voe: onder de grond begeeft door een la byrint van gangen, de een al donker der dan de andere, bespeurt onmid dellijk hoe merkwaardig droog de lucht is. De schaduwen van de be zoekers dansen over de muren en de lantaarn tekent schaduwen af op de rode grond. De gangen zijn laag en de bodem ruw, zodat men slechts langzaam vordert. Dan opeens verandert alles. De gangen worden breder en hoger en de eeuwenoude groeven, die eens de bouwstenen voor Parijs leverden, wor den één uitgespreide angstaanjagen de dodenstad. Tussen al die graven verstommen- de gesprekken en de scherts. Diep onder de indruk loopt de bezoeker tussen muren die ge heel uit keurig opgestapelde beende ren, bestaan. Hier liggen niet minder dan zeven miljoen skeletten. Terwijl de gangen merkbaar bre der worden bespeurt men rotondes, gesteund door talloze kolommen. Dan komt men in een fantastische basi liek. waarvan de muren tot aan het plafond geheel uit schedels en been deren bestaan. Niemand denkt er ook maar aan de stilte van deze onderaardse kate- draal te verbreken... Alleen de gids, die op zachte toon zegt: „Daar het vandaag 2 novem ber is. heeft vanmorgen de aarts bisschop hier de gebeden voor de do den uitgesproken. Daarom ruikt U de wierook nog. Meer dan driehon derd gelovigen woonden de plechtig heid bij." De reizigers waren alle drie blij dat ze dit onderaardse knekelhuis konden verlaten. Buiten regende het nog steeds. „Maar die schedel?" „Geen woord daarover!" Dus twee uur later zeiden de drie j vrienden voor de mikrofoon van Ra dio Luxemburg: „We hebben onze weddenschap ver- lor'en uit vrije wil. Ons laatste punt bestond uit een schedel uit de Catacomben van Parijs. We komen daar juist vandaan, en geen van ons drieën was koelbloedig genoeg om zulk een heiligschennis te begaan. Door dit punt op te geven het punt dat nodig was om_ te kunnen winnen hebben we vrijwillig afge zien van de beloning van deze avon tuurlijke wereldreis van dertig da gen. En we zijn van mening dat we verstandig hebben geljandeld." (Wordt vervolgd) BERGEN OP ZOOM.' De Moerstraat- sebaazi, in de omgeving van de inrich ting Vrederust, is gisteren het jachtter rein van een uiterst brutale inbreker geweest. Kort na elkaar kwamen bij de politie n.l. drie meldingen binnen van' inbraak, terwijl een nader onderzoek uitwees dat zich nog een vierde geval had voorgedaan. Dit onderzoek, dat o.m. met een speur hond werd uitgevoerd, bracht tevens aan het licht dat men het hier mei: een en dezelfde persoon te doen had, die boven dien zijn kwalijke practijken op klaar lichte dag had uitgevoerd. Zijn buit was niek onaanzienlijk. Uit een geparkeerd staande auto stal hij een kistje met duizend gulden. Vervolgens „kraakte" hij de woningen van de families Krin kels en Tukker, terwijl hij tot slot zijn lusten botvierde op een schuur van de familie Franken. Sleutels, een polshor loge en een fototoestel worden vermist. Tot op heden ontbreekt van de dader elk spoor. Een vijfde geval werd ge pleegd .in de bossen nabij Klaverveld®. Hier moest een caravan het ontgelden waaruit een luchtbed werd ontvreemd. Hoe zet je nu in een etalage van een benzinestation de blikjes olie zo neer, dat de automobilist, die twee of drie minuten de tijd heejt, toch naar die. etalage kijkt? Onder leiding van de heer Van Rooyen moest mejuffrouw Lia Gijssen uit Zaandam (al in de witte schort gestoken waarin ze straks aan de pomp gaat bedienenhet eens proberen. RADIO VRIJDAG 16 JUNI HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram: 7.30 Ge wijde muziek; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw: 10.10 Gram; 10.15 Mor gendienst;" 10.45 Pianorecital; 11.15 V oude re luisteraars; 12.00 Lichte rauz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Hammondor' gelspel; 12.50 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Instr kwint; 13.40 Gram; 13.55 Idem; 14.05 Schoolradio; 14.25 Radiophilharm ork; 15.20 Gram; 15.30 Lichte muz; 16.00 Praat je over planten; 16.15 Kerkorgelconc en so liste; 16.40 Gram; 17.00 Voordr; 17.20 Pia noduo; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.00 Harmonie-ork: 18.20 Gram; 18.50 Rege- ringsuitz: Het gezin; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Huismuz; 19.30 Radiokrant; 19.50 Samenzang; 20.15 Lichte muz: 21.10 Gevar progr; 21.40 Promenade-ork: 21.55 Wijd als de wereld, lezingen; 22.15 Gram; 22.30 Nws en S.O.S.-ber; 22.40 In de muzeval, muzika le luisterwedstr; 23.10 Orgelimprovisaties; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gymn; 7.20 Gram; 8.00 Nws. 8.18 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 V d vrouw; 9.30 Gram; 9.40 School radio; VPRO: 10.00 Dit en het andere, le zing; 10.05 Morgenwijding; VARA; 10.20 Gram; 10.30 Metropole-ork: 11.00 V d kleu ters; 11.15 Kamermuz; 11.30 Orgelspel; AVRO: 12.00 Instr kwint en soliste; 12.20 Regeringsuitz: Uitz v d landb; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.'00 Nws: 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz 14.00 Pianotrio; 14.25 Voordr; 14.45 Blazers- kwint; 15.05 Liedjes en Koek en ei, hoorsp; VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschie denis, muzikale lezing; 16.30 V d zieken; 17.00 Pianoduo en solist: 17.20 Dansmuz; 17.50 Act; 18.00 Nws: 18.15 Pol lezing; 18.25 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kind; 19.10 Kinder koor; VPRO: 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 Op bezoek bij anderen, gespr; 20.00 Nws; 20.05 Boekbéspr; 20.10 Vioolrecital; 20.20 Kamerkoor; 20.35 Activiteiten in de Flevo- polder, lezing; 20.50 Nederlanders in inter nationale technische bijstand, lezing; VARA 21.00 Licht progr; 21.40 Concertgebouwork; 22.15 Buitenlands weekoverz; 22.30 Nws; VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek; VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 mcertgebouwork (verv); 23.55—24.00 Nws,' TELEVISIE NTS: 17.3019.00 Eurovisie; Int con cours hippique te Kopenhagen; 20.00 Week- journ; VPRO: 20.30 Gesprek aan de schrijf tafel; 20.40 Medische rubr^, 21.15 Filminter mezzo; 21.30 Drieluik: Zang, rep en Saxo foonkwart. BELGIË VLAAMS 19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 V d vrouw; 20.00 Nws; 20.30 Zo is vader, to neelstuk; 22.00 Filmnws; 22.45 Nws. ij!i!iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiuiiHimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuiiiiHiiiiiiiiiiii!iiiiiii!imiiiniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiwiiiiiinimii]j| Zeven of acht keer per week zet de heer C. Jacobs zich achter zijn houten bureau en dan schrijft hij veie velletjes papier vol. Brieven naar zijn „papieren" vrienden en vriendinnen in 65 landen. En wanneer de postzegels niet zo kostbaar waren schreef hij nog wei meer brieven per week. Bonenkruid zal men nu moeten zaai en; men heeft het niet alleen voor de tuinbonen of grote bonen nodig, maar het kan ook als toespijs bij snij- en- spercieboontjes gegeten worden. U hebt er met veel van nodig: een hoekje van een halve vierkante meter is voor een gezin van vier personen al voldoende. La ter kan men nogmaals zaaien; bonen-, kruid heeft wel een zonnig plekje no-l dig. vandaag DONDERDAG. Cas Baas maakt vanavond om 9 uur zijn debuut als televisieregisseur van het spel „Een mooie zondag in september". Het speelt in een kleine stad in Italië waar een nogal zelfingenomen ge meenteraadslid (Guus Verstraete) ver strikt raakt in zijn pogingen om een jong ambtenaar te ontslaan. Mahalia Jackson begint de uitzending met bij na drie kwartier religieuze liederen. België Vlaams: Het Nederlandse ra dioprogramma „Tierelantijnen" gaat zijn tv-debuut beleven in bet Ameri kaanse theater te Brussel. Hierna kan men kennismaken het Koksijde. een kustplaatsje dat veel bezienswaardig heden uit de middeleeuwen herbergt. (9.401. 28. Akelig glansde het maanlicht op de opgeblazen gestalten van Kappie en de meester. Zij draaiden zich nog één maal naar de wachtposten om, zodat het bleke schijnsel pal op hun gezich ten viel. De wachters stieten een holle kreet uit en vielen plat op de aarde neer. ..Tonk-toegoe. „Het is gedaan met murmelden zij. ons! Klaassievaak- kie heeft zijn voorboden al naar ons eiland gezondenAi, welk een mon sterlijke duivels!" „Kerel nog ereis toe." prevelde Kap pie intussen onder zijn helm. „Okki moet wel iets heel bijzonders op onze ruitjes hebben geschilderd, dat die lui zo van de kaart zijn. Deksels jam mer. dat ik zelf niet kan zien wat het is! Afijn, het kunstwerk heeft zijn dienst gedaan; de list is gelukt en de kunst is vrij! Het is ja zaak nu verder onze ogen open te houden!" Dit zeggend stapte hij het water in, en begon kalmpjes over de zeebodem naar het andere eiland te wandelen. De meester volgde enigszins aarzelend. Weldra sloot het zeewater zich boven hun hoofden en wiste de helmen schoon. De aanblik van de twee langzaam wegzinkende gestalten maakte op de in landers een nog diepere indruk dan Ok- ki's maskers. Struikelend en gillend hol den zij in de richting van het dorp om hun opperhoofd op de hoogte te gaan stellen 48. Terwijl Otto zijn tocht naar Lage- veld voortzette, voelde hij dat de ge beurtenissen hun ontknoping naderden. Hij was teleurgesteld dat het hem niet gelukt was Rochus voor te blijven. Het zou de zaken zeer bemoeilijken, als Ro chus er bij was, wanneer hij met Bo.l- wer sprak. Maar bij het onvermijdelij ke moest hij zich neerleggen en zijn beloften aan Kosko en Tortruda moest hij proberen gestand te doen. Het schemerde al toen hij Lageveld naderde. Stapvoets en zich zo goed mo gelijk schuilhoudend ging hij verder, in de hoop de burcht ohgemerkt binnen te komen. Zijn weg -ging langs de be groeide, steenachtige gronden achter de landerijen, en de meeste bewoners wa ren al binnenshuis. Maar onopgemerkt bleef hij niet, want bij een bocht stond een man over het veld uit te kijken. „Goedenavond, heer Otto", was zijn groet. „Zijt ge toch teruggekomen?" Otto keek de man aan. Het gerim pelde, vriendelijke gezicht boezemde hem vertrouwen in. „Ja", zei hij. „Ro chus is zeker al hier?" Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2