CABALLERO Oranjetrui siert van wielrenner schouders Snijder Veiling Goes restitueert een procent van omzet Havens aan aangepast Veer se Meer worden aan nieuwe situatie FILMS Gr. Kruisgebouw Terneuzen begin november gereed Vrije zaterdag schept voor de middenstand vele problemen 3Crió kraó door Belangrijk kortere loswallengte Rundvee Fokdag in Biervliet ETAPPEZEGE VAN LUTE Woensdag 14 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Tij" gunstig Stad en Landschap neemt Goeree- Overflakkee ter hand Suikerbieten Hervormde jeugd Café's in Nieuw- en St. Joos- land tot middernacht open Contactavond voor de korfbalscheidsrechters MARKTBERICHTEN OLYMPIA'S TOUR Zeeuwse muziekschool trad in Axel op CHR. MIDDENSTANDSVERENIGING BIJEEN Geslaagden aan de „De Ruyterschool" Oecumenisch iveekend W aarborginstituut voor de tuinbouw Scheepvaart Vlissingen V VEERE. Nu door de afsluiting van het Veerse Gat het Veerse Meer is ontstaan, is een geheel nieuwe si tuatie geschapen voor de aan dit meer gelegen havens. Niet minder dan zeven haventjes dringen zich rondom Nederlandse jongste binnen meer landinwaarts; zeven „kom men", elk met een eigen charme en die voornamelijk worden gebruikt voor de overslag van suikerbieten. In het driemaandelijks bericht voor de Deltawerken wordt verteld dat deze havens vóór de afsluiting van het Veerse Gat alleen bij hoog water voor de scheepvaart bereikbaar wa ren, met uitzondering dan van het gedeelte van de Veerse haven dat als ligplaats voor de vissersschepen dienst deed. Dit alles gaat nu anders worden. Op het nieuw gevormde boezemmeer zullen peilen worden nagestreefd en aan deze gehele materie heeft Cobouw een uitvoerige studie gewijd van NAP in de zomer en 70 centimeter mm NAP in de winter, waardoor de havens vooral in het koude jaargetijde ge heel onbruikbaar dreigen te worden. Aanpassing van alle havens zou te ho ge kosten met zich brengen. Bovendien is en zekere concentratie gewenst en zelfs noodzakelijk. SS Met „tij" is thans gunstig om het aantal havens en meergelegenheden te verminderen en de inrichting en even slagoutillage van de andere belangrijk te verbeteren. In overleg met het provinciaal be stuur van Zeeland is dan ook vastge steld dat de havens van Kamperland en Kortgene op Noord-Beveland, Wol- faartsdljk op Zuid-Beveland en Veere op Walcheren op de nieuwe toestand af te stemmen. Zij zullen toegankelijk moeten zijn voor binnenschepen van 500 tot 600 ton en voor kleine kustvaar der» met een overeenkomstige diep gang. De overige drie havens (Spie ringpolders, Geersdijk en De Piet) kun nen vervallen. Er Is dus werk aan de winkel in het Veerse Meer. De havens die worden aangepast zullen met 'n belangrijk kor tere loswallengte kunnen volstaan, ter wijl het voorts mogelijk zal worden het schip langs het stilstaande overslagmid del te bewegen, inplaats van omge keerd, zoals nu het geval is. Het oude westelijke gedeelte van de haven van Kortgene op Noord-Beve- GOEREE-OVERFLAKKEE. Vol gens het jaarverslag 1960 van het In stituut Stad en Landschap van Zuid- Holland zal het aardige Herv. kerkje (1648) in Den Bommel hopelijk dit jaar onder handen worden genomen, ddch de ronde grondzeiler (1735) aan de westzijde van het dorp maakt weinig kans op herstel, daar de molen volko men buiten gebruik is. De Herv. kerk van Dirksland wacht nog steeds op restauratie, men hoopt eveneens dat de stellingkorenmolen „De Eendracht" (1816) ook nog eens gerepareerd zal worden. In Goederee de is de restauratie van de toren uit gesteld, doch het smederljtje en bijbe horende woonhuis is thans in herstel, de „Gouden Leeuw" zal eerstdaags on der handen worden genomen. De moge lijkheden van behoud van de grondkoren- molen (1791) zijn nog in beraad. De ronde stenen korenmolen „De Dankbaarheid" te Herkingen wacht nog steeds op al dan niet restaureren, het geen eveneens met de molen te Middel- harnis het geval is. De toren van Nieuwe Tonge welke uit 1500 dateert, hoopt men na de uitgewerkte plannen spoedig in de steigers te zien. In Ooltgensplaat zal het huisje aan de Voorstraat 12 (17de eeuw) worden gerestaureerd, voor de korenmolen te Achthuizen zoekt men nog steeds naar een oplossing. Ook de toren te Ouddorp wacht op herstel, alsmede diverse gevels in de kerkring. Over herstel Toren en kerk gebouw te Oude Tonge voert men be sprekingen. Te Sommelsdijk zal een huisje worden bijgevoegd aan het streek museum. De molen te Stad a.h. Haringvliet vraagt om herstel en die van Stellen dam zal worden hersteld. land zal worden gedempt; het ooste lijk gedeelte waar zich overslaginstal laties bevinden zal zoveel mogelijk in de nieuwe haven moeten worden op genomen. De haven van Kamperland komt op dezelfde plaats als de be staande, dit ook met het oog op de reeds aanwezige loodsen en silo's. De huidige lengte van de toegangsgeul tot de haven, die ongeveer 1300 me ter bedraagt, blijft dus gehandhaafd. Elke Noordbevelander weet dat Kam perland de belangrijkste haven voor overslag van suikerbieten op het voor malige eiland is, terwijl ook vele aar dappelhandelaren hun produkt via de ze haven verschepen. Er is een ïos- wal geprojekteerd van 105 meter leng te. De haven van Wolfaartsdijk is vrij wel uitsluitend in gebruik voor de af voer van suikerbieten. Ten oosten van de bestaande zal een nieuwe haven worden gemaakt. Het baggerwerk kan dan worden gecombineerd met de uit- gravingswerkzaamheden ten behoeve van de uitwateringsgeul van het gemaal dat hier in aanbouw is. Zoals bekend bestaan er ook plannen om de bestaan de haven in te richten als jachthaven. De lengte van de loswal zal- worden te ruggebracht van 100 meter tot 20 me ter, omdat in de nieuwe situatie een schip tijdens het laden te allen tijde kan worden verhaald. De Veerse haven bestaat uit twee ge deelten, een ondiep, dat in gebruik is als Iandbouwhaven en een diep gedeel te dat ligplaats bood aan de garnalen- vissers, die zoals gemeld een nieuwe haven in Colijnsplaat hebben gekregen. Overwogen wordt nu de overslag van iandbouwprodukten te verplaatsen naar de werkhaven, twee kilometer ten wes ten van Veere. In de huidige haven van Veere komt dan ruimte voor de water sport. GQES. Zaterdag en zondag jl. heb ben ruim veertig jongeren van de in stuif van de Hervormde Jeugdraad deel genomen aan een weekend op het vor mingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. Het thema van dit weekend was „Israël". Zaterdagavond werd als voorfilm een interessante en mooie kleurenfilm over de staat Israel vertoond, waarna de speelfilm „Heuvel 24 antwoordt niet" op aangrijpende wijze de deelnemers liet zien hoe deze nieuwe staat zo geworden is, welke moeilijkheden de Israëli te overwinnen hadden kort vóór, tijdens en na de onafhankelijkheidsverklaring. De dagsluiting werd gehouden door Wika D. E. Hiensch naar aanleiding van de woorden van Christus „Jeruza lem zal door de volkeren vertreden wor den, totdat de tijden der volkeren ver vuld zullen zijn. (Lucas 21 vers 24.) Zondagmorgen werd een huisdienst gehouden, geleid door Wika R. Water val, directeur van „Hedenesse" naar aanleiding van de doortocht van het volk Israel door de Schelfzee, Een aan tal jongeren nam deel aan de liturgie. Zondagmiddag werd eerst in groepjes daarna in een algemene bespreking en kele vragen behandeld, die betrek king hadden op de apartheid van de jo den in onze wereld, de apartheid van andere groepen van mensen en indivi duen, het proces Eichmann en de bij zondere situatie van de staat Israel. Het weekend werd samengevat en met dank gebed gesloten door jeugdouderling J. Burger Jr, Wika D. E. Hiensch en Wika R. Wasterval. Naast de bezinning is er op dit weekend ruimschoots gelegenheid geweest voor ontspanning zoals sport, zang en dans. Op dit weekend zijn drie nieuwe leden voor de instuifcommissie gekozen nl. de dames Ineke Sturm en Addie v. d. Vrie en de heer Flip Flipse. Zondagavond gingen de deelnemers per fiets, brommer of auto voldaan huis waarts. KAPELLE. De Kapelse vereniging van hengelaars organiseerde zaterdag middag een wedstrijd in het Kanaal door Zuid Beveland. Er werd door 46 leden deelgenomen. De vis wilde deze middag niet best bijten want er werden slechts 26 stuks gevangen. De uitslag was; 1. C. Burger; 2. F. K. Rijnberg; 3. P. Schijf; 4. P. Eversdijk 5. J. P. Le- poeter; 6. A. Kramer; 7. J. Lepoeter; 8 C. Coomans; 9. P. J. Lepoeter; 10. M. van Overloop. De Raad van Nieuw- en Sint Joos- land kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester F. graaf van Randwijck. Door G.S. was goedkeuring verleend om de presentiegelden der raadsleden met ingang van 1 januari 1961 te verhogen voor middagvergaderingen tot 12,50 en voor avondvergaderingen tot 7,50. De bouw van een garage in de tuin van de ambtswoning van de gemeente-genees heer werd gegund aan de laagste in schrijver aannemer A. C. Polderdijk voor de som van 3.822,De gunning voor het verbeteren van de Molendijk werd verleend aan de fa. C. Wiskerke en Zonen te Nieuwdorp voor de som van 21.300, G.S. hadden hun goedkeuring gehecht aan de 6e en 9e wijziging der begroting voor het dienstjaar 1960, evenals aan de verkoop van een perceel bouwgrond aan de Beatrixstraat ter grootte van ongeveer 1001 vierkante meter voor de prijs van 8,per vierkante meter. Binnen twee jaren na overdracht zul len er vier woningen worden gebouwd. Koper was de firma A. C. Haeck te Oost- en West Souburg. De koopacte was gepasseerd van overname bouw grond van mevrouw Maria Sara Keg voor aanleg sportterreinen voor de koopprijs van ƒ25.350,Door G.S. was eveneens goedgekeurd de overname van een stukje grond op het hoekpunt Korte wegMolendijk groot vier vier kante meter voor de prijs van 28, van C. Moens ter verbetering van de verkeerssituatie op dit hoekpunt. Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School werd benoemd met alge mene stemmen mej. M. H. V. van Geel uit Vlissingen. Een gedeelte tuin, voor de verbetering van een straat, van de heer J. van Eenennaam zal worden onteigend, omdat de eigenaar niet wenst te verkopen. Subsidieverzoeken van de Stichting Katholiek' Militair Vor mingscentrum te Ubbergen; Stichting Steun van de Protestantsch Geestelijke verzorging van het Nederlandsche Le ger en geestelijk minder valide perso nen werden op voorstel van b. en w. niet ingewilligd. Een aanvrage om toeken ning van premie voor woningverbete ring van de heer P. J. de Visser, Veer- dam 20, voor het vervangen van een tonnenprivaat door een closet in het pand Rijksweg 54 ter grootte van 50, werd ingewilligd. De rijksbijdrage be loopt 100, Uitvoerig werd van gedachte gewis seld over een verzoek van de caféhou ders Piuymers, De Vos en Broer om het sluitingsuur van de café's te brengpn van 23 op 24 uur. Een dergelijk verzoek was reeds eerder in de raad behan deld en toen niet aangenomen. Thans ging de raad met 5 tegen 2 stemmen hiermede accoord. Vóór sluitingsuur op 24 uur waren wethouder De Jager, en de raadsleden Dingemanse, Polderdijk, Knuijt en Nimwegen. Tegen het voor stel waren wethouder Kwekkeboom en het raadslid Lucasse. Een verzoek van het hoofd der open bare lagere school inzake telefoonaan sluiting van dienstwoning werd op voor stel van b. en w. met algemene stem men aangenomen. BIERVLIET. De traditionele Rund- vee-Fokdag werd gehouden ter gelegen heid van de keuringen uitgaande van de Provinciale Commissie ter Bevorde ring van de Rundvee-Fokkerij in Zee land. De heren M. Kieinepier en J. Vos verrichtten als jury de keuring en de Rijksveeteeltconsulent, ir. L. Harmsen fungeerde als arbiter. De laatste jaren blijkt, evenals elders in Z.-Vlaanderen de belangstelling voor de Rundvee-fokkerij af te nemen. De akkerbouwbedrijven, die vroeger jaren de veefokkerij als belangrijk nevenbe- drijf zagen, trekken zich er meer en meer uit terug. Een van de# oorzaken is het personeelsgebrek, immers de vee verzorging vrij arbeidsintensief en het is vrij ïoeilijk mensen aan te trekken, die ook 's zondags de vee ver zorging op zich willen nemen. Dit in tegenstelling tot de bedrijven op de lich tere gronden, die veelal familiebedrij ven zijn en van veel kleinere omvang. Op deze gronden kan men een niet zo uitgebreid zaaiplan hanteren als op de zwaardere kleigronden en past niet al leen beter de veefokkerij in deze be drijven, maar is een belangrijk onder deel ervan, een dwingende economische noodzaak geworden. Juist in die gebie den ziet men de laatste jaren de vee fokkerij toenemen, onder andere in de streekverbeteringsgebieden Aardenburg- Sluis Heille en het streekverbeterings- gebied Koewacht. Zo was de keuring te Biervliet verre beneden het vroegere peil. De kwaliteit was door de op de bedrijven reeds toe gepaste selectie zeker goed te noemen en werden de namen van verschillende fokkers, die vroeger een bijzondere naam op dit gebied verwierven, zelfs niet meer gehoord. De uitslag was als volgt: Eerste kaifsKoeien. Sonja, eig. Th. Boer- jan la prijs; Dina 9, eig. M. Ingels 2a prijs; Dina 10, eig. M. Ingels 2b prijs; Dina 8, eig. idem 2c prijs. Tweede kalfskoeien. Dina 6, eig. M. Ingels 1ste prijs. Derde kalfskoeien. Dina 3, eig. M. Ingels la prijs; Rika, eig, Th. Boeijan lb prijs; Dina 5, eig. M. Ingels, lc prijs. Oudere koeien. Jannie 17, eig. Th. Boeijan la prijs (werd kampioen); Dina, eig. M. Ingels lb prijs; Maatje, eig. T. Haak lc prijs; Kitty, eig. J. W. v. d. Slikke ld prijs; Mina, eig. J. F. Dekker lc prijs. Kalfvaar- zen. Marjan, eig. J. F. v. d. Slikke 1ste prijs; Trees, eig. J. F. Dekker 2de prijs; Truus, eig. idem 3de prijs. Vaarzen. Maatje 12, eig. F. Haak 1ste prijs. Stieren. Stier van. eig. J. F. Dekker 2de prijs. GOES. De scheidsrechterscommis- sie van de Zeeuwse korfbalbond orga niseerde in „De Opril" te Goes een contactavond voor de korfbalscheids rechters in Zuid- en Noord-Beveland. Ondanks het minder gunstige weer wa ren op deze avond een flink aantal scheidsrechters aanwezig. Onder leiding van het bestuurslid van de Zeeuwse korfbalbond, dhr. C. Bellaart te Goes, werden tal van interessante vraagstuk ken op spelregelgebied besproken. Ge tracht zal worden dergelijke bijeenkom sten in het vervolg regelmatig te doen plaatsvinden en te zijner tijd te probe ren een scheidsrechtersvereniging op te richten voor alle betrokkenen in de Z.K.B. GOES, 13 juni Kruisbessen: exp. 6771; Aardbeien zonder dop: Regina I 122—127, II 118;Mach. Fruh. I 117, II 108; Sengana I 118, II 118: Jucunda I 117; Mad. Moutot I 117; Div. aardbeien Afw. 45; Aardbeien per doos I 40 59, n 29—43, afw. 22—32; aardbeien per kg I 90—130, II 90—120; rode bessen per doos I 4180; frambozen per doos I 4650, II 3338: Earley Rivers per doos II 49; Earley Rivers per kg I 230, II 180—220, III 150. GOES, 13 juni. Beursbericht. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 15 - 18 cent per kg., afw. kwaliteit 10 - 15 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerde rij 20 - 25 cent per kg., afwijkende kwaliteit 15 - 20 cent per kg. Voor vlas van de nieuwe oogst bestaat toenemende belangstelling tegen prijzen van 1.500 tot 2.000 per ha, levering op auto. Hooi. Lucernehooi. geperst uit de ruiter f 90 92,50 per ton. Weidehooi, geperst uit de ruiter 72,50 - 77,50 per ton. Veidbeemdhooi, (in Voorkoop) 37,50 per ton. Eieren. Voor de eieren geldt een prijs van f 2 f 2.04 per kg. Vismijn Colijnsplaat: export garnalen 1839 kg 2.99—3.93, schar 187 kg, bot 344 kg, wij ting 10 kg, tong 345 kg, paling 47 kg, rog *~i kg, onges vis 10 kg, doorgedr vis 66 kg. KRABBENDIJKE, 13 juni. Aardbeien per doos: Mach. Fruhernte I 2940. II 17 36. Regina I 28—35, II 17—34, afw 19, Talis man I 3542, II 1835, Senga Sengana I 34, II 17—31, Red Gauntlet I 36, II 26—30. Fram bozen per doos II 26. Rode bessen per doös Jhr. v. Tets I 57—71, II 48—57. ST. ANK ALAND, 13 juni. Doré gewone 30.6631.22, Doré gew. afwijkend 25 50 29.49, Doré drielingen 29.76—30.28. Doré kriel 29.5:30.02, alles per 100 kg. Aanvoer 1745 kisten. SCHERPENISSE, 13 juni. Doré gewone 30.38. Doré gewone afwijkend 2727.05, Doré drielingen 29.49, Doré kriel 29.84, alles per 100 kg. Aanvoer 475 kisten. THOLEN, '13 juni. Dore banken 31, ge wone 30.5031,36, gewone 2. 28.29.92. po ters 27,96, kriel 27,40, eerstelingen gewone 27.49 aanvoer 125 ton. BERGEN OP ZOOM. Asperge veiling 13 juni. Aanvoer 12.000 kg. aa. extra 2,55, aa. 1. 30, a. extra 2,80, a. 1. 2,40, b. extra 2,90 b. 1. 2.30, c. extra 2.10, c. 1. 1.60, d. 1. 1.10, e. 1. 0.80, e. 2 0,70, f 1 210, stek 085. BERGEN OP ZOOM. Groente- en fruit veiling 13 juni. Aardbeien 491,47, kersen 1.1.76, rode bessen 1.97, frambozen 1.23 1,65. Kom van dat dak af In deze film ziet men een der beste buiksprekers ter wereld, nl. Paul Win- chell, aan het werk. Hij vertelt zijn pop, die weigert naar school te gaan en die meer van dat kattekwaad uit haalt, een serie verhalen, waarin het bekende Amerikaanse t.v.-trio „The Three Stooges" de hoofdrol vervult. Dit gooi-en-smijtgezelschap heeft op het ge bied van de kolder heel wat te bieden, maar wordt nog overtroffen door de Marquis chimpansees, die het sprookje Assepoester opvoeren, waarmee de film eindigt. Deze amusante rolprent draait in. Luxor, Vissingen. De Perzische maagdenroof Deze film in Alhambra te Vlissingen, die als ware titel „Esther and the King" draagt, heeft maar weinig met de bekende Bijbelse geschiedenis te ma ken. De hoofdpersonen Esther (als ver loofde van een vriend des konings), Mordechai en Haman, waren voor de regisseur evenwel dankbare objecten voor het vervaardigen van een op zich zelf spannende en knappe film, die o.a. dit met het bijbelverhaal gemeen heeft dat de Joden tenslotte in leven blijven. Maar de motieven hiervoor zijn wel heel anders dan de Bijbel verhaalt. Het groene masker Peter Cheyney's befaamde romande tective Lemmy Caution heeft in de film- figuur van Eddy Constantine nog meer vermaardheid verworven. Deze week is Lemmy in de film „Het groene mas ker" (een van de zeer vele) in het Mid delburgse City-theater te zien. Het ver haal is nogal verward en doet overi gens niet veel terzake. De rolprent moet het vooral hebben van de met veel bravour gangsters neermeppende en ontelbare glazen whiskey drinkende Eddie Constantine. Dat doet hij dan ook op onnavolgbare wijze. Ik beken Moet een priester het biechtgeheim respecteren ook al betreft het gebiechte de bekentenis van een gruwelijke mis daad? En als hij daardoor zelf door de politie wordt verdacht van de gepleegde moord, moet hij dan nog zijn geheim bewaren? Deze twee vragen worden de film „Ik beken" (I confess) van Al fred Hitchcock bij voortduring gesteld. Het is een voor Hitchcock ongewoon on derwerp, dat hij op ongewone wijze heeft behandeld. De spanning is er ove rigens niet minder om. Montgomery Ciift als de priester laat goed spel zien. Deze film draait in Electro, Middel burg. Advertentie Kantoorbediende KEES PIERS rij'dt in de Caballero-ploeg van Gerard Peters de sigaret die anders is dan andere! AXEL. Voor de ongeveer driehon derd luisteraars en kijkers, die gister avond in het centrum te Axel de ver richtingen van de Zeeuwse muziekschool beluisterden en gadesloegen, is dit op treden bepaald geslaagd geweest. De directeur van de muziekschool, de heer H. Stam wees er in zijn openingswoord overigens op dat het programma n!et door en door Axels zou zijn, omdat ook een vijftal leerlingen uit Domburg en Vlissingen optraden. De heer Stam lichtte voorts het programma -toe, spe ciaal waar het de demonstratie bewe gingsscholing betrof. De groep treedt in Axel op zo zei de directeur om speciaal bij de jeugd, maar ook bij de ouders interesse te wekken voor -deze vorm van onderwijs. Voor zover het de kwaliteit en het gevarieerde karakter van het programma betrof, is men in deze opzet inderdaad geslaagd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. burge meester en mevrouw Van Dijke, en de beide wethouders, de heren C. de Put ter en M. L. M. Ysebaert. TERNEUZEN Temeuzen heeft 'n bloeiende afdeling van 't Groene Kruis, die 2407 leden omvat. Al de jaren van het bestaan van de ver eniging is het wat de ruimte aan gaat behelpen geweest. Voor het consultatiebureau voor zuigelin gen- en kleuters en voor het on derbrengen van de materialen moest steeds een oplossing worden gezocht. Nog dit jaar zal hieraan een einde komen. Na vele jaren van plannen maken kon op 28 mei 1960 het nieuwe Groene Kruis gebouw worden aanbesteed aan de Fir ma Christiaansen te Oostburg. Het ar chitectenbureau Götzen -maakte de teke ningen en het architectenbureau L. de Bruijn te Terneuzen werd de uitvoeren de architect. Op 15 juni 1960 heerste er op het ter rein aan de Van Steenbergelaan grote drukte; voorzitter H. Ribbens heide in aanwezigheid van het bestuur en geno digden de eerste betonnen paal in de grond. Het werk vorderde zo goed dat op 14 October reeds de eerste steen kon worden gelegd door het bestuurslid me juffrouw L. Oosthoek. Nu zijn de werk zaamheden zover gevorderd dat het ge bouw glasdicht is en met de afwerking een begin is gemaakt. Opzichter F. VLISSINGEN. De midden stand heeft voor alles de taak ko ning klant te bedienen, en moet daarom op uren werken, waarop anderen vrij hebben, maar als de vrije zaterdag gemeengoed is ge worden, moet de consument zich hieraan aanpassen. Hiervoor is een landelijke regeling nodig. Deze re geling zal echter vele moeilijkhe den met zich meebrengen omdat er voor diverse branches uitzonde ringen moeten worden gemaakt evenals voor bepaalde toeristen gebieden. Dit was ongeveer de strekking van de inleiding die mr. M. G. van der Kaa, directeur-secretaris van de Christelijke middenstandsbond dinsdag hield in het Strandhotel, voor de afdeling Vlissingen van de bond, die onder voorzitterschap van de heer J. P. Ventevogel speciaal was bijeengekomen voor een bespreking van de vrije zaterdag. Dat de irbeids tijdverkorting voor de middenstand vrij wel zeker zal resulteren in een vrije zaterdagmiddag leidde de heer Van der Kaa af uit het feit dat vooral het vrou welijke winkelpersoneel graag de zater dagmiddag vrij wil hebben, de opvolging in de diverse zaken moeilijkheden zal gaan opleveren, en ook het midden standsgezin wel eens vrij wil hebben. De heer Van der Kaa zag een mo gelijke oplossing in een koopavond op vrijdag. Dit laatste punt vormde het onderwerp van een levendige discus sie omdat verscheidene winkeliers zich hierdoor extra zwaar heiast zagen, ook al door het feit dat jeugdig per soneel dan door bepaalde wettelijke bepalingen niet mag helpen in de win kel. De goede opkomst voor deze verga dering bewees dat deze kwestie wel al- 'erwege de nodige belangstelling trekt. Hoewel er naar aanleiding van de cau serie vap de beer Yan, der Kaa vele vragen werden gesteld, leverde de dis cussie vooral ook door de vqak tegen gestelde belangen van de verschillende branches, niet veel nieuwe gezichtspun ten op. Een definitief standpunt van de afdeling kon niet worden bepaald. Een groot deel van de aanwezige middenstanders kon zich echter door bezwaren van praktische aard niet on verdeeld achter de vrije zaterdagmid dag plaatsen. De heer A. Olyslager uit Axel slaag de aan de handelsdagschool in Hulst voor het getuigschrift der vierjarige cursus. De voetbalvereniging Wemeldinge I speelde tegen Goes 1 en verloor met 3—4. De Veilingvereniging „Zuid-1 slechte houdbaarheid. Voor 1961 ver hield de jaarliikse algemene I wachtte spreker minder appelen met name goudreinette, doch een redelijke oogst peren. De Financiële Commissie bracht haar verslag uit bij monde van de heer M. P. C. van Nieuwenhuyzen. Deze commissie sprak een gunstig oordeel uit over het gevoerde beheer, doch deed de aanbeveling om lonen en kosten zo veel mogelijk te drukken en in het alge meen de lasten zo laag mogelijk te hou den. Bij het bespreken van balans en ver lies en winst-rekening werd uitvoerig stilgestaan bij de ieder jaar verlies op leverende buitenpakstations. Er werd gevraagd of het niet juister zou zijn om degenen, die van deze pakstations ge bruik maken, meer te laten betalen, welk inzicht echter door een aantal an dere leden niet werd gedeeld. Verder bleek uit de discussie, dat de gehele bruto-winst voor afschrijvingen kan worden aangewend, zonder dat daarover vennootschapsbelasting verschuldigd zal zijn. Bij enkele kandidaatstelling werden de aftredende bestuursleden, de heren J. Butijn, M. Nijsten, J. A. van Oeveren en M. Steyn herkozen. In de vacature, ontstaan door het tussentijds aftreden van de heer A. J. van der Linde, werd voorzien door benoeming van de heer C. Toorenaar. Voorts werd in de finan ciële commissie benoemd de heer P. J. Dobbelaar, dit in plaats van de heer W. Vermue, die statutair aftredend was en niet kon worden herkozen. GOES - Beveland- ledenvergadering in de pèrsoneelskanti- ne van de nieuwe veling aan de Fruit- laan. De vergadering werd voorgezeten door de heer C. Nijsse Gzn uit Hcinkens- zand, dit in verband met de afwezigheid van de heer J. Q. C. Lenshoek, die in Ca nada vertoeft. In zijn openingswoord besprak de heer Nijsse de gereedgekomen nieuw bouw, het afgelopen jaar en de verwach tingen voor de naaste toekomst. 1960-61 was voor de Veilingsvereniging, met een omzet van ruim 714 miljoen gulden en een bruto-winst van ruim 560.000, een gunstig jaar. Dit in tegenstelling met sommige bedrijven, die de weer slag ondervonden van matige prijzen en Kempe heeft het toezicht van deze bouw, die een oppervlakte heeft van circa 560 vierkante meter en hij was zo bereidwillig ons rond te leiden. De bouw omvat twee gedeelten, te weten het T.B.C. districtsgebouw en het Groe ne Kruisgebouw beiden met een aparte ingang. Begin October hoopt men het district gebouw reeds in gebruik te kunnen geven. Via een hal komt men in een wachtruimte waarin een inschrijfruim te is en twee toiletgroepen. In de hoek van de wachtruimte is de plaats waar de patient zich moet melden. Er is een lange gang met kleedboxen die in ver binding staan met de onderzoek kamer. Hiernaast is de röntgenkamer met de ontwikkelingkamer en het donkere ka mercomplex. Tegenover dit alles is de administratie, artsenkamer, zusterska- mer en een theekeukentje. Aan het eind van de gang met de kleedboxen is een toilet voor urineonderzoek met een luik naar het er naast gelegen laboratorium en spirometerkamer. Verder is er nog een toilet en garderobe voor het perso neel. Onder de administratie is een kel der voor het archief. De trappen ingang van het Groene Kruis gebouw heeft een helling waar door het voor de moeders die in kinder wagens hun babies meebrengen gemak kelijk is het gebouw te betreden. Ook hier een grote hal met toiletten. Links van de hal komt men door een open plaats, waarin een beddenstelling komt voor het luchten, in het magazijn en de desinfeetiekamer. Rechts is een grote wachtruimte van tien bij zeven meter, Van hieruit komt men in een kamer met kleedkamertjes die toegang geven in de artsenkamer met bijkamer. Hier naast zijn gelegen de isolatiekamer en testkamer, zo ook een theekeukentje. Onder het Groene Kruis-gedeelte is de kelder voor de centrale verwarming, van waaruit ook het districtsgebouw wordt verwarmd. Behalve enkele ge deelten in het T.B.C. districtgebouw, waar warme lucht wordt ingeblazen- en weer wordt weg gezogen, wordt het ge bouw verwarmd met radiatoren. Het Groene Kruis gebouw zal denkelijk be gin november gereed zijn. Boven deze twee afdelingen zijn vier woningen gebouwd voor de twee wijk zusters,' één voor de zuster van de T-B-C afdeling en de laatste voor de coneierge. Deze hebben een eigen op gang en zijn verbonden door een lange gang waarop de huisdeuren uitkomen. Deze bijzonder aantrekkelijke woningen waarin elk hoekje nuttig is besteed, be vatten een grote woonkamer, met een door een glaswand hiervan gescheiden slaapkamer, een logeerkamer, keuken tje en een combinatie van douche, was en toilethok. In de trappenhal heeft iedere bewoner nog een bergkast en aan de zijkant van het gebouw zijn be neden nog vier schuurtjes. Vanuit het hoofdgebouw worden ook deze woningen centraal verwarmd. Begin augustus zul len deze woningen reeds bewoonbaar zijn. TARIEVEN vastge- voor&f- De veillngtarieven werden steld overeenkomstig die der gaande jaren. De voorzitter zorgde hier bij voor een aangename verrassing door aan de vergadering mede te delen, dat dit jaar een terugbetaling zal plaats vinden van een procent t.w. door aflos sing van de bedragen, die in het boek jaar 1956-57 in het Bouwfonds zijn ge stort. Overeenkomstig het bestuursvoorstel zal de contributie van tien gulden wor den verlaagd tot vijf gulden. Voorts werd het bestuursbeleid ten aanzien van het fust goedgekeurd. Er worden dit jaar 70.000 stuks standaard- fruitkisten aangekocht, waartegenover er 80.000 aan de leden zijn verkocht, nl. de oude drieplankskisten. Verder wor den er aangeschaft 70.000 pootjesbakjes en 20.000 aardbeienbakjes. In verband met het tekort aan koel ruimte, dat in 1960 voor het eerst voor kwam, machtigde de vergadering het bestuur om een onderzoek te doen in stellen naar de wenselijkheid van de bouw van een vierde koelhuis. Bij de rondvraag verstrekte de direc teur inlichtingen inzake de mogelijkheid om bepaalde kleine partijen zacht fruit elders te doen veilen. Medewerking werd daarbij toegezegd. Tenslotte werd, op voorstel van het bestuurslid de heer J. Krijger, besloten een telegram te zenden aan de zich in Canada bevindende voorzitter, de heer Lenshoek. VLISSINGEN. Aan de „De Ruyter school" slaagden gedurende de maand mei; diploma scheepswerktuigkunde; A. W. Sangers, H. J. M. Peters, J. F. van As, C. Tumbuan, A. v.d. Hooft, R. van Dierendonck, J. Beumer, E. de Vos Burchart. Diploma derde stuurman grote han delsvaart: L. R. H. Ronkes, P. H. W. V. Jongeleen, J. Stroo, H. Bonsma. Diploma tweede stuurman grote han delsvaart; J. P. J. van Bers (theore tisch gedeelte), B. G. Coops. Diploma radiotelegrafist 2e klasse: D. J. Hage, A. P. de Graaf, W. Meesen. Radarcursus: R. P. Rodenboog, C. Hartoog, J. Stroo, H. Bonsma, N. Hue- ting; A. J. M. Fleuren, C. J. Hondius. Stuurman kleine handelsvaart: C. M. Dieleman. MIDDELBURG. De oecumenische jeugdraad te Middelburg zal op 8 en 9 juli op het vormingscentrum „Hedenes se" een weekend houden, dat bedoeld is als afsluiting v#r de bijbelavonden in Middelburg en als mogelijkheid om de oecumene langer en daadwerkelijk te beleven. Dit is het eerste weekend van oecumenische opzet in Zeeland. De P.T.T.-besteller A. de Vos uit Aagtekerke werd bevorderd tot bestel ler eerste klasse. Zes leden van de Kapelse brom fietsclub „De Schelderijders" hebben deelgenomen aan een' bromfietsoriënta- tierit van de Evenementscommissie „Twente" te Almelo. Als groep bezet ten %ij de zevende plaats in het eind klassement, waarmee ze een beker verdienden. De heer J. P. F. van Baal te Ter- neuzen slaagde te Amsterdam voor het diploma radiodetailhandel. De nederlaagwedstrijd in Terneu zen gespeeld tussen de elftallen van Spui 1 en Arnemuiden 1, werd door Ar- nemuiden met 3—1 gewonnen. De rust ging in met een 10 voorsprong voor Arnemuiden. De vlucht uit Pt. St. Maxence, van de bond van zaterdagsvliegers E.M.M. uit Terneuzen, laat de volgende uitslag zien: 1 en 4 K. Oppeneer; 2, 3 en 5 W. de Vos; 6. J. Riemens; 7, 8 en 10 D. Deurwaarder; 9. G. Hamelink. Op het in Sint-Maartensdijk gehou den zangconcours wist het N.H. kerk koor uit Axel beslag te leggen op een eerste plaats in de ereafdeling. De wis selbeker kwam in het bezit van het da meskoor „Juliana" te Zuidzande. AZW te Axel speelt in het door deze vereniging georganiseerde neder- lagentornooi tegen een sterke Terneu- zencombinatie. De wedstrijd begint om zeven uur 's avonds op het terrein aan de Buitenweg. In de periode van 19 juni tot 2 juli wordt in Axel de jaarlijkse collecte voor het Anjerfonds gehouden. Bij besluit van de minister van fi nanciën is aan de heer M. A. Servaas, controleur bij de visserijpolitie op de Zeeuwse stromen ter standplaats Yer- seke met ingang van 1 augustus 1961 eervol ontslag verleend in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Benoemd werden in vaste dienst als motordrij verdekknecht bij genoemde dienst de heren A. G. H. van Mil en Th. F. van den Bergen beiden uit We meldinge. De collecte voor het Rode Kruis heeft in Helnkenszand 218.02 opge bracht. Mej. F. Q. Wieland, typiste ter secretarie in Axel, slaagde in Den Haag voor het examen ..Juniorencur sus" van het instituut Laurillard. In de N.H.-kerk in Zoutelande wordt morgenavond om acht uur een eerste zomeravondstilte gehouden. Ds. J. van Dullemen houdt een korte meditatie. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Hosanna" verleent medewerking. MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten stellen Provinciale Staten voor te besluiten tot stichting van een „Waar- borginstituut voor de tuinbouw in de provincie Zeeland". Het doel van de stichting is bij te dragen tot de finan ciering van verbetering en uitbreiding van de tuinbouw in de provincie Zeeland en zij poogt dit' doel te bereiken door zich bórg te stellen tot zekerheid van geldleningen. Het instituut verstrekt dus zelf geen gelden, maar stelt zich alleen onder bepaalde voorwaarden garant voor de voldoening van rente en aflossing van door banken verstrekte kredieten. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN. De grote slag in Olympia's Toer door Neder land is gevallen en Mik Snijder uit Halfweg start vandaag in de laat ste wieleretappe met de oranjetrui stevig om de schouders. Gezien de rit van gisteren weer bijna 200 kilometer, nu van Zutphen naar Leeuwarden heeft hij er alle recht op, al moest hij op het allerlaatst Ce'es Lute en Dick Groeneweg voor laten gaan. Nijdam kwam als vierde binnen en dat betekende feest voor de equipe van de debutant in het ploeg- leiderswerk Peter Post. Dat het een zware etappe zou wor den zat er al bij de start in. Een stijve bries woei noord-noord-west en overmoedigen zouden het tegen d,e wind al snel moeten afleggen, want zoals steeds bleef het tempo flink hoog. Op de Holterberg ging het peloton in twee groepen uiteen. Nijdam zat voor in. Snijder, Steenvoorden en Lute ook. De tweede groep wilde geen risico lo pen. Eerst ging Kees de Jongh op zijn eentje naar de leiders toe en onder een lang niet mals buitje vielen er een paar van de kop terug. Het grote peloton hield de leiders steeds binnen schot en ten slotte kwam bij Ommen alles weer bijeen. TEMPO VERSLAPTE Toen verslapte het tempo iets en bij de legerplaats Steenwijkerwold had de karavaan voor het eerst in deze ronde een minuut of tien achterstand op het schema dat afgestemd is op een ge middelde van 40 kilometer. In Friesland vonden de werkelijk dap peren en de jongens, die fris uit de eerste dagen waren overgebleven! hun kans. Rechte wegen op kleine dijkjes en een stevige wind. Daar gingen ze: Dokter, Nijdam en Snijder van Post: Boom, Dullemans en Groeneweg van Arie Vooren, Schulte's Rutte en Kees de Jongh, Heuvelmans en Van de Weij- en uit het rode escadron van de Belg René Janssens en een paar privégeluk- zoekers: Lute, die de klap van de Lim burgse heuvels had verwerkt, en Piers SNIJDER wipte Steenvoorden die opvallend goed zijn weg vindt in dit milieu. Verder de kleine Mertens die door een lekke band al heel gauw werd teruggeworpen en tenslotte 80 ki lometer alleen moest zwoegen. De Waard nam zijn plaats in. LAATSTE FASE Dit was de laatste fase. De kaarten waren geschud en Snijder rook het oranje. In Rottevalle was het gat 3*A minuut en Steenvoorden met de oranje- trui had zijn antwoord daar in het twee de peloton nog niet gereed. Post kwam de zaak eens met Snijder samen bekij ken en het resultaat was dat Snijder met Nijdam de aanval in zou gaan en dat Dokter achter zou blijven. Er was macht voor nodig om weg te komen maar Snijder en Nijdam had den die. De Jongh, Dullemans, Rutte en Van de Weijen haakten een kilome ter of twintig voor Leeuwarden af. Vijf kilometer verder was het de beurt van Piers, Boom, De Waard en Heuvelmans. DOEL BEREIKT Toen hadden Posts mannen hun doel bereikt al bleven zij zich reppen om de voorsprong nog uit te breiden. Dat Lute zijn bloemen kreeg en Groe neweg tweede werd kon Snijder niet al zijn sterke teamgenoten zal hij die van daag zeker als een leeuw verdedigen op de weg naar de eindstreep in Am sterdam. De uitslag van de vijfde rit luidde: 1. Lu- te (ploeg Sj. Janssen) 5.07.48 (met bonifica tie 5.06.48); 2. Groeneweg (ploeg Vooren) 5.07.49 (met bonificatie 5.07.19); 3. Snijder (ploeg Post) 5.07.50 (met bonificatie 5.07.35); 1. Nijdam (ploeg Post) 5.07.51; 5. Boom (ploeg Vooren) 5.08.56; 6. Piers (ploeg Pe ers) z t; 7. Heuvelmans (België, ploeg Jans sens) z t; 8. De "Waard (ploeg Lambrichs) z t; 9. Van de Weyer (België, ploeg Jans sens (5.10.50; 10. Rutte (ploeg Schulte) 5.10. 51; 11. Dullemans (ploeg Vooren) 5.11.38; 12. De Jongh (ploeg Schulte) 5.13.13; 13. Van Aert (ploeg Lambrichs) 5.15.51; 14. Timmer mans (ploeg Simons) z t; 15. Schroeder (ploeg Sj Janssen) 5.15.13. Het algemeen klassement luidt na vijf ritten: l Snijder (ploeg Post) 21.58.11; 2 Nij dam (ploeg Post) 22.00.51; 3 De Waard (ploeg Lambrichs) 22.01.21; 4 Heuvelmans (ploeg Rcne Janssens, België) 22.01.40; 5 Rutte (ploeg Schulte) 22.01.50; 6 Steenvoorden (ploeg Pe ters) 22.04.10; 7 Becker (ploeg Sjefke Jans sen) 22.04.20; 8 K. de Jongh (ploeg Schulte) 22.04.28; 9 Verstraete (ploeg Sjefke Janssen) 22.04.36; 10 Groeneweg (ploeg Vooren) 22-05.06; 11 Sebregts (ploeg Van Heusden) 22.J5-54; 12 Timmermans (ploeg Simons) 52 EiUte (ploeg Sjefke Janssen) 22.07.59; 14 Van Dongen (ploeg Simons) 22.08.52; 15 Solaro (ploeg Van Befk) 2™09.13. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1 Ploeg Post 64.38.36; 2 ploeg J4*46-46; 3 ploeg Sjefke Janssen c T4iP I» Rene Janssens (België) 64.54.19, 5 Ploeg Peters 64.54.56. Het puntenklassement luidt: 1 Becker (ploeg Sjefke Janssen) 51 pnt; 2 Snijder HiSsIemle'p: 3 Sebregts (ploeg va" Jon^ejan (ploeg Van Heusden) is gisteren op doktersadvies niet gestart. De renners Duckers, Harings en Van Pelt (allen ploeg Lambrichs), Tubbe (ploeg Sjefke Janssen) en Van Smirren (ploeg Ladenius) staakten de strijd. Vlissingen aangekomen 12-6 Ned. Ga zelle, 23-6 Lib. Armonia, Noo. Hamina. Vlissingen vertrokken geen. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 12-6 Merwestad, Prins Willem 5, 13-6 Relia ble. Wubbiena, Catharina, Prinses Mar griet (rede). Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 12-6 Cornelia B3, Zanzibar. Kroonborg, Edison. Eagle. Olympia, 13-6 Sont, Dietert, Oberon, Jason, Delta, Numina. te veel schelen. Hij had de trui en met"ling was groot. BRUINISSE. De Sportvereniging Kwiek, die week aan week in verschil lende groepen de jeugd, maar ook een club ouderen de genoegens van de turn- sport doet ervaren in besloten kring, trad zaterdag in de openbaarheid, door het organiseren van een sportmiddag. Voorafgegaan door de muziekvereni ging Nu Met Hope en de drumband, werd naar het sportveld gemarcheerd, waar paard- en brugturnen en door de jongeren vrije oefeningen zeer verdien stelijk werden uitgevoerd. De belangstel-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4