HULPVERLENING AAN SCHOUWSE BOEREN ZIJ ROLDEN UIT DE OUDE DOOS Landbouwers verkeren in moeilijkheden grote Voorstel van irM. A. Geuze Richtlijnen voor aanbestedingen 3£rió kraó door ^l^eeland Kroon vernietigt raadsbesluit van Hoofdplaat D.K.B. komt niet naar Schouwen Vakantieverblijf met ruime capaciteit in Aardenburg Muziekfestival in Wemeldinge Dinsdag 13 juni 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Opeenvolging Herdenking van gevallenen te Westkapelle Verkoop Zivanen in de Westhoek Auto voor politie GESLAAGDEN E.H.B.O. Lyceiste verdient uitstapje naar Parijs Nieuwe bankdirecteur Beide artsen benoemd MARKANT FOKVEEDAG VOOR WALCHEREN Wandelsportdag in Kloosterzande SCHOOLKORFBAL Kampeerterrein zal spoedig worden aangelegd DUIVENVLUCHTEN Restitutie aan fa. Blomaard Pag. 3 GOES. Een aantal boeren op Schouwen-Duiveland dreigt in buitengewone grote moeilijkheden te komen als geyolg van tegensla gen, waarmede zij in de afgelo pen jaren eigenlijk al van 1944 af hebben te kampen. In 1944 is een groot deel van het eiland onder water gezet door de Duit sers, in 1953 kwam de ramp en werd door het grote gat te Schelp- hoek veel water over de nauwe lijks weer tot enige vruchtbaar heid gekomen akkers gestuwd. En nu blijkt dat door structurele afwijkingen van de bodem op een aantal akkers op Schouwen-Dui veland de gewassen niet willen groeien. Het zijn vooral de akker bouwbedrijven, die in dit voor jaar worden getroffen. Bij zonder moeilijk is de situatie geworden voor de boeren, die enkele jaren geleden zijn begonnen en teneinde de bedrijfsvoering mogelijk te maken financilëe verplichtingen hadden aangegaan. Er moet voor deze mensen iets worden gedaan. De regering zal zich misschien met het probleem van de boeren op Schouwen-Duiveland bezig houden. Het is mogelijk dat van uit Den Haag hulp wordt ver leend, maar daar kan geruime tijd overheen gaan. De getroffe nen op Schouwen-Duiveland heb ben echter nu hulp nodig. Dit zet maandagmiddag ir. M. A. Geuze, tijdens een persconferentie te Goes. De heer Geuze, die o.a. voorzitter is van de Zeeuwse landbouwmaatschappij en lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U., zei echter niet namens een organisatie te spreken, doch zuiver persoonlijk, omdat hij met geen enkele organisatie nog over leg had gepleegd over de suggestie tot onmiddellijke hulpverlening, die hij tij dens deze persconferentie deed. Spoedige hulp is nodig, betoogde de heer Geuze, o a. <ïiverse b°eren in liquiditeitsmoei- lykheden komen. De heer Geuze zei mei de gewestelijke r*ad voor Zeeland van het landbouw schap contact te zullen opnemen en deze mad in overweging te zullen geven een hulpactie onder de Zeeuwse boeren te organiseren. Het zal daarbij moeten gaan om financiële hulpverleningen, men zal bÖV-, een Wstcollctê kunnen houden, stel de de heer Geuze voor. De landbouw en de fruitteelt zijn steeds In sterke mate afhankelijk van het weer De laatste tijd echter worden zij bui tengewoon ernstig gedupeerd door on gunstige weersomstandigheden. Door de late nachtvorst is in de N.o.-polder vrij wel geen fruit overgebleven. Op de zand gronden in Drente, in Z.O. Friesland en in de N.O. polder ïs veel schade toege bracht aan de aardappeloogst en van de aanvankelijk aangegeven oppervlakte pootgoed, namelijk 4500 hectare is slechts 1100 ha in keuring gebleven, stelde de heer Geuze vast. Dat de landbouw zoveel schade van de weersgesteldheid heeft als het laatste jaar is een verschijnsel, dat in deze om vang nog bijna nooit is voorgekomen, aldus de heer Geuze. Hij merkte o.a. op dat op de Veluwe veel kerstbomen zijn bevroren, dat in de Peel vele hecta ren grond niet konden worden ingezaaid, dat in het buitenland o.a. in Duitsland grote oppervlakten akkerbouwland onder water staan. Het is voor veel boeren moeilijk ge worden en voor de boeren op Schouwen- Duiveland wel in het bijzonder, meende de heer Geuze, omdat men er de rampen met een tussenruimte van slechts enkele jaren achter elkaar heeft gekregen. Na het onder water zetten door de Duitsers in 1944 werd schadevergoeding gekregen, doch alleen de kosten werden vergoed. Andere boeren konden winst maken. De boeren op Schouwen ontvingen geen gon men met nieuwe moed*. Door verka- winsttoedeling. Na de ramp van 1953 be veling hoopte men betere structurele voorwaarden te scheppen. En nu, na een bijzonder natte hersft en winter, laat een drijven in Zeeland en 25 procent lager dan het gemiddelde inkomen van de Zeeuwse boeren. Wat het afsterven van de fruitbomen in Westenschouwen betreft, zei de heer Geuze dat dit wordt verhaast door zuur stofgebrek aan de wortels. Toen het te droog werd trokken de wortels steeds dieper de grond in en toen het te nat werd verstikten zij daar. Ik ben persoonlijk er van overtuigd dat zeer spoedig moet worden gestart met een overbruggingsactie voor de getroffen boeren. In de vergadering van het hoofdbestuur van de Z. L. M. zal de heer Geuze deze suggestie ter sprake brengen, na de kring Schouwen van de Z. L. M. te hebben gehoord daarna zal het landbouwschap worden voorgesteld tot het voeren van een actie over te gaan. Voert het landbouwschap de actie, dan werken uiteraard de drie Zeeuwse land bouworganisaties mede, naast de Z. L. M. dus ook de C. B. T. B. en de N. C. B. WESTKAPELLE. De wereld vete ranen federatie waarbij in totaal 41 lan den zijn aangesloten, hoopt ook dit jaar in alle aangesloten landen de jaarlijk se wereld-veteranendag te houden. Door de afd. Zeeland van de bond van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers zal in samenwerking met de Neder landse bond van oud-strijders en dra gers van ,,het mobilisatiekruis" afd. Kapelle-Biezelinge (beiden aangeslo ten bij bovengenoemde federatie) de wereld-veteranendag worden gehouden op zaterdag 17 juni a.s. Op deze dag zullen alle gevallenen worden herdacht. Voor de provincie Zeeland zal deze her denking plaatsvinden te Westkapelle bij het landingsmonument. De plechtig heid zal na aankomst van de stoet bij het monument aanvangen des na middags om ongeveer drie uur. De heer Geuze zei vernomen te hebben dat op Schouwen reeds tien boerderijen ondershands te koop zijn aangeboden om dat de boeren in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Vandaag dinsdag zal het hoofdbestuur van het (landelijke) landbouwschap een bezoek aan Schouwen brengen. Wie deze schrale akkers ziet wordt er stil van, zei de heer Geuze gisteren. Hij deelde tenslotte nog mede dat de suikerindustrie overweegt schuimaarde een produkt dat vrijkomt bij de fabricage van suiker en als kalkmeststof wordt gebruikt ter beschikking te stellen, nadat eerst wetenschappelijk advies zal zijn verstrekt over de betekenis van schuimaarde voor structuurverbetering. HAAMSTEDE. Geregeld komt een groep zwanen, nu eens vijf en weer ze ven stuks over de Westhoek vliegen. Waar de prachtige vogels vandaan ko men is niet bekend, wel zwemmen ze af en toe in de buurt van de Duinhoe ve, in het grote Schelphoekmeer en ook wel in de ijsbaan achter Burgh. Het is een machtig gezicht wanneer de sta tige vogels met hun piepende vleugel slag laag over komen vliegen. THOLEN. De groep Tholen van de rijkspolitie is in het bezit gesteld van een vierwielig motorrijtuig FK 1000. die met de letters G.S.A. (Groeps Surveil lance Auto). Aan de burgemeesters van de op het eiland gelegen gemeenten is deze auto reeds gepresenteerd. De G.S.A. is voorzien van een mobilofoon installatie en van voorwerpen, die bij onderzoek inzake een aanrijding, ver- keersomlegging, enz. noodzakelijk zijn GOES. B. en W. van Goes hebben ten aanzien van aanbestedingen de volgende gedragslijn vastgesteld voor de toekomst: a. In de bestekken der gemeente moe ten zodanige bepalingen worden opge nomen dat toezicht van gemeentewe ge is gewaarborgd op een rechtvaar dige besteding door de hoofdaanne mers aan de onderaannemers. b. De gemeente bedingt het recht van goedkeuring van onderaannemers. Bij onderaanbesteding geschiedt niet, dan met goedkeuring van de gemeente gunning aan een andere onderaanne mer, dan die tegen de laagste prijs heeft ingeschreven, terwijl bij on dershands© aanbesteding tenminste één in Goes gevestigde aannemer de gelegenheid moet worden gegeven t$t inschrijving. c. Wanneer zulks mogelijk is dient par tiële aanbesteding plaats te vinden. d. Zoveel mogelijk dienen de plaatse lijke patroons te worden ingeschakeld bij de uitvoering der onderhoudswer ken. B. en W. hebben over deze aangele genheid een onderhoud gehad met de pla at-seli jke schilderspatroons NISSE. Voor het E.H.B.O.-diplo- ma zijn geslaagd de dames C. S. Re- meijnse, C. de Jonge, J. D. A. de Jon ge, A. W. van Schaik en A. J. van de Vrie uit 's-Heer Abtskerke, de dames mevr. De Ruyter, mej. D. de Schipper uit Nisse en de heren M. van Damme, C. de Ruiter uit Nisse en W. van Lie- re en P. de Jonge uit 's-Heer Abtsker ke. De cursus was georganiseerd door de afdeling Nisse-'s-Heer Abtskerke van de E.H.B.O. Docenten waren dr. Zon- nevylle en de wijkverpleegsters zr. De Wolff en zr. Bosschers. DE RODE DOFFER GOES. De postduivenvereniging De Rode Doffer hield een wedvlucht vanaf St. Maxence. Uitslag: 1 en 2 D. Ver wijs. 3 en 5 L. -Duvekot, 414 K. Ver- hage, 6. Gebr. Beenakker, 7, 8, 9 en 10. G. de Hond. Uitslag wedvlucht van af Chateauroux 1 en 10 K. Verhage, 2. D. Kloosterman, 3. L. Duvekot, 4 en 9. J. Dubois, 6 en 7 W. v. d. Ree, 5. A. Heijnsdijk, 8. K. Verhage. Ir. M. A. GEUZE overbruggingsactie gebied de polder Schouwen het er bij zitten. Waaraom? Er is een groot on derzoek gaande naar de oorzaken, waarbij reeds is ontdekt, dat de natriumbezetting van de grond twee maal zo hoog is als normaal. Men gaat na of de reden hier van verband houd met de inundatie van 1953. Aan het onderzoek wordt o.a. deel genomen door de Rijks-landbouwvoorlich- tingsdienst en het Instituut voor cultuur techniek en Waterhuishouding te Wage- ningen. De toekomst van een aantal Schonwse bedrijven is een vraagteken geworden, aldus ir. Geuze. Sommige boeren hebben driemaal ingezaaid en er komt nog niets boven de grond. Bedroevend is de situatie in de omgeving van Kerkwerve, bij Brouwershaven en op bepaalde punten langs de Delingsdijk. De heer Geuze merkte op dat de inkomens van de boeren op Schouwen de laatste jaren slechts de helft bedroegen van die van de boeren op de beste be- TERNEUZEN. Mejuffrouw T. de Bokx uit Terneuzen, leerlinge van het Petrus Hondius lyceum, zal deze zomer een week naar Parijs gaan. Dit uit stapje heeft ze verdiend met het opstel, dat ze schroef in het kader van een wedstrijd, die uitgeschreven was door de Alliance Francaise voor de leerlin gen van middelbare scholen in West- Europa. Twee andere leerlingen van het Petrus Hondius lyceum kregen eervolle vermeldingen. Het zijn mejuffrouw H. Heyboer uit Zaamslag en de heer P. Vroegop uit Terneuzen. ZIERIKZEE. Tot directeur van het kantoor van de Rotterdamsche Bank te Zierikzee is benoemd de heer M. J. van der Stel, thans directeur van het bijkantoor van deze bank te Schoonho ven. Advertentie HOOFDPLAAT. Tijdens de raads vergadering van Hoofdplaat is dekwes tie van de gemeente-arts opnieuw ter sprake gekomen. Bij raadsbesluit van 15 september 1960 werd de heer A. E Lievens uit IJzendijke met vier stem men voor benoemd tot neesheer van Hoofdplaat, sluit van 14 april jl. werd dit besluit door de Kroon vernietigd op voordracht van de minister van binnenlandse za ken. De heer Lievens werd indertijd uit een voordracht van twee personen (1. A. E. Lievens, 2. J. H. M, Lockefeer) benoemd. Deze benoeming werd in strijd geacht met artikel 52 van de ge meentewet, omdat het raadslid A. B. B. Thomaes (KVP), zwager van de heer Lievens, had meegestemd en zijn stem van invloed kan zijn geweest op de uit slag van de stemming. De wet verbiedt namelijk het medestemmen van raads leden over o.m. benoemingen van ver wanten tot in de derde graad, indien uit een voordracht, welke de keus be perkt, moet worden benoemd. Burge meester J. F. C. Temmerman zei deze gang van zaken te betreuren. Hij had er overigens niet bij stilgestaan dat de benoeming bepaalde konsekwenties zou hebben. Om uit de impasse te geraken richt- ten de beide in IJzendijke wonende art- sen zich tot de gemeente Hoofdplaat met de mededeling dat zij hun sollicita tie naar de functie van gemeentege neesheer gestand doen, op voorwaarde dat zij beiden zullen worden benoemd. Met algemene stemmen ging de raad tot dit laatste over. Ditmall onthield de heer Thomaes zich van stemming. Vóór 1957 maakten de gemeenten Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke deel u:t van de keuringskring IJzendijke Bij de benoeming van een nieuwe keurings veearts rezen er moeilijkheden. Bier vliet en Hoofdplaat traden uit deze ge meenschappelijke regeling en gingen een nieuwe regeling aan. Thans bestaat de controverse niet meer, althans in veel mindere mate, zodat de inspecteur die sterk gekant was tegen de decern tralisatie van de keuringsdienst, weer mogelijkheden zag voor hernieuwde sa menwerking der drie gemeenten. De gemeentebesturen hebben thans in principe besloten weer tot één keurings dienst te komen, waarbij IJzendijke niet het benoemingsrecht voor functionaris sen zal hebben. Ook de plaats van ves tiging bleek een teer punt te zijn. Voor uitlopende op het mogelijke hernieuwde samengaan adviseerde de inspecteur nu reeds naar eenheid in de tarieven in de betrokken gemeenten te streven. Onder intrekking van de vroegere verordening werd een nieuwe vastgesteld met be trekking tot de opheffing en invordering van lonen voor het keuren van slacht dieren en vlees. LANCERING IN NEDERLAND? Alhoewel een van onze meest emi nente geleerden de mogelijkheid van ruimtevaart in twijfel trekt, heeft een bekend Nederlands bedrijf een blik in de toekomst geworpen. Een blik, dat nu het eenmaal gelanceerd is, een ongekend succes blijkt. Een blik, dat voor elke senoritas-minnaar de toekomst rooskleurig maakt. Want in dat blik vindt hij 20 heerlijke, geurige Karei I MARKANT Senori- tas, stuk voor stuk in cellofaan ver pakt. En dat hele blik voor een riks. Dat is bijna voor niks. Proberen. Vandaag nog! 9 De voetbalvereniging te Krabbendij- ke houdt op 16 en 17 juni in het ge bouw van de veiling een bazar ten bate van het jeugdwerk en ter versteviging van de kas. Het dochtertje van de fam. Dees kwam in de Dorpsstraat onder een fiets toen het de weg wilde oversteken. Het kind brak een been. De Herv. vrouwengroep wijk I in Goes heeft een reisje gemaakt naar Brabant (Rozendaal, Tilburg, Breda en Hoogerheide) De heer J, J. L. Mieras uit Wemel- dinge is te SCheveningen geslaagd voor 'het F.A.M.-diploma eerste monteur, tweede gedeelte. De voetbalvereniging Waarde I speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Kruiningen II. Waarde won met 7—4. In de maand mei bedroegen de stor tingen in de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank „Krabbendijke" 216.638,50, terwijl het totaal van de terugbetalingen 214.833 beliep. Het to taalbedrag van de spaargelden bedroeg aan het eind van mei 7.469.675. De over het eerste kwartaal gehou den busjesaetie ten bate van Kinder- zorg in Middelburg heeft te Sint-Anna- land een bedrag opgeleverd van niet minder dan: 85,59. Onder grote belangstelling werd tij dens een concert van O.K.K. in West kapelle de trekking van de verloting van het Rode Kruis gehouden. De opbrengst was 773,25 en werd bekend gemaakt door de voorzitster van de afdeling West kapelle, mevr. De Meester. Voor het nieuwe leerjaar zijn bij de Chr. Nationale school in Kapelle-Bieze- linge zoveel leerlingen aangemeld, dat de eerste klas te groot wordt voor één klas. Daarom zal deze in tweeën wor den gesplitst. Van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is reeds toestemming ontvangen hiervoor een extra leerkracht aan te trekken. De Chr. Nationale school in Kapelle had reeds zes leerkrachten. De ouden van dagen van Dreischor gaan ook deze zomer weer op reis. Dit maal hebben ze Noord-Beveland op hun reisprogramma staan. Vrijdag 16 juni a.-s. wordt per extra boot van de Pro vinciale Stoombootdiensten via het veer Zierikzee-Kats de reis gemaakt, waar voor weer een groot aantal autobezit ters uit Dreischor hun wagens ter be schikking van het comité heeft gesteld. Te Heijnenoord en Mijnsherenland is als gemeente-opzichter aangesteld de heer T. W. Schot, Joh.zn. te Tholen. B. en W. stellen de raad. voor aan mej. M. Flipse, hoofdleidster aan de openbare kleuterschool aan de Lelie straat eervol ontslag te verlenen we gens huwelijk en vertrek uit Goes. De heer E. J. Brouwer, onderwij zer aan de Chr. nat. school te Zierik zee is benoemd als onderwijzer aan de Juliana schooi te Voorburg. De collecte ten bate van het Neder- landsche Roode Kruis heeft in 's-Gra- venpolder 63,25 Opgebracht. Het echtpaar Verstraate in West kapelle vierde een dezer dagen het vijf tigjarig huwelijksfeest. MIDDELBURG. Op 7 september zal de negende rundveefokdag voor Walcheren worden gehouden. Door deze dag krijgt het Walcherse fokvee meer bekendheid. Ongeveer 250 stuks fokvee worden verwacht. De mosselkotter Yerseke 134 heeft in zijn thuishaven een slippertje ge maakt dat nogal ongelukkig is afge- lopen. Het vaartuig, dat niet volgens de regelen van de kunst aan de wal was vastgemaakt, is hij laag water achteruit weggegleden en heeft met zijn roer een Bélgisch scheepje ge ramd. Dit laatste liep aanzienlijke schade op, zowel hoven als onder de waterlijn. Onder water werd het gat provisorisch „gelapt". Aan de boven bouw zal nog wel het een en ander moeten gebeuren, zoals de boven staande foto laat zien. KLOOSTERZANDE. Op zaterdag 8 juli wordt an Kloosterzande een wandel tocht gehouden. De afstanden zijn 5. 10, 15 en 25 km. Om voor groepsprijxen in aanmerking te komen, moet de groep uit minsten-s elf personen bestaan, de leiding inbegrepen. KORFBALLEN DREISCHOR. Naar wij van de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond vernemen zal het vertegen woordigende S.D.K.B.-twaalftal dit jaar niet tegen de Dordrecht- se Korfbalbond spelen. De aan vankelijke bedoeling was geweest dat op zaterdag 1 juli a.s. het D.K.B. twaalftal naar Burgh zou komen voor het spelen van de jaarlijkse wedstrijd tussen Schou wen en Dordrecht. Nu een subsi dieverzoek van de D.K.B. door de K.N.K.B. werd afgewezen heeft Dordrecht ertoe moeten besluiten van de voorgenomen wedstrijd te Burgh af te zien en deze uit te stellen tot volgend jaar. HAAMSTEDE Het jaarlijkse school- korfbal-toernooi georganiseerd door de Prinses Beatrixschool, is uitstekend ge slaagd. Deelnemers waren behalve de organiserende school, de o.l. scholen van Burgh, Renesse, Ellemeet, Brou wershaven en de Chr. Nat. School te Haamstede. Evenals het grote korfbal festijn in Zierikzee van vorige zaterdag, won ook nu het twaalftal van de Chr. Nat. School te Haamstede na een span nende finale met de Beatrix school met als uitslag 21. De ploeg won hier mede een grote bal. De uitslagen waren: BurghBeatrix school 08. BeatrixschoolBrouwersha ven 30. BurghBrouwershaven 13. RenesseChr. school 03, Ellemeet Renesse 07, Chr. schoolEllemeet 1 0. Tijdens de rustpauzes werden de kin deren getracteerd, wat in verband met het warme weer zeer lekker was. De laatste molen van Yerseke gaat definitief verdwijnen. Alleen het ske let steekt nog omhoog. Dit skelet geeft overigens een voortreffelijke getuige nis van de grondige bouwmethoden, die men vroeger had. Het zaakje zit nog stevig in elkaar. Zoals bekend was deze molen reeds lange jaren ontluis terd. Ruim 29 jaar geleden zijn de kop en de wieken er al afgesloopt. Eigenaardig is overigens dat deze mo len in feite altijd een immigrant is gebleven. Oorspronkelijk heeft hij n.l. in Waddinxveen gestaan, maar in 1876 werd hij daar afgebroken en in Yerseke herbouwd. Het apparaat kreeg toen ook een andere bestem ming. In Zuid-Holland had hij dienst gedaan als watermolen, maar in Yer seke heeft hij gedurende lange jaren koren gemaald. Aanvankelijk op windkracht, later motorisch, aange dreven. De eigenaar, de heer J. A. van Boven, laat het gevaarte nu slo pen. De machinekamer en het pak huis zullen blijven staan. De heer Van Boven heeft n.l. plannen om daar een garage van te maken. BEJAARDEN OP REIS KRABBENDIJKE. De bejaarden hebben in 48 auto's een tocht gemaakt via Lewedorp naar Vrouwenpolder, waar de deltawerken werden bezich tigd. Via Vlissingen en de Zak van Zuid-Beveland werd de terugreis ge- m a akt KAMPERLAND. De bejaarden heb ben in 24 auto's hun jaarlijks uitstap je gemaakt naar Zeeuws-Vlaanderen. Onderweg werd in Kats de nieuwe veer haven bezichtigd en eveneens werd een bezoek gebracht aan de Deltawerken in Veere. De muziekvereniging Ons Genoegen en het pijperkorps hebben de bejaarden 's avonds verwelkomd bij de terugkeer in Kamperland. AARDENBURG. De doopsgezinde gemeente te Aardenburg zal een z.g. broederhuis stichten. Dit zal een va kantieverblijf worden met een capaci teit van 180 tot 200 bedden. In de gis teren gehouden gemeenteraadsvergade ring werd n.l. het verzoek van de doopsgezinde gemeente behandeld om de beschikking te krijgen over een ter rein van vier ha, gelegen ten zniden van de Elderscbans. De raad bleek te gen deze plannen geen bezwaren te hebben, doch ze integendeel toe te jui chen, De voorzitter, burgemeester J. M. A. C. van Dongen noemde het een fraai begin voor Aardenburg als toeristisch centrum. Het besluit dat gisteren gevallen is, mag het resultaat genoemd worden van SLUIS Ze zouden het slecht doen in een rally van Monte Carlo, de vijf uit-de-tijdse karretjes van de gebroeders Max en Carlo van de Plasse uit Sluis. Ze zouden niet ver komen en bij de klasse mentsproeven zouden ze het stellig begeven. Maar de tuffers uit de twintiger jaren zal een dergelijke krachtsinspanning beslist niet worden opgedrongen, De Van de Plasses zullen 't wel laten. Want ze zijn hoogst zuinig op de oude vehikels die zij hun eigendom kunnen noemen. WEMELDINGE De postduivenvereni ging ,,De Deltavliegers" nam deel aan de vlucht uit Corbeil met 52 duiven. De uitslag was als volgt: 1, 2, 5 M. Nelisse (Kattendijke), 3 M. Pieterse. 4, 6, Gebr. van Stel, 7, 9, M. Jeremiasse 8, 10, G. Felius (Kattendijke). In een enorme garage, tegenover een karakteristiek plekje van het oude Sluis, hebben de vijf wagentjes wellicht een laatste rustplaats gevonden. Daar wor den zij „geconserveerd" tot museum stukken. Tot toekomstige trekpleisters voor toeristen en vakantiegangers. Want de heren Van de Plasse zijn heel wat plan. Zij willen Sluik een museum bie den. Een automuseum, waarin de pro- dukten van de autoindustrie van jaren her herinneringen zullen opwekken aan de dagen van de charleston, de „witte" bioscoop, de meisjes met de vloervegen de rokken en de mannen met de vader moordenaars. BRUILOFT De verzameling van de gebroeders Van de Plasse is uniek in Zeeuws- Vlaanderen. Half Frankrijk zijn zij af gereisd om hun „sleeën" op te dui ken. Een paar jaar geleden kocht men in België een acht-cylinder Gra- ham-Paige, maar de eigenaar stond erop dat de auto nog moest rijden. Op 24 november van het vorig jaar trok dan ook een Graham-Paige uit 1960 van Sluis naar Knokke. Men verbond de rit toen aan een bruiloftsfeest. Drie andere vertegenwoordigers uit de oude doos werden een jaar later aan geschaft: een fraai T-fordje, een Re nault 1922 en een Mathis 1923, allemaal vier-cylindertjes. Het kostte wel een beetje moeite om de wagens Nederland in te krijgen, want behalve automobie len waren het ook „museumstukken" en voor deze laatste categorie zijn een hele voorraad papieren nodig. De „nieuwste" wagen van het vijftal is een Citroën-Trefle 1923, welke auto de heren Van de Plasse verkregen via hun lidmaatschap van de Pioneers Auto mobile Club, een vereniging van men sen die zich voelen aangetrokken tot de oude beestjes onder de vierwielers. Van het merkwaardige kwintet vallen naar ónze smaak het meest op de T-ford en de Mathis. De huidige eigenaars hebben de auto's van een passend kleurtje voor zien en zoveel mogelijk gepoogd de wagens nog rijklaar te krijgen. Niet dat zij de bedoeling zouden hebben de auto's te verhuren of voor taxi te laten dienen, maar gewoon omdat het beter staat en een auto per slot van rekening geen auto is als ze niet kan rijden. Zo kan men in de voormalige loods, die destijds gebruikt werd door het Zeeuwse Landbouwhuis een bijzonder aardige excentrieke verzameling zien. die zeker het begin kan zijn voor een nieuwe Sluisse bezienswaardigheid. een aanvraag die reeds anderhalf jaar loopt. Aanvankelijk was gedacht dat Ël- derschans voor het bovenvermelde doel beschikbaar te stellen, doch de raad bleek niet genegen te zijn dit complex op te offeren. De overeenkomst kwam tot stand onder de voorwaarde dat de gemeente een zelfde hoeveelheid grond terugkrijgt. De pachter van de betref fende terreinen zal bovendien volledig schadeloos worden gesteld. .Twee ha zullen direct in gebruik worden geno men en ingericht worijen als kampeer terrein. De gemeente heeft hij- de onder havige transactie echter enkele voor waarden gesteld. In de eerste plaats zal het contract pas worden getekend als aangetoond wordt dat de bouw definitief doorgaat. In de tweede plaats zal het aan te leggen kampeerterrein volledig moeten voldoen aan de eisen die de A.N.W.B. pleegt te stellen. Bovendien zal dit terrein van een behoorlijke afras tering voorzien moeten worden. Het ligt voorts in de bedoeling een tweede toe gangsweg aan te leggen, waarmee be reikt kan worden dat de huidige toe gangsweg in verband met eventueel te beffen toegangsgelden afgesloten kan worden. Een tweede belangrijk punt dat in de raadsvergadering ter sprake kwam betrof een schrijven van het college van G.S. in dit schrijven merkt het college naar aanleiding van de begroting 1961 op dat het voor Aardenburg gewenst is om een straatbelasting te gaan heffen. De begroting werd n.l. sluitend ge maakt door uit de reserve te putten, en dit is in feite een vorm van interen. B. en W. meenden echter tegen het heffen van een straabelasting bezwaren te moe ten inbrengen. In de eerste plaats zo zeggen zij mag men verwachten dat de wet op de nieuwe financiële verhouding tussen Rtjfc en gemeente, die thans in de Kamer Is, bij het in werking treden voor de gemeen ten ruimere inkomsten garandeert. De ze inkomsten zullen bovendien na ver loop van vijf jaar met twintig procent omhoog gaan. Bovendien zal deze wet de mogelijkheid openen dat de gemeen te slechts in beperkte mate een eigen belastinggebied behoudt. Het zou dus niet onwaarschijnlijk zijn ais de ge meente hij de eventuele invoering van een straatbelasting deze later weer zou moeten opheffen. En ten slotte achten B. en W. de ge noemde straatbelasting een zeer onsym pathieke vorm van heffing. Met deze zienswijze kon de raad zich volledig ver enigen en in dit verband werd zelfs de vraag gesteld of het college van G.S. deze bezwaren niet zelf hadden gezien. WEMELDINGE. De muziek vereniging O.K.K. zal zaterdag het 75-jarig bestaan vieren met een festival, waaraan door negen korpsen wordt deelgenomen. Na mens de burgerij zullen trommen worden aangeboden. Zaterdag avond zal Euphonia uit Goes sa men met O.K.K. uit Wemeldinge een taptoe blazen. GOES. B. en W. stellen de raad voor aan de firma J. M. Blomaard «n Zo óie grond voor de vestiging van een bedrijf heeft gekocht op het industrieter rein zuid-west en daarvoor een bedrag betaalde dat volgens de firma Blomaard hoger lag dan het aanvankelijk door B en W toegezegde bedrag, ƒ5.406 terug te betalen. B. en W. delen de raad me de dat aan de heer Blomaard niet een verkoopsprijs van acht gulden per vierk meter is toegezegd, doch dat wel gesug gereerd is dat de prijs wellicht enkele dubbeltjes of kwartjes hoger zou ligoa» dan acht gulden. B. en W. stellen voor de grondprijs te verlagen tot 8.50 per YiS. .m®'er en de heer Blomaard voor 3604 vierk. meter een restitutie te ge» ven a 1.50 per vlerk, meter.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3